Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, jellyfishch είπε:

Χρύσα το ίδρυμα θα το αφήσω τελευταίο. Είναι πολύ άσχημη η ιδρυματοποίηση για τους ηλικιωμένους, νιώθουν παρατημένοι και ανήμποροι. 

Θα επιδιώξω την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής για τον πατέρα μου. Τα λεφτά δε με απασχολούν για ζητηματα υγείας. 

Προς το παρόν θα γίνει αυτό που σκεφτήκαμε. Όσο για τους συγγενείς, ήταν μια πολύ ωραία ευκαιρία να γίνει ένα ωραίο ξεκαθάρισμα, να τους βέλω εκεί που πρέπει στο μυαλό μου, και να πάρουν και αυτοί το μήνυμά τους.  

Δεν ξέρω αν το βλέπουν όλοι έτσι. Υπάρχουν πολλοί που θέλουν να πάνε γιατί δεν αντέχουν να βλέπουν τα παιδιά τους να κουράζονται και σού λένε καλύτερα να είμαι σε ένα γηροκομείο να ξέρουν ότι είμαι καλά και να έρχονται να με βλέπουν. Εμένα δηλαδή οι γονείς μου μού το ξεκαθάρισαν ήδη πως αν φτάσουν στο σημείο να μην μπορούν να αυτοσυντηρηθουν προτιμούν να πάνε εκεί. 

Μάς έχει περάσει η αίσθηση ότι τούς παραταμε αν τούς πάμε σε κάποιον οίκο, δε θεωρώ ότι είναι πάντα έτσι. Η γιαγιά μου, όταν ήταν ανήμπορη, ντρεποταν να τη βλέπει έτσι το παιδί της, ο άντρας της κλπ. Ένιωθε βάρος. Και όλο έκλαιγε. 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι μπορεί να μη νιώθεις άνετα με αυτό, απλά σού παραθέτω κάποια δεδομένα που ενδεχομένως από τη συναισθηματική φόρτιση να μην είχες σκεφτεί.

Όπως και να χει εύχομαι να γίνει το καλύτερο για όλους. 

Όσο για τούς συγγενείς, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!! Και έχεις τα δικιά σου να σκας... Αυτό που λέω εγώ είναι ασ τους να κάνουν ότι θέλουν, αν νομίζουν ότι σώζονται έτσι ασ τους. Εσύ έχεις την οικογένειά σου που μεγαλώνει. Άτομα σαν κι αυτά που κάνουν τέτοιες πράξεις σημαίνει ότι είναι κενοί και συναισθηματικά και διανοητικά, είναι κουτοπονηροι κι ο, τι και να τούς πεις δεν έχει καμία αξία. Νιώθουν ότι αυτό που έκαναν είναι το σωστό. Λες και αν ζητούσαν κάτι, αν σάς έλεγαν "έχω το τάδε πρόβλημα χρειάζομαι χρήματα" δε θα τούς βοηθούσε κανένας.... 

Και όσοι δήθεν νοιάζονται από μακριά...τι να πω.... Τόσα χρόνια παντού γίνονται τα ίδια και τα ίδια..... Ποτέ δε σταματάει αυτή η κατάσταση.... Και αν γίνει κάτι χτυπά ξύλο το παίζουν όλοι θλιμμένος χήρες..... Απαραδεκτοι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, εφ΄όσων το θέλει κάποιος ας πάει. 

Στη δική μας περίπτωση δεν ισχύει αυτό όμως.

Εννοείται ότι οι συγγενείς έχουν τη συνείδηση καθαρή, αλοίμονο.. Μια χαρά κοιμούνται τα βράδυα. 

Απλά καμία σχέση μαζί τους από εδώ και πέρα. Το καλό είναι ότι είμαστε μακρυά και μπορώ απλά να αλλάξω νούμερο και να τους ξεχάσω.

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Οκ καταλαβαίνω είναι δύσκολο, νομίζω όμως ότι είναι και αρκετά μεγάλες για να καταλάβουν σιγά σιγά κάποια πράγματα. Μήπως φοβούνται ότι θα αγαπάς το μωρο πιο πολύ; Όσο μεγάλα και να είναι είναι καταβάθος παιδιά. Και αφού είστε τόσο καλά με τον συντροφο σου ειναι φυσιολογικά να θέλετε να κάνετε ένα παιδι μαζί. Τις εχεις ρωτήσει τι είναι αυτο που πραγματικά τις ενοχλει; (προς Θεου δεν θελω να μου απαντησεις σε αυτο) Και όπως είπε η @Μαρια92 μόλις γεννηθεί θα χαρούν σίγουρα και θα αλλάξουν γνώμη. Μην αγχώνεσαι να πανε όλα καλα με το μωρακι και οταν γεννηθεί θα το λατρεψουν όλοι σίγουρα και θα μετανιώσουν για τις οποιες αντιρρήσεις. Υπομονή κουράγιο και θα το δεις.

Σ ευχαριστώ πολύ. Σε αυτό ελπίζω κι εγώ. Ναι έχω συζητήσει μαζί τους και γνωρίζω τους λόγους. Τεσπα. Πιστεύω κι εγώ ότι θα αλλάξουν γνώμη και θα τις βοηθήσω όσο μπορώ ώστε να προσαρμοστουν στα νέα δεδομένα. 

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα κορίτσια. 

Είναι δύσκολες αυτές οι μέρες. Περνάω κοροναιό με μέτριας έντασης συμπτώματα, φοβάμαι πολύ γιατί έχω περάσει πνευμονία και με πονάει ο πνεύμονας.  ο πατέρας μου δεν είναι καθόλου καλά και θα πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω και αν θα μπει σε κάποιο ίδρυμα ή γηροκομείο, με παίρνει το σόι του στην Κρήτη ντεμέκ ότι ενδιαφέρεται αλλά ούτε λόγος να έρθουν εδώ να βοηθήσουν. Μόλις με πήρε η γιαγιά μου και κλαιγότανε και της είπα αν ανησυχείς έλα να δεις τι κάνει. Και μου λέει εγώ είμαι στο κρεβάτι δεν μπορώ, και της λέω κι εγώ στο κρεβάτι με κορονοιο είμαι και έγκυος αλλά βρήκα τρόπο (πηγαίνω και τον βλέπω από το αυτοκίνητο και από απόσταση). Αη ισχτιρ δηλαδή. Εχθές έμαθα ότι καταχράστηκαν και όλη την κοινή τους περιουσία (του πατερρα μου και της αδερφής του) θα μου πεις ο πατέρας σου φταίει ναι οκ αλλά δεν έχει διαυγεια να διαχειριστεί καταστάεις και τα κοράκια φυσικά το εκμεταλεύτηκαν.. λείπει κιόλας από εκεί.... Τιους σιχάθηκα δε θέλω να μου ξαναμιλήσουν. Τώρα έχω λίγες τύψεις για τη γιαγιά μου που της την είπα αλλά ας βλεπαμε και έργα τόσα χρόνια εκτός από πράξεις. 

Περαστικά σου κορίτσι μου! Να προσέχεις τον εαυτό σου πολυ και μην ανησυχείς. Όσο για τους συγγενείς, άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Ναι, εφ΄όσων το θέλει κάποιος ας πάει. 

Στη δική μας περίπτωση δεν ισχύει αυτό όμως.

Εννοείται ότι οι συγγενείς έχουν τη συνείδηση καθαρή, αλοίμονο.. Μια χαρά κοιμούνται τα βράδυα. 

Απλά καμία σχέση μαζί τους από εδώ και πέρα. Το καλό είναι ότι είμαστε μακρυά και μπορώ απλά να αλλάξω νούμερο και να τους ξεχάσω.

 

Κοπέλα μου καταρχάς περαστικά σου! Ευχόμαι να έχεις μια γρήγορη ανάρρωση!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τα οικογενειακά.... Όταν πεθανε η μητέρα μου ο μπαμπάς μου ειχε παθει κατάθλιψη.. Κλεισαμε το μαγαζί που ειχαμε 25 χρόνια! Στο μαγαζί δουλευε όλα αυτά τα χρόνια η αδερφη της μαμάς μου που εγώ την είχα σαν μανα. Επειδή ήταν άρρωστη η μαμά μου από τα 38 και εγώ ήμουν 12 κυριολεκτικά μεγάλωσα στο σπίτι της θείας μου όταν η μαμά ήταν στα νοσοκομεία. Μόλις κλείσαμε το μαγαζί ο μπαμπάς μου πήρε ένα μεγάλο δάνειο για να ανοίξει μαγαζί με αυτή τη θεία! Το αποτέλεσμα???? Δεν μπήκε επίσημα ως ιδιοκτήτης, τον έβγαλαν έξω από το μαγαζί με τον άντρα της και ο μπαμπάς μου στα 50 έμεινε άνεργος και με ένα δάνειο στο κεφάλι του... 

Όμως τα χρόνια περνανε και αυτή τη στιγμή ο μπαμπάς μου είναι ευτυχισμένος με την νέα του γυναίκα και με εμάς τα παιδια του να τον αγαπάμε και να είμαστε άξιοι. Τότε ήταν έτοιμος να αυτοκτονήσει... Ο καιρός όμως γυρνάει και ο καθένας παιρνει αυτό που του αξίζει!!! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά..... 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2020 at 12:34 PM, mominthemaking said:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου!!!!

με το καλό το μωράκι σου!να ηρεμήσεις λίγο τώρα και να το απολαύσεις!

Ηθελα να σε ρωτήσω,κι εγώ από εξωσωματική είμαι.Την κορτιζόνη ποτέ σου είπαν να την κόψεις;εγώ μπαίνω στη 10η εβδομάδα και μου είπαν σιγά σιγά να την ελαττώσω πολύ αργά.

και οποία άλλη κοπέλα παίρνει κορτιζόνη τι σας είπαν;

Ευχαριστω!!

Κι εγώ το ίδιο Αλινα μου..Πολλά συλληπητηρια.Κι εμείς τη χάσαμε πριν από δέκα μέρες και με ανακουφίζει η σκέψη ότι τώρα προσέχει εμάς και το μωρακι μας από ψηλά..

Ναι ναι και εγώ ξεκίνησα το κόψιμο της κορτιζόνης, επιτελουςςςς

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , jellyfishch είπε:

Ναι, εφ΄όσων το θέλει κάποιος ας πάει. 

Στη δική μας περίπτωση δεν ισχύει αυτό όμως.

Εννοείται ότι οι συγγενείς έχουν τη συνείδηση καθαρή, αλοίμονο.. Μια χαρά κοιμούνται τα βράδυα. 

Απλά καμία σχέση μαζί τους από εδώ και πέρα. Το καλό είναι ότι είμαστε μακρυά και μπορώ απλά να αλλάξω νούμερο και να τους ξεχάσω.

 

Συμφωνώ 

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κοπέλα μου καταρχάς περαστικά σου! Ευχόμαι να έχεις μια γρήγορη ανάρρωση!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα με τα οικογενειακά.... Όταν πεθανε η μητέρα μου ο μπαμπάς μου ειχε παθει κατάθλιψη.. Κλεισαμε το μαγαζί που ειχαμε 25 χρόνια! Στο μαγαζί δουλευε όλα αυτά τα χρόνια η αδερφη της μαμάς μου που εγώ την είχα σαν μανα. Επειδή ήταν άρρωστη η μαμά μου από τα 38 και εγώ ήμουν 12 κυριολεκτικά μεγάλωσα στο σπίτι της θείας μου όταν η μαμά ήταν στα νοσοκομεία. Μόλις κλείσαμε το μαγαζί ο μπαμπάς μου πήρε ένα μεγάλο δάνειο για να ανοίξει μαγαζί με αυτή τη θεία! Το αποτέλεσμα???? Δεν μπήκε επίσημα ως ιδιοκτήτης, τον έβγαλαν έξω από το μαγαζί με τον άντρα της και ο μπαμπάς μου στα 50 έμεινε άνεργος και με ένα δάνειο στο κεφάλι του... 

Όμως τα χρόνια περνανε και αυτή τη στιγμή ο μπαμπάς μου είναι ευτυχισμένος με την νέα του γυναίκα και με εμάς τα παιδια του να τον αγαπάμε και να είμαστε άξιοι. Τότε ήταν έτοιμος να αυτοκτονήσει... Ο καιρός όμως γυρνάει και ο καθένας παιρνει αυτό που του αξίζει!!! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά..... 

 

Πω πω.. λυπάμαι πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Μ έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σας 

Δεν έχω λόγια κ για τα δικά σας κ για τα δικά μ. 

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι.σε τι κόσμο ζούμε κ τι άνθρωποι μας περιβάλλουν

 

Εύχομαι υγεία να έχουμε εμείς κ όλη η οικογένεια μας κ όλα τα άλλα απλά να τα προσπεράσουμε

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Βάζετε κάτι για τις ραγαδες και αν ναι τι; Εμένα η κοιλιά μου πια δεν κρύβεται και έχει μεγαλώσει. Ώρες-ωρες νιώθω ένα τράβηγμα. Δεν ρώτησα τον γιατρό μου ακόμη. Σήμερα ξεκίνησα να βάζω λίγο bio oil. 

Για πείτε μου εσείς. Και οι πιο πρόσφατες μανούλες που γνωρίζουν. Εγώ πριν 16 χρόνια στις κόρες μου έβαζα απλή βαζελίνη αλλά διάβασα ότι περιέχει πετρέλαιο; Ισχύει;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Αλήθεια; Βάζετε κάτι για τις ραγαδες και αν ναι τι; Εμένα η κοιλιά μου πια δεν κρύβεται και έχει μεγαλώσει. Ώρες-ωρες νιώθω ένα τράβηγμα. Δεν ρώτησα τον γιατρό μου ακόμη. Σήμερα ξεκίνησα να βάζω λίγο bio oil. 

Για πείτε μου εσείς. Και οι πιο πρόσφατες μανούλες που γνωρίζουν. Εγώ πριν 16 χρόνια στις κόρες μου έβαζα απλή βαζελίνη αλλά διάβασα ότι περιέχει πετρέλαιο; Ισχύει;

Εγώ στην πρώτη έβαζα σπαθολαδο κάθε βράδυ  Κ δεν είχα βγάλει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Αλήθεια; Βάζετε κάτι για τις ραγαδες και αν ναι τι; Εμένα η κοιλιά μου πια δεν κρύβεται και έχει μεγαλώσει. Ώρες-ωρες νιώθω ένα τράβηγμα. Δεν ρώτησα τον γιατρό μου ακόμη. Σήμερα ξεκίνησα να βάζω λίγο bio oil. 

Για πείτε μου εσείς. Και οι πιο πρόσφατες μανούλες που γνωρίζουν. Εγώ πριν 16 χρόνια στις κόρες μου έβαζα απλή βαζελίνη αλλά διάβασα ότι περιέχει πετρέλαιο; Ισχύει;

Εγώ βάζω αμυγδαλελαιο σχεδόν από την αρχή!  Αυτό το τράβηγμα το νιώθω κ εγώ από χθες κ η αλήθεια είναι ότι έχω τρομάξει λίγο! Και την κοιλιά μου την νιώθω πιο σκληρή κάπως από χθες Όχι ότι δεν μπορώ να την πιεσω,  αλλά κάπως περίεργα γενικά! Τι μπορεί να είναι αυτό;; γενικά μέχρι τώρα δεν είχα νιώσει σχεδόν καθόλου πονακια εκτός από την πρώτη εβδομάδα ίσως που έμοιαζαν κάπως με πόνους περιόδου αλλά αυτό που νιώθω τώρα είναι διαφορετικό! Και εχέχω τρομάξει λογο η αλήθεια είναι!!

Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν έχω πάει τουαλέτα όποτε ίσως για αυτό να την νιώθω  περίεργα την κοιλίτσα κ να ανησυχώ άδικα; δε ξέρω μακάρι να είναι όλα καλάααα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, HopeMe said:

Αλήθεια; Βάζετε κάτι για τις ραγαδες και αν ναι τι; Εμένα η κοιλιά μου πια δεν κρύβεται και έχει μεγαλώσει. Ώρες-ωρες νιώθω ένα τράβηγμα. Δεν ρώτησα τον γιατρό μου ακόμη. Σήμερα ξεκίνησα να βάζω λίγο bio oil. 

Για πείτε μου εσείς. Και οι πιο πρόσφατες μανούλες που γνωρίζουν. Εγώ πριν 16 χρόνια στις κόρες μου έβαζα απλή βαζελίνη αλλά διάβασα ότι περιέχει πετρέλαιο; Ισχύει;

Έχω ψάξει πολύ για το θέμα και έχω καταλήξει στο ότι αν το δέρμα σου κάνει κακή επούλωση και δεν έχει ελαστικότητα, τις ραγάδες δεν τις γλιτώνεις όπως και να έχει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προλάβουμε τις ραγάδες και από τη στιγμή που μαθαίνουμε για την εγκυμοσύνη να βάζουμε λάδι ή κρέμα. Το καλύτερο είναι πρωί και βράδυ. Εγώ βαριέμαι όποτε προσπαθώ να θυμάμαι τουλάχιστον το βραδινό. Βάζω εναλλάξ ένα λάδι της WELEDA „mama” που βρήκα στο φαρμακείο και μια κρέμα της Frezyderm για ραγάδες επειδή μυρίζει ωραία! Τα αποτελέσματα σε 6 μήνες χιχι 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Έχω ψάξει πολύ για το θέμα και έχω καταλήξει στο ότι αν το δέρμα σου κάνει κακή επούλωση και δεν έχει ελαστικότητα, τις ραγάδες δεν τις γλιτώνεις όπως και να έχει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προλάβουμε τις ραγάδες και από τη στιγμή που μαθαίνουμε για την εγκυμοσύνη να βάζουμε λάδι ή κρέμα. Το καλύτερο είναι πρωί και βράδυ. Εγώ βαριέμαι όποτε προσπαθώ να θυμάμαι τουλάχιστον το βραδινό. Βάζω εναλλάξ ένα λάδι της WELEDA „mama” που βρήκα στο φαρμακείο και μια κρέμα της Frezyderm για ραγάδες επειδή μυρίζει ωραία! Τα αποτελέσματα σε 6 μήνες χιχι 

Είναι αυτό που λες....την πρώτη φορά έβαζα την frezyderm prevenstria κάθε μέρα και έκανα....αυτήν την φορά το αφήνω στο έλεος αφού ο αντρουλης μου υποσχέθηκε αφαίρεση με λέιζερ όπου δεν μου αρέσουν.....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια η γιατρός που θα Μ κάνει την αυχενική μ πε 5-6 μέρες πριν πάω να μην βάζω τίποτα στην κοιλιά Μ.  Σας το είπε κ σας;

Εγώ έχω αύριο Αυχενική κ δεν μου έχει πει κάτι! Μόνο να φάω γλυκό μισή ώρα πριν!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Εγώ βάζω αμυγδαλελαιο σχεδόν από την αρχή!  Αυτό το τράβηγμα το νιώθω κ εγώ από χθες κ η αλήθεια είναι ότι έχω τρομάξει λίγο! Και την κοιλιά μου την νιώθω πιο σκληρή κάπως από χθες Όχι ότι δεν μπορώ να την πιεσω,  αλλά κάπως περίεργα γενικά! Τι μπορεί να είναι αυτό;; γενικά μέχρι τώρα δεν είχα νιώσει σχεδόν καθόλου πονακια εκτός από την πρώτη εβδομάδα ίσως που έμοιαζαν κάπως με πόνους περιόδου αλλά αυτό που νιώθω τώρα είναι διαφορετικό! Και εχέχω τρομάξει λογο η αλήθεια είναι!!

Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν έχω πάει τουαλέτα όποτε ίσως για αυτό να την νιώθω  περίεργα την κοιλίτσα κ να ανησυχώ άδικα; δε ξέρω μακάρι να είναι όλα καλάααα!

Και εγώ το αισθάνομαι αυτό τον τελευταίο καιρό, οπότε θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό. Έχει σκληρύνει η κοιλιά, κάποιες φορές νιώθω τραβήγματα και επίσης αν την πιέσω ελαφρά σε κάποια σημεία "ποναει" σαν να είναι το σημείο μελανιασμενο. Δεν είναι προφανώς, η αίσθηση είναι τέτοια. 

 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...