Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Eva1986 είπε:

Καλημέρα κ όλα με το καλό στον υπέρηχο σ. !!! Πόσο εβδ είσαι;;

Τις μυρωδιές κ γω τις νιώθω πλέον πιο έντονες 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!!! Σε όλες μας να πάνε καλά!!! Θα είμαι, όπως τα υπολογίζω, 5ε 5η ( είχα κάνει λάθος στην μέτρηση), θα μου πει και ο γιατρός. Μάλλον θα δούμε αν έχει εμφυτευτει σωστά και κάποια εμβρυικα στοιχεία. Καρδούλα την επόμενη φορά!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ποσό χαίρομαι που διαβάζω τόσο όμορφα σχόλια! Ναυτία ομολογώ πως δεν έχω, μόνο λίγο το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι νιώθω περίεργα! Γενικά, ατονία και νυστα μεγάλη! Η όρεξη νορμαλ... Δεν ξέρω για σας, αλλά μου έγραψε 3 σελίδες χαπάκια, συν ένα σιρόπι και υποθετα για τους εμετούς, και μια ένεση προληπτικά! Τα άλλα είναι μαγνήσιο, utrogestan, filicine.. α και ντεπονακι μέχρι 4 την ημέρα! 


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια. Περιμένουμε νέα από εσάς που έχετε υπέρηχο σήμερα. Από συμπτώματα και εγώ δεν έχω ιδιαίτερα. Σχετική συχνοουρία (είναι και τα πολλά φάρμακα λόγω εξωσωματικής που θεωρώ επηρεάζουν), οξυμένη όσφρηση (πχ χτες με ενοχλούσε η μυρωδιά από το πλυντήριο που επλενε!) χωρις όμως ναυτίες ακόμα. Και παρατηρώ και ότι είμαι αρκετά ευσυγκίνητη - γελοία θα έλεγα, αφού έχω κλάψει με ένα τραγούδι και με ένα ηλίθιο και τελείως στημένο βιντεάκι στο τικ τοκ! Επίσης νιώθω κούραση πιο εύκολα. Να πω ότι στον γιο μου τα έντονα συμπτώματα άρχισα μετά την 7η εβδομάδα. 

Just now, Boockie είπε:

Κορίτσια ποσό χαίρομαι που διαβάζω τόσο όμορφα σχόλια! Ναυτία ομολογώ πως δεν έχω, μόνο λίγο το πρωί πριν σηκωθώ από το κρεβάτι νιώθω περίεργα! Γενικά, ατονία και νυστα μεγάλη! Η όρεξη νορμαλ... Δεν ξέρω για σας, αλλά μου έγραψε 3 σελίδες χαπάκια, συν ένα σιρόπι και υποθετα για τους εμετούς, και μια ένεση προληπτικά! Τα άλλα είναι μαγνήσιο, utrogestan, filicine.. α και ντεπονακι μέχρι 4 την ημέρα! 

Σε καταλαβαίνω. Παίρνω εδώ και ένα μήνα άπειρα χάπια, κάνω ενέσεις προγεστερόνης (γιατί πριν την εμβρυομεταφορά είχα χαμηλή και προσθεσε ο γιατρός και ενέσεις εκτός από τα χάπια) και φυσικά αντιπηκτικές! Υπομονή, γίνεται και αυτό συνήθεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπτώματα: συχνοουρία (εγώ ποτέ δεν σηκωνόμουν μέσα στη νύχτα για πίπι μου), κάποια λίγη κόπωση και σήμερα πρώτη φορά είχα τάση για εμετό και φοβερή αντίδραση στις έντονες μυρωδιές. 
 

Υπέρηχος: σημερινός επιτυχής! Όλα είναι στη θέση τους αλλά ακόμα είμαστε πολύ νωρίς είπε ο γιατρούλης. Λόγω της παλληνδρομης το καλοκαίρι αυτή τη φορά τα όχι είναι ακόμα περισσότερα. Καθόλου γυμναστική είπε, ούτε yoga. Δεν θέλετε να σας πω πως με κοίταξε όταν ρώτησα για κολυμβητήριο. Επίσης μου έδωσε Salospir & Utrogestan. Καθόλου δεν ήθελα να χαπακώνομαι αλλά επέμενε ότι το προτείνει για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάει κάτι στραβά. Επόμενος υπέρηχος 29/10 στις 16·00. Συμφωνήσαμε να μην βάλουμε υπέρηχο την άλλη εβδομάδα γιατί αν πάλι δεν ακούσουμε καρδιά μόνο απογοήτευση θα έχουμε. Και του υποσχέθηκα να μην κάνω άλλη χοριακή χαχα άλλωστε από εξετάσεις μου έδωσε ένα γενναίο γενναίο πακετάκι (κυστικη ίνωση, έρπη 1 & 2, μυκόπλασμα, ουρεοπλασμα, καλλιέργεια κολπικού υγρού κλπ κλπ) 

αυτά τα νέα μου! 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Συμπτώματα: συχνοουρία (εγώ ποτέ δεν σηκωνόμουν μέσα στη νύχτα για πίπι μου), κάποια λίγη κόπωση και σήμερα πρώτη φορά είχα τάση για εμετό και φοβερή αντίδραση στις έντονες μυρωδιές. 
 

Υπέρηχος: σημερινός επιτυχής! Όλα είναι στη θέση τους αλλά ακόμα είμαστε πολύ νωρίς είπε ο γιατρούλης. Λόγω της παλληνδρομης το καλοκαίρι αυτή τη φορά τα όχι είναι ακόμα περισσότερα. Καθόλου γυμναστική είπε, ούτε yoga. Δεν θέλετε να σας πω πως με κοίταξε όταν ρώτησα για κολυμβητήριο. Επίσης μου έδωσε Salospir & Utrogestan. Καθόλου δεν ήθελα να χαπακώνομαι αλλά επέμενε ότι το προτείνει για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάει κάτι στραβά. Επόμενος υπέρηχος 29/10 στις 16·00. Συμφωνήσαμε να μην βάλουμε υπέρηχο την άλλη εβδομάδα γιατί αν πάλι δεν ακούσουμε καρδιά μόνο απογοήτευση θα έχουμε. Και του υποσχέθηκα να μην κάνω άλλη χοριακή χαχα άλλωστε από εξετάσεις μου έδωσε ένα γενναίο γενναίο πακετάκι (κυστικη ίνωση, έρπη 1 & 2, μυκόπλασμα, ουρεοπλασμα, καλλιέργεια κολπικού υγρού κλπ κλπ) 

αυτά τα νέα μου! 

 

Πάρε τα χάπια που σου λέει ο γιατρός και να είσαι φρόνιμη και όλα καλά θα πάνε. Όντως μην κανεις άλλη χοριακή. Όχι επειδή το υποσχέθηκες, αλλά από ένα σημείο και μετά ο ρυθμός αύξησης πέφτει και άγχος χωρίς λόγο θα σου δώσει. 

Με το καλό να ακούσετε καρδουλα:razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας Γεια σας!!!! Γύρισα και γω και πολύ χαρούμενη!!! Όλα στην θέση τους 4 mm το έμβρυο και είδαμε και αρχή καρδιακου παλμού. 23/10 επόμενο ραντεβού!!! Μου έγραψε και μένα εξετάσεις αρκετές και inohep ενεσούλες και ultrogestan!!!! Έλεγα θα τα γλίτωνα αλλά μπαααα... Δεν πειράζει, έχω γίνει εξπέρ απο τις προηγούμενες..  Ελπίζω τα ουλτρο να μην με κάνουν χειρότερα!!!

Με το καλό και τα υπόλοιπα κορίτσια να έχετε ευχαριστα νεα!!!!

  • Μου αρέσει 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Όσες περνάτε utrogestan ποια είναι η εμπειρία σας; Τι παρενέργειες να περιμένω; Όπως έχετε καταλάβει δεν τα συμπαθώ ήδη...

Συγχαρητήρια και για τον δικό σου υπέρηχο, με το καλό και ο επόμενος!!! Εγω τα έπαιρνα κολπικά, οπότε είχα εγκρίσεις με υπολλειματα, λίγο χάλια δηλαδή αλλά νομίζω ήταν πιο ελαφρά τα συμπτώματα. Τώρα που μου είπε δυο την ημέρα το ένα μάλλον θα το πίνω και αν δω ότι με ενοχλεί και αυτο κολπικά. Μπορεί να σου προκαλέσει ζαλάδες και πιο έντονα συμπτώματα γενικά...

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Όσες περνάτε utrogestan ποια είναι η εμπειρία σας; Τι παρενέργειες να περιμένω; Όπως έχετε καταλάβει δεν τα συμπαθώ ήδη...

Κοριτσάκι μου τι υπεροχα  τα νέα για τον υπέρηχο!! Άντε λίγο υπομονή ακόμα κ θα ακούσετε και καρδούλα!! Εγώ την προηγούμενη φορά έπαιρνα ουτρο  κ θυμάμαι ότι μου έφερναν πολλή υπνηλία! Αλλά τα έπαιρνα από το στόμα, οι κοπέλες που τα έπαιρναν κολπικα θυμάμαι δεν είχαν τόσο συμπτώματα!

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Γεια σας Γεια σας!!!! Γύρισα και γω και πολύ χαρούμενη!!! Όλα στην θέση τους 4 mm το έμβρυο και είδαμε και αρχή καρδιακου παλμού. 23/10 επόμενο ραντεβού!!! Μου έγραψε και μένα εξετάσεις αρκετές και inohep ενεσούλες και ultrogestan!!!! Έλεγα θα τα γλίτωνα αλλά μπαααα... Δεν πειράζει, έχω γίνει εξπέρ απο τις προηγούμενες..  Ελπίζω τα ουλτρο να μην με κάνουν χειρότερα!!!

Με το καλό και τα υπόλοιπα κορίτσια να έχετε ευχαριστα νεα!!!!

Φραουλιτσα μου τέλεια νεα!! Άρα την άλλη βδομάδα έχεις ξανά υπέρηχο και θα ακουστεί κιόλας η καρδούλα αφού είδατε παλμό σήμερα!!  Με το καλό κοπέλα μου να πάνε όλα υπέροχα!!

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω τι ακριβώς έδειξε ο υπέρηχος σας; σάκο κ λεκιθικό ασκό;;  γιατί το έχω ένα άγχος αυτό!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς είδαμε τον σάκο και έμβρυο, έτσι γραφει δηλαδή στον υπέρηχο. Εχει να κάνει πάντα σε τι μέρες ή και εβδομάδα βρίσκεσαι, και πολλές φορές μπορεί να είσαι και πιο πίσω απο αυτο που υπολογίζεις οπότε ότι και να δεις μην ανχωθεις!!! Το θέμα είναι να προχωράει σωστά!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Εμείς είδαμε τον σάκο και έμβρυο, έτσι γραφει δηλαδή στον υπέρηχο. Εχει να κάνει πάντα σε τι μέρες ή και εβδομάδα βρίσκεσαι, και πολλές φορές μπορεί να είσαι και πιο πίσω απο αυτο που υπολογίζεις οπότε ότι και να δεις μην ανχωθεις!!! Το θέμα είναι να προχωράει σωστά!!!

Ναι το ξέρω αλλά θυμάμαι στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη οτι δεν είχαμε δει καθόλου λεκιθυκό σάκο, κάτι σαν δαχτυλιδακι μεσα στο σακο, πάνω στο οποίο ανναπτυσεται το έμβρυο απ ότι μου είχε πει ο γιατρός! Αν θυμάμαι κ καλά, μπορεί να το περιγράφω λάθος! 

Γι αυτό ρώτησα αν το είδατε για να ξέρω περίπου σε ποια εβδομάδα φαίνεται κανονικά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Ναι το ξέρω αλλά θυμάμαι στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη οτι δεν είχαμε δει καθόλου λεκιθυκό σάκο, κάτι σαν δαχτυλιδακι μεσα στο σακο, πάνω στο οποίο ανναπτυσεται το έμβρυο απ ότι μου είχε πει ο γιατρός! Αν θυμάμαι κ καλά, μπορεί να το περιγράφω λάθος! 

Γι αυτό ρώτησα αν το είδατε για να ξέρω περίπου σε ποια εβδομάδα φαίνεται κανονικά! 

Τι να  σου πω; Μου το μέτρησε και είδε ότι είναι 4 mm,  να λέγεται εμβρυικα στοιχεία και το έγραψε έμβρυο; Δεν ξέρω καθόλου. Μην σου λεω Και βλακείες....

Μήπως ήσουν τεταρτη προς πέμπτη εβδομάδα; Γιατί εγω την Παρασκευή μπαίνω στην 6η.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Τι να  σου πω; Μου το μέτρησε και είδε ότι είναι 4 mm,  να λέγεται εμβρυικα στοιχεία και το έγραψε έμβρυο; Δεν ξέρω καθόλου. Μην σου λεω Και βλακείες....

Μήπως ήσουν τεταρτη προς πέμπτη εβδομάδα; Γιατί εγω την Παρασκευή μπαίνω στην 6η.

Αυτό έγινε τον Ιούνιο που απεβαλλα όχι τώρα αγάπη μου και γενικά ήταν πιο πίσω η κύηση από τις εβδομάδες μου! Δεν έχω κάνει ακομα υπέρηχο, θα κάνω την άλλη εβδομάδα μάλλον που θα είμαι 6+ εβδομάδα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!! 

Απ ότι έχω καταλάβει στην αρχή φαίνονται τα εμβρυικα στοιχεία κ μετά κανονικά το έμβρυο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Όσες περνάτε utrogestan ποια είναι η εμπειρία σας; Τι παρενέργειες να περιμένω; Όπως έχετε καταλάβει δεν τα συμπαθώ ήδη...

Εγώ παίρνω 4 την ημέρα. Τα τρία κολπικά και ένα από το στόμα. Υγρά και εκκρίσεις όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια. Απο το στόμα παίρνω μόνο το βράδυ και η αλήθεια είναι ότι με παίρνει ο ύπνος αρκετά γρήγορα και εύκολα. Κατά τα άλλα καμία παρενέργεια. 

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Τι να  σου πω; Μου το μέτρησε και είδε ότι είναι 4 mm,  να λέγεται εμβρυικα στοιχεία και το έγραψε έμβρυο; Δεν ξέρω καθόλου. Μην σου λεω Και βλακείες....

Μήπως ήσουν τεταρτη προς πέμπτη εβδομάδα; Γιατί εγω την Παρασκευή μπαίνω στην 6η.

Με το καλό και η καρδουλα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...