Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εδώ είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Ευκαιρία και να το δεις!!!

Ναι είναι ευκαιρία δύο εβδομάδες νωρίτερα αλλά θα με φάει η αγωνία μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του κολπικού


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ναι είναι ευκαιρία δύο εβδομάδες νωρίτερα αλλά θα με φάει η αγωνία μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του κολπικού

Όλα με το καλό να πάνε. 

Δεν έχω κάνει ποτέ καλλιέργεια. Ποια η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Μην ανησυχείς αφού δεν έχεις και άλλες ενδείξεις δεν θα είναι κατι σοβαρό. 

Καλημερα κορίτσια!!! Την Δευτέρα εχω ραντεβου και πάλι βρηκα λόγο να αγχώνομαι!!! Αυτες τις μέρες δεν νιώθω τίποτα και ανησύχησα... Χα χα!!! Άντε να παω να την δω να αλαφρώσει η καρδιά μου!!!

Τέλεια να αρχίσει καλά η χρονιά εύχομαι!!!!! 

Εγώ μάλλον την Τρίτη. Μού είχε πει να πάω γύρω στις 16 αλλά δε μπορώ να περιμένω... 

1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!!! Εγώ καλωσορίζω πάλι τις ημικρανίες!! Από χθες δεν λεω να συνέλθω!!!!!!!!! Αντε να δουμε ποσο θα πάει! 

Εντωμεταξύ έχω κατααγχωθεί... Γιατί οι γονεις της κουνιαδας μου είναι με κορονοιο. Εγώ χθες έφαγα μαζί της! Και τώρα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Λέω την Δευτέρα να κάνω ένα τεστ προληπτικά.... 

Εκείνη δεν έκανε; ρώτα την αν είναι... 

 

πρίν από 27 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Το ξέρω απλά δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να υπάρχει και να μην πήρα πρέφα....δεν ξέρω αν το έχει καποιος καιρό αν επηρεάζει το έμβρυο εμείς κολπικό δεν κάναμε καθόλου....

 

Δεν νομίζω να επηρεάσει κάτι, έχει να κάνει με τα μικρόβια του κόλπου, πραγματικά δεν είναι κάτι, μπορείς να κάνεις και πλυσεις με ειδικό σαπουνακι ή με χαμομήλι που είναι και αντισηπτικό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2020 at 5:24 ΜΜ, HopeMe είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες με υγιή μωράκια!

Τη Δευτέρα έκανα αμνιοπαρακέντηση και από τότε έχω λιώσει τον καναπέ. Χθες πήρα τα πρώτα αποτελέσματα. Μάθαμε ότι αναφορικά με τα χρωματοσωματα το μωρό μας είναι υγιες και περιμένουμε την αμαζόνα μας με λαχτάρα!!! Σε 10-15 μέρες θα έχουμε και τα αποτελέσματα του μοριακού καρυότυπου γιατί επιλέξαμε τον πλήρη έλεγχο.

Ανακουφιστηκα αρκετά και εύχομαι σε όσες περιμένετε αποτελέσματα καλή επιτυχία. Προσθέστε αν θέλετε στο πινακακι το φύλο του μωρού και μαιευτήριο το Έλενα.

Σας διαβάζω σχεδόν καθημερινά και σας φιλώ τη κάθε μία ξεχωριστά.

Καλή Πρωτοχρονιά με υγεία!!!

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

Αν επιτρέπεται που έκανες αμνιοπαρακέντηση; αύριο περιμένω τις εξετάσεις αίματος papp-a. Αν και η αυχενική βγήκε αρκετά καλή λόγω ηλικίας μάλλον θα κάνω αμνιοπαρακέντηση.  

Ο μοριακός καρυοτυπος τι είναι πως γίνεται; επιλέγεις μοριακό καρυοτυπο ή γίνεται αναγκαστικά με την αμνιοπαρακεντηση; (πολλά άγνωστα πράγματα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Όλα με το καλό να πάνε. 

Δεν έχω κάνει ποτέ καλλιέργεια. Ποια η διαδικασία;

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα μια φορά το πρώτο τρίμηνο και μετά λόγω συσπάσεων και νοσοκομείου παίζει να έκανα καμία τριανταριά μέχρι να γεννήσω....είναι σαν το τεστ Παπ με κολποδιαστολεα και μπατονετα περνει υγρό από τα τοιχώματα μέσα....κανονικα αν έχεις καιρό να κάνεις τεστ Παπ κάνεις ένα στο πρώτο τρίμηνο να δεις τι παίζει και ένα στο 3ο πριν την γέννα γτ σε περίπτωση φ.τ και εφόσον το παιδί θα περάσει από τον κόλπο πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν καθαρότερη....

 

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Τέλεια να αρχίσει καλά η χρονιά εύχομαι!!!!! 

Εγώ μάλλον την Τρίτη. Μού είχε πει να πάω γύρω στις 16 αλλά δε μπορώ να περιμένω... 

Εκείνη δεν έκανε; ρώτα την αν είναι... 

 

 

Δεν νομίζω να επηρεάσει κάτι, έχει να κάνει με τα μικρόβια του κόλπου, πραγματικά δεν είναι κάτι, μπορείς να κάνεις και πλυσεις με ειδικό σαπουνακι ή με χαμομήλι που είναι και αντισηπτικό

Η αλήθεια είναι ότι επειδή με έβαλε Δευτέρα είναι σύντομα θα πάω να κάνω την καλλιέργεια και βλέπουμε εύχομαι να μην επηρέασε πουθενά....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα μια φορά το πρώτο τρίμηνο και μετά λόγω συσπάσεων και νοσοκομείου παίζει να έκανα καμία τριανταριά μέχρι να γεννήσω....είναι σαν το τεστ Παπ με κολποδιαστολεα και μπατονετα περνει υγρό από τα τοιχώματα μέσα....κανονικα αν έχεις καιρό να κάνεις τεστ Παπ κάνεις ένα στο πρώτο τρίμηνο να δεις τι παίζει και ένα στο 3ο πριν την γέννα γτ σε περίπτωση φ.τ και εφόσον το παιδί θα περάσει από τον κόλπο πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν καθαρότερη....

 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή με έβαλε Δευτέρα είναι σύντομα θα πάω να κάνω την καλλιέργεια και βλέπουμε εύχομαι να μην επηρέασε πουθενά....

Φαντάσου εγώ στο τεστ Παπ λιποθυμάω σχεδόν.  Μαυρίζουν όλα από τον πόνο.  Λόγω ανατομίας στενής υποφέρω. Στο κολπικό δυσκολεύεται να μπει ο υπέρηχος. Σφίγγομαι από τον πόνο κ δεν αφήνω να μπει.  

Ζω ένα δράμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Φαντάσου εγώ στο τεστ Παπ λιποθυμάω σχεδόν.  Μαυρίζουν όλα από τον πόνο.  Λόγω ανατομίας στενής υποφέρω. Στο κολπικό δυσκολεύεται να μπει ο υπέρηχος. Σφίγγομαι από τον πόνο κ δεν αφήνω να μπει.  

Ζω ένα δράμα 

Στην αρχή και εμένα μου φαινόταν κάπως αλλά όσο σφιγγεσαι να ξέρεις τόσο πονάς.... 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Στην αρχή και εμένα μου φαινόταν κάπως αλλά όσο σφιγγεσαι να ξέρεις τόσο πονάς.... 

Δεν το ελεγχω. Κ να Μ πουν μην σφιγγεσαι δεν ελέγχω τίποτα από τον τρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Φαντάσου εγώ στο τεστ Παπ λιποθυμάω σχεδόν.  Μαυρίζουν όλα από τον πόνο.  Λόγω ανατομίας στενής υποφέρω. Στο κολπικό δυσκολεύεται να μπει ο υπέρηχος. Σφίγγομαι από τον πόνο κ δεν αφήνω να μπει.  

Ζω ένα δράμα 

Πονεσα με την περιγραφή..... Θύμησές μου είναι πρώτο παιδάκι; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

Αν επιτρέπεται που έκανες αμνιοπαρακέντηση; αύριο περιμένω τις εξετάσεις αίματος papp-a. Αν και η αυχενική βγήκε αρκετά καλή λόγω ηλικίας μάλλον θα κάνω αμνιοπαρακέντηση.  

Ο μοριακός καρυοτυπος τι είναι πως γίνεται; επιλέγεις μοριακό καρυοτυπο ή γίνεται αναγκαστικά με την αμνιοπαρακεντηση; (πολλά άγνωστα πράγματα)

Καλή Χρονιά!

Επισκεπτομαι τον γυναικολόγο μου στα απογευματινά του Έλενα. Παρόλο που για αυχενική με παρέπεμψε έξω(πιο λεπτομερής εξέταση έξω) για την αμνιο που πρότεινε στο Έλενα. Μου προγραμμάτισε ο ίδιος ραντεβού μεν τον Διευθυντή της εμβρυομητρικης. Δεν ξέρω αν κλείσεις απ' έξω ραντεβού αν θα βρεις αμεσα. Στο Έλενα έχει να καταγραφεί αποβολή μετά από αμνιο εδώ και κάτι χρόνια όπως ενημερώθηκα και το τμήμα έχει μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες εξετάσεις αλλά αν κατάλαβα καλά κάνουν μόνο την απλή ανάλυση για τα σύνδρομα μόνο.

Ο γιατρός μου πρότεινε μιας και θα μπω στη διαδικασία να κάνω τον πλήρη έλεγχο (μαζί με.μοριακο καρυότυπο όπου αναλύεται ενα-ενα το dna κάθε χρωμοσωματος) με επιπλέον κόστος. Οπότε στείλαμε το δείγμα έξω για ανάλυση. Τα πρώτα αποτελέσματα που αφορά τα σύνδρομα + φύλο βγαίνουν την επόμενη. Η ανάλυση μοριακού καρυότυπου μετά από 15-20 μέρες. Άρα είναι δύο διακριτές αναλύσεις που στη 2η υποβάλλεσαι εφόσον το θες. 

Καθότι δεν είμαι του ιατρικού κλάδου, ελπίζω να μην παρερμηνεύσει κάποια έννοια. Κι εγώ λόγω ηλικίας την έκανα. Τα ποσοστά ήταν σχετικά καλά. Ότι άλλο θες και αν μπορώ να βοηθήσω, ρωτά με. Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Πονεσα με την περιγραφή..... Θύμησές μου είναι πρώτο παιδάκι; 

2o.    Εκεί λέω να βάλω στοπ 

Χαχαχα

Η επίσκεψη στον γυναικολόγο είναι η χειρότερη μ. 

Όταν γέννησα κ η μαία μέτρησε διαστολή ,αφού είχα κάνει επισκληρηδιο 

Μ λέει εκεί κάτω έχεις ένα άνοιγμα χιλιοστών. Παρά πολύ στενή ξ ανατομία σ.  

Γ αυτό κ υποφέρω. 

Είναι πολύ  δύσκολο,στο Παπ σχεδόν κλαιω. Χάνομαι. 

 

 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Καλή Χρονιά!

Επισκεπτομαι τον γυναικολόγο μου στα απογευματινά του Έλενα. Παρόλο που για αυχενική με παρέπεμψε έξω(πιο λεπτομερής εξέταση έξω) για την αμνιο που πρότεινε στο Έλενα. Μου προγραμμάτισε ο ίδιος ραντεβού μεν τον Διευθυντή της εμβρυομητρικης. Δεν ξέρω αν κλείσεις απ' έξω ραντεβού αν θα βρεις αμεσα. Στο Έλενα έχει να καταγραφεί αποβολή μετά από αμνιο εδώ και κάτι χρόνια όπως ενημερώθηκα και το τμήμα έχει μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες εξετάσεις αλλά αν κατάλαβα καλά κάνουν μόνο την απλή ανάλυση για τα σύνδρομα μόνο.

Ο γιατρός μου πρότεινε μιας και θα μπω στη διαδικασία να κάνω τον πλήρη έλεγχο (μαζί με.μοριακο καρυότυπο όπου αναλύεται ενα-ενα το dna κάθε χρωμοσωματος) με επιπλέον κόστος. Οπότε στείλαμε το δείγμα έξω για ανάλυση. Τα πρώτα αποτελέσματα που αφορά τα σύνδρομα + φύλο βγαίνουν την επόμενη. Η ανάλυση μοριακού καρυότυπου μετά από 15-20 μέρες. Άρα είναι δύο διακριτές αναλύσεις που στη 2η υποβάλλεσαι εφόσον το θες. 

Καθότι δεν είμαι του ιατρικού κλάδου, ελπίζω να μην παρερμηνεύσει κάποια έννοια. Κι εγώ λόγω ηλικίας την έκανα. Τα ποσοστά ήταν σχετικά καλά. Ότι άλλο θες και αν μπορώ να βοηθήσω, ρωτά με. Καλά αποτελέσματα!

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο πάω αλλά όχι στο Έλενα. Θα μιλήσω αύριο με το γιατρο μου και θα τον ρωτήσω κάποια πράγματα. Αν χρειαστώ οτιδήποτε άλλο θα σε ενοχλήσω. Αγχώνομαι με την άμνιο και να πω την αλήθεια θέλω να την αποφύγω αλλά δύσκολο το βλέπω. Μπορείς να μου πεις το όνομα του γιατρού που έκανε την άμνιο; (έστω σε προσωπικό μήνυμα). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο πάω αλλά όχι στο Έλενα. Θα μιλήσω αύριο με το γιατρο μου και θα τον ρωτήσω κάποια πράγματα. Αν χρειαστώ οτιδήποτε άλλο θα σε ενοχλήσω. Αγχώνομαι με την άμνιο και να πω την αλήθεια θέλω να την αποφύγω αλλά δύσκολο το βλέπω. Μπορείς να μου πεις το όνομα του γιατρού που έκανε την άμνιο; (έστω σε προσωπικό μήνυμα). 

Καλημέρα, κι εγώ το ίδιο ένιωθα. Μάλιστα ακόμη και 2-3 μέρες πριν την κάνω το σκεφτόμουνα αν θα πάω. Ακολούθησα το ένστικτο μου τελικά. 

Πόσο ετών είσαι; Πες μας αύριο για τα τροποποιημένα αποτέλεσμα. Σου στέλνω pm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...