Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, HopeMe είπε:

Καλημέρα, κι εγώ το ίδιο ένιωθα. Μάλιστα ακόμη και 2-3 μέρες πριν την κάνω το σκεφτόμουνα αν θα πάω. Ακολούθησα το ένστικτο μου τελικά. 

Πόσο ετών είσαι; Πες μας αύριο για τα τροποποιημένα αποτέλεσμα. Σου στέλνω pm

44 είμαι.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Καλή Χρονιά!

Επισκεπτομαι τον γυναικολόγο μου στα απογευματινά του Έλενα. Παρόλο που για αυχενική με παρέπεμψε έξω(πιο λεπτομερής εξέταση έξω) για την αμνιο που πρότεινε στο Έλενα. Μου προγραμμάτισε ο ίδιος ραντεβού μεν τον Διευθυντή της εμβρυομητρικης. Δεν ξέρω αν κλείσεις απ' έξω ραντεβού αν θα βρεις αμεσα. Στο Έλενα έχει να καταγραφεί αποβολή μετά από αμνιο εδώ και κάτι χρόνια όπως ενημερώθηκα και το τμήμα έχει μεγάλη εμπειρία σε τέτοιες εξετάσεις αλλά αν κατάλαβα καλά κάνουν μόνο την απλή ανάλυση για τα σύνδρομα μόνο.

Ο γιατρός μου πρότεινε μιας και θα μπω στη διαδικασία να κάνω τον πλήρη έλεγχο (μαζί με.μοριακο καρυότυπο όπου αναλύεται ενα-ενα το dna κάθε χρωμοσωματος) με επιπλέον κόστος. Οπότε στείλαμε το δείγμα έξω για ανάλυση. Τα πρώτα αποτελέσματα που αφορά τα σύνδρομα + φύλο βγαίνουν την επόμενη. Η ανάλυση μοριακού καρυότυπου μετά από 15-20 μέρες. Άρα είναι δύο διακριτές αναλύσεις που στη 2η υποβάλλεσαι εφόσον το θες. 

Καθότι δεν είμαι του ιατρικού κλάδου, ελπίζω να μην παρερμηνεύσει κάποια έννοια. Κι εγώ λόγω ηλικίας την έκανα. Τα ποσοστά ήταν σχετικά καλά. Ότι άλλο θες και αν μπορώ να βοηθήσω, ρωτά με. Καλά αποτελέσματα!

Κόστος;;;; 

 

14 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

2o.    Εκεί λέω να βάλω στοπ 

Χαχαχα

Η επίσκεψη στον γυναικολόγο είναι η χειρότερη μ. 

Όταν γέννησα κ η μαία μέτρησε διαστολή ,αφού είχα κάνει επισκληρηδιο 

Μ λέει εκεί κάτω έχεις ένα άνοιγμα χιλιοστών. Παρά πολύ στενή ξ ανατομία σ.  

Γ αυτό κ υποφέρω. 

Είναι πολύ  δύσκολο,στο Παπ σχεδόν κλαιω. Χάνομαι. 

 

 

 

 

Χαχαχαχα χα κι εγώ έτσι έλεγα αλλά την πάτησα χαχαχαχαχαχα. Βασικά λέγαμε ότι αν την παλεύουμε οικονομικά, όταν θα πάει η μικρή 4-5 χρόνων να έχουμε ξανά ελεύθερες Επαφές και αν έρθει ήρθε.

Σε ρωτησα αν είναι το πρώτο, διότι σκέφτηκα ότι αν πονάς με τον υπέρηχο, φαντάσου τι θα γίνει όταν σού κάνει την εξέταση από κάτω για να δει αν έχεις διαστολή. Εκεί πρέπει να σε πέθανε ε;; 

Το 1ο πόσο είναι; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

Κόστος;;;; 

 

Χαχαχαχα χα κι εγώ έτσι έλεγα αλλά την πάτησα χαχαχαχαχαχα. Βασικά λέγαμε ότι αν την παλεύουμε οικονομικά, όταν θα πάει η μικρή 4-5 χρόνων να έχουμε ξανά ελεύθερες Επαφές και αν έρθει ήρθε.

Σε ρωτησα αν είναι το πρώτο, διότι σκέφτηκα ότι αν πονάς με τον υπέρηχο, φαντάσου τι θα γίνει όταν σού κάνει την εξέταση από κάτω για να δει αν έχεις διαστολή. Εκεί πρέπει να σε πέθανε ε;; 

Το 1ο πόσο είναι; 

Τον άλλον μήνα κλείνει τα 4.  

2 φορές μ μέτρησε διαστολή.  

Μια το βράδυ κ μια το πρωϊ

Κ ούρλιαζα.  

Ευτυχώς πάω καισαρική κ δε θα Μ ξανάγινει λογικά η συγκεκριμένη εξέταση

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πάμε να ανοίξουμε ένα πολύ μα πάρα πολύ ευχάριστο θέμα για όλες μας;

Τι έχετε σκεφτεί να αγοράσετε στα μωράκια σας ή οι ήδη μανούλες, τι θεωρείτε απαραίτητα για τους πρώτους μήνες κυρίως ενός βρέφους; 
 

Θα σας πω κ εγώ τις σκέψεις μου.. επειδή η χωρητικότητα του υπνοδωματίου μου δεν επιτρέπει να βάλω κούνια, σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα λίκνο το οποίο διαθέτει ροδάκια ώστε να το μεταφέρεις σε όλο το σπίτι. Έπειτα, αντί για καλαθουνα, σκέφτομαι να πάρω μια φωλιά, την οποία την τοποθετείς σε καναπέ ή στο κρεβάτι όποτε χρειαστεί. Ένα ριλαξ είναι απαραίτητο καθώς και ένα μπανάκι. Τώρα όσον αφορά για καροτσι, έχω βάλει στο μάτι τα quax 3 σε 1 και τα stokke. Είναι μεν από τα πιο ακριβά αλλά διαθέτουν σκελετό που δεν τραντάζει στις βόλτες σύμφωνα με όσους έχω συζητήσει και το έχουν ήδη! Ακούω τα δικά σας ...

  • Μου αρέσει 3

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πάμε να ανοίξουμε ένα πολύ μα πάρα πολύ ευχάριστο θέμα για όλες μας;

Τι έχετε σκεφτεί να αγοράσετε στα μωράκια σας ή οι ήδη μανούλες, τι θεωρείτε απαραίτητα για τους πρώτους μήνες κυρίως ενός βρέφους; 
 

Θα σας πω κ εγώ τις σκέψεις μου.. επειδή η χωρητικότητα του υπνοδωματίου μου δεν επιτρέπει να βάλω κούνια, σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα λίκνο το οποίο διαθέτει ροδάκια ώστε να το μεταφέρεις σε όλο το σπίτι. Έπειτα, αντί για καλαθουνα, σκέφτομαι να πάρω μια φωλιά, την οποία την τοποθετείς σε καναπέ ή στο κρεβάτι όποτε χρειαστεί. Ένα ριλαξ είναι απαραίτητο καθώς και ένα μπανάκι. Τώρα όσον αφορά για καροτσι, έχω βάλει στο μάτι τα quax 3 σε 1 και τα stokke. Είναι μεν από τα πιο ακριβά αλλά διαθέτουν σκελετό που δεν τραντάζει στις βόλτες σύμφωνα με όσους έχω συζητήσει και το έχουν ήδη! Ακούω τα δικά σας ...

Οι υπερβολές της πρώτης με καλύπτουν και για την δεύτερη εγκυμοσύνη χαχαχαχ.....

Έχω ρηλαξ καρότσι πάρκοκρεβατο καλαθουνα γυμναστήριο και χίλια δυο άχρηστα όπως στρατα μια κουνιστή καλαθουνα τα λέω άχρηστα γιατί δεν τα χρειάστηκα ποτέ χαχαχαχ....το μόνο που θα πάρω είναι καρεκλακι αυτοκινήτου σκέφτομαι αν θα είναι αυγό ή κάποιο το οποίο πιάνει από 0 μέχρι κάποια κιλά γιατί το ήδη υπάρχων το χρησιμοποιεί η κόρη μου και σκέφτομαι για καρότσι αν και το πρώτο είναι σαν καινούργιο(cangaroo moni pavo 2σε1)απλά να αν είναι αγόρι δεν μπορώ να βρω υφάσματα κουκούλες κλπ να τα αλλάξω χρώμα γιατί ο άντρας μου επέμενε να το πάρουμε ροζ σκονισμένο απαλό ήταν το μόνο που διάλεξε χαχαχαχ!!!! κατά τα άλλα θα κάνω ότι ακριβώς την πρώτη φορά θα μπει το πάρκοκρεβατο με ένα καλό στρώμα στο δωμάτιο μας και η καλαθουνα στο σαλόνι να μετακινείται όπου θέλω αργότερα που θα πάει μαζί με την μικρή στο ίδιο δωμάτιο θα μαζέψω το πάρκοκρεβατο και θα του πάρω κρεβάτι ξυλινο η μικρή πήγε στο δικό της δωμάτιο 42ημερων τώρα βλέπουμε πως θα μας βολεψει....και φυσικά αν είναι αγόρι θα χρειαστώ ρούχα άλλιως έχω εεεενα σωρό..... Αυτά τα 3 πράγματακια που πάλι το καρότσι παίζει θα το δούμε αργότερα φυσικά.....

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Οι υπερβολές της πρώτης με καλύπτουν και για την δεύτερη εγκυμοσύνη χαχαχαχ.....

Έχω ρηλαξ καρότσι πάρκοκρεβατο καλαθουνα γυμναστήριο και χίλια δυο άχρηστα όπως στρατα μια κουνιστή καλαθουνα τα λέω άχρηστα γιατί δεν τα χρειάστηκα ποτέ χαχαχαχ....το μόνο που θα πάρω είναι καρεκλακι αυτοκινήτου σκέφτομαι αν θα είναι αυγό ή κάποιο το οποίο πιάνει από 0 μέχρι κάποια κιλά γιατί το ήδη υπάρχων το χρησιμοποιεί η κόρη μου και σκέφτομαι για καρότσι αν και το πρώτο είναι σαν καινούργιο(cangaroo moni pavo 2σε1)απλά να αν είναι αγόρι δεν μπορώ να βρω υφάσματα κουκούλες κλπ να τα αλλάξω χρώμα γιατί ο άντρας μου επέμενε να το πάρουμε ροζ σκονισμένο απαλό ήταν το μόνο που διάλεξε χαχαχαχ!!!! κατά τα άλλα θα κάνω ότι ακριβώς την πρώτη φορά θα μπει το πάρκοκρεβατο με ένα καλό στρώμα στο δωμάτιο μας και η καλαθουνα στο σαλόνι να μετακινείται όπου θέλω αργότερα που θα πάει μαζί με την μικρή στο ίδιο δωμάτιο θα μαζέψω το πάρκοκρεβατο και θα του πάρω κρεβάτι ξυλινο η μικρή πήγε στο δικό της δωμάτιο 42ημερων τώρα βλέπουμε πως θα μας βολεψει....και φυσικά αν είναι αγόρι θα χρειαστώ ρούχα άλλιως έχω εεεενα σωρό..... Αυτά τα 3 πράγματακια που πάλι το καρότσι παίζει θα το δούμε αργότερα φυσικά.....

Τελικά ίσως μια καλαθουνα να ναι και χρήσιμη ε; Για το σπίτι όχι , αλλά όταν θες να πας πχ στην πεθερά σου μια επίσκεψη ή στο πατρικό σου... 


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boockie είπε:

Τελικά ίσως μια καλαθουνα να ναι και χρήσιμη ε; Για το σπίτι όχι , αλλά όταν θες να πας πχ στην πεθερά σου μια επίσκεψη ή στο πατρικό σου... 

Έτσι το είχα στην κόρη μου και μας βόλεψε γιατί αν έχεις αυγό κάθισμα αυτοκινητου π.χ θέλει όλη την ώρα βγάλσιμο 

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Πάμε να ανοίξουμε ένα πολύ μα πάρα πολύ ευχάριστο θέμα για όλες μας;

Τι έχετε σκεφτεί να αγοράσετε στα μωράκια σας ή οι ήδη μανούλες, τι θεωρείτε απαραίτητα για τους πρώτους μήνες κυρίως ενός βρέφους; 
 

Θα σας πω κ εγώ τις σκέψεις μου.. επειδή η χωρητικότητα του υπνοδωματίου μου δεν επιτρέπει να βάλω κούνια, σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα λίκνο το οποίο διαθέτει ροδάκια ώστε να το μεταφέρεις σε όλο το σπίτι. Έπειτα, αντί για καλαθουνα, σκέφτομαι να πάρω μια φωλιά, την οποία την τοποθετείς σε καναπέ ή στο κρεβάτι όποτε χρειαστεί. Ένα ριλαξ είναι απαραίτητο καθώς και ένα μπανάκι. Τώρα όσον αφορά για καροτσι, έχω βάλει στο μάτι τα quax 3 σε 1 και τα stokke. Είναι μεν από τα πιο ακριβά αλλά διαθέτουν σκελετό που δεν τραντάζει στις βόλτες σύμφωνα με όσους έχω συζητήσει και το έχουν ήδη! Ακούω τα δικά σας ...

Λικνο έχω κ γω από το πρώτο.

Πολύ χρήσιμο όταν δεν υπάρχει χώρο. Είχα καλαθουνα επειδή είχα καρότσι 3 σε 1.  Κ έτσι βόλευε κ στην μαμά Μ όταν πηγαίναμε. Το είχα εκεί. 

Τώρα καρότσι έχω από το πρώτο. 

Να κοιτάτε τα είναι ελαφρύ γενικά. 

 

4 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

 

1 hour ago, ΒαλεντιναΧ είπε:

Οι υπερβολές της πρώτης με καλύπτουν και για την δεύτερη εγκυμοσύνη χαχαχαχ.....

Έχω ρηλαξ καρότσι πάρκοκρεβατο καλαθουνα γυμναστήριο και χίλια δυο άχρηστα όπως στρατα μια κουνιστή καλαθουνα τα λέω άχρηστα γιατί δεν τα χρειάστηκα ποτέ χαχαχαχ....το μόνο που θα πάρω είναι καρεκλακι αυτοκινήτου σκέφτομαι αν θα είναι αυγό ή κάποιο το οποίο πιάνει από 0 μέχρι κάποια κιλά γιατί το ήδη υπάρχων το χρησιμοποιεί η κόρη μου και σκέφτομαι για καρότσι αν και το πρώτο είναι σαν καινούργιο(cangaroo moni pavo 2σε1)απλά να αν είναι αγόρι δεν μπορώ να βρω υφάσματα κουκούλες κλπ να τα αλλάξω χρώμα γιατί ο άντρας μου επέμενε να το πάρουμε ροζ σκονισμένο απαλό ήταν το μόνο που διάλεξε χαχαχαχ!!!! κατά τα άλλα θα κάνω ότι ακριβώς την πρώτη φορά θα μπει το πάρκοκρεβατο με ένα καλό στρώμα στο δωμάτιο μας και η καλαθουνα στο σαλόνι να μετακινείται όπου θέλω αργότερα που θα πάει μαζί με την μικρή στο ίδιο δωμάτιο θα μαζέψω το πάρκοκρεβατο και θα του πάρω κρεβάτι ξυλινο η μικρή πήγε στο δικό της δωμάτιο 42ημερων τώρα βλέπουμε πως θα μας βολεψει....και φυσικά αν είναι αγόρι θα χρειαστώ ρούχα άλλιως έχω εεεενα σωρό..... Αυτά τα 3 πράγματακια που πάλι το καρότσι παίζει θα το δούμε αργότερα φυσικά.....

Πάντως ο δικός μ και ριλαξ μπήκε που κουνιόταν μόνο,κ πάρκοκρεβατο έπαιξε.  Του ΧΑ μέσα κ στρώμα. Κ γυμναστήριο έπαιξε φουλ. 

Μόνο η ενδοεπικοινωνια πήγε τζΑμπα.  Απορώ τι την πήρα.  Όλα τα άκουγα. Ένστικτο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Λικνο έχω κ γω από το πρώτο.

Πολύ χρήσιμο όταν δεν υπάρχει χώρο. Είχα καλαθουνα επειδή είχα καρότσι 3 σε 1.  Κ έτσι βόλευε κ στην μαμά Μ όταν πηγαίναμε. Το είχα εκεί. 

Τώρα καρότσι έχω από το πρώτο. 

Να κοιτάτε τα είναι ελαφρύ γενικά. 

 

Πάντως ο δικός μ και ριλαξ μπήκε που κουνιόταν μόνο,κ πάρκοκρεβατο έπαιξε.  Του ΧΑ μέσα κ στρώμα. Κ γυμναστήριο έπαιξε φουλ. 

Μόνο η ενδοεπικοινωνια πήγε τζΑμπα.  Απορώ τι την πήρα.  Όλα τα άκουγα. Ένστικτο. 

Δεν έκανα τον κόπο να πάρω καν ενδοεπικοινωνια χαχαχαχ ευτυχώς κατάλαβα ότι για εμένα δεν κάνει....κατά τα άλλα ναι και ρηλαξ και γυμναστήριο φουλ έπαιξε πάρκοκρεβατο μόνο για ύπνο το άχρηστα που είπα ήταν για την στράτα και την κουνιστή καλαθουνα!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Δεν έκανα τον κόπο να πάρω καν ενδοεπικοινωνια χαχαχαχ ευτυχώς κατάλαβα ότι για εμένα δεν κάνει....κατά τα άλλα ναι και ρηλαξ και γυμναστήριο φουλ έπαιξε πάρκοκρεβατο μόνο για ύπνο το άχρηστα που είπα ήταν για την στράτα και την κουνιστή καλαθουνα!!!

Στράτα αυτήν που την σέρνεις τον είχε φέρει ο νονός του. Έπαιξε. Κουνιστή δεν πήρα.  Ήμουν ικανή αλλά δε χωρούσε.  

Θηλαστρο είχα πάρει προληπτικά ,σε μένα χρειάστηκε γτ είχα το παιδί μενν κ έβγαζα στους δρόμους πάνε έλα Θεσσαλονίκη

Σχεδόν το χάλασα από το βγάλε βγάλε. Λίτρα έβγαζα. 

Τώρα δεν ξέρω αν θα πάρω πάλι. Δεν ξέρω αν θα θηλασω. 

Μ είχαν πιέσει πολύ ψυχολογικά η παιδίατρος κ η γυναίκολογος ,ήθελε η παιδίατρος  να Μ κρύψει την κατάσταση του παιδιού για να μην Μ κοπεί το γάλα.  Φυσικά ο άντρας  Μ δεν Μ έκρυψε τίποτα.  Κάπου το είδα αρνητικά τότε. Είχε γυρίσει το μυαλό Μ. Έβγαζα πολύ γάλα. Μωρό δεν είχα. . Ήμουν πιστεύω ένα βήμα πριν την επιλοχειο για 40 μέρες. 

Έτρεχε συντριβάνι το στήθος Μ και έκλαιγα. 

Πριν γεννήσω το ήθελα πολύ. Μετά οι συνθήκες με τρέλαναν 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eva1986 είπε:

Στράτα αυτήν που την σέρνεις τον είχε φέρει ο νονός του. Έπαιξε. Κουνιστή δεν πήρα.  Ήμουν ικανή αλλά δε χωρούσε.  

Θηλαστρο είχα πάρει προληπτικά ,σε μένα χρειάστηκε γτ είχα το παιδί μενν κ έβγαζα στους δρόμους πάνε έλα Θεσσαλονίκη

Σχεδόν το χάλασα από το βγάλε βγάλε. Λίτρα έβγαζα. 

Τώρα δεν ξέρω αν θα πάρω πάλι. Δεν ξέρω αν θα θηλασω. 

Μ είχαν πιέσει πολύ ψυχολογικά η παιδίατρος κ η γυναίκολογος ,ήθελε η παιδίατρος  να Μ κρύψει την κατάσταση του παιδιού για να μην Μ κοπεί το γάλα.  Φυσικά ο άντρας  Μ δεν Μ έκρυψε τίποτα.  Κάπου το είδα αρνητικά τότε. Είχε γυρίσει το μυαλό Μ. Έβγαζα πολύ γάλα. Μωρό δεν είχα. . Ήμουν πιστεύω ένα βήμα πριν την επιλοχειο για 40 μέρες. 

Έτρεχε συντριβάνι το στήθος Μ και έκλαιγα. 

Πριν γεννήσω το ήθελα πολύ. Μετά οι συνθήκες με τρέλαναν 

Στράτα εννοώ αυτήν που μπαίνει μέσα το μωρό με τα ροδάκια

Να κάνεις ότι νιώθεις εσύ καλά.... δεν είμαι από αυτές που νιώθουν τύψεις στην κόρη μου δεν μου βγήκε δεν θήλασα φυσικά είχε ίκτερο ανεβασμένο και δεν έκανε καθόλου τσισα δύο μέρες γιατί πολύ απλά δεν έπινε από εμένα οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω δεν ήμουν και φανατική έτσι το εκωψα αυτήν την φορά βλέπουμε.... Γενικά είμαι όπου φυσάει ο άνεμος σημασία έχει γερό παιδί γερή μαμά....ότι και αν φάει...

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!Χρόνια πολλά, καλή χρονιά και ευτυχισμένο το νέο έτος!Εύχομαι σε όλες υγεία πάνω από όλα σε εσάς και τις οικογένειές σας και με το καλό να υποδεχτούμε τα νέα μέλη!

Πολύ χαίρομαι που δεν βλέπω φανατισμένες με το θέμα του θηλασμού, όσο κ αν εννοείται ότι το θεωρώ το μητρικό γάλα εξαιρετικά επωφελές για το παιδί. Εγώ περιμένω εντολές από την οφθαλμίατρο για το τι μέλλει γενέσθαι καθώς έχω διακόψει την αγωγή για τα μάτια μου από την 5η βδομάδα της κύησης και η πίεση μου ξανανέβηκε στο 19-20 (το ανώτατο φυσιολογικό). όταν το είπε σε μια φίλη μου ότι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατήσω πολλούς μήνες τη διακοπή κ ίσως να μην θηλάσω πραγματικά με πήρε και με σήκωσε...και τι δεν άκουσα. Σεβασμός στην αυτοδιάθεση του σώματός μας, μηδέν. Και από γυναίκες στην ηλικίας μας πραγματικά δεν το περίμενα!

Σε άλλα νέα...οι παλαιότερες για δώστε τα φώτα σας..πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να κοιτάζουμε τι θα πάρουμε;Θα ρωτήσω τι θα μου χαρίσουν/δανέισουν και να μου πείτε τι να συμπληρώσω. Κάτι που έρχεται πχ τώρα...το μαξιλάρι ύπνου πιστεύετε ότι αξίζει και αν νια ποια μάρκα ξέρετε;Το έχει πάρει καμιά σας;Με δυσκολεύει πολύ η κοιλιά μου και με πονάει ΄δη η πλάτη μου. Αξίζει να το πάρω ή δεν κάνει τίποτα;

On 1/1/2021 at 10:59 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

 

@BILLEγιορτάζεις; αν ναι, χρόνια πολλά!!!!! Να είσαι καλά να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!! 

΄Τώρα τα βλέπω τα μηνύματα σας!Για αρχή εύχομαι να είσαι καλά. Όχι δεν γιόρταζα !έχω τελειώσει Φιλοσοφική Αθηνών και το μτπχ είναι στις διαταραχές γραπτού και προφορικού λόγου (Στην Ειδική Αγωγή δηλ)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@BILLE το μαξιλαρι για τον υπνο νομίζω δεν χρειάζεται. Εγω βάζω μαξιλαράκια μικρα ένα ανάμεσα στα χέρια και ένα στην κοιλιά ή στα πόδια. Και ανάλογα αν τα θέλω τα αλλάζω θέση ή τα πεταω απ το κρεββάτι. Ανάλογα τα κέφια. 

Απο πράγματα για το μωρο έχει να κάνει με το παιδι. Ριλάξ είχα παρει την εβαζα το πολυ 2 φορές. Τώρα στο δεύτερο μπορεί να βολέψει. Φωλιά νομίζω είναι ακριβη για αυτο που προσφέρει. Εγω την είχα σε ένα μεγάλο τετράγωνο γυμναστήριο που είχε διαφορά παιχνιδια που τους άλλαζες θέση και την έβαζα εκεί και απασχολούνταν με κατι και δεν την είχα όλο αγκαλιές. Μου είχαν δώσει και πάρκο για να παίζει δεν ήθελε με τίποτα!!!! Περκοκρέββατο χρειάζεται αν πηγαίνετε σε παππούδες για να το βάζεις κάπου να είναι ασφαλές οταν κοιμαται. Εμείς χρησιμοποιήσαμε πολυ το καρεκλάκι φαγητού που μπαίνει σε καρεκλα και διπλώνει, αυτο που παίρνεις μαζί σου. Το παίρναμε παντού. Στο σπίτι είχαμε το σταθερό. Ενδοεπικοινωνία με καμερα την λιωσαμε. Όταν έγινε τεσσάρων την έβγαλα. Ανα πάσα ώρα έβλεπα το βράδυ αν κοιμάται και τι γίνεται. Και το πρωι αν έχει ξυπνήσει χωρίς να μπαίνω στο δωμάτιο. Η οθόνη έκλεινε και άναβε αν έκλαιγε ή μίλαγε δυνατα. Στρατα δεν την ήθελα αλλά μας την πήρε η αδελφή μου δωρο και τελικά της άρεσε. Πάντα δεν της έβαλα. Αν το ψάξετε στο ίντερνετ λένε ότι είναι επικίνδυνες. Μάρσιπο θέλω να πάρω που είναι σταθερος αλλά δενει και με υφάσματα, είναι κατι ενδιάμεσο. Και ο θερμαντήρας μπιμπερό ήταν απο αυτα που χρησιμοποίησα πολύ αν και το πρωτο εξάμηνο θηλαζα αποκλειστικά. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και απο καροτσι είχα πάρει ένα που ήταν αρκετα μεγαλο για μέχρι 3ων ετων και ξάπλωνε η πλάτη εντελώς οπότε ήταν απο 0 μηνών και όταν βγαίναμε έξω κοιμόταν εκεί απο μωρο και σε πιο μεγάλη ηλικία όταν νύσταζε. Δεν πήρα ούτε καλαθούνα και τέτοια για το καρότσι.Ήταν της mamas and papas. Γενικά στο θεμα καρότσι θέλει πολυ ψάξιμο. Και να χωρα στο πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου σας. Εμας κλείνει σαν βαλιτσακι. Πιάνει λίγο χωρο κλειστό και ανοίγει πολυ ευκολα με το ένα χέρι. Το ευχαριστήθηκα πολυ. Α!!!! Και είχε πολυ μεγάλη κουκούλα. Αν ειχε ήλιο σε καθιστή θέση κάλυπτε όλο το καρότσι σχεδόν. Και στο σπιτι ειχα καλαθουνα και μετα την έβαλα στην κούνια. Α!!! Το καρότσι το είχα και στο σπίτι. Και όταν ήθελα π.χ. να πάω τουαλέτα την εβαζα εκεί. Καθάριζα φυσικά τις ρόδες πρώτα πριν μπει στο σπίτι.

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω

Θερμαντήρα δεν πήρα.  Αλλά ποια η χρήση τού;λέτε να πάρω στο 2ο;

Βοηθάει μόνο αν έχεις δικό σ γάλα;

Ζεσταίνει το γάλα στο μπιμπερό. Εκεί της το ζέσταινα και πιο μεγάλη, το έβαζα και όταν ήταν έτοιμο το έβγαζα. Δεν είναι και πολυ ακριβο βρίσκεις απο 25 εως 50 ευρω.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...