Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Eva1986 είπε:

Το νιώθετε το μωρό ;εγώ ακομα όχι.  Στην προηγούμενη το είχα νιώσει στις 18 περίπου.  

Ανυπομονώ.  

Θυμάμαι κάθε πρωί που ξυπνούσα στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα το χέρι μου να δω αν κουνιέται. 

Ναι σχεδόν κάθε μέρα και την μικρή μου αυτήν την εβδομάδα την είχα νιώσει και το είχαμε αποδώσει στα κιλά μου 42 ότι την αισθάνομαι τόσο νωρίς τώρα βέβαια είμαι 47 αλλά το νιώθω εδώ και μέρες άμα ξαπλώσω στα αριστερά φυσικά πολύ ανεπαίσθητα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Ναι σχεδόν κάθε μέρα και την μικρή μου αυτήν την εβδομάδα την είχα νιώσει και το είχαμε αποδώσει στα κιλά μου 42 ότι την αισθάνομαι τόσο νωρίς τώρα βέβαια είμαι 47 αλλά το νιώθω εδώ και μέρες άμα ξαπλώσω στα αριστερά φυσικά πολύ ανεπαίσθητα

Και πως το νιώθεις??? Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα το καταλάβω!!! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Και πως το νιώθεις??? Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα το καταλάβω!!! 

Ποιο πως νιώθεις τις συσπάσεις???? Είναι πονακια που κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα και είναι σαν έντονοι πόνοι περιόδου αργότερα που θα φουσκώσει η κοιλίτσα θα κάνει είτε καρούμπαλο τοπικό την ώρα της σύσπασης που θα πονάει ή θα σκουραίνει ολόκληρη η κοιλιτσα και πάλι θα αισθάνεσαι δυσφορία τώρα επειδή είναι νωρίς και ακόμα κοιλίτσα δεν έχουμε αρκετη ειναι σαν πόνους περιόδου θυμάμαι την 16η εβδομάδα γινόταν καρούμπαλο γύρω από τον αφαλό και χαιροομουν που ήταν το μωρό και ας αισθανομουν δυσφορία οτιιι να ναι


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Ποιο πως νιώθεις τις συσπάσεις???? Είναι πονακια που κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα και είναι σαν έντονοι πόνοι περιόδου αργότερα που θα φουσκώσει η κοιλίτσα θα κάνει είτε καρούμπαλο τοπικό την ώρα της σύσπασης που θα πονάει ή θα σκουραίνει ολόκληρη η κοιλιτσα και πάλι θα αισθάνεσαι δυσφορία τώρα επειδή είναι νωρίς και ακόμα κοιλίτσα δεν έχουμε αρκετη ειναι σαν πόνους περιόδου θυμάμαι την 16η εβδομάδα γινόταν καρούμπαλο γύρω από τον αφαλό και χαιροομουν που ήταν το μωρό και ας αισθανομουν δυσφορία οτιιι να ναι

Ευχαριστώ για την ενημέρωση... Πράγματι και αυτό χρήσιμο!! Αλλά εγώ εννοουσα το νινι πως το νιώθεις??? Χαχαχαχα το ζουζουνάκι μέσα σου!! 

  • Χαχα 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση... Πράγματι και αυτό χρήσιμο!! Αλλά εγώ εννοουσα το νινι πως το νιώθεις??? Χαχαχαχα το ζουζουνάκι μέσα σου!! 

Σαν κάτι να κάνει σβούρα άλλοι λένε σαν πεταλουδιτσα ή μπουρμπουληθρες να σκανε στην κόρη μου έτσι πεταλουδιτσα ένιωθα αυτήν την φορά νιώθω να κάνει τουμπιτσα...


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Σαν κάτι να κάνει σβούρα άλλοι λένε σαν πεταλουδιτσα ή μπουρμπουληθρες να σκανε στην κόρη μου έτσι πεταλουδιτσα ένιωθα αυτήν την φορά νιώθω να κάνει τουμπιτσα...

Σε ποιο σημείο??? 

Εγώ νιώθω κάτι σαν Γουργουρητο κάτω από τον αφαλό μου... Αλλά δεν πιστευω οτι μπορει ν το νιώθω τόσο νωρίς!!!! Λες??? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Πήγα γιατρο σημερα.. Ειμαι 5+2 κ ειδε σακο κ στοιχεια.. Με πητ 25/8 λογω καισαρικης.. Δεν ξερω νιωθω περίεργα δεν ηθελα να μου συμβει τωρα καθωε ο άντρας μοθ θα φυγει για δουλειά εξωτερικό και θα γυρισει σε 6μηνες..επίσης εγω δουλεύω.. Και ξερω πωε με ένα μωρό και ένα παιδι θα αλλαξει για παντα η καθημερινότητα μου

Με το καλό!! Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο πιστεύεις, τις πρώτες μέρες μέχρι να συνέλθεις είναι το ζόρι, μετά θα δεις ότι δεν είναι τόσο τραγικο χαχαχα

4 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας e-φιλενάδες μου!!

Καλή χρονιά και από μένα με ευχές αυτός ο χρόνος να σας φέρει όλα όσα επιθυμείτε. Να φέρουμε κι εμείς όμως τίποτα ωραίο σε αυτό το χρόνο ε? Όλο ζητάμε χαχα

Έχω να σας γράψω πολύ καιρό αλλά σας διαβάζω τα βράδια πριν πέσω για ύπνο και παρακολουθώ την εναλλαγή θεμάτων και τις ανησυχίες σας. Παρόλο που πλέον δε δουλεύω (ναι, "έληξαν" την εξωτερική συνεργασία που είχα με μια μεγάλη πολυεθνική εταιρία σαν εξωτερικός συνεργάτης, 1 Μέρα αφού ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου με την πρόφαση ότι δεν ανταποκρίνομαι πλέον στις απαιτήσεις της εταιρίας. Ακόμα και εν έτη 2020 φαίνεται οι εταιρίες απαιτούν να μην έχεις προσωπική ζωή!)...

παρόλο λοιπόν που δεν δουλεύω δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο κατα κάποιο μαγικό τρόπο... είμαστε σε διαδικασία ανακαίνισης του επόμενου σπιτιού μας και κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να μπορέσουμε να μπούμε τον Μάιο. Με μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας να έρχεται τον Ιούνιο, καταλαβαίνεται τι άγχος φέρει αυτό. Δε θα ήθελα με τίποτα το baby να μας βρει σε αυτό το σπίτι που είμαστε τώρα (ακόμα σε σημεία έχουμε κλειστές κούτες από την μετακόμιση Οκτωβρίου!).

Μιας και έχω να γράψω καιρό θα συνοψίσω τα δικά μου baby news:

  • όλα πολύ καλά στην αυχενική, "όλα όπως πρέπει" για την ακρίβεια. 
  • έλαβε ο γιατρός τα αποτελέσματα της nipt. Χαμηλού κινδύνου σε όλα το αποτέλεσμα. 
  • το φύλο αναγράφεται στο χαρτί αλλά κάπως είπαμε με τον άντρα μου να μην το μάθουμε και όσο αντέξουμε. Υπάρχει φοβερή πίεση από τον περίγυρο να μάθουμε, ιδίως από την κολλητή μου και την πεθερά μου, η οποία δε μας πιστεύει πως δεν ξέρουμε! Εγώ πιστεύω ότι έχουμε καταλήξει να θέλουμε να τα ξέρουμε όλα πια και είναι ωραίο να αφήνουμε κάποια πράγματα λίγο εκτός ελέγχου μας... έτσι ότι αγοράσω θα είναι κίτρινο, πράσινο και γκρι και όλα καλά!
  • ταξίδεψα εξωτερικό για χριστούγεννα στους δικούς μου, και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω πριν και μετά τις πτήσεις ενέσεις inohep. Το βρήκα λίγο υπερβολή, μιας και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για θρόμβωση από τις εξετάσεις μου, αλλα έσκασα και τις έκανα. 
  • έχει σχεδόν ένα μήνα που έκοψα τα Utro και αισθάνομαι πολύ καλύτερα χωρίς
  • σήμερα, 17w4d, έχω βαλει 3 κιλά. Τρώω όπως πριν, δεν στερούμαι κάτι που λαχταράω αλλά δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με πριν την εγκυμοσύνη. Πάντα μου άρεζε το φαγητό, ποτέ δεν έτρωγα λαίμαργα και μεγάλες μερίδες, και τρωω όπως έτρωγα πριν. 
  • ο γιατρός έδωσε το οκ για γυμναστική επιτέλους και έχω ήδη κάνει τα online pregnancy Pilates του Ιασώ (είναι δωρεάν για όποια ενδιαφέρεται, απλα συμπληρώνετε μια φόρμα), επικοινώνησα με δασκάλα pregnancy yoga να ερχεται στο σπίτι και θα κάνω join τα μαθήματα τένις του άντρα μου για χαλαρές πασούλες. Δε σας κρύβω ότι με τρόμαξε το καθισιό του 1ου 3μήνου ,δεν ήμουν και καμιά που έκανα κάθε μέρα γυμναστική πριν, αλλά 3 ολόκληρους μήνες χωρίς γυμναστική αισθάνθηκα ότι σκούριασε το σώμα μου και το 2ο 3μηνο φαίνεται η τέλεια ευκαιρία να χτίσουμε λίγο φυσική κατάσταση για να αντέξουμε το 3ο 3μηνο. 
  • Από τη στιγμή που όλα πήγαν καλά με τις εξετάσεις μου έχω επιτρέψει να ξεκινήσω το market research για baby stuff. Δεν είχα ιδέα ότι χρειαζεται ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ένα τόσο μικρό πλασματάκι. Βεβαίως, μη γελιόμαστε, επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά σε κάποιες από τις πιο φτωχές χώρες του κόσμου, έχω δει μαμάδες να μεγαλώνουν μια χαρα happy babies με τα ελάχιστα! Οπότε να θυμίζουμε στον εαυτό μας ότι πολλά από αυτά που αγοράζουμε είναι και για πολυτέλεια/χαρά/απόλαυση δική μας και όχι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ. Είναι και δύσκολοι καιροί και δεν είναι ωραίο οι μαμάδες που δυσκολεύονται οικονομικά να αισθάνονται ότι δεν παίρνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Αγάπη θέλουν, όλα τα άλλα είναι extras!
  • Από την έρευνα αγοράς μέχρι στιγμής αυτό που με έχει δυσκολέψει περισσότερο είναι το καροτσάκι. Δε βρίσκω κανένα που να έχει πραγματικά όλα 'όσα θα θέλαμε και να είναι καλό για ταξίδια (που ευελπιστώ να ξανακάνουμε σύντομα!!). 
  • Επίσης, κάποια κοπέλα ρώτησε για μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Εγώ είχα έντονους πόνους στη μέση το 1ο 3μηνο επομένως αγοράσαμε μαξιλάρι εγκυμοσύνης και σκέφτηκα ότι ειδικά άμα το παίρνουμε νωρίς, θα τα βγάλει τα λεφτά του. Και μέχρι στιγμής ομολογώ ότι με έχει βολέψει πολύ. Πιθανολογώ ότι είναι ακόμα πιο χρήσιμο όταν η κοιλιά θα είναι μεγάλη μεγάλη και θα είναι όντως δύσκολος ο ύπνος. Μετά από αρκετή έρευνα online εμείς καταλήξαμε στο "Queen Rose Full Body Pregnancy Pillow" και το πήραμε από το αmazon. 
  • θα γεννήσω στο Ιασώ. Καμία άλλη εκεί για παρέα?
  • Ποια είναι η άποψη σας για τα μαθήματα τοκετού/εγκυμοσύνης για ζευγάρια? Εγώ έχω επικοινωνήσει με το irois, εδώ Αθήνα, και κάνουνε μαθήματα οnline. Λέω να ξεκινήσω 13/1 με το επόμενο group, 1 2ωρο την εβδομάδα για 8 εβδομάδες. Ο,τι κάνεις καλό είναι. Έχετε ακούσει για κανένα άλλο καλά λόγια?

Aλήθεια εσείς που είστε ήδη μανούλες, πότε μας συμβουλεύετε να κάνουμε τα baby ψώνια? 

Από ρουχαλάκια τι χρειάζεται να έχουμε τι πρώτες ημέρες? Διάβασα ότι τα πιο βολικά είναι τα φορμάκια με φερμουάρ. 

Εμείς που έχουμε babies καλοκαιρινά να μην κοιτάμε καν για μακρυμάνικα για νεογέννητα ή όλα χρειάζονται μέσα στη μέρα? 

Φιλιά σε όλες από μένα & το σεντόνι μου :P

Νταξει τραγικό απλά... Κι εγώ περνούσα μια συνέντευξη για δουλειά, αλλά από τις 5 ερωτήσεις τους οι 4 ήταν πώς θα τα καταφέρω με τα παιδιά, τι θα κάνω με τα παιδιά κλπ πού να μάθαιναν ότι είμαι πάλι έγκυος. Φυσικά δε με πήραν.... 

4 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλησπέρα. Πήρα τα αποτελέσματα της εξέτασης papp-a. Για σύνδρομο down η πιθανότητα είναι 1/440. Σκέφτομαι για εξέταση αίματος μη επεμβατικη αντί για αμνιοπαρακεντηση. Γνωρίζεται που μπορώ να την κάνω ψάχνοντας στο ίντερνετ χάθηκα λίγο.

Ποιο ήταν όμως το όριο σύμφωνα με τα δεδομένα σου; 

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλησπέρα! @FlowerMom συγχαρητήρια για τα νέα σου! Μη σκας για τη δουλειά, κάθε εμπόδιο για καλό! Μπορεί τώρα να βρεις κάποια με πιο ανθρώπινο πρόσωπο, ή να αφοσιωθείς στο μωράκι σου και να περάσετε τέλεια παρεούλα. Την ξαδέρφη μου την απέλυσαν μόλις έμαθαν ότι παντρεύτηκε, σου λέει αυτή θα αρχίσει τις εγκυμοσύνες τώρα. Τελικά δεν μπόρεσαν να βρουν άξιο αντικαταστάτη( στο πόστο της δούλευαν τρία άτομα, φαντάσου τι δουλειά τους έβγαζε) και μετά από δύο χρόνια της ξαναέκαναν πρόταση συνεργασίας!!! Και είπε όχι γιατί ο άντρας της είχε καλή δουλειά και αυτή περνούσε μια χαρά με την κορούλα και τις φίλες της!

Βαλεντίνα περαστικά κορίτσι μου, εύχομαι να ξεμπερδεψες γρήγορα. 

Από ψώνια κορίτσια εγώ θα πάρω ρουχαλακια, παιχνίδια, μάρσιπο και θα νοικιασω θηλαστρο. Έχω κούνια, καρότσι και καλαθουνα από τον πρώτο μου γιο. 

Μακάρι να ανέβει και εμένα ο πλακούντας και να μπορέσω να αρχίσω να περπατάω λίγο. Έχω βαρεθεί πολύ. Επίσης έχω έναν ανυπόφορο πονόδοντο και θα πρέπει να πάω στο γιατρό.

Κι εγώ έχω σκοπό να σαραντισω στη μαμά μου για να έχω βοήθεια.

Την Παρασκευή έχω συνέντευξη για δουλειά στο εξωτερικό και έχω πολύ άγχος. Ψάχνουμε να φύγουμε εδώ και χρόνια και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. 

 

 

Καλή επιτυχία για τη συνέντευξη! Ελπίζω να μη συναντήσεις κι εσύ ρατσισμό..... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Σε ποιο σημείο??? 

Εγώ νιώθω κάτι σαν Γουργουρητο κάτω από τον αφαλό μου... Αλλά δεν πιστευω οτι μπορει ν το νιώθω τόσο νωρίς!!!! Λες??? 

Το νιώθω λίγο πιο κάτω από τον αφαλό άμα βάλεις την παλάμη σου ξαπλωτη αριστερά κάτω από τον αφαλό θα καταλάβεις που λέω....αλλά όχι σαν γουργουρητο,,, γουργουρητο νιώθω αλλά είναι δεξιά το έντερο το καταλαβαίνω.... Μπορεί να είναι και το μικρούλη σου λίγο υπομονή ακόμα και σε λίγο θα νιώθουμε κανονικά κλωτσιές

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπέρα είμαι από ναολυες Ιουλίου αλλά ήθελα να απευθυνθώ κ εδω.ενώ ο υπέρηχος στην αυχενικη έδειξε όλα πολύ καλά κ αυχενική 1,27 οι αιματολογικές δεν ήταν. με πήρε ο γυναικλλογς μου βρήκαν ότι έχω 1/200πθαθνοτητες για σύνδρομο.επεσα από τα σύννεφα κ ότι πρέπει να κάνω η νιπτ η αμνιο κ ότι μπορώ να πάω αν θέλω στο ίδιο κεντρο.θα κάνω τη νιπτ που είναι πιο ανώδυνη απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό κέντρο να τη κάνω μένω Θεσσαλονίκη παρακαλώ αν κάποια έχει εμπιστοσύνη σε κάποιο κέντρο αν κ μου παν ότι τατα στέλνουν εξωτερικό.αλλα για κάποιο λόγο δε θέλω να το κάνω στο ίδιο διαγνωστικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάκια μου ! Εμείς ακόμα δεν έχουμε πάρει πράγματα για το μωρό, αλλά λογικά μετά την Β επιπέδου θα ξεκινήσουμε να παραγγείλουμε τα βασικά μέσω ίντερνετ λογικά και με την κατάσταση που επικρατεί! Την Δευτέρα 11/1 έχουμε ξανά ραντεβού! 

6 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας e-φιλενάδες μου!!

Καλή χρονιά και από μένα με ευχές αυτός ο χρόνος να σας φέρει όλα όσα επιθυμείτε. Να φέρουμε κι εμείς όμως τίποτα ωραίο σε αυτό το χρόνο ε? Όλο ζητάμε χαχα

Έχω να σας γράψω πολύ καιρό αλλά σας διαβάζω τα βράδια πριν πέσω για ύπνο και παρακολουθώ την εναλλαγή θεμάτων και τις ανησυχίες σας. Παρόλο που πλέον δε δουλεύω (ναι, "έληξαν" την εξωτερική συνεργασία που είχα με μια μεγάλη πολυεθνική εταιρία σαν εξωτερικός συνεργάτης, 1 Μέρα αφού ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου με την πρόφαση ότι δεν ανταποκρίνομαι πλέον στις απαιτήσεις της εταιρίας. Ακόμα και εν έτη 2020 φαίνεται οι εταιρίες απαιτούν να μην έχεις προσωπική ζωή!)...

παρόλο λοιπόν που δεν δουλεύω δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο κατα κάποιο μαγικό τρόπο... είμαστε σε διαδικασία ανακαίνισης του επόμενου σπιτιού μας και κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να μπορέσουμε να μπούμε τον Μάιο. Με μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας να έρχεται τον Ιούνιο, καταλαβαίνεται τι άγχος φέρει αυτό. Δε θα ήθελα με τίποτα το baby να μας βρει σε αυτό το σπίτι που είμαστε τώρα (ακόμα σε σημεία έχουμε κλειστές κούτες από την μετακόμιση Οκτωβρίου!).

Μιας και έχω να γράψω καιρό θα συνοψίσω τα δικά μου baby news:

  • όλα πολύ καλά στην αυχενική, "όλα όπως πρέπει" για την ακρίβεια. 
  • έλαβε ο γιατρός τα αποτελέσματα της nipt. Χαμηλού κινδύνου σε όλα το αποτέλεσμα. 
  • το φύλο αναγράφεται στο χαρτί αλλά κάπως είπαμε με τον άντρα μου να μην το μάθουμε και όσο αντέξουμε. Υπάρχει φοβερή πίεση από τον περίγυρο να μάθουμε, ιδίως από την κολλητή μου και την πεθερά μου, η οποία δε μας πιστεύει πως δεν ξέρουμε! Εγώ πιστεύω ότι έχουμε καταλήξει να θέλουμε να τα ξέρουμε όλα πια και είναι ωραίο να αφήνουμε κάποια πράγματα λίγο εκτός ελέγχου μας... έτσι ότι αγοράσω θα είναι κίτρινο, πράσινο και γκρι και όλα καλά!
  • ταξίδεψα εξωτερικό για χριστούγεννα στους δικούς μου, και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω πριν και μετά τις πτήσεις ενέσεις inohep. Το βρήκα λίγο υπερβολή, μιας και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για θρόμβωση από τις εξετάσεις μου, αλλα έσκασα και τις έκανα. 
  • έχει σχεδόν ένα μήνα που έκοψα τα Utro και αισθάνομαι πολύ καλύτερα χωρίς
  • σήμερα, 17w4d, έχω βαλει 3 κιλά. Τρώω όπως πριν, δεν στερούμαι κάτι που λαχταράω αλλά δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με πριν την εγκυμοσύνη. Πάντα μου άρεζε το φαγητό, ποτέ δεν έτρωγα λαίμαργα και μεγάλες μερίδες, και τρωω όπως έτρωγα πριν. 
  • ο γιατρός έδωσε το οκ για γυμναστική επιτέλους και έχω ήδη κάνει τα online pregnancy Pilates του Ιασώ (είναι δωρεάν για όποια ενδιαφέρεται, απλα συμπληρώνετε μια φόρμα), επικοινώνησα με δασκάλα pregnancy yoga να ερχεται στο σπίτι και θα κάνω join τα μαθήματα τένις του άντρα μου για χαλαρές πασούλες. Δε σας κρύβω ότι με τρόμαξε το καθισιό του 1ου 3μήνου ,δεν ήμουν και καμιά που έκανα κάθε μέρα γυμναστική πριν, αλλά 3 ολόκληρους μήνες χωρίς γυμναστική αισθάνθηκα ότι σκούριασε το σώμα μου και το 2ο 3μηνο φαίνεται η τέλεια ευκαιρία να χτίσουμε λίγο φυσική κατάσταση για να αντέξουμε το 3ο 3μηνο. 
  • Από τη στιγμή που όλα πήγαν καλά με τις εξετάσεις μου έχω επιτρέψει να ξεκινήσω το market research για baby stuff. Δεν είχα ιδέα ότι χρειαζεται ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ένα τόσο μικρό πλασματάκι. Βεβαίως, μη γελιόμαστε, επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά σε κάποιες από τις πιο φτωχές χώρες του κόσμου, έχω δει μαμάδες να μεγαλώνουν μια χαρα happy babies με τα ελάχιστα! Οπότε να θυμίζουμε στον εαυτό μας ότι πολλά από αυτά που αγοράζουμε είναι και για πολυτέλεια/χαρά/απόλαυση δική μας και όχι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ. Είναι και δύσκολοι καιροί και δεν είναι ωραίο οι μαμάδες που δυσκολεύονται οικονομικά να αισθάνονται ότι δεν παίρνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Αγάπη θέλουν, όλα τα άλλα είναι extras!
  • Από την έρευνα αγοράς μέχρι στιγμής αυτό που με έχει δυσκολέψει περισσότερο είναι το καροτσάκι. Δε βρίσκω κανένα που να έχει πραγματικά όλα 'όσα θα θέλαμε και να είναι καλό για ταξίδια (που ευελπιστώ να ξανακάνουμε σύντομα!!). 
  • Επίσης, κάποια κοπέλα ρώτησε για μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Εγώ είχα έντονους πόνους στη μέση το 1ο 3μηνο επομένως αγοράσαμε μαξιλάρι εγκυμοσύνης και σκέφτηκα ότι ειδικά άμα το παίρνουμε νωρίς, θα τα βγάλει τα λεφτά του. Και μέχρι στιγμής ομολογώ ότι με έχει βολέψει πολύ. Πιθανολογώ ότι είναι ακόμα πιο χρήσιμο όταν η κοιλιά θα είναι μεγάλη μεγάλη και θα είναι όντως δύσκολος ο ύπνος. Μετά από αρκετή έρευνα online εμείς καταλήξαμε στο "Queen Rose Full Body Pregnancy Pillow" και το πήραμε από το αmazon. 
  • θα γεννήσω στο Ιασώ. Καμία άλλη εκεί για παρέα?
  • Ποια είναι η άποψη σας για τα μαθήματα τοκετού/εγκυμοσύνης για ζευγάρια? Εγώ έχω επικοινωνήσει με το irois, εδώ Αθήνα, και κάνουνε μαθήματα οnline. Λέω να ξεκινήσω 13/1 με το επόμενο group, 1 2ωρο την εβδομάδα για 8 εβδομάδες. Ο,τι κάνεις καλό είναι. Έχετε ακούσει για κανένα άλλο καλά λόγια?

Aλήθεια εσείς που είστε ήδη μανούλες, πότε μας συμβουλεύετε να κάνουμε τα baby ψώνια? 

Από ρουχαλάκια τι χρειάζεται να έχουμε τι πρώτες ημέρες? Διάβασα ότι τα πιο βολικά είναι τα φορμάκια με φερμουάρ. 

Εμείς που έχουμε babies καλοκαιρινά να μην κοιτάμε καν για μακρυμάνικα για νεογέννητα ή όλα χρειάζονται μέσα στη μέρα? 

Φιλιά σε όλες από μένα & το σεντόνι μου :P

Κοριτσάκι μου σε σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια!! Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία για το pilates Εγώ θα ξεκινήσω σίγουρα Τα μαθήματα!!

1 ώρα πρίν, Eva1986 είπε:

Το νιώθετε το μωρό ;εγώ ακομα όχι.  Στην προηγούμενη το είχα νιώσει στις 18 περίπου.  

Ανυπομονώ.  

Θυμάμαι κάθε πρωί που ξυπνούσα στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα το χέρι μου να δω αν κουνιέται. 

Ευακι μου εγώ το ένιωσα χθες πρώτη φορά!!! Και δεν το περίμενα μου ήρθε πολύ ξαφνικό αλλά ήταν τέλειο! Δεν ακουμπούσα την κοιλίτσα μου, αλλά ήμουν ξαπλωμένη στον καναπέ και ένιωσα 2 πολύ απαλά χτυπηματακια κάτω από τον αφαλό! Υπέροχο!!! 

πρίν από 6 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Σε ποιο σημείο??? 

Εγώ νιώθω κάτι σαν Γουργουρητο κάτω από τον αφαλό μου... Αλλά δεν πιστευω οτι μπορει ν το νιώθω τόσο νωρίς!!!! Λες??? 

Απ ότι μου έχει πει ο γιατρός το μωρό είναι από τον αφαλό και κάτω ακόμα, οπότε λογικά αυτό που ένιωσες είναι το φτερούγισμα που λέμε! Εγώ αυτό δε το έχω νιώσει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα είμαι από ναολυες Ιουλίου αλλά ήθελα να απευθυνθώ κ εδω.ενώ ο υπέρηχος στην αυχενικη έδειξε όλα πολύ καλά κ αυχενική 1,27 οι αιματολογικές δεν ήταν. με πήρε ο γυναικλλογς μου βρήκαν ότι έχω 1/200πθαθνοτητες για σύνδρομο.επεσα από τα σύννεφα κ ότι πρέπει να κάνω η νιπτ η αμνιο κ ότι μπορώ να πάω αν θέλω στο ίδιο κεντρο.θα κάνω τη νιπτ που είναι πιο ανώδυνη απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό κέντρο να τη κάνω μένω Θεσσαλονίκη παρακαλώ αν κάποια έχει εμπιστοσύνη σε κάποιο κέντρο αν κ μου παν ότι τατα στέλνουν εξωτερικό.αλλα για κάποιο λόγο δε θέλω να το κάνω στο ίδιο διαγνωστικό

δεν εχει σημασια που θα την κανεις αυτα τα στελνουν εξωτερικο για εξεταση . εδω περνουν απλως το αιμα. να ξερεις οτι γενικα αυτα τα ποσοστα περνουν υποψη τους κ πραγματα κ δεν πεφτουν πολυ μεσα . σιγουρα θα ειναι ολα καλα !!

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2020 at 8:30 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

νέο Πινακάκι!❤

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11

 @phall ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, twins boy and girl, Ιασώ

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, αγοράκι

@Φραουλίτσα*α 2/1 ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 27/11 (αλλαγή ΠΗΤ: 6/6), κοριτσάκι, νοσοκομείο Έλενα 

@Evouskaa ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11

@alina800 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12

@HopeMee ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, κοριτσάκι, νοσοκομείο Έλενα

@matinab1980 Αυχενική 4/12

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκιμητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6, αγοράκι, Νοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 24/11

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Υπέρηχος 18/1Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

@Evi!ΠΗΤ 2-4

@FlowerMom αυτό με το φύλο το έκανα κι εγώ σηην κόρη μου. Εννοείται ότι κάνεις δε με πίστευε ότι δεν το γνωρίζω. Το έμαθα στη γέννα. Πρόσθεσα και σε εσένα νοσοκομείο για να δουν και οι υπόλοιπες μανουλες του ιασω. Μήπως είστε παρεα

Just now, manaoula είπε:

1 προς 400 

Ναι όμως και πάλι είσαι πάνω από το όριο. Όλα καλά, κάνε μια νιπτ να είσαι σίγουρη. Και 1/1000 να είχες, πού ξέρεις ότι δε θα τυχαινες στη 1; δε μπορείς να είσαι σίγουρη για τίποτα, κάνε τη νιπτ γιατί απ ο, τι κατάλαβα η αυχενική πτυχή δε δείχνει τίποτα ανησυχητικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...