Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Feniamam είπε:

Κοριτσια μου καλησπέρα είμαι από ναολυες Ιουλίου αλλά ήθελα να απευθυνθώ κ εδω.ενώ ο υπέρηχος στην αυχενικη έδειξε όλα πολύ καλά κ αυχενική 1,27 οι αιματολογικές δεν ήταν. με πήρε ο γυναικλλογς μου βρήκαν ότι έχω 1/200πθαθνοτητες για σύνδρομο.επεσα από τα σύννεφα κ ότι πρέπει να κάνω η νιπτ η αμνιο κ ότι μπορώ να πάω αν θέλω στο ίδιο κεντρο.θα κάνω τη νιπτ που είναι πιο ανώδυνη απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό κέντρο να τη κάνω μένω Θεσσαλονίκη παρακαλώ αν κάποια έχει εμπιστοσύνη σε κάποιο κέντρο αν κ μου παν ότι τατα στέλνουν εξωτερικό.αλλα για κάποιο λόγο δε θέλω να το κάνω στο ίδιο διαγνωστικό

Κοπέλα μου όπως είπαν και τα κορίτσια μην σε ανχωνει το νούμερο. Η Αυχενική δείχνει μια ένδειξη και είναι βασικά στατιστικά. Και πιο μικρο ποσοστό να είχες δεν σημαίνει ότι είσαι αυτο το ένα. Αν μπορείς κάνε την εξέταση και θα ηρεμήσεις. Επειδή είχα διαβάσει διάφορα νομίζω αυτο που στέλνουν το αίμα Αμερική είναι πιο αξιόπιστο. Καλη επιτυχία να έχεις και με καλά αποτελέσματα!!

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! 

@Feniamam κι εμένα οκ μου ακούγεται το νούμερο. Αν θέλεις για δικούς σου ψυχολογικούς λόγους μπορείς να κάνεις, προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

@Φραουλίτσα* η μαμά μου είναι πολύ εξαντλημένη και έχει βήχα κι πόνους στον πνεύμονα. Περιμένει να δει την εξέλιξη.

@ΧρυσαΜ περισσότερο ρατσισμό απ' ότι εδώ που αν δεν έχεις βύσμα δεν καταφέρνεις σχεδόν τίποτα, δε θα συναντήσω. Εξ άλλου η προτεραιότητα και αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικογένειά μου και η ποιότητα ζωής, και αυτό δεν εξαρτάται από το κάθε τούβλο που μπορεί να μου πει κάτι στο δρόμο αλλά από το κράτος και τον τρόπο που λειτουργεί. Εκεί που θα πάμε (αν θα πάμε ) ο κόσμος είναι πάρα πολύ ήσυχος και κλειστός, λίγες πιθανότητες να μας τραμπουκισουν έχουμε.

Ο τράχηλος ο δικός μου είναι περίπου 3,9 . Έχω κάπως αυξημένες πιθανότητες για επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης μετά τις 37 αλλά θα δείξει. Μέχρι να γίνει δεν το σκέφτομαι. 

Το μωρό το νιώθω ανεπαίσθητα, σαν πίεση χαμηλά και σαν τέντωμα. Το γιο μου σε αυτές τις εβδομάδες τον αισθανόμουν κανονικά σχεδόν. Όσες έχουμε πρόσθιο πλακούντα αργούμε να το αισθανθούμε το μωράκι μας. 

Μου πρότεινε η μάνα μου να πάω στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης να ρωτήσω για vbac( με αμοιβή φυσικά) , λόγω του ότι είναι πολύ ασφαλές νοσοκομείο, και σίγουρα θα μου βγει φθηνότερα από το διαβαλκανικό. Τι λέτε έχω πιθανότητες ή τζάμπα θα κάνω  το ταξίδι?

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα! 

@Feniamam κι εμένα οκ μου ακούγεται το νούμερο. Αν θέλεις για δικούς σου ψυχολογικούς λόγους μπορείς να κάνεις, προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

@Φραουλίτσα* η μαμά μου είναι πολύ εξαντλημένη και έχει βήχα κι πόνους στον πνεύμονα. Περιμένει να δει την εξέλιξη.

@ΧρυσαΜ περισσότερο ρατσισμό απ' ότι εδώ που αν δεν έχεις βύσμα δεν καταφέρνεις σχεδόν τίποτα, δε θα συναντήσω. Εξ άλλου η προτεραιότητα και αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικογένειά μου και η ποιότητα ζωής, και αυτό δεν εξαρτάται από το κάθε τούβλο που μπορεί να μου πει κάτι στο δρόμο αλλά από το κράτος και τον τρόπο που λειτουργεί. Εξ άλλου εκεί που θα πάμε (αν θα πάμε ) ο κόσμος είναι πάρα πολύ ήσυχος και κλειστός, λίγες πιθανότητες να μας τραμπουκισουν έχουμε.

Ο τράχηλος ο δικός μου είναι περίπου 3,9 . Έχω κάπως αυξημένες πιθανότητες για επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης μετά τις 37 αλλά θα δείξει. Μέχρι να γίνει δεν το σκέφτομαι. 

Το μωρό το νιώθω ανεπαίσθητα, σαν πίεση χαμηλά και σαν τέντωμα. Το γιο μου σε αυτές τις εβδομάδες τον αισθανόμουν κανονικά σχεδόν. Όσες έχουμε πρόσθιο πλακούντα αργούμε να το αισθανθούμε το μωράκι μας. 

Μου πρότεινε η μάνα μου να πάω στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης να ρωτήσω για vbac( με αμοιβή φυσικά) , λόγω του ότι είναι πολύ ασφαλές νοσοκομείο, και σίγουρα θα μου βγει φθηνότερα από το διαβαλκανικό. Τι λέτε έχω πιθανότητες ή τζάμπα θα κάνω  το ταξίδι?

Καλημέρα!! 

Έζησα 10 χρόνια Αλεξανδρούπολη κ έχω ακούσει τα καλύτερα για το νοσοκομείο κ οπότε κ αν το επισκέφτηκα για άλλους λόγους έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. 

Έχω 2 φίλες που η μία έκανε 3 γέννες εκεί κ η άλλη 2.  Μάλιστα πριν 10 μέρες 

Δεν έκανε βέβαια κάποια vbac αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις κατι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα! 

@Feniamam κι εμένα οκ μου ακούγεται το νούμερο. Αν θέλεις για δικούς σου ψυχολογικούς λόγους μπορείς να κάνεις, προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

@Φραουλίτσα* η μαμά μου είναι πολύ εξαντλημένη και έχει βήχα κι πόνους στον πνεύμονα. Περιμένει να δει την εξέλιξη.

@ΧρυσαΜ περισσότερο ρατσισμό απ' ότι εδώ που αν δεν έχεις βύσμα δεν καταφέρνεις σχεδόν τίποτα, δε θα συναντήσω. Εξ άλλου η προτεραιότητα και αυτό που με ενδιαφέρει είναι η οικογένειά μου και η ποιότητα ζωής, και αυτό δεν εξαρτάται από το κάθε τούβλο που μπορεί να μου πει κάτι στο δρόμο αλλά από το κράτος και τον τρόπο που λειτουργεί. Εξ άλλου εκεί που θα πάμε (αν θα πάμε ) ο κόσμος είναι πάρα πολύ ήσυχος και κλειστός, λίγες πιθανότητες να μας τραμπουκισουν έχουμε.

Ο τράχηλος ο δικός μου είναι περίπου 3,9 . Έχω κάπως αυξημένες πιθανότητες για επιβράδυνση της ενδομήτριας ανάπτυξης μετά τις 37 αλλά θα δείξει. Μέχρι να γίνει δεν το σκέφτομαι. 

Το μωρό το νιώθω ανεπαίσθητα, σαν πίεση χαμηλά και σαν τέντωμα. Το γιο μου σε αυτές τις εβδομάδες τον αισθανόμουν κανονικά σχεδόν. Όσες έχουμε πρόσθιο πλακούντα αργούμε να το αισθανθούμε το μωράκι μας. 

Μου πρότεινε η μάνα μου να πάω στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης να ρωτήσω για vbac( με αμοιβή φυσικά) , λόγω του ότι είναι πολύ ασφαλές νοσοκομείο, και σίγουρα θα μου βγει φθηνότερα από το διαβαλκανικό. Τι λέτε έχω πιθανότητες ή τζάμπα θα κάνω  το ταξίδι?

Αχχχ άσε με εδώ έχουν κάτι συστήματα ασ τα να πάνε... Εγώ το λέω από την άποψη ότι αν μάθουν ότι είσαι έγκυος μήπως δε σε πάρουν. Όχι ρατσισμό σαν Ελληνίδα στο εξωτερικό.

Μια φίλη μου γέννησε σε αυτό το νοσοκομείο. Η αλήθεια είναι ότι για φυσιολογικό πήγαινε αλλά τής έκαναν καισαρική από λάθος του γιατρού αν θυμάμαι καλά. Ομως, όπως και σε όλα τα νοσοκομεία, νομίζω ότι παίζει ρόλο σε τι προσωπικό θα πέσεις. Αν σού είπαν ότι αναλαμβάνουν vbac δε χάνεις κάτι να απευθυνθείς κι εκεί. Τουλάχιστον δεν ξέρω να μπορείς να κάνεις πρώτα τηλέφωνα στους γιατρούς εκεί να σού πουν δύο πράγματα και μετά ανάλογα να πάτε από κοντά να τα πείτε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αχχχ άσε με εδώ έχουν κάτι συστήματα ασ τα να πάνε... Εγώ το λέω από την άποψη ότι αν μάθουν ότι είσαι έγκυος μήπως δε σε πάρουν. Όχι ρατσισμό σαν Ελληνίδα στο εξωτερικό.

Μια φίλη μου γέννησε σε αυτό το νοσοκομείο. Η αλήθεια είναι ότι για φυσιολογικό πήγαινε αλλά τής έκαναν καισαρική από λάθος του γιατρού αν θυμάμαι καλά. Ομως, όπως και σε όλα τα νοσοκομεία, νομίζω ότι παίζει ρόλο σε τι προσωπικό θα πέσεις. Αν σού είπαν ότι αναλαμβάνουν vbac δε χάνεις κάτι να απευθυνθείς κι εκεί. Τουλάχιστον δεν ξέρω να μπορείς να κάνεις πρώτα τηλέφωνα στους γιατρούς εκεί να σού πουν δύο πράγματα και μετά ανάλογα να πάτε από κοντά να τα πείτε 

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό Χρύσα μου, η αλήθεια είναι ότι δεν τους το είπα διότι εφ όσων επιλεχθω θα κάνω εντατικά μαθήματα γλώσσας και θα γίνει η μετεγκατάσταση τον Αύγουστο.

Ναι κι εγώ δύο κοπέλες που ξέρω καισαρική κάνανε... Χμμμ δεν ξέρω ίσως δεν είναι καλή ιδέα τελικά..... Θα δω.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό Χρύσα μου, η αλήθεια είναι ότι δεν τους το είπα διότι εφ όσων επιλεχθω θα κάνω εντατικά μαθήματα γλώσσας και θα γίνει η μετεγκατάσταση τον Αύγουστο.

Ναι κι εγώ δύο κοπέλες που ξέρω καισαρική κάνανε... Χμμμ δεν ξέρω ίσως δεν είναι καλή ιδέα τελικά..... Θα δω.

Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις πάντως. 

Ααα κατάλαβα, μια χαρά... Σε ποια χώρα λέτε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Δεν θα κάνω tag γιατί διάβασα πολλές σελίδες μαζί δεν έχω συγκρατήσει ψευδώνυμα. Αναφορικά με τα ποσοστά της αυχενικης εγώ είχα για σύνδρομο down 1/600 ενώ ο κίνδυνος για την ηλικία μου (39,5) είναι 1/90. Σχετικά καλό ποσοστό. Μου συστάθηκε απ' ευθείας αμνιο λόγω του ότι είναι η μόνη διαγνωστική μέθοδος. Η nipt μπορεί να σου δώσει πάλι ένα ποσοστό αμφίβολο οπότε καταλήγεις πάλι σε αμνιο με αποτέλεσμα να έχεις χάσει χρήμα και το σπουδαιότερο χρόνο! Την ίδια γνώμη μου εξέφρασαν ο εμβρυολογος και η αιματολογος μου, οπότε αν και φοβισμένη έκανα την αμνιο και όλα καλά. Πάντως για ποσοστά 1/300 και κάτω συστήνουν αμνιο νομιζω, όχι ότι το μωράκι θα πάσχει αλλά είσαι 100% σίγουρη και ησυχάζεις. Οπότε για τέτοια θέματα συζητηστε μέ τους επιστήμονες που γνωρίζουν καλύτερα και πάνω απ' όλα θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά για όλες μας.

Το μωράκι το έχω νιώσει εδώ και 2 εβδομάδες! Την πρώτη φορά ήμουν στη δουλειά. ένιωθα κάτι σαν να χτυπάει από μέσα, μικρές κλωτσιές. Αυτή την εβδομάδα τον νωθω πιο εντονα και εκτός από τις κλωτσιές νιώθω κάτι πιο περίεργο, αυτό που είπατε, σαν να κάνει τούμπες, αν γυρίζει. Απίστευτο!

Χθες έκανα επανεξέταση μετά την αμνιο και α ήταν καλά. Μόνο που μου βρήκε μια μικρή σύσπαση που την βρήκε και ο εμβρυολογος στην αμνιο. Οπότε αναρρωτική, ξεκούραση, όχι άγχος και γενικά ότι δυσχεραίνουν την αναπνοή και κουράζει τον οργανισμό (μάσκα).

Πολύ όμορφα νέα (αν αγνοήσουμε το θέμα εργασία) της συντάκτριας! Να μας γράφεις πιο συχνά!

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις πάντως. 

Ααα κατάλαβα, μια χαρά... Σε ποια χώρα λέτε; 

Ψάχνουμε γενικά Σκανδιναβία πιο πολύ Νορβηγία, αλλά τώρα μας έκατσε αυτή η δουλειά που είναι στη Φιλανδία. Το καλό με τη Φιλανδία είναι ότι επιδοτεί μαθήματα γλώσσας, έξοδα μετεγκατάστασης, μεταφράσεις πτυχίων και έχει πολύ καλό ΟΑΕΔ με γραφείο διασυνδεσης που σου βρίσκει δουλειά, κάτι που δε συμβαίνει στη Νορβηγία. Ο άντρας μου έχει ξεκινήσει μαθήματα νορβηγικών , είναι στο α2 αλλά δεν πειράζει, όπου βρούμε καλύτερες συνθήκες και ευκαιρίες.

  • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

@HopeMe Εννοείται ότι θα το συζητήσω μαζί του απλά φοβάμαι την άμνιο για την αποβολή. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αυτός ήταν και ο δικός μου φόβος έστω και λίγες μέρες πριν την κάνω και μάλιστα σκεφτόμουν να μην κάνω τίποτα. Δυστυχώς το ποσοστό υπάρχει και δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε. Αν τελικά την επιλέξεις διάλεξε να την κάνεις κάπου που να είσαι όσο πιο ασφαλής. Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, jellyfishch είπε:

Ψάχνουμε γενικά Σκανδιναβία πιο πολύ Νορβηγία, αλλά τώρα μας έκατσε αυτή η δουλειά που είναι στη Φιλανδία. Το καλό με τη Φιλανδία είναι ότι επιδοτεί μαθήματα γλώσσας, έξοδα μετεγκατάστασης, μεταφράσεις πτυχίων και έχει πολύ καλό ΟΑΕΔ με γραφείο διασυνδεσης που σου βρίσκει δουλειά, κάτι που δε συμβαίνει στη Νορβηγία. Ο άντρας μου έχει ξεκινήσει μαθήματα νορβηγικών , είναι στο α2 αλλά δεν πειράζει, όπου βρούμε καλύτερες συνθήκες και ευκαιρίες.

Σε αυτές τις χώρες όμως δεν πρέπει να σάς καλέσουν για να πάτε; ή κάτι τέτοιο.... 

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες πηγα εβαλατον πεσσο, ο τραχηλος σταθερος στο 2,5 . Ελπιζουμε να παραμεινει ετσι. Σημερα ηρθε η μαμμα μου πηρε τη μικρη να ξεκουραστω και η πεθερα μου να κανει δουλειες.

απο [ραγματα που λετε, η καλαθουνα αχρηστη ειναι μονο για 2 μηνες εκτος αν παρετε καροτσι 3 σε 1 μπορει να κοιμαται εκει στην αρχη. στο πρωτο ειχα παρει ριλαξ/κουνια 100ευρω και εκατσε μετρημενες φορες. με εσωσε  ο μαρσιπος μει ται, εργονομικος που μπαινει απο ημερων, ετσι εκανα τις δουλειες ,βγαιναμε βολτα και θηλαζε κιολας εκει μεσα . μεχρι το καλοκαιρι την κουβαλουσα ανετα που ηταν κοντα στα 2.

καροτσι εγω εχω το joolz hub φοβερο δεν κολλαει πουθενα ,κατεβαινει τελειως η πλατη για νεογγενητο.

τσαντα μωρου backpack , βολευει περισσοτερο απο του ταχυδρομου και χωραει περισσοτερα πραγματα.

εγω θηλασα 17 μηνες, στην αρχη ειναι κουραστικο αλλα μετα ξενοιαζεις ουτε μπουκαλια ουτε λεφτα για γαλα ουτε να κουβαλας απειρα πραγνατα μαζι σου. θα ελεγα να επιθυμειετ να θηλασετ να ψαχτειτε απο τωρα. εχει πολυ υλικο στι ιντερνετ, επισης η σελιδα της nutricia κανει δωρεαν ονλαιν σεμιναρια θηλασμου και μητροτητας. θηλαστρο δεν αγορασα, ειχα νοικιασει νοσοκομειακο γτ η μικρη εμεινε μια βδομαδα στο νοσοκομειο μετα τη γεννα

τωρα σε αυτο θα παρω ενδοεπικοινωνια γτ μενουμε σε μεζονετα πλεον,  και καλοκαιρινα φορμακια .καμια 10 αρια ειναι αρκετα για αρχη . ευτυχως ειναι ιδιο φυλο, ελπιζω μετα να συναδουν οι εποχες με τα ρουχα και να μην χρειαστει να τα παρουμε ολα απο την αρχη.

παρκοκρεββατο βολευει πολυ ,ειδικα αν πατε στο χωριο ή να μενουν σε παππουδες.

και για κουνια μην δωσετε πολλα λεφτα.καλυτερα επενδυστε σε καλο στρωμα, εγω πηρα με 130 κουνια , τωρα αλλαξα στη μικρη κρεββατι την εβαλα σε μονο με καγκελο, για να συνηθισει τη μεταβαση μεχρι να γεννησω.

  • Μου αρέσει 5

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλιτο είπε:

εγω χθες πηγα εβαλατον πεσσο, ο τραχηλος σταθερος στο 2,5 . Ελπιζουμε να παραμεινει ετσι. Σημερα ηρθε η μαμμα μου πηρε τη μικρη να ξεκουραστω και η πεθερα μου να κανει δουλειες.

απο [ραγματα που λετε, η καλαθουνα αχρηστη ειναι μονο για 2 μηνες εκτος αν παρετε καροτσι 3 σε 1 μπορει να κοιμαται εκει στην αρχη. στο πρωτο ειχα παρει ριλαξ/κουνια 100ευρω και εκατσε μετρημενες φορες. με εσωσε  ο μαρσιπος μει ται, εργονομικος που μπαινει απο ημερων, ετσι εκανα τις δουλειες ,βγαιναμε βολτα και θηλαζε κιολας εκει μεσα . μεχρι το καλοκαιρι την κουβαλουσα ανετα που ηταν κοντα στα 2.

καροτσι εγω εχω το joolz hub φοβερο δεν κολλαει πουθενα ,κατεβαινει τελειως η πλατη για νεογγενητο.

τσαντα μωρου backpack , βολευει περισσοτερο απο του ταχυδρομου και χωραει περισσοτερα πραγματα.

εγω θηλασα 17 μηνες, στην αρχη ειναι κουραστικο αλλα μετα ξενοιαζεις ουτε μπουκαλια ουτε λεφτα για γαλα ουτε να κουβαλας απειρα πραγνατα μαζι σου. θα ελεγα να επιθυμειετ να θηλασετ να ψαχτειτε απο τωρα. εχει πολυ υλικο στι ιντερνετ, επισης η σελιδα της nutricia κανει δωρεαν ονλαιν σεμιναρια θηλασμου και μητροτητας. θηλαστρο δεν αγορασα, ειχα νοικιασει νοσοκομειακο γτ η μικρη εμεινε μια βδομαδα στο νοσοκομειο μετα τη γεννα

τωρα σε αυτο θα παρω ενδοεπικοινωνια γτ μενουμε σε μεζονετα πλεον,  και καλοκαιρινα φορμακια .καμια 10 αρια ειναι αρκετα για αρχη . ευτυχως ειναι ιδιο φυλο, ελπιζω μετα να συναδουν οι εποχες με τα ρουχα και να μην χρειαστει να τα παρουμε ολα απο την αρχη.

παρκοκρεββατο βολευει πολυ ,ειδικα αν πατε στο χωριο ή να μενουν σε παππουδες.

και για κουνια μην δωσετε πολλα λεφτα.καλυτερα επενδυστε σε καλο στρωμα, εγω πηρα με 130 κουνια , τωρα αλλαξα στη μικρη κρεββατι την εβαλα σε μονο με καγκελο, για να συνηθισει τη μεταβαση μεχρι να γεννησω.

Πώς ήταν η τοποθέτηση;πόνεσε;

Εγώ χθες παρήγγειλα από AliExpress μια τσάντα πλάτης ,Μ φάνηκε καλή 

Μέχρι κ usb έχει.  14 € την  πήρα. 

Αν δε βγει καλή τουλάχιστον θα πω πέταξα μόνο 14. 

Ταχυδρομου είχα κ με κούρασε στο πρώτο. 

Link to comment
Share on other sites

 οχι δεν πονεσα καθολου, αν και το φοβομουν, εγω την ειχα παρει απο αμαζον γυρω στα 30ευρω αλλαπρεπει αν ειναι η ιδια στο αλι εκανε γυρω στα 15 αλλα το ειδα πολυ αργοτερα, με γεια σου.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλιτο είπε:

 οχι δεν πονεσα καθολου, αν και το φοβομουν, εγω την ειχα παρει απο αμαζον γυρω στα 30ευρω αλλαπρεπει αν ειναι η ιδια στο αλι εκανε γυρω στα 15 αλλα το ειδα πολυ αργοτερα, με γεια σου.

Να φανταστώ χωρίς μέθη ή οτιδήποτε ε;

Εγώ στην αυχενική είχα 3,1 κ θα το παρακολουθουμε

Στην προηγούμενη κάπου στις 28-30 είχε κατέβει στο 2. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...