Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

      Η αιματολογος που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη,μου είχε πει πως υπάρχουν κάποιοι παραγοντες που παίζουν ρόλο στο αν πρέπει μια γυναίκα να κάνει προληπτικά αντιπηκτικες ενέσεις στην εγκυμοσύνη.Καπνισμα,ηλικια,φάρμακα εξωσωματικής, κληρονομικότητα.Αν δεν έχεις θρομβοφιλια,θα κάνεις μικρή δόση ηπαρινης,για προληπτικούς λόγους.Αυτο βέβαια μετά από συνεννόηση με την αιματολογο και τον γυναικολόγο

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Γεια σας e-φιλενάδες μου!!

Καλή χρονιά και από μένα με ευχές αυτός ο χρόνος να σας φέρει όλα όσα επιθυμείτε. Να φέρουμε κι εμείς όμως τίποτα ωραίο σε αυτό το χρόνο ε? Όλο ζητάμε χαχα

Έχω να σας γράψω πολύ καιρό αλλά σας διαβάζω τα βράδια πριν πέσω για ύπνο και παρακολουθώ την εναλλαγή θεμάτων και τις ανησυχίες σας. Παρόλο που πλέον δε δουλεύω (ναι, "έληξαν" την εξωτερική συνεργασία που είχα με μια μεγάλη πολυεθνική εταιρία σαν εξωτερικός συνεργάτης, 1 Μέρα αφού ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου με την πρόφαση ότι δεν ανταποκρίνομαι πλέον στις απαιτήσεις της εταιρίας. Ακόμα και εν έτη 2020 φαίνεται οι εταιρίες απαιτούν να μην έχεις προσωπική ζωή!)...

παρόλο λοιπόν που δεν δουλεύω δεν έχω και πάρα πολύ χρόνο κατα κάποιο μαγικό τρόπο... είμαστε σε διαδικασία ανακαίνισης του επόμενου σπιτιού μας και κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να μπορέσουμε να μπούμε τον Μάιο. Με μια τόσο μεγάλη αλλαγή στη ζωή μας να έρχεται τον Ιούνιο, καταλαβαίνεται τι άγχος φέρει αυτό. Δε θα ήθελα με τίποτα το baby να μας βρει σε αυτό το σπίτι που είμαστε τώρα (ακόμα σε σημεία έχουμε κλειστές κούτες από την μετακόμιση Οκτωβρίου!).

Μιας και έχω να γράψω καιρό θα συνοψίσω τα δικά μου baby news:

  • όλα πολύ καλά στην αυχενική, "όλα όπως πρέπει" για την ακρίβεια. 
  • έλαβε ο γιατρός τα αποτελέσματα της nipt. Χαμηλού κινδύνου σε όλα το αποτέλεσμα. 
  • το φύλο αναγράφεται στο χαρτί αλλά κάπως είπαμε με τον άντρα μου να μην το μάθουμε και όσο αντέξουμε. Υπάρχει φοβερή πίεση από τον περίγυρο να μάθουμε, ιδίως από την κολλητή μου και την πεθερά μου, η οποία δε μας πιστεύει πως δεν ξέρουμε! Εγώ πιστεύω ότι έχουμε καταλήξει να θέλουμε να τα ξέρουμε όλα πια και είναι ωραίο να αφήνουμε κάποια πράγματα λίγο εκτός ελέγχου μας... έτσι ότι αγοράσω θα είναι κίτρινο, πράσινο και γκρι και όλα καλά!
  • ταξίδεψα εξωτερικό για χριστούγεννα στους δικούς μου, και ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω πριν και μετά τις πτήσεις ενέσεις inohep. Το βρήκα λίγο υπερβολή, μιας και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για θρόμβωση από τις εξετάσεις μου, αλλα έσκασα και τις έκανα. 
  • έχει σχεδόν ένα μήνα που έκοψα τα Utro και αισθάνομαι πολύ καλύτερα χωρίς
  • σήμερα, 17w4d, έχω βαλει 3 κιλά. Τρώω όπως πριν, δεν στερούμαι κάτι που λαχταράω αλλά δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με πριν την εγκυμοσύνη. Πάντα μου άρεζε το φαγητό, ποτέ δεν έτρωγα λαίμαργα και μεγάλες μερίδες, και τρωω όπως έτρωγα πριν. 
  • ο γιατρός έδωσε το οκ για γυμναστική επιτέλους και έχω ήδη κάνει τα online pregnancy Pilates του Ιασώ (είναι δωρεάν για όποια ενδιαφέρεται, απλα συμπληρώνετε μια φόρμα), επικοινώνησα με δασκάλα pregnancy yoga να ερχεται στο σπίτι και θα κάνω join τα μαθήματα τένις του άντρα μου για χαλαρές πασούλες. Δε σας κρύβω ότι με τρόμαξε το καθισιό του 1ου 3μήνου ,δεν ήμουν και καμιά που έκανα κάθε μέρα γυμναστική πριν, αλλά 3 ολόκληρους μήνες χωρίς γυμναστική αισθάνθηκα ότι σκούριασε το σώμα μου και το 2ο 3μηνο φαίνεται η τέλεια ευκαιρία να χτίσουμε λίγο φυσική κατάσταση για να αντέξουμε το 3ο 3μηνο. 
  • Από τη στιγμή που όλα πήγαν καλά με τις εξετάσεις μου έχω επιτρέψει να ξεκινήσω το market research για baby stuff. Δεν είχα ιδέα ότι χρειαζεται ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ένα τόσο μικρό πλασματάκι. Βεβαίως, μη γελιόμαστε, επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά σε κάποιες από τις πιο φτωχές χώρες του κόσμου, έχω δει μαμάδες να μεγαλώνουν μια χαρα happy babies με τα ελάχιστα! Οπότε να θυμίζουμε στον εαυτό μας ότι πολλά από αυτά που αγοράζουμε είναι και για πολυτέλεια/χαρά/απόλαυση δική μας και όχι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ. Είναι και δύσκολοι καιροί και δεν είναι ωραίο οι μαμάδες που δυσκολεύονται οικονομικά να αισθάνονται ότι δεν παίρνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Αγάπη θέλουν, όλα τα άλλα είναι extras!
  • Από την έρευνα αγοράς μέχρι στιγμής αυτό που με έχει δυσκολέψει περισσότερο είναι το καροτσάκι. Δε βρίσκω κανένα που να έχει πραγματικά όλα 'όσα θα θέλαμε και να είναι καλό για ταξίδια (που ευελπιστώ να ξανακάνουμε σύντομα!!). 
  • Επίσης, κάποια κοπέλα ρώτησε για μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Εγώ είχα έντονους πόνους στη μέση το 1ο 3μηνο επομένως αγοράσαμε μαξιλάρι εγκυμοσύνης και σκέφτηκα ότι ειδικά άμα το παίρνουμε νωρίς, θα τα βγάλει τα λεφτά του. Και μέχρι στιγμής ομολογώ ότι με έχει βολέψει πολύ. Πιθανολογώ ότι είναι ακόμα πιο χρήσιμο όταν η κοιλιά θα είναι μεγάλη μεγάλη και θα είναι όντως δύσκολος ο ύπνος. Μετά από αρκετή έρευνα online εμείς καταλήξαμε στο "Queen Rose Full Body Pregnancy Pillow" και το πήραμε από το αmazon. 
  • θα γεννήσω στο Ιασώ. Καμία άλλη εκεί για παρέα?
  • Ποια είναι η άποψη σας για τα μαθήματα τοκετού/εγκυμοσύνης για ζευγάρια? Εγώ έχω επικοινωνήσει με το irois, εδώ Αθήνα, και κάνουνε μαθήματα οnline. Λέω να ξεκινήσω 13/1 με το επόμενο group, 1 2ωρο την εβδομάδα για 8 εβδομάδες. Ο,τι κάνεις καλό είναι. Έχετε ακούσει για κανένα άλλο καλά λόγια?

Aλήθεια εσείς που είστε ήδη μανούλες, πότε μας συμβουλεύετε να κάνουμε τα baby ψώνια? 

Από ρουχαλάκια τι χρειάζεται να έχουμε τι πρώτες ημέρες? Διάβασα ότι τα πιο βολικά είναι τα φορμάκια με φερμουάρ. 

Εμείς που έχουμε babies καλοκαιρινά να μην κοιτάμε καν για μακρυμάνικα για νεογέννητα ή όλα χρειάζονται μέσα στη μέρα? 

Φιλιά σε όλες από μένα & το σεντόνι μου :P

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πήγα στον γιατρό το πρωί αλλά τώρα μπόρεσα να μπω.... Κάναμε κολπική καλλιέργεια και ο γιατρός εκ πρώτης όψεως είπε σίγουρα μυκητες ίσως και κωλοβακτηριο μου έδωσε προληπτικά αντιβίωση και κολπική κρέμα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα μέχρι την Πέμπτη δηλ και μόλις μάθουμε το μικρόβιο θα αλλάξουμε αν χρειαστεί την αντιβίωση σε πιο ειδική....καλά το ψιλιαστηκα....είδαμε το μωρό όλα καλά δόξα τω Θεό ....

είπα ότι έχω πονακια εδώ και τρεις μέρες χαμηλά πράγμα που εγώ που είχα συσπάσεις στην πρώτη εγκυμοσύνη κατάλαβα αμέσως ότι δεν είναι αθώα τα πονακια αυτα(να μεγαλώνει η μήτρα π.χ)  είδαμε τράχηλο από 4εκ πήγε 3.6εκ αλλά μου είπε πως είναι μια χαρά μεγάλος και μπορεί λόγω μικροβίου να μικραίνει και όχι από τα πονακια πράγμα που εύχομαι να είναι έτσι γιατί το μικρόβιο θα φύγει αργά ή γρήγορα..την πρώτη φορά κονταινε από τις συσπάσεις άρα έχω ιστορικο. μου έδωσε μαγνήσιο το απλό 2 χάπια την ημέρα πράγμα το οποίο για εμένα δεν κάνει τίποτα γιατί την πρώτη φορά επερνα τα ενισχυμένα της ίδιας μάρκας 8 χάπια την ημέρα και δεν με έπιασαν ποτέ παρόλαυτα είπα να του κάνω την χάρη και είπε για ένα μήνα μετά αν δεν ελλατωθουν οι πονοι θα αλλάξουμε αγωγή....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα τα αποτελέσματα της εξέτασης papp-a. Για σύνδρομο down η πιθανότητα είναι 1/440. Σκέφτομαι για εξέταση αίματος μη επεμβατικη αντί για αμνιοπαρακεντηση. Γνωρίζεται που μπορώ να την κάνω ψάχνοντας στο ίντερνετ χάθηκα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Dimitr@17 είπε:

Πήγα γιατρο σημερα.. Ειμαι 5+2 κ ειδε σακο κ στοιχεια.. Με πητ 25/8 λογω καισαρικης.. Δεν ξερω νιωθω περίεργα δεν ηθελα να μου συμβει τωρα καθωε ο άντρας μοθ θα φυγει για δουλειά εξωτερικό και θα γυρισει σε 6μηνες..επίσης εγω δουλεύω.. Και ξερω πωε με ένα μωρό και ένα παιδι θα αλλαξει για παντα η καθημερινότητα μου

Σίγουρα θα αλλάξει εδώ αλλάζει με ένα παιδί....και σίγουρα θα ζοριστεις..... βοήθεια δεν έχεις από κάπου?? Από την δουλειά δεν μπορείς να βγεις σε άδεια???


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@FlowerMomεξαιρουμένων των νέων σου για την εργασία σου όλα φαίνονται τέλεια. Ειλικρινά σοκαρίστηκα με τον τόσο ξεδιάντροπο τρόπο που αντιμετωπίζουν τις έγκυες στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Μπράβο για το σπίτι-εμείς από την άλλη που αγοράσαμε ένα πριν την εξωσωματική και χτίζεται τώρα, είμαστε ακόμα στα σοφατίσματα. Θεωρώ αδύνατο να μπούμε πριν το Μάη. Οπότε και το πήρα απόφαση ότι τους τελευταίους μήνες θα πάω στο πατρικό μου. Εγώ ρώτησα για το μαξιλάρι, οπότε και ευχαριστώ για την πληροφορία. Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει περίπου; Επίσης ενδιαφέρομαι για τη γιόγκα. Έκανα χρόνια- με διαλείμματα βέβαια- αλλά μου λείπει λίγη γυμναστική και η γιατρός πριν από κάποιο καιρό που την είχα ρωτήσει μου το είχε απαγορεύσει. Είμαι κ εγώ 17κ3w σήμερα, οπότε πάμε κοντά-κοντά στην κύηση. Αν μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο περισσότερο (έστω και σε προσωπικό μήνυμα).

@ΒαλεντιναΧ Περαστικά κορίτσι μου. Δεν το ξέρει ο γιατρός το ιστορικό σου να σου έδινε εξαρχής άλλη αγωγή;Μήπως τώρα την ξεκινάς νωρίτερα και άρα σου έδωσε χαμηλότερη δοσολογία; 

@manaoula Εγώ έκανα το  ΜατερνιΤ21 για 17 χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Ξέρω ότι μπορείς να το κάνεις και στο εργαστήριό τους που είναι στη Β.Σοφίας απέναντι από το Μέγαρο.Το κόστος ήταν 580 ευρώ κ επωμίστηκα τα έξοδα κούριερ. Διαφορετικά πρέπει να ρωτήσεις εκέι που έκανες την αυχενική αν συνεργάζονται με κάποιον. Εμένα μου πήρε αίμα η εμβρυολόγος και το έστειλε αυτή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, BILLE είπε:

@FlowerMomεξαιρουμένων των νέων σου για την εργασία σου όλα φαίνονται τέλεια. Ειλικρινά σοκαρίστηκα με τον τόσο ξεδιάντροπο τρόπο που αντιμετωπίζουν τις έγκυες στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Μπράβο για το σπίτι-εμείς από την άλλη που αγοράσαμε ένα πριν την εξωσωματική και χτίζεται τώρα, είμαστε ακόμα στα σοφατίσματα. Θεωρώ αδύνατο να μπούμε πριν το Μάη. Οπότε και το πήρα απόφαση ότι τους τελευταίους μήνες θα πάω στο πατρικό μου. Εγώ ρώτησα για το μαξιλάρι, οπότε και ευχαριστώ για την πληροφορία. Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει περίπου; Επίσης ενδιαφέρομαι για τη γιόγκα. Έκανα χρόνια- με διαλείμματα βέβαια- αλλά μου λείπει λίγη γυμναστική και η γιατρός πριν από κάποιο καιρό που την είχα ρωτήσει μου το είχε απαγορεύσει. Είμαι κ εγώ 17κ3w σήμερα, οπότε πάμε κοντά-κοντά στην κύηση. Αν μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο περισσότερο (έστω και σε προσωπικό μήνυμα).

@ΒαλεντιναΧ Περαστικά κορίτσι μου. Δεν το ξέρει ο γιατρός το ιστορικό σου να σου έδινε εξαρχής άλλη αγωγή;Μήπως τώρα την ξεκινάς νωρίτερα και άρα σου έδωσε χαμηλότερη δοσολογία; 

@manaoula Εγώ έκανα το  ΜατερνιΤ21 για 17 χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Ξέρω ότι μπορείς να το κάνεις και στο εργαστήριό τους που είναι στη Β.Σοφίας απέναντι από το Μέγαρο.Το κόστος ήταν 580 ευρώ κ επωμίστηκα τα έξοδα κούριερ. Διαφορετικά πρέπει να ρωτήσεις εκέι που έκανες την αυχενική αν συνεργάζονται με κάποιον. Εμένα μου πήρε αίμα η εμβρυολόγος και το έστειλε αυτή

Ναι φυσικά ξέρει το ιστορικό μου αφού όταν νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με πρόωρες συσπάσεις τοκετού αυτός ο γιατρός ήταν εκεί που μετά έγινε δικός μου εξωτερικός

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! @FlowerMom συγχαρητήρια για τα νέα σου! Μη σκας για τη δουλειά, κάθε εμπόδιο για καλό! Μπορεί τώρα να βρεις κάποια με πιο ανθρώπινο πρόσωπο, ή να αφοσιωθείς στο μωράκι σου και να περάσετε τέλεια παρεούλα. Την ξαδέρφη μου την απέλυσαν μόλις έμαθαν ότι παντρεύτηκε, σου λέει αυτή θα αρχίσει τις εγκυμοσύνες τώρα. Τελικά δεν μπόρεσαν να βρουν άξιο αντικαταστάτη( στο πόστο της δούλευαν τρία άτομα, φαντάσου τι δουλειά τους έβγαζε) και μετά από δύο χρόνια της ξαναέκαναν πρόταση συνεργασίας!!! Και είπε όχι γιατί ο άντρας της είχε καλή δουλειά και αυτή περνούσε μια χαρά με την κορούλα και τις φίλες της!

Βαλεντίνα περαστικά κορίτσι μου, εύχομαι να ξεμπερδεψες γρήγορα. 

Από ψώνια κορίτσια εγώ θα πάρω ρουχαλακια, παιχνίδια, μάρσιπο και θα νοικιασω θηλαστρο. Έχω κούνια, καρότσι και καλαθουνα από τον πρώτο μου γιο. 

Μακάρι να ανέβει και εμένα ο πλακούντας και να μπορέσω να αρχίσω να περπατάω λίγο. Έχω βαρεθεί πολύ. Επίσης έχω έναν ανυπόφορο πονόδοντο και θα πρέπει να πάω στο γιατρό.

Κι εγώ έχω σκοπό να σαραντισω στη μαμά μου για να έχω βοήθεια.

Την Παρασκευή έχω συνέντευξη για δουλειά στο εξωτερικό και έχω πολύ άγχος. Ψάχνουμε να φύγουμε εδώ και χρόνια και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. 

 

 

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλησπέρα! @FlowerMom συγχαρητήρια για τα νέα σου! Μη σκας για τη δουλειά, κάθε εμπόδιο για καλό! Μπορεί τώρα να βρεις κάποια με πιο ανθρώπινο πρόσωπο, ή να αφοσιωθείς στο μωράκι σου και να περάσετε τέλεια παρεούλα. Την ξαδέρφη μου την απέλυσαν μόλις έμαθαν ότι παντρεύτηκε, σου λέει αυτή θα αρχίσει τις εγκυμοσύνες τώρα. Τελικά δεν μπόρεσαν να βρουν άξιο αντικαταστάτη( στο πόστο της δούλευαν τρία άτομα, φαντάσου τι δουλειά τους έβγαζε) και μετά από δύο χρόνια της ξαναέκαναν πρόταση συνεργασίας!!! Και είπε όχι γιατί ο άντρας της είχε καλή δουλειά και αυτή περνούσε μια χαρά με την κορούλα και τις φίλες της!

Βαλεντίνα περαστικά κορίτσι μου, εύχομαι να ξεμπερδεψες γρήγορα. 

Από ψώνια κορίτσια εγώ θα πάρω ρουχαλακια, παιχνίδια, μάρσιπο και θα νοικιασω θηλαστρο. Έχω κούνια, καρότσι και καλαθουνα από τον πρώτο μου γιο. 

Μακάρι να ανέβει και εμένα ο πλακούντας και να μπορέσω να αρχίσω να περπατάω λίγο. Έχω βαρεθεί πολύ. Επίσης έχω έναν ανυπόφορο πονόδοντο και θα πρέπει να πάω στο γιατρό.

Κι εγώ έχω σκοπό να σαραντισω στη μαμά μου για να έχω βοήθεια.

Την Παρασκευή έχω συνέντευξη για δουλειά στο εξωτερικό και έχω πολύ άγχος. Ψάχνουμε να φύγουμε εδώ και χρόνια και φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. 

 

 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια κορίτσι μου ότι είναι να γίνει να γίνει για καλό....

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!!! Το είδα το κορίτσι μου το μικρό και ευτυχώς είναι μια χαρά!!! Και οι μετρήσεις που έκανε ο γιατρος σε κεφαλη κοιλιά ποδιβγήκαν όλες πολύ καλές. Και το μήκος του τραχήλου ήταν καλό. 28 του μήνα έχω την Β επιπέδου. Μου είπε να αρχίσω βιταμινη d μου έγραψε γενικές και μου έγραψε και σίδηρο όπου ανάλογα με τις εξετάσεις μάλλον θα μου πει. Είχα κάνει και καλλιέργεια ευτυχώς και κει καλα τα νέα.

@FlowerMom αν θες μπορείς να κινηθείς νομίζω νομικά εναντίον τους αν η λύση της συνεργασίας σας έγινε αφου τους ανακοινώσετε την εγκυμοσύνη. Ακόμα και ναμην τους το είχες πει μπορεί να κριθεί άκυρη. Το θεμα είναι βέβαια αν εσυ θες να τους ξαναδείς μετά απο αυτο. Εγω δεν θα μπορούσα, αλλά τους αξίζει.

@ΒαλεντιναΧ περαστικά σου κοπέλα μου!!! Γρήγορα να ξεμπερδέψεις!!! Γενικά ότι βρίσκεις νωρίς και διορθώνεται καλό είναι. Και με τον τράχηλο εφόσον το ξέρετε πιστεύω θα σε προσέξει και ο γιατρός σου.

@manaoula και εγω είχα μπερδευτεί απο τα τόσα τεστ, τελικά ρώτησα τον γιατρό μου πιο θεωρεί πιο αξιόπιστο και πιο κέντρο προτιμα και πήγα εκεί. Ρωτα τον γιατρό σου και συ καλύτερα. Τοσα λεφτά θα δώσεις να είναι κατι που θα είναι και αυτος σύμφωνος.

@jellyfishch καλή επιτυχία με την συνέντευξη για την δουλειά!!!! Αλήθεια η μαμά σου πως είναι που είχε νοσηλευτεί; Ανέκαμψε;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια κορίτσι μου ότι είναι να γίνει να γίνει για καλό....

Κοπέλα μου καλησπερα!!! Επειδή και εγώ ποναω συνέχεια μπορείς να με κατατοπισεις για τον τράχηλο? Μέχρι στιγμής δεν μου τον έχει αναφέρει σε κάποιον υπέρηχο??? Υπάρχουν φυσιολογικές τιμές? Την 12η βδομάδα ήταν 39 mm απ ότι βλέπω τώρα στα χαρτιά μου. Αλλά δεν μου σχολιασαν τίποτα. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φώφη1990 είπε:

Κοπέλα μου καλησπερα!!! Επειδή και εγώ ποναω συνέχεια μπορείς να με κατατοπισεις για τον τράχηλο? Μέχρι στιγμής δεν μου τον έχει αναφέρει σε κάποιον υπέρηχο??? Υπάρχουν φυσιολογικές τιμές? Την 12η βδομάδα ήταν 39 mm απ ότι βλέπω τώρα στα χαρτιά μου. Αλλά δεν μου σχολιασαν τίποτα. 

Από 2.5 κ κάτω ανησυχουμε !! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κοπέλα μου καλησπερα!!! Επειδή και εγώ ποναω συνέχεια μπορείς να με κατατοπισεις για τον τράχηλο? Μέχρι στιγμής δεν μου τον έχει αναφέρει σε κάποιον υπέρηχο??? Υπάρχουν φυσιολογικές τιμές? Την 12η βδομάδα ήταν 39 mm απ ότι βλέπω τώρα στα χαρτιά μου. Αλλά δεν μου σχολιασαν τίποτα. 

Την 12η και εμένα ήταν 40mm αναλόγως τα πονακια που φυσικά σε αυτήν την εβδομάδα δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν το έχεις ξανανιώσει πως είναι οι συσπάσεις ή αν είναι αυτά τα φυσιολογικά πονακια της μήτρας που μεγαλώνει,,, αν είναι συσπάσεις υπάρχει,υπάρχει λέω περιπτώση να επηρεάζει τον τράχηλο όχι πάντα και όχι σε όλες τις περιπτώσεις ας πούμε εμένα ναι και την πρώτη φορά και όπως βλέπω και αυτήν την φορά....εμένα π.χ ο γιατρός μετράει τράχηλο κάθε φορά που πάω για έλεγχο λόγω ιστορικού...στην πρώτη εγκυμοσύνη ενώ έλεγα πως έχω συσπάσεις κάνεις ποτέ δεν τον μέτρησε εκτός της αυχενικής(που ήταν γύρω στο 3) και ξαφνικά βρέθηκα με 1εκ τράχηλο και πόνους γέννας στο νοσοκομείο στην 34η εβδομαδα λόγω κακής διαχείρισης κατάστασης(και παρέμεινα στο νοσοκομείο μέχρι την 36η)που αργότερα εγινε μισό εκατοστό κ έμεινε έτσι μέχρι την 39η+ που γέννησα για εμένα προσωπικά είναι σημαντικό να μετριέται κάθε φορά για να προλαβαίνουμε καταστασεις....π.χ ξέρω ήδη ότι αν αρχίσει να μειώνεται θα κάνω αγωγή με χάπια ειδικά αν μπορέσουμε έτσι αλλιώς θα βάλω πεσσο ή θα κάνω περίδεση απλά πρέπει να παρακολουθείται στο που βρίσκεται....

Καλά είναι να πεις τον γιατρό να στο κοιτάξει και όχι μόνο εσύ όλες κορίτσια να το λέτε είναι σημαντικό γιατί είναι ύπουλο


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Την 12η και εμένα ήταν 40mm αναλόγως τα πονακια που φυσικά σε αυτήν την εβδομάδα δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν το έχεις ξανανιώσει πως είναι οι συσπάσεις ή αν είναι αυτά τα φυσιολογικά πονακια της μήτρας που μεγαλώνει,,, αν είναι συσπάσεις υπάρχει,υπάρχει λέω περιπτώση να επηρεάζει τον τράχηλο όχι πάντα και όχι σε όλες τις περιπτώσεις ας πούμε εμένα ναι και την πρώτη φορά και όπως βλέπω και αυτήν την φορά....εμένα π.χ ο γιατρός μετράει τράχηλο κάθε φορά που πάω για έλεγχο λόγω ιστορικού...στην πρώτη εγκυμοσύνη ενώ έλεγα πως έχω συσπάσεις κάνεις ποτέ δεν τον μέτρησε εκτός της αυχενικής(που ήταν γύρω στο 3) και ξαφνικά βρέθηκα με 1εκ τράχηλο και πόνους γέννας στο νοσοκομείο στην 34η εβδομαδα λόγω κακής διαχείρισης κατάστασης(και παρέμεινα στο νοσοκομείο μέχρι την 36η)που αργότερα εγινε μισό εκατοστό κ έμεινε έτσι μέχρι την 39η+ που γέννησα για εμένα προσωπικά είναι σημαντικό να μετριέται κάθε φορά για να προλαβαίνουμε καταστασεις....π.χ ξέρω ήδη ότι αν αρχίσει να μειώνεται θα κάνω αγωγή με χάπια ειδικά αν μπορέσουμε έτσι αλλιώς θα βάλω πεσσο ή θα κάνω περίδεση απλά πρέπει να παρακολουθείται στο που βρίσκεται....

Καλά είναι να πεις τον γιατρό να στο κοιτάξει και όχι μόνο εσύ όλες κορίτσια να το λέτε είναι σημαντικό γιατί είναι ύπουλο

Εγώ στην αυχενική είχα 3.1. 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ήταν μικρός.   Κ ίσως κ ο λογος πρόωρης γεννας.  

Έχεις δίκιο καλό είναι να τον μετράμε κόριτσια. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Εγώ στην αυχενική είχα 3.1. 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη πάλι ήταν μικρός.   Κ ίσως κ λογως γεννας.  

Έχεις δίκιο καλό είναι να τον μετράμε κόριτσια. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Απλά άλλο όταν ξεκινάς με το 3 και μένει εκεί αυτό είναι φυσιολογικο...και άλλο να ξεκινάς με 3 και να πέφτει πριν την ώρα του δηλ είναι φυσιολογική η εξάλειψη αλλά όχι από τον 4ο μήνα .... 

Μην αγχωσω κάποια το 3.6 ειναι σούπερ απλά για εμένα που ξεκίνησα με 4 και πήγε 3.6 πρέπει να το κοιταμε

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το νιώθετε το μωρό ;εγώ ακομα όχι.  Στην προηγούμενη το είχα νιώσει στις 18 περίπου.  

Ανυπομονώ.  

Θυμάμαι κάθε πρωί που ξυπνούσα στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα το χέρι μου να δω αν κουνιέται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...