Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Εγώ θα πάω στης δεπους. Την άλλη φορά με την τα κρόκς με πήρε μια φίλη και μου λέει ντεπομαιιιι αλλά ήρθα από τις 7 μισι και στήθηκα!!! Εγώ ήμουν στον ένατο και δεν μπορούσα ούτε να τρέξω ούτε να... Διεκδικήσω τίποτα, οπότε δεν τα πρόλαβα. Δέκα δέκα τα παίρνανε θυμάμαι.Μου τα έφερε η φίλη από Γιάννενα. Αυτή πρόλαβε , και πήγε αποφασισμένη και προετοιμασμένη. 

  • Χαχα 4

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φώφη1990 είπε:

Χαχχα... Και εγώ κατά τις 9 θα παω στα λιντλ στο περιγιαλι.. Το μπουφάν μου ειναι ενα διακριτικό μακρυ Λίλα χρώμα... Χάνομαι μέσα του.. Και να μην ήθελα θα την Τραβηξει την προσοχη... 

Αν σε δω θα σ μιλήσω !!  Εγώ πάλι δε χάνομαι. 

Νταρντανα με λες. Χαχαχ

Just now, jellyfishch είπε:

Εγώ θα πάω στης δεπους. Την άλλη φορά με την τα κρόκς με πήρε μια φίλη και μου λέει ντεπομαιιιι αλλά ήρθα από τις 7 μισι και στήθηκα!!! Εγώ ήμουν στον ένατο και δεν μπορούσα ούτε να τρέξω ούτε να... Διεκδικήσω τίποτα, οπότε δεν τα πρόλαβα. Δέκα δέκα τα παίρνανε θυμάμαι.Μου τα έφερε η φίλη από Γιάννενα. Αυτή πρόλαβε , και πήγε αποφασισμένη και προετοιμασμένη. 

Εμείς πάμε σουγελο !! 

Δεπος έχω πάει μόνο 2 φορές !

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@jellyfishchόχι δεν ξεκίνησα ακόμα. Τη Δευτέρα πρώτα ο Θεός. Και δε νομίζω να πάει καλά, έχει γίνει χαμός γιατί έχει δυσκολέψει η εξέταση. Τέλος πάντων, ο, τι γίνει. 

Ο σύμβουλος μητροτητας πώς το λες, δεν ξέρω τι είναι. Πάντως μια σταθερή μαία πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις μαζί. 

Ευτυχώς εγώ έχω πολλά ρούχα εγκυμοσύνης, 4 τζιν παντελόνια και έχω και άνετα κολλάν και φόρμες. Οι μπλούζες μου ήταν έτσι κι αλλιώς φαρδιές για να κρύβω κιλά χαχαχ 

Κορίτσια εγώ πού και πού έως καθόλου έχω ενοχλήσεις. Λέτε να είναι ανησυχητικό; η αλήθεια είναι ότι όλη μέρα δεν κάθομαι. Η καθημερινότητά μου είναι ακριβώς ίδια με πριν δεν άλλαξε τίποτα 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@jellyfishchόχι δεν ξεκίνησα ακόμα. Τη Δευτέρα πρώτα ο Θεός. Και δε νομίζω να πάει καλά, έχει γίνει χαμός γιατί έχει δυσκολέψει η εξέταση. Τέλος πάντων, ο, τι γίνει. 

Ο σύμβουλος μητροτητας πώς το λες, δεν ξέρω τι είναι. Πάντως μια σταθερή μαία πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις μαζί. 

Ευτυχώς εγώ έχω πολλά ρούχα εγκυμοσύνης, 4 τζιν παντελόνια και έχω και άνετα κολλάν και φόρμες. Οι μπλούζες μου ήταν έτσι κι αλλιώς φαρδιές για να κρύβω κιλά χαχαχ 

Κορίτσια εγώ πού και πού έως καθόλου έχω ενοχλήσεις. Λέτε να είναι ανησυχητικό; η αλήθεια είναι ότι όλη μέρα δεν κάθομαι. Η καθημερινότητά μου είναι ακριβώς ίδια με πριν δεν άλλαξε τίποτα 

 

Κ εγώ έχω ενοχλήσεις. Πονακια.  

Λογικό πιστεύω.  Μεγαλώνει η μήτρα μας. 

Κάντο μια αναφορά στο γιατρό σ.  

Έτσι να σ φύγει η περιέργεια. 

Από πεινα πως πάτε;άνοιξε πολύ η όρεξη Μ. Σοκ κ δεος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@jellyfishchόχι δεν ξεκίνησα ακόμα. Τη Δευτέρα πρώτα ο Θεός. Και δε νομίζω να πάει καλά, έχει γίνει χαμός γιατί έχει δυσκολέψει η εξέταση. Τέλος πάντων, ο, τι γίνει. 

Ο σύμβουλος μητροτητας πώς το λες, δεν ξέρω τι είναι. Πάντως μια σταθερή μαία πιστεύω ότι καλό είναι να έχεις μαζί. 

Ευτυχώς εγώ έχω πολλά ρούχα εγκυμοσύνης, 4 τζιν παντελόνια και έχω και άνετα κολλάν και φόρμες. Οι μπλούζες μου ήταν έτσι κι αλλιώς φαρδιές για να κρύβω κιλά χαχαχ 

Κορίτσια εγώ πού και πού έως καθόλου έχω ενοχλήσεις. Λέτε να είναι ανησυχητικό; η αλήθεια είναι ότι όλη μέρα δεν κάθομαι. Η καθημερινότητά μου είναι ακριβώς ίδια με πριν δεν άλλαξε τίποτα 

 

Αχ τέλεια που δεν έχεις συμπτώματα, το που και που νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.

 Καλή επιτυχία με την εξεταστική!!! 

Βοηθός μητρότητας είναι μια επαγγελματίας που έχει περάσει ειδική εκπαίδευση και η δουλειά της είναι να σε εμψυχώνει κατά τον τοκετό, και μετά . Δεν έχει καμία ιατρική ή παραιατρικη δικαιοδοσία, είναι εκεί συμβουλευτικά. Απλά θεωρώ ότι ο γιατρός μου θα καλύψει το ιατρικό κομμάτι οπότε θα πάρω από τη β.μ. τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν θα βοηθήθω από τη μαία, από τη στιγμή κιόλας που θα έχει έτσι κ αλλιώς η κλινική.

Πεινάω πολύ .. αλλά κρατιέται όσο μπορώ. Σήμερα με έδειξε ένα κιλό κάτω. Πήρα παααρα πολλά, από εδώ και πέρα έτσι θα πάει η δουλειά...είχα στεναχώριες και διάφορα , και έτρωγα ότι να ναι και οπότε να ναι( δηλαδή συνέχεια), δε με απασχολούσε καθόλου το βάρος μου και να το αποτέλεσμα.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Αχ τέλεια που δεν έχεις συμπτώματα, το που και που νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.

 Καλή επιτυχία με την εξεταστική!!! 

Βοηθός μητρότητας είναι μια επαγγελματίας που έχει περάσει ειδική εκπαίδευση και η δουλειά της είναι να σε εμψυχώνει κατά τον τοκετό, και μετά . Δεν έχει καμία ιατρική ή παραιατρικη δικαιοδοσία, είναι εκεί συμβουλευτικά. Απλά θεωρώ ότι ο γιατρός μου θα καλύψει το ιατρικό κομμάτι οπότε θα πάρω από τη β.μ. τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν θα βοηθήθω από τη μαία, από τη στιγμή κιόλας που θα έχει έτσι κ αλλιώς η κλινική.

Πεινάω πολύ .. αλλά κρατιέται όσο μπορώ. Σήμερα με έδειξε ένα κιλό κάτω. Πήρα παααρα πολλά, από εδώ και πέρα έτσι θα πάει η δουλειά...είχα στεναχώριες και διάφορα , και έτρωγα ότι να ναι και οπότε να ναι( δηλαδή συνέχεια), δε με απασχολούσε καθόλου το βάρος μου και να το αποτέλεσμα.

Νομίζω καλύτερα να έχεις μαία δική σου εκεί ή να πας να γνωρίσεις τη μαία της γιατρού σου.

@Eva1986εγώ όλη την ώρα πεινάω αλλά δεν προλαβαίνω να τρώω όποτε μού έρχεται. Κυρίως το πρωί πεινάω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Πεμπτη!!!

Α εντάξει, γιατί νόμιζα ότι θα πηγαίνατε αύριο!Ωραία!Ελπίζω να μπορέσω να πάω κ εγώ, το μαξιλάρι το λιγουρεύομαι πολύ αλλά στα καταστήματα με είδη εγκυμοσύνης το έχουν ακριβό και το τσιγκουνευόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ από χθες έχω συνέχεια πονακια έντονα. Αλαλξα και βδομάδα. Η μικρή κλωτσαει κανονικότητα ήδη.

Τα φανελάκια θηλασμού και τα κολάν του λιντλ είναι φοβερα. Με καταβολεψαν .τα φορούσα και μετά το θηλασμό.

Μια κοπελα ρώτησε για την ποιότητα στα βρεφικά.. είναι τέλεια. Βαμβακερά. Πλύνε βάλε. Δεν έχει χαλάσει ,μαζέψει τίποτα. Παίρνω συνέχεια για τη μικρή μου από κει.

Α και επισκληριδιο που λέγατε εμένα ο γιατρός την έκανε με διαστολή 6 μου είπε όσο πιο νωρίς τόσο περισσότερο αργείς να γεννήσεις και ότι ο ίδιος πριν το 5 δεν δίνει οκ για επισκληριδιο.

  • Μου αρέσει 3

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Φραουλίτσα*& @HopeMe τα φώτα σας! Έχω φίλη που θα ήθελε να γεννήσει σε δημόσιο γιατί ζορίζεται πολύ οικονομικά. Της είπα ότι εδώ τα κορίτσια μου λένε τα καλύτερα για το Έλενα. Πείτε μας όμως τη διαδικασία. Πως κανονιζετε να είναι στην γέννα ο γιατρός που σας παρακολουθεί; 
Εσάς σας παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός ή κάθε φορά ανάλογα ποιος είναι στη βάρδια; Επίσης τα κόστη ποια είναι; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

@Φραουλίτσα*& @HopeMe τα φώτα σας! Έχω φίλη που θα ήθελε να γεννήσει σε δημόσιο γιατί ζορίζεται πολύ οικονομικά. Της είπα ότι εδώ τα κορίτσια μου λένε τα καλύτερα για το Έλενα. Πείτε μας όμως τη διαδικασία. Πως κανονιζετε να είναι στην γέννα ο γιατρός που σας παρακολουθεί; 
Εσάς σας παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός ή κάθε φορά ανάλογα ποιος είναι στη βάρδια; Επίσης τα κόστη ποια είναι; 

Μπορεί αν δεν θέλει να πληρώσει κάτι να διαλέξει σε ποια κλινική θέλει να την παρακολουθούν και να την βλέπει κάθε φορά όποιος εφημερεύει. Και όταν γεννήσει να γεννήσει με τον γιατρό της εφημερίας.  Αν θέλει δικό της γιατρό θα πρέπει να του δώσει κάτι. Θα πρέπει να βρει ποιος την ενδιαφέρει και να κλείσει ραντεβού απογευματινό μαζί του και να δει αν της κάνει, και του λέει ότι θέλει να την αναλάβει. Κάποιοι έχουν συγκεκριμένη ταρίφα και στο λένε. Άλλοι σου λένε ότι θες αλλά όλοι θέλουν κάτι. Νομίζω απο 500 μέχρι 800 ευρω πρέπει να είναι. Παλιά ζητούσαν πιο πολλά κοντα στα 1000 ευρω αλλά έφαγαν μάλλον καταγγελίες ή λόγω της γενικής κατάστασης δεν ξέρω. Μετα σου κλείνει κάθε μήνα ραντεβού ή όποτε χρειάζεται. Κάποιοι σε βλέπουν απογευματινά που και εκει πληρώνεις ανάλογα την θέση του γιατρού και άλλοι σου λένε να πας πρωι όπου δεν πληρώνεις τίποτα αλλα θα χάσεις πάνω απο ώρα. Ο δικός μου πρωινά με βλέπει, αλλά σχεδόν δυο ώρες τις τρώω. Υπάρχει και θέμα εδω στο φόρουμ για το Έλενα που τα κορίτσια είχαν γράψει πολλές πληροφορίες, και για γιατρους μπορει να κάνει αναζήτηση να δει κάποιες πληροφορίες.  Σε ποια εβδομάδα είναι;


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

@Φραουλίτσα*& @HopeMe τα φώτα σας! Έχω φίλη που θα ήθελε να γεννήσει σε δημόσιο γιατί ζορίζεται πολύ οικονομικά. Της είπα ότι εδώ τα κορίτσια μου λένε τα καλύτερα για το Έλενα. Πείτε μας όμως τη διαδικασία. Πως κανονιζετε να είναι στην γέννα ο γιατρός που σας παρακολουθεί; 
Εσάς σας παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός ή κάθε φορά ανάλογα ποιος είναι στη βάρδια; Επίσης τα κόστη ποια είναι; 

Καλημέρα, εμπειρία τοκετού στο Έλενα δεν έχω. Τις κόρες μου τις γέννησα σε Πανεπιστήμιακο νοσοκομείο επαρχίας και επειδή συνέβη πριν 16 χρόνια δεν έχει νόημα να γράψω την εμπειρία μου γιατι λογικά πολλά δεν θα ισχύουν πλέον.

Εγώ έχω επιλέξει συγκεκριμένο γιατρο και τον επισκεφθομαι στα απογευματινά ραντεβού κατόπιν δικής μου επιλογής (δεν έχει καθυστέρηση). Επίσης με παρακολουθεί και η αιματολογος του Έλενα. Ο γιατρός γνωρίζει ότι θέλω εκείνος να αναλάβει την καισαρική μου αλλά δεν έχουμε συζητήσει παραιτερω. 

Αν ρωτάς κόστος γιατρού έχω ήδη απαντήσει. Αν ρωτάς για κόστος νοσηλείας δεν έχω ενημερωθεί κι εγώ ακόμη. Πάντως, ο συγκεκριμένος γιατρός με παρακολουθεί από την 3η εγκυμοσύνη έως αυτή (5η) (υπενθυμίζω 2 παλινδρομες) και τελευταία και η αιματολογος και ναι έχω μείνει εξαιρετικά ικανοποιημένη και τώρα που η κατάσταση μου απαιτεί ειδική μεταχείριση ο γιατρός είναι δίπλα μου κάθε ώρα!

Edit: καλώς ρωτάει η @Φραουλίτσα* ηλικία κύησης καθότι αν εινάι σε προχωρημένη υπάρχει περίπτωση να μην την αναλάβουν ορισμένοι για ευνόητους λόγους

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 4:23 ΜΜ, Eva1986 είπε:

Κ εγώ έχω ενοχλήσεις. Πονακια.  

Λογικό πιστεύω.  Μεγαλώνει η μήτρα μας. 

Κάντο μια αναφορά στο γιατρό σ.  

Έτσι να σ φύγει η περιέργεια. 

Από πεινα πως πάτε;άνοιξε πολύ η όρεξη Μ. Σοκ κ δεος. 

Εγώ βρε κορίτσια δεν έχω ενοχλήσεις τύπου πονακια περιόδου, έχω όμως πολύ έντονο πρήξιμο αρκετες φορές που νομίζω συμβαίνει πιο πολύ όταν δεν έχω πάει τουαλέτα για νο2, ή όταν κουράζομαι! Και η μέση μου πονάει αρκετά αλλά είχα από πάντα θέμα όποτε μου φαίνεται λογικο!

Πλέον νιώθω τη μπέμπα κάθε μέρα κ είναι τέλειο!! Ο αντρουλης μου όμως δεν την έχει ακούσει ακόμα, είναι εσωτερικά τα χτυπηματακια που νιώθω!  Κ εμένα έχει ανοίξει η όρεξη μου ,αύριο θα ζυγιστω το πρωί κ φοβάμαι για το τι θα δω χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Evouska είπε:

Εγώ βρε κορίτσια δεν έχω ενοχλήσεις τύπου πονακια περιόδου, έχω όμως πολύ έντονο πρήξιμο αρκετες φορές που νομίζω συμβαίνει πιο πολύ όταν δεν έχω πάει τουαλέτα για νο2, ή όταν κουράζομαι! Και η μέση μου πονάει αρκετά αλλά είχα από πάντα θέμα όποτε μου φαίνεται λογικο!

Πλέον νιώθω τη μπέμπα κάθε μέρα κ είναι τέλειο!! Ο αντρουλης μου όμως δεν την έχει ακούσει ακόμα, είναι εσωτερικά τα χτυπηματακια που νιώθω!  Κ εμένα έχει ανοίξει η όρεξη μου ,αύριο θα ζυγιστω το πρωί κ φοβάμαι για το τι θα δω χαχαχα

Και γω  σαν και σενα, όταν κουράζομαι νιώθω σαν να είναι πρησμένη όλη η κοιλιά μου και βαριά, δεν νιώθω πονάκια. Και γενικα έχω ευαισθησία και πρήζομαι εύκολα. Αν φαω λάχανο νιωθω ότι θα σκάσω!!! Για το βάρος μην αγχώνεσαι και παραπάνω να πάρουμε θα τα χάσουμε μετα!!! Καλά να είμαστε και να είναι σε λογικά πλαίσια. 

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...