Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Kοριτσια μου καλημέρα!!! Εεε δεν άντεξα έβαλα τον φαρμακοποιό μου να μου φέρει από αυτές τις ταινίες που έχουν τα νοσοκομεία για τα αμνιακα και μόλις έρθουν θα τα πάω στο γιατρό να μου κάνει το τεστ δεν μπορώ να μείνω με την απορία μίλησα με τον γιατρό μου και του λέω αφού δεν υπάρχει άλλη λύση και εγώ δεν ηρεμώ αν δεν γίνει το τεστ και αφού το νοσοκομείο μας είναι άντε να μην πω για που το έκανα έτσι μου είπε μόλις έρθουν έλα να το κάνουμε!!!! Άντε να δούμε

Καλημέρα! Καλά έκανες να σ φύγει η περιέργεια να ηρεμήσεις να μην το σκέφτεσαι. 

Αυτές τις μέρες κ γω έχω υγρά κ καμμία μικρή λευκή βλέννα αλλά απ' ότι θυμάμαι τα είχα κ στην πρώτη 

Περιμένουμε τα νέα σ!!

 

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλη επιτυχία κορίτσι μου!!! Να μας κρατήσεις ενημέρες!!! 

Εμένα το βράδυ μου ήταν πολυ χάλια. Μόλις σηκώθηκα. Είχα πολλούς πονους σαν περιοδο. Χαμηλά μια δεξιά μια αριστερά!!! Αυτή την στιγμή έχω ακόμα την ενόχληση κάτω δεξιά αλλά όχι τόσο έντονα όσο τη νύχτα! Αν παρω τον γιατρό θα μου πει ότι είναι φυσιολογικό.... Την ψυχολογία μου πώς θα πείσω!!! :confused:

Πονακια έχω κ γω.  Χθες ειδικά ήταν το κάτι άλλο.  Ξάπλωνα σχεδόν όλη μέρα. Κ όλα πέρασαν. Εβλεπα τβ ξεχνιόμουν

 

Υπάρχουν κ μέρες που δε νιώθω τίποτα. 

Μην αγχώνεσαι έφοσον όλα βαίνουν καλώς 

Απλά αν θες μιλά με τον γιατρό σ να σου πει κ αυτός αν είναι νορμάλ. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Να σε ρωτήσω....μήπως έχεις θέμα με δυσκοιλιότητα????

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και η πιο τακτικη πελατισσα της τουαλετας! Και οταν πηγαινω στην ουσια δεν "αδειαζω". Συγγνωμη κιολας...χαχαχα

Οταν περασουν 2 3 μερες και δεν παω καθολου παρνω σκευασμα για να παω.

Just now, Eva1986 said:

Καλημέρα! Καλά έκανες να σ φύγει η περιέργεια να ηρεμήσεις να μην το σκέφτεσαι. 

Αυτές τις μέρες κ γω έχω υγρά κ καμμία μικρή λευκή βλέννα αλλά απ' ότι θυμάμαι τα είχα κ στην πρώτη 

Περιμένουμε τα νέα σ!!

 

Πονακια έχω κ γω.  Χθες ειδικά ήταν το κάτι άλλο.  Ξάπλωνα σχεδόν όλη μέρα. Κ όλα πέρασαν. Εβλεπα τβ ξεχνιόμουν

 

Υπάρχουν κ μέρες που δε νιώθω τίποτα. 

Μην αγχώνεσαι έφοσον όλα βαίνουν καλώς 

Απλά αν θες μιλά με τον γιατρό σ να σου πει κ αυτός αν είναι νορμάλ. 

 

Προχθες που τον πηρα μου ειπε οτι αν δεν ειναι το εντερο ειναι η μητρα που μεγαλωνει και τραβαει. Αλλα τοσο εντονα???

Απο τις φιλες μου καμια δεν ειχε πονους γι αυτο και εγω ειμαι φοβιτσιαρα... 

 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και η πιο τακτικη πελατισσα της τουαλετας! Και οταν πηγαινω στην ουσια δεν "αδειαζω". Συγγνωμη κιολας...χαχαχα

Οταν περασουν 2 3 μερες και δεν παω καθολου παρνω σκευασμα για να παω.

Προχθες που τον πηρα μου ειπε οτι αν δεν ειναι το εντερο ειναι η μητρα που μεγαλωνει και τραβαει. Αλλα τοσο εντονα???

Απο τις φιλες μου καμια δεν ειχε πονους γι αυτο και εγω ειμαι φοβιτσιαρα... 

 

Με το έντερο κ γω κάπως έτσι είμαι δυστυχώς. 

Κ γω  τρέλα φοβιτσιαρα άστο

Ευτυχώς ο άντρας Μ είναι το αντίθετο κ με εμψυχώνει

Κ μένα καμμία φίλη Μ δεν είχε.  

Αλλά έτυχε σε μένα.  

Σκέψου όλες οι φίλες Μ δούλευαν μέχρι το τελευταίο λεπτό χωρίς συμπτώματα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Με το έντερο κ γω κάπως έτσι είμαι δυστυχώς. 

Κ γω  τρέλα φοβιτσιαρα άστο

Ευτυχώς ο άντρας Μ είναι το αντίθετο κ με εμψυχώνει

Κ μένα καμμία φίλη Μ δεν είχε.  

Αλλά έτυχε σε μένα.  

Σκέψου όλες οι φίλες Μ δούλευαν μέχρι το τελευταίο λεπτό χωρίς συμπτώματα 

Ας ειναι γερα τα μωρακια μας και ας τα τραβαμε εμεις ολα αυτα... Αλλα το θεμα με εμενα ειναι αυτα τα συμπτωματα με επηρεαζουν στην ψυχολογια και αυτο θελω να αποβαλλω. Δεν με νοιαζει ο πονος σαν πονος αλλα η ψυχολογια μου επειδη ποναω! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και η πιο τακτικη πελατισσα της τουαλετας! Και οταν πηγαινω στην ουσια δεν "αδειαζω". Συγγνωμη κιολας...χαχαχα

Οταν περασουν 2 3 μερες και δεν παω καθολου παρνω σκευασμα για να παω.

Προχθες που τον πηρα μου ειπε οτι αν δεν ειναι το εντερο ειναι η μητρα που μεγαλωνει και τραβαει. Αλλα τοσο εντονα???

Απο τις φιλες μου καμια δεν ειχε πονους γι αυτο και εγω ειμαι φοβιτσιαρα... 

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι και από το έντερο πάντως....αλλά βλέπω ότι εχθές άλλαξες εβδομάδα μήπως γι'αυτό???? Κάποιες κοπέλες αναφέρουν πονακια την ημέρα που αλλάζουν εβδομάδα ή μήνα!!!!

 

Just now, Eva1986 είπε:

Καλημέρα! Καλά έκανες να σ φύγει η περιέργεια να ηρεμήσεις να μην το σκέφτεσαι. 

Αυτές τις μέρες κ γω έχω υγρά κ καμμία μικρή λευκή βλέννα αλλά απ' ότι θυμάμαι τα είχα κ στην πρώτη 

Περιμένουμε τα νέα σ!!

 

Πονακια έχω κ γω.  Χθες ειδικά ήταν το κάτι άλλο.  Ξάπλωνα σχεδόν όλη μέρα. Κ όλα πέρασαν. Εβλεπα τβ ξεχνιόμουν

 

Υπάρχουν κ μέρες που δε νιώθω τίποτα. 

Μην αγχώνεσαι έφοσον όλα βαίνουν καλώς 

Απλά αν θες μιλά με τον γιατρό σ να σου πει κ αυτός αν είναι νορμάλ. 

 

Ναι γι'αυτό το έκανα γιατί και σε περίπτωση που είναι θα το έχω τύψεις μετά!!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φώφη1990 είπε:

Ας ειναι γερα τα μωρακια μας και ας τα τραβαμε εμεις ολα αυτα... Αλλα το θεμα με εμενα ειναι αυτα τα συμπτωματα με επηρεαζουν στην ψυχολογια και αυτο θελω να αποβαλλω. Δεν με νοιαζει ο πονος σαν πονος αλλα η ψυχολογια μου επειδη ποναω! 

Λογικό να σε επηρεάζουν σε μένα το λες;

Εγώ όλη μέρα σχεδόν κλαιω την μοίρα Μ 

Ο άντρας Μ με έχει βαρεθεί. Μ λέει πιο πεσιμιστρια δεν έχει γνωρίσει. 

Όλο κάνω κακές σκέψεις ότι θα γεννήσω πρόωρα ,ότι κάτι κακό μπορεί να γίνει ,μήπως Μ σπασουν νωρίς τα νερά 

Παρασκευή έχω β επιπέδου κ όλο του λέω κ αν ο τράχηλος κοντύνε κ αν δε βρεις υγιές το μωρό κ αν κ αν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Λογικό να σε επηρεάζουν σε μένα το λες;

Εγώ όλη μέρα σχεδόν κλαιω την μοίρα Μ 

Ο άντρας Μ με έχει βαρεθεί. Μ λέει πιο πεσιμιστρια δεν έχει γνωρίσει. 

Όλο κάνω κακές σκέψεις ότι θα γεννήσω πρόωρα ,ότι κάτι κακό μπορεί να γίνει ,μήπως Μ σπασουν νωρίς τα νερά 

Παρασκευή έχω β επιπέδου κ όλο του λέω κ αν ο τράχηλος κοντύνε κ αν δε βρεις υγιές το μωρό κ αν κ αν. 

Αχ κοριτσι μου... Νομζιω οτι ολες μας πανω κατω εχουμε τετοιες σκεψεις. Δεν πρεπει ομως... Πρεπει να κανουμε τον εαυτο μας λιγο να πεισμωσει και να σκεφτομαστε θετικα!!!

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρέπει. 

Έχω γνωστές τώρα είναι 15-16 εβδομάδων ανεβάζουν στα σοσιαλτο χαίρονται

Μηδέν φόβος. 

Μπράβο. Τις ζηλεύω με την καλή έννοια που δεν έχουν κακες σκέψεις. 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Kοριτσια μου καλημέρα!!! Εεε δεν άντεξα έβαλα τον φαρμακοποιό μου να μου φέρει από αυτές τις ταινίες που έχουν τα νοσοκομεία για τα αμνιακα και μόλις έρθουν θα τα πάω στο γιατρό να μου κάνει το τεστ δεν μπορώ να μείνω με την απορία μίλησα με τον γιατρό μου και του λέω αφού δεν υπάρχει άλλη λύση και εγώ δεν ηρεμώ αν δεν γίνει το τεστ και αφού το νοσοκομείο μας είναι άντε να μην πω για που το έκανα έτσι μου είπε μόλις έρθουν έλα να το κάνουμε!!!! Άντε να δούμε

Όλα να πάνε καλά και να ηρεμήσεις. Αυτή να είναι η τελευταία ανησυχία!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Φώφη1990 Μπορεί να είναι πραγματι ότι αλλάζεις βδομάδα. Και γω εχω κάποιες ενοχλήσεις χωρίς λόγο και είναι κοντά στην αλλαγή εβδομάδας. Μπορεί να είναι και το έντερο. Κάποιοι παθαίνουν και κολικούς εντέρου. Προσπάθησε να είσαι χαλαρή αφου ο γιατρός σου σου λέει ότι είναι οκ. Όποτε όμως ανησυχείς να τον ρωτάς, δεν γίνεσαι κουραστική γιατί κάποιες φορές μπορεί να έχεις και δίκιο. Και ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντοχή στον πόνο. Όχι ότι είσαι πιο φοβιτσιαρα, αλλά είναι έτσι φτιαγμένοι. Είναι κοπέλες που είχαν πολύ δυνατές συσπάσεις στον καρδιοτοκογράφο και εκείνες δεν ένιωθαν τίποτα. Οπότε όλα είναι σχετικά. Γενικά για όλες μας είναι πιστευω μια ανησυχητική περίοδος, γιατι δεν είμαστε σε άμεση επαφη με το μωράκι μας, οπότε οτιδήποτε διαφορετικό είναι ανησυχητικό είτε είναι πρώτη δεύτερη ή τρίτη εγκυμοσύνη. Ψύχραιμες μόνο να είμαστε και αισιόδοξες!!!

@Eva1986   κάπου δικαιολογήσε να νιώθεις έτσι, όμως θα πρέπει να προσπαθεις να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορείς γιατι η σκέψη μας παίζει ρόλο, στο λέει ο άνθρωπος που πάντα σκέφτεται τα αρνητικά σενάρια και ο άντρας όλο μου λέει μα γιατι να σκεφτεσαι τπ αρνητικό και όχι το θετικό σενάριο. Νομίζω είναι άμυνα για να είσαι προετοιμασμένη αν όλα πάνε άσχημα. Αλλά ξέρεις κάτι τίποτα δεν μπορεί να μας προετοιμάσει όταν δεν πάνε τελικά τα πράγματα καλα, και τελικά έχουμε χάσει τον καιρό που θα μπορούσαμε να νιώθουμε ήρεμες και να χαρούμε την στιγμή. Και η θετική σκέψη κάνει καλό, το αγχος και το στρες εκκρίνουν και ορμόνες στο σώμα μας. Οπότε ηρεμίιιια.... Όλα καλά θα σου πάνε!! Εγω εκανα το άλλο κουλό. Έλεγα στον άντρα μου: Δεν έχω ανχωθει καθόλου για την Β επιπεδου για πρώτη φορά, λες να πάμε και να έχει γίνει κάτι και να μου έρθει σφαλιάρα; ΧΑ ΧΑ του τρελού λέμε!!!

Άντε να κάνετε όλες μια μια τις Β επιπέδου να πάρετε ανάσα!!!! Εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , HopeMe είπε:

Όλα να πάνε καλά και να ηρεμήσεις. Αυτή να είναι η τελευταία ανησυχία!

Το εύχομαι κοριτσάκι μου το εύχομαι....

Τελικά δεν μπόρεσε ο φαρμακοποιός να βρει δυστηχως δεν υπάρχουν πουθενά βρήκε όμως ο γυναικολόγος μου από άλλο γυναικολόγο και θα πάω αύριο το απόγευμα να το ελέγξουμε με το τεστ και υπέρηχο που θα μετρήσει τα αμνιακα μου είπε πως αύριο ότι είναι θα φανεί....εύχομαι μετά το αυριανό να ηρεμήσω τελείως.....

  • Μου αρέσει 4

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... 

Οι ορμόνες βαράνε διάλυση οπότε είναι λογικά και τα σκαμπανεβάσματα της ψυχολογίας μας. Όμως θα συμφωνήσω με τη @Φραουλίτσα* ότι αν μας συμβεί χτυπά ξύλο κάτι κακό όσο προετοιμασμενες και να είμαστε εκείνες οι στιγμές και η αντίδραση μας θα καθορίσουν την εξέλιξη των πραγμάτων. Αν πάλι εξελιχθούν όλα καλά θα έχουμε χάσει για καιρό την ηρεμία μας και δεν είναι καλό για τα μωρά μας. Κι όλα αυτά τα λέω εγώ που κάθε φορά που πάω τουαλέτα κοιτάζω προσεκτικά το χαρτί μην έχει κάποια υποψία αίματος. Δεν λέω ότι δεν αγχώνομαι αλλά το παλεύω. Ομολογώ ότι είμαι πιο χαλαρή σε αυτή την εγκυμοσύνη κάτι το οποίο μου ανέφερε χθες και ο γυναικολόγος μου.

Κατά τα άλλα έχω ξεκινήσει ανελέητο βρεφικό και παιδικο shopping.... Πήρα και 2 φοβερά παντελόνια από τα Λητώ. Λες και ήταν ραμμένα πάνω μου. Κομψά στα πόδια και περιθώριο στην κοιλιά που θα χρειαστεί 

  • Μου αρέσει 5

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Ο άντρας μου σήμερα επιχείρησε το πρωτο του μαγείρεμα....

Τορτελινια στον φουρνο με γάλα και 5 είδη τυριών και μπέικον... 1000 θερμίδες το κομμάτι..... 

Του πετυχε τέλεια!!! Αλλά πραγματικά δεν είναι Για πολυ γιατί 1 κιλό σε 2 μέρες άνετα το βάζεις... Χαχαχ

Και εγώ λέω να αρχίσω να εκπαιδεύω τον άντρα μου για μαγείρεμα για πλυντήριο. Οι αναγούλες ακόμα και με τη μυρωδιά  συνεχίζουν κανονικά και το σκύψιμο για το πλυντήριο το βρίσκω δύσκολο λόγω κοιλιάς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Πριν λιγο γυρίσαμε από τη Β επιπέδου. Η εξέταση δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί μετά από 2 ώρες προσπαθειών. Είδαμε κάτι παραπάνω από τα μισά. Ότι είδαμε ήταν μια χαρά και η μικρή είναι 420 γρ. Μας την έβαλε 4D και τρελαθηκαμε!!! Ο πλακούντας είναι πολύ χαμηλός και ο τραχηλις μακρύς και κλειστός. Αυτά μέχρι στιγμής. Τα υπόλοιπα την Τρίτη αν δε μας κάνει πείσματα.

@Evouska πώς πήγε;

Υγ. ΜΗΝ αφήνετε την εξέταση τελευταία εβδομάδα γιατί με.κατι τέτοιο υπάρχει ο κίνδυνος να μην μπορεί να ολοκληρωθεί λόγω παρέλευσης των εβδομάδων. Ευτυχώς εγώ έχω περιθώριο ακομη

  • Μου αρέσει 9
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα,

Πριν λιγο γυρίσαμε από τη Β επιπέδου. Η εξέταση δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί μετά από 2 ώρες προσπαθειών. Είδαμε κάτι παραπάνω από τα μισά. Ότι είδαμε ήταν μια χαρά και η μικρή είναι 420 γρ. Μας την έβαλε 4D και τρελαθηκαμε!!! Ο πλακούντας είναι πολύ χαμηλός και ο τραχηλις μακρύς και κλειστός. Αυτά μέχρι στιγμής. Τα υπόλοιπα την Τρίτη αν δε μας κάνει πείσματα.

@Evouska πώς πήγε;

Υγ. ΜΗΝ αφήνετε την εξέταση τελευταία εβδομάδα γιατί με.κατι τέτοιο υπάρχει ο κίνδυνος να μην μπορεί να ολοκληρωθεί λόγω παρέλευσης των εβδομάδων. Ευτυχώς εγώ έχω περιθώριο ακομη

Μπράβο κορίτσι μου όλα καλά ήταν ζωηρουλα γι'αυτό ΕΕ????

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...