Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, alina80 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μπήκαμε στη σειρά της β επιπέδου βλέπω! Περνάει ο καιρός...

@ΧρυσαΜ έχω χάσει κάτι; Μην αμελείς ούτε τον γιατρό ούτε τα φάρμακα. Στείλε κάποιον να σου πάρει μαγνήσιο αν δεν μπορείς εσύ .. ή παρήγγειλε το. Εύχομαι όλα γρήγορα να τακτοποιηθούν μια να είσαι πιο ήρεμη. 

Τι εννοείς να έχεις χάσει κάτι; :-P

Φοβάμαι πάρα πολύ τους γιατρούς γενικά, κάθε φορά που πάω στο γυναικολόγο μού κόβονται τα πόδια, κόβεται η ανάσα μου και νιώθω να ιδρώνω. Δεν ξέρω γιατί. Έτσι απλά...

Περνά ο καιρός σα νερό!!! Πραγματικά....!!! Πότε το μάθαμε, πότε θα γεννήσουμε, δε θα το καταλάβουμε. 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τις προάλλες μιλούσα με τη μαμά ενός φίλου-συμμαθητή του γιου μου, είναι κι εκείνη έγκυος στην ίδια εβδομάδα με εμένα και γεννάμε στο ίδιο νοσοκομείο. Τουλάχιστον λέω να πούμε να μάς βάλουν στο ίδιο δωμάτιο χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Τι εννοείς να έχεις χάσει κάτι; :-P

Φοβάμαι πάρα πολύ τους γιατρούς γενικά, κάθε φορά που πάω στο γυναικολόγο μού κόβονται τα πόδια, κόβεται η ανάσα μου και νιώθω να ιδρώνω. Δεν ξέρω γιατί. Έτσι απλά...

Περνά ο καιρός σα νερό!!! Πραγματικά....!!! Πότε το μάθαμε, πότε θα γεννήσουμε, δε θα το καταλάβουμε. 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι τις προάλλες μιλούσα με τη μαμά ενός φίλου-συμμαθητή του γιου μου, είναι κι εκείνη έγκυος στην ίδια εβδομάδα με εμένα και γεννάμε στο ίδιο νοσοκομείο. Τουλάχιστον λέω να πούμε να μάς βάλουν στο ίδιο δωμάτιο χαχαχα 

Χρύσα συμπασχω με τον γυναικολόγο.  

Κ ειδικά όταν Μ βάζει κολποσκοπιο χάνομαι σβήνω

Στο Παπ μαυρίζουν όλα. 

Μόνο για αίμα πάω χαλαρά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγχαρητήρια για τις β επιπέδου, με το καλό οι επόμενες!!! Όλα να πάνε καλά!

Καλορίζικα τα ρουχαλακια, τυχερά να είναι και καλοφορετα!!

Φώφη περαστικά εύχομαι, και να μην είναι τίποτα αυτή η αίσθηση.. ενοχλητικό πρέπει να είναι ε? 

Βαλεντίνα καλή επιτυχία κορίτσι μου, και εύχομαι επίσης να είναι όλα οκ. Πήρες τις ταινίες?

Δεν πήγα λιντλ είχα πάρα πολλές δουλειές και τρέχω με διάφορα.. έβαλα και την τελευταία δόση του μεταπτυχιακού οπότε παιζουν αφραγκιες. Θα δω αν προλάβω τίποτα όταν πληρωθώ. Θα πάω στης Ηρακλείτσας μήπως βρω. Μπράβο που προλάβατε κορίτσια.

Δυσκοιλιότητα όντως βοηθάει πολύ το ακτινίδιο και γενικά νομίζω ό, τι έχει σπορακια. Εγώ το πρωί τρώω γιαούρτι με λιναρόσπορο, chia seeds , βρώμη μπανάνα και μέλι και δουλεύει. Με ενοχλεί πολύ ο σίδηρος στο έντερο, αλλά πρέπει να παίρνω. 

Από κιλά έπεσα ένα ή δύο, καλα πάμε. Είμαι στα συν οχτώ αλλά από εδώ και πέρα έχει στρατιωτική πειθαρχία.

Στον οδοντίατρο σου βάζουν αναισθητικό χωρίς αδρεναλίνη και όλα οκ. Είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη. Κι εμένα πονάει ένα δόντι κατά διαστήματα, και πονάει και εκείνο το σημείο στα αριστερα χαμηλά στην κοιλιά. Θα πω στη γιατρό να το ψειρισει αύριο στη β επιπέδου.

Γειά σας!

 

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Στο περίπου ο μέσος όρος σε εκ είναι 52-55 εξαρτάται 

Νομίζω γράφανε πάνω αυτά που πήρα 0-2 μηνών. 

Για νεογέννητο μιλάω 

Το έγραφε; Αλήθεια; Ούτε που το είδα, γιατί δεν φορούσα τα γυαλιά μου κ είδα μόνο τα μεγάλα γράμματα που ήταν σε εκατοστά! Εσείς πήρατε και μπλουζάκια ή μόνο παντελονάκια;Θα φοριούνται αυτά καλοκαίρι σε νεογέννητο;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα! Συγχαρητήρια για τις β επιπέδου, με το καλό οι επόμενες!!! Όλα να πάνε καλά!

Καλορίζικα τα ρουχαλακια, τυχερά να είναι και καλοφορετα!!

Φώφη περαστικά εύχομαι, και να μην είναι τίποτα αυτή η αίσθηση.. ενοχλητικό πρέπει να είναι ε? 

Βαλεντίνα καλή επιτυχία κορίτσι μου, και εύχομαι επίσης να είναι όλα οκ. Πήρες τις ταινίες?

Δεν πήγα λιντλ είχα πάρα πολλές δουλειές και τρέχω με διάφορα.. έβαλα και την τελευταία δόση του μεταπτυχιακού οπότε παιζουν αφραγκιες. Θα δω αν προλάβω τίποτα όταν πληρωθώ. Θα πάω στης Ηρακλείτσας μήπως βρω. Μπράβο που προλάβατε κορίτσια.

Δυσκοιλιότητα όντως βοηθάει πολύ το ακτινίδιο και γενικά νομίζω ό, τι έχει σπορακια. Εγώ το πρωί τρώω γιαούρτι με λιναρόσπορο, chia seeds , βρώμη μπανάνα και μέλι και δουλεύει. Με ενοχλεί πολύ ο σίδηρος στο έντερο, αλλά πρέπει να παίρνω. 

Από κιλά έπεσα ένα ή δύο, καλα πάμε. Είμαι στα συν οχτώ αλλά από εδώ και πέρα έχει στρατιωτική πειθαρχία.

Στον οδοντίατρο σου βάζουν αναισθητικό χωρίς αδρεναλίνη και όλα οκ. Είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη. Κι εμένα πονάει ένα δόντι κατά διαστήματα, και πονάει και εκείνο το σημείο στα αριστερα χαμηλά στην κοιλιά. Θα πω στη γιατρό να το ψειρισει αύριο στη β επιπέδου.

Γειά σας!

 

Αχ πως χάνεις;μόνο εγώ πεινάω.  Βασικά απόγευμα με πιάνει

Τι βραδινό τρως;

Just now, BILLE είπε:

Το έγραφε; Αλήθεια; Ούτε που το είδα, γιατί δεν φορούσα τα γυαλιά μου κ είδα μόνο τα μεγάλα γράμματα που ήταν σε εκατοστά! Εσείς πήρατε και μπλουζάκια ή μόνο παντελονάκια;Θα φοριούνται αυτά καλοκαίρι σε νεογέννητο;Ευχαριστώ!

αν δεις μέσα στο ρούχο.  στην πλατουλα λέει μήνες.  κ εκατοστά. 

 

εγώ βλέπω τα ανοιγμένα η τα ανοίγω να δω μέσα τι γράφουν. !

 

εγώ πήρα 2 μπλουζάκια. 2 παντελόνακια. γιατί με αμανικο δε θα το χω τις πρώτες μέρες

 

η αν πάω στην μαμα μ πάντα έχει ψυχρά όταν καθόμαστε έξω. οπότε πήρα 

 

αν όλα πάνε καλά κ γεννήσω καισαρική 38 εβδ θα ναι περίπου 3_4 ιουνίου. οπότε τρομερή ζεστή δε θα έχει. κάτι λεπτό μακρύ μανίκι θα φοράει τις πρώτες μέρες 2 . ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Eva1986 τίποτα ή φρούτα το βράδυ. Μεσημέρι σαλάτα με πρωτεϊνη και παξιμάδι. Πχ σήμερα έφαγα μια με μανουρι ντοματινι μαρούλι καλαμπόκι, παξιμάδι φακή μουστάρδα γιαούρτι και σουσάμι. Με ελάχιστο λάδι, ξύδι αλάτι.Τώρα είμαι φουλ και θα πιω μια σοκολατιτσα με ζαχαρινη για τη χώνεψη.

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου έδωσε μια διατροφολόγος πρόγραμμα εβδομαδιαίο το οποίο είναι για διαβήτη κύησης. Αλλά επειδή απ ό,τι εβλεπε δεν το κόβει να κάνω απλά μου είπε να προσαρμόζω τις τροφές που είχε μέσα όπως πιστεύω εγώ ότι νιώθω καλύτερα. όποια θέλει της το στέλνω. Πάντως έχει ένα κουτσοβραδινό. @jellyfishch μου είπε ότι τα φρούτα δεν επιτρέπονται το βράδυ, γιατί επηρεάζεται η πέψη. Εξού κ απ ό,τι βλέπω στο διαιτολόγιο τα φρούτα τα έχει σε δεκατιανό ή/και απογευματινό

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? Δεν το ήξερα, θα το τρώω πιο νωρίς. Τι σου εδωσε για βράδυ? Εγω γενικά με θερμίδες προσεχω και φροντίζω να τρώω κάθε μέρα πράσινα πρωτεϊνη και γαλακτοκομικά...

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

@jellyfishchΔ. 90 γρ κοτόπουλο ή άπαχη μπριζόλα ψητή+ 1 λεπτή φέτα ολικής άλεσης+1 φλυτζ λαχανικά+1 κουτ. σούπας ελαιόλαδο

Τ. 1 τόστ τυρί+1 φλυτζ λαχανικά+1 κουτ.σούπας ελαιόλαδο

Τ. 2 αυγά βραστά ή 90 γρ. άπαχο τυρί +1 φλυτζ. λαχανικά+1λεπτή φέτα ολ. άλεσης+1 κου. σούπας ελαιόλαδο

Π. 1 τόστ+ 1 φλ.λαχανικά+1 κουτ.σούπας ελαιόλαδο

Π. 90 γραμμ.άπαχο τυρί ή 1 σουβλάκι κοτόπουλο +2 φέτες ολ.άλεση;+1 φλ.λαχανικά+1 κουτ. σούπας ελαιόλαδο

Σ. 1 μέτριο μπιφτέκι ή 2 αυγά βραστά + 2 φέτες ολ. άλεσης+ 1 φλ.λαχανικά+1 κουτ. σούπας ελαιόλαδο

Κ.90 γρ. άπαχο τυρί +1 φέτα ολ.άλεσης+1 φλ.λαχανικά+1 κουτ.σούπ.ελαιόλαδο

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@BILLE θα σου πω τη δική μου εμπειρία με τα ρούχα.... Αρχικά από εταιρεία σε εταιρεία μπορεί να θέλεις διαφορετικά νούμερα γτ εξαρτάται από την γραμμή τους. Ας πούμε τα mothe...re και τα may... al έχουν φυσιολογικές γραμμές γενικά, πολύ ρεαλιστικές. Τα pren... Al και τα orch.. ra έχουν στενές γραμμές. Κατά δεύτερον όλα εξαρτώνται από το μέγεθος του μωρού. Γενικά τους πρώτους μήνες για μέσα στο σπίτι είναι πολύ βολικά τα ολόσωμα φορμακια που ανοίγουν από κάτω. 

Για τις πρώτες μέρες εγώ πήρα ολόσωμα λεπτά που είναι μέσα και το πόδι και μετά καλοκαιρινά να βγάλουμε έξω μπούτια. Από νούμερα τώρα, τα περισσότερα μωρά βγαίνουν 50-55 εκ. Μέσα στον πρωτο μήνα μπορεί να πάρουν και 5εκ οπότε κάπως έτσι βλέπεις και τα νούμερα. Βέβαια αν είναι παχουλο το μωρό πρέπει να το σκέφτεσαι. Οπότε λίγο τζακποτ η φάση. 

Ας με διορθώσουν οι άλλες μαμάδες αν έχουν καταλάβει κάτι άλλο από τα μικρά τους 

 

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω από την κλινική μόλις ήρθα θα γίνει εισαγωγή μπορεί αμνιακα να μην χάνω αλλά έχω εξάλειψη τραχήλου και διαστολή μισό εκατοστό θα με βάλουν για περίδεση αύριο και βλέπουμε ελπίζουμε στα καλύτερά έστω 5-6 εβδομάδες να κρατήσουμε για να μιλάμε για βιώσιμο μωρό αν φυσικά δεχτεί το ράμμα ο τράχηλος και δεν το απορρίψει...Έχουμε αγορακι

Έκλαψα αλλά είμαι καλά ότι θέλει ο Θεός ας γίνει το θέλημα του!!!!

 

Προσευχηθείτε για εμένα!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια σας γράφω από την κλινική μόλις ήρθα θα γίνει εισαγωγή μπορεί αμνιακα να μην χάνω αλλά έχω εξάλειψη τραχήλου και διαστολή μισό εκατοστό θα με βάλουν για περίδεση αύριο και βλέπουμε ελπίζουμε στα καλύτερά έστω 5-6 εβδομάδες να κρατήσουμε για να μιλάμε για βιώσιμο μωρό αν φυσικά δεχτεί το ράμμα ο τράχηλος και δεν το απορρίψει...Έχουμε αγορακι

Έκλαψα αλλά είμαι καλά ότι θέλει ο Θεός ας γίνει το θέλημα του!!!!

 

Προσευχηθείτε για εμένα!!!

Κορίτσι Μ προσευχησου κ θα προσευχηθούμε κ μεις μαζί σ να πάνε όλα καλά. 

Να έχεις πίστη κ θετική σκέψη. 

Κάνε την περίδεση σου κ ευτυχώς που το είδατε κ το καταλάβατε

Δηλ εξαλείφθηκε πλήρως;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσι Μ προσευχησου κ θα προσευχηθούμε κ μεις μαζί σ να πάνε όλα καλά. 

Να έχεις πίστη κ θετική σκέψη. 

Κάνε την περίδεση σου κ ευτυχώς που το είδατε κ το καταλάβατε

Δηλ εξαλείφθηκε πλήρως;

Δυστηχως ναι από την Κυριακή που τον ειδαμε τελευταία φορα και ήταν 3.6εκ κλειστός πριν 4μερες δηλ....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε καλά κορίτσι Μ. 

Η σκέψη μας θα ναι μαζί σ.  

Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο αυτό που βιώνεις

Εσύ από την πλευρά σ κάνεις τα καλύτερα.  Η περίδεση είναι το απαραίτητο βήμα αυτή την στιγμή

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...