Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 

Εγώ στο πρώτο είχα όλα της frezyderm   ενυδατικη κρέμα, σαμπουάν, αφρολουτρο,κρέμα για συγκάμα,υγρή πούδρα την έβαζα όταν ιδρώνε λόγω ζέστης 

Ένα μήνα μετά πήρα 

τζελ για κολικούς είχαμε πολύ γκρίνια κ βοήθησε. 

Είχα χρειαστεί κ λαδακι για νινιδα.  

Απορρυπαντικό τα δοκίμασα σχεδόν όλα.  Μ άρεσε το εύρηκα baby

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 

Αφρολουτρο έχω δοκιμάσει το pharmasept αλλά κατέληξα στο proderm όπως και κρεμουλα σώματος....

Απορρυπαντικό έχω δοκιμάσει το Αρκάδι πράσινο και έχω καταλήξει στο proderm....,

Επίσης κρέμα για το συγκαμα τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες γιατί είμαστε ευαίσθητες εκεί κάτω και η μόνη που μας έκανε δουλειά ήταν η sudocrem βαριά λένε αλλά αυτήν βόλεψε πραγματικά εμάς..

Τα ίδια θα πάρω και για το μωρό....

Εδώ είμαι σας διαβάζω αλλά επειδή λέτε για ψώνια και τέτοια δεν έχω να πω κάτι...χαχαχχα 

Εγώ σας είπα 23 έχω ραντεβού στον γιατρό μου και 29 μπαίνω στον 8ο γύρω στις 25 θα παραγγείλουμε το καρότσι που καταλήξαμε και κάποια είδη ρούχα κλπ του μπέμπη τέλος του μήνα μόνο και μόνο για να ετοιμάσω βαλίτσα για καλό και για κακό....

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Φώφη1990  εγώ ρώτησα την παιδίατρο κ μ είπε να πάρω της φρεζυντερμ. Παρηγγειλα από online φαρμακείο αφρόλουτρο σαμπουάν 2 κρέμες για αλλαγή πάνας κ ενυδατική κ βγήκαν γύρω στα 45€ από 70 κάτι. Κ απορρυπαντικό πήρα το εύρηκα baby να δοκιμάσω! Τώρα από κρέμες λογικά θα χρειαστώ κ λαδακι σώματος κ αυτό για την νινιδα κ την υγρή πούδρα απλά για αρχή πήρα αυτά μιας κ ήταν πακέτο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 

Της frezyderm χρησιμοποιώ κι εγώ σαμπουάν αφρόλουτρο (κατέληξα ότι με ένα από τα 2 γίνεται η ίδια δουλειά και δεν έχουν διαφορά). Κρέμα σώματος, αντικουνουπικα, αργότερα κρέμα κολικων και για τα δόντια και αρωμα. Μου άρεσε και η pharmacept. Λαδάκι δεν μου αρεσε γτ τον ένιωθα σαν λαδωμένο ποντικι. Για τη νινιδα δεν χρειάστηκα. Απορρυπαντικο προδερμ και το baby planet που χρησιμοποιησα αναγκαστικά κάποια στιγμή μου άρεσε αλλά έμεινα στη σταθερή αξία με την οποία μεγάλωσα κι εγώ. 

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά θα σας δώσουν και πολλά φείγματα στο μαιευτήριο να δοκιμάσετε, οπότε δεν χρειάζεται να πάρετε πολλά. Θα δείτε και απο άρωμα τι σας αρέσει και τι ταιριάζει στο δέρμα του παιδιού σας. Εγω της πήρα ένα της mustela, μικρη συσκευασία να την δοκιμάσω και μετα θα πάρω την μεγαλύτερη. Προτιμότερα είναι φυσικά του φαρμακείου.@ΒαλεντιναΧ δοκίμασε την κεραλοιφή μήπως σωθείς. Έβαζα στην κόρη μου και δεν συγκάηκε ποτέ. Αφού έκανε εντύπωση και στην γιατρο πως ήταν το δέρμα της. Και είναι καθαρο προιον, σου λέω την συνταγή αν θες να την φτιάχνεις μόνη σου.  Με το καλό να μπεις στον 8ο να κάνεις τις αγορές σου.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 

Κ εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια εταιρία θα πάρω αλλά ξέρω ότι είναι καλό να τα πάρεις όλα από μια εταιρία τουλάχιστον όσον αφορά την περιποίηση του μωρού, έτσι ώστε να ξερεις τι να αλλάξεις σε περίπτωση που πειράξει κάτι το δερματακι του! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , είναι μανούλα Ιουλίου . Με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωρακια σας αγκαλιά! Μιας και προηγειστε , ήθελα να ρωτήσω όσες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ, τι δικαιολογητικά σας ζήτησαν για την άδεια κύησης και το επίδομα; Έχουν περάσει δύο χρόνια από την πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν είμαι σίγουρη. Επίσης τα καταθέσατε ηλεκτρονικά; Ευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Γενικά θα σας δώσουν και πολλά φείγματα στο μαιευτήριο να δοκιμάσετε, οπότε δεν χρειάζεται να πάρετε πολλά. Θα δείτε και απο άρωμα τι σας αρέσει και τι ταιριάζει στο δέρμα του παιδιού σας. Εγω της πήρα ένα της mustela, μικρη συσκευασία να την δοκιμάσω και μετα θα πάρω την μεγαλύτερη. Προτιμότερα είναι φυσικά του φαρμακείου.@ΒαλεντιναΧ δοκίμασε την κεραλοιφή μήπως σωθείς. Έβαζα στην κόρη μου και δεν συγκάηκε ποτέ. Αφού έκανε εντύπωση και στην γιατρο πως ήταν το δέρμα της. Και είναι καθαρο προιον, σου λέω την συνταγή αν θες να την φτιάχνεις μόνη σου.  Με το καλό να μπεις στον 8ο να κάνεις τις αγορές σου.

Έχω ακούσει η αλήθεια είναι για κεραλοιφη να την φτιάξω δεν πρόκειται χαχαχαχ αλλά θα πω στον φαρμακοποιό μου να μου φτιάξει!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Evouska Δεν έχεις άδικο σε αυτό που αναφέρθηκες με τα κιλά. Καλή επιλογή σου εύχομαι! @jellyfishch Πολύχρονη, με το καλό το μωράκι σας! @Φραουλίτσα* Ευχαριστούμε για τη λίστα....αλλά για μισό λεπτό...γεννάμε;:o :blink: :lol: Απίστευτο πως περνάει ο καιρός. Αν σου πω ότι πριν λίγες μέρες βρήκα τη λίστα που είχα κάνει στην 1η μου κόρη πριν 17 χρόνια, θα με πιστέψεις? Κοντευουμε, 45 μέρες μείνανε για εμένα αν όλα πάνε βάση σχεδίου :wub:

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Alex1989 κορίτσι μ εγώ θα τα στείλω όλα ηλεκτρονικά, μ έστειλαν αυτοί τα χαρτιά που πρέπει να συμπληρώσω, τα σκάναρα κ θα τους τα στείλω σήμερα. Σου γράφω παρακάτω τι μου ζήτησαν εμένα 

για το επίδομα κυοφορίας 

1. Πρωτότυπη ιατρική γνωμάτευση με την πιθανή ημερομηνία τοκετου από συμβεβλημένο γιατρό με τον εοππυ ή το κέντρο μάνας και παιδιού ή γιατρό του νοσοκομείου.

2.συμπληρωμένο κ υπογεγραμμένο έντυπο υπεύθυνης δήλωσης εργοδότη κ ασφαλισμένης(το οποίο προμηθεύεστε από το τμήμα παροχών του ΙΚΑ) 

3. Βεβαίωση του εργοδότη με βάση την εγκύκλιο 40/2014 , σε περίπτωση που η ασφαλισμένη εργάζεται στον δημόσιο τομέα.

4. Συμπληρωμένο κ υπογεγραμμένο έντυπο Υπεύθυνης δήλωσης της ασφαλισμένης για την ακρίβεια των στοιχείων της( από το τμήμα παροχών ΙΚΑ) 

5.πρωτότυπο ατομικό βιβλιάριο ασθενειας

6. Πρωτότυπο οικογενειακό βιβλιάριο ασθενειας( αν ασφαλίζει η ίδια αλλά μέλη) 

7. Βιβλιάριο τραπεζικού λογαριασμού με τον IBAN της ασφαλισμένης( οποιασδήποτε τράπεζας) 

Για το επίδομα λοχείας 

1. Πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γέννησης 

2. Πρωτότυπο ατομικό βιβλιάριο ασθένειας 

3. Πρωτότυπο οικογενειακό βιβλιάριο ασθένειας ( αν ασφαλίζει η ίδια το νεογέννητο ή αλλά μέλη. Θα πρέπει να ασφαλίσει πρώτα το νεογέννητο στο τμήμα μητρώου) 

4.Βιβλιάριο τραπεζικού λογαριασμού με τον IBAN της ασφαλισμένης( οποιασδήποτε τράπεζας)

αυτα, ελπίζω να βοήθησα 

  • Μου αρέσει 3

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Εγώ στο πρώτο είχα όλα της frezyderm   ενυδατικη κρέμα, σαμπουάν, αφρολουτρο,κρέμα για συγκάμα,υγρή πούδρα την έβαζα όταν ιδρώνε λόγω ζέστης 

Ένα μήνα μετά πήρα 

τζελ για κολικούς είχαμε πολύ γκρίνια κ βοήθησε. 

Είχα χρειαστεί κ λαδακι για νινιδα.  

Απορρυπαντικό τα δοκίμασα σχεδόν όλα.  Μ άρεσε το εύρηκα baby

Δεν ξέρω αν πιάνεται η γνώμη μου καθότι έχουν περάσει πολλά χρόνια και υπάρχουν περισσότερα και νέα προϊόντα στην αγορά, εγώ τότε (και προφανώς και τώρα) αφρολουτρο και απορρυπαντικό της proderm και είχα σωθεί με τη sudocream, ότι ακριβώς ανέφερε και η @ΒαλεντιναΧ

10 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , είναι μανούλα Ιουλίου . Με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωρακια σας αγκαλιά! Μιας και προηγειστε , ήθελα να ρωτήσω όσες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ, τι δικαιολογητικά σας ζήτησαν για την άδεια κύησης και το επίδομα; Έχουν περάσει δύο χρόνια από την πρώτη εγκυμοσύνη κ δεν είμαι σίγουρη. Επίσης τα καταθέσατε ηλεκτρονικά; Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, με το καλό το μωράκι σας! Αύριο θα καταθέσω το επίδομα κυοφορίας, αν θέλεις να δω σε λίγο τις σημειώσεις μου και να σου πω τι χρειάζεται. Δεν γίνεται ηλεκτρονικά, κλείνεις ηλεκτρονικά το ραντεβού και τα καταθέτεις αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο πρόσωπο.

Edit τώρα είδα την ανάρτηση της @Olga93 και συμφωνώ στα έγγραφα. Όσον αφορά την παρουσία ή όχι, εμένα μου είπαν απαιτείται. Πιθανόν να διαφοροποιείται σε κάθε υπηρεσία. Θα πρέπει μάλλον να τον ρωτήσεις στο ΙΚΑ που ανήκεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@HopeMe ναι κορίτσι μ μάλλον είναι διαφορετικά σε κάθε περιοχή. Εμένα από την αρχή που είμαι με αναρρωτικές τα σκανάρω κ τους τα στέλνω κ μου στέλνουν την απόφαση. Κ εγώ περίμενα τώρα με την άδεια κυοφορίας να μου πουν να τα πάω η ίδια αλλά μ είπαν να τους τα στείλω στο email. 


HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

@Evouska Δεν έχεις άδικο σε αυτό που αναφέρθηκες με τα κιλά. Καλή επιλογή σου εύχομαι! @jellyfishch Πολύχρονη, με το καλό το μωράκι σας! @Φραουλίτσα* Ευχαριστούμε για τη λίστα....αλλά για μισό λεπτό...γεννάμε;:o :blink: :lol: Απίστευτο πως περνάει ο καιρός. Αν σου πω ότι πριν λίγες μέρες βρήκα τη λίστα που είχα κάνει στην 1η μου κόρη πριν 17 χρόνια, θα με πιστέψεις? Κοντευουμε, 45 μέρες μείνανε για εμένα αν όλα πάνε βάση σχεδίου :wub:

Άστα πλησιάζει η ώρα απίστευτο!!! Και δεν θα το πιστέψεις πρέπει να κατεβάσω το καρότσι καλαθούνα και να τελειώσω την βαλίτσα και βαριέμαι... Στο τελος θα τα φτιαξω μου φαινεται ή θα τρεχω αν συμβεί κάτι... Η λίστα σου έφερε αναμνήσεις;


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Άστα πλησιάζει η ώρα απίστευτο!!! Και δεν θα το πιστέψεις πρέπει να κατεβάσω το καρότσι καλαθούνα και να τελειώσω την βαλίτσα και βαριέμαι... Στο τελος θα τα φτιαξω μου φαινεται ή θα τρεχω αν συμβεί κάτι... Η λίστα σου έφερε αναμνήσεις;

Φυσικά! Θυμήθηκα φοβίες, άγχη, ανασφαλείες που είχα σαν πρωτότοκη αλλά και την άγνοια εκείνη που σε έσωζε από αυτά! Θυμήθηκα εκείνο το μικρό πλάσματακι που κρατούσα στα χέρια του που ομορφότερο του δεν υπήρχε στον κόσμο (:lol:) και απορούσα αν το δημιούργησε το σώμα μου, και δεν ένιωθα αξία για όσα συναισθηματα βίωνα :wub:

Και τώρα πάλι από την αρχή, κάθε φορά είναι τα ίδια!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...