Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Eva1986 είπε:

Ο φόβος Μ είναι ότι θα πρέπει να κοπεί στο ιατρείο η περιδεση 

Σκέφτομαι τον πόνο κ ανατριχιαζω 

Κ φυσικά το μέτρημα της διαστολής πριν την επισκληρηδιο 

Κορίτσι μου αν μπορείς να την αποφύγεις, και συμφωνεί και σε παροτρύνει και ο γιατρός γιατί όχι, η ανάρρωση είναι απ' ότι λένε πολύ πιο δυσκολη στην καισαρική. ... Δεν μπορείς να κάνεις αναισθησία όταν σου κόψει τα ράμματα? Το ότι έχεις κοντό τράχηλο και συσπάσεις δεν είναι θετικό για τον τοκετό?  Τώρα για το χέρι που σου βάζουν συμφωνώ είναι πολύ ενοχλητικό. Κι εγώ το θυμάμαι αρκετά δυσάρεστα. Αν θέλεις συζήτησε το μαζί του να τους πει να μην το κάνουν.. ή να το κάνουν πιο λίγο ή μόνο ένα άτομο.  


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Κορίτσι μου αν μπορείς να την αποφύγεις, και συμφωνεί και σε παροτρύνει και ο γιατρός γιατί όχι, η ανάρρωση είναι απ' ότι λένε πολύ πιο δυσκολη στην καισαρική. ... Δεν μπορείς να κάνεις αναισθησία όταν σου κόψει τα ράμματα? Το ότι έχεις κοντό τράχηλο και συσπάσεις δεν είναι θετικό για τον τοκετό?  Τώρα για το χέρι που σου βάζουν συμφωνώ είναι πολύ ενοχλητικό. Κι εγώ το θυμάμαι αρκετά δυσάρεστα. Αν θέλεις συζήτησε το μαζί του να τους πει να μην το κάνουν.. ή να το κάνουν πιο λίγο ή μόνο ένα άτομο.  

Δεν τον έχω ρωτήσει αν γίνεται με μέθη. Αλλά σε συζητήσεις που παρακολουθω όλες την κόψανε στο ιατρείο του γιατρού τους και λέγανε πόσο πόνο νιώσανε.  Μόνο στην καισαρική στο κόβει εκείνη την ώρα που θα μπεις χειρουργείο

Ναι ειναι ενθαρρύντικος ο κοντός τράχηλος για φυσιολογικο

Στην πρώτη γέννα που ήταν ελευθω άφησα μόνο την τότε γυναίκολογο Μ και μου την μέτρησε. Μια το βράδυ που σπασανε τα νερά. Κ μια το πρωί πριν μπει η επισκληρηδιος. Όλο το βράδυ μπαινανε μαίες να μου μετρησουν διαστολή κ τις έδιωχνα.  Έλεγα μόνο η γιατρός Μ. Είχαν φριξει μαζί Μ..

Επισκληρηδιο βάζουμε από πόσο διαστολή κ πάνω;

 

Just now, Olga93 είπε:

@Eva1986 κορίτσι μ δεν γίνεται να κανεις στην ελευθω το κόψιμο της περιδεσης έτσι ώστε να σου κάνουν μέθη;

το μέτρημα της διαστολής πονάει ε; Ωχχ είμαι κ φοβιτσιαρα εγώ... 

 

Δεν θα πω ψέματα εγώ πόνεσα.  Μια φίλη Μ όμως που μιλούσαμε σήμερα Μ λέει δεν ένιωσα τίποτα. Χαχχαχ μάλλον είναι στην αντοχή μας ,πόσο σφίγγομαστε ,στην στενότητα του κολπου

Link to comment
Share on other sites

@Eva1986 α ωραία έτσι θα το κάνω κ εγώ, δεν θα αφήνω κανέναν εκτός από τον γιατρό μ! 
παντως κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου αν γίνεται με μέθη. Εγώ όταν έκανα την απόξεση πέρυσι με μέθη είχα κάνει τον καλύτερο ύπνο της ζωής μ!

  • Μου αρέσει 2

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Δεν τον έχω ρωτήσει αν γίνεται με μέθη. Αλλά σε συζητήσεις που παρακολουθω όλες την κόψανε στο ιατρείο του γιατρού τους και λέγανε πόσο πόνο νιώσανε.  Μόνο στην καισαρική στο κόβει εκείνη την ώρα που θα μπεις χειρουργείο

Ναι ειναι ενθαρρύντικος ο κοντός τράχηλος για φυσιολογικο

Στην πρώτη γέννα που ήταν ελευθω άφησα μόνο την τότε γυναίκολογο Μ και μου την μέτρησε. Μια το βράδυ που σπασανε τα νερά. Κ μια το πρωί πριν μπει η επισκληρηδιος. Όλο το βράδυ μπαινανε μαίες να μου μετρησουν διαστολή κ τις έδιωχνα.  Έλεγα μόνο η γιατρός Μ. Είχαν φριξει μαζί Μ..

Επισκληρηδιο βάζουμε από πόσο διαστολή κ πάνω;

 

Δεν θα πω ψέματα εγώ πόνεσα.  Μια φίλη Μ όμως που μιλούσαμε σήμερα Μ λέει δεν ένιωσα τίποτα. Χαχχαχ μάλλον είναι στην αντοχή μας ,πόσο σφίγγομαστε ,στην στενότητα του κολπου

Έχεις δικαίωμα να αποφασίσεις για την περίθαλψη σου και τις παρεμβάσεις που θα δεχτείς. Είναι το δικό του σώμα. Το αναφέρει στα δικαιώματα του ασθενούς και στα δικαιώματα της επιτοκου και μου το είπε και η μαια. Εκτός εάν πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου, πράγμα που εδώ δε νομίζω να ισχύει. 

Όπως το ζήτησες τότε θα το ζητήσεις και τώρα. Όσο για τον τράχηλο, και το ράμα, άμα γίνεται με μέθη θα είναι και το ιδανικό.

Just now, Olga93 είπε:

@Eva1986 α ωραία έτσι θα το κάνω κ εγώ, δεν θα αφήνω κανέναν εκτός από τον γιατρό μ! 
παντως κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου αν γίνεται με μέθη. Εγώ όταν έκανα την απόξεση πέρυσι με μέθη είχα κάνει τον καλύτερο ύπνο της ζωής μ!

Πραγματικά αφού με πείραζε ο γιατρός  μου να σου δώσω και για το σπίτι?? Χαχα ενώ πριν είχα αγχωθει πάρα πολύ ήμουν χαλια.

Σαν να κοιμήθηκα πολύ ελαφριά για μεσημέρι, μια τέτοια κατασταση. Το μέτρημα δε με πολυπονεσε αλλά ήταν ενοχλητικό ειδικά άμα σου κάνουν 500 άτομα και χωρίς να σε ρωτήσουν ή ενημερώσουν πριν. Εμένα με είχαν στις ωδίνες , συζητούσανε για τα ραπανάκια που ψώνισαν από τη λαϊκή ενώ εγώ πέθαινα από τον πόνο και ερχόταν κάθε 15 λεπτά με 30 ο άγνωστος Χ ψ ή Ω να μου χώσει το χέρι του. Και να φύγει μετά χωρίς να πει τίποτα. 

Χάρμα 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Θα τον ρωτήσω να δούμε τι θα πει 

Ας πάνε όλα καλά για όλες μας κ τον Ιούνιο να έχουμε αγκαλιά τα μωρά μας υγιέστατα. 

Ανυπομονω.  Ώρες ώρες νιώθω δεν περνάνε οι μέρες. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Πήρα της joie stage 0-25 kg (περίπου ως 7 ετών) Το ίδιο με το every stage, μονο τα κιλά αλλάζουν. Δεν πήρα το 0-36 (ως 12 ετών) γιατί από μια ηλικια και μετά κάθονται στο άλλο καθίσματακι χωρίς πλάτη. Δεν θα καθίσουν σε αυτό μέχρι τα 12!! Φαντάσου τα κοριτσάκια από τα 10-11 έχουν περίοδο, μεγαλώνουν και αναπτύσσονται. Το θεωρούν πολύ παιδικό αυτό και δεν θα το θελουν. Τουλάχιστον αυτό είδα από τις δικές μου και τους συμμαθητές τους. Σκέψου το για τα κιλά και ρωτά κι άλλους γονείς, πάντως εγώ από την εμπειρία μου κατέληξα σε αυτό γιατί το άλλο δεν θα είναι χρηστικό για όσο.φανταζεσαι.

Πάντως αν δεις βιντεάκι στο YouTube το mirus αντιστρέφεται η λαβή του γονέα κι όχι η θέση του καθίσματος!!!! Φοβερη ιδέα για ένα ελαφρύ καρότσι! 

Από τις φίλες μου που έχουν παιδάκια περιπου 2 ετων τώρα, ξέρω ότι τα κιλά στα καθισματακια αυτοκινήτου δεν ισχύουν 100% δηλαδή Ναι μεν λέει ότι είναι 0 μέχρι 25 η μέχρι 36 κιλά αλλά το παιδί μέσα χωράει για πολύ λιγότερο! Γι αυτό σκέφτομαι να πάρω μέχρι 36 έτσι ώστε να καθίσει περισσοτερο καιρό μεσα! Της κουμπαράς μου ο γιος για να καταλάβεις είναι 28 μηνών 15 κιλα, και στο καθισματακι που είχαν 0-36 δεν χωρούσε πια, όποτε τώρα του πήραν αλλο!

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Το περιεργο θα ήταν να μην έκανε καισαρική στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Κορίτσια θα πάρετε ρομπιτσα? Εμένα μου την πρότεινε η κυρία που πάω και ψωνίζω καθώς διάλεγα νυχτικακια. 

Άρχισα μαθήματα ανώδυνου και λοχείας  στο κέντρο μάνας και παιδιού. Έχω πολύ καλή μαία και έχουμε ωραία χημεία. 

Εχθές είχα γενέθλια και παρήγγειλα κάτι τσαντουλες και κάτι αξεσουάρ για τα μαλλιά από το shein. Πήρα και κάτι βιταμίνες εγκυμοσύνης που παίρνω πανάκριβες αλλά έχουν τα πάντα μέσα. Αύριο έχω γυναικολόγο.

Έπλυνα και σιδέρωσα τα πρωτα φορμακια, πανουλες και κουβερτακια του μπέμπη, και ξεχώρισα αυτά που θα πάρω στο μαιευτήριο. Το καρότσι μας είναι υπερπλήρες ευτυχώς δε χρειάζεται να αγοράσω τίποτε σχετικό. Έχουμε το scoot της stokke και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν πιάνει χώρο και έχει φοβερές αναρτήσεις. Από βάρος νομίζω νορμάλ. Ελπίζω να βρω το μάρσιπο και να μη χάθηκε με είχε βολεύει στο γιο μου το πρώτο εξάμηνο.

Σας φιλώ!

Χρόνια πολλά κορίτσι μου να τα εκατοστησεις!!❤❤

Κορίτσια μου κ εγώ σήμερα έκανα άλλο ένα μάθημα τοκετού με την μαία στο κέντρο υγείας της περιοχής μας! Θα κάνω λογικά ακόμα ένα τελευταίο την άλλη εβδομάδα απ ότι είπαμε, έτσι ώστε να τα έχουμε τελειώσει πριν μπω στον 9ο! Γενικά πολύ βοηθητικά τα μαθήματα, νιώθω ήδη αρκετά σίγουρη για το τι θα πρέπει να κάνω όταν έρθει η ώρα! Καναμε τις ανάσες, χρησιμοποιήσαμε την μπάλα, είδαμε και βιντεάκια! Επιτέλους είδα και βίντεο με τοκετό που ήθελα τόσο καιρό και δεν μπορούσα να βρω!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Κορίτσια Μεγεια οι αγορές σας!!! Καλοφόρετα!! Παρήγγειλα και γω ενα ακόμα νυχτικο. Θα δω τι θα μου βγει. Πήρα και πάνες ακράτειας της tena που είναι σαν εσώρουχο με σερβιέτα, πιστεύω θα βολέψει τις πρώτες μέρες. Ρόμπα στο πρωτο δεν είχα βάλει, μάλλον ούτε και σε αυτο. Έκανα το μάθημα του Έλενα on line, πολύ καλή η μαία πολυ καλες πληροφορίες, όσες εχετε όρεξη κάντε το είναι πολύ καλό. 3ωρο ήταν . Όσο για μαξιλάρι θηλασμού, σκεφτόμουν το gia του dr brown, αλλά πήγα σε ένα μαγαζί να το δω, δεν το ειχα και μου έδειξε της Greco strom ένα με παρόμοιο υλικό και δεν ξευρελάθηκα. Επειδή θυμάμαι ότι ενδιαφερόταν και ένα άλλο κορίτσι, ας το δει απο κοντά μην κλαίει τα λεφτά της. Στο τσακ ήμουν να το παραγγείλω και λες δεν παω απο κοντα; 

@jellyfishch Χρόνια σου πολλά κοπέλα μου ότι επιθυμείς!!!

Υ.γ. για την μέτρηση της διαστολής είπε η μαία αν χαλαρώσεις εκείνη την ώρα και παίρνεις βαθιές ανάσες δεν πονάει τόσο, αν σφιγγεσαι θα πονέσεις και αρκετά. Και η αλήθεια είναι ότι και γω προσπαθούσα να μαι όσο μπορώ πιο χαλαρή και δεν ήταν πάρα πολύ ενοχλητικό, όσο νά Ναι χεράκι μπαίνει...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Υ.γ. για την μέτρηση της διαστολής είπε η μαία αν χαλαρώσεις εκείνη την ώρα και παίρνεις βαθιές ανάσες δεν πονάει τόσο, αν σφιγγεσαι θα πονέσεις και αρκετά. Και η αλήθεια είναι ότι και γω προσπαθούσα να μαι όσο μπορώ πιο χαλαρή και δεν ήταν πάρα πολύ ενοχλητικό, όσο νά Ναι χεράκι μπαίνει...

Δεν έχω καταλάβει για την μέτρηση της διαστολής, έρχονται όλοι και μετράνε βαζοντας το χέρι τους κάθε λίγο και λιγάκι δηλαδή; σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Έχεις δικαίωμα να αποφασίσεις για την περίθαλψη σου και τις παρεμβάσεις που θα δεχτείς. Είναι το δικό του σώμα. Το αναφέρει στα δικαιώματα του ασθενούς και στα δικαιώματα της επιτοκου και μου το είπε και η μαια. Εκτός εάν πρόκειται για ζήτημα ζωής και θανάτου, πράγμα που εδώ δε νομίζω να ισχύει. 

Όπως το ζήτησες τότε θα το ζητήσεις και τώρα. Όσο για τον τράχηλο, και το ράμα, άμα γίνεται με μέθη θα είναι και το ιδανικό.

Πραγματικά αφού με πείραζε ο γιατρός  μου να σου δώσω και για το σπίτι?? Χαχα ενώ πριν είχα αγχωθει πάρα πολύ ήμουν χαλια.

Σαν να κοιμήθηκα πολύ ελαφριά για μεσημέρι, μια τέτοια κατασταση. Το μέτρημα δε με πολυπονεσε αλλά ήταν ενοχλητικό ειδικά άμα σου κάνουν 500 άτομα και χωρίς να σε ρωτήσουν ή ενημερώσουν πριν. Εμένα με είχαν στις ωδίνες , συζητούσανε για τα ραπανάκια που ψώνισαν από τη λαϊκή ενώ εγώ πέθαινα από τον πόνο και ερχόταν κάθε 15 λεπτά με 30 ο άγνωστος Χ ψ ή Ω να μου χώσει το χέρι του. Και να φύγει μετά χωρίς να πει τίποτα. 

Χάρμα 

 

 

 

 

Χρόνια πολλά !! Τώρα το είδα!! Πολύχρονη

Just now, Evouska είπε:

Δεν έχω καταλάβει για την μέτρηση της διαστολής, έρχονται όλοι και μετράνε βαζοντας το χέρι τους κάθε λίγο και λιγάκι δηλαδή; σοκ.

Εξαρτάται 

Εδώ στο νοσοκομείο Καβάλα παίζει πολύ το χέρι από όποιον περνάει

Αν έχω επισκληρηδιο δεν με νοιάζει. Το θέμα είναι πριν την επισκληρηδιο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Χρόνια πολλά !! Τώρα το είδα!! Πολύχρονη

Εξαρτάται 

Εδώ στο νοσοκομείο Καβάλα παίζει πολύ το χέρι από όποιον περνάει

Αν έχω επισκληρηδιο δεν με νοιάζει. Το θέμα είναι πριν την επισκληρηδιο

Εμένα η μαία σημερα που συζητησαμε για την επισκληριδιο μου είπε ότι αν έχω σκοπό να κάνω επισκληριδιο θα πρέπει να συνεννοηθω από πριν με τον αναισθησιολογο του νοσοκομείου εδώ για να μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα. Από πότε και μετά μπορούμε να κάνουμε ξέρεις; το είχαν πει σε ένα σεμινάριο που έκανα αλλά έχω κολλήσει τώρα και δεν θυμάμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Evouska είπε:

Εμένα η μαία σημερα που συζητησαμε για την επισκληριδιο μου είπε ότι αν έχω σκοπό να κάνω επισκληριδιο θα πρέπει να συνεννοηθω από πριν με τον αναισθησιολογο του νοσοκομείου εδώ για να μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα. Από πότε και μετά μπορούμε να κάνουμε ξέρεις; το είχαν πει σε ένα σεμινάριο που έκανα αλλά έχω κολλήσει τώρα και δεν θυμάμαι!

Για να είσαι σίγουρη καλά.σου είπε η μαία σου, μίλα με τον γιατρό σου ότι θες επισκληρίδιο, και γω τον ενημέρωσα, να υπάρχει διαθέσιμος αναισθησιολόγος. Και γενικά καλύτερα να γίνεται η επισκληρήδιος απο ένα βαθμό διαστολής και μετά γιατί μπορεί να "καθυστερήσει" την πρόοδο του τοκετού. Δεν θυμάμαι απο πόσο και μετά, λογικά θα μας το πει την Τετάρτη. Και γω που είχα πάει με πρόκληση επισκληρήδιο έκανα όταν τελικά αποφασίσαμε ότι έπρεπε να πάμε για καισαρική, που όσο κάνω μαθήματα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως έγινε τζάμπα (Η καισαρική).... Τέλος πάντων. 

Αν θέλετε κορίτσια να σας γράψω και την λίστα που έχω φτιάξει για το μαιευτήριο.

Just now, Evouska είπε:

Δεν έχω καταλάβει για την μέτρηση της διαστολής, έρχονται όλοι και μετράνε βαζοντας το χέρι τους κάθε λίγο και λιγάκι δηλαδή; σοκ.

Κοίτα εγω είχα δική μου μαία στο πρώτο, οπότε μόνο εκείνη με τσέκαρε. Εκείνη την ώρα απο τον πόνο δεν θυμάμαι καθόλου να με ενόχλησε η μέτρηση. Σε τσεκάρει όμως και ο γιατρός νομίζω απο την 38η εβδομάδα να δει αν έχει ανοίξει ο τράχηλος. Εκεί μου ήταν πιο άβολο αλλά και πάλι έπαιρνα βαθιές ανάσες και προσπαθούσα να είμαι χαλαρή.

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Olga93 είπε:

@Φραουλίτσα* ναι κορίτσι μ αν σου είναι εύκολο να μας γράψεις την λίστα! 

Οκ!!! Είναι λεπτομερής, εσείς βλέπετε τι θεωρείτε απαραίτητο.

Εξετάσεις και τα απαραίτητα χαρτιά: ΑΜΚΑ ΑΦΜ γραμμένα, Ταυτότητες, Ληξιαρχική πράξη γάμου ή συμφωνο συμβίωσης, όπου θα αναγράφεται το μελλοντικό επώνυμο του παιδιού, πρόσφατα τελευταίου εξαμήνου, 3 φωτοτυπίες.

Και στην Βαλιτσούλα: 

Παντόφλες για το δωμάτιο και σαγιονάρες για την ντουζιέρα (μύκητες ποδιων)

Νυχτικά 2, παντελόνια πιτζάμα ή σπιτιού, μπλούζες θηλασμου, και ρόμπα ή ζακέτα άνετη.

Ένα νεσεσερ, όπου μέσα θα έχετε εσώρουχα και σουτιέν θηλασμού. Εμένα που έκανα καισαρική με βόλευαν τα μεγαααλα εσώρουχα που φτάνουν πάνω απο τον αφαλό και να μην σφίγγουν πολύ. Επιθέματα στήθους για τις διαρροές του γάλακτος. Εσώρουχα ακράτειας ή σερβιέτες ακράτειας για όσες γεννήσουν σε δημόσιο, στο ιδιωτικό σου δίνουν κάτι παρόμοια.

Σακούλες για να βάζετε τα άπλυτα.

Καλτσουλες ζεστές γιατί μπορεί μετά τον τοκετό να νιώθετε κρυάδες. 

Μια πετσέτα σώματος, επειδή έχω αλλεργία στο ναυλον και ιδρώνω, το έβαζα στην πλάτη μου γιατί κάτω απο τα σεντόνια είναι το πλαστικό για προστασία του στρώματος. Για όσες είναι σε δημόσιο μια πετσέτα σώματος και μια για μαλλιά πρόσωπο. 

Ένα Νεσεσέρ όπου θα έχω σε μπουκαλάκια μικρού μεγέθους, όπως τα δείγματα, σαμπουάν κρέμα μαλλιών κρέμα σώματος (σιγά μην έχουμε όρεξη αλλά λέμε) κρέμα προσώπου και αφρόλουτρο. Καλύτερα να πλένεστε με παιδικό, αυτο που θα βάλετε και στο μωρό, είναι πιο απαλό το άρωμά του. 

Και μετά Λίμα νυχιών αν σπάσει κανα νύχι, οδοντόκρεμα οδοντόβουρτσα, ξυραφάκι, λιποζαν, λαστιχάκι για τα μαλλιά, βούρτσα μαλλιών, καθαριστικό προσώπου και μια κρέμα ημέρας, χαρτομάντιλα, μωρομάντηλα, αντισηπτικό, αποσμητικό μασχάλης, dettol αντισηπτικό μανταλάκια για επιφάνειες, για την λεκάνη της τουαλέτας, αν είσαι σε δωμάτιο με άλλους ακόμα και στο μονοκλινο για σιγουριά. Πιστολάκι για στέγνωμα μαλλιών.

Μαξιλάρι θηλασμού, φορτιστής κινητού ακουστικά τηλεφώνου για να μιλάτε με τα χέρια ελεύθερα για το μωρό.

Σε αγγλικό site μια κοπέλα πρότεινε ένα μπουκαλάκι με λαιμό που κάνει καμπύλη, όπως το παπι που καθαρίζει την τουαλέτα για να καταλάβετε, αν γεννήσετε φυσιολογικά και έχετε ράμματα να ρίχνετε χλιαρό νεράκι να μην τσούζει την ώρα της ουρησης. (Για όσες τις ενδιαφέρει βρήκα δυο μπουκάλια που το σχήμα παραπέμπει σε αυτο που είχε στο εξωτερικο)

Α!!! Και ρούχα εξόδου!!!! Άνετα μαλακά ρουχαλάκια, εγω είχα μια πουκαμίσα με κουμπάκια και ενα κολάν.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Olga93 είπε:

@Φραουλίτσα* σε ευχαριστώ κορίτσι μ, πολύ καλή η λίστα σου θα με βοηθήσει πολύ τώρα που θα αρχίσω να ετοιμάζω την βαλίτσα! 

Τίποτα κοπέλα μου!!! Επίσης να προσθέσω ότι καλύτερο και τα ρούχα μας να τα έχουμε πλύνει με το βρεφικό σαπούνι, για τους ίδιους λόγους με το αφρόλουτρο. Έχω και λίστα για το μωρό, πολύ πολύ πιο μικρή...:mrgreen:

Πάνες αγκαλιάς ή σεντονακια για το κρεββάτι που θα το ακουμπάμε, πανάκια για γουλίτσες αρκετά, για να ακουμπάμε το μωρό όταν ρεύεται, στο τρίκλινο τα χρησιμοποιούσα για να καλύπτω το στήθος όταν το άφηνα εκτεθειμένο να στεγνώσει. Και ρουχαλάκια εξόδου για το μωράκι καθώς και το αυγο για το αυτοκίνητο. 

Για όσες είναι σε δημόσιο: Φορμάκια ολόσωμα, φορμάκια εσωτερικά κοντομάνικα και αμάνικα, ανάλογα ποση ζέστη θα έχει, θα πάρω απο 3, 3 σεντονακια αν λερωθούν τα σεντονακια στο πυρεξάκι, Πικέ κουβερτούλα για τον ίδιο λόγο, πετσέτα, σαν προσώπου αν χρειαστεί να το πλυνουμε, πάμπερς. Και αφρόλουτρο παιδικό. Σε μια τσάντα στο σπίτι θα έχω έτοιμα κάποια εξτρά φορμάκια σε περίπτωση που χρειαστουν, να είναι έτοιμα για το νοσοκομείο. 

Την βαλίτσα την έχουμε στο αμάξι θα την χρειαστούμε 2 ώρες μετά τον τοκετό, μην την σέρνει μόνος του ο ταλαίπωρος πατέρας όπως είπε και η μαία στο σεμινάριο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...