Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Πήραμε τουλάχιστον βίντεο να το χαζεύουμε λίγο!! 

Κορίτσια είμαι αρκετά προβληματισμενη για το θέμα του τοκετού στο νοσοκομείο! Οσες κοπέλες ξέρω από εδώ κ έχουν γεννήσει  στο δημοσιο νοσοκομείο, έχουν κάνει καισαρική! Πάντα υπάρχει μια προφαση και προγραμματίζεται η καισαρική! Δεν είμαι κατά στο να γίνει όταν χρειάζεται, αλλά δεν θα ήθελα την αχρείαστη,  να προγραμματιστεί πχ στην 37 εβδομάδα όπως γίνεται συνήθως βάσει πρωτοκόλλου που ακολουθουν στο νοσοκομείο, απλα και μόνο για να βολεύει το πρόγραμμα του γιατρού!  Με τον γιατρό τον ιδιωτικό που με παρακολουθει που το συζήτησα σήμερα μου το επιβεβαίωσε ότι στο νοσοκομείο τις προγραμματίζουν σχεδον όλες τις εγκυουλες για καισαρική και είναι πολύ σπάνιο να πας φυσιολογικά. Εγώ απ την άλλη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να γεννήσω στην ιδιωτική κλινική! Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί πολύ! Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό στο νοσοκομείο αλλά δεν ξέρω και τι να του πω ακριβώς για αυτό το θέμα, γιατί την τελευταία φορά που του είχα ανοίξει συζήτηση μου τα μάσησε και μου είπε έχουμε καιρό θα δούμε ανάλογα τη θέση του μωρού και τετοια!! Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι μπορούμε να πάμε φυσιολογικά, και έχω κάνει κ μαθήματα τοκετού, αλλά φοβάμαι ότι θα προσπαθήσει να με βάλει στο "πρόγραμμα".

Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε ένας γιατρος που να γεννάει φυσιολογικά στο νοσοκομείο; Δεν έχεις μάθει τίποτα για καμία κοπέλα που να γέννησε φυσιολογικα;  Μπας και πας σε αυτον τον γιατρο αν χρειαστει. Άν θέλει ο γιατρός να σε πάει για καισαρική κάποιες φορές είναι λίγο δύσκολο να το αποφύγεις. Κάνε μια συζήτηση μαζί του. Πες του τι θέλεις, και προσπάθησε όσο μπορείς να ενημερωθείς για τους λόγους που μπορεί να πρέπει να γίνει καισαρική. Γιατί κάποιες φορές, λίγες χρειάζεται πραγματικά. Έχει να κάνει ίσως και με την εμπειρία του γιατρού. Κάποιοι δεν ξέρουν πια να ξεγεννάνε φυσιολογικά. Υπάρχει και ένα θέμα στο parents για vbac που λένε τους λόγους που τους είπαν και κατα πόσο ευσταθούν.  Αλλά θα είσαι σε θέση εκείνη την ώρα να διαφωνήσεις με τον γιατρο; Δεν ξέρω μίλα με τον γιατρό σου στο δημόσιο νοσοκομείο. Και βλέπεις. 

Και στο Έλενα ακόμα οι περισσότεροι καισαρική κάνουν. Γενικά θέλει ψάξιμο να βρεις γιατρο να γεννάει φυσιολογικά.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε ένας γιατρος που να γεννάει φυσιολογικά στο νοσοκομείο; Δεν έχεις μάθει τίποτα για καμία κοπέλα που να γέννησε φυσιολογικα;  Μπας και πας σε αυτον τον γιατρο αν χρειαστει. Άν θέλει ο γιατρός να σε πάει για καισαρική κάποιες φορές είναι λίγο δύσκολο να το αποφύγεις. Κάνε μια συζήτηση μαζί του. Πες του τι θέλεις, και προσπάθησε όσο μπορείς να ενημερωθείς για τους λόγους που μπορεί να πρέπει να γίνει καισαρική. Γιατί κάποιες φορές, λίγες χρειάζεται πραγματικά. Έχει να κάνει ίσως και με την εμπειρία του γιατρού. Κάποιοι δεν ξέρουν πια να ξεγεννάνε φυσιολογικά. Υπάρχει και ένα θέμα στο parents για vbac που λένε τους λόγους που τους είπαν και κατα πόσο ευσταθούν.  Αλλά θα είσαι σε θέση εκείνη την ώρα να διαφωνήσεις με τον γιατρο; Δεν ξέρω μίλα με τον γιατρό σου στο δημόσιο νοσοκομείο. Και βλέπεις. 

Και στο Έλενα ακόμα οι περισσότεροι καισαρική κάνουν. Γενικά θέλει ψάξιμο να βρεις γιατρο να γεννάει φυσιολογικά.

Δύο γυναικολόγους έχει το νοσοκομείο, σε αυτόν που πάω εγώ πήγαινε μια γνωστη μου η οποία πήγαινε για φυσιολογικά και τελικά έκανε καισαρική 38η εβδομάδα, απ ότι μου είπε επειδή είχε πολλούς παλμούς το μωρό! Τώρα δε ξέρω αν ισχύει 100% αυτό ως λόγος. Στον άλλο γυναικολόγο ξέρω πιο πολλές κοπέλες που τις παρακολουθουσε, όλες γέννησαν με καισαρική! 

Γενικά δεν έχουμε κ πολλούς γυναικολόγους , και στην κλινική να πας έχει άλλους 3 νομίζω, αλλά απ την άλλη κ εκεί δεν ξέρεις κατά πόσο θα επιμείνουν για καισαρική χωρίς να υπάρχει σημαντικός λόγος,  όσο κ αν λένε ότι δεν θα το κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Evouska είπε:

Δύο γυναικολόγους έχει το νοσοκομείο, σε αυτόν που πάω εγώ πήγαινε μια γνωστη μου η οποία πήγαινε για φυσιολογικά και τελικά έκανε καισαρική 38η εβδομάδα, απ ότι μου είπε επειδή είχε πολλούς παλμούς το μωρό! Τώρα δε ξέρω αν ισχύει 100% αυτό ως λόγος. Στον άλλο γυναικολόγο ξέρω πιο πολλές κοπέλες που τις παρακολουθουσε, όλες γέννησαν με καισαρική! 

Γενικά δεν έχουμε κ πολλούς γυναικολόγους , και στην κλινική να πας έχει άλλους 3 νομίζω, αλλά απ την άλλη κ εκεί δεν ξέρεις κατά πόσο θα επιμείνουν για καισαρική χωρίς να υπάρχει σημαντικός λόγος,  όσο κ αν λένε ότι δεν θα το κάνουν!

Είναι κρίμα όταν δεν έχεις και πολλές επιλογές. Αν δεις ότι δεν γίνεται αλλιώς, ζήτα του τουλάχιστον να αφήσετε, αν γίνεται φυσικά, να κάνει έναρξη τοκετού το μωρό ή να είσαι τουλάχιστον κοντά στις 40 εβδομάδες. Πάντως συζήτησε μαζί του και ποτέ δεν ξέρεις. 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εύχομαι να είστε όλες καλά!

@Evouska όταν λες για φυσιολογικό εννοείς χωρίς επισκληρίδιο; Ρωτάω γιατί φαντάζομαι ότι αν χρειαστείς αναισθησιολόγο πρέπει να είναι κάπως προγραμματισμένος.(και κάτι να πέσει για λαδωματάκι).έχεις κάνει αυτή τη συζήτηση με τον γιατρό; Εγώ τη ρώτησα τη δικιά μου (αρνήθηκε βέβαια προς τιμή της να συζητήσει το οτιδήποτε για αμοιβή της-άσχετα βέβαια τι θα κάνω εγώ) και στο θέμα του αναισθησιολόγου μου έδωσε να καταλάβω ότι πρέπει να γίνει μια ΄΄συνεννόηση΄΄ πιο πριν την ημερομηνία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εύχομαι να είστε όλες καλά!

@Evouska όταν λες για φυσιολογικό εννοείς χωρίς επισκληρίδιο; Ρωτάω γιατί φαντάζομαι ότι αν χρειαστείς αναισθησιολόγο πρέπει να είναι κάπως προγραμματισμένος.(και κάτι να πέσει για λαδωματάκι).έχεις κάνει αυτή τη συζήτηση με τον γιατρό; Εγώ τη ρώτησα τη δικιά μου (αρνήθηκε βέβαια προς τιμή της να συζητήσει το οτιδήποτε για αμοιβή της-άσχετα βέβαια τι θα κάνω εγώ) και στο θέμα του αναισθησιολόγου μου έδωσε να καταλάβω ότι πρέπει να γίνει μια ΄΄συνεννόηση΄΄ πιο πριν την ημερομηνία.

Σήμερα πήγα στο γιατρό στο νοσοκομειο και τον ρώτησα! Μου είπε ότι όλα πάνε πολύ καλά και ότι ακόμα έχουμε καιρό για την γέννα! Του είπα ότι θέλω αν μπορούμε να το πάμε φυσιολογικά και μου λέει προς το παρόν Έτσι δείχνουν όλα αλλά έχουμε καιρό ακόμα και θα δούμε μέχρι τότε! Ρώτησα κ για την επισκληριδιο κ μου είπε ότι στο φυσιολογικό δεν κάνουν γιατί πρέπει να είναι εκεί αναισθησιολογος ,και του λέω δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε νωρίτερα να έρθει; κ μου είπε να του το θυμίσω τότε για να συνεννοηθεί μαζί του! Καλά φακελάκι εννοείται ότι θα δώσω και στον γιατρό και στον αναισθησιολογο! Ο συγκεκριμένος γιατρός μου είχε κάνει κ την αποξεση τον Ιούλιο οπότε σίγουρα το ξέρει ότι θα του δώσω κ δεν θα τους αφήσω έτσι! 

Επίσης απ ότι έχω καταλάβει για να γεννήσεις φυσιολογικά στο νοσοκομειο πρέπει να πας σχετικά αργά στο νοσοκομειο, δηλαδή να έχεις ήδη συχνές συνεχόμενες συσπάσεις! Γιατί αν έχεις μπροστά σου πολλές ώρες δεν σου κάνουν εισαγωγή,και σε βάζουν πλαγίως για καισαρική για να είναι καλυμμένοι ότι θα πάνε όλα καλά!0

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασεπηγα χθες στο γιατρό. Έχω πάρει ήδη 15 κιλα.

Ο τράχηλος πήγε στο 1.5 από 2.5 που ήταν τόσο καιρό. Μου είπε πολύ προσοχή 2-3 βδομάδες, να φτάσουμε τουλάχιστον την 33η και μετά θα χαλαρώσουμε . Όπως μια στην πρώτη εγκυμοσύνη. Μετά φυσικά πάλι θα προσεχω αλλά θα μπορώ πχ να πάω μια βόλτα χωρίς άγχος και τύψεις. 

Θα κάνω και την επομενη Παρασκευή κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Και σκέφτομαι να ετοιμάσω βαλίτσα γτ ποτέ δεν ξέρεις και δεν έχω τίποτα έτοιμο

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλιτο είπε:

Ασεπηγα χθες στο γιατρό. Έχω πάρει ήδη 15 κιλα.

Ο τράχηλος πήγε στο 1.5 από 2.5 που ήταν τόσο καιρό. Μου είπε πολύ προσοχή 2-3 βδομάδες, να φτάσουμε τουλάχιστον την 33η και μετά θα χαλαρώσουμε . Όπως μια στην πρώτη εγκυμοσύνη. Μετά φυσικά πάλι θα προσεχω αλλά θα μπορώ πχ να πάω μια βόλτα χωρίς άγχος και τύψεις. 

Θα κάνω και την επομενη Παρασκευή κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Και σκέφτομαι να ετοιμάσω βαλίτσα γτ ποτέ δεν ξέρεις και δεν έχω τίποτα έτοιμο

Γιατί έτσι ο τράχηλος;γενικά τον παρακολουθουσατε;

Κάνε κ κορτιζόνες κ γω έκανα πριν λίγες μέρες. 

Βαλίτσα σχεδόν την ετοίμασα. Όπως λες ποτέ δεν ξέρεις. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια από όρεξη πως πάτε;

Νομίζω ότι δεν μπορώ να χορτασω.  

Θέλω όλο να μασουλαω 

Εγώ όλη την θέλω να τρώω και μετά έχω καουρες.... Ακόμη κι αν φάω κάτι λίγο... 

Just now, λιλιτο είπε:

Ασεπηγα χθες στο γιατρό. Έχω πάρει ήδη 15 κιλα.

Ο τράχηλος πήγε στο 1.5 από 2.5 που ήταν τόσο καιρό. Μου είπε πολύ προσοχή 2-3 βδομάδες, να φτάσουμε τουλάχιστον την 33η και μετά θα χαλαρώσουμε . Όπως μια στην πρώτη εγκυμοσύνη. Μετά φυσικά πάλι θα προσεχω αλλά θα μπορώ πχ να πάω μια βόλτα χωρίς άγχος και τύψεις. 

Θα κάνω και την επομενη Παρασκευή κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Και σκέφτομαι να ετοιμάσω βαλίτσα γτ ποτέ δεν ξέρεις και δεν έχω τίποτα έτοιμο

+10 εγώ στην 29η εβδομάδα... Μέσα σε μια εβδομάδα πήρα 2 κιλά... Καλά πάμε.......

Ο τράχηλος γιατί πήγε τόσο; 

 

Σήμερα πήγα να πάρω κάνα δυο ρούχα στην κόρη μου μιας και πληρώθηκα για τελευταία φορά. Πήρα και κάνα δυο εσώρουχα στον μεγάλο γιο. Ηθελα να πάρω κι ένα μικρό φορμακι στο νέο μωρό, αλλά λέω άσε μην είναι νωρίς. Ακόμη φοβάμαι μη στραβώσει κάτι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ όλη την θέλω να τρώω και μετά έχω καουρες.... Ακόμη κι αν φάω κάτι λίγο... 

+10 εγώ στην 29η εβδομάδα... Μέσα σε μια εβδομάδα πήρα 2 κιλά... Καλά πάμε.......

Ο τράχηλος γιατί πήγε τόσο; 

 

Σήμερα πήγα να πάρω κάνα δυο ρούχα στην κόρη μου μιας και πληρώθηκα για τελευταία φορά. Πήρα και κάνα δυο εσώρουχα στον μεγάλο γιο. Ηθελα να πάρω κι ένα μικρό φορμακι στο νέο μωρό, αλλά λέω άσε μην είναι νωρίς. Ακόμη φοβάμαι μη στραβώσει κάτι

Άντε βρε Χρύσα αφού κοντεύεις!!! Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά. Αφου μια χαρά είναι το μωρό!!! Και γω τον μήνα μέχρι την 30η εβδομάδα πήρα 3 κιλά μαζεμένα!!! Δεν ξέρω τι γίνεται... Τώρα όσο μπορώ προσέχω και δεν εχω πάρει. Στα + 10 είμαι και γω. Την Δευτέρα πήγαμε να δω ένα μαξιλάρι θηλασμού και περάσαμε απο ενα κ@λοδρομο όλο λακκούβες, πήγαινε και λίγο περίεργα ο καλός μου, και κράταγα την κοιλιά μου γιατί το μωρο πήγαινε περα δώθε...  Ε απο κείνη την μέρα κουνιόταν το μωρο ελάχιστα και ειδικά το βράδυ που έκανε πάρτυ τίποτα.... Χτες το βράδυ φοβήθηκα πολύ, ήπια αναψυκτικό έφαγα και καλά και πήρε μπρος η μπέμπα ευτυχώς, αφού ελεγα κοπάνα και ας πονάω παρα την τρομάρα που πέρασα. Τωρα δεν ξέρω αν έφταιγε ο δρόμος ή που προσέχω λιγο παρα πάνω στο φαγητό... Άντε να γεννηθεί επιτέλους!!!

6 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Σήμερα πήγα στο γιατρό στο νοσοκομειο και τον ρώτησα! Μου είπε ότι όλα πάνε πολύ καλά και ότι ακόμα έχουμε καιρό για την γέννα! Του είπα ότι θέλω αν μπορούμε να το πάμε φυσιολογικά και μου λέει προς το παρόν Έτσι δείχνουν όλα αλλά έχουμε καιρό ακόμα και θα δούμε μέχρι τότε! Ρώτησα κ για την επισκληριδιο κ μου είπε ότι στο φυσιολογικό δεν κάνουν γιατί πρέπει να είναι εκεί αναισθησιολογος ,και του λέω δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε νωρίτερα να έρθει; κ μου είπε να του το θυμίσω τότε για να συνεννοηθεί μαζί του! Καλά φακελάκι εννοείται ότι θα δώσω και στον γιατρό και στον αναισθησιολογο! Ο συγκεκριμένος γιατρός μου είχε κάνει κ την αποξεση τον Ιούλιο οπότε σίγουρα το ξέρει ότι θα του δώσω κ δεν θα τους αφήσω έτσι! 

Επίσης απ ότι έχω καταλάβει για να γεννήσεις φυσιολογικά στο νοσοκομειο πρέπει να πας σχετικά αργά στο νοσοκομειο, δηλαδή να έχεις ήδη συχνές συνεχόμενες συσπάσεις! Γιατί αν έχεις μπροστά σου πολλές ώρες δεν σου κάνουν εισαγωγή,και σε βάζουν πλαγίως για καισαρική για να είναι καλυμμένοι ότι θα πάνε όλα καλά!0

Ειδες μπορει τελικά να καταφέρεις και τον φυσιολογικό!!! Καλό ειναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου όταν αρχίσουν οι συσπάσεις πότε θέλει να πας νοσοκομείο. Αν εισαι κοντά και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας λένε στο 10λεπτο περίπου. Και μας το είπε και η μαία όσο το καθυστερεις καλύτερο είναι για την εξέλιξη του τοκετού γιατί στο νοσοκομείο υπάρχουν κάποια πρωτόκολλα. Όλα αυτά εφόσον όλα πάνε καλά και σε συνεννόηση με τον γιατρό μας πάντα. 

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 15/4/2021 at 1:23 ΜΜ, Evouska είπε:

Δύο γυναικολόγους έχει το νοσοκομείο, σε αυτόν που πάω εγώ πήγαινε μια γνωστη μου η οποία πήγαινε για φυσιολογικά και τελικά έκανε καισαρική 38η εβδομάδα, απ ότι μου είπε επειδή είχε πολλούς παλμούς το μωρό! Τώρα δε ξέρω αν ισχύει 100% αυτό ως λόγος. Στον άλλο γυναικολόγο ξέρω πιο πολλές κοπέλες που τις παρακολουθουσε, όλες γέννησαν με καισαρική! 

Γενικά δεν έχουμε κ πολλούς γυναικολόγους , και στην κλινική να πας έχει άλλους 3 νομίζω, αλλά απ την άλλη κ εκεί δεν ξέρεις κατά πόσο θα επιμείνουν για καισαρική χωρίς να υπάρχει σημαντικός λόγος,  όσο κ αν λένε ότι δεν θα το κάνουν!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δεις ένα ευχάριστο και εύκολο φτ. Συζήτησε με το γιατρό σου και εξήγησε του γιατί είναι σημαντικό για εσένα. 

πρίν από 55 λεπτά , Eva1986 είπε:

Κορίτσια από όρεξη πως πάτε;

Νομίζω ότι δεν μπορώ να χορτασω.  

Θέλω όλο να μασουλαω 

Νιώθω θα σαν μην έχω στομάχι. Λες και ότι τρώω φεύγει και πεινάω ξανά και ξανά. Έχω τρομάξει με τον εαυτό μου. Πρέπει να μειώσω λίγο μεριδες γιατι στο τέλος θα τους φάω όλους :lol:

πρίν από 51 λεπτά , λιλιτο είπε:

Ασεπηγα χθες στο γιατρό. Έχω πάρει ήδη 15 κιλα.

Ο τράχηλος πήγε στο 1.5 από 2.5 που ήταν τόσο καιρό. Μου είπε πολύ προσοχή 2-3 βδομάδες, να φτάσουμε τουλάχιστον την 33η και μετά θα χαλαρώσουμε . Όπως μια στην πρώτη εγκυμοσύνη. Μετά φυσικά πάλι θα προσεχω αλλά θα μπορώ πχ να πάω μια βόλτα χωρίς άγχος και τύψεις. 

Θα κάνω και την επομενη Παρασκευή κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Και σκέφτομαι να ετοιμάσω βαλίτσα γτ ποτέ δεν ξέρεις και δεν έχω τίποτα έτοιμο

Άρα είχες ιστορικό από την πρώτη εγκυμοσύνη απ' ότι κατάλαβα και υπήρχε υποψία;

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ όλη την θέλω να τρώω και μετά έχω καουρες.... Ακόμη κι αν φάω κάτι λίγο... 

+10 εγώ στην 29η εβδομάδα... Μέσα σε μια εβδομάδα πήρα 2 κιλά... Καλά πάμε.......

Ο τράχηλος γιατί πήγε τόσο; 

 

Σήμερα πήγα να πάρω κάνα δυο ρούχα στην κόρη μου μιας και πληρώθηκα για τελευταία φορά. Πήρα και κάνα δυο εσώρουχα στον μεγάλο γιο. Ηθελα να πάρω κι ένα μικρό φορμακι στο νέο μωρό, αλλά λέω άσε μην είναι νωρίς. Ακόμη φοβάμαι μη στραβώσει κάτι

Υπέφερα εδώ και 1 μήνα από καουρες. Κοιμάμαι με διπλ μαξιλάρι και ψηλά. Ότι και να έτρωγα ή έπινα, ακόμη και το γάλα μου έκανε καούρες. Ώσπου τήρησα αυστηρά το διατροφικό πλάνο και ξαφνικά σταμάτησαν! Σώθηκα! Προχθές που ζήλεψα και έφαγα 1κγ Μερέντα, όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Να τρως υγιεινά, πιστεύω να βοηθήσει

Απο κιλά κορίτσια έχω πάρει 13,5. μέχρι τέλη Δεκέμβρη είχα παρει 9(!) αλλά κάποια είναι κατακράτηση και πρήξιμο γιατί δεν έτρωγα τόσο, έκανα εμετούς.

Από αρχές Ιανουαρίου μπήκα σε διατροφή και από αρχές Μαρτίου την προσάρμοσα λόγω διαβήτη κύησης. Από Ιανουάριο ως σήμερα πήρα μόνο 4,5 κιλά! Συγκεκριμένα τις 3 τελευταίες εβδομάδες είμαι -100γρ! Όμως κάνω αυστηρά τη διατροφή πλέον γιατί στον τελευταίο υπέρηχο είδαμε.ελαφεως αυξημένα αμνιακα (λόγω διατροφής-διαβητη κύησης) και φοβήθηκα πολύ! Αυτά τα 9 στην αρχή απορώ αν είναι κιλά. Η διαιτολόγο μου είπε ότι προφανώς είναι αύξηση βάρους από σοκ του οργανισμού, τρεφομουν ελάχιστα λόγω εμετων και μετά κανονικά. Τεσπά. Στις κόρες μου έπαιρνα 23 κιλά στην καθεμία. Παλεύω μη φτάσω εκεί :grin:

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Ειδες μπορει τελικά να καταφέρεις και τον φυσιολογικό!!! Καλό ειναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου όταν αρχίσουν οι συσπάσεις πότε θέλει να πας νοσοκομείο. Αν εισαι κοντά και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας λένε στο 10λεπτο περίπου. Και μας το είπε και η μαία όσο το καθυστερεις καλύτερο είναι για την εξέλιξη του τοκετού γιατί στο νοσοκομείο υπάρχουν κάποια πρωτόκολλα. Όλα αυτά εφόσον όλα πάνε καλά και σε συνεννόηση με τον γιατρό μας πάντα. 

Ναι ναι μου το εχει πει κ εμένα η μαια ότι πας τότε στο νοσοκομείο! Σήμερα παρήγγειλα και μπάλα πιλατες για να  ξεκινήσω να καθομαι εκεί όταν μπω στον μήνα μου να κάνω τις ανάσες όπως τις κάναμε με την μαία για εξάσκηση! Αλλά και για την μέρα του τοκετού! Μην ανησυχείς για τις κινήσεις πολλές φορές κινούνται κ λίγο κ εμείς δεν το καταλαβαίνουμε! Εμένα ο άντρας μου βάζει κάποιες φορές το χέρι στην κοιλιά για να την ακουσει  κ με ρωτάει αν κουνιέται αλλά εγώ δε το νιώθω τόσο έντονα,  το καταλαβαίνει εκείνος που έχει το χέρι στο σημείο που κινηθηκε! Ε η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κ μόνιμα με το χέρι στην κοιλιά χαχαχα!

@ΧρυσαΜκορίτσι μου μην είσαι απαισιόδοξη!! Φτάνουμε στο τέλος σιγά σιγά!! Όλα καλά θα πάνε θα το δεις, Όταν ξεκινήσεις να φτιάχνεις τα πραγματάκια θα δεις χαρά! 

@Eva1986εγώ τελευταία δεν μπορώ να φάω πολύ το βράδυ , όλα μου πέφτουν βαριά! Αλλά γενικά μέσα στη μέρα όπως πριν τρώω, το πολύ πολύ να θέλω κανένα γλυκάκι παραπάνω το απόγευμα αλλά κρατιέμαι όσο μπορώ  χαχα! @λιλιτο κ εγώ +10 και κατι κιλά είμαι ισως κ 11 τώρα! Μια χαρά είμαστε καλά να είναι τα μωράκια μας κ τα κιλά χάνονται! 

@HopeMeαγάπη μου σε ευχαριστώ  πολύ μακάρι!! ❤❤Ότι και να γίνει γερά να είναι τα μωράκια μας πάνω απ όλα!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2021 at 7:20 ΜΜ, Eva1986 είπε:

Κορίτσια από όρεξη πως πάτε;

Νομίζω ότι δεν μπορώ να χορτασω.  

Θέλω όλο να μασουλαω 

Γεια σε όλες!! Από όρεξη είμαστε νορμαλ αλλά από τότε που πήρε θέση ο μικρός, οι καούρες κάθε βράδυ δίνουν ρεσιτάλ αλλά αμα σας πω ότι με έχει πιάσει  δυο φορές ναυτία;; Τι θα πείτε;; :evil:   Είναι πολύ ζωηρός ο άτιμος και με παιδεύει από τώρα! :mrgreen:  ωστόσο στα κιλά είμαι +10, αλλά και λόγω εορτών, και λόγω παγωτών που έχω αρχίσει και τρώω που και που, νομίζω άλλα 3-4 θα τα βάλω!

  • Μου αρέσει 5

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλή Κυριακή! Από όρεξη καλά πάμε αλλά ότι τρώω ανθυγιεινό με τρώει! Με πιάνει καούρα και δυσπεψία. Επίσης νιώθω ότι θα σκάσω κορίτσια, η κοιλιά τούμπανο! Από τον Ιανουάριο που ξεκίνησα διατροφή έχω πάρει 5,5 κιλά. 

Έχετε και εσείς αϋπνίες? Εγώ κοιμάμαι συνήθως 11-11:30 και ξυπνάω λες και έχω ξυπνητήρι 2 μέχρι 4:30-5. Κοιμάμαι κάνα 3ωρο μετά και αυτό είναι ο ύπνος μου. Ούτε το μεσημέρι κοιμάμαι. Και δεν νιώθω νυσταγμενη όλη μέρα :!: Αυτό το πρόγραμμα ύπνου το έχω το τελευταίο 2μηνο. 

Τέλος, έχω μεγάλη εναλλαγή συναισθημάτων. Μια όλα μου φαίνονται τέλεια και ιδανικά μια με ανησυχούν και με μελαγχολούν. 

  • Μου αρέσει 8

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η όρεξη δεν λείπει καθόλου! Ζωή να έχουμε! Στα +9 με 10 περίπου είμαι κι εγώ. 

@Αυρα87κι εγώ έχω αϋπνίες. Όχι κάθε βράδυ πάντα αλλά βράδυ πάρα βράδυ σίγουρα και δεν κοιμάμαι το μεσημέρι . Ξυπνάω κατά τις 4 και με ξαναπαίρνει ο ύπνος κατά τις 5μιση. Προετοιμασία κάνουμε από τώρα για ξενύχτια.

Παραλάβαμε το καρότσι μας προχτές. Τα υφάσματα τα πλενεται πριν την πρώτη χρήση; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...