Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Eva1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Μ!! Σε μια ώρα έχω ντοπλερ !! Για να δούμε τι θα δούμε!! Στην πρώτη δεν είχα κάνει.  Σε αυτή την εγκυμοσύνη Επέλεξα να το κάνω! 

Καλά αποτελέσματα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Μ!! Σε μια ώρα έχω ντοπλερ !! Για να δούμε τι θα δούμε!! Στην πρώτη δεν είχα κάνει.  Σε αυτή την εγκυμοσύνη Επέλεξα να το κάνω! 

Καλά αποτελέσματα φιλενάδα!! Κ εγώ ανυπομονώ να έρθει το απόγευμα να πάω!!❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα!! ,31 εβδ ακριβώς 

1700 η μπέμπα

Ο τράχηλος 2+ όπως τον Ραψάμε. 

Όλα λειτουργούν φυσιολογικά κ μέσα στις καμπύλες. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Καλή επιτυχία @Evouska

Περιμένω νεα

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eva1986 είπε:

Πριν λίγο γύρισα!! ,31 εβδ ακριβώς 

1700 η μπέμπα

Ο τράχηλος 2+ όπως τον Ραψάμε. 

Όλα λειτουργούν φυσιολογικά κ μέσα στις καμπύλες. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Καλή επιτυχία @Evouska

Περιμένω νεα

Μπράβο κορίτσι μου όλα τέλεια έτσι να πάνε μέχρι τέλους.....εμένα πάλι με έπιασε άρνηση στο να πάω στον γιατρό έχω ραντεβού σε 9μερες και στις 6/5 έχω ντομπλερ....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Πριν λίγο γύρισα!! ,31 εβδ ακριβώς 

1700 η μπέμπα

Ο τράχηλος 2+ όπως τον Ραψάμε. 

Όλα λειτουργούν φυσιολογικά κ μέσα στις καμπύλες. 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι!!! 

Καλή επιτυχία @Evouska

Περιμένω νεα

Τέλεια η μπέμπα!!!Συγχαρητήρια!Και εγώ τώρα μπήκα σπίτι. 31+5 σήμερα, ο μπέμπης 1880! όλο κοιμόταν με το χέρι ακουμπισμένο στο κεφαλάκι του. όσες φορές έχω πάει για υπέρηχο στην ίδια πόζα τον πετυχαίνουμε! ή σκεπτόμενο θα βγει ή τεμπελοχανάκος! Ζουμπουρλούλικο μου φάνηκε, άσε που σήμερα νομίζω ότι άρχισε να μοιάζει στον άντρα μου!

@Evouska Άιντε με το καλό σήμερα και εσύ, να μας τριτώσει το καλό!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Μπράβο κορίτσι μου όλα τέλεια έτσι να πάνε μέχρι τέλους.....εμένα πάλι με έπιασε άρνηση στο να πάω στον γιατρό έχω ραντεβού σε 9μερες και στις 6/5 έχω ντομπλερ....

Εμείς είμαστε τα 2 ακρα

Εγώ αν μπορούσα κάθε βδομάδα θα πήγαινα χαχαχαχ

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Εμείς είμαστε τα 2 ακρα

Εγώ αν μπορούσα κάθε βδομάδα θα πήγαινα χαχαχαχ

 

Και γω μια απο τα ίδια.... Πάλι είναι πολύ ήσυχη και με αγχώνει... Ευτυχώς την νιώθω να κινείται, αλλά όχι ο χαμός που με έχει συνηθίσει. Μάλλον δεν ξέρω τι θέλω ε; Όταν γίνεται χαμός και με πονάει με τρομάζει. Όταν χαλαρώνει και είναι ήσυχη πάλι τρομάζω. Άντε να γεννηθούν να τα έχουμε στην αγκαλιά μας να τα βλέπουμε... Και νεογέννητο που ήταν η πρώτη μου ξυπναγα να δω αν είναι καλά, είχα πάλι άνχος, αλλά μπορούσα να την δω. 

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, BILLE είπε:

@jellyfishch Χρόνια σου πολλά, δεν κατάλαβα αν έχεις γενέθλια ή γιορτή βέβαια! Με το καλό το μωράκι σου!

Και τώρα να ρωτήσω τις παλιές που τα έχετε περάσει, γιατί με αυτά που διάβασα φρίκαρα. Το δαχτυλάκι μπαίνει και σε αυτές που θα κάνουν καισαρική με επισκληρίδιο; Να κάνω κανά σεξάκι αν είναι πιο πριν, γιατί το σύστημα έχει κλείσει με μπουκαπόρτα, το έχω απενεργοποιήσει από τον Αύγουστο! Δεν μπορεί να αποφευχθεί για κανένα λόγο δηλ;

 

 

Στην καισαρική δεν ασχολούνται καθόλου! Έχει προετοιμασία χειρουργείου και όχι φτ.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τα αποτελέσματα του ντοπλερ, περιμένουμε και την @Evouska. Εγώ, παρόλο που ήταν μια χαρά το ντοπλερ στις 28 εβδομαδες θα ξανακάνω στις 28/4 δηλ 34 εβδομαδες στον εμβρυολογο μου ώστε να έχουμε τελική και λεπτομερής εικόνα του πλακούντα και των αμνιακων (λόγω διαβήτη κύησης). Ο γιατρός θέλει να είμαστε 1000% σίγουροι μιας και τα μηχανηματα υπερήχων στο Νοσοκομείο δεν είναι και πολύ της λεπτομέρειας, και η προσοχή που δίνει στη λεπτομέρεια και η προνοητικότητα του με κάνουν να νιώθω ασφαλής. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/4/2021 at 5:22 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Ευχαριστώ πολύ!:wub:

Λέμε για θηλασμό, ορμόνες, πως να φερθώ στον μεγάλο για να μη ζηλέψει πολύ όσο γίνεται, τι να κάνω με κολικούς, κτλ..

Φώφη σύνοδος επιτρέπεται ένας με αρνητικό τεστ στο μονικλινο. Συγγενείς και λοιπές επισκέψεις όχι. Επίσης δεν επιτρέπεται στην αίθουσα τοκετού ο συνοδός λόγω covid. Τεστακι θα κάνεις rapid μόλις φτάσεις εσύ και ο συνοδός. 

Λουξ μονικλινο εχει 1500 περίπου νομίζω και 100 ευρώ λιγότερα το απλό μονικλινο. Η διαφορά τους είναι στο ότι το απλό μονικλινο δεν έχει κρεβάτι για το συνοδό αλλά καναπέ. (Όλγα αλλιώς μου τα είπε εμένα... Χμμμμ)

Εεεε ο μικρός θα βγάλει ζήλιες με τον οποιοδήποτε τρόπο. Δηλαδή μπορεί να μην κάνει κάτι στο μωρό, αλλά να μη θέλει να φάει. Ξέρεις τώρα. Θα το περνάει αρκετά συχνά, είναι όλα λογικά και επόμενα 

On 12/4/2021 at 7:50 ΜΜ, Μαρία1430 είπε:

Αχ τι ωραίες συζητήσεις για γέννα μαιευτήριο κτλ 

@ΧρυσαΜ εσύ που ξέρεις τι παίζει στο μητέρα μιας και ξεκινήσαμε τέτοια συζήτηση για πες μου σε παρακαλώ. Ο σύνοδος που κοιμάται; καρέκλα; καναπεδάκι; διάδρομο; 

Αν έχω κόσμο στο δωμάτιό μου δεν άφηνα κανέναν να μείνει. Δεν ήθελα κανέναν εγώ δηλαδή. Αλλά όταν δεν είχα κόσμο (πάλι δεν ήθελα κανέναν αλλά δε με άκουγαν) κοιμόταν στο διπλανό κρεβάτι ή αν ήταν ο άντρας μου στο κρεβάτι μαζί μου. Από το προσωπικό του νοσοκομείου το πρότειναν δηλαδή. Και εννοείται ότι τουαλέτα δε χρησιμοποιούσαν αυτή του δωματίου. Πάντως να σού πω κάτι για το μόνο που μπορείς να είσαι σίγουρη είναι για τα δωμάτια γιατί ήταν πεντακάθαρα 

On 13/4/2021 at 12:39 ΠΜ, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου επίσης εσείς που έχετε ήδη παιδακια μήπως θα μπορουσατε να μας κατευθυνετε και σχετικά με βρεφικά προιοντα Περιποιησης? Τι θα χρειαστούμε? 

Αφρόλουτρο? Κρέμα? Λαδάκι? 

Εχςτε συγκεκριμένη μάρκα? Είδα διάφορες όπως chicco, proderm, pharmacept, Frezyderm, fissan αλλά δεν έχω ιδέα τι πρεπει να προσεξω!! 

Επίσης απορρυπαντικό????? 

Από προϊόντα περιποίησης χρησιμοποιούσα μόνο la roche posay για τα πάντα (το baume ή το lait για κρέμα σώματος, το cicaplast για αλλαγή πάνας και το surgras για το μπάνιο). Είναι τα ιδανικότερα γιατί δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση αλλεργίας (είναι υποαλλαργιά). Ο γιος μου που είχε ατοπικη δερματίτιδα η οποία μετά τα 2 χρόνια υποχώρησε, με αυτά ήταν καλυμμένος. Η κόρη μου όμως δεν έχει κι επειδή το παραπάνω πακέτο είναι λίγο τσουχτερό για τα δεδομένα μου, πήγα στα προϊόντα σεπτονα σαπούνι και κρέμα σώματος. Το μόνο που συνεχίζω είναι η cicaplast την οποία τη χρησιμοποιώ παράλληλα με την κρέμα agnotis για τις αλλαγές τις πάνας. Πλέον δεν ενοχλούνται από τα Απορριπαντικά και χρησιμοποιώ ένα για όλους μας (συγκεκριμένα ή skip ή drolio) αλλά χωρίς μαλακτικό διότι ο παιδίατρος λέει ότι αυτό κατά κύριο λόγο είναι που προκαλεί ερεθισμούς. Στις αρχές όμως χρησιμοποιούσα το babyplanet. 

Από μωρομαντηλα τα μόνα που δεν τα ενοχλούσαν είναι τα baby care τα πράσινα. 

 

Κάτι σημαντικό. Έχω θέμα με τις πάνες της μικρής γιατί ενώ είναι σούπερ απορροφητικές, όταν κοιμάται μπρούμυτα, βγαίνουν τα τσισα έξω. Γι' αυτό πήρα τις πάνες βρακάκι της babylino και κορίτσια σώθηκα. Τι να σάς πω.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Eva1986 @BILLE τέλεια τα νέα σας κορίτσια μου!! Συγχαρητήρια!! 

Κ εμείς σήμερα 31+3 και είμαστε 1900 γραμμάρια!! Τροφαντή μου φαίνεται η μπέμπα!! Όλες οι μετρήσεις του doppler πολύ καλές, ο πλακούντας πρόσθιος grade 1 και η μικρή με το κεφαλάκι προς τα κάτω! Εννοείται ότι δεν μας έκανε τη χάρη να τη δούμε, είχε κολλήσει στον πλακούντα και είχε και τα 2 χέρια πάνω στο πρόσωπο! Καναμε και κολπικό για λίγο και μετρησε τον τράχηλο, όλα καλα κ εκεί!

@Φραουλίτσα* κι εγώ κάπως έτσι είμαι!! Όταν δεν την ακούω για λίγο ανησυχώ και όταν ξεκινάει το καράτε και δεν σταματάει της λέω να ηρεμήσει χαχαχα!

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

@Eva1986 @BILLE τέλεια τα νέα σας κορίτσια μου!! Συγχαρητήρια!! 

Κ εμείς σήμερα 31+3 και είμαστε 1900 γραμμάρια!! Τροφαντή μου φαίνεται η μπέμπα!! Όλες οι μετρήσεις του doppler πολύ καλές, ο πλακούντας πρόσθιος grade 1 και η μικρή με το κεφαλάκι προς τα κάτω! Εννοείται ότι δεν μας έκανε τη χάρη να τη δούμε, είχε κολλήσει στον πλακούντα και είχε και τα 2 χέρια πάνω στο πρόσωπο! Καναμε και κολπικό για λίγο και μετρησε τον τράχηλο, όλα καλα κ εκεί!

@Φραουλίτσα* κι εγώ κάπως έτσι είμαι!! Όταν δεν την ακούω για λίγο ανησυχώ και όταν ξεκινάει το καράτε και δεν σταματάει της λέω να ηρεμήσει χαχαχα!

 

Τρελαίνομαι για μπαμπατζανικα μωρά !!  

Καλά φωτό κ μας δεν μας έδωσε ποτέ 

Έκπληξη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Τρελαίνομαι για μπαμπατζανικα μωρά !!  

Καλά φωτό κ μας δεν μας έδωσε ποτέ 

Έκπληξη 

Πήραμε τουλάχιστον βίντεο να το χαζεύουμε λίγο!! 

Κορίτσια είμαι αρκετά προβληματισμενη για το θέμα του τοκετού στο νοσοκομείο! Οσες κοπέλες ξέρω από εδώ κ έχουν γεννήσει  στο δημοσιο νοσοκομείο, έχουν κάνει καισαρική! Πάντα υπάρχει μια προφαση και προγραμματίζεται η καισαρική! Δεν είμαι κατά στο να γίνει όταν χρειάζεται, αλλά δεν θα ήθελα την αχρείαστη,  να προγραμματιστεί πχ στην 37 εβδομάδα όπως γίνεται συνήθως βάσει πρωτοκόλλου που ακολουθουν στο νοσοκομείο, απλα και μόνο για να βολεύει το πρόγραμμα του γιατρού!  Με τον γιατρό τον ιδιωτικό που με παρακολουθει που το συζήτησα σήμερα μου το επιβεβαίωσε ότι στο νοσοκομείο τις προγραμματίζουν σχεδον όλες τις εγκυουλες για καισαρική και είναι πολύ σπάνιο να πας φυσιολογικά. Εγώ απ την άλλη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να γεννήσω στην ιδιωτική κλινική! Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί πολύ! Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό στο νοσοκομείο αλλά δεν ξέρω και τι να του πω ακριβώς για αυτό το θέμα, γιατί την τελευταία φορά που του είχα ανοίξει συζήτηση μου τα μάσησε και μου είπε έχουμε καιρό θα δούμε ανάλογα τη θέση του μωρού και τετοια!! Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι μπορούμε να πάμε φυσιολογικά, και έχω κάνει κ μαθήματα τοκετού, αλλά φοβάμαι ότι θα προσπαθήσει να με βάλει στο "πρόγραμμα".

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Πήραμε τουλάχιστον βίντεο να το χαζεύουμε λίγο!! 

Κορίτσια είμαι αρκετά προβληματισμενη για το θέμα του τοκετού στο νοσοκομείο! Οσες κοπέλες ξέρω από εδώ κ έχουν γεννήσει  στο δημοσιο νοσοκομείο, έχουν κάνει καισαρική! Πάντα υπάρχει μια προφαση και προγραμματίζεται η καισαρική! Δεν είμαι κατά στο να γίνει όταν χρειάζεται, αλλά δεν θα ήθελα την αχρείαστη,  να προγραμματιστεί πχ στην 37 εβδομάδα όπως γίνεται συνήθως βάσει πρωτοκόλλου που ακολουθουν στο νοσοκομείο, απλα και μόνο για να βολεύει το πρόγραμμα του γιατρού!  Με τον γιατρό τον ιδιωτικό που με παρακολουθει που το συζήτησα σήμερα μου το επιβεβαίωσε ότι στο νοσοκομείο τις προγραμματίζουν σχεδον όλες τις εγκυουλες για καισαρική και είναι πολύ σπάνιο να πας φυσιολογικά. Εγώ απ την άλλη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να γεννήσω στην ιδιωτική κλινική! Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί πολύ! Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό στο νοσοκομείο αλλά δεν ξέρω και τι να του πω ακριβώς για αυτό το θέμα, γιατί την τελευταία φορά που του είχα ανοίξει συζήτηση μου τα μάσησε και μου είπε έχουμε καιρό θα δούμε ανάλογα τη θέση του μωρού και τετοια!! Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι μπορούμε να πάμε φυσιολογικά, και έχω κάνει κ μαθήματα τοκετού, αλλά φοβάμαι ότι θα προσπαθήσει να με βάλει στο "πρόγραμμα".

Καλημέρα! Δυστυχώς δεν έχω εικόνα της τωρινής κατάστασης. Πριν 17 χρόνια που γέννησα τη μεγάλη μου με.αφησαν να γεννήσω φυσιολογικα παρόλο που είχα επιπλοκές μόνο και μόνο γιατί το πρωτόκολλο τότε σε Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο απαγόρευε και την καισαρική αλλά και την επισκληριδιο σε εξέλιξη φυσιολογικού τοκετού που αν και με επιπλοκές θα κατέληγε φυσιολογικα.

Στη δεύτερη δε, επειδή δεν είχε πάρει θέση και τα αμνιακα ήταν λίγα(άρα ελάχιστες πιθανότητες να γυρίσει) με ενημέρωσε ο γιατρός ότι ως δευτερότοκη θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικα και θα μπορούσε να με αναλάβει μόνο αν υπέγραψα ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για ότι προκύψει και μου εξήγησε τους κινδυνους..Έτσι αποφάσισα καισαρική. Παρόλα αυτά με άφησε ως τις 40 εβδομάδες μήπως και γυρισει. Μάλιστα τελευταία φορά έλεγξε τη θέση του μωρου πριν μπω χειρουργείο. Αλλά τότε θυμάμαι την καισαρική στο συγκεκριμένο νοσοκομείο την απέφευγαν δια ροπάλου και ιδίως ο τότε γιατρός μου.

Σήμερα δεν ξέρω τι συμβαίνει, ας μας που τα υπόλοιπα κορίτσια. Απλά παρέθεσα την εμπειρία μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...