Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , Evouska είπε:

Αγάπη μου κάπως έτσι μου τις περιέγραψε η μαια σήμερα τις συσπάσεις που τη ρώτησα όταν κάναμε nst! Ειναι λέει πολύ καλό να έχουμε τέτοια πονακια τωρα, σημαίνει ότι ετοιμάζεται η μήτρα! Μου είπε ότι θα σκληραίνει η κοιλιά σε όλη της την επιφάνεια κ θα νιώθω ένα σφίξιμο από μεσα! Αλλά μου λέει δε χρειάζεται  να ανησυχήσετε με μια, για να έρθετε καλύτερα θα είναι να έχεις πιο τακτικές πχ ανά τέταρτο, και ότι σπίτι θα είμαι πιο άνετα στην αρχή όσο θα εχω αυτά τα πονακια! εντάξει είμαστε κ πολύ κοντά στο νοσοκομείο εμείς!  Τωρα θα κάνουμε τον επόμενο κ λογικά τελευταίο υπερηχο την Τετάρτη κ Παρασκευή θα πάμε πάλι στο νοσοκομείο για nst! Εκτός απροόπτου φυσικά όλα αυτά! Απ ότι κατάλαβα ο γιατρός θα με αφήσει μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας σίγουρα να περιμένω κ την εβδομάδα της πητ δηλαδή όταν θα είμαι 39+ θα δούμε πως θα πάει! 

Αυτό πάλι τι είναι;! Σου έχει αναφέρει ξανά κάτι τέτοιο ο γιατρός σου η τωρα πρώτη φορά; περίεργο μου φαίνεται,  ιδια εβδομάδα δεν είμαστε; 37 δεν την λες κ βδομάδα που πρέπει να προχωρήσουμε οπωσδήποτε σε γεννα νομίζω ! Αν έρθει καλώς δε λέω,  αλλά το οπωσδήποτε δεν κατάλαβα πως το δικαιολόγησε !

Ναι μαζί είμαστε! Όχι πρώτη φορά μου το αναφέρει αυτό! Και σε όλες τις συναντήσεις μας μου έλεγε είμαστε τέλεια, πάμε φυσιολογικά όλα πολύ καλά!!! Και με άγχωσε λίγο έτσι αυτή η απότομη αλλαγή! Θα σας ενημερώσω μόλις γυρίσουμε από το ραντεβού....:τι να πω! Ελπίζω να θελει απλά να είναι σίγουρος πως όλα πάνε καλά....! Ίσως να θελει να κλείσει διακοπές στην πητ μου, χαχαχαχα_νοτ... 

  • Μου αρέσει 1

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, BILLE είπε:

 

@Φώφη1990 @ΒαλεντιναΧ @Evouskaτα λόγια σας ήταν βάλσαμο, ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν να ακούσω!

 @julia1 σ ευχαριστώ και εσένα πολύ πολύ! Ο μοριακός δεν πονάει καθόλου, είναι λίγο άβολο θα έλεγα, σε καμία των περιπτώσεων επώδυνο όμως.άσε που πλέον έχουν κάνει τόσα πολλά οι γιατροί που έχουν γίνει εξπέρ. Καμία σχέση συγκριτικά με το ΄πως είχαν ξεκινήσει. Θυμάμαι, όταν είχα πρωτοκάνει τον Ιούλιο που μας είχε περάσει νόμιζα ότι θα έκανα εμετό, μου είχαν πεταχτεί τα μάτια έξω!Από τότε έχω κάνει καμία 10 αριά φορές!Καμία σχέση. Πραγματικά 1 δευτερόλεπτο υπόθεση!Μην ανησυχείς καθόλου!

 @jellyfishch Κοριτσάκι μου καλό πραγματικά το τερμάτισες!έκανες ό,τι μπορούσες!Θα έχεις να του το λες του μωρού ότι από μόνο αποφάσισε διαφορετικά!Η 1η διάσταση απόψεων μάνας-παιδιού!Καλώς να ορίσει και σε εσένα !

 @Φραουλίτσα* Είσαι θεούλα, εκτός από αγαπημένο φρούτο!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2021 at 7:36 ΜΜ, BILLE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το τελευταίο μου nst, αύριο θα πάω για μοριακό και Κυριακή  πρωί μπαίνω νοσοκομείο, Δευτέρα η καισαρική. Είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Ακριβώς και επειδή αν και πρωτότοκη έχω τη σοφία της ηλικίας μου (!) κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι την επισκληρίδιο (μου είπε ένας  wanna be πατέρας που περίμενε προχθές έξω τη γυναίκα του ''ότι σ αυτό το νοσοκομείο δεν ξέρουν να κάνουν ραχιαίες, το ξέρεις ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη;'')., Φοβάμαι λοιπόν μην μείνω παράλυτη, μην πεθάνω, μην δεν είναι καλά το μωρό, αν θα τα καταφέρω μόνη μου στο νοσοκομείο, την τεράστια αλλαγή που έρχεται. Τα έχω παίξει, είμαι και άυπνη με τα πόδια μου που πετάγονται όλο το βράδυ. Ο μπέμπης σήμερα ήταν 2815 κ μου φάνηκε τόσο μικρούλικος που αισθάνθηκα τύψεις για το βάρος του. Φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα και μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει να το τραβούσα καμιά βδομάδα ακόμη. Τη Δευτέρα θα είμαι 38+3.

όσο για τα κιλά και τις κοιλιές, προσωπικά ό,τι και να μου λένε από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Δεν τους πιάνεις πουθενά. έχεις πάρει κιλά;;; αααα πήρες πολλά κιλά. Δεν πήρες κιλά;;;;αααα δεν πήρες κιλά ε;Α, Έκανες μεγάλη κοιλιά-Α δεν έκανες μεγάλη κοιλιά;Σε δουλειά να βρίσκεται ο καθένας...Εμένα χθες ο άντρας μου μού έκανε photoshop και την φόρμα μου την έκανε σαν του Οβελίξ, μου έβαλε και κοτσίδια-κούκλο με έκανε!

Καλά απερίγραπτος εκείνος ο μπαμπάς...

23 ώρες πρίν, Eleni Kost11 είπε:

Εγώ σας ειπα πως στο νοσοκομείο που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληρίδειο σε φ.τ.;;; :P Αλλιώς πρέπει να πέσει γερό φακελάκι σε αναισθησιολόγο του νοσοκομείου αυτού ! 

Δεν πειράζει βρε κορίτσι, μη νομίζεις, και με την επισκληριδιο πονάς. Στα δημόσια νοσοκομεία έτσι είναι γιατί λένε ότι κρατάνε τον αναισθησιολογο μη χρειαστεί για πουθενά αλλού ή κάτι τέτοιο τουλάχιστον έχω ακούσει 

23 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Το μωράκι μια Χαρούλα βάρος έχει, φυσιολογικοτατο!!! Και αυτό με την επισκληρηδιο.. πιστεύω πρέπει να πέσεις σε εντελώς άπειρο αναισθησιολογο και πάλι απειροελάχιστο ποσοστό, τώρα εκεί που είναι δημόσιο νοσοκομείο φαντάσου πόσες γέννες θα έχουν , με κλειστά τα μάτια θα τις κάνουν!!! Με το καλό!!! Τις καλύτερες ευχές μου για μια θετική εμπειρία.. κι εγώ billie μου φουλ άγχος κλάμα και τα σχετικά. Σήμερα μέτρησε πίεση ο γιατρός 14 είπε πιάσει!! Μου λέει δεν ανησυχώ γιατί σε βλέπω πως είσαι από το στρες ανέβασες...

Ο μπέμπης 3500 κιλά κορίτσια.. με διπλή περιτυλιξη δεν είναι και πολύ πιθανός ο φτ αλλά δεν πειράζει. Έχω προετοιμαστεί για όλα τα ενδεχόμενα, και ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι η καισαρική. Εγώ είμαι ήρεμη ότι έκανα ο,τι περνούσε από το χέρι μου, ενίσχυσα το σώμα μου , έφαγα όλα τα ματζουνια περπάτησα , καθίσματα , μπάλες νταξει... Δε θα τρελαθώ κιόλας. Ειναι ευγνώμων για το σώμα μου που έφτιαξε ένα παιδί. Που το μεγάλωσε. Που έχω τους δικούς μου ανθρώπους κοντά μου να τον υποδεχτούμε. Όλα καλά. 

Καλύτερα να συνεννοηθείς απο πριν μην τον ψάχνετε και παζαρευετε εκείνη την ώρα...δεν ξέρω εάν θέλεις να κάνεις βέβαια αλλά εάν θέλεις καλύτερα από πριν να μιλήσετε..

Σήμερα έβλεπα ένα βίντεο από τον μαιευτήρα γυναικολόγο Θάνο Παράσχο σχετικά με την περιτυλιξη. Αν θες ψάξε να το δεις 

21 ώρες πρίν, boockie είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Τετάρτη μπαίνω με πρόκληση, καθώς ο μπέμπης έχει φτάσει 3.880 και είναι ακόμη στα ύψη! Δεν έχει εμπεδωθεί αλλά ο τράχηλος είναι μαλακός.. Έκανα ότι μπορούσα, περπάτησα, έκανα σεξ όπως μας συνέστησε ο γιατρός αλλά εάν το αφήσω ακόμη δυο εβδομάδες, θα ναι πολύ δύσκολο να βγει φυσιολογικά!  Μου είπε η μαία πως είναι καλύτερα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου και πως η εσχάτη λύση θα είναι η καισαρική! Όλα για καλό θα γίνουν, είμαι σίγουρη, εφόσον είχα και μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, οπότε δεν έχω να φοβαμαι τίποτα :wub: εύχομαι σε όλες μας να πάρουμε συντομα

τα μωράκια μας αγκαλιά και δεν θα πω με έναν πόνο, γιατί σίγουρα δεν θα ναι ένας, αλλά με όσο το δυνατόν λιγότερους γίνεται!

Όταν σου βάζουν τεχνητούς πόνους, σου χορηγούν και την επισκληριδιο; Εμένα η μαία μου είπε πως εάν ολα γίνουν φυσιολογικά, σπάσουν τα νερά και πας στα νοσοκομείο, όσο περιμένεις να γίνει η πλήρης διαστολή σου έχει ήδη χορηγηθεί η αναλγησία οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Μόνο στην εξώθηση θα χρειαστεί να συνεργαστείς! Τώρα βέβαια με τους τεχνητούς πόνους δεν ξέρω τι ισχύει!

Δε νομίζω να σού κάνουν καισαρική. Ούτε εμένα ειχε εμπεδωθεί και ήταν τεράστιο, ήμουν και στενή αλλά βγήκε μια χαρά. Και στις 2 γέννες μού έβαλαν τεχνητούς πόνους και μού έκαναν και επισκληριδιο 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Καλά απερίγραπτος εκείνος ο μπαμπάς...

Δεν πειράζει βρε κορίτσι, μη νομίζεις, και με την επισκληριδιο πονάς. Στα δημόσια νοσοκομεία έτσι είναι γιατί λένε ότι κρατάνε τον αναισθησιολογο μη χρειαστεί για πουθενά αλλού ή κάτι τέτοιο τουλάχιστον έχω ακούσει 

Σήμερα έβλεπα ένα βίντεο από τον μαιευτήρα γυναικολόγο Θάνο Παράσχο σχετικά με την περιτυλιξη. Αν θες ψάξε να το δεις 

Δε νομίζω να σού κάνουν καισαρική. Ούτε εμένα ειχε εμπεδωθεί και ήταν τεράστιο, ήμουν και στενή αλλά βγήκε μια χαρά. Και στις 2 γέννες μού έβαλαν τεχνητούς πόνους και μού έκαναν και επισκληριδιο 

Από πόνους;; Πως τα πήγες; Λένε πως οι τεχνητοί είναι 10 φορές χειρότεροι αλλά εάν μας χορηγήσουν επισκληριδιο, είναι το ίδιο;


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ΧρυσαΜ δε μου το ανέφερε σα λόγο καισαρικής μου είπε αν μας απασχολήσει θα μας απασχολήσει στον τοκετό, θα δείξει.. θα τα δω τα βίντεο ευχαριστώ.

Απλά είναι όλοι μαζί οι παράγοντες, ας είμαστε ρεαλιστές: η τομή μου , η ηλικία μου, το μέγεθος του μωρού, ο τράχηλος μου..ποτέ δεν ξέρεις αλλά "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"  όπως λέει και ο ιδιος

Μου είπε να τον πάρω τηλ κατευθείαν εάν αρχίσει και πονάει πολύ η τομή μου.

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , jellyfishch είπε:

@ΧρυσαΜ δε μου το ανέφερε σα λόγο καισαρικής μου είπε αν μας απασχολήσει θα μας απασχολήσει στον τοκετό, θα δείξει.. θα τα δω τα βίντεο ευχαριστώ.

Απλά είναι όλοι μαζί οι παράγοντες, ας είμαστε ρεαλιστές: η τομή μου , η ηλικία μου, το μέγεθος του μωρού, ο τράχηλος μου..ποτέ δεν ξέρεις αλλά "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"  όπως λέει και ο ιδιος

Μου είπε να τον πάρω τηλ κατευθείαν εάν αρχίσει και πονάει πολύ η τομή μου.

 

Ναι εννοείται πως όλοι οι παράγοντες παίζουν ρόλο. Επειδή πολλές ανησυχούν ότι πνίγεται το μωρό με την περιτυλιξη, γι' αυτό σε παρέπεμψα να το δεις. Γενικά είδα αρκετά βίντεό του και τα εξηγεί όλα πολύ ωραία

@boockie

Στο πρώτο που πήγα με ραντεβού, μέχρι να μού σπάσει ο γιατρός τα νερά δεν ένιωθα καθολου πόνο. Είχα μεγάλες συσπάσεις στο καρδιοτοκογραφημα από δίπλα, μού λέει η νοσοκόμα "τώρα λογικά πονάς" και δεν ένιωθα τίποτα απολύτως γιατί δεν είχε κατέβει το μωρό. Όταν όμως μού έσπασαν τα νερά διπλωθηκα ήταν πόνος νομίζω σαν την περίοδο. Απλά γενικά στην περίοδο δεν πονάω και ποτέ, μια δυο φορές έχω πονέσει στα τόσα χρόνια, οπότε κάπως έτσι θα το χαρακτήριζα. Η διαφορά με τον φυσικό πόνο είναι ότι ο φυσικός πάει κι έρχεται και τον ελέγχεις πιο εύκολα. Αλλά κανένας από τους δύο δεν είναι ανυποφορος, παλεύονται. Το μόνο που με διπλώνει πολύ είναι όταν βγαίνει το κεφάλι, αλλά είναι λίγα δευτερόλεπτα, δεν το καταλαβαίνεις πότε έρχεται πότε φεύγει 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Ναι εννοείται πως όλοι οι παράγοντες παίζουν ρόλο. Επειδή πολλές ανησυχούν ότι πνίγεται το μωρό με την περιτυλιξη, γι' αυτό σε παρέπεμψα να το δεις. Γενικά είδα αρκετά βίντεό του και τα εξηγεί όλα πολύ ωραία

@boockie

Στο πρώτο που πήγα με ραντεβού, μέχρι να μού σπάσει ο γιατρός τα νερά δεν ένιωθα καθολου πόνο. Είχα μεγάλες συσπάσεις στο καρδιοτοκογραφημα από δίπλα, μού λέει η νοσοκόμα "τώρα λογικά πονάς" και δεν ένιωθα τίποτα απολύτως γιατί δεν είχε κατέβει το μωρό. Όταν όμως μού έσπασαν τα νερά διπλωθηκα ήταν πόνος νομίζω σαν την περίοδο. Απλά γενικά στην περίοδο δεν πονάω και ποτέ, μια δυο φορές έχω πονέσει στα τόσα χρόνια, οπότε κάπως έτσι θα το χαρακτήριζα. Η διαφορά με τον φυσικό πόνο είναι ότι ο φυσικός πάει κι έρχεται και τον ελέγχεις πιο εύκολα. Αλλά κανένας από τους δύο δεν είναι ανυποφορος, παλεύονται. Το μόνο που με διπλώνει πολύ είναι όταν βγαίνει το κεφάλι, αλλά είναι λίγα δευτερόλεπτα, δεν το καταλαβαίνεις πότε έρχεται πότε φεύγει 

Χμμ ναι! Μακάρι να ναι τόσο εύκολα για όλες μας, και να τα παρουμε αγκαλίτσα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται! 

  • Μου αρέσει 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, boockie είπε:

Χμμ ναι! Μακάρι να ναι τόσο εύκολα για όλες μας, και να τα παρουμε αγκαλίτσα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται! 

Καλά εύκολα δεν ήταν, αλλά δεν είναι κάτι το οποίο δεν αντέχει ο οργανισμός. Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλες όσες έχουμε γεννήσει. Το συμμερίζομαι τον πανικό σου αυτή τη στιγμή αλλά αλήθεια θα δεις ότι δεν ήταν αυτό που φοβάσαι :x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κορίτσια μου!!! Καλο σαββατοκυριακο! Να σας ρωτησω κατι???? Νυχάκι βάφετε? Εγώ ολους τους μήνες δεν έβαψα καθολου αλλά έκλεισα πεντικιούρ και σκέφτομαι μήπως της πω να μου τα βάφει κιολας. 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Καλο σαββατοκυριακο! Να σας ρωτησω κατι???? Νυχάκι βάφετε? Εγώ ολους τους μήνες δεν έβαψα καθολου αλλά έκλεισα πεντικιούρ και σκέφτομαι μήπως της πω να μου τα βάφει κιολας. 

Εγώ έβαφα σε όλη την εγκυμοσύνη, χέρια πόδια Ημιμονιμο! Όταν τον είχα ρωτήσει και τον γιατρό κ την μαία μου είχαν πει δεν υπάρχει θέμα εκτός εάν είναι τζελ! Χθες όμως πήγα έκανα πεντικιούρ γαλλικό, αφαίρεσα τα χέρια και τα έκοψα γιατί σκέφτηκα πως εάν μακρύνουν μετά, χαιρετίσματα στους δικούς μας! Δεν θα ξέρω πότε θα πάω και θ έχω γίνει σαν γερακίνα :mrgreen:

Κορίτσια να σας θέσω και εγώ ένα ερώτημα; Σας έχουν κάνει κολπική εξέταση με δάχτυλο για να δουν το τράχηλο; Εμένα μου κάνει κάθε εβδομάδα πλέον, αλλά την Πέμπτη μου έκανε και η μαία και ο γιατρός! Από την εξέταση της Πέμπτης και έπειτα, άρχισα να έχω καφέ υγρά! Την πηρα χθες τηλέφωνο να της το αναφέρω και μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολογικό αλλά συνεχίζουν μέχρι και σήμερα! Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς;

  • Μου αρέσει 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...