Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

1 hour ago, BILLE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το τελευταίο μου nst, αύριο θα πάω για μοριακό και Κυριακή  πρωί μπαίνω νοσοκομείο, Δευτέρα η καισαρική. Είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Ακριβώς και επειδή αν και πρωτότοκη έχω τη σοφία της ηλικίας μου (!) κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι την επισκληρίδιο (μου είπε ένας  wanna be πατέρας που περίμενε προχθές έξω τη γυναίκα του ''ότι σ αυτό το νοσοκομείο δεν ξέρουν να κάνουν ραχιαίες, το ξέρεις ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη;'')., Φοβάμαι λοιπόν μην μείνω παράλυτη, μην πεθάνω, μην δεν είναι καλά το μωρό, αν θα τα καταφέρω μόνη μου στο νοσοκομείο, την τεράστια αλλαγή που έρχεται. Τα έχω παίξει, είμαι και άυπνη με τα πόδια μου που πετάγονται όλο το βράδυ. Ο μπέμπης σήμερα ήταν 2815 κ μου φάνηκε τόσο μικρούλικος που αισθάνθηκα τύψεις για το βάρος του. Φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα και μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει να το τραβούσα καμιά βδομάδα ακόμη. Τη Δευτέρα θα είμαι 38+3.

όσο για τα κιλά και τις κοιλιές, προσωπικά ό,τι και να μου λένε από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Δεν τους πιάνεις πουθενά. έχεις πάρει κιλά;;; αααα πήρες πολλά κιλά. Δεν πήρες κιλά;;;;αααα δεν πήρες κιλά ε;Α, Έκανες μεγάλη κοιλιά-Α δεν έκανες μεγάλη κοιλιά;Σε δουλειά να βρίσκεται ο καθένας...Εμένα χθες ο άντρας μου μού έκανε photoshop και την φόρμα μου την έκανε σαν του Οβελίξ, μου έβαλε και κοτσίδια-κούκλο με έκανε!

Κορίτσι μου μην σκέφτεσαι έτσι και προσπάθησε να μην πανικοβαλλεσαι χωρίς λόγο!! Όλα τέλεια θα πάνε και τη Δευτέρα με το καλό θα εχεις αγκαλιά το μωράκι σου! Υπάρχει πιο υπεροχο πράγμα από αυτό;! Μια χαρά θα είναι κ το βάρος του κάτω από 2 κιλά μπαίνουν θερμοκοιτίδα νομίζω οποτε μην ανησυχείς καν για αυτό! Όλα καλά θα πάνε θετική σκέψη και ηρεμία πάνω απ όλα, ο πανικός δεν κάνει καλό ούτε σε σένα ούτε στο μωράκι σου που όταν αγχώνεσαι νιώθει το άγχος σου!!❤❤❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το τελευταίο μου nst, αύριο θα πάω για μοριακό και Κυριακή  πρωί μπαίνω νοσοκομείο, Δευτέρα η καισαρική. Είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Ακριβώς και επειδή αν και πρωτότοκη έχω τη σοφία της ηλικίας μου (!) κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι την επισκληρίδιο (μου είπε ένας  wanna be πατέρας που περίμενε προχθές έξω τη γυναίκα του ''ότι σ αυτό το νοσοκομείο δεν ξέρουν να κάνουν ραχιαίες, το ξέρεις ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη;'')., Φοβάμαι λοιπόν μην μείνω παράλυτη, μην πεθάνω, μην δεν είναι καλά το μωρό, αν θα τα καταφέρω μόνη μου στο νοσοκομείο, την τεράστια αλλαγή που έρχεται. Τα έχω παίξει, είμαι και άυπνη με τα πόδια μου που πετάγονται όλο το βράδυ. Ο μπέμπης σήμερα ήταν 2815 κ μου φάνηκε τόσο μικρούλικος που αισθάνθηκα τύψεις για το βάρος του. Φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα και μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει να το τραβούσα καμιά βδομάδα ακόμη. Τη Δευτέρα θα είμαι 38+3.

όσο για τα κιλά και τις κοιλιές, προσωπικά ό,τι και να μου λένε από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Δεν τους πιάνεις πουθενά. έχεις πάρει κιλά;;; αααα πήρες πολλά κιλά. Δεν πήρες κιλά;;;;αααα δεν πήρες κιλά ε;Α, Έκανες μεγάλη κοιλιά-Α δεν έκανες μεγάλη κοιλιά;Σε δουλειά να βρίσκεται ο καθένας...Εμένα χθες ο άντρας μου μού έκανε photoshop και την φόρμα μου την έκανε σαν του Οβελίξ, μου έβαλε και κοτσίδια-κούκλο με έκανε!

Όλα καλά θα πάνε! Το μωράκι μια Χαρούλα βάρος έχει, φυσιολογικοτατο!!! Και αυτό με την επισκληρηδιο.. πιστεύω πρέπει να πέσεις σε εντελώς άπειρο αναισθησιολογο και πάλι απειροελάχιστο ποσοστό, τώρα εκεί που είναι δημόσιο νοσοκομείο φαντάσου πόσες γέννες θα έχουν , με κλειστά τα μάτια θα τις κάνουν!!! Με το καλό!!! Τις καλύτερες ευχές μου για μια θετική εμπειρία.. κι εγώ billie μου φουλ άγχος κλάμα και τα σχετικά. Σήμερα μέτρησε πίεση ο γιατρός 14 είπε πιάσει!! Μου λέει δεν ανησυχώ γιατί σε βλέπω πως είσαι από το στρες ανέβασες...

Ο μπέμπης 3500 κιλά κορίτσια.. με διπλή περιτυλιξη δεν είναι και πολύ πιθανός ο φτ αλλά δεν πειράζει. Έχω προετοιμαστεί για όλα τα ενδεχόμενα, και ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι η καισαρική. Εγώ είμαι ήρεμη ότι έκανα ο,τι περνούσε από το χέρι μου, ενίσχυσα το σώμα μου , έφαγα όλα τα ματζουνια περπάτησα , καθίσματα , μπάλες νταξει... Δε θα τρελαθώ κιόλας. Ειναι ευγνώμων για το σώμα μου που έφτιαξε ένα παιδί. Που το μεγάλωσε. Που έχω τους δικούς μου ανθρώπους κοντά μου να τον υποδεχτούμε. Όλα καλά. 

πρίν από 21 λεπτά , Eleni Kost11 είπε:

Εγώ σας ειπα πως στο νοσοκομείο που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληρίδειο σε φ.τ.;;; :P Αλλιώς πρέπει να πέσει γερό φακελάκι σε αναισθησιολόγο του νοσοκομείου αυτού ! 

Καλύτερα να συνεννοηθείς απο πριν μην τον ψάχνετε και παζαρευετε εκείνη την ώρα...δεν ξέρω εάν θέλεις να κάνεις βέβαια αλλά εάν θέλεις καλύτερα από πριν να μιλήσετε..

  • Μου αρέσει 5

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Eleni Kost11 είπε:

Εγώ σας ειπα πως στο νοσοκομείο που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληρίδειο σε φ.τ.;;; :P Αλλιώς πρέπει να πέσει γερό φακελάκι σε αναισθησιολόγο του νοσοκομείου αυτού ! 

κ εμένα το ίδιο μου είπαν, αλλά αύριο που θα πάω νοσοκομείο θα πάω να βρω τον αναισθησιολογο να τον ρωτήσω αν μπορεί να μου κάνει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το τελευταίο μου nst, αύριο θα πάω για μοριακό και Κυριακή  πρωί μπαίνω νοσοκομείο, Δευτέρα η καισαρική. Είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Ακριβώς και επειδή αν και πρωτότοκη έχω τη σοφία της ηλικίας μου (!) κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι την επισκληρίδιο (μου είπε ένας  wanna be πατέρας που περίμενε προχθές έξω τη γυναίκα του ''ότι σ αυτό το νοσοκομείο δεν ξέρουν να κάνουν ραχιαίες, το ξέρεις ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη;'')., Φοβάμαι λοιπόν μην μείνω παράλυτη, μην πεθάνω, μην δεν είναι καλά το μωρό, αν θα τα καταφέρω μόνη μου στο νοσοκομείο, την τεράστια αλλαγή που έρχεται. Τα έχω παίξει, είμαι και άυπνη με τα πόδια μου που πετάγονται όλο το βράδυ. Ο μπέμπης σήμερα ήταν 2815 κ μου φάνηκε τόσο μικρούλικος που αισθάνθηκα τύψεις για το βάρος του. Φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα και μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει να το τραβούσα καμιά βδομάδα ακόμη. Τη Δευτέρα θα είμαι 38+3.

όσο για τα κιλά και τις κοιλιές, προσωπικά ό,τι και να μου λένε από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Δεν τους πιάνεις πουθενά. έχεις πάρει κιλά;;; αααα πήρες πολλά κιλά. Δεν πήρες κιλά;;;;αααα δεν πήρες κιλά ε;Α, Έκανες μεγάλη κοιλιά-Α δεν έκανες μεγάλη κοιλιά;Σε δουλειά να βρίσκεται ο καθένας...Εμένα χθες ο άντρας μου μού έκανε photoshop και την φόρμα μου την έκανε σαν του Οβελίξ, μου έβαλε και κοτσίδια-κούκλο με έκανε!

Καλα συγγνώμη αλλά θα το πω!!!! Πολυ μαλακας ο άλλος ο μπαμπάς που σου είπε αυτο το πράγμα δυο μέρες πριν πας για καισαρική. Αν είναι δυνατόν!!! Αν ίσχυε θα είχε ακουστεί κάτι. Όλα θα πάνε καλά. Και  το μωράκι σου μια χαρά θα είναι αυτο θα σκέφτεσαι. Έξω απο το χειρουργείο όλοι φοβόμαστε, αλλά μέχρι τοτε να σκέφτεσαι θετικά. Κάνε και την προσευχή σου ή αυτοσυγκέντρωση ή ότι σε χαλαρώνει. Τόσες και τόσες γεννανε  κοπέλα μου και είναι μια χαρα αυτο να σκέφτεσαι!!! Όσο για τον άντρα σου Θεούλης!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας να γίνεται οικογένεια!!!

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Το μωράκι μια Χαρούλα βάρος έχει, φυσιολογικοτατο!!! Και αυτό με την επισκληρηδιο.. πιστεύω πρέπει να πέσεις σε εντελώς άπειρο αναισθησιολογο και πάλι απειροελάχιστο ποσοστό, τώρα εκεί που είναι δημόσιο νοσοκομείο φαντάσου πόσες γέννες θα έχουν , με κλειστά τα μάτια θα τις κάνουν!!! Με το καλό!!! Τις καλύτερες ευχές μου για μια θετική εμπειρία.. κι εγώ billie μου φουλ άγχος κλάμα και τα σχετικά. Σήμερα μέτρησε πίεση ο γιατρός 14 είπε πιάσει!! Μου λέει δεν ανησυχώ γιατί σε βλέπω πως είσαι από το στρες ανέβασες...

Ο μπέμπης 3500 κιλά κορίτσια.. με διπλή περιτυλιξη δεν είναι και πολύ πιθανός ο φτ αλλά δεν πειράζει. Έχω προετοιμαστεί για όλα τα ενδεχόμενα, και ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι η καισαρική. Εγώ είμαι ήρεμη ότι έκανα ο,τι περνούσε από το χέρι μου, ενίσχυσα το σώμα μου , έφαγα όλα τα ματζουνια περπάτησα , καθίσματα , μπάλες νταξει... Δε θα τρελαθώ κιόλας. Ειναι ευγνώμων για το σώμα μου που έφτιαξε ένα παιδί. Που το μεγάλωσε. Που έχω τους δικούς μου ανθρώπους κοντά μου να τον υποδεχτούμε. Όλα καλά. 

Καλύτερα να συνεννοηθείς απο πριν μην τον ψάχνετε και παζαρευετε εκείνη την ώρα...δεν ξέρω εάν θέλεις να κάνεις βέβαια αλλά εάν θέλεις καλύτερα από πριν να μιλήσετε..

Μπράβο που σκέφτεσαι έτσι. Και τω αυτο είπα. Να Ναι γερο το μωράκι και όπως έρθει. Καλά να είμαστε και μεις και αυτα. Και ποτε δεν ξέρεις μπορεί και να μας κάτσει!!! Μεγάλο και το δικό σου το μωράκι!!! Μπράβο!!!! Με το καλό σε όλες μας να ναι γερα. 

Εγω σήμερα νιώθω μια πίεση στην κοιλιά, νομίζω έχει κατέβει κιόλας και νιώθω και σαν πόνους περιόδου. Συσπάσεις βέβαια πουθενά.  Τέρμα τα ψέματα, δεν έμεινε και πολύ. Ότι είναι να γίνει θα γίνει.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Καλα συγγνώμη αλλά θα το πω!!!! Πολυ μαλακας ο άλλος ο μπαμπάς που σου είπε αυτο το πράγμα δυο μέρες πριν πας για καισαρική. Αν είναι δυνατόν!!! Αν ίσχυε θα είχε ακουστεί κάτι. Όλα θα πάνε καλά. Και  το μωράκι σου μια χαρά θα είναι αυτο θα σκέφτεσαι. Έξω απο το χειρουργείο όλοι φοβόμαστε, αλλά μέχρι τοτε να σκέφτεσαι θετικά. Κάνε και την προσευχή σου ή αυτοσυγκέντρωση ή ότι σε χαλαρώνει. Τόσες και τόσες γεννανε  κοπέλα μου και είναι μια χαρα αυτο να σκέφτεσαι!!! Όσο για τον άντρα σου Θεούλης!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας να γίνεται οικογένεια!!!

Μπράβο που σκέφτεσαι έτσι. Και τω αυτο είπα. Να Ναι γερο το μωράκι και όπως έρθει. Καλά να είμαστε και μεις και αυτα. Και ποτε δεν ξέρεις μπορεί και να μας κάτσει!!! Μεγάλο και το δικό σου το μωράκι!!! Μπράβο!!!! Με το καλό σε όλες μας να ναι γερα. 

Εγω σήμερα νιώθω μια πίεση στην κοιλιά, νομίζω έχει κατέβει κιόλας και νιώθω και σαν πόνους περιόδου. Συσπάσεις βέβαια πουθενά.  Τέρμα τα ψέματα, δεν έμεινε και πολύ. Ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Οι πονοι περιόδου δε θεωρούνται συσοασειςςς;;;;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eva1986 said:

Οι πονοι περιόδου δε θεωρούνται συσοασειςςς;;;;

Καλη ερώτηση!!! Και εγώ την έχω αυτή την απορία. Έχω σήμερα πολλα πονακια αλλά όχι τόσα πετρωματα! Και εγώ ακόμα δεν μπήκα καν στον μήνα μου! Αντε να παω την Δευτέρα στον γιατρο να δουμε σε τι κατάσταση και θέση είναι η μπέμπα! 

  • Μου αρέσει 3

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Eva1986 είπε:

Οι πονοι περιόδου δε θεωρούνται συσοασειςςς;;;;

Συσπάσεις δεν είναι όταν σκληραίνει ολόκληρη η κοιλίτσα; εγώ έτσι σκληρή την νιώθω καμία φορά το βράδυ ή μετά από περπάτημα, αλλά δεν έχω πόνους περιόδου εκείνη τη στιγμή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω μην σας μπερδεψω. Εχω νιώσει τους πόνους απο τους τεχνητούς και πόνους αποβολής, και ήταν πολύ διαφορετικοί. Ερχόταν σαν σφίξιμο που γινόταν σιγά σιγά δυνατο και έφερνε και πόνο. Σαν να σου σφίγγουν σιγά  σιγά την κοιλιά. Βέβαια κανένα απο τα δυο δεν ήταν συσπάσεις φυσικης γέννας οπότε δεν ξέρω αν είναι έτσι ή διαφορετικά. Πάντως στις συσπάσεις γέννας έχω ακούσει ότι έχει πόνο. Ας μας πει κάποια που γέννησε φυσιολογικά. 

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! Τετάρτη μπαίνω με πρόκληση, καθώς ο μπέμπης έχει φτάσει 3.880 και είναι ακόμη στα ύψη! Δεν έχει εμπεδωθεί αλλά ο τράχηλος είναι μαλακός.. Έκανα ότι μπορούσα, περπάτησα, έκανα σεξ όπως μας συνέστησε ο γιατρός αλλά εάν το αφήσω ακόμη δυο εβδομάδες, θα ναι πολύ δύσκολο να βγει φυσιολογικά!  Μου είπε η μαία πως είναι καλύτερα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου και πως η εσχάτη λύση θα είναι η καισαρική! Όλα για καλό θα γίνουν, είμαι σίγουρη, εφόσον είχα και μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, οπότε δεν έχω να φοβαμαι τίποτα :wub: εύχομαι σε όλες μας να πάρουμε συντομα

τα μωράκια μας αγκαλιά και δεν θα πω με έναν πόνο, γιατί σίγουρα δεν θα ναι ένας, αλλά με όσο το δυνατόν λιγότερους γίνεται!

πρίν από 2 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω μην σας μπερδεψω. Εχω νιώσει τους πόνους απο τους τεχνητούς και πόνους αποβολής, και ήταν πολύ διαφορετικοί. Ερχόταν σαν σφίξιμο που γινόταν σιγά σιγά δυνατο και έφερνε και πόνο. Σαν να σου σφίγγουν σιγά  σιγά την κοιλιά. Βέβαια κανένα απο τα δυο δεν ήταν συσπάσεις φυσικης γέννας οπότε δεν ξέρω αν είναι έτσι ή διαφορετικά. Πάντως στις συσπάσεις γέννας έχω ακούσει ότι έχει πόνο. Ας μας πει κάποια που γέννησε φυσιολογικά. 

Όταν σου βάζουν τεχνητούς πόνους, σου χορηγούν και την επισκληριδιο; Εμένα η μαία μου είπε πως εάν ολα γίνουν φυσιολογικά, σπάσουν τα νερά και πας στα νοσοκομείο, όσο περιμένεις να γίνει η πλήρης διαστολή σου έχει ήδη χορηγηθεί η αναλγησία οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Μόνο στην εξώθηση θα χρειαστεί να συνεργαστείς! Τώρα βέβαια με τους τεχνητούς πόνους δεν ξέρω τι ισχύει!

  • Μου αρέσει 5

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το τελευταίο μου nst, αύριο θα πάω για μοριακό και Κυριακή  πρωί μπαίνω νοσοκομείο, Δευτέρα η καισαρική. Είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Ακριβώς και επειδή αν και πρωτότοκη έχω τη σοφία της ηλικίας μου (!) κλαίω συνέχεια. Φοβάμαι την επισκληρίδιο (μου είπε ένας  wanna be πατέρας που περίμενε προχθές έξω τη γυναίκα του ''ότι σ αυτό το νοσοκομείο δεν ξέρουν να κάνουν ραχιαίες, το ξέρεις ότι μπορεί να μείνεις παράλυτη;'')., Φοβάμαι λοιπόν μην μείνω παράλυτη, μην πεθάνω, μην δεν είναι καλά το μωρό, αν θα τα καταφέρω μόνη μου στο νοσοκομείο, την τεράστια αλλαγή που έρχεται. Τα έχω παίξει, είμαι και άυπνη με τα πόδια μου που πετάγονται όλο το βράδυ. Ο μπέμπης σήμερα ήταν 2815 κ μου φάνηκε τόσο μικρούλικος που αισθάνθηκα τύψεις για το βάρος του. Φοβάμαι μη χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα και μήπως έπρεπε να είχα επιμείνει να το τραβούσα καμιά βδομάδα ακόμη. Τη Δευτέρα θα είμαι 38+3.

όσο για τα κιλά και τις κοιλιές, προσωπικά ό,τι και να μου λένε από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Δεν τους πιάνεις πουθενά. έχεις πάρει κιλά;;; αααα πήρες πολλά κιλά. Δεν πήρες κιλά;;;;αααα δεν πήρες κιλά ε;Α, Έκανες μεγάλη κοιλιά-Α δεν έκανες μεγάλη κοιλιά;Σε δουλειά να βρίσκεται ο καθένας...Εμένα χθες ο άντρας μου μού έκανε photoshop και την φόρμα μου την έκανε σαν του Οβελίξ, μου έβαλε και κοτσίδια-κούκλο με έκανε!

άκου να δεις κορίτσι μου μην ακούς τα λόγια του κάθε βλαμμένου που βρίσκει κάτι να πει...και εμένα με είχαν τρομοκρατήσει στην πρώτη γέννα με το νοσοκομείο αχ και πως πας εκεί και να είχε γίνει  αυτό και να είχε γίνει εκείνο, απλά δεν τους άκουγα γιατί στις κλινικές λίγα γίνονται; απλά δεν διαδίδονται.. εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι πιο πολύ το νοσοκομείο και είχα τις καλύτερες εντυπώσεις τώρα αν κάτσουμε και σκεφτούμε ότι μπορεί να ήμαστε 1 στις 100 που μπορεί να γίνει κάτι με την ραχαια καήκαμε και σε κλινική μπορεί να γίνει..

δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι και εγώ πάω για 2η  καισαρική και το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα έχω τις κορακλες μου μετά θα βγαίνουμε να ευχαριστηθουμε όλο το καλοκαίρι και θα είμαστε όλες μαζί..

να σκέφτεσαι το μωράκι σου να προσπαθήσεις να νιώσεις και να ζήσεις εκείνη την στιγμή που θα κλάψει γιατί με το που σου κάνουν την ραχιαια 5 λεπτά θα περάσουν και θα τον ακούσεις να κλαίει δεν θα το καταλάβεις καν πόσο γρήγορα θα γίνουν όλα..εγώ 2800 την έβγαλα από το νοσοκομείο και ήταν μια χαρά και να την κρατήσω μπορούσα και όλα μόνη μου ήμουν και 20 χρονών μικρή και άπειρη και παρόλα αυτά τα κατάφερα θεωρώ μια χαρά ..όλα καλά θα πάνε θα  προσευχηθούμε και εμείς για σένα από δω την Δευτέρα με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να τον ευχαριστηθείς..

εμένα με αγχώνει το μοριακό δεν το έχω κάνει ποτέ και λέω θα πονέσει η μύτη μου άλλον πόνο εγώ αχαχαχ..είναι και οι ορμόνες μας τώρα ότι ναναι 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , boockie είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Τετάρτη μπαίνω με πρόκληση, καθώς ο μπέμπης έχει φτάσει 3.880 και είναι ακόμη στα ύψη! Δεν έχει εμπεδωθεί αλλά ο τράχηλος είναι μαλακός.. Έκανα ότι μπορούσα, περπάτησα, έκανα σεξ όπως μας συνέστησε ο γιατρός αλλά εάν το αφήσω ακόμη δυο εβδομάδες, θα ναι πολύ δύσκολο να βγει φυσιολογικά!  Μου είπε η μαία πως είναι καλύτερα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου και πως η εσχάτη λύση θα είναι η καισαρική! Όλα για καλό θα γίνουν, είμαι σίγουρη, εφόσον είχα και μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, οπότε δεν έχω να φοβαμαι τίποτα :wub: εύχομαι σε όλες μας να πάρουμε συντομα

τα μωράκια μας αγκαλιά και δεν θα πω με έναν πόνο, γιατί σίγουρα δεν θα ναι ένας, αλλά με όσο το δυνατόν λιγότερους γίνεται!

Όταν σου βάζουν τεχνητούς πόνους, σου χορηγούν και την επισκληριδιο; Εμένα η μαία μου είπε πως εάν ολα γίνουν φυσιολογικά, σπάσουν τα νερά και πας στα νοσοκομείο, όσο περιμένεις να γίνει η πλήρης διαστολή σου έχει ήδη χορηγηθεί η αναλγησία οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Μόνο στην εξώθηση θα χρειαστεί να συνεργαστείς! Τώρα βέβαια με τους τεχνητούς πόνους δεν ξέρω τι ισχύει!

Σε εμένα βάλαμε τον όρο για τους τεχνητούς και δεν κάναμε επισκληριδιο για να προχωραει η διαστολή. Έκανα στο τέλος όταν πια θα πηγαίναμε για καισαρική. Αυτο εγινε σε εμένα. Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω. Αν κάνεις ανάσες ο πόνος είναι διαχειρίσιμος. Όταν αρχίζει ο πόνος ξεκιναει και παίρνεις βαθιές αργή αναπνοή απο την μύτη, να φουσκώσει η κοιλιά, την κρατάς για λίγο και φορας αργά απο το στόμα τον αέρα να αδειάσεις τελείως. Και αυτοσυγκεντρωνεσαι. Εκείνη την ώρα όλοι γύρω μου ήταν σαν να μην υπήρχαν. Να πιστεύεις σε σένα και θα τα καταφέρεις. Όλες έχουμε μεγάλη δύναμη μέσα μας. Γι αυτο γεννηθήκαμε. Και χαλαρό στόμα χαλαρό περίνεο. Και γενικά κατα τις συσπάσεις όταν είσαι χαλαρή προχωρά η διαδικασία. Αν σφιγγεσαι σφίγγεις και την μήτρα και δεν γίνεται εξάλειψη τραχήλου. Πέρασα όλους τους πόνους της γέννας, μόνο που δεν γέννησα σύμφωνα με τα λόγια της μαίας και δεν τους φοβάμαι καθόλου ήταν πολύ διαχειρισιμοι πίστεψε με.

  • Μου αρέσει 6

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , boockie είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Τετάρτη μπαίνω με πρόκληση, καθώς ο μπέμπης έχει φτάσει 3.880 και είναι ακόμη στα ύψη! Δεν έχει εμπεδωθεί αλλά ο τράχηλος είναι μαλακός.. Έκανα ότι μπορούσα, περπάτησα, έκανα σεξ όπως μας συνέστησε ο γιατρός αλλά εάν το αφήσω ακόμη δυο εβδομάδες, θα ναι πολύ δύσκολο να βγει φυσιολογικά!  Μου είπε η μαία πως είναι καλύτερα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου και πως η εσχάτη λύση θα είναι η καισαρική! Όλα για καλό θα γίνουν, είμαι σίγουρη, εφόσον είχα και μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, οπότε δεν έχω να φοβαμαι τίποτα :wub: εύχομαι σε όλες μας να πάρουμε συντομα

τα μωράκια μας αγκαλιά και δεν θα πω με έναν πόνο, γιατί σίγουρα δεν θα ναι ένας, αλλά με όσο το δυνατόν λιγότερους γίνεται!

Όταν σου βάζουν τεχνητούς πόνους, σου χορηγούν και την επισκληριδιο; Εμένα η μαία μου είπε πως εάν ολα γίνουν φυσιολογικά, σπάσουν τα νερά και πας στα νοσοκομείο, όσο περιμένεις να γίνει η πλήρης διαστολή σου έχει ήδη χορηγηθεί η αναλγησία οπότε δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Μόνο στην εξώθηση θα χρειαστεί να συνεργαστείς! Τώρα βέβαια με τους τεχνητούς πόνους δεν ξέρω τι ισχύει!

με το καλό και εσένα  το μωράκι σου και όλα καλά να πάνε

είχα και εγώ 2 3 φορές σήμερα πονάκια περιόδου αλλά κρατούσαν πολύ λίγο αλλά λέω μήπως ήταν επειδή περπάτησα πολύ σήμερα και κουράστηκα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που χάλασε και ο καιρός  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω μην σας μπερδεψω. Εχω νιώσει τους πόνους απο τους τεχνητούς και πόνους αποβολής, και ήταν πολύ διαφορετικοί. Ερχόταν σαν σφίξιμο που γινόταν σιγά σιγά δυνατο και έφερνε και πόνο. Σαν να σου σφίγγουν σιγά  σιγά την κοιλιά. Βέβαια κανένα απο τα δυο δεν ήταν συσπάσεις φυσικης γέννας οπότε δεν ξέρω αν είναι έτσι ή διαφορετικά. Πάντως στις συσπάσεις γέννας έχω ακούσει ότι έχει πόνο. Ας μας πει κάποια που γέννησε φυσιολογικά. 

Μια ξαδέλφη μου που γέννησε πρόσφατα το 2ο της παιδάκι φυσιολογικά μου είχε πει ότι οι πονοι των συσπάσεων είναι πόνος στη μέση όπως πονάς στην περίοδο στη μέση χαμηλά πίσω! Κ ότι είναι βαθύς ο πόνος, τωρα δεν ξέρω ακριβώς πως μπορεί να είναι στην κάθε κοπέλα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η κόρη μου σήμερα ξύπνησε από τις 4. Είμαι χώμα.

Πήγα χθες κομμωτήριο κουρεύτηκαν έκανα βαφή και πεντικιούρ γτ μετά δύσκολο.

Πήγαμε και γιατρό .2550 η μπέμπα .όλα φυσιολογικα. Στις 8/6 θα βγάλουμε τον πεσσο και θα κάνουμε καλλιέργεια και θα περιμένουμε να γεννησω.

Οι συσπάσεις γέννας πονανε. Εγώ πήγα στην πρώτη με 4διαστολη άνετη πρωι πρωι.πονούσα ελαφρά σαν πονακια περιοδου. Όταν  μου έσπασαν τα νερά στις 3 το μσημερι  ανέβηκε στο 7 .εκεί έκανα και επισκληριδιο γτ πονούσε πολύ.

Οι αναπνοές βοηθάνε πολύ.

Όταν γέννησα είχε φύγει η επίδραση της επισκληριδιου αλλά ήταν διαχειρισιμα και πράγματικα αυτό που λένε ότι μόλις το πάρεις αγκαλιά ως δια μαγείας ξεχνάς τους πονους και όλα.

Για μένα η επισκληριδιος είναι σωτηρία.ισως ήταν επικίνδυνη πριν από 30 χρόνια αλλά πλέον εκτος από τηγεννα πολλές επεμβάσεις γίνονται με επισκληριδιο.ειναι ρουτίνα. 

8 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Συσπάσεις δεν είναι όταν σκληραίνει ολόκληρη η κοιλίτσα; εγώ έτσι σκληρή την νιώθω καμία φορά το βράδυ ή μετά από περπάτημα, αλλά δεν έχω πόνους περιόδου εκείνη τη στιγμή!

Είναι προπαρασκευαστικές συσπάσεις και για αυτό δεν έχω πόνο.προετοιμαζεται μήτρα.

  • Μου αρέσει 4

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...