Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! Άσχετη ερώτηση, αλλά θέλω να μου πείτε και εσείς μια γνώμη.. Έχετε δει καθόλου για μάρσιπο? 

Εμένα όλες μου λένε για το πόσο καλή ποιότητα είναι τα weleda.. Αλλά σήμερα μου είπαν ότι στο Έλενα δίνουν δωράκι τσαντουλα με τα πρώτα βασικά, οπότε λέω να περιμένω να δω τι θα μου πουν και οι μαιες. 

Καλησπέρα! 
Γενικα οι μαίες προτείνουν μαρσιπο τύπου Mei tai αν θες να τον χρησιμοποιήσεις από νεογέννητο. Εγώ επειδή δεν σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω στο σπίτι κ ουσιαστικά ο άντρας μου τον ήθελε για έξω, πήραμε έναν της babybjorn που θεωρούνται πολυ καλοί. Λενε κιόλας ότι είναι κατάλληλοι από 3,5 κιλά αλλά έτσι κι αλλιώς από 2 μηνών κ μετά, το βλέπω να τον χρησιμοποιούμε με το καλό. 
 

Ηρθαν τα προϊόντα weleda που είχα παραγγείλει. Ναι όντως δεν έχουν κ την πιο τέλεια μυρωδιά αλλά μου φάνηκαν οκ!  
Θα δείξει κ στην πράξη! 
 

@Nicole.natasa Εγώ κάνω μόνο αντιπηκτικές, οπότε δεν ξερω τι παίζει με το salospir. 

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Καλησπέρα! 
Γενικα οι μαίες προτείνουν μαρσιπο τύπου Mei tai αν θες να τον χρησιμοποιήσεις από νεογέννητο. Εγώ επειδή δεν σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω στο σπίτι κ ουσιαστικά ο άντρας μου τον ήθελε για έξω, πήραμε έναν της babybjorn που θεωρούνται πολυ καλοί. Λενε κιόλας ότι είναι κατάλληλοι από 3,5 κιλά αλλά έτσι κι αλλιώς από 2 μηνών κ μετά, το βλέπω να τον χρησιμοποιούμε με το καλό. 
 

Ηρθαν τα προϊόντα weleda που είχα παραγγείλει. Ναι όντως δεν έχουν κ την πιο τέλεια μυρωδιά αλλά μου φάνηκαν οκ!  
Θα δείξει κ στην πράξη! 
 

@Nicole.natasa Εγώ κάνω μόνο αντιπηκτικές, οπότε δεν ξερω τι παίζει με το salospir. 

Εμένα μου πήραν δώρο έναν mei Tai, αλλά μια φίλη με έχει πρήξει να πάρω τον banybjorn.. Και άλλη μια μου έφερε άλλο ένα απλό.. Και σκέφτομαι μήπως να δοκιμάσω αρχικά αυτούς που έχω, γιατί μου φαίνεται υπερβολικό να πάρω κι άλλο.. Σίγουρα θα σε βολέψει πολύ! 

Και εγώ συνεχίζω τις αντιπηκτικες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Angelina95 said:

Εμένα salospir που έπαιρνα μου το έκοψε στην 32η εβδομάδα 

Καλημέρα κορίτσια. Γιατι κάνετε αντιπηκτικές και πότε τις ξεκινήσατε;; Πόσα κιλά ήταν το μπεμπάκι σας στο ντόπλερ;; Εμένα τη 32η εβδομ ήταν 1700 περίπου μου είπε οτι δεν θα βγει και πολύ μεγάλη αλλα να ξεκινήσω αντιπηκτικές γιατι πρήζονται τα πόδια μου και γιατί απ τη μια μεριά δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα απ τη μήτρα στο έμβρυο. Δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. Μου είπε και να μετράω τη πίεση μου να μην ανέβει πάνω απ το 14 αλλά εγώ έχω κοντά στο 11.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2021 at 5:24 ΜΜ, Alex1989 είπε:

Οχι  μόνο μοριακό δέχονται. Αν μπεις έκτακτα κ δεν έχεις προλάβει να κάνεις , σου κάνουν πρώτα ραπίντ μέχρι να σε βάλουν μέσα κ μετά μοριακό

Στην Πάτρα που ρώτησα εκεί που θα γεννησω (με προγραμματισμενη καισαρική) μου είπαν rapid σε όποιο διαγνωστικό θέλω... Επίσης δέχονται πλέον 2 συνοδούς εναλλάξ (όχι να είναι και οι 2 ταυτόχρονα, αλλά μπορούν να αλλάζουν...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, berd είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Γιατι κάνετε αντιπηκτικές και πότε τις ξεκινήσατε;; Πόσα κιλά ήταν το μπεμπάκι σας στο ντόπλερ;; Εμένα τη 32η εβδομ ήταν 1700 περίπου μου είπε οτι δεν θα βγει και πολύ μεγάλη αλλα να ξεκινήσω αντιπηκτικές γιατι πρήζονται τα πόδια μου και γιατί απ τη μια μεριά δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα απ τη μήτρα στο έμβρυο. Δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. Μου είπε και να μετράω τη πίεση μου να μην ανέβει πάνω απ το 14 αλλά εγώ έχω κοντά στο 11.

Καλήμερα σας! Εγώ κάνω αντιπικτικες σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Πρώτον έχουμε μια ένδειξη κληρονομικής θρομβοφιλιας, δεύτερον είμαι από την αρχή της εγκυμοσύνης μου σε κατάκλιση και η γυναικολόγος μου φοβόταν ότι δεν θα γίνεται σωστή αιμάτωση του εμβρύου και τρίτον, συνεχίζω να καπνίζω, γεγονός που επίσης επιρρεαζει την δημιουργία θρομβων. 

Και εμένα η μικρή μου 1600-1700 ήταν την 32η εβδομάδα και μου είπαν ότι μάλλον θα βγει μικρούλα. 

Επίσης μετράω την πίεση μου, κατόπιν εντολής γιατρού εδώ και δύο μήνες σχεδόν.. Αυτό γίνεται για να περιορίσουν την πιθανότητα να πρέπει να πάμε σε πρόωρο τοκετό.. Ή τέλος πάντων να έχουμε μια εικόνα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

Από αυτά που αναφέρεις, έχουν πολλά κοινά οι εγκυμοσύνες μας. Όλα θα πάνε καλά! Εδώ που φτάσαμε, τα μπεμπακια μας δεν έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα για οποιοδήποτε κίνδυνο! 

Έλεγχε τις κινήσεις του εμβρύου.. Όσο κουνιέται, είναι χαρούμενο και παίζει!!! Δεν έχουμε λόγο ανησυχίας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Σήμερα πήγα να δω ένα παιδίατρο για να μιλήσουμε να τον έχουμε έτοιμο όταν βγούμε από το νοσοκομείο. Σκέφτομαι να δω και άλλη μια που μου σύστησαν να έχω επιλογή. Δε θέλω να ψάχνω τελευταία στιγμή. 

Καλος μας φανηκε. Έχει εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλος σε ηλικία και είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο γιατρός. Μας είπε ότι θα είμαστε σε συνεχή επικοινωνία μέσω Viber και οτιδήποτε χρειαστεί θα έρθει σπίτι. Μου είπε και κάποια βασικά πράγματα να έχω για το μωρό για το πρώτο διάστημα και διατροφή θα μου δώσει για να αυξηθεί το γάλα το δικό μου. 

Αφού βγούμε από το νοσοκομείο θα μιλήσουμε για τα υπόλοιπα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Χτες ο γιατρός στον υπέρηχο μου είπε ότι βλέπει πρόωρη ωρίμανση πλακούντα. Είμαι 35 εβδ + 2 ημέρες. Μου είπε να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα για καρδιοτοκογραφο. Εχώ φοβηθεί μην γεννηθεί ο μπέμπης πριν τις 37 εβδομάδες. Τώρα είναι 2400γρ. με απόκλιση (+ -) 400 γραμμάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 35+4 το μωρό την προηγούμενη βδομάδα ήταν 2400 και σήμερα είχα λίγο αίμα που μάλλον ήταν το τραχηλικό πώμα.καρδιοτοκογραφο είχα προχθές και δεν έδειξε καθόλου συσπάσεις.οποτε είμαι σε αντίστοιχη θέση.πιστευω ότι δεν θα περάσει ούτε βδομάδα για να γεννήσω.κ έχω αγχωθει παρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Κ εγώ μια από τα ίδια. Εχθές πήγα γιατρό 36+2 (36+1 υπερηχογραφικά) κ η μικρή 2800. Πριν καμία ώρα είδα λίγο αίμα στα κολπικά υγρά  στο σκούπισμα. Συσπάσεις έχω γενικά χωρίς πόνο κ μέχρι κ τη Δευτέρα μου έχει πει να συνεχίσω utrogestan κ μαγνήσιο. Πίστευα πως αν γίνει κάτι θα γίνει αφού κόψω τα χάπια, αλλά φαίνεται πως κάτι ξεκινάει. Προς το παρόν τον είδα ψύχραιμο κ μου είπε να τον ενημερώνω. Πάντως ας σκεφτούμε λίγο θετικά. Κ εσείς πιστεύω θα προλάβετε να κλείσετε την 36η εβδομάδα. Τουλάχιστον θα είμαστε στο μηνα μας. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κορίτσια πωπω !! Ξέρετε αγχώνομαι είμαστε εδώ ποσο καιρό λέμε τα νέα μας τις ανησυχίες μας και διαβάζω τώρα αυτά ..

Εγώ είχα κάτι συσπάσεις αρκετά έντονες πριν 2 μέρες  δεν συνεχίστηκαν όμως ..σήμερα 35&3 ..

Έχω ραντεβού το Σάββατο για να δούμε ..

Γενικά πάντως από όταν μπούμε στην 36η εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας :) από ότι ξέρω δηλαδη !! 

Θέλω επίσης να σας κάνω μια ερώτηση χτες κατέθεσα τα χαρτιά κυοφορίας στο ΙΚΑ και στο τέλος την ρώτησα αν θα μου δώσει κάποιο χαρτί γ τον εργοδότη και μου είπε ότι τα στέλνουν ταχυδρομικώς

Πρώτη φορά τα ακούω ..ισχύει ;;

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 νόμιζα ήμουν μόνη.και μένα ήταν πολύ ψύχραιμη.απλα να κάτσω ξάπλα.ισως επειδή είναι σε άδεια αυτή την βδομάδα.ραντεβου έχω την Δευτέρα και δεν ξέρω πως θα περάσουν οι μέρες.τις ενέσεις σου είπε να τις σταματήσεις?πως δικαιολόγησε την αιμορραγία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Το γεγονός ότι το αίμα μπορεί να σημαίνει αφαίρεση του τραχηλικού ποματος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο τοκετός θα ξεκινήσει άμεσα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που ξεκίνησε και μετα από 2 βδομάδες. Όσο είμαστε στον μήνα μας κ το βάρος είναι καλό, και το παιδί δώσει μόνο του σήμα ότι θέλει να βγει έξω κ να ξεκινήσει ο τοκετός φυσικά χωρίς παρεμβάσεις, δεν θεωρώ ότι είναι ανήσυχητικο. Εγώ πάλι παρόλο που έχω ξεπατωθει στην κούραση κ στο περπάτημα κ τις συσπάσεις, ο τράχηλος δεν φαίνεται να επηρεάζεται .. δεν νομίζω να συμβεί ξανά απρόοπτο μέχρι την προγραμματισμένη ημερομηνία, απλά διαφωνώ με τον γιατρό που θέλει να με βάλει καισαρική 38+ εβδομάδες. Ήθελα να έχω κλείσει τουλάχιστον τις 39.θα δούμε πως θα πάει.  

@Angelina95 και μένα το ίδιο μου ελεγαν εδώ κ τρεις μήνες ακόμη κ για την απόφαση του επιδόματος της αναρρωτικης, αλλά δεν έχω λαβει τίποτα ταχυδρομικώς. Μου έδιναν μόνο ένα αντίτυπο και αυτό το έβγαζα φωτογραφία και το έστελνα με μέιλ στο λογιστήριο της εργοδοτριας μου. όσες πήρατε το επίδομα, μετά από πόσες μέρες μπήκαν τα χρήματα στον λογαριασμό σας; Εγώ έχει δέκα μέρες που κατέθεσα τα χαρτιά κ ακόμα τίποτα


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

@Nicole.natasa Τώρα μίλησα πάλι με το γιατρό. Από το μεσημέρι δεν ξαναείδα κάτι. Μου είπε πως πιέζει το μωρό τον τράχηλο για να εμπεδωθεί στη λεκάνη κ σπάνε κάποια αγγειάκια. Ξεκουράση κ ξάπλα μου είπε κ εμένα, για να είμαστε σίγουροι να κερδίσουμε μέρες. Αν κ όπως ειπε η Αλεξ δε σημαίνει πως ο τοκετός θα ξεκινήσει άμεσα. Ενέσεις συνεχίζω κανονικά. 
Πλησιαζει το ραντεβού σου. Σκέψου εγώ πήγα εχθές κ μου έχει βάλει ραντεβού πάλι την άλλη Παρασκευή. 
 

@Alex1989 Κ εγώ συμφωνώ κ έτσι ήξερα ότι από τη στιγμή που θα μπεις στο μηνα σου εάν εξελιχθεί φυσικά ο τοκετός, όποτε κ να γίνει είναι φυσιολογικό. Παρολαυτα ο γιατρός μου θέλει να φτάσουμε τις 38 ή έστω 37+. Όπως χαρακτηριστικά μου είπε, ακόμα κ οι προγραμματισμένες καισαρικές 38+ συνήθως τις βάζουν. Αυτό στο αναφέρω απλά γιατί συμπίπτει με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου. 
 

Σχετικα με το επίδομα, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά την περασμένη εβδομάδα. Πήγε ο αδερφός μου όμως, κ δεν του έδωσαν κάποιο χαρτί για τον εργοδότη, ούτε του είπαν κάτι. Κ εγώ η χαζη ήμουν σίγουρη πως θα του έλεγαν κάτι κ δεν του είπα να ρωτήσει. Δλδ πρέπει να μας δώσουν οπωσδήποτε κάποιο χαρτί τώρα ή μπορει να το δώσουν κ όταν καταθέσουμε κ τα χαρτιά για το επίδομα λοχείας συγκεντρωτικά;; Αυτό σκέφτηκα μετά κ δεν ασχολήθηκα! Χρήματα δεν μου έχουν βάλει ακόμα. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 37+ μου φαίνεται άπιαστο όνειρο.δηλαδη άλλες 10 μέρες.μακαρι.ειχε άδεια η γιατρός μου αυτή την εβδομάδα και ψιλό αγχώθηκα.εκανα και την βαλίτσα.τα δικά μου τα πράγματα.εβαλα να πλύνω και του μωρού γιατί δεν έχω τίποτα έτοιμο.βλεπω τον άντρα μου να τρέχει και να μην φτάνει για τα ψώνια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...