Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Εμένα η Πητ μου είναι 7ιουλη αλλά θα το πάμε μέχρι δέκα αν δε βγει τότε πρόκληση.να ρωτήσω κάτι το κάθισματακι αυτοκινήτου που το βάζουμε αρχικά ανάποδα, καλό είναι να κάνει κλίση πίσω η να στέκεται κάθετα. Εκτός από τη κλίση τερμα πίσω που έχει όλες οι άλλες θέσεις μου φαίνονται ότι θα κάνει κουρμπα το σωματατκι γιατί έχει σχημα σα μισοφέγγαρο το καθσιματακι.πηραμε από 0 ως 36

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Με το καλό σε όλες μας. Πλησιάζει η μέρα που θα πάρουμε τα παιδάκια μας αγκαλιά .. εγώ ετοιμάζω τα τελευταία, μου έχει μείνει η χαρτουρα κ να φτιάξω βαλίτσα. Να σας ρωτήσω κάτι.... Έχετε συζητήσει με τον γιατρό για την τακτική που ακολουθείται με το μωρό αμέσως μετά τον τοκετό; Πχ σου δίνουν το μωρό αμέσως να το θηλασεις; Εδώ που θα γεννήσω εγώ ,όπως κ την πρώτη φορά σου το δίνουν για λίγο μόλις γεννηθεί να το κάνεις μια αγκαλιά (μιλάω για την περίπτωση της καισαρικής) μετά το εξετάζει ι παιδίατρος, το δείχνουν λίγο στον μπαμπά, κ μέχρι να τελειώσει η υπόλοιπη διαδικασία με την μαμά, αφαίρεση πλακούντα, ράμματα κλπ, κ να πας στο δώματιο σου, σου το βάζουν θερμοκοιτίδα για να ζεσταθεί κ σου το φέρνουν μετά στο δωμάτιο ( σε ένα δίωρο περίπου μόλις γεννηθεί). Εγώ θα ήθελα να θηλάσω αμέσως ιδανικά, απλά ρωτάω για να δω τι διαδικασία περίπου ακολουθείται κ αλλού


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 
Πριν λίγο γύρισα από το γιατρό κ παρολες τις συσπάσεις ο τράχηλος παραμένει μακρύς. Οπότε συνεχίζουμε κ περιμένουμε!  3.200 σήμερα η μικρή! Έπαθα κ ένα σοκ μετά γιατί μου μέτρησε τον τράχηλο με τον κολπικο υπέρηχο μετά από πολυ καιρό κ βγήκε προφανώς όλο το τζελ, που βάζουν, στο εσώρουχο μεχρι να έρθω σπίτι κ να μπω για μπάνιο. Αναρωτιόμουν πολλη ώρα εάν ήταν αμνιακό αυτό ή όχι. Το παρακολουθώ αλλά πιστεύω θα συνεχιζόταν κ μετά, τώρα είμαι οκ. Αχ ποσά άγχη τραβάμε! 
 

@Feniamam Λογικά το καθισματάκι για νεογέννητο θα είναι με την κλίση τέρμα πίσω. Εμεις πηραμε αυγο κ δεν ξερω, είναι στάνταρ. Αλλά δες κ το προσπέκτους για σιγουριά!

@Alex1989 Με προβλημάτισες γιατί δεν έχω μπει καν στη διαδικασία να ρωτήσω.. γενικά λέω όσο πιο πολλά ξερω από πριν, τόσο πιο πολυ θα αγχωθώ! Ίσως είναι κ λάθος αυτό, αλλά γενικά με βοηθάει πάντα επειδή είμαι πολυ αγχώδης. Πάντως από αυτά που περιγράφεις, έτσι μου τα έχουν πει κ μένα φίλες. Ίσως μόνο σε κάποιες περιπτώσεις κ εφόσον ειναι εφικτό, σου δίνουν το μωρό να το θηλάσεις αμέσως, εάν το ζητήσεις. Νομιζω αυτο μπορείς να το ρωτήσεις κ τη μέρα του τοκετού. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Marialena86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Πριν λίγο γύρισα από το γιατρό κ παρολες τις συσπάσεις ο τράχηλος παραμένει μακρύς. Οπότε συνεχίζουμε κ περιμένουμε!  3.200 σήμερα η μικρή! Έπαθα κ ένα σοκ μετά γιατί μου μέτρησε τον τράχηλο με τον κολπικο υπέρηχο μετά από πολυ καιρό κ βγήκε προφανώς όλο το τζελ, που βάζουν, στο εσώρουχο μεχρι να έρθω σπίτι κ να μπω για μπάνιο. Αναρωτιόμουν πολλη ώρα εάν ήταν αμνιακό αυτό ή όχι. Το παρακολουθώ αλλά πιστεύω θα συνεχιζόταν κ μετά, τώρα είμαι οκ. Αχ ποσά άγχη τραβάμε! 
 

@Feniamam Λογικά το καθισματάκι για νεογέννητο θα είναι με την κλίση τέρμα πίσω. Εμεις πηραμε αυγο κ δεν ξερω, είναι στάνταρ. Αλλά δες κ το προσπέκτους για σιγουριά!

@Alex1989 Με προβλημάτισες γιατί δεν έχω μπει καν στη διαδικασία να ρωτήσω.. γενικά λέω όσο πιο πολλά ξερω από πριν, τόσο πιο πολυ θα αγχωθώ! Ίσως είναι κ λάθος αυτό, αλλά γενικά με βοηθάει πάντα επειδή είμαι πολυ αγχώδης. Πάντως από αυτά που περιγράφεις, έτσι μου τα έχουν πει κ μένα φίλες. Ίσως μόνο σε κάποιες περιπτώσεις κ εφόσον ειναι εφικτό, σου δίνουν το μωρό να το θηλάσεις αμέσως, εάν το ζητήσεις. Νομιζω αυτο μπορείς να το ρωτήσεις κ τη μέρα του τοκετού. 

Σε καταλαβαίνω . Κ. Γω την πρώτη φορά έτσι ήμουν. Δεν ήξερα την διαδικασία κ δεν σκεφτόμουν κ πολλά, απλά πήγαινα με την εξέλιξη των πραγμάτων. Τώρα που τα έχω περάσει μια φορά όμως , θα ήθελα αν είχα την επιλογή να διαλέξω κάποια πράγματα κ το πώς θα συμβούν , είναι δικαίωμα της κάθε μαμάς που πρόκειται να φέρει το παιδάκι της στον κόσμο , όταν το επιτρέπουν κ οι συνθήκες φυσικά, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα περιθώρια για πολλές επιλογές εδώ που μένω. Δυστυχώς ειναι τέτοιο το σύστημα της χώρας μας αυτό που χρειάζεται να έχεις μια σωστή δική σου μαία ιδιωτικά ,για να σε καθοδηγήσει κ να σε ενημερώσει για τα αυτονόητα..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex1989 είπε:

Σε καταλαβαίνω . Κ. Γω την πρώτη φορά έτσι ήμουν. Δεν ήξερα την διαδικασία κ δεν σκεφτόμουν κ πολλά, απλά πήγαινα με την εξέλιξη των πραγμάτων. Τώρα που τα έχω περάσει μια φορά όμως , θα ήθελα αν είχα την επιλογή να διαλέξω κάποια πράγματα κ το πώς θα συμβούν , είναι δικαίωμα της κάθε μαμάς που πρόκειται να φέρει το παιδάκι της στον κόσμο , όταν το επιτρέπουν κ οι συνθήκες φυσικά, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα περιθώρια για πολλές επιλογές εδώ που μένω. Δυστυχώς ειναι τέτοιο το σύστημα της χώρας μας αυτό που χρειάζεται να έχεις μια σωστή δική σου μαία ιδιωτικά ,για να σε καθοδηγήσει κ να σε ενημερώσει για τα αυτονόητα..

Ναι σίγουρα αφού έχεις ήδη την εμπειρία είναι διαφορετικά. Κ εγω διαβάζοντας το μνμ σου προβληματίστηκα γιατί σκέφτηκα μηπως είμαι αδιάφορη. Αλλα κ από μόνες μας που να ψάξουμε κ ποιον να ρωτήσουμε, αν δεν μας κατευθύνει κάποιος. Ειδικά την πρώτη φορά που δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Καταλαβαίνω τι λες κ έχεις δίκιο. Έστω κ εκ των υστέρων λοιπόν, καλό θα ήταν να ανταλλάξουμε εμπειριες τοκετών οταν ερθει η ώρα με το καλό!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Alex1989 said:

Σε καταλαβαίνω . Κ. Γω την πρώτη φορά έτσι ήμουν. Δεν ήξερα την διαδικασία κ δεν σκεφτόμουν κ πολλά, απλά πήγαινα με την εξέλιξη των πραγμάτων. Τώρα που τα έχω περάσει μια φορά όμως , θα ήθελα αν είχα την επιλογή να διαλέξω κάποια πράγματα κ το πώς θα συμβούν , είναι δικαίωμα της κάθε μαμάς που πρόκειται να φέρει το παιδάκι της στον κόσμο , όταν το επιτρέπουν κ οι συνθήκες φυσικά, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα περιθώρια για πολλές επιλογές εδώ που μένω. Δυστυχώς ειναι τέτοιο το σύστημα της χώρας μας αυτό που χρειάζεται να έχεις μια σωστή δική σου μαία ιδιωτικά ,για να σε καθοδηγήσει κ να σε ενημερώσει για τα αυτονόητα..

Ζω στο εξωτερικο και εδω αυτο που προτεινει ο γιατρος και η μαια ειναι να ετοιμασεις το "birth plan" σου και να το δωσεις στο μαιευτηριο μολις φτασεις για τον τοκετο. Σε αυτο γραφεις ολες τις επιθυμιες σου σχετικα με τη διεξαγωγη του τοκετου πριν και μετα και γινονται σεβαστες απο το προσωπικο.

Στην Ελλαδα απ’οτι καταλαβαινω ειναι λιγο πισω με το ολο θεμα και οι μητερες εχουν πολυ μικρη συμμετοχη στην διαδικασια. Ειδικα η πρακτικη να παιρνουν τα μωρακια με το που γεννηθουν χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος και να τα δινουν στη μητερα 1 2 φορες ειναι πολυ επιζημια για την αναπτυξη τους. Μπορεις να διαβασεις και περισσοτερα για το skin to skin και ισως να ρωτησεις στο μαιευτηριο αν μπορεις να τους δωσεις μια λιστα με τις επιθυμιες σου. 

με το καλο το μωρακι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα ότι θα πρέπει να συζητήσω με το γιατρό φανταζόμουν ότι θα μου το δώσουν με τη μια για να το κρατήσω και να το θηλάσω (ελπίζω να μπορέσω) θα το συζητησω στο επόμενο ραντεβού με το γιατρό και θα το ζητήσω από τη μαία μου  να μου το δώσει. Λογικά κάποια στιγμή θα το πάρουν για να το καθαρίσουν και να του κανουν εξετάσεις και μετρήσεις. Δεν ξέρω τι να πω αλλά θα σας πω την Τετάρτη τι θα κάνουμε με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Νομίζω πως γενικά τα δημόσια με τα ιδιωτικά, έχουν διαφορετικό πρωτόκολλο. Επίσης δεν ξέρω πόσο αυτό διαφοροποιειται και λόγω κοβιντ. 

Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να γνωρίζουμε, επίσημα, είναι να ρωτήσουμε τους γιατρούς μας. Ας έχουμε καλές συνθήκες τοκετού και γερά παιδιά και αυτά λύνονται. 

Έχουν αυξηθεί τα υγρά σας? Εγώ υπάρχουν στιγμές που με το που θα σηκώσω κάτι κλπ, δεν μπορώ να τα ελέγξω.. Σαν γριά νιώθω..! 

Εμένα η μικρή αφού κάναμε "αμάν" να την κρατήσουμε μέσα, τώρα δεν κατεβαίνει, να πάρει θέση..! 

Link to comment
Share on other sites

@Irenesirene79 αυτό που γνωρίζω για τα δημόσια νοσοκομεία και για αυτό επέλεξα να πάω για να γεννήσω σε δημόσιο είναι ότι το μωράκι θα το έχουμε συνέχεια. Θέλω όταν γυρίσουμε σπίτι να ειμαστε έτοιμοι ώστε να.μπορουμε  να το φροντίσουμε. Να μάθουμε και εγώ και ο σύζυγος τα βασικά (μπανάκι αλλαγή Πάνας τάισμα). Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο λόγω αϋπνίας και κούρασης  αλλα θέλω να τα ξέρω ώστε να αντεπεξέλθω κυρίως τα βράδια που θα είμαστε μόνοι μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

@Irenesirene79 αυτό που γνωρίζω για τα δημόσια νοσοκομεία και για αυτό επέλεξα να πάω για να γεννήσω σε δημόσιο είναι ότι το μωράκι θα το έχουμε συνέχεια. Θέλω όταν γυρίσουμε σπίτι να ειμαστε έτοιμοι ώστε να.μπορουμε  να το φροντίσουμε. Να μάθουμε και εγώ και ο σύζυγος τα βασικά (μπανάκι αλλαγή Πάνας τάισμα). Ξέρω ότι θα είναι δύσκολο λόγω αϋπνίας και κούρασης  αλλα θέλω να τα ξέρω ώστε να αντεπεξέλθω κυρίως τα βράδια που θα είμαστε μόνοι μας.

Κι εσείς μόνοι σας ε? Με φοβίζει αυτό το "μετά" μέχρι να μπούμε σε σειρά.. Και για μένα έπαιξε ρόλο, για να επιλέξω να παραμείνω στο δημόσιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Κι εσείς μόνοι σας ε? Με φοβίζει αυτό το "μετά" μέχρι να μπούμε σε σειρά.. Και για μένα έπαιξε ρόλο, για να επιλέξω να παραμείνω στο δημόσιο. 

Το πρωί όλο και κάποιος θα είναι να βοηθησει (η αδέρφη μου) αλλά το βράδυ δεν ξέρω. Όσο θα έχει άδεια ο σύζυγος θα έχω μια σιγουριά όχι ότι θα κάνει κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν ξέρω θα νοιώθω ότι είναι δίπλα μου. Κυρίως βοήθεια για το φαγητό και για το σπίτι θα ήθελα (μάζεμα καθάρισμα και τα συναφή) με βλέπω να παίρνω γυναίκα για αυτά. Ο σύζυγος δουλεύει σπαστό ωράριο και είναι μεσημέρι σπίτι. Το απόγευμα να έρχεται η κυρία  οπότε χρειάζεται.  Ας έρθει με το καλό το μωράκι μας και θα δω τι θα κάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicole.natasa είπε:

Σήμερα έχω ξυπνήσει λες και με έχουν δείρει.ποναει μέση λεκάνη τα πάντα.το παθαίνετε κ εσείς?

Σήμερα είμαι άυπνη. Κοιμήθηκα από τις 430 μέχρι τις 8. Ελπίζω να κοιμηθώ σημερα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Σήμερα έχω ξυπνήσει λες και με έχουν δείρει.ποναει μέση λεκάνη τα πάντα.το παθαίνετε κ εσείς?

Γενικά σέρνομαι τις τελευταίες μέρες.. Τέτοιους πόνους έχω, αλλά έρχονται κ φεύγουν.. μηπως το ζουζουνι σου παίρνει θέση χαμηλά στη λεκάνη σιγά σιγά; Εγώ σήμερα έχω κάτι σουβλιές που κ που από κάτω. Λες κ με χτυπάει ρεύμα στιγμιαία δεν ξερω πως να το περιγράψω. Το έχω ξανανιώσει αλλά σήμερα είναι πιο πολλές. Πιέζει με το κεφαλάκι του προφανώς.. 

@manaoula Δεν κοιμάσαι μετα μέσα στη μέρα καθόλου;; Εγω τώρα ξύπνησα σκέψου από απογευματινό ύπνο! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 δυστυχώς μέσα στην ημέρα δε μπορώ να κοιμηθώ οπότε περιμένω το βράδυ. Τις τελευταίες μέρες με ρωτάνε συνέχεια για το πότε θα γεννήσω αν είμαι έτοιμη και όλα αυτά που θελουν να ρωτήσουν με αγχώνουν και μετά τα σκέφτομαι όλη νύχτα. Υπερένταση έχω αυτό κατάλαβα εχθές. Ο σύζυγος κλασσικά ροχαλίζει και εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο έχει και ζέστη τώρα από το κακό στο χειρότερο

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...