Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

@Bbboob όταν πήγα για Doppler ήταν οριζόντιο στην κοιλιά μου (κεφάλι δεξιά πόδια αριστερά) γιατί και σε εμένα είπαν για καισαρική κατά πάσα πιθανότητα και δε θέλω καθόλου. μετά από μια εβδομάδα σε υπέρηχο πήρε θέση (κεφάλι κάτω πόδια πανω) στην 34η εβδομάδα. στις 8 Ιουνίου στην επίσκεψη στο γιατρό θα σιγουρευτώ ότι είναι ακόμα έτσι και δεν αλλαξε θεση. Μην αγχώνεσαι θα γυρίσει όταν έρθει η ώρα του. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/5/2021 at 7:50 ΜΜ, Eleniziva είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στο δεύτερο  στην 30η εβδομάδα. Σας διαβάζω αλλά δεν είχα το κουράγιο να γράψω. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει άλλη μαμά με παιδάκι στο παιδικο ή στο σχολείο γιατί με έχει φρικάρει τελείως ο κορονοιος μην κολλήσω τώρα στο τέλος ειδικά και σκέφτομαι την μικρή μου που ανοίγουν αύριο οι παιδικοι να μην την στείλω τουλάχιστον μέχρι να εμβολιαστω. Πολύ άγχος στο τέλος μου βγήκε γενικά.. Πφφφφ... 

καλησπέρα!!τώρα είδα τα μηνύματα με τα παιδιά δεν προλαβαίνω...λοιπόν εγώ έχω 3 παιδιά και το 4ο να έρχεται...σχετικά με το σχολείο ο 1ος παει β δημοτικού φοράνε μάσκες γενικα οκ..ο 2ος θα πάει προνηπιο φέτος φοβάμαι λίγο για τις ιώσεις αλλα τα ειχα περάσει με το 3ο παιδι λιγο οποτε οκ...τωρα για τον κοβιντ δεν είμαι υπέρ του εμβολίου ετσι κι αλλιως  κ μας το εχει πει κ δικός μας γιατρός να μην το κάνουμε γιατί χαλάει το ανοσοποιητικο μας πιο πολύ κ άμα κολλήσεις ενώ είσαι εμβολιασμενος το περνάς χειρότερα, τα αντίθετα δλδ απο οτι λένε στην τηλ...τεσπα  εγω προσέχω πολύ κ φοβάμαι να μην κολλήσω κάτι μέχρι να γεννήσω γιαυτο δεν πολυκυκλοφορω. η αδερφη μου το περάσανε οικογενειακως με την αντιβίωση κλπ ηταν μια χαρα κ τα παιδια.που είναι κ μικρά.αυτα πήραν μόνο την ζινθρομαξ που ειναι για το αναπνευστικό, επίσης στον κορονοιο γενικα δεν κάνουμε εισπνεομενα τύπου αερολιν πχ γιατι μπαίνει πιο βαθιά στους πνεύμονες. αυτά.

On 27/5/2021 at 9:52 ΠΜ, berd είπε:

Καλημέρα. Εγώ 30η εβδομάδα και κάθε βράδυ προσπαθώ να βολευτώ. Με πονάει η μέση μου. Τα μαξιλάρια με ζεσταίνουν και δεν με βολεύουν καθόλου. Με τα κιλά πως τα πάμε;; Εγώ μπαίνω στον 8ο και έχω πάρει 13 κιλά ήδη. Όσοι με βλέπουν μου λένε μπράβο δεν έχεις πάρει πολλά, δεν έχεις μεγάλη κοιλια και γω σκέφτομαι ρε μήπως με κοροιδεύουν;;;;;

εγω πλέον συν 15 κιλά 32+3 σημερα κ μενα το ιδιο μου λένε αλλά έχω μεγάλη κοιλιά σε σχέση με τα προηγούμενα 3 .

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 12:33 ΜΜ, milkyway90 είπε:

Έκανα την αίτηση για το επίδομα ΙΚΑ. Χρειάζεται να κανουμε και για το συμπληρωματικο του ΟΑΕΔ τώρα; ή δε δαικαιουμαστε κάτι ; Ο εργοδότης πληρώνει κάτι ;

Ο λογιστής που ρώτησα μου είπε πως όταν ξαναπάω στο ΙΚΑ, για τα συμπληρωματικά χαρτιά για το επίδομα λοχείας (μετά τη γεννά με το καλό) να τους το επισημάνω αυτό για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ γιατί καμία φορά το ξεχνάνε. Θα μας δώσουν ένα χαρτί γιατί όντως δικαιούμαστε κάτι συμπληρωματικό από τον ΟΑΕΔ. Γενικά κάτι πληρώνει ο εργοδότης, κάτι το ΙΚΑ κ κάτι ο ΟΑΕΔ αλλά κανεις δεν ξέρει να σου πει τι ακριβώς από την αρχή, καθώς τα ποσά τα βγάζει το ΙΚΑ συστημικά με βάση ένα μέσο όρο των μισθών σου τα τελευταία χρόνια. Έτσι καταλαβα τουλάχιστον. Εσυ τώρα που πηγές στο ΙΚΑ σου είπαν κάτι ή σου έδωσαν κάποιο χαρτί για τον εργοδότη;  Εγώ την αλλη εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού. 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/6/2021 at 12:13 ΜΜ, Angelina95 είπε:

Κοριτσια εμενα μου ζητησαν απο το ικα και βεβαιωση απκ τον εργοδότη για το διαστημα που βρισκομουν σε αναστολη  ...αλλο παλι αυτο 

Καλήμερα κορίτσια. Αυτό σου το ζήτησαν για να βγεις στην άδεια εγκυμοσύνης?! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλήμερα κορίτσια. Αυτό σου το ζήτησαν για να βγεις στην άδεια εγκυμοσύνης?! 

Ναι το γραφει και στην λιστα με τα χαρτια που ζητάνε τι να πω ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 12:13 ΜΜ, Angelina95 είπε:

Κοριτσια εμενα μου ζητησαν απο το ικα και βεβαιωση απκ τον εργοδότη για το διαστημα που βρισκομουν σε αναστολη  ...αλλο παλι αυτο 

Καλημέρα.  Τι είναι η βεβαίωση απκ; (να τους το πω να την ετοιμάσουν τώρα που μπορώ να πάω να την πάρω)

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 12:48 ΠΜ, Marialena86 είπε:

Ο λογιστής που ρώτησα μου είπε πως όταν ξαναπάω στο ΙΚΑ, για τα συμπληρωματικά χαρτιά για το επίδομα λοχείας (μετά τη γεννά με το καλό) να τους το επισημάνω αυτό για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ γιατί καμία φορά το ξεχνάνε. Θα μας δώσουν ένα χαρτί γιατί όντως δικαιούμαστε κάτι συμπληρωματικό από τον ΟΑΕΔ. Γενικά κάτι πληρώνει ο εργοδότης, κάτι το ΙΚΑ κ κάτι ο ΟΑΕΔ αλλά κανεις δεν ξέρει να σου πει τι ακριβώς από την αρχή, καθώς τα ποσά τα βγάζει το ΙΚΑ συστημικά με βάση ένα μέσο όρο των μισθών σου τα τελευταία χρόνια. Έτσι καταλαβα τουλάχιστον. Εσυ τώρα που πηγές στο ΙΚΑ σου είπαν κάτι ή σου έδωσαν κάποιο χαρτί για τον εργοδότη;  Εγώ την αλλη εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού. 

Ναι έκανα αίτηση η οποία χρειάστηκε 1 Εβδομάδα να βγει και μου είπαν να τη δώσω στον εργοδότη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, milkyway90 είπε:

Ναι έκανα αίτηση η οποία χρειάστηκε 1 Εβδομάδα να βγει και μου είπαν να τη δώσω στον εργοδότη.

Τα χαρτιά για μετά τη γέννα από τώρα τα μαζεύουμε;  σε έμενα από ΙΚΑ μου ζήτησαν μόνο το χαρτί από το γιατρό και από τον εργοδότη. Κάτι άλλο δε γράφει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα (?) και καλό σκ.. Εγώ ήμουν μέχρι τώρα με άδειες ασθενείας και τη Δευτέρα πάει ο σύντροφος μου να καταθέσει την άδεια εγκυμοσύνης.. Ελπίζω να μην μπερδευτουμε με όλη αυτή τη χαρτουρα. 

Επίσης κάναμε και το σύμφωνο συμβίωσης, για να εξασφαλίσουμε τη μικρή και πρέπει να πάμε ληξιαρχείο, να το καταθέσουμε, γιατί, απ ότι κατάλαβα, μετά τη γέννα, θέλει άλλη γραφειοκρατία. 

Τα καλά νέα είναι ότι έκανα επαναληπτικό ντοπλερ και ο γιατρός είπε ότι αν και μικροκαμωμενη, μάλλον θα γεννηθεί στο μήνα της!!! 

Έχει κάνει καμία μαθήματα ανοδυνου τοκετού και αν ναι, που??? 

Με αγχώνει πολύ η ιδέα του πόνου..!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλημέρα (?) και καλό σκ.. Εγώ ήμουν μέχρι τώρα με άδειες ασθενείας και τη Δευτέρα πάει ο σύντροφος μου να καταθέσει την άδεια εγκυμοσύνης.. Ελπίζω να μην μπερδευτουμε με όλη αυτή τη χαρτουρα. 

Επίσης κάναμε και το σύμφωνο συμβίωσης, για να εξασφαλίσουμε τη μικρή και πρέπει να πάμε ληξιαρχείο, να το καταθέσουμε, γιατί, απ ότι κατάλαβα, μετά τη γέννα, θέλει άλλη γραφειοκρατία. 

Τα καλά νέα είναι ότι έκανα επαναληπτικό ντοπλερ και ο γιατρός είπε ότι αν και μικροκαμωμενη, μάλλον θα γεννηθεί στο μήνα της!!! 

Έχει κάνει καμία μαθήματα ανοδυνου τοκετού και αν ναι, που??? 

Με αγχώνει πολύ η ιδέα του πόνου..!!! 

Να ζήσετε κάθε ευτυχία! Με το καλο το μωρό σας!

Δεν έχω κάνει άλλα θα πάρω μαία δική μου οπότε λογικά θα με βοηθήσει. Έχω ενημερώσει το γιατρό για επισκληριδιο οπότε μάλλον τον πόνο δεν θα τον καταλάβω και πολύ έντονα. Αυτό που με ανησυχεί είναι στην αρχή μέχρι να πάω στο νοσοκομείο. Θα καταλάβω το σπάσιμο των νερών;  κυρίως μην είμαι μόνη μου στο σπίτι γιατί ο σύζυγος δουλεύει. (κάποιον θα αγγαρεψω να έρχεται σπίτι όλη μέρα (μπαμπά η αδερφή).  Θέλω να κλείσω ραντεβού για μαλλιά νύχια και αποτρίχωση για να με δει όμορφη ο γιος μου. (σοβαρές εκκρεμότητες άφησα για τελευταίο μήνα:grin:)

 δεν πιστεύω πως πέρασε ο καιρός από τότε που το έμαθα και έφτασε ο καιρός που λέω μπαίνω στο μήνα μου. Μπορώ να το κρατήσω στην κοιλιά μου γιατί αγχώνομαι;

Την Τρίτη ραντεβού με το γιατρό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλημέρα (?) και καλό σκ.. Εγώ ήμουν μέχρι τώρα με άδειες ασθενείας και τη Δευτέρα πάει ο σύντροφος μου να καταθέσει την άδεια εγκυμοσύνης.. Ελπίζω να μην μπερδευτουμε με όλη αυτή τη χαρτουρα. 

Επίσης κάναμε και το σύμφωνο συμβίωσης, για να εξασφαλίσουμε τη μικρή και πρέπει να πάμε ληξιαρχείο, να το καταθέσουμε, γιατί, απ ότι κατάλαβα, μετά τη γέννα, θέλει άλλη γραφειοκρατία. 

Τα καλά νέα είναι ότι έκανα επαναληπτικό ντοπλερ και ο γιατρός είπε ότι αν και μικροκαμωμενη, μάλλον θα γεννηθεί στο μήνα της!!! 

Έχει κάνει καμία μαθήματα ανοδυνου τοκετού και αν ναι, που??? 

Με αγχώνει πολύ η ιδέα του πόνου..!!! 

Εγώ θα παρακολουθήσω ένα δωρεάν πρόγραμμα που περιλαμβάνει και τον ανώδυνο τοκετό μπες στο fainareti.gr και κάλεσε τους είναι πολύ εξυοηρετικοι..είναι δωρεάν 

Εγώ πήγα σήμερα για ντοπλερ εμένα ήταν 2 κιλά και 45 εκατοστα ..όλα καλά γενικά ..εγώ παιδιά ραντεβού στο ΙΚΑ της περιοχής μου βρίσκω μετά τις 20 και έχω βγει φανταστείτε σε άδεια από τις 24/5 να δω πότε θα πάω 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Εγώ θα παρακολουθήσω ένα δωρεάν πρόγραμμα που περιλαμβάνει και τον ανώδυνο τοκετό μπες στο fainareti.gr και κάλεσε τους είναι πολύ εξυοηρετικοι..είναι δωρεάν 

Εγώ πήγα σήμερα για ντοπλερ εμένα ήταν 2 κιλά και 45 εκατοστα ..όλα καλά γενικά ..εγώ παιδιά ραντεβού στο ΙΚΑ της περιοχής μου βρίσκω μετά τις 20 και έχω βγει φανταστείτε σε άδεια από τις 24/5 να δω πότε θα πάω 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη σελίδα. Τα σχόλια είναι πάρα πολύ καλά. Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο κι εγώ. Πιθανά να βοηθήσουν και για το θηλασμό. 

Με το ΙΚΑ μη στεναχωριέσαι.. Και εγώ πάντα έχω το πρόβλημα του χρόνου, λόγω κέντρου, αλλά γίνεται δουλίτσα, έστω και με καθυστέρηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 11:19 ΜΜ, manaoula είπε:

Να ζήσετε κάθε ευτυχία! Με το καλο το μωρό σας!

Δεν έχω κάνει άλλα θα πάρω μαία δική μου οπότε λογικά θα με βοηθήσει. Έχω ενημερώσει το γιατρό για επισκληριδιο οπότε μάλλον τον πόνο δεν θα τον καταλάβω και πολύ έντονα. Αυτό που με ανησυχεί είναι στην αρχή μέχρι να πάω στο νοσοκομείο. Θα καταλάβω το σπάσιμο των νερών;  κυρίως μην είμαι μόνη μου στο σπίτι γιατί ο σύζυγος δουλεύει. (κάποιον θα αγγαρεψω να έρχεται σπίτι όλη μέρα (μπαμπά η αδερφή).  Θέλω να κλείσω ραντεβού για μαλλιά νύχια και αποτρίχωση για να με δει όμορφη ο γιος μου. (σοβαρές εκκρεμότητες άφησα για τελευταίο μήνα:grin:)

 δεν πιστεύω πως πέρασε ο καιρός από τότε που το έμαθα και έφτασε ο καιρός που λέω μπαίνω στο μήνα μου. Μπορώ να το κρατήσω στην κοιλιά μου γιατί αγχώνομαι;

Την Τρίτη ραντεβού με το γιατρό. 

καλημερα δεν ξέρεις αν θα σ σπάσουν τα νερά.. εγω 3 παιδιά έχω κάνει κ στα 3 μου τα έσπασαν.. τωρα στο 4ο θα δούνε...χιχιχι την Πέμπτη έχω το ντοπλερ κ θα δουμε πως πάει ο μπέμπης 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...