Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Μ αρέσει που έκανα κ την καμπόσα ότι δε πονάω ίδιαιτερα παρότι πλησιάζω στον ένατο . Με το που μπήκα στη 35η κ ξεκίνησαν κ οι ζέστες νιώθω ότι έχουν αρχίσει να με συνθλίβουν τα κόκκαλα ένα πράγμα.ξυπναω κάθε πρωί λες κ κοιμήθηκα πάνω σε τούβλα με έχει ταράξει κ η μέση/πλάτη κ οι αστράγαλοι κ τη μήτρα τη νιώθω βαρυα.θα μου πείτε λογικοτατο.με δεκαπέντε μαξιλάρια κοιμάμαι τα βραδυα συν το μαξιλάρι εγκυμοσύνης:lol:...ο άντρας μου φυσικά έχει εκτοπιστεί,αλλά ενταξει δε παραπονιέται κ καημενουλης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 minutes ago, Feniamam said:

Καλημέρα κορίτσια. Μ αρέσει που έκανα κ την καμπόσα ότι δε πονάω ίδιαιτερα παρότι πλησιάζω στον ένατο . Με το που μπήκα στη 35η κ ξεκίνησαν κ οι ζέστες νιώθω ότι έχουν αρχίσει να με συνθλίβουν τα κόκκαλα ένα πράγμα.ξυπναω κάθε πρωί λες κ κοιμήθηκα πάνω σε τούβλα με έχει ταράξει κ η μέση/πλάτη κ οι αστράγαλοι κ τη μήτρα τη νιώθω βαρυα.θα μου πείτε λογικοτατο.με δεκαπέντε μαξιλάρια κοιμάμαι τα βραδυα συν το μαξιλάρι εγκυμοσύνης:lol:...ο άντρας μου φυσικά έχει εκτοπιστεί,αλλά ενταξει δε παραπονιέται κ καημενουλης.

Καλημέρα. Εγώ 30η εβδομάδα και κάθε βράδυ προσπαθώ να βολευτώ. Με πονάει η μέση μου. Τα μαξιλάρια με ζεσταίνουν και δεν με βολεύουν καθόλου. Με τα κιλά πως τα πάμε;; Εγώ μπαίνω στον 8ο και έχω πάρει 13 κιλά ήδη. Όσοι με βλέπουν μου λένε μπράβο δεν έχεις πάρει πολλά, δεν έχεις μεγάλη κοιλια και γω σκέφτομαι ρε μήπως με κοροιδεύουν;;;;;

  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , berd είπε:

Καλημέρα. Εγώ 30η εβδομάδα και κάθε βράδυ προσπαθώ να βολευτώ. Με πονάει η μέση μου. Τα μαξιλάρια με ζεσταίνουν και δεν με βολεύουν καθόλου. Με τα κιλά πως τα πάμε;; Εγώ μπαίνω στον 8ο και έχω πάρει 13 κιλά ήδη. Όσοι με βλέπουν μου λένε μπράβο δεν έχεις πάρει πολλά, δεν έχεις μεγάλη κοιλια και γω σκέφτομαι ρε μήπως με κοροιδεύουν;;;;;

Εγώ μόλις μπήκα στην 35η βδομάδα .νομίζω έχω βάλει κάπου 10 11.ειχα ξεκινήσει βέβαια με λίγα παραπάνω κιλακια. δε τα πολύ κοιτάω γενικά γιατί με αγχωνουν. κ μένα προς το παρόν μου λένε ότι δε πρηστηκα κ ότι δεν έβαλα πέρα από κοιλιά...τότε γιατί παρακαλώ κάθε φορά αλλάζω σκάλα στη προέκταση  στο σουτιέν κ θέλω άλλη μπλούζα κάθε βδομαδα γιατί νιώθω βιωνικη κ ότι τσιτωνει στη πλάτη;;;:lol: 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, berd είπε:

Καλημέρα. Εγώ 30η εβδομάδα και κάθε βράδυ προσπαθώ να βολευτώ. Με πονάει η μέση μου. Τα μαξιλάρια με ζεσταίνουν και δεν με βολεύουν καθόλου. Με τα κιλά πως τα πάμε;; Εγώ μπαίνω στον 8ο και έχω πάρει 13 κιλά ήδη. Όσοι με βλέπουν μου λένε μπράβο δεν έχεις πάρει πολλά, δεν έχεις μεγάλη κοιλια και γω σκέφτομαι ρε μήπως με κοροιδεύουν;;;;;

Εγώ είμαι 33η Εβδομάδα και έχω πάρει 6 κιλά. Ήμουν 52 και είμαι 58... Για να δούμε τι επιφυλάσσει το μέλλον...  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/5/2021 at 9:52 ΠΜ, berd είπε:

Καλημέρα. Εγώ 30η εβδομάδα και κάθε βράδυ προσπαθώ να βολευτώ. Με πονάει η μέση μου. Τα μαξιλάρια με ζεσταίνουν και δεν με βολεύουν καθόλου. Με τα κιλά πως τα πάμε;; Εγώ μπαίνω στον 8ο και έχω πάρει 13 κιλά ήδη. Όσοι με βλέπουν μου λένε μπράβο δεν έχεις πάρει πολλά, δεν έχεις μεγάλη κοιλια και γω σκέφτομαι ρε μήπως με κοροιδεύουν;;;;;

Ακριβως και εγω χαχαχαα θα μπω τωρα 34η εβδομαδα και ολοι μ λενε συγγνώμη εισαι στον 8ο δεν σ φαινεται ! Ενω η ζυγαρια εχει ανεβει τρομερα 11 12 κιλα ! 

Μακαρι να τα ξεφτορτωθουμε ευκολα κοριτσια μετα 

Πωπω ειμαστε πολυ κοντα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ έβαλα 9 κιλά μεχρη την 28η εβδομάδα. Πήγα προχθές στην ενδοκρινολογο, που επιβάλλεται πλέον να βλέπω, μετά την οριακή καμπύλη ζαχάρου που ειχα. Έχω βάλει μισό κιλό.. Της έκανε εντύπωση όταν της είπα ότι απλώς έκοψα τη ζάχαρη και ότι ενίοτε τρώω μόνο στεβια ως γλυκαντική ουσία. Μου είπε ότι αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι αυτά τα εννιά κιλά που πήρα ήταν ζάχαρη..! 

Τώρα, αναγκαστικά, προσέχω και επιτρέπεται να βάλω μέχρι άλλο ένα κιλό ανά μήνα. 

Πως είσαστε με καούρες? Εμένα επανήλθαν, πολύ δυναμικά..! Ίσως άλλος ένας λόγος για να μην τρώω. Και η αναπνοή πιο δύσκολη. Και ο ύπνος πιο δύσκολος. 

Ευτυχώς, πλέον δεν διατρέχει τον κίνδυνο η ζουζούνα να γεννηθεί πολύ πρόωρα, οπότε είμαστε πολύ πιο ήρεμοι! 

Πήρα ένα κόκκινο φουστάνι, για να κάνουμε την άλλη βδομάδα σύμφωνο και είμαι σαν πασχαλινό αυγό!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κ γω έχω βάλει περίπου 9 κιλά μέχρι τώρα. Έχω μεγάλη κοιλιά, αλλά έχω κ λίγα παραπάνω κιλά από πρίν. Δεν τρώω γλυκά λόγω του ότι έπρεπε κ γω να προσέχω το σάκχαρο αλλά δεν έκανα κ πολύ στερητική διατροφή. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα βάλει περίπου 8 κιλά τα οποία κ έχασα αμέσως μετά τη γέννα. Όμως κατά τον θηλασμό θέλει επίσης προσοχή γιατί πεινάς συνέχεια. Εγώ τότε έβαλα αρκετά κιλά γιατί πεινούσα συνέχεια κ σε συνδυασμό με τα ξενύχτια κ την έλλειψη χρόνου τον πρώτο καιρό λογω μωρού δεν έκανα πολύ υγιεινή διατροφή. 

@Irenesirene79 σε έχει βάλει να κάνεις μετρήσεις κ με μηχανάκι; Τι όρια σου έχει δώσει νηστείας κ μεταγευματικα σακχάρου;

Κ μένα η καμπύλη ήταν καλή αλλά από την αρχή κάνω μετρήσεις γιατί το νηστείας μου έβγαινε οριακό. Αλλά τώρα όσο περνάει ο καιρός βλέπω ανεβαίνει κ το μεταγευματικο περισσότερο αλλά ευτυχώς ακόμα είναι εντός ορίων.


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, berd είπε:

Μόνο;;;; Πώς τα κατάφερες;;; Μπράβοοο

Ευχαριστώ! Στο πρώτο τρίμηνο παρότι δεν είχα ναυτιες και εμετούς καθόλου δεν άλλαξε η όρεξη μου... Και ο γιατρός ήταν πολυ πιεστικός σε αυτό πρώτο τρίμηνο μου λέει δεν δικαιολογήσαι να πάρεις τιποτα. Από τον 4ο μέχρι σήμερα δεν μπορώ να φάω μετά τις 6-7 το απόγευμα ούτε τοστ που λέει ο λόγος. Εχω καουρες και φούσκωμα. Έτσι τρώω κ πρωί μεσημέρι (καλά) και άντε ένα γιαούρτι μετά. 

1 ώρα πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλημέρα. Εγώ έβαλα 9 κιλά μεχρη την 28η εβδομάδα. Πήγα προχθές στην ενδοκρινολογο, που επιβάλλεται πλέον να βλέπω, μετά την οριακή καμπύλη ζαχάρου που ειχα. Έχω βάλει μισό κιλό.. Της έκανε εντύπωση όταν της είπα ότι απλώς έκοψα τη ζάχαρη και ότι ενίοτε τρώω μόνο στεβια ως γλυκαντική ουσία. Μου είπε ότι αυτό, πρακτικά, σημαίνει ότι αυτά τα εννιά κιλά που πήρα ήταν ζάχαρη..! 

Τώρα, αναγκαστικά, προσέχω και επιτρέπεται να βάλω μέχρι άλλο ένα κιλό ανά μήνα. 

Πως είσαστε με καούρες? Εμένα επανήλθαν, πολύ δυναμικά..! Ίσως άλλος ένας λόγος για να μην τρώω. Και η αναπνοή πιο δύσκολη. Και ο ύπνος πιο δύσκολος. 

Ευτυχώς, πλέον δεν διατρέχει τον κίνδυνο η ζουζούνα να γεννηθεί πολύ πρόωρα, οπότε είμαστε πολύ πιο ήρεμοι! 

Πήρα ένα κόκκινο φουστάνι, για να κάνουμε την άλλη βδομάδα σύμφωνο και είμαι σαν πασχαλινό αυγό!!! 

Καουρες έχω απο πολύ νωρίς.. Από τον 4ο. Τελευταίο γεύμα νωρίς το απόγευμα γιατί διαφορετικά υπεφερα μετα. Εννοείται σχεδόν καθόλου καφές. Αλλά δεν παραπονιέμαι γιατί αλλο σύμπτωμα όπως ναυτιες, ζαλάδες και εμετούς δεν είχα. Ε κατι θα έπρεπε να έχω κι εγώ σαν εγκυμονουσα.... Με το καλο να γεννηθει η μπέμπα σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κ γω έχω βάλει περίπου 9 κιλά μέχρι τώρα. Έχω μεγάλη κοιλιά, αλλά έχω κ λίγα παραπάνω κιλά από πρίν. Δεν τρώω γλυκά λόγω του ότι έπρεπε κ γω να προσέχω το σάκχαρο αλλά δεν έκανα κ πολύ στερητική διατροφή. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα βάλει περίπου 8 κιλά τα οποία κ έχασα αμέσως μετά τη γέννα. Όμως κατά τον θηλασμό θέλει επίσης προσοχή γιατί πεινάς συνέχεια. Εγώ τότε έβαλα αρκετά κιλά γιατί πεινούσα συνέχεια κ σε συνδυασμό με τα ξενύχτια κ την έλλειψη χρόνου τον πρώτο καιρό λογω μωρού δεν έκανα πολύ υγιεινή διατροφή. 

@Irenesirene79 σε έχει βάλει να κάνεις μετρήσεις κ με μηχανάκι; Τι όρια σου έχει δώσει νηστείας κ μεταγευματικα σακχάρου;

Κ μένα η καμπύλη ήταν καλή αλλά από την αρχή κάνω μετρήσεις γιατί το νηστείας μου έβγαινε οριακό. Αλλά τώρα όσο περνάει ο καιρός βλέπω ανεβαίνει κ το μεταγευματικο περισσότερο αλλά ευτυχώς ακόμα είναι εντός ορίων.

Όχι δεν κάνω μετρήσεις με μηχανηματάκι, απλά πηγαίνω στο Έλενα σχεδόν ανά δεκαπέντε μέρες και με ελέγχουν εκεί.. Ουσιαστικά είναι η δεύτερη φορά και την άλλη βδομάδα θα ξαναπάω.. Μου είπε να καταγράφω το διαιτολόγιο μου για μια εβδομάδα, για να έχουμε μια καταγραφή. 

Το μεταγευματικο είναι οριακό σ'εμενα.. 

1 ώρα πρίν, milkyway90 είπε:

Ευχαριστώ! Στο πρώτο τρίμηνο παρότι δεν είχα ναυτιες και εμετούς καθόλου δεν άλλαξε η όρεξη μου... Και ο γιατρός ήταν πολυ πιεστικός σε αυτό πρώτο τρίμηνο μου λέει δεν δικαιολογήσαι να πάρεις τιποτα. Από τον 4ο μέχρι σήμερα δεν μπορώ να φάω μετά τις 6-7 το απόγευμα ούτε τοστ που λέει ο λόγος. Εχω καουρες και φούσκωμα. Έτσι τρώω κ πρωί μεσημέρι (καλά) και άντε ένα γιαούρτι μετά. 

Καουρες έχω απο πολύ νωρίς.. Από τον 4ο. Τελευταίο γεύμα νωρίς το απόγευμα γιατί διαφορετικά υπεφερα μετα. Εννοείται σχεδόν καθόλου καφές. Αλλά δεν παραπονιέμαι γιατί αλλο σύμπτωμα όπως ναυτιες, ζαλάδες και εμετούς δεν είχα. Ε κατι θα έπρεπε να έχω κι εγώ σαν εγκυμονουσα.... Με το καλο να γεννηθει η μπέμπα σου!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμάμαι πολύ νωρίς, οπότε δεν μπορώ να μη φάω κάτι ελαφρύ έστω, κατά τις δέκα. Αλλά πλέον, ακόμη και ένα ποτήρι γάλα μου προκαλεί απίστευτες καούρες. 

Το πρόβλημα είναι ότι έκοψα τα γλυκά και ξανάρχισα το τσιγάρο.. Δεν μπορώ να στερηθω και τα δύο και έχω σκάσει.. :/

Με το καλό να έχουμε όλες τα σποράκια μας αγκαλιά, γερά!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εγώ έχω βάλει 10-11 κιλά μέχρι την 34η που είμαι.και σήμερα μου είπε ο γιατρός μου να μην βάλω αλλά.δεν φαίνονται καν εντωμεταξυ.δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ύψος.τι να κάνω το καημένο.. που δεν τρώω και παρά πολύ γιατί έχω και τις καούρες

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στην 35η εβδομάδα. Από κιλά 9 κιλά μέχρι στιγμής. Ζέστη πολλή! Ιδρώνω στάζω μπαίνω για ντουζακια έχω ήδη ανάψει air condition και εχθές πήραμε ένα air cooler για το δωμάτιο μπας και κοιμηθώ τα βράδια (δεν το δοκίμασα ακόμα). Περιμένω το σύζυγό να έρθει μήπως κατεβάσει ανεμιστήρα για την κουζίνα. Πολλή γκρινια για τον ανεμιστήρα. Το λέω κάθε μέρα και μου θυμίζει το ρητό : δε χρειάζεται να υπενθυμίζεις στον άντρα τι να κάνει αφού θα το κάνει σε κάνενα εξάμηνο. :angry: Όλα μου φταίνε 

Ετοιμάζω βαλιτσουλα και μου φαίνεται απίστευτο πως έφτασα στο σημείο να ετοιμάζω τη βαλιτσουλα μου. Βλέπω την κοιλιά μου και μέχρι τώρα νόμιζα ότι θα έμενε εκεί μέσα. Τώρα όμως μπαίνουμε στην τελική ευθεία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω θα ετοιμάσω και τα σεντόνια του στην κούνια να την έχω έτοιμη. 

Όλη την ώρα θέλω να κλαίω χωρίς λόγο. Τα βλέπω τα μπεμπέ και συγκινούμαι. Οι ορμόνες έχουν φτάσει στο μάξιμουμ. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ευτυχώς χειμωνιαζει τώρα γιατί δεν θα άντεχα.ηδη όλοι φοράνε ζακέτα κ εγώ με το κομτομανικο. Βαλίτσα εγώ σε καμία 10ρια μέρες. παιδίατρο σήμερα μου πρότειναν.και να τον ζητήσω να είναι αυτός στην γέννα. λέω να εμπιστευτώ. Στην αρχή φαντάζομαι κ εκεί έχει η κλινική παιδίατρο.καλο είναι να σου συστήσει μετά κάποιον να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου. 

Αισίως είμαι 33w1d & είχα εχτές ραντεβού με τον γιατρό. Όλα καλά με τον μπέμπη είναι γύρω στα 2 κιλά μου είπε. Δεν έχει γυρίσει ακόμα, είναι με τα ποδαράκια κάτω και μου είπε ο γιατρός ότι έχω 2-3 εβδομαδες περιθώριο ακόμα μπας και γυρίσει.. (αλλά δεν το βλέπω) με καισαρική με κόβω. Και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον βολεύτηκες έτσι. Μου είπε επίσης σε 2 εβδομάδες να κάνω το Doppler  και βλέπουμε.. Κατά τ αλλά ταλαιπωρούμαι με μυκητες ακόμα, κάθε τρεις βδομάδες βάζω υποθετα lomexin και πάλι όμως επανεμφανιζονται. Μου είπε ο γιατρός ότι προφανώς λόγω της ευαισθησία που έχω και λόγω των αυξημένων κολπικων υγρών δεν θα μπορέσω να τους αποφύγω. Τραγική η αίσθηση!!!! 

Εσείς το κάνατε το Doppler? Έχει πάρει θέση το μωράκι σας? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...