Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

      Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

      Τα ουλτροτζεσταν δεν εχουν καμια σχεση. Δεν εχουν καμια αποδεδειγμενη δραση, τα δινουν εντελως προληπτικα και επειδη εχει παρατηρηθει μια καποια ελαχιστη δραση στις συσπασεις, στο εξωτερικο δε το δινουν καν (ουτε ο γιατρος μου). Οποτε δεν εκανες κατι λαθος μη το σκεφτεσαι αυτο. Δεν ειναι αποβολη ειναι βιοχημικη. Συναντηθηκαν ωαριο με σπερματοζωαριο αρχισαν να διχοτομουνται αλλα δεν εγιναν εμβρυο. Οποτε δεν ειναι παλλινδρομη ειναι βιοχημικη.. 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα...2400 σήμερα ο μπέμπης.τα δικα σας πόσο είναι? Έκανα και τον πρώτο καρδιοτοκογραφο σήμερα εδώ σε βάζουν από 35η βδομάδα κάθε βδομάδα να κάνεις.νομιζω αρχίζει το άγχος της γέννας σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 36 λεπτά , Nicole.natasa είπε:

Καλημέρα...2400 σήμερα ο μπέμπης.τα δικα σας πόσο είναι? Έκανα και τον πρώτο καρδιοτοκογραφο σήμερα εδώ σε βάζουν από 35η βδομάδα κάθε βδομάδα να κάνεις.νομιζω αρχίζει το άγχος της γέννας σιγά σιγά

Καλημέρα! Κ εμένα την περασμένη εβδομάδα που ήμουν αρχή 35ης, 2.300 ήταν η μικρή. Έχω αρχίσει κ εγώ κ το σκέφτομαι πιο συχνά πλέον.. Όλα καλά θα πάνε, αυτό να σκεφτόμαστε! Έχω κ συσπάσεις πιο πολλές νομίζω, χωρίς πόνο αλλά με πιάνει μια δυσφορία τρομερή.. κ σκεφτείτε μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα με δει πάλι, δεν μου έκοψε utrogestan κ μαγνήσιο. Σκέφτομαι μηπως τα κόψω κ γεννήσω τις επόμενες μέρες! 
Εσενα σου έδειξε συσπάσεις ο καρδιοτοκογραφος; 
Τα αλλά κορίτσια πως τα πάτε; 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 συσπάσεις όχι καθόλου.γενικαβδεν αισθάνομαι κάτι.βεβαια δεν ξέρω και πως είναι. Το μαγνήσιο μου είπε μέχρι το τέλος να το παίρνω.τα ουτροτζεσταν τα κόβω τώρα σταδιακά.ενα κάθε δύο μέρες.ενα κάθε τρεις μέρες.και κάπως έτσι.παιρνω και ασπιρίνη και ενέσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα στην 32η εβδομάδα ήταν 1600-1700, οπότε πιστεύω ότι θα πάρει κι άλλο. 

Τα χάπια, τα συνεχίζω όλα, κανονικά και τις ενέσεις. 

Στον καρδιο, λόγω των συσπασεων που είχα, κάνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα, εδώ και κάνα δίμηνο.. 

Έχω μια απορία, που πιθανά, για τις περισσότερες να είναι χαζή, αλλά εμένα με αγχώνει πολύ.. Τυχαίνει κάποια να έχει σκύλο, γάτα και να περιμένει και παιδί??? 

Είχα αφήσει τη γάτα μου σε μια φίλη και είχαμε μόνο τη σκύλα και τώρα η φίλη θέλει να μου γυρίσει τη γάτα.. Και με έχει πιάσει ψιλοπανικος με το σενάριο "παιδιά, σκυλιά, γατιά"..! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 συσπάσεις όχι καθόλου.γενικαβδεν αισθάνομαι κάτι.βεβαια δεν ξέρω και πως είναι. Το μαγνήσιο μου είπε μέχρι το τέλος να το παίρνω.τα ουτροτζεσταν τα κόβω τώρα σταδιακά.ενα κάθε δύο μέρες.ενα κάθε τρεις μέρες.και κάπως έτσι.παιρνω και ασπιρίνη και ενέσεις ακόμα.

Θα τις καταλάβεις αν κανεις πιστεύω. Στην περίπτωση μας που κάνουμε τις ενέσεις, ίσως είναι κ καλύτερο να μην κανεις. Γιατί κ εμενα μου είπαν το ιδανικό είναι να σταματήσουμε την ένεση μια μέρα πριν. Που αυτό πάει πιο πολυ σε προγραμματισμό τοκετού, έτσι μου ακούγεται! Αλλιώς βλέποντας κ κάνοντας κ συνεχή ενημέρωση στον αιματολόγο. Όμως αν έχεις πολλές συσπάσεις κ τύχει κάτι ξαφνικά κ δεν έχουν περάσει οι ώρες που πρέπει από την ένεση;; Άσε γι’ αυτό σου λέω, δεν θέλω να σκέφτομαι τπτ!:P Αναμένω να δω τι θα μου πει ο γυναικολογος την άλλη εβδομάδα. Με το καλό κ οπως έρθουν τα πράγματα! 

πρίν από 24 λεπτά , Irenesirene79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εμένα στην 32η εβδομάδα ήταν 1600-1700, οπότε πιστεύω ότι θα πάρει κι άλλο. 

Τα χάπια, τα συνεχίζω όλα, κανονικά και τις ενέσεις. 

Στον καρδιο, λόγω των συσπασεων που είχα, κάνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα, εδώ και κάνα δίμηνο.. 

Έχω μια απορία, που πιθανά, για τις περισσότερες να είναι χαζή, αλλά εμένα με αγχώνει πολύ.. Τυχαίνει κάποια να έχει σκύλο, γάτα και να περιμένει και παιδί??? 

Είχα αφήσει τη γάτα μου σε μια φίλη και είχαμε μόνο τη σκύλα και τώρα η φίλη θέλει να μου γυρίσει τη γάτα.. Και με έχει πιάσει ψιλοπανικος με το σενάριο "παιδιά, σκυλιά, γατιά"..! 

Πολυ καλό βάρος έχει για την εβδομάδα που είσαι! Θα πάρει κ άλλο σίγουρα, προσέχεις κ παίρνεις την αγωγή σου. Έχεις ακόμα δρόμο μπροστά! 
 

Εμεις δεν έχουμε κατοικίδια για να σε βοηθήσω. Αλλά έχω αρκετούς γνωστούς κ φίλους που έχουν κ τα πάνε μια χαρά με τα μικρά τους! Η αλήθεια βέβαια είναι πως έτσι όπως το περιγράφεις, ακούγεται κάπως αγχωτικό! Χαχαχα! 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Το μωρό μας γύρω στα 2400 στην 35η εβδομάδα. Το κεφάλι πάνω ακόμα να γυρίσει για καισαρική με βλέπω  (πρέπει να το πάρω απόφαση) Αύριο περιμένω τη μαία να έρθει σπίτι να μιλήσουμε.  Το μαγνήσιο μου το έκοψε. Σίδηρο και ασβέστιο μόνο και βιταμίνες. Κατι αλλο δε μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

 @Marialena86 ασπιρίνες θα τις κόψω σε καμία 10ρια μέρες. Τώρα τις ενέσεις λόγω του θέματος δεν νομίζω να μπορώ να τις κόψω πιο νωρίς.μου είπε απλά η γιατρός αν ξυπνήσω καμία μέρα και αισθάνομαι κάπως να μην την κάνω.και αν είναι όλα οκ την κάνω κανονικά την επόμενη μέρα.νομιζω 12 ώρες πριν θέλει για να μπορείς να κάνεις επισκληριδιο.εγω έτσι και αλλιώς δεν θα κάνω οπότε δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα.

@Irenesirene79 ειδικά τώρα που θα είναι το μωρό μικρό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.μονο η δική σου κούραση να τους φροντίσεις όλους.με σκυλιά και γατιά δεν ξέρω κάποιον.αλλα ξέρω πολλούς μόνο με σκυλιά η μόνο με γατιά και δεν υπήρχε πρόβλημα.εκτος αν ζηλεύουν πολύ αλλά και πάλι συνηθίζεται όπως όταν κάνεις δεύτερο παιδί μερικές φορές.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

 @Marialena86 ασπιρίνες θα τις κόψω σε καμία 10ρια μέρες. Τώρα τις ενέσεις λόγω του θέματος δεν νομίζω να μπορώ να τις κόψω πιο νωρίς.μου είπε απλά η γιατρός αν ξυπνήσω καμία μέρα και αισθάνομαι κάπως να μην την κάνω.και αν είναι όλα οκ την κάνω κανονικά την επόμενη μέρα.νομιζω 12 ώρες πριν θέλει για να μπορείς να κάνεις επισκληριδιο.εγω έτσι και αλλιώς δεν θα κάνω οπότε δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα.

@Irenesirene79 ειδικά τώρα που θα είναι το μωρό μικρό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.μονο η δική σου κούραση να τους φροντίσεις όλους.με σκυλιά και γατιά δεν ξέρω κάποιον.αλλα ξέρω πολλούς μόνο με σκυλιά η μόνο με γατιά και δεν υπήρχε πρόβλημα.εκτος αν ζηλεύουν πολύ αλλά και πάλι συνηθίζεται όπως όταν κάνεις δεύτερο παιδί μερικές φορές.

 

Καλά κ εγώ που δεν έχω θέμα, τις ενέσεις δεν μου τις κόβει. Μου είπε μόνο μπορούμε να αφήσουμε ένα περιθώριο 2-3 μέρες χωρις ένεση αν δούμε ότι ξεκινάει διαδικασία τοκετού. 12 ώρες είναι ναι για την επισκληριδιο. Αν δεν κανεις, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Η επισκληριδιος είναι το θέμα. Σχετικά με τις καούρες, δεν έχω κάθε μέρα κ δεν μπορώ να πω ότι έχω σε τρελό βαθμό. Αυτή τη στιγμή ας πούμε έχω κ έχω ξαπλώσει με μαξιλάρια ορθή γωνία σχεδόν! Όταν με πιάνει το βράδυ είναι πολυ ενοχλητικό. Αλλά αυτή η στάση βοηθάει κάπως. Φαντάζομαι το κανεις κ εσυ. Αν έχεις σε μεγάλο βαθμό, καταλαβαίνω ότι θα είναι πολυ πιο δύσκολο.

@manaoula Σημασία έχει να έρθουν γερά τα μωράκια μας κ αφού δεν έχει γυρίσει το ζουζούνι σου δεν φταις εσυ σε κάτι! Αλλά θα δείξει κιόλας ποτέ δεν ξέρεις! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Επίσης με τις καούρες τι κάνετε.δεν την παλεύω κάποιες φορές νομίζω.δεν μπορώ να κοιμηθώ.εχω και παλινδρόμηση μαζί.

Εγώ να σου πω την αλήθεια, έχω πάρει τις καούρες από φόβο.. Οπότε έκοψα το βραδινό.. Για την ακρίβεια, τρώω λίγο και νωρίτερα, ώστε να προλαβαίνει να απορροφάται. 

Και αυτό που προτείνει και η Μαριαλενα πιο πάνω εννοείται. 

Με την αναπνοή σου, κατά τη διάρκεια της μέρας, πως είσαι?! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Irenesirene79 Το μωρό μπορεί να γυρίσει μέχρι τελευταία στιγμή.νομιζω προτείνουν περπάτημα και κάτι ασκήσεις που έχει στο γιουτιουμπ.αλλα ρωτα γιατρό η μαία καλύτερα.οως μπορείς και δεν τρως.αν δεν φάω βράδυ το πρωί ξυπνάω με την κοιλιά να γουργουριζει φουλ.εχω κάθε μέρα καούρες σχεδόν.αλλες όλη μέρα άλλες μετά το απόγευμα.η αναπνοή χάλια.ειδικα άμα ξαπλώσω με δυσκολία.μπουκωμενη μύτη συνεχώς το τελευταίο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε βρε κορίτσια πως είστε ;εγώ σήμερα είμαι 34+2 έχω αρχίσει λίγο να ζοριζομαι λίγο με περπάτημα και αναπνοή ..επίσης ο γιατρός μου είπε δεν θέλουμε ακόμα έντονο περπάτημα 

Εγώ καουρες δεν έχω μόνο μια φορά π έφαγα πολύ αργά και κάτι πικάντικο ! 

Αλλά ξυπνάω το βράδυ και κάθομαι πόσες ώρες ξύπνια χωρίς λόγο ! Σκέτη ταλαιπωρία ..

Γενικά ανυπομονώ 

Έχετε φτιάξει βαλίτσα ; Έχετε πάρει όλα τα πράγματα ;;  

 

Link to comment
Share on other sites

@Angelina95 κ εγώ δεν ξεκίνησα περπάτημα ακόμα.βαλιτσα δεν έχω φτιάξει και από πράγματα ελάχιστα.πιστευω ότι άργησα λίγο.αλλα εντάξει.θελω να πιστεύω  ότι θα τελειώσω στις επόμενες δύο βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! 
Κ εγώ χάλια με την αναπνοή. Έχω ένα σχεδόν μόνιμο μπούκωμα κ το βράδυ αναγκαστικά κοιμάμαι μα το στόμα ανοιχτό.. στεγνώνει ο λαιμός μου, πίνω πιο πολυ νερό κ κατουριεμαι ακόμα πιο πολυ!!

Επισης όντως κάποια βραδιά κάθομαι ξύπνια κ αργω άπειρα να κοιμηθώ. 
Βαλιτσα δεν έχω φτιάξει ακόμα αλλά αυτές τις μέρες έχει έρθει η μαμά κ πλένει σιδερώνει τα ρούχα. Γενικά νομίζω τα έχω πάρει ή έστω παραγγείλει όλα τα πρώτα απαραίτητα. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

@Irenesirene79 Το μωρό μπορεί να γυρίσει μέχρι τελευταία στιγμή.νομιζω προτείνουν περπάτημα και κάτι ασκήσεις που έχει στο γιουτιουμπ.αλλα ρωτα γιατρό η μαία καλύτερα.οως μπορείς και δεν τρως.αν δεν φάω βράδυ το πρωί ξυπνάω με την κοιλιά να γουργουριζει φουλ.εχω κάθε μέρα καούρες σχεδόν.αλλες όλη μέρα άλλες μετά το απόγευμα.η αναπνοή χάλια.ειδικα άμα ξαπλώσω με δυσκολία.μπουκωμενη μύτη συνεχώς το τελευταίο διάστημα.

Δεν με αγχώνει η θέση της μικρής.. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα βγει! Χιχι

Το περπάτημα μου απαγορεύεται ακόμα, όπως και οποιαδήποτε άσκηση. 

Για το ότι δεν τρώω το βράδυ είναι φόβος και μόνο φόβος! Δεν αντέχω τις καούρες και την παλινδρόμηση! Με είχαν κουράσει τόσο πολύ. Κι εγώ ξυπνάω πεινασμένη το πρωί! 

Όσο για την αϋπνία.. Ένα θα πω, που είναι χαρακτηριστικό της κατάστασης. Χθες σας έγραφα πέντε τα χαράματα, ψάχνοντας κάγκελα για τα ζώα. Ότι να ναι..! 

Βαλίτσα έχω κάνει μια, που δεν μου έχει φτάσει με όσα έχωσα μέσα.. Και δεν έχω βάλει ακόμη μπιμπερό κλπ.. Το περίμενα λίγο πιο απλό :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...