Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 37+ μου φαίνεται άπιαστο όνειρο.δηλαδη άλλες 10 μέρες.μακαρι.ειχε άδεια η γιατρός μου αυτή την εβδομάδα και ψιλό αγχώθηκα.εκανα και την βαλίτσα.τα δικά μου τα πράγματα.εβαλα να πλύνω και του μωρού γιατί δεν έχω τίποτα έτοιμο.βλεπω τον άντρα μου να τρέχει και να μην φτάνει για τα ψώνια

Κοιτά δεν έχεις καν συσπάσεις σκέψου. Είναι εφικτό κ πολυ πιθανό να συμβεί! Παρολαυτα καλά κανεις κ ετοιμάζεσαι να μην έχεις κι αυτό το άγχος. Κ εγώ σήμερα έβαλα κάποια πράγματα ακόμα στη βαλίτσα! Κ έμειναν μόνο κάποια που αναγκαστικά θα μπουν τελευταία στιγμή. Όλα καλά θα πάνε! 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

@Nicole.natasa Τώρα μίλησα πάλι με το γιατρό. Από το μεσημέρι δεν ξαναείδα κάτι. Μου είπε πως πιέζει το μωρό τον τράχηλο για να εμπεδωθεί στη λεκάνη κ σπάνε κάποια αγγειάκια. Ξεκουράση κ ξάπλα μου είπε κ εμένα, για να είμαστε σίγουροι να κερδίσουμε μέρες. Αν κ όπως ειπε η Αλεξ δε σημαίνει πως ο τοκετός θα ξεκινήσει άμεσα. Ενέσεις συνεχίζω κανονικά. 
Πλησιαζει το ραντεβού σου. Σκέψου εγώ πήγα εχθές κ μου έχει βάλει ραντεβού πάλι την άλλη Παρασκευή. 
 

@Alex1989 Κ εγώ συμφωνώ κ έτσι ήξερα ότι από τη στιγμή που θα μπεις στο μηνα σου εάν εξελιχθεί φυσικά ο τοκετός, όποτε κ να γίνει είναι φυσιολογικό. Παρολαυτα ο γιατρός μου θέλει να φτάσουμε τις 38 ή έστω 37+. Όπως χαρακτηριστικά μου είπε, ακόμα κ οι προγραμματισμένες καισαρικές 38+ συνήθως τις βάζουν. Αυτό στο αναφέρω απλά γιατί συμπίπτει με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου. 
 

Σχετικα με το επίδομα, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά την περασμένη εβδομάδα. Πήγε ο αδερφός μου όμως, κ δεν του έδωσαν κάποιο χαρτί για τον εργοδότη, ούτε του είπαν κάτι. Κ εγώ η χαζη ήμουν σίγουρη πως θα του έλεγαν κάτι κ δεν του είπα να ρωτήσει. Δλδ πρέπει να μας δώσουν οπωσδήποτε κάποιο χαρτί τώρα ή μπορει να το δώσουν κ όταν καταθέσουμε κ τα χαρτιά για το επίδομα λοχείας συγκεντρωτικά;; Αυτό σκέφτηκα μετά κ δεν ασχολήθηκα! Χρήματα δεν μου έχουν βάλει ακόμα. 

Δεν του έδωσαν την απόφαση του επιδόματος κύησης που θα πληρωθείς; Το χαρτί ουσιαστικά που λέει το ποσό που θα πληρωθείς κ γράφει πάνω την Πητ σου και το ποσό που επιδοτεισαι για τις 56 μέρες; Αυτό ουσιαστικά θέλει κ ο εργοδότης. Το ίδιο Χάρτι είναι απλά παλιότερα σου το έδιναν σε 3 αντίτυπα, όταν εγώ γέννησα πριν δύο χρόνια.  Θα σου δώσουν κ ένα συγκεντρωτικό στο τέλος μόλις πληρωθούμε και το λοχείας , αλλά προσοχή αυτό θα το χρειαστουμε κ για το συμπληρωματικό επιδόμα του ΟΑΕΔ κ την 6μηνη άδεια μητρότητας, αν κάνετε χρήση, οπότε αν έχετε ένα αντίτυπο να το κρατήσετε κ στον εργοδότη δώστε φωτοαντιγραφο.

πρίν από 2 λεπτά , Alex1989 είπε:

Δεν του έδωσαν την απόφαση του επιδόματος κύησης που θα πληρωθείς; Το χαρτί ουσιαστικά που λέει το ποσό που θα πληρωθείς κ γράφει πάνω την Πητ σου και το ποσό που επιδοτεισαι για τις 56 μέρες; Αυτό ουσιαστικά θέλει κ ο εργοδότης. Το ίδιο Χάρτι είναι απλά παλιότερα σου το έδιναν σε 3 αντίτυπα, όταν εγώ γέννησα πριν δύο χρόνια.  Θα σου δώσουν κ ένα συγκεντρωτικό στο τέλος μόλις πληρωθούμε και το λοχείας , αλλά προσοχή αυτό θα το χρειαστουμε κ για το συμπληρωματικό επιδόμα του ΟΑΕΔ κ την 6μηνη άδεια μητρότητας, αν κάνετε χρήση, οπότε αν έχετε ένα αντίτυπο να το κρατήσετε κ στον εργοδότη δώστε φωτοαντιγραφο.

Το ξέρω ότι γενικά ισχύει το 38+ κατά κανόνα από περισσότερους γιατρούς για προγραμματισμένη δεύτερη καισαρική. Αλλά υπάρχουν κ εξαιρέσεις που βεβαια να το επιτρέπουν οι συνθήκες και είναι ασφαλές περιμένουν μέχρι κ 39+ εβδομάδες, καθότι οι τελευταίες 2 εβδομάδες είναι καθοριστικής σημασίας για την ανάπτυξη του εγκεφάλου και των πνευμόνων των εμβρύων, όταν φυσικά δεν αποφασίζει το έμβρυο να βγει μόνο του κ να γίνει αυτόματη έναρξη τοκετού. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός μου δεν είναι κ πολύ διαλλακτικός, κ αυτος είναι κ ένας από τους λόγους που θα τον αλλάξω μετά την γέννα.. Ε πάνε όλα καλά με το μωρό μου πρώτα...

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2021 at 1:13 PM, Irenesirene79 said:

Καλήμερα σας! Εγώ κάνω αντιπικτικες σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Πρώτον έχουμε μια ένδειξη κληρονομικής θρομβοφιλιας, δεύτερον είμαι από την αρχή της εγκυμοσύνης μου σε κατάκλιση και η γυναικολόγος μου φοβόταν ότι δεν θα γίνεται σωστή αιμάτωση του εμβρύου και τρίτον, συνεχίζω να καπνίζω, γεγονός που επίσης επιρρεαζει την δημιουργία θρομβων. 

Και εμένα η μικρή μου 1600-1700 ήταν την 32η εβδομάδα και μου είπαν ότι μάλλον θα βγει μικρούλα. 

Επίσης μετράω την πίεση μου, κατόπιν εντολής γιατρού εδώ και δύο μήνες σχεδόν.. Αυτό γίνεται για να περιορίσουν την πιθανότητα να πρέπει να πάμε σε πρόωρο τοκετό.. Ή τέλος πάντων να έχουμε μια εικόνα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. 

Από αυτά που αναφέρεις, έχουν πολλά κοινά οι εγκυμοσύνες μας. Όλα θα πάνε καλά! Εδώ που φτάσαμε, τα μπεμπακια μας δεν έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα για οποιοδήποτε κίνδυνο! 

Έλεγχε τις κινήσεις του εμβρύου.. Όσο κουνιέται, είναι χαρούμενο και παίζει!!! Δεν έχουμε λόγο ανησυχίας! 

 Σ' ευχαριστώ πολύ. Όλα καλά να πάνε και σε σένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Δεν του έδωσαν την απόφαση του επιδόματος κύησης που θα πληρωθείς; Το χαρτί ουσιαστικά που λέει το ποσό που θα πληρωθείς κ γράφει πάνω την Πητ σου και το ποσό που επιδοτεισαι για τις 56 μέρες; Αυτό ουσιαστικά θέλει κ ο εργοδότης. Το ίδιο Χάρτι είναι απλά παλιότερα σου το έδιναν σε 3 αντίτυπα, όταν εγώ γέννησα πριν δύο χρόνια.  Θα σου δώσουν κ ένα συγκεντρωτικό στο τέλος μόλις πληρωθούμε και το λοχείας , αλλά προσοχή αυτό θα το χρειαστουμε κ για το συμπληρωματικό επιδόμα του ΟΑΕΔ κ την 6μηνη άδεια μητρότητας, αν κάνετε χρήση, οπότε αν έχετε ένα αντίτυπο να το κρατήσετε κ στον εργοδότη δώστε φωτοαντιγραφο.

Το ξέρω ότι γενικά ισχύει το 38+ κατά κανόνα από περισσότερους γιατρούς για προγραμματισμένη δεύτερη καισαρική. Αλλά υπάρχουν κ εξαιρέσεις που βεβαια να το επιτρέπουν οι συνθήκες και είναι ασφαλές περιμένουν μέχρι κ 39+ εβδομάδες, καθότι οι τελευταίες 2 εβδομάδες είναι καθοριστικής σημασίας για την ανάπτυξη του εγκεφάλου και των πνευμόνων των εμβρύων, όταν φυσικά δεν αποφασίζει το έμβρυο να βγει μόνο του κ να γίνει αυτόματη έναρξη τοκετού. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός μου δεν είναι κ πολύ διαλλακτικός, κ αυτος είναι κ ένας από τους λόγους που θα τον αλλάξω μετά την γέννα.. Ε πάνε όλα καλά με το μωρό μου πρώτα...

Καλημέρα! 
Δεν του έδωσαν κάτι αλλά τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά το αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών, λέει πως θα μου το στείλουν ταχυδρομικώς. Άρα @Angelina95 είχες δίκιο! 
 

Σχετικα με την προγραμματισμένη καισαρική, δυστυχώς δεν γνωριζω καθόλου αν κ από όσα λες κ όσα εχω διαβάσει κατά καιρούς, φαίνεται να έχεις δίκιο. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ είναι δυσκολο που νιώθεις έτσι για το γιατρό σου σε αυτή τη φάση. Ευχομαι τα καλύτερα κ για το μωράκι σου αλλά κ για τη δίκη σου ψυχολογία! 
 

 

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2021 at 9:37 ΠΜ, berd είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Γιατι κάνετε αντιπηκτικές και πότε τις ξεκινήσατε;; Πόσα κιλά ήταν το μπεμπάκι σας στο ντόπλερ;; Εμένα τη 32η εβδομ ήταν 1700 περίπου μου είπε οτι δεν θα βγει και πολύ μεγάλη αλλα να ξεκινήσω αντιπηκτικές γιατι πρήζονται τα πόδια μου και γιατί απ τη μια μεριά δεν κυκλοφορεί καλά το αίμα απ τη μήτρα στο έμβρυο. Δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. Μου είπε και να μετράω τη πίεση μου να μην ανέβει πάνω απ το 14 αλλά εγώ έχω κοντά στο 11.

καλησπέρα κορίτσια!!έχω μερες να γράψω.. με άλλα 3 από πίσω μου κ 1 που κοντεύει να ερθει τρέχουμε...εχω τα εχω ολα έτοιμα κ την βαλίτσα μου κ του μπέμπη, λεπτομέρειες λείπουν μόνο...

τωρα εμενα στις 34 βδ ακριβώς ήταν 2472 γρ γενικα βγαίνουν μεγάλα τα δικα μου παιδια.την Πέμπτη έχω γυναικολόγο που θα είμαι 36 κ θα εχω μπει επίσημα στο μηνα μου.

το σαλοσπιρ το έκοψα τωρα στις 35 κ σε 1 βδ κόβω κ το υπόθετο.τωρα μαγνήσιο μου ειπε μεχρι τέλος αλλα μαλλον μετα τις 37 θα το κόψω.αφου ετσι εκανα σε όλα.

τωρα κανονικα είμαι μέχρι 22/7  αλλα 21 κ 22 έχει ιατρείο δεν θα με βάλει αν μπω με πρόκληση 23 που θα είμαι 40+1 δεν παιζει μου είπε οποτε σαν τελευταία μέρα πάμε για 20/7 καλα λεω δεν πειραζει θα βγει καρκίνος...Χαχαχαχα...απο κιλά μια χαρα συν 16 με 17 Χαχαχαχα πάνω κάτω τόσα παίρνω πάντα, λιγο πρήξιμο εχω στα χέρια κ λιγο στα χέρια. εχω κατακράτηση προφανώς, οκ πίνω πολυ νερό. 

αα κ μάρσιπο εχω ring sling αλλα με έπιανε ο ωμός μου οποτε στο 3ο παιδι πήρα έναν γαλλικό που ειναι κ καλοκαιρινό εργονομικό από νεογέννητο για καλοκαίρι κ χειμώνα που δένει με κλιπ από τα Λητώ, ακριβώς μεν αλλά πολύ καλός. 

  • Μου αρέσει 2

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Όσες έχετε κάνει κατάθεση για το επίδομα του ΙΚΑ και περιμένετε την απάντηση κοιτάξτε και στο email σας. Σε έμενα το έστειλαν με email ενώ μου είχαν πει ταχυδρομικώς. Αλλιώς επικοινωνήστε από βδομάδα αν βγάλετε γραμμή

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα με το επίδομα από τον οαεδ γνωρίζουμε τι γίνεται;

Καλημέρα! 
Το μόνο που ξερω είναι πως όταν καταθέσουμε τα υπόλοιπα χαρτιά για το επίδομα λοχείας στο ΙΚΑ, μας δίνουν ένα χαρτί κ για το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ. Αν δεν στο δώσουν το ζητάς. Λογικά μετά μιλάς με ΟΑΕΔ. 
 

Κορίτσια πως τα πάτε; Εγώ σήμερα σταματάω μαγνήσιο κ utrοgestan. Συσπάσεις αρκετές συνεχίζουν κ έχω περιέργεια τι θα γίνει τώρα που θα κόψω τα χάπια. Επίσης αυτές τις μέρες νιώθω ακόμα πιο χαμηλά το μωρό, κουράζομαι ακόμα πιο εύκολα, σχεδόν με το ζορι κινούμαι μέσα στο σπίτι κ πονάει κ η μέση μου που κ που! 
 

@Nicole.natasa Στείλε μας νεότερα μετά το γιατρό! 

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά σήμερα όλα καλά μου είπε.το αίμα φυσιολογικά είναι.ειδικα για μένα που έπαιρνα και ασπιρίνη και τις ενέσεις.αναμενουμε.εκανα σύσπαση την ώρα που κάναμε τον υπέρηχο.απλα σκλήρυνε η κοιλιά γύρω γύρω από τον αφαλό.ουτε ήξερα ότι αυτό ήταν!το μωρό είναι 2800 γρ.οποτε μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά από εδώ και πέρα δεν θέλουμε να γεννηθεί και πολύ μεγάλο.περπατημα να αρχίσω λέει σιγά σιγά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκοψα το μαγνήσιο το Σάββατο που πήγα στον γιατρό μου ήμουν 35&5 ήταν 2.5 κιλά και 47 εκατοστα ..

Γενικά μου πρότεινε να ξεκινήσω να περπατάω αλλά σε καμιά βδομάδα ..(δεν ξέρω γιατί )

Κάναμε και καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο .. 

Εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι πολύ έντονα ! Ποναω κ ολας κάτω ..

Εμένα μου έδωσε κ κάποια κολπικά υπόθετα για μύκητες :/ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια κ εμένα την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 36+1 μου είπε σε λίγες μέρες για περπάτημα. Μάλλον θέλουν να είναι πιο σίγουροι ότι θα πάρουμε έστω λίγο ακόμα από το μηνα. Τρομερή κούραση κ υπνηλία κ εγώ. Αφού λέω αν τύχει κάτι, έτσι όπως νιώθω θα εχω κουράγιο για τον τοκετό;; Χαχαχα! Τώρα εχω πάλι ραντεβού την Παρασκευή. Αν δε γεννήσω μέχρι τότε έτσι όπως νιώθω!! Αχ μπήκαμε στην τελική ευθεία κ δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Με το καλό κορίτσια!:x

  • Μου αρέσει 3

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω για καρδιοτοκογραφο και να δω στον υπέρηχο αν έχει πάρει θέση για φυσιολογικό τοκετό. Αν όχι την άλλη εβδομάδα που θα έχω μπει στην 39η εβδομαδα μπαίνω για καισαρική αλλά θα του πω να την κάνω την 40η εβδομάδα (δε νομίζω να το δεχτεί). Με έχει πιάσει μια τεμπελιά και αϋπνία (ενώ νυστάζω δεν μπορώ να κοιμηθώ) κάτι θα σκέφτομαι μάλλον και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, milkyway90 είπε:

Σχετικά με τα πρώτα ρουχαλάκια του μωρού ήθελα να ρωτήσω αν παίρνουμε μακρυμανικα φορμακια ή καλοκαιρινα... ; Όπως επίσης και κουβέρτα ; 

Κυρίως κοντομάνικα πήρα εγώ κ λίγα μακρυμάνικα με κλειστό ποδαράκι. Βέβαια τα περισσότερα τα πήρα 62cm (0-3 μηνών), οπότε κ να μη χρειαστούν τώρα τα μακρυμάνικα θα τα βάλει πιστεύω αργότερα έστω κ λίγο. Μια κουβερτούλα πικε είναι απαραίτητη να υπάρχει για τώρα το καλοκαίρι.:)

@manaoula Μακαρι να έχει πάρει θέση το νινακι σου! Αλλά κ αν όχι, δεν πειράζει! Νομίζω πως ξερω τι σκέφτεσαι κ δεν θες να το συνειδητοποιήσεις! Χαχα! 
 

@Xristinak Σ’ ευχαριστούμε πολυ!! Είδα λίγο το θέμα που έχεις ανοίξει. Σου ευχομαι να τα ρυθμισεις όλα συντομα κ να έρθει η εγκυμοσύνη!!:)


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...