Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Εγώ μένω εξωτερικό και νομίζω το έχουν ρουμινγκ ιν.αλλα δεν ξέρω αν στο δίνουν κατευθείαν.επισης καισαρική κάνεις με ραχιαία που είναι νομίζω πιο ελαφριά και επανερχεσαι πιο γρήγορα.εγω είχα βλέννα πάλι σήμερα.βλεοω να γίνομαι μαμά Ιουνίου.. αύριο καρδιοτοκογραφο πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Εγώ μένω εξωτερικό και νομίζω το έχουν ρουμινγκ ιν.αλλα δεν ξέρω αν στο δίνουν κατευθείαν.επισης καισαρική κάνεις με ραχιαία που είναι νομίζω πιο ελαφριά και επανερχεσαι πιο γρήγορα.εγω είχα βλέννα πάλι σήμερα.βλεοω να γίνομαι μαμά Ιουνίου.. αύριο καρδιοτοκογραφο πάλι

Κορίτσι μου με το καλό κ όποτε θέλει ας έρθει! Κ εγώ είχα από την αρχή ένα προαίσθημα ότι θα γίνω μανούλα Ιουνίου, αλλά δεν το βλέπω να βγαίνει! Χαχαχα!! Να ρωτήσω.. η ραχιαία μπορεί να γινει ανεξάρτητα από την αντιπηκτική; Ή έχει τους ίδιους κανόνες με την επισκληριδιο σ’ αυτό το θέμα; Βλέπω οτι την κάνουν κ εδώ στα δημόσια. Όμως εμένα που θα γεννήσω στο Ιασώ, ο γιατρός μου δεν μου την έχει αναφέρει σαν επιλογή. Θα τον ρωτήσω κιόλας.  
 

@manaoula Κουράγιο με τον ύπνο βρε κορίτσι.. αυτό το πράγμα που όλοι ρωτάνε ποτέ θα γεννήσεις… ασχολιαστο! Με νευριάζουν κ εμένα, προσπαθώ να μην τους δίνω σημασία. Προσπάθησε να μην τα σκέφτεσαι μετά. Έχουμε απο μόνες μας τις σκέψεις κ τις ανησυχίες μας, δεν θελουμε κι άλλες! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 ξέρω ότι είναι πολύ πιο λεπτή η βελόνα και δεν έχει καθετηρακι έτσι ώστε να υπάρξει κάποια αιμορραγία.αλλα χρησιμοποιείται μόνο σε καισαρική γιατί η επίδραση περνάει σχετικά γρήγορα και δεν μπορούν να σου ξανά γεμίσουν δόση όπως στην επισκληριδιο.εννοειται όποτε θέλει ας έρθει τώρα.38η βδομάδα φτάνουμε.

Αυτό με τον ύπνο και μένα με ζοριζει.γενικα υπνηλία.αλλα το βράδυ δεν κοιμάμαι καλά.ποναω παντού όλα με ενοχλούν.κρυωνω ζεσταίνομαι.κουρασμενη ξυπνάω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 ξέρω ότι είναι πολύ πιο λεπτή η βελόνα και δεν έχει καθετηρακι έτσι ώστε να υπάρξει κάποια αιμορραγία.αλλα χρησιμοποιείται μόνο σε καισαρική γιατί η επίδραση περνάει σχετικά γρήγορα και δεν μπορούν να σου ξανά γεμίσουν δόση όπως στην επισκληριδιο.εννοειται όποτε θέλει ας έρθει τώρα.38η βδομάδα φτάνουμε.

Αυτό με τον ύπνο και μένα με ζοριζει.γενικα υπνηλία.αλλα το βράδυ δεν κοιμάμαι καλά.ποναω παντού όλα με ενοχλούν.κρυωνω ζεσταίνομαι.κουρασμενη ξυπνάω

Σ’ ευχαριστω για τις πληροφορίες! 
 

Καλα εννοείται ότι ποιοτικός ύπνος δεν υπάρχει.. κ εγώ αργω να κοιμηθώ, ξυπνάω κ μπορεί να κάνω κ 2 ώρες να ξανά κοιμηθώ κ όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις! Αλλά κοιμάμαι κ μέσα στη μέρα κ νομίζω έρχεται κ στρώνει λίγο! 


Βρε κορίτσια ενώ γενικά δεν είχα τρελή όρεξη τοσον καιρό, τώρα στον 9ο νιώθω ότι πεινάω συνέχεια! Δεν υποτίθεται ότι μειώνεται η όρεξη μας τώρα ή όχι;; Εσείς σε τι φάση είστε με το φαγητό; 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Σ’ ευχαριστω για τις πληροφορίες! 
 

Καλα εννοείται ότι ποιοτικός ύπνος δεν υπάρχει.. κ εγώ αργω να κοιμηθώ, ξυπνάω κ μπορεί να κάνω κ 2 ώρες να ξανά κοιμηθώ κ όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις! Αλλά κοιμάμαι κ μέσα στη μέρα κ νομίζω έρχεται κ στρώνει λίγο! 


Βρε κορίτσια ενώ γενικά δεν είχα τρελή όρεξη τοσον καιρό, τώρα στον 9ο νιώθω ότι πεινάω συνέχεια! Δεν υποτίθεται ότι μειώνεται η όρεξη μας τώρα ή όχι;; Εσείς σε τι φάση είστε με το φαγητό; 

Εγώ γενικά έχω όρεξη.εκτος από κάποιες φορές με πολύ ζέστη π δε θέλω να φάω πολύ παρά μόνο νερό κ καρπούζι.με τον ύπνο ευτυχώς δεν έχω θέμα μπορώ να κοιμηθώ ανά πάσα στιγμή απλά τα βράδυα ξυπνάω για τουλαετα. 

εκεί π θα γεννήσω σου δίνουν χαρτιά να συμπληρωσεις αν δηλώσεις αποκλειστικο θηλασμό έχεις συνέχια το μωράκι μαζί .στην αρχή όταν γέννας στο βάζουν λίγο πάνω σου αλλά μετά στο περνούν για λίγο να το ελέγξουν να το εξετάσουν κ μετά το φέρνουν.μπορει όντως να του δίνουν λίγο γάλα στο ενδιαμεσο της εξέτασης εκείνη πριν το φέρουν για πρώτη φορά το λέω με επιφύλαξη δε ξέρω τι κάνουν ακριβώς αλλά δε με ενοχλεί κ ιδιατερα αρκεί να ναι καλά το παιδι. Μετά είστε συνέχεια μαζί.παντως ακόμα κ μεικτό θηλασμό να θέλει κάποια να κανει καλύτερα να δηλώσει αποκλειστικό για να χει τα περισσότερα πρόνομια κ το μωράκι συνέχεια δίπλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Ξέρετε πόση ώρα έχουμε αν σπάσουν τα νερά να πάμε στο νοσοκομειο?

Εάν δεν έχουμε πόνους μαζί, έχουμε χρόνο. Τώρα ποσό ακριβώς δεν ξερω. Αλλά έχω ακούσει από άλλες κοπέλες πως κάνανε το ντουζακι τους κ πήγαν χαλαρά! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , manaoula είπε:

Διαβασα οτι μπορει να ξεκινησουν οι πονοι και μετα να σπασουν τα νερα. Εκει τι κανουμε; πως θα καταλαβουμε  ότι είναι πόνοι γέννας και όχι "ψευτικοι" πόνοι;

Αυτή την απορία την έχω κ εγώ, αν κ όλοι μου λένε ότι θα το καταλάβω! Θα είναι πολυ τακτικες οι συσπάσεις κι ο πόνος και όχι στιγμιαίος κ τέλος. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν θα το καταλάβω σίγουρα, γιατί πιστεύω με το που νιώσω πιο πολυ πόνο θα αγχωθώ! Η λύση είναι μια, θα πάρουμε τηλ το γιατρό μας. Εμένα μου είπα απλά να τον καλέσω με το που νιώσω οτιδήποτε διαφορετικό! 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βρε κορίτσια

Διάβασα όλα σας τα σχόλια και εγώ με τον ύπνο γενικά υποφέρω ξυπνάω π.χ. 4:00 θα ξανακοιμηθώ 7:00 το πρωί και μετά 9 είμαι ξύπνια!!

Αντί να κοιμόμαστε τώρα για να κρατήσουμε δυνάμεις μάλλον και σε αυτό η φύση προνοεί έτσι ώστε να μας εξοικειώσει.. ποιος ξέρει;;

Όσον αφορά το φαγητό και εγώ πεινάω πάρα πολύ και βάζω κιλά για πλάκα.

Γενικά ο γιατρός σας έχει προτείνει ασκήσεις περπάτημα ή οτιδήποτε;;

Όσον αφορά το rooming in ξέρω πως το νοσοκομείο που θα είμαι μπορώ να το ζητήσω όταν πάω. Εσεις  σαν μία γνώμη τι μου προτείνετε άλλοι μου λένε ξεκουράσου και άλλοι λένε καλύτερα να έχεις το παιδί εσύ όλη την ώρα.

Επίσης για τους πόνους έκανα πρόσφατα ένα σεμινάριο στο οποίο μας έλεγε ότι όταν οι συσπάσεις πλέον φτάσουνε να είναι στο πεντάλεπτο τότε θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε για το μαιευτήριο έτσι ώστε να μην πάμε πιο πριν και φάμε πόσες ώρες εκεί τώρα με τα σπασμένα νερά είναι πολύ πιο δύσκολο να καθυστερήσουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Καλημέρα βρε κορίτσια

Διάβασα όλα σας τα σχόλια και εγώ με τον ύπνο γενικά υποφέρω ξυπνάω π.χ. 4:00 θα ξανακοιμηθώ 7:00 το πρωί και μετά 9 είμαι ξύπνια!!

Αντί να κοιμόμαστε τώρα για να κρατήσουμε δυνάμεις μάλλον και σε αυτό η φύση προνοεί έτσι ώστε να μας εξοικειώσει.. ποιος ξέρει;;

Όσον αφορά το φαγητό και εγώ πεινάω πάρα πολύ και βάζω κιλά για πλάκα.

Γενικά ο γιατρός σας έχει προτείνει ασκήσεις περπάτημα ή οτιδήποτε;;

Όσον αφορά το rooming in ξέρω πως το νοσοκομείο που θα είμαι μπορώ να το ζητήσω όταν πάω. Εσεις  σαν μία γνώμη τι μου προτείνετε άλλοι μου λένε ξεκουράσου και άλλοι λένε καλύτερα να έχεις το παιδί εσύ όλη την ώρα.

Επίσης για τους πόνους έκανα πρόσφατα ένα σεμινάριο στο οποίο μας έλεγε ότι όταν οι συσπάσεις πλέον φτάσουνε να είναι στο πεντάλεπτο τότε θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε για το μαιευτήριο έτσι ώστε να μην πάμε πιο πριν και φάμε πόσες ώρες εκεί τώρα με τα σπασμένα νερά είναι πολύ πιο δύσκολο να καθυστερήσουμε

Καλησπέρα! 
 

Εμενα ο γιατρός για κάποιο λόγο δεν μου είπε να ξεκινήσω περπάτημα ακόμα, ουτε για σεξ ανέφερε κάτι που γενικά το λένε σχεδόν όλοι (άσχετα που δεν μπορώ ουτε να το σκεφτώ!!).

Σχετικα με το rooming in κ εγώ έχω διχαστεί να σου πω την αλήθεια. Πιστευω 1-2 μέρες θα είμαι χάλια, επειδή ξερω τον οργανισμό μου, κ ίσως είναι καλύτερα να μπορώ να ξεκουραστώ λίγο. Αν κ μου είπαν πως από τη στιγμή που θα δηλώσεις ότι θες να θηλάσεις αποκλειστικά στο φέρνουν πολυ συχνά. Αλλά κ στο rooming in αν τους πεις να το πάρουν λίγες ώρες το βράδυ, μπορούν να το πάρουν. Οπότε είναι πως θα νιώσεις εσυ καλύτερα. Δεν θεωρώ ότι ειναι κακό ότι κ να διαλέξεις. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω για τις τελευταίες εξετάσεις υπέρηχο στο νοσοκομείο και να κανονίσω τα της γέννας. Τι να ρωτήσω;; τόσο καιρό έλεγα να ρωτήσω αυτό εκείνο και σήμερα το απόλυτο κενό. Το μοναδικό που σκέφτηκα είναι να κάνω λίγα μακαρόνια με σάλτσα για αύριο γιατί δε θα προλάβω να μαγειρέψω. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Αύριο πάω για τις τελευταίες εξετάσεις υπέρηχο στο νοσοκομείο και να κανονίσω τα της γέννας. Τι να ρωτήσω;; τόσο καιρό έλεγα να ρωτήσω αυτό εκείνο και σήμερα το απόλυτο κενό. Το μοναδικό που σκέφτηκα είναι να κάνω λίγα μακαρόνια με σάλτσα για αύριο γιατί δε θα προλάβω να μαγειρέψω. 

Πολυ σωστη σε βρίσκω με τα μακαρόνια!! Χαχα! Αχ τι να σου πω για να ρωτήσεις δεν ξερω… κ εμένα με βλέπω να μη ρωτάω τπτ σχετικό! Με το καλο αύριο όλα κ στείλε μας νέα! 

@Nicole.natasa Ναι κ εγω έτσι έχω καταλάβει.. ειναι εντονος κ οι συσπάσεις τακτικές. Αλλά στην περίπτωση σου που δεν είχες συσπάσεις μέχρι τώρα, μπορεί να κορυφωθεί σιγά σιγά τις επόμενες μέρες. Εγώ που τις έχω συνηθίσει αυτές τις συσπάσεις δεν τους δίνω πλέον σημασία!:P


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Πάντως εγώ σήμερα έχω αρκετές συσπάσεις με λίγο πόνο.δεν ξέρω τι να περιμένω κιόλας.λογικα πρέπει να είναι έντονος ο πόνος στις συσπάσεις της γέννας

Στα σεμινάρια της Φαιναρέτης, οι μαιες έλεγαν ότι η διαφορά των συσπάσεων πριν τον τοκετό, από αυτές του τοκετού, είναι ότι οι συχνές, που έχουμε πριν, είναι γύρω από τον αφαλό. Ενώ του τοκετού, είναι ψηλά, σαν να πιέζουν προς τα κάτω. 

Επίσης είπαν κάτι που δεν γνώριζα και μου φάνηκε πολύ σημαντικό και ενδιαφέρον. Δεν σπάνε τα νερά σε όλες και ούτε περιμένουμε οπωσδήποτε αυτή τη στιγμή και ότι αυτό είναι κάτι εξιδανικευμένο, από τις ταινίες. Το ιδανικό είναι να μετράμε τη συχνότητα των συσπάσεων μας και ότι μπορεί να έχουμε αρκετό καιρό μπροστά μας. Όπως το ότι θα ήταν καλό να μην βιαστούμε να πάμε στο νοσοκομείο, γιατί μπορεί να χρειαστεί να περάσουμε 15 με 20 ώρες μέχρι να έρθει η ώρα που θα γεννησουμε, από την ώρα που θα νιώσουμε τον πρώτο πόνο. 

Είναι σημαντικό, με το που θα νιώσουμε ότι κάτι συμβαίνει να επικοινωνήσουμε με τον /την γυναικολόγο μας. 

Εγώ θα πρότεινα, ακόμη και τώρα, αν έχετε απορίες είτε να μιλήσετε με το γιατρό σας, ώστε να ξέρετε τι να περιμένετε είτε να κάνετε και ένα τηλέφωνο στη Φαιναρέτη, που πάντα υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει. Εγώ επικοινώνησα μετά από την παρότρυνση κάποιας από τις κοπέλες εδώ και μπήκα σε ένα ταχύρρυθμο σεμινάριο, που μου έλυσε πάρα πολλές απορίες και με ηρέμησε πολύ! 

Εδώ που φτάσαμε, όλα θα πάνε καλά! Είμαστε τυχερές και κανένα παιδί δεν έμεινε για πάντα μέσα, θα τα καταφέρουμε!!! 

Εμείς πήραμε από χθες και τη γάτα στο σπίτι μας και προσπαθούμε να προσαρμοστουμε οοοολοοοιιιι μαζί..! 

Και ακόμη δεν έχω κάνει την μετακόμιση από το δικό μου σπίτι στο κοινό μας σπίτι. 

Με βλέπω να γενναω πάνω στις κούτες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...