Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

@Irenesirene79 όταν πήγα για ντοπλερ μου είπαν ότι μωρό μου είναι ελλιποβαρες ( νομίζω ήταν 1927 στην 32η εβδομάδα και κάτι μερες). Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και πήγα και έκανα πάλι ντοπλερ σε κάποιο ιδιωτικο κέντρο και το πλήρωσα 120 ευρώ. Το μόνο που ήθελα να ξέρω ήταν αν το μωράκι παίρνει βάρος. Το αποτέλεσμα ήταν ότι σε μια εβδομάδα είχε πάρει κάτι παραπάνω από 200 γραμμάρια. Την προηγούμενη εβδομάδα (38η εβδομάδα και κάτι μέρες δε θυμάμαι πόσες) που πήγα για εξέταση το μωράκι έφτασε γύρω στα 3400. Φταίω τώρα να πάω να βρω τον προηγούμενο και να τον βρίσω που μου έβγαλε το μωρό μου ελλειποβαρες και με έκανε να στεναχωριέμαι χωρίς λόγο; το θέμα είναι ότι αν παίρνει βάρος κάθε βδομάδα το μωρό σου είναι καλά. Μη στεναχωριέσαι. Έχεις ένα μήνα ακομα. Τώρα θα πάρει το βάρος που πρέπει.

Αύριο πάω για μοριακό τεστ κοβιντ στο νοσοκομείο και ο σύζυγος σε ιδιωτικό κεντρο. Τετάρτη λογικά θα έχω το μωρό μου στην αγκαλίτσα μου. Για περισσότερες πληροφορίες αύριο το απογευματακι. 

Γνωρίζουμε αν εχει γεννήσει καποια μανούλα μέχρι στιγμής; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, manaoula είπε:

@Irenesirene79 όταν πήγα για ντοπλερ μου είπαν ότι μωρό μου είναι ελλιποβαρες ( νομίζω ήταν 1927 στην 32η εβδομάδα και κάτι μερες). Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και πήγα και έκανα πάλι ντοπλερ σε κάποιο ιδιωτικο κέντρο και το πλήρωσα 120 ευρώ. Το μόνο που ήθελα να ξέρω ήταν αν το μωράκι παίρνει βάρος. Το αποτέλεσμα ήταν ότι σε μια εβδομάδα είχε πάρει κάτι παραπάνω από 200 γραμμάρια. Την προηγούμενη εβδομάδα (38η εβδομάδα και κάτι μέρες δε θυμάμαι πόσες) που πήγα για εξέταση το μωράκι έφτασε γύρω στα 3400. Φταίω τώρα να πάω να βρω τον προηγούμενο και να τον βρίσω που μου έβγαλε το μωρό μου ελλειποβαρες και με έκανε να στεναχωριέμαι χωρίς λόγο; το θέμα είναι ότι αν παίρνει βάρος κάθε βδομάδα το μωρό σου είναι καλά. Μη στεναχωριέσαι. Έχεις ένα μήνα ακομα. Τώρα θα πάρει το βάρος που πρέπει.

Αύριο πάω για μοριακό τεστ κοβιντ στο νοσοκομείο και ο σύζυγος σε ιδιωτικό κεντρο. Τετάρτη λογικά θα έχω το μωρό μου στην αγκαλίτσα μου. Για περισσότερες πληροφορίες αύριο το απογευματακι. 

Γνωρίζουμε αν εχει γεννήσει καποια μανούλα μέχρι στιγμής; 

Τι υπεροχοοοοοο με το καλό κορίτσι μου μάλλον θα είσαι η 1η μανούλα εδώ !!!

Εγώ κορίτσια πήγα χτες 37&5 μου είπε 2700 δεν ξέρω τώρα ..300 γρ είχε βάλει σε 2 βδομάδες ..κανονίσαμε καρδιοτοκογραφο το Σάββατο ..εγώ δεν είχα κάνει μέχρι τώρα ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια με το καλό σε όλες μας να κρατήσουμε γερά μωράκια στην αγκαλιά μας! Εγώ πήγα τελευταία φορά 37+5 γιατρο κ η μικρή έβγαινε 3240. Μάλλον θα είμαι η δεύτερη μανούλα, καθώς Τετάρτη πάω για μοριακό κ ενέσεις κορτιζόνης, και την Παρασκευή μπαίνουμε για καισαρική. Μου φαίνεται σαν ψέμα... Ακόμη δεν με έχει πιάσει άγχος αλλά όσο κοντεύει η μέρα μια αγωνία θα με πιάσει. . Να πάνε όλα καλά σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 4

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

@Alex1989 μπράβο στο μωράκι σου!!! Τρώει καλά! Ας σοβαρευτώ! Καλό είναι να μη σε πιάσει άγχος. Εμένα με έπιασε και είμαι από τώρα άυπνη. Προχθές πήρα ένα βιβλίο να διαβάσω να χαλαρώσω και να ξεχάσω ίντερνετ κινητο τηλεόραση και ότι άλλο προκαλεί υπερένταση! Χρειαζόμαστε ύπνο και ησυχία και ηρεμία πάνω από όλα. Με το καλό τα μωράκια μας σ5ις αγκαλιές μας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , manaoula είπε:

@Alex1989 μπράβο στο μωράκι σου!!! Τρώει καλά! Ας σοβαρευτώ! Καλό είναι να μη σε πιάσει άγχος. Εμένα με έπιασε και είμαι από τώρα άυπνη. Προχθές πήρα ένα βιβλίο να διαβάσω να χαλαρώσω και να ξεχάσω ίντερνετ κινητο τηλεόραση και ότι άλλο προκαλεί υπερένταση! Χρειαζόμαστε ύπνο και ησυχία και ηρεμία πάνω από όλα. Με το καλό τα μωράκια μας σ5ις αγκαλιές μας

Την πρώτη φορά με είχε πιάσει άγχος για την όλη διαδικασία που θα μου είναι άγνωστη, καθώς ήταν το πρώτο μου μωρό... Τώρα που το ξέρω πως θα είναι, θα με πιάσει απλά εκείνη την ημέρα μέχρι να τελειώσει η διαδικασία κ να πάνε όλα καλά... 

Κάτι άλλο... Από έγγραφα για το μαιευτήριο και το επίδομα γέννησης τι σας ζήτησαν; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Alex1989 από χαρτιά μου ζήτησαν αμκα δικό μου και του συζύγου ληξιαρχική πράξη γαμου, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φωτοτυπίες ταυτοτήτων όλες τις εξετάσεις αίματος που έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυχενικη διάφανεια β επιπέδου ντοππλερ και το υπέρηχο καρδιάς εμβρύου που μου ζητήθηκε να κάνω. Οι εξετάσεις από ότι φαντάζομαι είναι για κάνουν φάκελλο ασθενούς στο νοσοκομείο και να δουν για το παιδί ώστε να συγκρίνουν το τότε με τα της γέννησής. Για το επίδομα γέννησής δεν ξέρω λογικά θα πάρουμε από το νοσοκομείο κάποιο χαρτί που θα πρέπει να το πάμε στο ΙΚΑ. Θα πρέπει να βγάλουμε το αμκα του παιδιού και νομίζω θα πρέπει να δηλωθεί το παιδί στο ληξιαρχείο (ευτυχώς για εμάς θα τα κάνουμε στο νοσοκομείο αυτά γιατί υπάρχει ληξιαρχείο μέσα στο νοσοκομείο). Δεν ξέρω κάτι άλλο. Ρωτώντας θα μάθουμε. Νομίζω για τους άντρες μας θα υπάρχει αρκετό τρέξιμο για τη γραφειοκρατία. Έβαλα.ολα τα χαρτιά όλα αυτά σε ένα φάκελο και του είπα αυτό τον φάκελο να μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου. Κάτι μου λέει ότι θα τρέχει τελευταία στιγμή να μαζεύει τα χαρτιά. :razz:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , manaoula είπε:

@Alex1989 από χαρτιά μου ζήτησαν αμκα δικό μου και του συζύγου ληξιαρχική πράξη γαμου, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φωτοτυπίες ταυτοτήτων όλες τις εξετάσεις αίματος που έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αυχενικη διάφανεια β επιπέδου ντοππλερ και το υπέρηχο καρδιάς εμβρύου που μου ζητήθηκε να κάνω. Οι εξετάσεις από ότι φαντάζομαι είναι για κάνουν φάκελλο ασθενούς στο νοσοκομείο και να δουν για το παιδί ώστε να συγκρίνουν το τότε με τα της γέννησής. Για το επίδομα γέννησής δεν ξέρω λογικά θα πάρουμε από το νοσοκομείο κάποιο χαρτί που θα πρέπει να το πάμε στο ΙΚΑ. Θα πρέπει να βγάλουμε το αμκα του παιδιού και νομίζω θα πρέπει να δηλωθεί το παιδί στο ληξιαρχείο (ευτυχώς για εμάς θα τα κάνουμε στο νοσοκομείο αυτά γιατί υπάρχει ληξιαρχείο μέσα στο νοσοκομείο). Δεν ξέρω κάτι άλλο. Ρωτώντας θα μάθουμε. Νομίζω για τους άντρες μας θα υπάρχει αρκετό τρέξιμο για τη γραφειοκρατία. Έβαλα.ολα τα χαρτιά όλα αυτά σε ένα φάκελο και του είπα αυτό τον φάκελο να μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου. Κάτι μου λέει ότι θα τρέχει τελευταία στιγμή να μαζεύει τα χαρτιά. :razz:

Για το ΙΚΑ χρειάζεσαι μόνο μια ληξιαρχική πράξη γέννησης για να πάρεις το επίδομα λοχειας. Την ίδια ημέρα στις παροχές του ικα θα σου δώσουν ένα ακόμα χαρτι, στο οποιο θα είναι αθροισμενα τα ποσά που έλαβες από επίδομα κυοφοριας και λοχειας και αυτό το χρειάζεσαι για  να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ. 

Εγω εχω αύριο ραντεβού, θα είμαι 38w3d & θα κανονίσουμε την ημέρα της καισαρικής γιατί ο μπέμπης είναι ανάποδα. Φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα..

Με το καλο κορίτσια μου!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , manaoula είπε:

@Bbboob το επίδομα για την εγκυμοσύνη το πήρες; εγώ όχι ακόμα θα πάρω τηλέφωνο την Τρίτη και ελπίζω να απαντήσουν

Ναι κ μένα αυτά μου είπαν. Εγώ εννοούσα το επίδομα γέννησης των 2000€. Την αίτηση σου την κάνουν από το μαιευτήριο στο σύστημα διαδικτυακά, απλά συν αυτών των δικαιολογητικών μου ζήτησαν κ IBAN λογαριασμού όπου φαίνομαι πρώτη δικαιούχος. Και το ΑΜΚΑ σου το βγάζουν πλέον εκεί απευθείας, χωρίς να χρειαστεί να πας ΚΕΠ. Εγώ μάλλον το ληξιαρχείο δεν θα το γλίτωσω, νομίζω πως πρέπει να πάω από εκεί. Απλά θα πρέπει ο σύζυγος να τα κάνει μετά γιατί όσο θα είμαι μαιευτήριο θα κρατάει την μικρή σπίτι


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Nicole.natasa είπε:

Εγώ κορίτσια τελικά έγινα μανούλα Ιουνίου για λίγο.την τεταρτη γέννησα! φυσιολογικά μέσα σε 3 ώρες ευτυχώς από τότε που μου έσπασαν τα νερά.

Αλήθεια ; Να σου ζήσει το μωράκι σας. Γερό κ δυνατο. Μπράβο που είχες εύκολο κ γρήγορο τοκετό. Η εμπειρία της γέννας κ του νοσοκομείου ήταν καλή; Ποσων εβδομάδων ήσουν;

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

@Bbboob το επίδομα για την εγκυμοσύνη το πήρες; εγώ όχι ακόμα θα πάρω τηλέφωνο την Τρίτη και ελπίζω να απαντήσουν

Είμαι δημόσιος υπάλληλος και δεν υπαγωμαι σε καθεστώς του ικα. Ξέρω όμως την διαδικασία γιατί γέννησε η κουμπάρα μου πριν από 3βδομαδες και πήγε στις παροχές στο ικα με ραντεβού & τα έκανε τα χαρτιά και της είπαν ότι θα πληρωθεί μετά από 2-3 εβδομάδες. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nicole.natasa είπε:

Εγώ κορίτσια τελικά έγινα μανούλα Ιουνίου για λίγο.την τεταρτη γέννησα! φυσιολογικά μέσα σε 3 ώρες ευτυχώς από τότε που μου έσπασαν τα νερά.

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!! Να σας ζήσει! Πάντα γερό κ καλοτυχο! Κ σκεφτόμουν, καμία μανούλα Ιουλίου, δεν έγινε Ιουνιου τελικά. Αλλά….! Τι ωραία που είχες κ τόσο εύκολο τοκετό! Οποτε μπορέσεις στείλε μας λεπτομέρειες. 
 

@manaoula Κ εμενα το ΙΚΑ μου έβαλε τα λεφτά για το επίδομα κυοφορίας 2 εβδομάδες περίπου αφού έκανα την αίτηση. 
 

Πινακάκι Ιουλίου

 @manaoula --> ΠΗΤ 4/7, αγοράκι, Νοσοκομείο Αλεξάνδρα, β’ επιπέδου 3/3

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, κοριτσάκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?), β’ επιπέδου 1/3

@Bbboob --> ΠΗΤ 12/7, αγοράκι, ?

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι, Ιασώ, β' επιπέδου 11/3

@Alex1989 --> ΠΗΤ 17/7, κοριτσάκι, ?, β' επιπέδου 9/3

@Nicole.natasa --> ΠΗΤ 18/7, αγοράκι, εκτός Ελλάδας, β' επιπέδου 3/3 - Γεννήσαμε!! 30/6/2021 ❤️

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ρέα

@milkyway90 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ι.Μ. Πάτρας

@emman_makro —> ΠΗΤ 21/7, αγοράκι, ?

 @Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη, β' επιπέδου 17/3

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Μητέρα, β' επιπέδου 10/3

@Irenesirene79 --> ΠΗΤ 28/7, κοριτσάκι, Έλενα

 @berd --> ΠΗΤ 30/7, κοριτσάκι, CITY HOSPITAL Καλαμάτα, β' επιπέδου 10/4

 

  • Μου αρέσει 4

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια όσες γεννησατε με το καλό σε όλες τις υπόλοιπες γερά μωράκια στις αγγαλιες σας!!! Και εγώ ΠΗΤ είχα 1ιουλιου αλλά δεδομένου ότι είχα μια δυσκολη εγκυμοσύνη πήγαινα σίγουρα για Ιούνιο όπως και έγινε γι'αυτό και εκτός από την πολλή αρχή που είχα γράψει στο θεματακι αυτό μετά έγραφα στου Ιουνίου

  • Μου αρέσει 7

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...