Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Feniamam είπε:

Με το καλό κορίτσι μου.  Να ρωτήσω κάτι γνωρίζει κάποια μανούλα αν οι άντρες μας πιάνουν την νέα άδεια πατρότητας με τις παραπάνω μέρες;

Ναι εννοείται κανονικά :)

1 hour ago, Alex1989 είπε:

Όταν πας για να καταθεσεις το λοχείας, θα σου δώσουν ένα χαρτί που χρειάζεται από το ΙΚΑ. Κ μετά κάνουμε αίτηση στον ΟΑΕΔ για το συμπληρωματικό με αυτό το χαρτί που απαιτείται, είναι ουσιαστικά το συνολικό ποσό που αναγράφεται που έχεις λάβει από επιδόμα κύησης κ λοχείας.

Με το καλό.. είναι ο πρώτος.σου τοκετός;  Εγώ θα μπω Παρασκευή κ θα είμαι 38+6 τελικά. Το συζητήσες  με τον γιατρό αν μπορούσες να περιμένεις κι άλλο κ να σου δώσει λίγο χρόνο;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! 

Πώς νιώθετε βρε κορίτσια ;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες!!! Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωράκια σας, και όσες περιμένετε με το καλό και με ένα πόνο! 

Είχα ΠΗΤ 21/07, ωστόσο λόγω ωρίμανσης πλακούντα και χαμηλού αμνιακου υγρού θα μπω για καισαρική μεθαύριο, 07/07. Πιστεύετε θα υπάρχει επίπτωση στο μωράκι μου; θα έχω κλείσει 38η την Τετάρτη που θα γεννήσω.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , milkyway90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωράκια σας, και όσες περιμένετε με το καλό και με ένα πόνο! 

Είχα ΠΗΤ 21/07, ωστόσο λόγω ωρίμανσης πλακούντα και χαμηλού αμνιακου υγρού θα μπω για καισαρική μεθαύριο, 07/07. Πιστεύετε θα υπάρχει επίπτωση στο μωράκι μου; θα έχω κλείσει 38η την Τετάρτη που θα γεννήσω.

 

Όχι κοριτσι μου καμία επίπτωση δεν θα έχει.παρα τις δυσκολιες του χειρουργείου για μας, η καισαρική είναι μια ασφαλής μέθοδος έξοδου το μωρού μας ακόμα κ για πιο σοβαρά θέματα. συμβαινουν αυτα. Ο γερασμένος Πλακούντας πάντως είναι λογικό στην φάση που είμαστε. το ολιγαμνιο υγρό ανάλογα κ το ποσό ολιγαμνιο είναι σίγουρα ζοριζει λιγο το μωράκι αλλά δεν είναι επικυνδινο αμεσα η να πάει κάτι στραβά στη γέννα από αυτό. ειδικά που θα μπεις μεθαύριο.ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα .στη 38βδομαδα έχεις άλλωστε  ένα ώριμο πια μωρό δεν υπάρχει θεμα προωροτητας. Με το καλό το μωράκι σου.

πρίν από 50 λεπτά , Angelina95 είπε:

Ναι εννοείται κανονικά :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!! 

Πώς νιώθετε βρε κορίτσια ;; 

Εγώ δε νιώθω κάτι  ακόμα κάποια στιγμή με πιάνει ένα άγχος αλλά το ξεπερναω.νομιζω όμως  τη μέρα π θα πάω στη κλινική θ πάθω ένα μικρό σοκ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, milkyway90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωράκια σας, και όσες περιμένετε με το καλό και με ένα πόνο! 

Είχα ΠΗΤ 21/07, ωστόσο λόγω ωρίμανσης πλακούντα και χαμηλού αμνιακου υγρού θα μπω για καισαρική μεθαύριο, 07/07. Πιστεύετε θα υπάρχει επίπτωση στο μωράκι μου; θα έχω κλείσει 38η την Τετάρτη που θα γεννήσω.

 

Καλησπέρα. Εγώ προληπτικά θα κάνω μια δόση ενέσεων κορτιζόνης 2μερες πριν την γέννα. Για να μην προκύψει κάποιο θέμα ταχύπνοιας. Θεωρητικά τα έμβρυα είναι τελειομηνα σε αυτή την ηλικία κύησης, αλλά είναι συχνό φαινόμενο τα μωρά που γεννιούνται με καισαρική να εμφανίζουν θέματα με το αναπνευστικό . Όσο πιο πολύ μένει το μωράκι στην κοιλίτσα τόσο το καλύτερο είναι να γεννηθεί κοντά στην Πητ. Αν δεν υπάρχει λόγος να γεννηθεί νωρίτερα... Τώρα εφόσον υπάρχει όντως θέμα, εννοείται ο γιατρός θα παρέμβει.. εγώ ήθελα να γεννήσω 39+ εβδομάδων αλλά για διάφορους λόγους (δικαιολογίες κατά την γνώμη μου) , ο γιατρός δεν με αφήνει να περιμένουμε περισσότερο.. είναι η τακτική του ..

πρίν από 2 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα. Εγώ προληπτικά θα κάνω μια δόση ενέσεων κορτιζόνης 2μερες πριν την γέννα. Για να μην προκύψει κάποιο θέμα ταχύπνοιας. Θεωρητικά τα έμβρυα είναι τελειομηνα σε αυτή την ηλικία κύησης, αλλά είναι συχνό φαινόμενο τα μωρά που γεννιούνται με καισαρική να εμφανίζουν θέματα με το αναπνευστικό . Όσο πιο πολύ μένει το μωράκι στην κοιλίτσα τόσο το καλύτερο είναι να γεννηθεί κοντά στην Πητ. Αν δεν υπάρχει λόγος να γεννηθεί νωρίτερα... Τώρα εφόσον υπάρχει όντως θέμα, εννοείται ο γιατρός θα παρέμβει.. εγώ ήθελα να γεννήσω 39+ εβδομάδων αλλά για διάφορους λόγους (δικαιολογίες κατά την γνώμη μου) , ο γιατρός δεν με αφήνει να περιμένουμε περισσότερο.. είναι η τακτική του ..

Εγώ κορίτσια ανυπομονώ να δω την μπουμπού μου κ να την κρατήσω στα χέρια μου αλλά νιώθω τόσο κουρασμένη που βαριέμαι να πάω να γεννήσω...την βαλίτσα δεν την  έχω κάνει ακόμα. Δεν ξέρω που θα βρω αντοχές κ κουράγιο για το μετά που μας περιμένει... 

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Bbboob είπε:

Γειά σας κορίτσια μου.. 

Εγω σήμερα το βράδυ μπαίνω ιασω&αυριο το πρωί θα κάνω καισαρικη. Ανάποδος ο μπέμπης.. 16/7 είχα τελική και αύριο θα είμαι 38&4.

Αυτα..

γιατι δεν σε αφήνει 1 βδ μηπως κ γυρίσει?αν περπατήσεις πολυ? με το καλο όπως και να έχει εύχομαι!!!


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

γιατι δεν σε αφήνει 1 βδ μηπως κ γυρίσει?αν περπατήσεις πολυ? με το καλο όπως και να έχει εύχομαι!!!

Δεν μπορείς να φανταστείς τι περπάτημα έχω ρίξει γενικά. Τι να γυρίσει πια? Είναι ήδη 3 και άσε που το κόβω να μου σπάνε τα νερά & αρων αρων να μπαίνω για καισαρικη.. Τέλος πάντων να είναι καλά ο μπέμπης & θα τα ξεχάσουμε όλα. 

Με το καλο σε όλες μας!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bbboob είπε:

Δεν μπορείς να φανταστείς τι περπάτημα έχω ρίξει γενικά. Τι να γυρίσει πια? Είναι ήδη 3 και άσε που το κόβω να μου σπάνε τα νερά & αρων αρων να μπαίνω για καισαρικη.. Τέλος πάντων να είναι καλά ο μπέμπης & θα τα ξεχάσουμε όλα. 

Με το καλο σε όλες μας!!! 

Κορίτσι μου είμαι κ εγώ Ιασώ! Σπάσανε τα νερά, είμαι εδώ από τις 3 περίπου. Το μωρό ήταν ψηλά κ προσπαθούμε σιγά σιγά μηπως κατέβει. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω πως έχω ταλαιπωρηθεί πολυ, κάποιες συσπάσεις κ κάποιοι πόνοι υποφερτοί που κ που. Θα δείξει πως θα πάει! 
 

Με το καλό σε όλες μας ναι!!!

  • Μου αρέσει 4

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα μωράκια σας όσες τα  περιμένετε σήμερα και με εύχομαι σε όλες τη λιγότερη ταλαιπωρία. Για ένα πόνο το εύχομαι και ελπίζω να το ζήσετε. Από ότι κατάλαβα οι μανούλες Ιουλίου έχουν παιδάκια που βολεύτηκαν στην κοιλίτσα μας και παραμένουν ψηλά. Δε θέλουν να βγούνε!!! 

@milkyway90 Και εγώ 07/07 θα γεννήσω με καισαρική. Είμαι ήδη 39+4 σήμερα το μωρό ψηλά με λίγο αμνιακό υγρό. Έχω προγραμματίσει τη διαδικασία.  Στις 730 θα πρέπει να είμαι εκεί και σύμφωνα με τη μαία να είμαι το πρωτο η το δεύτερο χειρουργείο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Κορίτσι μου είμαι κ εγώ Ιασώ! Σπάσανε τα νερά, είμαι εδώ από τις 3 περίπου. Το μωρό ήταν ψηλά κ προσπαθούμε σιγά σιγά μηπως κατέβει. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω πως έχω ταλαιπωρηθεί πολυ, κάποιες συσπάσεις κ κάποιοι πόνοι υποφερτοί που κ που. Θα δείξει πως θα πάει! 
 

Με το καλό σε όλες μας ναι!!!

Καλημέρα ! Το ξαφνικό είναι το καλύτερο! Ελπίζω να έχεις γεννήσει κ να μην ταλαιπωρήθηκες πολύ ! Με το καλό κ με ένα πόνο!

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Κοριτσιααα τι γίνεται με αφήνετε μόνη μουυυυ ;;; πόσο χαίρομαι για εσάς με το καλό σε όλες ειλικρινά ! Πόσο χαίρομαι 

Είναι καμία μαζί μου εδώ στην αναμονή ;;

κ εγω εδω είμαι μέχρι τις 20 του μηνα δεν θα με αφήσει μεχρι τις 22.την Πέμπτη έχω τώρα γιατρό θα μαι 38 ακριβώς, οποτε βλέπουμε!!

17 ώρες πρίν, milkyway90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωράκια σας, και όσες περιμένετε με το καλό και με ένα πόνο! 

Είχα ΠΗΤ 21/07, ωστόσο λόγω ωρίμανσης πλακούντα και χαμηλού αμνιακου υγρού θα μπω για καισαρική μεθαύριο, 07/07. Πιστεύετε θα υπάρχει επίπτωση στο μωράκι μου; θα έχω κλείσει 38η την Τετάρτη που θα γεννήσω.

 

οχι μια χαρα θα ειναι μην ανησυχείς καθόλου.με το καλο ευχομαι!

6 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Κορίτσι μου είμαι κ εγώ Ιασώ! Σπάσανε τα νερά, είμαι εδώ από τις 3 περίπου. Το μωρό ήταν ψηλά κ προσπαθούμε σιγά σιγά μηπως κατέβει. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω πως έχω ταλαιπωρηθεί πολυ, κάποιες συσπάσεις κ κάποιοι πόνοι υποφερτοί που κ που. Θα δείξει πως θα πάει! 
 

Με το καλό σε όλες μας ναι!!!

με το καλο κοριτσακι μου με έναν πονο!!!

  • Μου αρέσει 2

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Κοριτσιααα τι γίνεται με αφήνετε μόνη μουυυυ ;;; πόσο χαίρομαι για εσάς με το καλό σε όλες ειλικρινά ! Πόσο χαίρομαι 

Είναι καμία μαζί μου εδώ στην αναμονή ;;

Και γω στην αναμονή είμαι του σπιτιού μου.πςριμενω το Σάββατο.ειπα μπας κ σπάσουν κ μένα τα νερά αλλά μπα. Με τι καλό κορίτσιαααα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Με το καλό τα μωράκια σας όσες τα  περιμένετε σήμερα και με εύχομαι σε όλες τη λιγότερη ταλαιπωρία. Για ένα πόνο το εύχομαι και ελπίζω να το ζήσετε. Από ότι κατάλαβα οι μανούλες Ιουλίου έχουν παιδάκια που βολεύτηκαν στην κοιλίτσα μας και παραμένουν ψηλά. Δε θέλουν να βγούνε!!! 

@milkyway90 Και εγώ 07/07 θα γεννήσω με καισαρική. Είμαι ήδη 39+4 σήμερα το μωρό ψηλά με λίγο αμνιακό υγρό. Έχω προγραμματίσει τη διαδικασία.  Στις 730 θα πρέπει να είμαι εκεί και σύμφωνα με τη μαία να είμαι το πρωτο η το δεύτερο χειρουργείο.

Με το καλό το μωράκι σου!!! Εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν.! Εγώ στις 11.00 έχω την καισαρική και θα είμαι εκεί απο τις 10.00... Όσο να είναι ένα άγχος και μια αγωνία υπάρχουν!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...