Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Προσπάθεια εγκυμοσύνης σε μεγαλύτερες ηλικίες


Recommended Posts

1 hour ago, tina79 είπε:

Καλημερα,

DHEA εχουν μεσα σιγουρα οι βιταμινες Fertilimax κ υπαρχει κ μονο του που μπορεις να το αγορασεις. Αν εχεις θυρεοειδη μιλα με τον ενδοκρινολογο σου για το σκετο DHEA. Υπαρχει κ εξεταση αιματος που μπορεις να κανεις να δεις σε τι επιπεδα βροσκεσαι. Κατοπιν ερευνων σε καποιες γυναικες ενδεχεται να κατεβασει την fsh. 

Το έχω ακούσει κ εγώ αυτό με το dhea αλλά δυστυχώς πολλές έρευνες δείχνουν ότι το κατεβάζει ψευδώς 

Δεν αποκαθιστά την ποιότητα των ωαρίων.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αυτές μου είχε συστήσει ο γιατρός και παίρνω. 

Άσχετο αλλά λέω να πάω αύριο να μετρήσω ορμόνες να δω που βρίσκομαι.

Κι εμένα μου τις είχε συστήσει αυτές αλλά θα δοκιμάσω άλλες τώρα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Chrussa1982 said:

Αυτές μου είχε συστήσει ο γιατρός και παίρνω. 

Άσχετο αλλά λέω να πάω αύριο να μετρήσω ορμόνες να δω που βρίσκομαι.

Χρύσα έχω την εντύπωση πάντως ότι οι ορμόνες αλλάζουν δεν είναι ίδιες κάθε μήνα χθες λίγο που το έψαχνα αυτό κατάλαβα εμένα ΑΜΗ δεν ήθελε να κανω ο γιατρός λέει δεν την λαμβάνει υπόψη του 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ellidr είπε:

Το έχω ακούσει κ εγώ αυτό με το dhea αλλά δυστυχώς πολλές έρευνες δείχνουν ότι το κατεβάζει ψευδώς 

Δεν αποκαθιστά την ποιότητα των ωαρίων.

ποιότητα των ωαρίων ελέγχεται από το αναπαραγωγικό ρολόι και συναρτάται αντιστρόφως ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας. Δηλαδή όσο αυξάνει η ηλικία τόσο επιδεινώνεται η ποιότητα αλλά και ο αριθμός των παραγόμενων από την ωοθήκη ωαρίων. Σε εργασίες έχει καταδειχθεί (Barrak) ότι το ποσοστό ανευπλοειδικών ωαρίων στην ηλικία των 20 ετών είναι 5% και εκτοξεύεται σε 60% στην ηλικία των 40 ετών γεγονός που φανερώνει ότι καθώς αυξάνει η ηλικία περισσότερα ωάρια φέρουν παθολογικό γενετικό υλικό και επομένως αδυναμία επίτευξης κύησης που οδηγεί σε επιτυχή έκβαση. Υπάρχουν εργασίες και αναφορές για χρήση της DHEA( δυϊδροεπιανδροστερόνης) η οποία συμμετέχοντας στον κύκλο της ωοθηκικής στεροειδογένεσης αυξάνει τα ενδοωθηκικά επίπεδα ορμονών και μπορεί να αυξήσει τον αριθμό των παραγόμενων ωαρίων όχι όμως να βελτιώσει και την ποιότητάς τους ή την ποιότητα των εμβρύων που προκύπτουν, με αποτέλεσμα τα ποσοστά κύησης και επιτυχούς έκβασης να μην βελτιώνονται. Η χορήγηση της DHEAS μπορεί να επιχειρηθεί σε νέες γυναίκες με πρόωρη ωοθηκική γήρανση και ανεπάρκεια στην προσπάθεια να αυξήσουμε την ωοθυλακιογένεση όχι όμως και την ποιότητα των παραγόμενων ωαρίων. Άλλη ουσία που υποστηρίχτηκε ότι βελτιώνει την ποιότητα των ωαρίων είναι η μελατονίνη η οποία φαίνεται ότι λειτουργεί αντιοξειδωτικά στο ωοθυλκικό μικροπεριβάλλον. Τα αποτελέσματα τελικά της χορήγησής της δεν ήταν τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα να μην έχει επικρατήσει ως πάγια τεχνική και μάλλον έχει εγκαταλειφτεί. Πολλά υποσχόμενη μέθοδος ήταν η δημιουργία υβριδικών ωαρίων τα οποία προέκυπταν μεταμοσχεύοντας τον πυρήνα ωαρίων της γυναίκας στο κυτταρόπλασμα ωαρίων από δότρια αφού αφαιρεθεί πρώτα ο πυρήνας τους. Τα νέα ωάρια διατηρούσαν το γενετικό υλικό της γυναίκας σε ένα όμως καλύτερο μικροπεριβάλλον με ισχυρότερους επιδιορθωτικούς μηχανισμούς και με αποφυγή επίσης των μιτοχονδριακά κληρονομούμενων νόσων (κυτταρόπλασμα-μιτοχόνδρια ωαρίου της δότριας). Η μέθοδος εφαρμόστηκε σε λίγα ερευνητικά κέντρα χωρίς ευρύτερη αποδοχή και δεν εφαρμόζεται στην καθ’ ημέρα πράξη. Συμπερασματικά η ποιότητα των ωαρίων είναι βιολογικά καθοδηγούμενη από τη μητέρα φύση στο πλαίσιο της φυσικής επιλογής των ειδών και της γέννησης υγιών τέκνων με αποτέλεσμα το αναπαραγωγικό παράθυρο της γυναίκας να είναι πεπερασμένο. Τα ωάρια με την αύξηση της ηλικίας συσσωρεύουν μεταλλάξεις, γίνονται ανευπλοειδικά και λιγότερα κατάλληλα προς γονιμοποίηση ιδιαίτερα σε ηλικίες >43ετών οδηγώντας συχνότερα σε βιοχημικές κυήσεις ή αποβολές 1ου τριμήνου. Η χορήγηση φαρμακευτικών σκευασμάτων λίγο μπορεί να επηρεάσει την παραπάνω φυσική διαδικασία.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrussa1982 είπε:

Κοριτσάρες μου σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!! Χτες κλάψαμε τον μακαρίτη σήμερα ξύπνησα με χαρούμενη διάθεση. Όλες κρύβουμε μια δύναμη μέσα μας που μας κάνει να σηκωνόμαστε μετά από κάθε ανάποδια.

Και μιας και δεν καταφέραμε τίποτα έκλεισα πρωί πρωί εμβόλιο χαχαχαχαχα pfizer θα κάνω και ο Θεός βοηθός!!!

Δεν ενοχλήθηκα κοριτσάρα μου προς θεού!!! Νιώθω μανούλα έτσι κ αλλιώς μιας και όπως έχω ξαναπεί έχω ένα σκυλί που το έχω πάιδι μου όσο οξυμορο και παραλογο σας φαίνεται..

Πολύ κοιλουμπα όντως χαχαχαχα. Εγώ φαντάσου με τη προγεστερόνη πρήστηκα πάω ανάποδα από εσάς!!! Από σήμερα θα εφαρμόσω μια βραδυνή βόλτα το περπάτημα κάνει καλό λένε. Ευτυχώς δεν έχω θέμα με την τουαλέτα είμαι καθημερινή επισκέπτρια οπότε θαρρώ θα φύγει γρήγορα το σωσιβιακι. Και πολύ πολύ πολύ σεξ χαχαχαχαχα ορίστε σου έβγαλα προγράμματακι!!!

Κοριτσακι μου χαιρομαι που εισαι καλύτερα όλα θα πάνε καλά όλα κάποια στιγμή θα γίνουν όπως πρέπει.τωρα χαλάρωσε και μπορεί να έρθει από μόνο του:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Για πες τι διαφορά είδες; Εγω έπαιρνα fertili και ovamax αλλά τζίφος 

Καλα οι pregnascare ειναι βιταμινουλες απλες, μπορει να τις παρει οποιαδηποτε γυναικα, χωρις να επιθυμει κυηση. Ιδια κατηγορια ειναι κ οι fertilovit. Ειναι καλες πολυβιταμινες αλλα μεχρι εκει..σου μπουσταρουν το ανοσοποιητικο κ προετοιμαζουν τον οργανισμο για ενδεχομενη κυηση, αλλα ως εκει.. μου το ειχε πει κ ο γυναικολογος οτι δεν κανουν τπτ οι fertilovit. Θεωρω οτι οι πολυβιταμινες της ams, ovamax-fertilimax, δρουν επι τουτου στα ωαρια, γ αυτο κ τις συστηνουν κ στα κεντρα κ οι γυναικολογοι. Απο κει κ περα ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ η συζητηση περι ωαριων ειναι μεγαααλη συζητηση..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

ποιότητα των ωαρίων ελέγχεται από το αναπαραγωγικό ρολόι και συναρτάται αντιστρόφως ανάλογα με την ηλικία της γυναίκας. Δηλαδή όσο αυξάνει η ηλικία τόσο επιδεινώνεται η ποιότητα αλλά και ο αριθμός των παραγόμενων από την ωοθήκη ωαρίων. Σε εργασίες έχει καταδειχθεί (Barrak) ότι το ποσοστό ανευπλοειδικών ωαρίων στην ηλικία των 20 ετών είναι 5% και εκτοξεύεται σε 60% στην ηλικία των 40 ετών γεγονός που φανερώνει ότι καθώς αυξάνει η ηλικία περισσότερα ωάρια φέρουν παθολογικό γενετικό υλικό και επομένως αδυναμία επίτευξης κύησης που οδηγεί σε επιτυχή έκβαση. Υπάρχουν εργασίες και αναφορές για χρήση της DHEA( δυϊδροεπιανδροστερόνης) η οποία συμμετέχοντας στον κύκλο της ωοθηκικής στεροειδογένεσης αυξάνει τα ενδοωθηκικά επίπεδα ορμονών και μπορεί να αυξήσει τον αριθμό των παραγόμενων ωαρίων όχι όμως να βελτιώσει και την ποιότητάς τους ή την ποιότητα των εμβρύων που προκύπτουν, με αποτέλεσμα τα ποσοστά κύησης και επιτυχούς έκβασης να μην βελτιώνονται. Η χορήγηση της DHEAS μπορεί να επιχειρηθεί σε νέες γυναίκες με πρόωρη ωοθηκική γήρανση και ανεπάρκεια στην προσπάθεια να αυξήσουμε την ωοθυλακιογένεση όχι όμως και την ποιότητα των παραγόμενων ωαρίων. Άλλη ουσία που υποστηρίχτηκε ότι βελτιώνει την ποιότητα των ωαρίων είναι η μελατονίνη η οποία φαίνεται ότι λειτουργεί αντιοξειδωτικά στο ωοθυλκικό μικροπεριβάλλον. Τα αποτελέσματα τελικά της χορήγησής της δεν ήταν τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα να μην έχει επικρατήσει ως πάγια τεχνική και μάλλον έχει εγκαταλειφτεί. Πολλά υποσχόμενη μέθοδος ήταν η δημιουργία υβριδικών ωαρίων τα οποία προέκυπταν μεταμοσχεύοντας τον πυρήνα ωαρίων της γυναίκας στο κυτταρόπλασμα ωαρίων από δότρια αφού αφαιρεθεί πρώτα ο πυρήνας τους. Τα νέα ωάρια διατηρούσαν το γενετικό υλικό της γυναίκας σε ένα όμως καλύτερο μικροπεριβάλλον με ισχυρότερους επιδιορθωτικούς μηχανισμούς και με αποφυγή επίσης των μιτοχονδριακά κληρονομούμενων νόσων (κυτταρόπλασμα-μιτοχόνδρια ωαρίου της δότριας). Η μέθοδος εφαρμόστηκε σε λίγα ερευνητικά κέντρα χωρίς ευρύτερη αποδοχή και δεν εφαρμόζεται στην καθ’ ημέρα πράξη. Συμπερασματικά η ποιότητα των ωαρίων είναι βιολογικά καθοδηγούμενη από τη μητέρα φύση στο πλαίσιο της φυσικής επιλογής των ειδών και της γέννησης υγιών τέκνων με αποτέλεσμα το αναπαραγωγικό παράθυρο της γυναίκας να είναι πεπερασμένο. Τα ωάρια με την αύξηση της ηλικίας συσσωρεύουν μεταλλάξεις, γίνονται ανευπλοειδικά και λιγότερα κατάλληλα προς γονιμοποίηση ιδιαίτερα σε ηλικίες >43ετών οδηγώντας συχνότερα σε βιοχημικές κυήσεις ή αποβολές 1ου τριμήνου. Η χορήγηση φαρμακευτικών σκευασμάτων λίγο μπορεί να επηρεάσει την παραπάνω φυσική διαδικασία.

Σα να λέμε, δεν υπάρχει σωτηρία. 

Κοριτσια εγώ ακομα στην άρνηση είμαι και δυστυχώς κάθε μήνας μετράει κατά μου. Τέλος Ιουνίου έχω επανάληψη ορμονικων, αιματολογικων και σπερμ/μα του άντρα μου. Δεν ξέρω αν θα ανέβω λίγο σε περίπτωση που δούμε καλά αποτελέσματα. Ο άντρας μου πάντως, είναι σταθερά πιο ορεξάτος και ευδιάθετος από εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Agatte είπε:

Σα να λέμε, δεν υπάρχει σωτηρία. 

Κοριτσια εγώ ακομα στην άρνηση είμαι και δυστυχώς κάθε μήνας μετράει κατά μου. Τέλος Ιουνίου έχω επανάληψη ορμονικων, αιματολογικων και σπερμ/μα του άντρα μου. Δεν ξέρω αν θα ανέβω λίγο σε περίπτωση που δούμε καλά αποτελέσματα. Ο άντρας μου πάντως, είναι σταθερά πιο ορεξάτος και ευδιάθετος από εμένα. 

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου 

Δε ξέρω κοίτα κ εγώ παίρνω βιταμίνες ,δε μπορεί όλο και κάτι καλό θα κάνουν ,εγώ παίρνω inofert plus 

Και τι να σου πω κ εγώ που κοντεύω τα 40 και δεν έχουμε παιδιά 

Γ αυτό λέω ότι κοπέλες που έχετε το παιδάκι σας και έχετε φτιάξει την οικογένεια σας θα έπρεπε να αποβάλλετε λίγο το άγχος και να χαίρεστε τα παιδάκια σας. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σας να μεγαλώσετε την οικογένεια σας 

Αλλά είστε ήδη ευλογημένες με τη μητρότητα. 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Ellidr είπε:

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου 

Δε ξέρω κοίτα κ εγώ παίρνω βιταμίνες ,δε μπορεί όλο και κάτι καλό θα κάνουν ,εγώ παίρνω inofert plus 

Και τι να σου πω κ εγώ που κοντεύω τα 40 και δεν έχουμε παιδιά 

Γ αυτό λέω ότι κοπέλες που έχετε το παιδάκι σας και έχετε φτιάξει την οικογένεια σας θα έπρεπε να αποβάλλετε λίγο το άγχος και να χαίρεστε τα παιδάκια σας. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σας να μεγαλώσετε την οικογένεια σας 

Αλλά είστε ήδη ευλογημένες με τη μητρότητα. 

 

Το ποσό συμφωνώ !!!! 

Τι να πούμε κ εμείς που δεν έχει φουσκώσει η κοιλιά μας έτσι ρε παιδί μου να δούμε πως είμαστε εγκυμονούσες.

1 hour ago, Agatte είπε:

Σα να λέμε, δεν υπάρχει σωτηρία. 

Κοριτσια εγώ ακομα στην άρνηση είμαι και δυστυχώς κάθε μήνας μετράει κατά μου. Τέλος Ιουνίου έχω επανάληψη ορμονικων, αιματολογικων και σπερμ/μα του άντρα μου. Δεν ξέρω αν θα ανέβω λίγο σε περίπτωση που δούμε καλά αποτελέσματα. Ο άντρας μου πάντως, είναι σταθερά πιο ορεξάτος και ευδιάθετος από εμένα. 

Ισως η άρνηση οφείλεται στην ψυχολογική κούραση που βιώνεις. Δεν είναι λίγο αυτό που περνάμε κάθε μήνα. Και ο χρόνος οπως ορθά είπες είναι εχθρός μας αυτή τη στιγμή. Ίσως όμως χρειάζεσαι ένα διάλειμμα πραγματικό να αδειάσει το κεφάλι που λένε. 

Εγώ πάντως αυτό θα κάνω. Το επομενο βήμα θα είναι μετά το καλοκαίρι υπολογίζω και όχι νωρίτερα όπως θέλω. Δεν μπορώ άλλο άγχος και άλλες εξετάσεις. Τις ορμόνες μου θα κοιτάξω να δω που βρίσκομαι και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Ellidr είπε:

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου 

Δε ξέρω κοίτα κ εγώ παίρνω βιταμίνες ,δε μπορεί όλο και κάτι καλό θα κάνουν ,εγώ παίρνω inofert plus 

Και τι να σου πω κ εγώ που κοντεύω τα 40 και δεν έχουμε παιδιά 

Γ αυτό λέω ότι κοπέλες που έχετε το παιδάκι σας και έχετε φτιάξει την οικογένεια σας θα έπρεπε να αποβάλλετε λίγο το άγχος και να χαίρεστε τα παιδάκια σας. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σας να μεγαλώσετε την οικογένεια σας 

Αλλά είστε ήδη ευλογημένες με τη μητρότητα. 

 

Είμαστε ναι η αλήθεια πρέπει να λέγεται!

  • Μου αρέσει 3

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Ellidr said:

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου 

Δε ξέρω κοίτα κ εγώ παίρνω βιταμίνες ,δε μπορεί όλο και κάτι καλό θα κάνουν ,εγώ παίρνω inofert plus 

Και τι να σου πω κ εγώ που κοντεύω τα 40 και δεν έχουμε παιδιά 

Γ αυτό λέω ότι κοπέλες που έχετε το παιδάκι σας και έχετε φτιάξει την οικογένεια σας θα έπρεπε να αποβάλλετε λίγο το άγχος και να χαίρεστε τα παιδάκια σας. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σας να μεγαλώσετε την οικογένεια σας 

Αλλά είστε ήδη ευλογημένες με τη μητρότητα. 

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Χθες μου ήρθε μια απογοήτευση με τις ορμονολογικες αλλά μετά σκέφτηκα τόσα χρόνια προσπαθώ δηλαδή πριν δύο χρόνια που fsh ήταν 7 η lh ήταν στο θεό! Πολυκυστικες μου έλεγαν τότε!

Τώρα έφτιαξε η lh αλλά ανέβηκε fsh 11,60 !

Εγώ πάντως για κάποιο ανεξήγητο λόγο νιώθω καλύτερα τώρα με τα ορμονικα μου πάρα πριν δύο χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

@Ellidr και @Chrussa1982 λυπάμαι πάρα πολύ αν σας έδωσα την εντύπωση πως δε σας νιώθω ή πως είμαι αγνώμων για το παιδί που ήδη έχω ή πως δεν αισθάνομαι ευλογημένη η τυχερή που βίωσα τη μητρότητα. Δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Αν θυμάστε εγώ ήμουν που έλεγα πως αν υπάρχει προτεραιότητα σε αυτά, προηγειστε όσες δεν έχετε ακόμα παιδιά. Το να θέλω όμως ένα αδερφάκι για το παιδί μου που το ζητάει τόσα χρόνια(η υιοθεσία δυστυχώς αποκλείεται), δεν είναι αχαριστία. Δεν είναι άγχος αυτό για το οποίο μιλάω. Παραίτηση είναι. Και είναι χειρότερο. Είχα να γράψω κάτι προσωπικό πολύ καιρό και το μετάνιωσα. 

Εύχομαι σύντομα να συμβεί το πολυπόθητο. Να έρθουν τα μωρά σας και θα σας ευχηθώ στο καπάκι να έρθουν και τα δεύτερα, να γκρινιάζετε πως δεν προλαβαίνετε. Να μην μπείτε στη θέση μου ποτέ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Agatte είπε:

@Ellidr και @Chrussa1982 λυπάμαι πάρα πολύ αν σας έδωσα την εντύπωση πως δε σας νιώθω ή πως είμαι αγνώμων για το παιδί που ήδη έχω ή πως δεν αισθάνομαι ευλογημένη η τυχερή που βίωσα τη μητρότητα. Δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω. Αν θυμάστε εγώ ήμουν που έλεγα πως αν υπάρχει προτεραιότητα σε αυτά, προηγειστε όσες δεν έχετε ακόμα παιδιά. Το να θέλω όμως ένα αδερφάκι για το παιδί μου που το ζητάει τόσα χρόνια(η υιοθεσία δυστυχώς αποκλείεται), δεν είναι αχαριστία. Δεν είναι άγχος αυτό για το οποίο μιλάω. Παραίτηση είναι. Και είναι χειρότερο. Είχα να γράψω κάτι προσωπικό πολύ καιρό και το μετάνιωσα. 

Εύχομαι σύντομα να συμβεί το πολυπόθητο. Να έρθουν τα μωρά σας και θα σας ευχηθώ στο καπάκι να έρθουν και τα δεύτερα, να γκρινιάζετε πως δεν προλαβαίνετε. Να μην μπείτε στη θέση μου ποτέ. 

 

 

Όχι κορίτσι μου δεν είναι θέμα προτεραιοτητας 

Και πιστεύω και το ξέρω ότι νιώθεις ακριβώς το ίδιο ,την ίδια αγωνία δηλαδή με εμάς που δεν έχουμε παιδιά 

Απλά επειδή εγώ δεν έχω παιδιά και πολλές φορές σκέφτομαι δε θα πω ψέματα και λέω αν είχα ένα παιδάκι θα είναι σαν να έχω το κόσμο όλο.

Και φυσικά δεν μπορώ να μπω ακριβώς στη θέση σας που ήδη έχετε ένα παιδάκι και να επεξεργαστώ στον εγκέφαλο μου το γιατί τόσο άγχος 

Κατάλαβες ;;;

Δε μπορώ να το κατανοήσω γιατί δεν το γνωρίζω 

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι υπάρχουν και χειρότερα για να σε κάνω ίσως να χαλαρώσεις ώστε να έρθει τσουπ και το δεύτερο.

Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητή 

Είναι καθαρά δική μου απορία. 

Συγγνώμη αν σ έκανα να νιώσεις άσχημα ,δεν ήταν με τίποτα αυτός ο σκοπός μου.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ellidr είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν είναι θέμα προτεραιοτητας 

Και πιστεύω και το ξέρω ότι νιώθεις ακριβώς το ίδιο ,την ίδια αγωνία δηλαδή με εμάς που δεν έχουμε παιδιά 

Απλά επειδή εγώ δεν έχω παιδιά και πολλές φορές σκέφτομαι δε θα πω ψέματα και λέω αν είχα ένα παιδάκι θα είναι σαν να έχω το κόσμο όλο.

Και φυσικά δεν μπορώ να μπω ακριβώς στη θέση σας που ήδη έχετε ένα παιδάκι και να επεξεργαστώ στον εγκέφαλο μου το γιατί τόσο άγχος 

Κατάλαβες ;;;

Δε μπορώ να το κατανοήσω γιατί δεν το γνωρίζω 

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι υπάρχουν και χειρότερα για να σε κάνω ίσως να χαλαρώσεις ώστε να έρθει τσουπ και το δεύτερο.

Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητή 

Είναι καθαρά δική μου απορία. 

Συγγνώμη αν σ έκανα να νιώσεις άσχημα ,δεν ήταν με τίποτα αυτός ο σκοπός μου.

 

Όταν παλεύεις για το πρώτο παιδί, το θες για εσένα. Για να νιώσεις εσύ την πληρότητα που συνήθως φέρνει η μητρότητα. Όταν πας για το 2ο, το θες για το παιδί σου πια. Δεν είναι για εσένα. Σίγουρα θα το χαρείς και θα το αγαπήσεις εξίσου με το πρώτο αλλά η λαχτάρα της μητρότητας, δεν υπάρχει πια.  Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Να μη μιλήσω για όταν έρθει η ώρα να φύγουμε εμείς από αυτό τον κόσμο. 

Συγγνώμη αν σε έκανα κι εγώ να νιώσεις άσχημα. Όταν με το καλό έρθει το μωρό σου, θα δεις, μέσα σε λίγο καιρό, θα θες να του χαρίσεις έναν σύμμαχο στις σκανταλιες, ένα συνοδοιπόρο στη ζωή. Κι εγώ που ο γιος μου κοντεύει τα 10 και 5 χρόνια τώρα μια τρύπα στο νερό κατάφερα, λέω πως αν έρθει τελικά, παρά τη διαφορά ο μεγάλος θα έχει ένα πιτσιρικάκι να αγαπάει και κάποτε οι δρόμοι τους θα συναντηθούν και το μικρό θα έχει ένα σούπερ ήρωα μεγάλο αδερφό. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Agatte είπε:

Όταν παλεύεις για το πρώτο παιδί, το θες για εσένα. Για να νιώσεις εσύ την πληρότητα που συνήθως φέρνει η μητρότητα. Όταν πας για το 2ο, το θες για το παιδί σου πια. Δεν είναι για εσένα. Σίγουρα θα το χαρείς και θα το αγαπήσεις εξίσου με το πρώτο αλλά η λαχτάρα της μητρότητας, δεν υπάρχει πια.  Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Να μη μιλήσω για όταν έρθει η ώρα να φύγουμε εμείς από αυτό τον κόσμο. 

Συγγνώμη αν σε έκανα κι εγώ να νιώσεις άσχημα. Όταν με το καλό έρθει το μωρό σου, θα δεις, μέσα σε λίγο καιρό, θα θες να του χαρίσεις έναν σύμμαχο στις σκανταλιες, ένα συνοδοιπόρο στη ζωή. Κι εγώ που ο γιος μου κοντεύει τα 10 και 5 χρόνια τώρα μια τρύπα στο νερό κατάφερα, λέω πως αν έρθει τελικά, παρά τη διαφορά ο μεγάλος θα έχει ένα πιτσιρικάκι να αγαπάει και κάποτε οι δρόμοι τους θα συναντηθούν και το μικρό θα έχει ένα σούπερ ήρωα μεγάλο αδερφό. 

Τουλάχιστον αν δεν έχεις κανένα 

Δε θα στεναχωριέσαι για τα παιδιά που αφήνεις πίσω σου 

Είναι κ αυτό μια παρηγοριά 

Πλάκα κάνω 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες 

Κ έχεις δίκιο 

Αλλά ξέρεις τελικά τι καταλαβαίνω ότι ο  άνθρωπος δε χορταινει με τίποτα 

Όλο θέλουμε ,θέλουμε θέλουμε και χάνουμε την ουσία , τις όμορφες στιγμές που φεύγουν και περνάνε κ εμάς το μυαλό μας κολημενο εκεί σ αυτο που δεν έχουμε 

Και τελικά δεν ζούμε 

Πολλοί οι προβληματισμοί μου σήμερα 

Τέλος πάντων 

Εγώ πιστεύω για σένα ή μάλλον είμαι σίγουρη ότι θα έρθει αφού κατάφερες κ έκανες ένα παιδάκι και οι εξετάσεις σου δεν είναι απαγορευτικές κάποια στιγμή θα έρθει.

Επίσης μπορείς να κάνεις και μια σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο αν σας παίρνει εννοείται οικονομικά 

Ποτέ δε ξέρεις 

Εγώ θα ξαναπροσπαθήσω στον επόμενο κύκλο 

Αν έχει φύγει το κ@λοκυστικο ωοθυλάκιο που κατσικωθηκε 

Σσσστό καλό

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...