Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Ξεκινάω με ερώτηση.. Νιώθετε και εσείς καμία φορά τις κλωτσιές των μωρών τόσο δυνατά που πονάνε λίγο;; Χθες μου έριχνε η μικρή κάτω από τον αφαλό και δεξιά και αριστερά ταυτόχρονα. Εγώ το ένιωθα μόνο αριστερά (λόγω πλακουντα) και λέω στον άντρα μου έλα να δεις κλωτσιές και όχι μόνο τις ένιωθα αλλά φαινοντουσαν κιόλας! Εκείνος μου είπε ότι κλωτσάει και δεξιά που δεν ένιωθα γιατί το έβλεπε κάτω από τον αφαλό που εγώ δεν μπορώ να δω.. Το θέμα είναι ότι τιναζομουν δλδ θα έλεγα ότι πονουσα και λίγο είναι φυσιολογικό;; 

Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm, είναι η μοναδική μέχρι τώρα που με δροσίζει τόσο και κάνει βαθιά ενυδάτωση. Έχω και το bio oil Και της weleda με αμυγδαλελαιο αλλά νιώθω ότι είναι πιο επιφανειακά και όχι τόσο ενυδατικα.. Παρόλα αυτά όλα τα βάζω χάχαχα απλά της φρεζυ είναι τέλεια, με ανακουφίζει φουλ και από ξηροδερμια φαγούρα κλπ! Κιλά εγώ έχω πάρει 6 7 αλλά αρχίζω σιγά σιγά να προσέχω γιατί δε θα χωράω από τις πόρτες στο τέλος ετσι όπως τρώω..

 

Ακριβώς τα ίδια θέματα έχω και εγώ με την κοιλιά κορίτσια και νιωθω ήδη και αρκετά βαριά γενικότερα!! Νομίζω όμως ότι μετά θα είναι κάπως καλύτερα γιατί συνηθίζει το σώμα αλλά και το μεγάλο μπαμ έχει γίνει.. Δηλαδή εννοώ δεν αλλάζουν και πολλά από δω και πέρα σε σχέση με τις δυσκολίες, ήδη παπούτσια ούτε εγώ μπορώ εύκολα να βάλω, αν έχω κορδόνια κλπ μόνο ο άντρας μου μου τα βάζει, για νύχια εννοείται θα πάω να μου τα κάνουν, εδώ να τα κόψω πήγα και πάλι καλά που δεν έκοψα κανένα δάχτυλο χάχαχα! Για γαλλικό Εμιλυ μου μόνο να γελάσω μπορώ, βέβαια είσαι επαγγελματιας εσύ αλλά νομίζω θα δυσκολευτείς πάρα πολύ.. 

Σχετικά με το θήλαστρο εγώ σκέφτομαι να νοικιάσω νοσοκομειακο γιατί λένε είναι τα καλύτερα.. Στην κλινική σου δίνουν νομίζω δεν χρειάζεται να έχεις το δικό σου, σε ιδιωτικό θα γεννήσεις; 

Φραουλίνο μόυ  κ εμένα υπάρχουν στιγμές που με πονάει το μωρό...προχθές μου έκανε μια κίνηση που ένιωσα το κάθε κοκαλακι που με κλοτσουσε ..το έδειξα σαν αίσθηση στον άντρα μου...πρώτα του έδειξα τις απαλές κλοτσιες που είναι σαν σκουντημα με όλη την παλάμη στην κοιλιά κ μετά με την φαλαγκα των δαχτύλων τον τρύπησα δίπλα στα πλευρά χαχαχαχα..λέω να ...γι'αυτό τσιριξα...ήταν σαν να με τρύπησε τόσο δυνατή...εννοείται πονάω...

8 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Πολυ τελεια εκεινη η κρεμα.. Και μυρίζει και φανταστικά.. ❤️ Αχ να σου πω κατι. Εχω το ιδιο προβλημα.. Ειναι ψηλά η κοιλια μου και νιωθω πονο αν σκυψω λες και πιεζω μεσα τα παντα.. Πλεον εχω χαμηλο σκαμπο που καθομαι σε εκεινο για να βαλω παπουτσια.. Με εκεινο τα καταφερνω. Ρε κοριτσια ειμαι σε σκεψεις για θηλαστρα.. Θελω γνωμη αν αξιζει να αγορασω απο τωρα η υστερα μετα την γεννα? Οι δυο γυναικες που ξεωρ που γεννησαν προσφατα ειναι οι γυναικες των αδερφων του αντρα μου και οι δυο μου λενε να αγορασω απο τωρα γαι να το εχω μαζι μου στην κλινικη... Εσεις τι λετε? Και αν ναι τι προτείνετε.. 

Σοφάκι να πάρεις...εγώ γέννησα τον γιο μου κ δεύτερη μέρα είχα τόσο γάλα που πετρωνε το στήθος κ το μωρό δεν πίνει τόσο πολύ για να το αδειάσει ..εννοείται έχουν τα μαιευτήρια αλλά είναι όσες γυναίκες...εγώ έστειλα την γιαγιά μου σε φαρμακείο τότε και μου πήρε..το έχω ακόμα...θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν χρειαστώ άντληση κ όχι φύλαξη γάλακτος είναι παλιό ..της κικο είχα πάρει..κατά ταλλα εγώ χρησιμοποιούσα σε όλο τον θηλασμό δεκα μήνες ψευδοθηλες ..έχω μικρή θηλή όποτε για να γαντζωθει το μωρό ήταν πιο εύκολο...να τις έχετε υπόψιν αυτές σε περίπτωση που σας πονέσει ο θηλασμός ηηη σαν πληγώνονται οι θηλές...από το φαρμακείο γύρω στα δέκα ευρώ...

 

6 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Η μπέμπα σου το τρώει όλο το φαί της, τρώει και το δικό σου μαζί...Εξ ου ο πόνος νομίζω. Μια φίλη μου μου είχε πει ότι οι κλωτσίτσες, όσο περνάει ο καιρός και δυναμώνει το μωρό, πονάνε. Οπότε εκεί οφείλεται νομίζω.  Εγώ πάλι δεν πονάω αλλά αισθάνομαι σαν να μου κάνουν ηλεκτροσόκ.

Κι εγώ της frezyderm την κρέμα βάζω και στο τέλος του ντους βάζω και αμυγδαλέλαιο, ελπίζοντας να τις προλάβω τις ραγάδες...

Χθες πάντως κορίτσια του έδωσα και κατάλαβε...Έφαγα παγωτό και δύο πάστες. Δεν μπορώ να σας εξηγήσω σε τι κατάσταση περιήλθε το μωρό...το τρέλανα!

Παγωτό και δυονπαστες χαχαχαχαχΧα.θα μας τρελάνεις ρε συμμαθήτριά...να σου πω κ εγώ τρώω γλυκά και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην πέσω με τα μούτρα...λέω ας κάνω πρώτα την καμπύλη ζαχάρου μάλλον αύριο θα πάω κ μετά θα δώσω ρέστα...κρατιέμαι σου λέω..λέω ας φάω μόνο το παγωτό ...ηη ας φάω μόνο ένα κομμάτι γλυκό κ όχι όλο το ταψί...γενικά με τραβάει γλυκό πολυυυυ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Φραουλίνο μόυ  κ εμένα υπάρχουν στιγμές που με πονάει το μωρό...προχθές μου έκανε μια κίνηση που ένιωσα το κάθε κοκαλακι που με κλοτσουσε ..το έδειξα σαν αίσθηση στον άντρα μου...πρώτα του έδειξα τις απαλές κλοτσιες που είναι σαν σκουντημα με όλη την παλάμη στην κοιλιά κ μετά με την φαλαγκα των δαχτύλων τον τρύπησα δίπλα στα πλευρά χαχαχαχα..λέω να ...γι'αυτό τσιριξα...ήταν σαν να με τρύπησε τόσο δυνατή...εννοείται πονάω...

Σοφάκι να πάρεις...εγώ γέννησα τον γιο μου κ δεύτερη μέρα είχα τόσο γάλα που πετρωνε το στήθος κ το μωρό δεν πίνει τόσο πολύ για να το αδειάσει ..εννοείται έχουν τα μαιευτήρια αλλά είναι όσες γυναίκες...εγώ έστειλα την γιαγιά μου σε φαρμακείο τότε και μου πήρε..το έχω ακόμα...θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν χρειαστώ άντληση κ όχι φύλαξη γάλακτος είναι παλιό ..της κικο είχα πάρει..κατά ταλλα εγώ χρησιμοποιούσα σε όλο τον θηλασμό δεκα μήνες ψευδοθηλες ..έχω μικρή θηλή όποτε για να γαντζωθει το μωρό ήταν πιο εύκολο...να τις έχετε υπόψιν αυτές σε περίπτωση που σας πονέσει ο θηλασμός ηηη σαν πληγώνονται οι θηλές...από το φαρμακείο γύρω στα δέκα ευρώ...

 

Παγωτό και δυονπαστες χαχαχαχαχΧα.θα μας τρελάνεις ρε συμμαθήτριά...να σου πω κ εγώ τρώω γλυκά και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην πέσω με τα μούτρα...λέω ας κάνω πρώτα την καμπύλη ζαχάρου μάλλον αύριο θα πάω κ μετά θα δώσω ρέστα...κρατιέμαι σου λέω..λέω ας φάω μόνο το παγωτό ...ηη ας φάω μόνο ένα κομμάτι γλυκό κ όχι όλο το ταψί...γενικά με τραβάει γλυκό πολυυυυ.

Ασε συμμαθήτρια, του έδωσα και κατάλαβε..και μπορώ και καλύτερα, με συγκρατεί μόνο η καμπύλη..πάντα το έχω με τα γλυκά. Αλλά ειδικά με τα παγωτά έχω τρέλα...με το κιλό..

Πάντως κορίτσια, αν το θήλαστρο χρειάζεται στη συνέχεια, δεν έχει νόημα να νοικιάσουμε..Η μια η άλλη βγαίνει...Απλά εγώ έλεγα να περίμενα να δω ότι θηλάζω όντως και μετά να παρω. Κανουν και 200 ευρώ από ό, τι είδα.

  • Χαχα 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Ασε συμμαθήτρια, του έδωσα και κατάλαβε..και μπορώ και καλύτερα, με συγκρατεί μόνο η καμπύλη..πάντα το έχω με τα γλυκά. Αλλά ειδικά με τα παγωτά έχω τρέλα...με το κιλό..

Πάντως κορίτσια, αν το θήλαστρο χρειάζεται στη συνέχεια, δεν έχει νόημα να νοικιάσουμε..Η μια η άλλη βγαίνει...Απλά εγώ έλεγα να περίμενα να δω ότι θηλάζω όντως και μετά να παρω. Κανουν και 200 ευρώ από ό, τι είδα.

Γιατί 200 βρε παιδί μου;;καλά εγώ πριν τόσα χρόνια βέβαια αλλά θυμάμαι γύρω στα 70..νομίζω...αλλά χειροκίνητο cicko. Μια χαρά είναι κ αυτό...τι να το κάνεις με τον μηχανισμό..δεν ξέρω σαν αγελάδες θα νιώθουμε χαχαχαχα..πάρτε το απλό για μια απλή αντληση αν θέλετε..γιατί στον θηλασμό όσο έχεις το μωρό στο στήθος παράγεις πιο πολύ γάλα..είναι αυτό το συναίσθημα που ταιζεις το μωρό σου υπέροχο και δίνει εντολή να κατεβάζεις γάλα...μια φορά ξέχασα το θηλαστρο κ πήγα στην δουλειά ...και να σκέφτομαι το μωρό και να τρέχουν τα γάλατα...η πιο περίεργη αίσθηση συμμαθήτριά...ευχαριστήθηκα τον θηλασμό όσο την γέννηση του παιδιού μου..βλέπεις την απόλυτη προσφορά σου στο σπλαχνο σου.και αυτά δένονται μαζί σου κ καταλαβαίνουν όλη την αγάπη της μαμάς..και εννοείται μόλις πίνουν ζαβλακωνουν τόσο πολύ χαλαρώνουν κοιμούνται είναι ήρεμα...αχχχ δεν βλέπω την ώρα για αυτή την στιγμή.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Η μπέμπα σου το τρώει όλο το φαί της, τρώει και το δικό σου μαζί...Εξ ου ο πόνος νομίζω. Μια φίλη μου μου είχε πει ότι οι κλωτσίτσες, όσο περνάει ο καιρός και δυναμώνει το μωρό, πονάνε. Οπότε εκεί οφείλεται νομίζω.  Εγώ πάλι δεν πονάω αλλά αισθάνομαι σαν να μου κάνουν ηλεκτροσόκ.

Κι εγώ της frezyderm την κρέμα βάζω και στο τέλος του ντους βάζω και αμυγδαλέλαιο, ελπίζοντας να τις προλάβω τις ραγάδες...

Χθες πάντως κορίτσια του έδωσα και κατάλαβε...Έφαγα παγωτό και δύο πάστες. Δεν μπορώ να σας εξηγήσω σε τι κατάσταση περιήλθε το μωρό...το τρέλανα!

Ναι δυναμώνει το φρατζολάκι και έχει και χώρο ακόμα να δίνει τις κλωτσιές της, για να τη δω σε λίγο που θα στριμωχτει τι θα κάνει!! :P

Παγωτό και δύο πάστες εεε;;; χάχαχαχα τι να κάνει και αυτό το μωρό άρχισε τα χορευτικά!! Και εγώ κάτι τέτοια κάνω τελευταία πάντως και πρέπει να σταματήσω σιγά σιγά γιατί δεν θα μαζεύονται τα κιλά μου στο τέλος πφφφ

20 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Και εμας ενοικιαζουν εδω αλλα δεν με συμφέρει οικονομικα νομιζω.. Ειναι 68 ευρω τον μηνα.. Με τα λεφτα αυτα εχω αγορασει δικο μου καινουριο.. Δεν θελω κατι πανακριβο των 300 ευρω.. Ναι σε κλινική θα γεννησω αλλα δεν γνωριζω αν τωρα λογω covid αν τα δινουν η οχι.. Για αυτο αρχισα να ψαχνομαι για να βρω κατι οικονομικο η προσφορά γιατι ανα καιρους βγαζουν.. Εννοειται απο ελλαδα παραγγελνω οτι παιρνω γιατι εδω Κύπρο οι τιμες είναι τραγικες.. 

Ααα κοριτσια μου και μια αλλη απορια που εχω.. Οσον αφορα την κοιλια.. Εχει εδω και δυο μηνες σχεδον αλλα ειδικα τον τελευταιο ενα μηνα ειναι πολυ εντονες καποιες κινησεις του μωρου.. Τι εννοω.. Καποιες φορες νιωθω οτι τσιτωνει τοσο πολυ το δερμα και μολις το νιωσω αν ακουμπησω εκει ειναι πετρα και νιωθω οτι κατι υπαρχει σε εκεινο το σημείο γιατι ειναι σκληρο και μολις το ακουμπησω φευγει.. Η καποιες φορες με πιεζει τοσο πολυ χαμηλα που νιωθω θα κατουρηθω και δυσκολευομαι να κατουρησω κιολας και μεψρι να σηκωθω να παω τουαλετα εχει αλλαξει θεση και ειμαι οκ υστερα.. Σας συμβαίνει? Εχθες το πρωι μολις ξυονησα παλι ετσι ειχε μαζευτει σε ενα σημειο και φαινοταν σαν καρουμπαλο.. Εγω απλα το ενιωθα απο μεσα μου οτι με τσιτωνε αλλα ο αντρας μου εβλεπε και μου το εδειξε εκεινος το καρουμπαλο και του λεω ναι το νιωθω...

Το μωρακι σου είναι Σοφακι αυτό, έχει αρχίσει και σπρώχνει και προεξέχουν αγκώνες χεράκια ποδαράκια.. Είναι φυσιολογικό μάλλον είσαι και αρκετά αδύνατη και τα βλέπεις από τώρα. Και εγω βλέπω να πετάγονται σημεία όταν κλωτσάει αλλά στιγμιαία και όχι σκληρά ακόμα, σε λίγο όμως έτσι θα είναι σε όλες μας! Αυτό με το κατουρημα που λες το παθαίνω συνέχεια και εγώ.. Είδαμε και στη β επιπέδου ότι είναι με τα πόδια κάτω οπότε είναι λογικό, κλωτσάει και χοροπηδάει πάνω στην κύστη και τρέχωω!! 

19 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εγώ πάντως για τις ραγάδες εχω κατάλαβει οτι εάν είναι να βγάλεις θα βγάλεις ότι κρέμα και να βαλεις.. Είναι αναλόγως το δέρμα πιστεύω.. Εγω στην 1η εγκυμοσύνη έβαζα τα πάντα και δεν είχα καμία μέχρι να γεννήσω και τις είδα όλες μαζί μετα την γεννα. Τι να πω.  Δεν ξέρω. Πάντως και η μαμα μου γεμάτη είναι και η αδερφή μου που ειναι εντελώς αδύνατη έβγαλε και αυτή στην εγκυμοσύνη κ ας μην πήρε πολλα κιλα. @Sofiamar93το μωρακι είναι αυτό το καρούμπαλο που νιώθεις κι εγω το ίδιο νιώθω. Επίσης για θήλαστρο εγώ θα σου πω απο την εμπειρία μου οτι το χρειάστηκα απο την 2η ημέρα στο μεαιυτηριο κι έτρεχε η μαμα μου να αγοράσει μεσα απο το μεαιυτηριο, γτ το χρειαζομουν κ για μετά. Αλλα αυτο δυστυχώς δεν μπορείς ν το ξέρεις απο τώρα αν θα το χρησιμοποιήσεις ή όχι. Εγώ συμφωνα με την εμπειρία μου θα σ έλεγα να το πάρεις (εαν δεν θες να ενοικιάσεις νοσοκομειακο) για να είσαι σίγουρη απλώς ξέρω και κοπέλες που δεν έχουν χρησιμοποιήσει καθόλου στην αρχή ή καθόλου γενικότερα γτ δεν τα πήγαν καλα με τον θηλασμο. 

Καλησπέρα!! Εγώ πάντως δεν κατάφερα να θηλασω τον μικρό μου και το μωρό μου έπινε αποκλειστικά δικό μου γαλα που έβγαζα με θήλαστρο που δεν ηταν νοσοκομειακο για 6 ολοκληρους μήνες και μια χαρά κατάφερα να κάνω και τράπεζα. Απλώς χρειάζεται να αντλείς ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Πάντως αυτό που λες το έχω ακούσει και απο άλλες κοπέλες που θηλάζουν, οτι με το απλο θήλαστρο δεν μπορούσαν να βγάλουν ικανή ποσότητα. 

Ακριβώς! Οι ραγάδες έχουν να κάνουν με την ποιότητα του δέρματος, ούτε με τα κιλά ούτε με πόσα κάνουμε για να μη βγάλουμε.. Σίγουρα οι κρέμες βοηθάνε πολύ αλλά πάνω από όλα είναι το δέρμα. Επίσης είναι κληρονομικό αυτό οπότε λογικό που αφού έκανε η μαμά σου κάνατε και εσύ και η αδερφη σου.. Παρόλα αυτά χωρίς τις κρέμες και τα λαδάκια μπορεί να είχες κάνει και περισσότερες οπότε μη το αμελεις, βάζε εκεί κάθε μέρα και ότι γλιτώσουμε καλό είναι!! 

15 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Φραουλίνο μόυ  κ εμένα υπάρχουν στιγμές που με πονάει το μωρό...προχθές μου έκανε μια κίνηση που ένιωσα το κάθε κοκαλακι που με κλοτσουσε ..το έδειξα σαν αίσθηση στον άντρα μου...πρώτα του έδειξα τις απαλές κλοτσιες που είναι σαν σκουντημα με όλη την παλάμη στην κοιλιά κ μετά με την φαλαγκα των δαχτύλων τον τρύπησα δίπλα στα πλευρά χαχαχαχα..λέω να ...γι'αυτό τσιριξα...ήταν σαν να με τρύπησε τόσο δυνατή...εννοείται πονάω...

Σοφάκι να πάρεις...εγώ γέννησα τον γιο μου κ δεύτερη μέρα είχα τόσο γάλα που πετρωνε το στήθος κ το μωρό δεν πίνει τόσο πολύ για να το αδειάσει ..εννοείται έχουν τα μαιευτήρια αλλά είναι όσες γυναίκες...εγώ έστειλα την γιαγιά μου σε φαρμακείο τότε και μου πήρε..το έχω ακόμα...θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν χρειαστώ άντληση κ όχι φύλαξη γάλακτος είναι παλιό ..της κικο είχα πάρει..κατά ταλλα εγώ χρησιμοποιούσα σε όλο τον θηλασμό δεκα μήνες ψευδοθηλες ..έχω μικρή θηλή όποτε για να γαντζωθει το μωρό ήταν πιο εύκολο...να τις έχετε υπόψιν αυτές σε περίπτωση που σας πονέσει ο θηλασμός ηηη σαν πληγώνονται οι θηλές...από το φαρμακείο γύρω στα δέκα ευρώ...

 

Παγωτό και δυονπαστες χαχαχαχαχΧα.θα μας τρελάνεις ρε συμμαθήτριά...να σου πω κ εγώ τρώω γλυκά και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην πέσω με τα μούτρα...λέω ας κάνω πρώτα την καμπύλη ζαχάρου μάλλον αύριο θα πάω κ μετά θα δώσω ρέστα...κρατιέμαι σου λέω..λέω ας φάω μόνο το παγωτό ...ηη ας φάω μόνο ένα κομμάτι γλυκό κ όχι όλο το ταψί...γενικά με τραβάει γλυκό πολυυυυ.

Αα δεν είναι μόνο η δικιά μου τσαούσα, και ο δικός σου βλέπω δίνει στη μαμά και καταλαβαίνει χάχαχαχα!!!! Αυτό με τις ψευδοθηλες και εγώ σίγουρα θα το χρειαστώ αν κρίνω από το πως είναι οι δικές μου, το έχω κατά νου και είμαι προετοιμασμενη.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Γιατί 200 βρε παιδί μου;;καλά εγώ πριν τόσα χρόνια βέβαια αλλά θυμάμαι γύρω στα 70..νομίζω...αλλά χειροκίνητο cicko. Μια χαρά είναι κ αυτό...τι να το κάνεις με τον μηχανισμό..δεν ξέρω σαν αγελάδες θα νιώθουμε χαχαχαχα..πάρτε το απλό για μια απλή αντληση αν θέλετε..γιατί στον θηλασμό όσο έχεις το μωρό στο στήθος παράγεις πιο πολύ γάλα..είναι αυτό το συναίσθημα που ταιζεις το μωρό σου υπέροχο και δίνει εντολή να κατεβάζεις γάλα...μια φορά ξέχασα το θηλαστρο κ πήγα στην δουλειά ...και να σκέφτομαι το μωρό και να τρέχουν τα γάλατα...η πιο περίεργη αίσθηση συμμαθήτριά...ευχαριστήθηκα τον θηλασμό όσο την γέννηση του παιδιού μου..βλέπεις την απόλυτη προσφορά σου στο σπλαχνο σου.και αυτά δένονται μαζί σου κ καταλαβαίνουν όλη την αγάπη της μαμάς..και εννοείται μόλις πίνουν ζαβλακωνουν τόσο πολύ χαλαρώνουν κοιμούνται είναι ήρεμα...αχχχ δεν βλέπω την ώρα για αυτή την στιγμή.

Απλώς εγω πιστεύω ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε απο τώρα τι θήλαστρο θα χρειαστουμε. Εγώ πάντα έλεγα θα θηλασω το μωρό μου, οταν ήρθε η στιγμή όμως, ηταν μακριά μου για 3 ημέρες, δεν τον επιασα καν γιατί έπρεπε να μπει στην μονάδα. Τότε έπρεπε να αντλώ για να του πηγαίνω γάλα. Μετά που τον πήρα, δεν ήθελε το στήθος μου γιατί είχε συνηθίσει να πίνει αλλιώς, και είχε και κοντό χαληνο, οπότε συνέχισα να αντλώ. Σε αυτές τις περιπτώσεις, που χρειάζεται να αντλείς ανα τακτά χρονικά διαστήματα, δεν νομίζω ότι βοηθάει το χειροκίνητο. Γι'αυτο και για άλλους πολλούς λόγους που ίσως δεν μπορούμε να φανταστούμε υπάρχουν τα ηλεκτρικά θήλαστρα. Δεν ένιωσα ποτέ σαν αγελάδα, αλλα ότι έκανα το καλύτερο που μπορούσα για το παιδί μου. Όπως και να έχει, κορίτσια μου η καθε μια είναι διαφορετικη, το καθε μωρακι ειναι διαφορετικό, και η καθε εμπειρία το ίδιο. Εύχομαι να μην χρειαστεί καμια θήλαστρο και να θήλασουμε όλες (όσες θέλουμε) με τον φυσικό τρόπο. 

  • Μου αρέσει 4

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Απλώς εγω πιστεύω ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε απο τώρα τι θήλαστρο θα χρειαστουμε. Εγώ πάντα έλεγα θα θηλασω το μωρό μου, οταν ήρθε η στιγμή όμως, ηταν μακριά μου για 3 ημέρες, δεν τον επιασα καν γιατί έπρεπε να μπει στην μονάδα. Τότε έπρεπε να αντλώ για να του πηγαίνω γάλα. Μετά που τον πήρα, δεν ήθελε το στήθος μου γιατί είχε συνηθίσει να πίνει αλλιώς, και είχε και κοντό χαληνο, οπότε συνέχισα να αντλώ. Σε αυτές τις περιπτώσεις, που χρειάζεται να αντλείς ανα τακτά χρονικά διαστήματα, δεν νομίζω ότι βοηθάει το χειροκίνητο. Γι'αυτο και για άλλους πολλούς λόγους που ίσως δεν μπορούμε να φανταστούμε υπάρχουν τα ηλεκτρικά θήλαστρα. Δεν ένιωσα ποτέ σαν αγελάδα, αλλα ότι έκανα το καλύτερο που μπορούσα για το παιδί μου. Όπως και να έχει, κορίτσια μου η καθε μια είναι διαφορετικη, το καθε μωρακι ειναι διαφορετικό, και η καθε εμπειρία το ίδιο. Εύχομαι να μην χρειαστεί καμια θήλαστρο και να θήλασουμε όλες (όσες θέλουμε) με τον φυσικό τρόπο. 

Ε ναι..εγώ το αγόρασα αφού μπήκα και γέννησα..το μόνο εύκολο είναι στέλνεις τον άντρα σου στο φαρμακείο και παίρνει..έτσι κ αλλιώς τα μαιευτήρια έχουν,,μέχρι να αγοράσει η λεχώνα θα την βολεύουν...κ θα ξέρει η κάθε μία τι χρειάζεται..κ εγώ το χρησιμοποιούσα αλλά μόνο για άντληση γιατί δούλευα σε άλλη πόλη όποτε δεν μπορούσα να το φυλάξω μόνο να το βγάλω να μην τουμπανιασω.μια χαρά δουλειά έκανε το χειροκίνητο..δέκα μήνες αντλούσα..κ θήλαζα όταν γυρνούσα σπίτι πάλι..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην ασχολειστε με θηλαστρα. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις κατι απο πριν. Οσες σας ενδιαφερει ο θηλασμος το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να παρακολουθησετε καποια σεμιναρια θηλασμου απο τωρα. Αυτα τωρα πια γινονται online, δεν ξερω αν υπαρχει κατι δια ζωσης. Δινουν ομως πολυ χρησιμες και εμπεριστατωμενες πληροφοριες για το θηλασμο και μπορειτε να λυσετε ολες σας τις αποριες. Επισης αν θελετε να επενδυσετε σε κατι, κατα τη γνωμη μου ειναι μια μαια. Συνηθως η μαια του γυναικολογου αναλαμβανει καποια προετοιμασια απο πριν, ειναι παρουσα καθ'ολη τη διαρκεια του τοκετου και τις πρωτες μερες στο νοσοκομειο. Και συμβουλευει οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για πολλα γυναικολογικα ζητηματα.

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 3:18 ΜΜ, Alex1989 είπε:

Εν

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά, με το καλό το μωράκι σου. Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά ήθελα να σου πω την γνώμη μου. Μιας κ περιμένω το δεύτερο κ έχω εμπειρία από θηλασμό. Αν θες το θηλαστρο για περιστασιακή χρήση, μια στο τόσο ας πούμε να κάνεις μια άντληση για κάποια στιγμή που θα λείψεις, μπορείς να πάρεις ένα απλό οικιακό θηλαστρο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο, όχι πολύ ακριβά. Αν όμως θες να κάνεις συστηματική άντληση για να φτιάξεις τράπεζα γάλακτος επειδή πχ θα γυρίσεις στην δουλειά κ πρέπει να κάνεις καθημερινά κ. Πολλές αντλήσεις, το νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης είναι απαραίτητο.  Δεν θα μπορείς με το άλλο το απλό να κάνεις. Κ λόγω του ότι δεν είναι πολύ αποτελεσματικό, δεν βγάζει πολύ γάλα, αλλά κυρίως γιατί μπορεί να σου χαλάσει την παραγωγή γάλακτος κ να την μειώσει. Αυτά είναι συμβουλές από σύμβουλο θηλασμού. Ο καλύτερος τρόπος για να αυξηθεί η παραγωγή είναι το μωρό στο στήθος , κ αν υπάρχει ανάγκη για συστηματική άντληση , μόνο νοσοκομειακό θηλαστρο  θα σε βοηθήσει. Εγώ είχα ένα πολύ απλό θηλαστρο με 50 ευρώ για να κάνω κάποια φορά άντληση αν χρειαστεί, αλλά με το ζόρι μπορούσα να βγάλω επαρκή πόσοτητα για ένα γεύμα ενώ είχα καλή παραγωγή γάλακτος. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως, καλή συνέχεια

Εγω θα συμφωνησω μαζι σου.Θηλασα τη μικρη μου 1 χρονο κ παιδευτηκαμε αρκετα στην αρχη. @Sofiamar93θηλαστρο αρκετα διαδεδομενο κ καλο για οικιακη χρηση ειναι της medela.με αυτο μπορεις να φτιαχνεις κ να αποθηκευεις κανενα γευμα. Ενα τετοιο θα σου χρειαστει αν θες να θηλασεις με το μωρο στο στηθος. Γτ υπαρχει κ η περιπτωση που σου ειπε η @Alex1989, υπαρχουν γυναικες που δεν θελουν την επαφη στο στηθος ή πρεπει νανγυρισουν δουλεια πολυ νωρις κ βγαζουν γαλα κ το δινουν με μπιμπερο.σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστεις οπως ειπε νοσοκομειακο διπλης αντλησης το οποιο βεβαια το νοικιαζεις,δεν το αγοραζεις,γτ ειναι πανακριβο.

Εμενα η αποψη μου ειναι πρωτα να γεννηθει το μωρακι με το καλο κ μετα να εχεις υποψιν σου κανα μαγαζι ιντερνετικο ή κανονικο κ αν δεις πως παει καλα ο θηλασμος κ θες να συνεχισεις τοτε να παραγγειλεις οικιακο. Αλλιως αποφασιζεις για νοσοκομειακο ή για γαλα σκονη.

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Κοριτσια μην ασχολειστε με θηλαστρα. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις κατι απο πριν. Οσες σας ενδιαφερει ο θηλασμος το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να παρακολουθησετε καποια σεμιναρια θηλασμου απο τωρα. Αυτα τωρα πια γινονται online, δεν ξερω αν υπαρχει κατι δια ζωσης. Δινουν ομως πολυ χρησιμες και εμπεριστατωμενες πληροφοριες για το θηλασμο και μπορειτε να λυσετε ολες σας τις αποριες. Επισης αν θελετε να επενδυσετε σε κατι, κατα τη γνωμη μου ειναι μια μαια. Συνηθως η μαια του γυναικολογου αναλαμβανει καποια προετοιμασια απο πριν, ειναι παρουσα καθ'ολη τη διαρκεια του τοκετου και τις πρωτες μερες στο νοσοκομειο. Και συμβουλευει οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για πολλα γυναικολογικα ζητηματα.

Ποσο δικιο εχεις!!!

Οσες φιλες μου ειπαν θα θηλασουν κ δεν ειχαν μαια την πατησαν!κατεληξαν μετα απο 20 μερες να μου λενε δεν χορταινε,δεν ειχα γαλα κλπ κλπ κ εδωσαν σκονη.

Εγω παλι και με μαια δυσκολευτηκα παρα πολυ κ επαθα επιλοχειο.τελικα οχι μονο χρειαστηκα τη μαια μου(η οποια ηταν φυλακας αγγελος στο νοσοκομειο κ ετρεχε να μου φερουν το παιδι στην ανανηψη κ μου δινε ολες τις πληροφοριες κ το κουραγιο που χρειαζομουν) αλλα για να ξεπερασω την επιλοχειο χρειαστηκε να ψαξω να βρω παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου ωστε να τα καταφερω γτ ο πρωτος παιδιατρος ο,τι μου ελεγε για το θηλασμο ηταν λαθος! Δεν ξερω αλλα με τοση παραπληροφορηση που υπαρχει ακομα κ απο γιατρους εμενα μου φανταζει αδυνατο να θηλασει γυναικα χωρις τη συμβολη ειδικου. Μεχρι κ καποια γιαγια θα μπει στη μεση κ ενω μπορει να πηγαινει καλα ενας θηλασμος,να πιεζει τη μαμα να δωσει και ξενο δημιουργωντας της αμφιβολιες στη μαμα για το αν χορταινει το μωρο.

Οποτε,αν καποια κοπελα θελει να θηλασει,ας ψαχτει λιγο πριν τη γεννα ωστε να προλαβει τυχον προβληματα.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Κοριτσια μην ασχολειστε με θηλαστρα. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις κατι απο πριν. Οσες σας ενδιαφερει ο θηλασμος το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να παρακολουθησετε καποια σεμιναρια θηλασμου απο τωρα. Αυτα τωρα πια γινονται online, δεν ξερω αν υπαρχει κατι δια ζωσης. Δινουν ομως πολυ χρησιμες και εμπεριστατωμενες πληροφοριες για το θηλασμο και μπορειτε να λυσετε ολες σας τις αποριες. Επισης αν θελετε να επενδυσετε σε κατι, κατα τη γνωμη μου ειναι μια μαια. Συνηθως η μαια του γυναικολογου αναλαμβανει καποια προετοιμασια απο πριν, ειναι παρουσα καθ'ολη τη διαρκεια του τοκετου και τις πρωτες μερες στο νοσοκομειο. Και συμβουλευει οχι μονο για το θηλασμο αλλα και για πολλα γυναικολογικα ζητηματα.

Εννοείται πως με ενδιαφερει ο θηλασμος και θελω και αποκλειστικό θηλασμό αν τα καταφερω τους πρωτους 4 μηνες αλλα μετα θα επιστρεψω δουλεια και απλα σκεφτηκα οτι θα ειναι καλο να εχω κατι απλο στο σπιτι για να μαθει το παιδι και το μπιμπερο ωστε αν λειψω καποια φορα απο το σπιτι ειτε για γιατρο ειτε για ψωνια σουπερμάρκετ ειτε για οτιδηποτε αλλο και το αφηνω στην πεθερα μου να μπορει να το ταισει γαλα απο μπιμπερο αλλα οχι ξενο δικο μου.. Βεβαια ολα αυτα ικασιες γιατι ποτε δνε ξερεις τι γινεται με τον θηλασμο.. Μπορει να μην εχω μπορει να μου κοπει. Εχω ακουσει χιλιες ιστοριες.. Για αυτο σκεφτηκα να πιασω ενα οικονομικο να εχω σπιτι μου απλα για απλη χρηση οχι καθημερινη αλλα περιστασιακη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Εννοείται πως με ενδιαφερει ο θηλασμος και θελω και αποκλειστικό θηλασμό αν τα καταφερω τους πρωτους 4 μηνες αλλα μετα θα επιστρεψω δουλεια και απλα σκεφτηκα οτι θα ειναι καλο να εχω κατι απλο στο σπιτι για να μαθει το παιδι και το μπιμπερο ωστε αν λειψω καποια φορα απο το σπιτι ειτε για γιατρο ειτε για ψωνια σουπερμάρκετ ειτε για οτιδηποτε αλλο και το αφηνω στην πεθερα μου να μπορει να το ταισει γαλα απο μπιμπερο αλλα οχι ξενο δικο μου.. Βεβαια ολα αυτα ικασιες γιατι ποτε δνε ξερεις τι γινεται με τον θηλασμο.. Μπορει να μην εχω μπορει να μου κοπει. Εχω ακουσει χιλιες ιστοριες.. Για αυτο σκεφτηκα να πιασω ενα οικονομικο να εχω σπιτι μου απλα για απλη χρηση οχι καθημερινη αλλα περιστασιακη..

Τοτε νομιζω της medela ειναι αυτο που θες αλλα παρτο κατα τη γνωμη μου μετα τη γεννα. Κ αν τελικα θηλασεις τους πρωτους 4 μηνες,μετα μπορεις να κανεις μια μικρη τραπεζα γαλατος με αυτο. Σιγα σιγα θα τα βρειτε αυτα με το μωρακι οταν γεννηθει.ε,κ αν δεις οτι δεν μπορεις να βγαλεις οσα γευματα χρειςζεσαι με το οικιακο,τοτε θα παρεις την αποφαση για νοσοκομειακο ή να συμπληρωνεις με λιγο ξενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Stalicha είπε:

Τοτε νομιζω της medela ειναι αυτο που θες αλλα παρτο κατα τη γνωμη μου μετα τη γεννα. Κ αν τελικα θηλασεις τους πρωτους 4 μηνες,μετα μπορεις να κανεις μια μικρη τραπεζα γαλατος με αυτο. Σιγα σιγα θα τα βρειτε αυτα με το μωρακι οταν γεννηθει.ε,κ αν δεις οτι δεν μπορεις να βγαλεις οσα γευματα χρειςζεσαι με το οικιακο,τοτε θα παρεις την αποφαση για νοσοκομειακο ή να συμπληρωνεις με λιγο ξενο.

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια.. Θα το μιλησω και με τον γιατρο μου την αλλη εβδομαδα και νομιζω και εγω ετσι θα κανω να δω πρωτα αν εχω γαλα και υστερα να παραγγειλω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια.. Θα το μιλησω και με τον γιατρο μου την αλλη εβδομαδα και νομιζω και εγω ετσι θα κανω να δω πρωτα αν εχω γαλα και υστερα να παραγγειλω

Σοφάκι θα γεννήσεις με το καλό....εγώ γύρισα στην δουλειά μου όταν το μωρό ήταν τρία μηνών...ένα μήνα πριν γυρίσω στην δουλειά άρχισα να του δίνω και μπιμπερο για να συνηθίσει..έτσι θα κάνεις μην αγχώνεσαι..θα το βρεις δεν είναι τίποτα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ταλαιπωρηθηκα πολυ με το θηλασμο και εχω κακη εμπειρια. Στο πρωτο παιδι ειχα παρακολουθησει πριν σεμιναρια, ειχα μαια στο νοσοκομειο και μετα συμβουλο θηλασμου στο σπιτι. Και παλι δεν τα καταφερα. Επηρεασε πολυ την ψυχολογια μου και δεν θελω να θυμαμαι αυτην την περιοδο. Το 2ο παιδι το θηλασα 6 μηνες αλλα οχι αποκλειστικα. Εδινα συμπληρωμα, αλλες περιοδους 1 φορα την ημερα, αλλες περισσοτερο και αλλες καθολου. Κι ενω ειχα πει αυτη τη φορα δεν θα τρελαθω, και παλι επηρεαστηκα πολυ. Και η αληθεια ειναι πως το εψαχνα πολυ και μεσα απο το parents οπου εφαγα μεγαλο bulling απο ατομα που μου ελεγαν πως τα κανω ολα λαθος. Εχω ολοκληρο τοπικ στο parents, ουτε θελω να τα θυμαμαι. Εχω καταληξει πως (δεν ξερω γιατι) αλλα δεν ειναι για ολες τις γυναικες το ιδιο. Σωματικα αλλες γυναικες προκυπτει πιο ευκολα και σε αλλες πολυ πιο δυσκολα. Προσωπικα εδωσα μεγαλο αγωνα, εφαγα πολυ απορριψη και ενοχες και δεν ξερω τελικα αν οντως εκανα οτι καλυτερο για το μωρο...

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Εγω κοριτσια ταλαιπωρηθηκα πολυ με το θηλασμο και εχω κακη εμπειρια. Στο πρωτο παιδι ειχα παρακολουθησει πριν σεμιναρια, ειχα μαια στο νοσοκομειο και μετα συμβουλο θηλασμου στο σπιτι. Και παλι δεν τα καταφερα. Επηρεασε πολυ την ψυχολογια μου και δεν θελω να θυμαμαι αυτην την περιοδο. Το 2ο παιδι το θηλασα 6 μηνες αλλα οχι αποκλειστικα. Εδινα συμπληρωμα, αλλες περιοδους 1 φορα την ημερα, αλλες περισσοτερο και αλλες καθολου. Κι ενω ειχα πει αυτη τη φορα δεν θα τρελαθω, και παλι επηρεαστηκα πολυ. Και η αληθεια ειναι πως το εψαχνα πολυ και μεσα απο το parents οπου εφαγα μεγαλο bulling απο ατομα που μου ελεγαν πως τα κανω ολα λαθος. Εχω ολοκληρο τοπικ στο parents, ουτε θελω να τα θυμαμαι. Εχω καταληξει πως (δεν ξερω γιατι) αλλα δεν ειναι για ολες τις γυναικες το ιδιο. Σωματικα αλλες γυναικες προκυπτει πιο ευκολα και σε αλλες πολυ πιο δυσκολα. Προσωπικα εδωσα μεγαλο αγωνα, εφαγα πολυ απορριψη και ενοχες και δεν ξερω τελικα αν οντως εκανα οτι καλυτερο για το μωρο...

Δεν το εχω βιωσει ακομη αλλα απο ιστοριες που εχω ακουσει το θεωρω ενα θεμα ταμπου.. Και δεν ειναι σωστο αυτο.. Γιατι πρεπει να κρινουμε μια γυναικα για τον θηλασμο..?? Η καθε μανουλα ξερει τι κανει.. Ειτε θηλασει ειτε οχι.. Ειτε απο επιλογη ειτε απο καποιο λογο. Δεν πρεπει να στενοχωριεσαι, ουτε να αγχωνεσαι ουτε να νιωθεις ενοχες για το τι εκανες... Ειναι δικη μας επιλογη το σωμα μας.. Εμεις το χειριζομαστε οπως εμεις θελουμε και το εκμεταλευομαστε οπως εμεις θελουμε.. Εσυ θα σκεφτεσαι θα το προσπαθησωκαι οτι γινει.. Χωρις αγχος.. Αν αγχωνεσαι επηρεάζει πολυ την ψυχολογια σου και σιγουρα και το γαλα σου.. Εγω νιωθω μονο θετικα συναισθηματα για τον θηλασμο η αληθεια και ας εχω ακουσει τα χειροτερα απο τον περίγυρο μου απο δικες τους εμπειριες και παλι δεν με εχει τρομαξει ουτε με αγχωσει οαρα μονο ανυπομονω για αυτη την ωρα για να το βιωσω.. Θετικη σκεψη παντα.. Ποτε αρνητικη.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Δεν το εχω βιωσει ακομη αλλα απο ιστοριες που εχω ακουσει το θεωρω ενα θεμα ταμπου.. Και δεν ειναι σωστο αυτο.. Γιατι πρεπει να κρινουμε μια γυναικα για τον θηλασμο..?? Η καθε μανουλα ξερει τι κανει.. Ειτε θηλασει ειτε οχι.. Ειτε απο επιλογη ειτε απο καποιο λογο. Δεν πρεπει να στενοχωριεσαι, ουτε να αγχωνεσαι ουτε να νιωθεις ενοχες για το τι εκανες... Ειναι δικη μας επιλογη το σωμα μας.. Εμεις το χειριζομαστε οπως εμεις θελουμε και το εκμεταλευομαστε οπως εμεις θελουμε.. Εσυ θα σκεφτεσαι θα το προσπαθησωκαι οτι γινει.. Χωρις αγχος.. Αν αγχωνεσαι επηρεάζει πολυ την ψυχολογια σου και σιγουρα και το γαλα σου.. Εγω νιωθω μονο θετικα συναισθηματα για τον θηλασμο η αληθεια και ας εχω ακουσει τα χειροτερα απο τον περίγυρο μου απο δικες τους εμπειριες και παλι δεν με εχει τρομαξει ουτε με αγχωσει οαρα μονο ανυπομονω για αυτη την ωρα για να το βιωσω.. Θετικη σκεψη παντα.. Ποτε αρνητικη.. 

Θεωρητικα σωστα τα λες, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αυτο που επαθα εγω ειναι πως το ηθελα πολυ, το προσπαθησα πολυ και επειδη δεν τα καταφερνα αισθανομουν ανεπαρκης. Σε συνδυασμο με τον καταιγισμο των ορμονων της λοχειας το συναισθημα αυτο ξεφευγε απο την αντικειμενικη αξιολογηση και κατεληγε σε συναισθημα ματαιωσης. Και ειδικα αν δεν υπαρχει υποστηριξη απο το περιβαλλον (σχολια του τυπου: αφηνεις το παιδι να πειναει γιατι εχεις κολλησει με το θηλασμο) η κατασταση γινεται ακομα πιο εντονη!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...