Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Ένα τέτοιο λίκνο θα πάρουμε κι εμείς, είναι σαν μισοφέγγαρο.

Εγώ κορίτσια, θα γελάσετε, το πρώτο πράγμα που παρήγγειλa από Αγγλία είναι vegan δερμάτινα υποστρώματα για το μωρό..Κουνια και συρταριερα, που θα την χρησιμοποιώ ως αλλαξιερα θα πάρουμε από ΙΚΕΑ. 

Καρότσι το ψάχνω, ιδανικά το θέλω ελαφρύ και μικρό γιατί το αυτοκίνητο μου έχει μικρό πορτ μπαγκάζ και θέλω να χωράει.

Ρουχαλάκια, ζιπουνάκια και σεντονάκια, πετσέτες λέω να τα ψάξω και να τα πάρω στις εκπτώσεις Ιουλίου.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι σε όλα τα μαιευτήρια, αν κλείσεις τρίκλινο, θα έχει δυο άτομα μέσα, δεν επιτρέπονται περισσότερα.

  • Μου αρέσει 3

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα!! Στο μαιευτηριο στο 1ο παιδι ημουν σε 2κλινο. Αφου ομως καταφερα να γυρισω σπιτι χωρις να σκοτωσω τη διπλανη μου παλι καλα! Πολυ καμη εμπειρια, οποτε στο 2ο ζητησα μονοκλινο. Χαλαλι τα λεφτα, ειχα την ησυχια και την ηρεμια μου. Το μονο που με χαλαγαν ηταν οι επισκεψεις, δεν ηυελα κανεναν. Οποτε τωρα με τον κοβιντ μια χαρα με βολευει!!! Μονοκλινο και μοναξια!! Τελεια θα ειναι!!!

Οσο για τον εξοπλισμο, η αλλαξιερα δεν ειναι απαραιτητη. Εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε λογω των πολυ συχνων ατυχηματων. Τα αλλαζα παντα στο κρεβατι μας και δεν ειχα προβλημα!

@xenia^^ οι πολυμορφικες κουνιες να ξερεις ειναι μικρες και θα την εχεις για λιγο. Συμφερει καλυτερα να παρεις απο αυτες που βγαινουν τα καγκελα και γινεται κρεβατι και θα το κρατησεις μεχρι 5-6 χρονων. Να σκεφτεις οτι στο γιο μου εβγαλα τα καγκελα 18 μηνων γιατι ενα μεσημερι τα καβαλησε, βγηκε απο την κουνια και κατεβηκε μονος του ολη την εσωτερικη σκαλα!! Οποτε απο το να κανει τον ταρζαν, καλυτερα να βγαινει οποτε θελει!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα πάρουμε τώρα ένα λίκνο της Chicco απ αυτό που δένει στο κρεβάτι και κατεβαίνει η μία πλευρά. Κούνια λέμε να μην πάρουμε, αλλά ένα κρεβάτι μοντεσσόρι απ αυτά που είναι στο πάτωμα και κινείται το παιδι ελεύθερα στο χώρο όπως θέλει. Θα περιμένουμε να το γνωρίσουμε πρώτα μάλλον. Δε θα πάρουμε αλλαξιέρα, ούτε συρταριέρα, αλλά έχετε να προτείνετε κάποιο ωραίο μπανάκι για πολύ μικρό μπάνιο? Κατα τ άλλα του έχουμε πάρει ενα hoodie Gap (ό,τι πιο cute υπάρχει, έχει και αυτάααακιαααα!!!) και ένα ελαστικό wrap (μαλακό μάρσιπο) που περιμένω να έρθει από το εξωτερικό. Το πρόβλημα είναι ότι αποφασίσαμε να μη μάθουμε το φύλο και δεν βρίσκω πολλές ουδέτερες επιλογές στα ρούχα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με το μαιευτήριο δίκιο έχετε.. δεν έχει και πολύ σημασία αν είσαι εμβολιασμένος αφού μπορείς να μεταφέρεις τον ιό.. το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας κάνουν σε όλους τεστ.. τώρα θα ρωτήσω και τον γιατρό στο επόμενο ραντεβού τι γνωρίζει και θα τους πάρω τηλ.. 

εγώ παλι σκέφτομαι και λίκνο και και κούνια.. ποτε λέτε ότι πρέπει να πάρουμε κούνια αν έχουμε λίκνο ;;  
λίκνο μου έχουν συστήσει αυτό 
Λίκνο Maxi Cosi Lora Essential Graphite

καροτσι αυτό (το θέλω και εγώ για μικρό αμάξι) οπότε θα σιγουρευτώ ότι χωράει Inglesina Trilogy Stroller Village Denim Titanium Slate

και από κούνια ψάχνω μόνη μου έχω βρει αυτήν lorelli  Κρεβάτι Μετατρεπόμενο Maxi Plus Artwood (10150300030A).  Λέτε δεν κάνει ;;;;;; Επίσης αν πάρω κούνια και την έχω στο δωμάτιο είναι όντως περιττό το λίκνο εε ;; Απλά σκέφτομαι ότι θα την έχω δίπλα μου και μαρεσει πολύ η ιδέα !!!!
 

για μπανάκι έχω βρει αυτά που διαφημίζουν τώρα τα shnuggle αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ.. 

α επίσης καλό μαρσιπο ;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Βασικά τώρα που το ξανά σκέφτομαι, εννοείς ότι δεν θα τον αφήνουν να έρχεται καθόλου στο δωμάτιο πχ; 

Όχι κορίτσι, καθόλου...μόνο τις ώρες που γεννάς κ στο εξιτήριο

5 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Μήπως υπάρχει αυτο σαν εναλλακτική και στο δικό σου; Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει σκοπό να μπαινοβγαινει στην κλινική δεν καταλαβαίνω γιατί να τον διώξουν..

Τον αφήνουν να μείνει αλλά μόνο αν πάρεις μονόκλινο που ειναι πανάκριβο...ασε...ελπίζω να αλλάξει...αλλιώς όλη μέρα βιντεοκλήση!

πρίν από 35 λεπτά , xenia^^ είπε:

καροτσι αυτό (το θέλω και εγώ για μικρό αμάξι) οπότε θα σιγουρευτώ ότι χωράει Inglesina Trilogy Stroller Village Denim Titanium Slate

Κορίτσι νομίζω οτι ειναι περιττο το λικνο...επειδη εχω κι εγω το καροτσι inglesina και το πορτ μπεμπε ειναι μεγαλουτσικο θα παρω μια βαση για το πορτ μπεμπε και θα χρησιμοποιω αυτο σαν κρεβατακι τον πρωτο καιρο...μεχρι 5 με 6 μηνων τα χωραει ανετα...εχω και εξτρα στρωματακι, μπορω να το μετακινω κ μεσα στο σπιτι οποτε βολευει νομιζω

Εν τω μεταξυ στην καμπυλη το ζαχαρο νηστειας βγηκε ελαφρως ανεβασμενο...99 με οριο 95...τα υπολοιπα καλα...ο γιατρος ειπε να το παρακολουθω λιγες μερες το πρωι και προσοχη. Επισης και ο σιδηρος βγηκε 32 ενω παιρνω χαπι και μου τα αυξησε σε 2 χαπια τη μερα για ενα μηνα και βλεπουμε...εν τω μεταξυ τρωω πολυ κρεας ρε γαμωτο κ θαλασσινα και απ ολα....οπως καταλαβατε παμε για αππσυρση, αχαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Όχι κορίτσι, καθόλου...μόνο τις ώρες που γεννάς κ στο εξιτήριο

Τον αφήνουν να μείνει αλλά μόνο αν πάρεις μονόκλινο που ειναι πανάκριβο...ασε...ελπίζω να αλλάξει...αλλιώς όλη μέρα βιντεοκλήση!

Κορίτσι νομίζω οτι ειναι περιττο το λικνο...επειδη εχω κι εγω το καροτσι inglesina και το πορτ μπεμπε ειναι μεγαλουτσικο θα παρω μια βαση για το πορτ μπεμπε και θα χρησιμοποιω αυτο σαν κρεβατακι τον πρωτο καιρο...μεχρι 5 με 6 μηνων τα χωραει ανετα...εχω και εξτρα στρωματακι, μπορω να το μετακινω κ μεσα στο σπιτι οποτε βολευει νομιζω

Εν τω μεταξυ στην καμπυλη το ζαχαρο νηστειας βγηκε ελαφρως ανεβασμενο...99 με οριο 95...τα υπολοιπα καλα...ο γιατρος ειπε να το παρακολουθω λιγες μερες το πρωι και προσοχη. Επισης και ο σιδηρος βγηκε 32 ενω παιρνω χαπι και μου τα αυξησε σε 2 χαπια τη μερα για ενα μηνα και βλεπουμε...εν τω μεταξυ τρωω πολυ κρεας ρε γαμωτο κ θαλασσινα και απ ολα....οπως καταλαβατε παμε για αππσυρση, αχαχαχαχ

Ασε τρωνε πολυ τα μωρα!! Εγω βαρεθηκα με τις βιταμινες. Κυκλοφορω σαν τους παπουδες με το κουτακι με τα χαπια, μου διαλυουν το στομαχι και δεν μπορω να ανεβασω καμια τιμη!

Σωστο αυτο που σκεφτηκες με το καλαθι. Εγω ειχα παρει μια καλαθουνα που την ειχα στο σαλονι και ολη μερα εκει την εβγαζε. Πρωτον γιατι κατα τη διαρκεια της ημερας δεν ειναι πρακτικο να το πηγαινοφερνεις στο δωματιο αφου κοιμαται και ξυπναει συνεχεια και δευτερον γιατι ειναι καλο να μαθει να κοιμαται με τους ηχους του σπιτιου και να μην χρειαζεται απολυτη ησυχια. Δεν τους αρεσει και η μοναξια!!

Να προσεξεις ομως με τη βαση, μετα το μηνα μπορει να κανουν καμια αποτομη κινηση και να τουμπαρουν. Καλυτερα στο πατωμα!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Ναι αυτό με το μαιευτήριο δίκιο έχετε.. δεν έχει και πολύ σημασία αν είσαι εμβολιασμένος αφού μπορείς να μεταφέρεις τον ιό.. το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας κάνουν σε όλους τεστ.. τώρα θα ρωτήσω και τον γιατρό στο επόμενο ραντεβού τι γνωρίζει και θα τους πάρω τηλ.. 

εγώ παλι σκέφτομαι και λίκνο και και κούνια.. ποτε λέτε ότι πρέπει να πάρουμε κούνια αν έχουμε λίκνο ;;  
λίκνο μου έχουν συστήσει αυτό 
Λίκνο Maxi Cosi Lora Essential Graphite

καροτσι αυτό (το θέλω και εγώ για μικρό αμάξι) οπότε θα σιγουρευτώ ότι χωράει Inglesina Trilogy Stroller Village Denim Titanium Slate

και από κούνια ψάχνω μόνη μου έχω βρει αυτήν lorelli  Κρεβάτι Μετατρεπόμενο Maxi Plus Artwood (10150300030A).  Λέτε δεν κάνει ;;;;;; Επίσης αν πάρω κούνια και την έχω στο δωμάτιο είναι όντως περιττό το λίκνο εε ;; Απλά σκέφτομαι ότι θα την έχω δίπλα μου και μαρεσει πολύ η ιδέα !!!!
 

για μπανάκι έχω βρει αυτά που διαφημίζουν τώρα τα shnuggle αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ.. 

α επίσης καλό μαρσιπο ;;; 

Εγώ δεν είχα πάρει λίκνο, γιατί είχα πάρει μαζι με το καρότσι της Inglesina και το πορτ μπεμπέ με την βάση του, η οποία ήταν πολυ στιβαρή. Με βόλεψε πάρα πολύ. Βέβαια εχω το Inglesina quad. Είναι πιο βαρύ αυτό οπότε δεν σας το προτείνω αλλά εχει τελειες ρόδες και γενικά εμένα με βόλεψε πολύ.. Στο πορτ μπεμπέ χωρούσε μέχρι τον 6ο.

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πληροφορίες κορίτσια.. αρχίζω και εγκαταλείπω το σενάριο λίκνο.. έψαξα της inglesino trilogy quatro και φαίνεται πολύ καλό.. και το πορτ μπεμπέ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως λίκνο.. όμως προβληματίζομαι γιατί κάποιες κριτικές αναφέρουν ότι το καθισματάκι του αυτοκινήτου ειδικά όταν το μωρό είναι πολύ μικρούλη δεν βολεύει.. άλλη ερώτηση επειδή είναι εντελώς άσχετη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι από την ασχετοσύνη μου.. το συγκεκριμένο καθισματάκι πως κουμπώνει στο αμάξι;; Είναι και το λεγόμενο αυγό αυτό ;;;
 

Επίσης μια άλλη ερώτηση η κούνια τι διαστάσεις πρέπει να έχει το στρώμα 70*140 ;;  Έχετε να μου προτείνετε καμία ;;;

θα σας τρελανω με τις ερωτήσεις αλλά πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , xenia^^ είπε:

Ωραίες πληροφορίες κορίτσια.. αρχίζω και εγκαταλείπω το σενάριο λίκνο.. έψαξα της inglesino trilogy quatro και φαίνεται πολύ καλό.. και το πορτ μπεμπέ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως λίκνο.. όμως προβληματίζομαι γιατί κάποιες κριτικές αναφέρουν ότι το καθισματάκι του αυτοκινήτου ειδικά όταν το μωρό είναι πολύ μικρούλη δεν βολεύει.. άλλη ερώτηση επειδή είναι εντελώς άσχετη και έχω αρχίσει και αγχώνομαι από την ασχετοσύνη μου.. το συγκεκριμένο καθισματάκι πως κουμπώνει στο αμάξι;; Είναι και το λεγόμενο αυγό αυτό ;;;
 

Επίσης μια άλλη ερώτηση η κούνια τι διαστάσεις πρέπει να έχει το στρώμα 70*140 ;;  Έχετε να μου προτείνετε καμία ;;;

θα σας τρελανω με τις ερωτήσεις αλλά πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας !!!!!!!!

Σχετικά με το καθισματάκι είτε θα αγοράσεις μία βάση που έχουν είτε θα το δένεις με τις ζώνες...έχει αντίστοιχο βίντεο στο youtube... εγώ δεν θα πάρω βάση γτ αυτό το αυγό είναι μέχρι ενός το πολύ...σχετικά με τις διαστάσεις έχει διάφορες όπως βλέοω οπότε θα δεις τι σε βολεύει...εμένα θα μου δώσουν κουνια οπότε δεν ξέρω να σου πω...πάντως ενώ κάποια στιγμή κοιτούσα πολυμορφικές τελικά αν έπαιρνα θα κατέληγα σε απλή γτ θέλω να φτιάξω σχετικά νωρίς παιδικό με κρεβατάκι μοντεσσόρι...αυτά που είναι στο πάτωμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

@xenia^^ ολα τα καθισματακια αυτοκινητων εχουν 2 τροπους να δεθουν στο καθισμα: 1. Με τις ζωνες ή 2. Με το συστημα isofix. Το συστημα αυτο ειναι ουσιαστικα σαν μανταλακια που κλειδωνουν πανω σε υποδοχες του αυτοκινητου. Ειναι πιο ασφαλη και σταθερα και λιγο πιο ακριβα. Το αυγο αν το παρεις σκετο δενει με τη ζωνη. Μπορεις να αγορασεις ξεχωριστα βαση isofix αν θες! Υπολογισε πως το μωρο θα μεινει στο αυγο το πολυ εως 1 ετους, πιθανον λιγοτερο. Μετα θα χρειαστει καθισμα που καλυτερα ειναι εως 2 ετων (τουλαχιστον) να κοιταει προς τα πισω.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/5/2021 at 12:30 ΠΜ, xenia^^ είπε:

Για μπανάκι έχω βρει αυτά που διαφημίζουν τώρα τα shnuggle αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ.. 

α επίσης καλό μαρσιπο ;;; 

Το shnuggle το χω δει κι εγω αλλα μαλλον πρεπει να το δω απο κοντα γιατι δεν έχω ιδέα ποσο μεγάλο ειναι με τη βάση του.

Για μάρσιπο, επειδή σκέφτομαι ότι θέλω να φοράω το μωρό συνέχεια, πήρα ένα απλό wrap της Boba από ένα ευρωπαικό σάιτ με δωρεάν μεταφορικά και ήρθε σε μια βδομάδα. Θα μας κάνουν δώρο ένα Αστεράκι ring sling οι νονοί. Και σκέφτομαι για τον μπαμπά του να πάρουμε ενα Kibi από την κοπέλα που φτιάχνει τα αστεράκια. Πάμε all out στους μάρσιπους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι ωραία που μιλάμε για ψώνια, και εγώ έτσι @xenia^^ μου ανησυχητικά άσχετη είμαι αλλά θα αρχίσουμε να παίρνουμε και γνώμες και όλα σιγά σιγά και να παίρνουμε πράγματα.. Είναι πολύ χρήσιμα και αυτά που λένε τα κορίτσια εδώ που έχουν ηδη εμπειρία! ❤️

Λοιπόν εμείς είχαμε χθες γιατρό, η μικρή μια χαρά και δεν είναι πια τοσο φρατζολακι :lol: Είναι 750 γραμμάρια και είπε ο γιατρός ότι είναι ακριβώς στο μέσο όρο της καμπύλης οπότε πάμε καλά!

Ένα άλλο θέμα για το οποίο θέλω να σας ρωτήσω είναι το αμνιακο υγρο.. Στη β επιπέδου το είχαμε μετρήσει 6,4 και χθες, 2,5 εβδομάδες μετά δλδ, το μετρήσαμε 7 τη λίμνη και το δείκτη αμνιακου 18 δηλαδή μέσα στα φυσιολογικά μεν αλλά ψηλουτσικα. Ο γιατρός μου είπε ότι είμαστε μια χαρά και να μη το έχω καθόλου έννοια απλά όπως είπε και η ενδοκρινολογος να προσέξω τη διατροφή μου παρόλο που είναι καλή η καμπύλη γιατί και οι πολλοί υδατάνθρακες μπορεί να αυξάνουν το αμνιακο και ας μην ανεβαίνει το ζάχαρο. Τώρα είναι όλα οκ αλλά φοβάμαι μην αυξηθεί οπότε κόβω τις βλακειες και αρχίζω να προσέχω σοβαρά τι τρώω..

Μπορείτε να μου πείτε βρε κορίτσια εσάς πόσο είχαν μετρήσει το αμνιακο τελευταία φορά γιατί ο γιατρός μου ισχυρίζεται ότι βλέπει συνέχεια αυτές τις τιμές και ότι είναι όλα μια χαρά αλλά εμένα με ανησυχεί λίγο.. 

Link to comment
Share on other sites

@Io_anna δηλαδή θα εχεις 3 μαρσιπο ;; Το ring γιατί το θες ;; Επίσης τον μπαμπά δεν τον βολεύει το wrap ?? 
 

@CMES άρα αν το καρότσι περιλαμβάνει το αυγό εμείς πρέπει να πάρουμε τη βάση isofix.. πρέπει να ρωτήσουμε αν μπαίνει βάση isofix στο αυγό του καροτσιου ή είναι αυτονόητο;; Επισης δεδομένο είναι ότι σε κάνα χρόνο θα πρέπει να πάρουμε κανονικό καθισματάκι σωστά ;; Τα επαναλαμβάνω για να τα αποθηκεύσω στον εγκέφαλο :P και @fotini* πιστεύεις ότι δε χρειάζεται να πάρουμε βάση γι το αυγό αφού θα πρέπει να πάρουμε άλλη για το κάθισμα μετά.. με τις ζώνες γίνεται η δουλειά με ασφάλεια σωστά ;; 
 

οσο για την κούνια μάλλον και εγώ αλλάζω σχέδιο και πάω σε απλή και όχι πολυμορφική απλά αν μπορεί κάποια να μου πει τις διαστάσεις στρώματος 

@Φραουλίνο έχω αρχίσει και τα ερευνώ όλα για να μη πελαγώσω.. την άλλη βδομάδα μπαίνουμε έβδομο και νομίζω ότι μπαίνουμε ένατο :P.. ευτυχώς τα κορίτσια δίνουν τα φώτα τους και μας είναι πιο εύκολο.. όσο γι το αμνιακό υγρό δε βλέπω κάπου μέτρηση λέει φυσιολογική ποσότητα.. αφού σου λέει δεν είναι θέμα δεν θα είναι θέμα !!!!!! Μην ανησυχείς !!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Io_anna δηλαδή θα εχεις 3 μαρσιπο ;; Το ring γιατί το θες ;; Επίσης τον μπαμπά δεν τον βολεύει το wrap ?? 
 

@CMES άρα αν το καρότσι περιλαμβάνει το αυγό εμείς πρέπει να πάρουμε τη βάση isofix.. πρέπει να ρωτήσουμε αν μπαίνει βάση isofix στο αυγό του καροτσιου ή είναι αυτονόητο;; Επισης δεδομένο είναι ότι σε κάνα χρόνο θα πρέπει να πάρουμε κανονικό καθισματάκι σωστά ;; Τα επαναλαμβάνω για να τα αποθηκεύσω στον εγκέφαλο :P και @fotini* πιστεύεις ότι δε χρειάζεται να πάρουμε βάση γι το αυγό αφού θα πρέπει να πάρουμε άλλη για το κάθισμα μετά.. με τις ζώνες γίνεται η δουλειά με ασφάλεια σωστά ;; 
 

οσο για την κούνια μάλλον και εγώ αλλάζω σχέδιο και πάω σε απλή και όχι πολυμορφική απλά αν μπορεί κάποια να μου πει τις διαστάσεις στρώματος 

@Φραουλίνο έχω αρχίσει και τα ερευνώ όλα για να μη πελαγώσω.. την άλλη βδομάδα μπαίνουμε έβδομο και νομίζω ότι μπαίνουμε ένατο :P.. ευτυχώς τα κορίτσια δίνουν τα φώτα τους και μας είναι πιο εύκολο.. όσο γι το αμνιακό υγρό δε βλέπω κάπου μέτρηση λέει φυσιολογική ποσότητα.. αφού σου λέει δεν είναι θέμα δεν θα είναι θέμα !!!!!! Μην ανησυχείς !!!!!

Θα έχουμε 3 ναι, μια υπερβολή αλλα δε θα πάρουμε πολλά άλλα πράγματα (φωλιά, γυμναστήριο, ριλαξ, αλλαξιέρα, συρταριέρα, κούνια κλπ). To wrap έχω διαβάσει οτι είναι μέχρι 8 κιλά, μπορεί και λιγότερο, οπότε είναι από νεογέννητο μέχρι οσων μηνων ειναι άνετο. Θα το έχω για μέσα στο σπίτι κυρίως για να μπορώ να έχω μια κάποια ανεξαρτησία και να κάνω καμιά δουλεία. Θα μπορούσα να φοράω το μωρό μέσα στο σπίτι και σ ένα απ τ άλλα γιατί όλα κάνουν για νεογέννητο αλλά ήταν αρκετα οικονομικό και είπα να το παραγγείλω. Το ring το θέλω γιατί πιστεύω ότι θα με βολέψει για έξω και για μεγαλύτερη ηλικία. Ο μπαμπάς ξεκαθάρισε ότι θέλει κάτι με κλιπς, που εγώ δε συμπαθώ, οπότε είπαμε να έχει κάτι διαφορετικό. Και αν κάποιο δε μας βολέψει το πουλάμε στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Io_anna είπε:

Θα έχουμε 3 ναι, μια υπερβολή αλλα δε θα πάρουμε πολλά άλλα πράγματα (φωλιά, γυμναστήριο, ριλαξ, αλλαξιέρα, συρταριέρα, κούνια κλπ). To wrap έχω διαβάσει οτι είναι μέχρι 8 κιλά, μπορεί και λιγότερο, οπότε είναι από νεογέννητο μέχρι οσων μηνων ειναι άνετο. Θα το έχω για μέσα στο σπίτι κυρίως για να μπορώ να έχω μια κάποια ανεξαρτησία και να κάνω καμιά δουλεία. Θα μπορούσα να φοράω το μωρό μέσα στο σπίτι και σ ένα απ τ άλλα γιατί όλα κάνουν για νεογέννητο αλλά ήταν αρκετα οικονομικό και είπα να το παραγγείλω. Το ring το θέλω γιατί πιστεύω ότι θα με βολέψει για έξω και για μεγαλύτερη ηλικία. Ο μπαμπάς ξεκαθάρισε ότι θέλει κάτι με κλιπς, που εγώ δε συμπαθώ, οπότε είπαμε να έχει κάτι διαφορετικό. Και αν κάποιο δε μας βολέψει το πουλάμε στην τελική...

Το ring και το wrap ειναι πρακτικα το ιδιο. Εισαι σιγουρη οτι θα τα χρειαστεις και τα 2;

@xenia^^ ολα τα αυγα κουμπωνουν σε βαση isofix αλλα ρωτα για καλο και για κακο! Και ναι, σε λιγους μηνες θα χρειαστεις κανονικο καθισμα, το αυγο ειναι για λιγο. Εξαρταται βεβαια και τις διαστασεις του μωρου. Τα δικα μου που ηταν απο τη γεννηση μεγαλοσωμα, στο 3μηνο δεν χωρουσαν στο αυγο! Ομως το καθισμα μετα δεν εχει ξεχωριστη βαση. Ή ειναι isofix ή κουμπωνει με ζωνη, δεν αγοραζεις κατι ξεχωριστα. Και με τη ζωνη ειναι ασφαλες, με το isofix περισσοτερο! Ειναι πολυ πιο σταθερο.

Οσο για τις διαστασεις τις κουνιας, πο περισσοτερες ειναι στανταρ. Θα διαλεξεις μια που να βγαινουν τα καγκελα και να γινεται κρεβατακι μεχρι 6 χρονων. Εγω εχω παρει απο τα Ηρα, τα εβγαλε τα λεφτα της! Εχουν μεγαλωσει σε αυτη 2 δραστηρια παιδια και τωρα θα μπει το 3ο! Δεν εχει παθει τιποτα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...