Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , CMES είπε:

Το ring και το wrap ειναι πρακτικα το ιδιο. Εισαι σιγουρη οτι θα τα χρειαστεις και τα 2;

@xenia^^ ολα τα αυγα κουμπωνουν σε βαση isofix αλλα ρωτα για καλο και για κακο! Και ναι, σε λιγους μηνες θα χρειαστεις κανονικο καθισμα, το αυγο ειναι για λιγο. Εξαρταται βεβαια και τις διαστασεις του μωρου. Τα δικα μου που ηταν απο τη γεννηση μεγαλοσωμα, στο 3μηνο δεν χωρουσαν στο αυγο! Ομως το καθισμα μετα δεν εχει ξεχωριστη βαση. Ή ειναι isofix ή κουμπωνει με ζωνη, δεν αγοραζεις κατι ξεχωριστα. Και με τη ζωνη ειναι ασφαλες, με το isofix περισσοτερο! Ειναι πολυ πιο σταθερο.

Οσο για τις διαστασεις τις κουνιας, πο περισσοτερες ειναι στανταρ. Θα διαλεξεις μια που να βγαινουν τα καγκελα και να γινεται κρεβατακι μεχρι 6 χρονων. Εγω εχω παρει απο τα Ηρα, τα εβγαλε τα λεφτα της! Εχουν μεγαλωσει σε αυτη 2 δραστηρια παιδια και τωρα θα μπει το 3ο! Δεν εχει παθει τιποτα!

Το wrap που πήρα είναι ελαστικό, δεν έχει ραφές και το δένεις, ενώ το ring είναι σταθερό ύφασμα που έχει πιέτες (?). Η βασική διαφορά είναι ότι το ελαστικό wrap μπορώ να το βάλω το πρωί πάνω απ την μπλούζα μου, να το δέσω μια φορά και να βάζω και να βγάζω το μωρό όποτε χρειάζεται χωρίς να ζεσταίνομαι υπερβολικά γιατί είναι ελαφρύ ύφασμα. Ουσιαστικά βολεύει πολύ για ένα μικρό μωρό που θέλει συνέχεια αγκαλιά μέσα στο σπίτι. Αλλά παρόλο που λέει πάνω 15 κιλά, δεν αντέχει πάνω από 8 γιατί αρχίζει να μην κρατάει το μωρό στο ύψος που πρέπει. Το ring αντέχει όσα κιλά αντέχεις εσύ βασικά. Ίσχύει ότι θα μπορούσα να έχω μόνο το ring, αλλά δε θα πάρουμε πολλά πράγματα ούτως ή άλλως και επειδή θα ήθελα να φοράω το μωρό, αν θέλει, καθημερινά και μέσα στο σπίτι σκέφτηκα ότι θα αξιοποιηθούν και τα δύο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πωπω κορίτσια δεν ξέρετε πως με ξεμπλοκάρετε !!!!! Άρα μια πρώτη απόφαση από όλα τα λεγόμενα σας είναι ένα καλό καρότσι που τα έχει όλα αυτά (κοιτάω της inglesina).. λίκνο δε χρειάζεται αν η καλαθουνα του καροτσιου είναι ευρύχωρη μπορεί να κοιμάται εκεί με τη βάση που δίνει το καρότσι.. και κούνια απλή με βασικές προδιαγραφές να βγαίνουν τα κάγκελα για να το βολέψει κι ως παιδάκι.. μαρσιπο τώρα αποτι καταλαβα το wrap είναι για λίγους μήνες οπότε χρειάζομαι και με κλιπς για αργότερα ;;; 
Και στην περίπτωση που το αμάξι έχει υποδοχή isofix που νομίζω έχει μπορώ να αγοράσω μια που κάνει και για αυγό και για το καθισματάκι που θα πάρουμε μετά αλλιώς ζώνη ασφαλείας.. αλήθεια σας ευχαριστώ !!!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι ωραία που μιλάμε για ψώνια, και εγώ έτσι @xenia^^ μου ανησυχητικά άσχετη είμαι αλλά θα αρχίσουμε να παίρνουμε και γνώμες και όλα σιγά σιγά και να παίρνουμε πράγματα.. Είναι πολύ χρήσιμα και αυτά που λένε τα κορίτσια εδώ που έχουν ηδη εμπειρία! ❤️

Λοιπόν εμείς είχαμε χθες γιατρό, η μικρή μια χαρά και δεν είναι πια τοσο φρατζολακι :lol: Είναι 750 γραμμάρια και είπε ο γιατρός ότι είναι ακριβώς στο μέσο όρο της καμπύλης οπότε πάμε καλά!

Ένα άλλο θέμα για το οποίο θέλω να σας ρωτήσω είναι το αμνιακο υγρο.. Στη β επιπέδου το είχαμε μετρήσει 6,4 και χθες, 2,5 εβδομάδες μετά δλδ, το μετρήσαμε 7 τη λίμνη και το δείκτη αμνιακου 18 δηλαδή μέσα στα φυσιολογικά μεν αλλά ψηλουτσικα. Ο γιατρός μου είπε ότι είμαστε μια χαρά και να μη το έχω καθόλου έννοια απλά όπως είπε και η ενδοκρινολογος να προσέξω τη διατροφή μου παρόλο που είναι καλή η καμπύλη γιατί και οι πολλοί υδατάνθρακες μπορεί να αυξάνουν το αμνιακο και ας μην ανεβαίνει το ζάχαρο. Τώρα είναι όλα οκ αλλά φοβάμαι μην αυξηθεί οπότε κόβω τις βλακειες και αρχίζω να προσέχω σοβαρά τι τρώω..

Μπορείτε να μου πείτε βρε κορίτσια εσάς πόσο είχαν μετρήσει το αμνιακο τελευταία φορά γιατί ο γιατρός μου ισχυρίζεται ότι βλέπει συνέχεια αυτές τις τιμές και ότι είναι όλα μια χαρά αλλά εμένα με ανησυχεί λίγο.. 

Φραουλίνο μου εμένα μου γράφει μόνο '' αμνιακά φυσιολογικά " δεν μπορώ να καταλάβω εαν γράφει κάπου αλλού νούμερο.. 

πρίν από 5 λεπτά , xenia^^ είπε:

Πωπω κορίτσια δεν ξέρετε πως με ξεμπλοκάρετε !!!!! Άρα μια πρώτη απόφαση από όλα τα λεγόμενα σας είναι ένα καλό καρότσι που τα έχει όλα αυτά (κοιτάω της inglesina).. λίκνο δε χρειάζεται αν η καλαθουνα του καροτσιου είναι ευρύχωρη μπορεί να κοιμάται εκεί με τη βάση που δίνει το καρότσι.. και κούνια απλή με βασικές προδιαγραφές να βγαίνουν τα κάγκελα για να το βολέψει κι ως παιδάκι.. μαρσιπο τώρα αποτι καταλαβα το wrap είναι για λίγους μήνες οπότε χρειάζομαι και με κλιπς για αργότερα ;;; 
Και στην περίπτωση που το αμάξι έχει υποδοχή isofix που νομίζω έχει μπορώ να αγοράσω μια που κάνει και για αυγό και για το καθισματάκι που θα πάρουμε μετά αλλιώς ζώνη ασφαλείας.. αλήθεια σας ευχαριστώ !!!!!! 

Τελικά είναι τι βολεύει την καθε μια. Εγω ας πούμε δεν πήρα ποτέ μάρσιπο γιατί το παιδί γεννήθηκε 4 κιλά και λέω πόσο θα μου χρησιμεψει; δεν ήξερα καν τότε ότι υπάρχουν για περισσότερα κιλά. Αυτοί που κοιτούσα ηταν μέχρι 10.. Βέβαια είναι πολύ χρήσιμος και εαν θηλάζει το παιδί απ'οτι εχω ακουσει. Επίσης ούτε την βάση για isofix είχα γιατί δεν είχε την υποδοχή το αυτοκίνητο. Αν είχα την υποδοχή σίγουρα θα το έπαιρνα. Με την ζώνη εδενα και το αυγό και το κάθισμα μετά. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , xenia^^ είπε:

Πωπω κορίτσια δεν ξέρετε πως με ξεμπλοκάρετε !!!!! Άρα μια πρώτη απόφαση από όλα τα λεγόμενα σας είναι ένα καλό καρότσι που τα έχει όλα αυτά (κοιτάω της inglesina).. λίκνο δε χρειάζεται αν η καλαθουνα του καροτσιου είναι ευρύχωρη μπορεί να κοιμάται εκεί με τη βάση που δίνει το καρότσι.. και κούνια απλή με βασικές προδιαγραφές να βγαίνουν τα κάγκελα για να το βολέψει κι ως παιδάκι.. μαρσιπο τώρα αποτι καταλαβα το wrap είναι για λίγους μήνες οπότε χρειάζομαι και με κλιπς για αργότερα ;;; 
Και στην περίπτωση που το αμάξι έχει υποδοχή isofix που νομίζω έχει μπορώ να αγοράσω μια που κάνει και για αυγό και για το καθισματάκι που θα πάρουμε μετά αλλιώς ζώνη ασφαλείας.. αλήθεια σας ευχαριστώ !!!!!! 

Οχι, δε χρειάζεσαι 2 μάρσιπους. Κάποιοι με κλιπς κάνουν από νεογέννητο (3.5 kg) μέχρι 20 kg. Παραπάνω δεν νομίζω ότι αντέχει η μέση ούτως ή άλλως. Κάτι τέτοιο μπορεί να σε βολέψει. Αυτός που κοιτάω εγώ κάνει και για θηλασμό. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι εργονομικός για τα ισχύα του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ στο πρώτο μου παιδάκι πήρα μάρσιπο, καρότσι peg perego πανάκριβο, κάμερα με μουσική, μπανιερό, κούνια πανάκριβη, θήλαστρο κτλ. γενικά ήθελα τα καλύτερα. Στην πορεία κατάλαβα ότι εκτός της κουνιας τα υπόλοιπα τα χρησιμοποίησα στο ελάχιστο. Το καρότσι ήταν βαρύ και πήρα ένα φτηνό και πολύ ελαφρύ, το μάρσιπο μετά από λίγο καιρό τον παράτησα γιατί με έπιανε η μέση μου, κ.ο.κ. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν χρειάζεται να δώσετε μια περιουσία για όλα αυτά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Io_anna δηλαδή θα εχεις 3 μαρσιπο ;; Το ring γιατί το θες ;; Επίσης τον μπαμπά δεν τον βολεύει το wrap ?? 
 

@CMES άρα αν το καρότσι περιλαμβάνει το αυγό εμείς πρέπει να πάρουμε τη βάση isofix.. πρέπει να ρωτήσουμε αν μπαίνει βάση isofix στο αυγό του καροτσιου ή είναι αυτονόητο;; Επισης δεδομένο είναι ότι σε κάνα χρόνο θα πρέπει να πάρουμε κανονικό καθισματάκι σωστά ;; Τα επαναλαμβάνω για να τα αποθηκεύσω στον εγκέφαλο :P και @fotini* πιστεύεις ότι δε χρειάζεται να πάρουμε βάση γι το αυγό αφού θα πρέπει να πάρουμε άλλη για το κάθισμα μετά.. με τις ζώνες γίνεται η δουλειά με ασφάλεια σωστά ;; 
 

οσο για την κούνια μάλλον και εγώ αλλάζω σχέδιο και πάω σε απλή και όχι πολυμορφική απλά αν μπορεί κάποια να μου πει τις διαστάσεις στρώματος 

@Φραουλίνο έχω αρχίσει και τα ερευνώ όλα για να μη πελαγώσω.. την άλλη βδομάδα μπαίνουμε έβδομο και νομίζω ότι μπαίνουμε ένατο :P.. ευτυχώς τα κορίτσια δίνουν τα φώτα τους και μας είναι πιο εύκολο.. όσο γι το αμνιακό υγρό δε βλέπω κάπου μέτρηση λέει φυσιολογική ποσότητα.. αφού σου λέει δεν είναι θέμα δεν θα είναι θέμα !!!!!! Μην ανησυχείς !!!!!

 

1 hour ago, Anneliz είπε:

Φραουλίνο μου εμένα μου γράφει μόνο '' αμνιακά φυσιολογικά " δεν μπορώ να καταλάβω εαν γράφει κάπου αλλού νούμερο.. 

Τελικά είναι τι βολεύει την καθε μια. Εγω ας πούμε δεν πήρα ποτέ μάρσιπο γιατί το παιδί γεννήθηκε 4 κιλά και λέω πόσο θα μου χρησιμεψει; δεν ήξερα καν τότε ότι υπάρχουν για περισσότερα κιλά. Αυτοί που κοιτούσα ηταν μέχρι 10.. Βέβαια είναι πολύ χρήσιμος και εαν θηλάζει το παιδί απ'οτι εχω ακουσει. Επίσης ούτε την βάση για isofix είχα γιατί δεν είχε την υποδοχή το αυτοκίνητο. Αν είχα την υποδοχή σίγουρα θα το έπαιρνα. Με την ζώνη εδενα και το αυγό και το κάθισμα μετά. 

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Και εμένα γράφει αμνιακο υγρο φυσιολογικό αλλά από κάτω κανονικά θα πρέπει να γράφει και δείκτης αμνιακου υγρού και το νούμερο.. Μπορεί και η κάθε φόρμα που συμπληρώνουν να μην είναι ίδια βέβαια.. Όπως και να χει και πάλι σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να το δείτε!!! ❤️

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

πιστεύεις ότι δε χρειάζεται να πάρουμε βάση γι το αυγό αφού θα πρέπει να πάρουμε άλλη για το κάθισμα μετά.. με τις ζώνες γίνεται η δουλειά με ασφάλεια σωστά ;; 

Αρχικά θα πρέπει να τσεκάρεις αν τα καθίσματα του αυτοκινήτου παίρνουν βάση isofix.... επίσης δρν ξέρω αν αυτή η βάση ταιριάζει με διάφορα καθισματάκια...αν ταιριάζει και μπορω να το χρησιμοποιήσω κ στο επόμενο καθισματάκι θα πάρω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου δεν σας προλαβαινω πια!

Εγω ελπιζω παντως να ειναι λιγο πιο ηρεμα με τα μετρα γτ απο οτι μου ειχε πει το χειμωνα η μαια μου,ο συζυγος επρεπε να κανει το μοριακο τεστ για να ειναι μαζι στη γεννα.καλα λεω,μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα θα εχω γεννησει!δωρον αδωρον!την κορη μου τη γεννησα στο ρεα κναυτο που μου τη βαρεσε ηταν οτι ημουν πολυ ασχημα κ δεν αφησαν τον αντρα μου να ειναι μαζι επειδη ειναι αντρας κ ειχαμε τρικλινο.απτη μια το καταλαβαινω απτην αλλη μου βγηκε ο πατος.διπλα μου το παιδινσυνεχεια κνεγω δεν μπορουσα ουτε νανσηκωθω ουτε να τη σηκωσω,ουτε να κατσω ουτε να παω τουαλετα.πονουσα φρικτα.

Εγω ως ενα σημειο τον ηθελα τον κοσμο γτ περνουσε η ωρα.ως ενα σημειο ομως.μετα ηθελα την ηρεμια μου κ η αληθεια εχουμε πολλους φιλους κ πολλλλλλλλυυυυ μεγαλο σοι.καποια στιγμη μπουχτισα.

Τωρα ελπιζω με το εμβολιο που εκανε ο αντρας μου κ με τονγεγονος οτι ειναι καλοκαιρι να τονναφησουν να μπει γτ θελω παλι να ειναι μαζι μου στη γεννα!

Για οσες θηλασουν εννοειται προτεινω λικνο διπλα στο κρεββατι.στην κορη μου δεν πηρα κ το μετανιωσα.αλλα ειχαμε πολλα εξοδα κ δεν ηθελα να δωσω κ αλλα.τωρα θα παρω στον μπομπιρα.

Για κρεββατι εμεις ευτυχως ειχαμε ενα ημιδιπλο κανονικο κ η κορη μου δεν ηθελε την κουνια.απο 10 μηνων κοιμαται στο ημιδιπλο.του ειχα βαλει καγκελο κ ολα καλα.κ βολευει κ εμας για να την κοιμιζουμε με τον μπαμπα της το βραδυ στο δωματιο της. Επισης για μπανακι μην ξοδεψετε πολλα κατα την αποψη μου.εμενα μου ειχαν φερει ενα μεγαλο κ τελικα δεν χωρουσε στην μπανιερα μου.χρησιμοποιησα μονο το καθισματακι του κ για πολυ λιγο ενα πολυ οικονομικο μικρο μπανακι που πηρα μετα.ε,οταν πια στηριζοταν το μωρο,την εβαζα στην μπανιερα κ την επλενα κανονικα.θεωρω τσαμπα λεφτα το μπανακι.καλυτερα ενα μικρο ισα για τους πρωτους μηνες!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Πειτε μου, ποσο βγηκε σε σας το ζαχαρο νηστειας;.. εμενα 99 και την επομενη μερα πηγα στο φαρμακειο κ ηταν 106...ο γιατρος λεει διατροφη κ παρακολουθηση...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Πειτε μου, ποσο βγηκε σε σας το ζαχαρο νηστειας;.. εμενα 99 και την επομενη μερα πηγα στο φαρμακειο κ ηταν 106...ο γιατρος λεει διατροφη κ παρακολουθηση...

Φωτεινή μου έχω κάνει διατριβή στο θέμα, εγώ το μετρούσα μέχρι πριν λίγο καιρό με μηχανάκι γιατί είχα από την προηγούμενη εγκυμοσύνη μια τάση να ανεβαίνει το ζάχαρο νηστείας και το μεταγευματικο καμία φορά αν έτρωγα βλακειες.. Ευτυχώς τώρα έχει στρώσει αλλα προσέχω τη διατροφή μου και παλι γιατί από εδώ και στο εξής αρχίσει και παχαίνει και το μωρό αν ανεβάζουμε ζάχαρο και δεν κάνει..

Γενικά το ζάχαρο νηστείας στην εγκυμοσύνη πρέπει να ειναι κάτω από 92. Θα σου πρότεινα να δεις έναν ενδοκρινολογο ξεκινώντας ήδη βέβαια να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου (πιο πολύ πρωτεΐνη, υδατανθρακα με  μέτρο και όχι γλυκά με ζάχαρη) .. Αυτό που βοηθάει στο νηστείας είναι να τρως κάτι λίγο αμέσως πριν τον ύπνο πχ μια φρυγανιά με μια φέτα τυρί άπαχο ή ένα ποτήρι γάλα κλπ ώστε να μη μένεις πολλές ώρες νηστική.

Δεν ξέρω ο γιατρός σου τι εννοούσε παρακολούθηση αλλά μη το αφήσεις πχ για τον επόμενο μήνα γιατί από 24η εβδομάδα και μετά επηρεάζεται άμεσα το βάρος του μωρού όταν ανεβαίνει.. 

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω την ενδοκρινολογο μου είναι πολύ καλή και εξειδικευμένη στην κυηση. Όπως και να χει είναι κάτι που ρυθμίζεται απόλυτα και δεν χρειάζεται κανένα άγχος.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Φωτεινή μου έχω κάνει διατριβή στο θέμα, εγώ το μετρούσα μέχρι πριν λίγο καιρό με μηχανάκι γιατί είχα από την προηγούμενη εγκυμοσύνη μια τάση να ανεβαίνει το ζάχαρο νηστείας και το μεταγευματικο καμία φορά αν έτρωγα βλακειες.. Ευτυχώς τώρα έχει στρώσει αλλα προσέχω τη διατροφή μου και παλι γιατί από εδώ και στο εξής αρχίσει και παχαίνει και το μωρό αν ανεβάζουμε ζάχαρο και δεν κάνει..

Γενικά το ζάχαρο νηστείας στην εγκυμοσύνη πρέπει να ειναι κάτω από 92. Θα σου πρότεινα να δεις έναν ενδοκρινολογο ξεκινώντας ήδη βέβαια να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου (πιο πολύ πρωτεΐνη, υδατανθρακα με  μέτρο και όχι γλυκά με ζάχαρη) .. Αυτό που βοηθάει στο νηστείας είναι να τρως κάτι λίγο αμέσως πριν τον ύπνο πχ μια φρυγανιά με μια φέτα τυρί άπαχο ή ένα ποτήρι γάλα κλπ ώστε να μη μένεις πολλές ώρες νηστική.

Δεν ξέρω ο γιατρός σου τι εννοούσε παρακολούθηση αλλά μη το αφήσεις πχ για τον επόμενο μήνα γιατί από 24η εβδομάδα και μετά επηρεάζεται άμεσα το βάρος του μωρού όταν ανεβαίνει.. 

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω την ενδοκρινολογο μου είναι πολύ καλή και εξειδικευμένη στην κυηση. Όπως και να χει είναι κάτι που ρυθμίζεται απόλυτα και δεν χρειάζεται κανένα άγχος.. 

Αυτο που λες να μη μενω πολλες ωρες νυστικη το ειπε κ η φαρμακοποιος που με μετρησε ξανα...δλδ στις ποσες ωρες να το μετραμε;... θεσσαλονικη ειμαι...δεν θα το αφησω μηνα, σκεφτομαι μηπως το παρω κιολας αυριο το μηχανακι κ να δω που θα παω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , fotini* είπε:

Αυτο που λες να μη μενω πολλες ωρες νυστικη το ειπε κ η φαρμακοποιος που με μετρησε ξανα...δλδ στις ποσες ωρες να το μετραμε;... θεσσαλονικη ειμαι...δεν θα το αφησω μηνα, σκεφτομαι μηπως το παρω κιολας αυριο το μηχανακι κ να δω που θα παω

Καμια φορά μετά το 8ωρο μπορεί να αρχίσει να ανεβαίνει από τη νηστεία οπότε καλό είναι ακριβώς πριν πέσεις για ύπνο να τσιμπάς κάτι και το πρωί μόλις ξυπνήσεις να το μετρήσεις πριν φας πρωινό.. Αυτό είναι οδηγία που δίνουν πάντα για το ζάχαρο γιατί η πολύωρη νηστεία το ανεβάζει. Γι αυτό και στη διατροφή για ζάχαρο κύησης τρως 5 με 6 γεύματα την ημέρα σχεδόν κάθε 2 ώρες. Πιθανόν να μην αρκεί αυτό αλλά σίγουρα είναι ένα καλό τρικ, από κει και πέρα το νηστείας επηρεάζεται και από το τι έχεις φάει την προηγούμενη μέρα και κυρίως το βράδυ.. Εγώ πχ αν φάω για βράδυ μακαρονάδα ή κάτι λιπαρό το νηστείας μου την άλλη μέρα θα ειναι πάνω από 92 σίγουρα, αν όμως φάω κρέας με λίγο ρύζι και σαλάτα πχ θα είναι 80 85. Αυτό βέβαια αν το δοκιμάσεις ίσως θέλει 2 3 μερούλες σερί για να δείξει.. Καμπύλη ποτε σου έχει πει ο γιατρός να κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καμια φορά μετά το 8ωρο μπορεί να αρχίσει να ανεβαίνει από τη νηστεία οπότε καλό είναι ακριβώς πριν πέσεις για ύπνο να τσιμπάς κάτι και το πρωί μόλις ξυπνήσεις να το μετρήσεις πριν φας πρωινό.. Αυτό είναι οδηγία που δίνουν πάντα για το ζάχαρο γιατί η πολύωρη νηστεία το ανεβάζει. Γι αυτό και στη διατροφή για ζάχαρο κύησης τρως 5 με 6 γεύματα την ημέρα σχεδόν κάθε 2 ώρες. Πιθανόν να μην αρκεί αυτό αλλά σίγουρα είναι ένα καλό τρικ, από κει και πέρα το νηστείας επηρεάζεται και από το τι έχεις φάει την προηγούμενη μέρα και κυρίως το βράδυ.. Εγώ πχ αν φάω για βράδυ μακαρονάδα ή κάτι λιπαρό το νηστείας μου την άλλη μέρα θα ειναι πάνω από 92 σίγουρα, αν όμως φάω κρέας με λίγο ρύζι και σαλάτα πχ θα είναι 80 85. Αυτό βέβαια αν το δοκιμάσεις ίσως θέλει 2 3 μερούλες σερί για να δείξει.. Καμπύλη ποτε σου έχει πει ο γιατρός να κάνεις; 

Καμπύλη έκανα...μόνο της νηστείας ήταν ανεβασμένο, τα άλλα ήταν καλά...μπορει όντως από τις πολές ώρες να βγήκε τόσο...

Link to comment
Share on other sites

@fotini* και @xenia^^ το καθισματακι δεν χρειαζεται βαση! Αν αγορασεις βαση θα τη χρησιμοποιησειε αποκλειστικα και μονο για το αυγο.

Εμενα παντως οι μαρσιποι δεν με βολεψαν ποτε. Ειχα ενα sling στο δευτερο παιδι αλλα ηταν τοσο βαρυ (το μωρο) που μετα απο 15 λεπτα με ποναγε η πλατη!

Για οσες εχετε παιδακι μεταξυ 2-5 ετων βολευει πολυ το σκαλακι που προσαρμοζεται πισω απο το καροτσι. Εγω ειχα αγορασει ενα μεταχειρισμενο απο εδω μεσα με 20 ευρω και το βολευτηκα πολυ! Το μωρο στο καροτσι και το μεγαλυτερο παιδακι στο σκαλακι.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

 

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Και εμένα γράφει αμνιακο υγρο φυσιολογικό αλλά από κάτω κανονικά θα πρέπει να γράφει και δείκτης αμνιακου υγρού και το νούμερο.. Μπορεί και η κάθε φόρμα που συμπληρώνουν να μην είναι ίδια βέβαια.. Όπως και να χει και πάλι σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να το δείτε!!! ❤️

Κορίτσι μου και σε μένα δεν γράφει τιμή, γράφει μόνο φυσιολογικό.

Εγώ κορίτσια είχα 4 μέρες ημικρανία, δεν πέρναγε με τπτ...Είχα και από παλιά ημικρανίες αλλά λόγω των ορμονών αυτή τη φορά ήταν το κάτι άλλο. Πήγαμε και στο γιατρό την Τρίτη, 723 γραμμάρια ο μπέμπης. Έχει τόσο γέλιο να βλέπεις τις κινήσεις τους...Είχε γυρίσει προς τα κάτω και πάνω στον πλακούντα είδαμε αραγμένη μια πατουσίτσα..Με έπιασαν τα γέλια...


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...