Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Μην αγχώνεσαι σταλιτσα αφού δεν έχεις συσπάσεις κ αφού μειώνεται ελάχιστα από μέτρηση σε μέτρηση..δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω..εμένα μειωνετσι πολύ κ έχω φοβηθεί ..έχω κ συσπάσεις όποτε...

Αν και δεν έχω καθόλου ψυχολογία λόγω τραχήλου να σας πω κ εγώ για τις ετοιμασίες κορίτσια..εγώ τα έχω όλα το μόνο που θα αγοράσω είναι καρότσι..τον επόμενο μήνα κατεβάζω κρεβατάκι κ την επόμενη εβδομάδα θα πάρω μωρουδιακο απορρυπαντικό να πλυνω ρουχαλακια σεντονακια...θα πάω μετά να ψωνίσω τα αφρολουτρα του μπανιερουλα εννοείται την πιο φθηνή να πάρετε στον γιο μου είχα δώσει ένα σωρό λεφτά ότι να ναι για το τίποτα...την έχω ακόμα αλλά λόγω υγιεινής θα πάρω άλλη τόσα χρόνια μετά..ξεκινειστε κορίτσια να βλέπετε προσφορές στις πάνες κ να παίρνετε..ξέρω ακούγεται τρελό αλλά στην αρχή κάνουν πολυυυυυ σκ,,το..είχα ξοδέψει τις πρώτες είκοσι μέρες ένα βουνό παμπερς..και επειδή είμαι πρωνοητικη και τότε αυτό έκανα τα είχα έτοιμα όταν γεννήθηκε το μωρό και τελείωσαν σε λίγες μέρες..μετά χαλαρώνουν λίγο τα έντερακια τους.

Κορτισι μου μιας κ το ανέφερες τι πάνες να προτιμήσω να χω για αρχή για το νεογέννητο; Ξέρω ανάλογα το κάθε παιδί βολεύει στη κάθε μανούλα άλλη μάρκα.εγω θέλω να ρωτήσω κυρίως για μέγεθος κ πόσα πακέτα περιπου; Πχ αξίζει να πάρεις πολλά για νεογέννητα το no1 πχ  κ να μεγαλώσουν απότομα κ να μη του κανουν; Η πας απευθείας στο δύοκ αν ναι πόσα πακέτα είναι καλό να παραγγείλω για αρχή;. Πιο πολύ σκέφτομαι μη πάρω πακους μεγέθη κ αυτά μεγαλώνουν απότομα κ κάποια δε πορλαβω να τα βάλω.ειμαι κ πρωτάρα κ δεν χω ιδεα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Feniamam είπε:

Κορτισι μου μιας κ το ανέφερες τι πάνες να προτιμήσω να χω για αρχή για το νεογέννητο; Ξέρω ανάλογα το κάθε παιδί βολεύει στη κάθε μανούλα άλλη μάρκα.εγω θέλω να ρωτήσω κυρίως για μέγεθος κ πόσα πακέτα περιπου; Πχ αξίζει να πάρεις πολλά για νεογέννητα το no1 πχ  κ να μεγαλώσουν απότομα κ να μη του κανουν; Η πας απευθείας στο δύοκ αν ναι πόσα πακέτα είναι καλό να παραγγείλω για αρχή;. Πιο πολύ σκέφτομαι μη πάρω πακους μεγέθη κ αυτά μεγαλώνουν απότομα κ κάποια δε πορλαβω να τα βάλω.ειμαι κ πρωτάρα κ δεν χω ιδεα:rolleyes:

Το νούμερο ένα θα μας χρειαστούν περίπου δύο τρία πακέτα μετά πάμε στο δύο..το δύο έτσι κ αλλιώς αποτι θυμάμαι πιάνει κ από 3-5 κιλά...και ανάλογα μετά από λίγο πάλι θα περάσουμε στο 3.. τα babylino ήταν τα αγαπημένα μου εμένα θεωρώ τα πιο φυσικά συστατικά μαλακό πανακι κ βαμβάκι..ενώ τα παμπερς έχουν αυτόν τον ζελέ μέσα να τραβάει την υγρασία...παμπερς χρησιμοποίησα λίγο στο παιδί μου...ένιωθα πιο φιλικά τα babylino για το δερματακι του...είναι  σχετικά ακριβά τα babylino δεν έχουν συχνά γενναιόδωρες προσφορές δηλαδή τα παμπερς θα δεις το 50% πιο συχνά.. αυτά θυμάμαι ότι δεκαετίας χαχαχαχα.υπολογειστε τώρα περίπου 20 πάνες την ημέρα τον πρώτο καιρό..εμένα είχε διάρροια θηλασμού όποτε....μετά γύρω στις 10 πάνες την ημέρα...αλλά τον πρώτο καιρό θηλάζουμε περιμένουμε τα κάνει το αλλάζουμε κ μπορεί να ακούσεις πάλι να βγάζει κακακια στο πεντάλεπτο....χαμός.....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Emilly800 είπε:

Το νούμερο ένα θα μας χρειαστούν περίπου δύο τρία πακέτα μετά πάμε στο δύο..το δύο έτσι κ αλλιώς αποτι θυμάμαι πιάνει κ από 3-5 κιλά...και ανάλογα μετά από λίγο πάλι θα περάσουμε στο 3.. τα babylino ήταν τα αγαπημένα μου εμένα θεωρώ τα πιο φυσικά συστατικά μαλακό πανακι κ βαμβάκι..ενώ τα παμπερς έχουν αυτόν τον ζελέ μέσα να τραβάει την υγρασία...παμπερς χρησιμοποίησα λίγο στο παιδί μου...ένιωθα πιο φιλικά τα babylino για το δερματακι του...είναι  σχετικά ακριβά τα babylino δεν έχουν συχνά γενναιόδωρες προσφορές δηλαδή τα παμπερς θα δεις το 50% πιο συχνά.. αυτά θυμάμαι ότι δεκαετίας χαχαχαχα.υπολογειστε τώρα περίπου 20 πάνες την ημέρα τον πρώτο καιρό..εμένα είχε διάρροια θηλασμού όποτε....μετά γύρω στις 10 πάνες την ημέρα...αλλά τον πρώτο καιρό θηλάζουμε περιμένουμε τα κάνει το αλλάζουμε κ μπορεί να ακούσεις πάλι να βγάζει κακακια στο πεντάλεπτο....χαμός.....

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.με το καλό το μωράκι σου:)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Σταλιτσα πες μου κάτι...είναι σταθερά 2,6;; Εμένα έπεσε σταδιακά κ προχθές έφτασε στο 2,7.. ο γιατρός σου τι οδηγίες σου έδωσε;;ξεκούραση κλπ;;κ εγώ δεν έχω την πολυτέλεια να ξεκουραστώ γιατί ο μικρός αν κ δέκα χρονών όλη την ώρα ανάγκη με έχει..φοβαμαι κ εγώ πολύ...την Πέμπτη πάω εμβρυολογο να μου τον ξαναμετρησει..επίσης να ρωτήσω...μου είπε εμένα κολπικό ουτροτζεσταν ...νιώθω από τότε όμως ότι έχω τσιμπήματα στον κόλπο...παίρνεις κ από το στόμα κανένα;;; Εμένα δεν μου είπαν για vasclor αλλά ουτροτζεσταν...μόνο από το στόμα ηρεμεί λίγο η μήτρα...τα πετρώματα είναι συσπάσεις...είναι που σκληραίνει για δευτερόλεπτα η μήτρα κ μετά χαλαρώνεις πάλι...στην πρώτη σου εγκυμοσύνη πως ήταν ο τράχηλος;;

Καλημέρα κορίτσι μου! Στον μικρό μου είχα κοντό τράχηλο, νομίζω κοντά στο δικό σου μήκος ήταν από τον 5ο μήνα και μετά! Ενώ στην αυχενική όλα ήταν καλά και ο τράχηλος μια χαρά, στην επόμενη εξέταση φάνηκε ότι μειώθηκε κάμποσο και ανησυχησαμε με τον γιατρό! Αλλά με ξάπλα και κολπικά utrogerstan είχαμε μικρή μείωση κι εντέλει έμεινε σταθερός μέχρι τον 8ο περίπου! Βέβαια, δεν είχα άλλο παιδι και ήμουν πιο άνετη στο να ξαπλώνω κλπ! Μην ανησυχείς, όλα κάλα θα πάνε! Να χρησιμοποιείς προγεστερονη και όσο μπορείς ξαπλωμένη, στα πλαγια με ένα μαξιλάρι στη λεκάνη ή ανάμεσα στα ποδια σου, ιδανικά αν έχεις μαξιλάρι θηλασμου είναι ό, τι πρεπει! Και όσο μπορείς μην χαϊδευεις κοιλιτσα, γιατί δημιουργεί συσπάσεις και δεν τις θέλουμε προς το παρόν! Μια χαρά θα πάνε όλα! Με το καλό το μπεμπέ :wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου.. Εχω γιατρο σημερα και πηρα τα αποτελεσματα την γλυκοζης.. Οχι και τοσο καλα νομιζω.. Να σας πω αριθμους να μου πειτε.. Την πρωτη φορα που μου πηρε αιμα πριν πιω γλυκοζη ηταν στο 70 μετα που ηπια την γλυκοζη στην μια ωρα πηγε 189 και λεει διπλα οτινστις εγκυες το θελουν κατω απο 180 και στις 2 ωρες απο την ωρα που ηπια την γλυκοζη ειχε παει 191 και λεει επρεπς να ηταν 153 και κάτω.. Θα πει εχω διαβητη κυησης? Εχω αγχωθει... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου.. Εχω γιατρο σημερα και πηρα τα αποτελεσματα την γλυκοζης.. Οχι και τοσο καλα νομιζω.. Να σας πω αριθμους να μου πειτε.. Την πρωτη φορα που μου πηρε αιμα πριν πιω γλυκοζη ηταν στο 70 μετα που ηπια την γλυκοζη στην μια ωρα πηγε 189 και λεει διπλα οτινστις εγκυες το θελουν κατω απο 180 και στις 2 ωρες απο την ωρα που ηπια την γλυκοζη ειχε παει 191 και λεει επρεπς να ηταν 153 και κάτω.. Θα πει εχω διαβητη κυησης? Εχω αγχωθει... 

Κορίτσι μου το χαμηλό δείχνει αντίσταση στην ινσουλίνη.. εγώ στην προηγούμενη εξέταση είχα ζάχαρο νηστείας 71 για αυτό μου τα έκοψε όλα.. όπως είχα προαναφερθεί το χαμηλό ζάχαρο είναι εξίσου κακό με το ψηλό γιατί μπορεί να στο γυρίσει σε διαβήτη κυησης.. τα νούμερα σου είναι τσιμπημένα οπότε πιστεύω ότι σίγουρα και εσένα θα σου δώσει διατροφή.. εγώ έχω καμπύλη την Δευτέρα και έχω άγχος τι θα βγει !! Γενικά τη διατροφή σου τη προσεχεις;;; Τρως πολλά γλυκά, μέλι, υδατάνθρακες ;;; Όμως να μην αγχώνεσαι !!! Μια ιδέα είναι όλα !! Έμεινε πολύ λίγο για να τα πάρουμε αγκαλιά !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , xenia^^ είπε:

Κορίτσι μου το χαμηλό δείχνει αντίσταση στην ινσουλίνη.. εγώ στην προηγούμενη εξέταση είχα ζάχαρο νηστείας 71 για αυτό μου τα έκοψε όλα.. όπως είχα προαναφερθεί το χαμηλό ζάχαρο είναι εξίσου κακό με το ψηλό γιατί μπορεί να στο γυρίσει σε διαβήτη κυησης.. τα νούμερα σου είναι τσιμπημένα οπότε πιστεύω ότι σίγουρα και εσένα θα σου δώσει διατροφή.. εγώ έχω καμπύλη την Δευτέρα και έχω άγχος τι θα βγει !! Γενικά τη διατροφή σου τη προσεχεις;;; Τρως πολλά γλυκά, μέλι, υδατάνθρακες ;;; Όμως να μην αγχώνεσαι !!! Μια ιδέα είναι όλα !! Έμεινε πολύ λίγο για να τα πάρουμε αγκαλιά !!!

Γλυκα δεν τρωω.. Αντε να φαω μια δυο φορες την εβδομαδα.. Η καποιο παγωτο η καποια μικρη σοκολατα.. Δεν ειμαι το γλυκου τωρα στην εγκυμοσυνη.. Ενω πριν ημουν.. Αλλα εχω μανια με τα φρουτα.. Ειδικα τωρα που βγαινουν φρεσκα βερίκοκα ροδακινα καρπουζια πεπονια και ειναι φρεσκα απο τα χωραφια του πεθερου μου και τα εχω καθε μερα στο τραπεζι μου τρωω απο εκεινα μπολικα.. Υδαταθρακες παλι τρωω.. Ρυζακι πατατουλες η μακαρονια.. Αλλα αν δεν φαω και αυτα τι θα τρωω?? Πφφφ θα δειξςι το βραδυ ελπιζω κοριτσι μου να πανε ολα καλα την Δευτέρα σε εσενα.. Να μην αγχωνεσαι.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , xenia^^ είπε:

Κορίτσι μου το χαμηλό δείχνει αντίσταση στην ινσουλίνη.. εγώ στην προηγούμενη εξέταση είχα ζάχαρο νηστείας 71 για αυτό μου τα έκοψε όλα.. όπως είχα προαναφερθεί το χαμηλό ζάχαρο είναι εξίσου κακό με το ψηλό γιατί μπορεί να στο γυρίσει σε διαβήτη κυησης.. τα νούμερα σου είναι τσιμπημένα οπότε πιστεύω ότι σίγουρα και εσένα θα σου δώσει διατροφή.. εγώ έχω καμπύλη την Δευτέρα και έχω άγχος τι θα βγει !! Γενικά τη διατροφή σου τη προσεχεις;;; Τρως πολλά γλυκά, μέλι, υδατάνθρακες ;;; Όμως να μην αγχώνεσαι !!! Μια ιδέα είναι όλα !! Έμεινε πολύ λίγο για να τα πάρουμε αγκαλιά !!!

Εμένα το νηστείας είναι κ αυτό χαμηλό μήπως ;;;77. Μία ώρα μετά 134 και στις δύο ώρες 86... Καλά μου είπαν στο νοσοκομείο...αλλά δεν είναι πολύ χαμηλά;;ςαν κ τα χαμηλά δηλαδή είναι εξίσου κακό...δεν πήγα κ σε ενδοκρινολόγο να τα εκτιμήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Emilly800 είπε:

Εμένα το νηστείας είναι κ αυτό χαμηλό μήπως ;;;77. Μία ώρα μετά 134 και στις δύο ώρες 86... Καλά μου είπαν στο νοσοκομείο...αλλά δεν είναι πολύ χαμηλά;;ς

Kale mia xara einai to diko soy ti xamila to 77 einai teleio 

πρίν από 6 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Γλυκα δεν τρωω.. Αντε να φαω μια δυο φορες την εβδομαδα.. Η καποιο παγωτο η καποια μικρη σοκολατα.. Δεν ειμαι το γλυκου τωρα στην εγκυμοσυνη.. Ενω πριν ημουν.. Αλλα εχω μανια με τα φρουτα.. Ειδικα τωρα που βγαινουν φρεσκα βερίκοκα ροδακινα καρπουζια πεπονια και ειναι φρεσκα απο τα χωραφια του πεθερου μου και τα εχω καθε μερα στο τραπεζι μου τρωω απο εκεινα μπολικα.. Υδαταθρακες παλι τρωω.. Ρυζακι πατατουλες η μακαρονια.. Αλλα αν δεν φαω και αυτα τι θα τρωω?? Πφφφ θα δειξςι το βραδυ ελπιζω κοριτσι μου να πανε ολα καλα την Δευτέρα σε εσενα.. Να μην αγχωνεσαι.. 

Nai einai tsimpimenes oi times Arketa . 

Tha se balei na pareis mixanaki na metras k na se parakolouthei endokrinologos.  

Tha tros kreas ayga xortarika ta alla me Metro k analoga tis metageymatikes metriseis katholou an sto anebazoun gia na glitoseis farmaka k na to parakoloutheis mono me diatrofi 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Kale mia xara einai to diko soy ti xamila to 77 einai teleio 

Nai einai tsimpimenes oi times Arketa . 

Tha se balei na pareis mixanaki na metras k na se parakolouthei endokrinologos.  

Tha tros kreas ayga xortarika ta alla me Metro k analoga tis metageymatikes metriseis katholou an sto anebazoun gia na glitoseis farmaka k na to parakoloutheis mono me diatrofi 

Μακάρι μωρέ μην έχω κ άλλο στο κεφάλι.με φτάνουν τα άλλα..ευχαριστώ Λίνα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Γλυκα δεν τρωω.. Αντε να φαω μια δυο φορες την εβδομαδα.. Η καποιο παγωτο η καποια μικρη σοκολατα.. Δεν ειμαι το γλυκου τωρα στην εγκυμοσυνη.. Ενω πριν ημουν.. Αλλα εχω μανια με τα φρουτα.. Ειδικα τωρα που βγαινουν φρεσκα βερίκοκα ροδακινα καρπουζια πεπονια και ειναι φρεσκα απο τα χωραφια του πεθερου μου και τα εχω καθε μερα στο τραπεζι μου τρωω απο εκεινα μπολικα.. Υδαταθρακες παλι τρωω.. Ρυζακι πατατουλες η μακαρονια.. Αλλα αν δεν φαω και αυτα τι θα τρωω?? Πφφφ θα δειξςι το βραδυ ελπιζω κοριτσι μου να πανε ολα καλα την Δευτέρα σε εσενα.. Να μην αγχωνεσαι.. 

Από την μικρή άποψη ως παθούσα έχω να πω ότι τα φρούτα κάνουν ζημιά εγώ πλέον τρώω μόνο μήλα, φράουλες (ευτυχώς), κάνα ακτινίδιο και αυτό όχι συχνά, και πορτοκαλι ( το τρώω όχι χυμό δεν κάνει).. αυτά που αναφερεις μου έχει πει όχι.. όσο για τους υδατάνθρακες αν τα τρως άσπρα κάνουν ζημιά.. το γλυκαιμικό δείκτη κοιτάμε σε όλα αυτά.. πατάτα κι ρύζι έχουν παρα πολύ.. εγώ αποφεύγω πατάτες και τρώω μαύρα μακαρόνια, μαύρο ρύζι και μπασματι.. και αυτά πάντα συνδιαστικα με πρωτεΐνη και σαλάτα.. πρέπει να έχουν υδατάνθρακες τα γεύματα μας αλλά όχι ποσότητα και ποτε μόνους τους.. αυτά είναι από το λίγα που γνωρίζω και προσπαθώ να κάνω.. εγώ δεν την πάτησα από την ζάχαρη γιατί την είχα περιορίσει.. την πάτησα από υποκατάστατα, πολύ μελι που αγαπώ και φρούτα και σίγουρα από παραπάνω υδατάνθρακα από αυτόν που θα έπρεπε λογικά να τρώω.. αλλά και εγώ ακόμα το πάω ψάχνοντας.. αν βγουν καλές οι εξετάσεις θα σημαίνει ότι κάτι καλό κάνω τώρα αν όχι πάμε για ολικές περικοπές.. γιατί μεταξύ μας κάτι ελαφρές ατασθαλίες τις έχω κάνει.. να μην ανησυχείς και περιμένουμε τα νέα σου !!!! Είμαστε μαζί στον αγώνα !!!!!

πρίν από 25 λεπτά , Emilly800 είπε:

Εμένα το νηστείας είναι κ αυτό χαμηλό μήπως ;;;77. Μία ώρα μετά 134 και στις δύο ώρες 86... Καλά μου είπαν στο νοσοκομείο...αλλά δεν είναι πολύ χαμηλά;;ςαν κ τα χαμηλά δηλαδή είναι εξίσου κακό...δεν πήγα κ σε ενδοκρινολόγο να τα εκτιμήσει.

Μια χαρά φαίνονται τα δικά σου !!! Όλα είναι εντός οριων !!!! Ευελπιστώ και εγώ σε τέτοια νούμερα χαχα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε;; Καλέ είπα να μπω μπας και έχετε γράψει τίποτα και δεν προλάβαινα να διαβάζω.. Λοιπόν με το ζάχαρο υπομονή σε όσες είναι να βγει θα βγει τώρα και με σωστή διατροφή όλα καλά θα πάνε!! @Sofiamar93 ναι κοπέλα μου είναι διαβήτης κύησης έστω και μια από τις τρεις τιμές να είναι εκτός ορίων.. Μην πανικοβαλεσαι όμως πραγματικά, θέλει συνέπεια με τη διατροφή και τις μετρήσεις για να μην παχύνει το μωρό και όλα θα πάνε μια χαρά!!!

@xenia^^ μου τα είπες ολοσωστα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, μόνο ότι εμένα η ενδοκρινολογος με άφηνε να τρώω φρούτα αλλά με μέτρο πχ ένα μήλο ή μια μπανάνα σαν μοναδικό γεύμα η με μια φρυγανιά ολικής και ένα κομμάτι τυρί σαν σνακ.. 

Το κλειδί πάνω από όλα για να ρυθμιζεται το ζάχαρο ειναι τα πολλά μικρά γεύματα και ο υδατανθρακας σε κάθε κυρίως γεύμα ζυγισμενος (1 φλυτζανι του τσαγιού) Επίσης πολύ σημαντικό το ένα μικρό γευματακι πριν τον ύπνο που έλεγα και τις προάλλες για να μην περνούν πολλές ώρες νηστείας. 

Εγώ βρε κορίτσια γλίτωσα το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη και τελικά κάνω διατροφή διαβήτη κύησης για να μην πάρω αλλα κιλά.. Μου είπε η ενδοκρινολογος ούτε ένα! :unsure: Εννοεί να κάνω τη διατροφή ώστε ουσιαστικά να χάνω εγώ να παίρνει το μωρό και στο τέλος να είμαι στα ίσα. Μου είχαν μείνει 5 6 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και τώρα έχω ήδη πάρει πάλι 7 οπότε το ράβω και φερομαι σαν να έχω ζάχαρο.. Συμπάσχω λοιπόν! 

Θα πω και το θετικό έτσι για να μην το ξεχνάμε.. Οσες έχουν διαβήτη κύησης γεννούν και είναι μοντελάκια, αυτό να σκεφτομαστε!!! Άλλες λένε ότι βγήκαν από το μαιευτήριο πιο αδύνατες από ότι ηταν πριν την εγκυμοσύνη.. Γιουπιιιιι (για μένα πάει αυτό) :)

Και τέλος έχω ερώτηση.. Δυσπνοια έχει καμία άλλη η μόνο εγώ ζορίζομαι και πρέπει να το σκέφτομαι για να αναπνέω;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε;; Καλέ είπα να μπω μπας και έχετε γράψει τίποτα και δεν προλάβαινα να διαβάζω.. Λοιπόν με το ζάχαρο υπομονή σε όσες είναι να βγει θα βγει τώρα και με σωστή διατροφή όλα καλά θα πάνε!! @Sofiamar93 ναι κοπέλα μου είναι διαβήτης κύησης έστω και μια από τις τρεις τιμές να είναι εκτός ορίων.. Μην πανικοβαλεσαι όμως πραγματικά, θέλει συνέπεια με τη διατροφή και τις μετρήσεις για να μην παχύνει το μωρό και όλα θα πάνε μια χαρά!!!

@xenia^^ μου τα είπες ολοσωστα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, μόνο ότι εμένα η ενδοκρινολογος με άφηνε να τρώω φρούτα αλλά με μέτρο πχ ένα μήλο ή μια μπανάνα σαν μοναδικό γεύμα η με μια φρυγανιά ολικής και ένα κομμάτι τυρί σαν σνακ.. 

Το κλειδί πάνω από όλα για να ρυθμιζεται το ζάχαρο ειναι τα πολλά μικρά γεύματα και ο υδατανθρακας σε κάθε κυρίως γεύμα ζυγισμενος (1 φλυτζανι του τσαγιού) Επίσης πολύ σημαντικό το ένα μικρό γευματακι πριν τον ύπνο που έλεγα και τις προάλλες για να μην περνούν πολλές ώρες νηστείας. 

Εγώ βρε κορίτσια γλίτωσα το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη και τελικά κάνω διατροφή διαβήτη κύησης για να μην πάρω αλλα κιλά.. Μου είπε η ενδοκρινολογος ούτε ένα! :unsure: Εννοεί να κάνω τη διατροφή ώστε ουσιαστικά να χάνω εγώ να παίρνει το μωρό και στο τέλος να είμαι στα ίσα. Μου είχαν μείνει 5 6 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και τώρα έχω ήδη πάρει πάλι 7 οπότε το ράβω και φερομαι σαν να έχω ζάχαρο.. Συμπάσχω λοιπόν! 

Θα πω και το θετικό έτσι για να μην το ξεχνάμε.. Οσες έχουν διαβήτη κύησης γεννούν και είναι μοντελάκια, αυτό να σκεφτομαστε!!! Άλλες λένε ότι βγήκαν από το μαιευτήριο πιο αδύνατες από ότι ηταν πριν την εγκυμοσύνη.. Γιουπιιιιι (για μένα πάει αυτό) :)

Και τέλος έχω ερώτηση.. Δυσπνοια έχει καμία άλλη η μόνο εγώ ζορίζομαι και πρέπει να το σκέφτομαι για να αναπνέω;; 

Άσε φραουλίνο μου εγώ η μαύρη εκτός από όλα τα άλλα με έχει πιάσει η εποχική αλλεργία άγρια και έχω ρινίτιδα και βήχα...κ εννοείται δεν μπορώ να πάρω τίποτα...έχω δύσπνοια από την αλεργια...πριν δύο εβδομάδες πριν δηλαδή ξεκινήσει δεν είχα παρατηρήσει κάτι.λαχανιασμα μόνο όταν κάνω δουλειά κ παράλληλα μιλάω...ήμουν υγιής ως τώρα έχω να πω δεν είχα προβλήματα χαχαχαχα..τώρα έγινα τσουβαλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε;; Καλέ είπα να μπω μπας και έχετε γράψει τίποτα και δεν προλάβαινα να διαβάζω.. Λοιπόν με το ζάχαρο υπομονή σε όσες είναι να βγει θα βγει τώρα και με σωστή διατροφή όλα καλά θα πάνε!! @Sofiamar93 ναι κοπέλα μου είναι διαβήτης κύησης έστω και μια από τις τρεις τιμές να είναι εκτός ορίων.. Μην πανικοβαλεσαι όμως πραγματικά, θέλει συνέπεια με τη διατροφή και τις μετρήσεις για να μην παχύνει το μωρό και όλα θα πάνε μια χαρά!!!

@xenia^^ μου τα είπες ολοσωστα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, μόνο ότι εμένα η ενδοκρινολογος με άφηνε να τρώω φρούτα αλλά με μέτρο πχ ένα μήλο ή μια μπανάνα σαν μοναδικό γεύμα η με μια φρυγανιά ολικής και ένα κομμάτι τυρί σαν σνακ.. 

Το κλειδί πάνω από όλα για να ρυθμιζεται το ζάχαρο ειναι τα πολλά μικρά γεύματα και ο υδατανθρακας σε κάθε κυρίως γεύμα ζυγισμενος (1 φλυτζανι του τσαγιού) Επίσης πολύ σημαντικό το ένα μικρό γευματακι πριν τον ύπνο που έλεγα και τις προάλλες για να μην περνούν πολλές ώρες νηστείας. 

Εγώ βρε κορίτσια γλίτωσα το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη και τελικά κάνω διατροφή διαβήτη κύησης για να μην πάρω αλλα κιλά.. Μου είπε η ενδοκρινολογος ούτε ένα! :unsure: Εννοεί να κάνω τη διατροφή ώστε ουσιαστικά να χάνω εγώ να παίρνει το μωρό και στο τέλος να είμαι στα ίσα. Μου είχαν μείνει 5 6 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και τώρα έχω ήδη πάρει πάλι 7 οπότε το ράβω και φερομαι σαν να έχω ζάχαρο.. Συμπάσχω λοιπόν! 

Θα πω και το θετικό έτσι για να μην το ξεχνάμε.. Οσες έχουν διαβήτη κύησης γεννούν και είναι μοντελάκια, αυτό να σκεφτομαστε!!! Άλλες λένε ότι βγήκαν από το μαιευτήριο πιο αδύνατες από ότι ηταν πριν την εγκυμοσύνη.. Γιουπιιιιι (για μένα πάει αυτό) :)

Και τέλος έχω ερώτηση.. Δυσπνοια έχει καμία άλλη η μόνο εγώ ζορίζομαι και πρέπει να το σκέφτομαι για να αναπνέω;; 

Εγω εχω τρελη δυσπνοια. Αν ανεβω μια σκαλα ή περπατησω λιγο λαχανιαζω αμεσως. Για τη μασκα δεν το συζηταω, τη φοραω ολη μερα στη δουλεια και υποφερω. Με ενοχλει και το σουτιεν παροτι εχω παρει ειδικο εγκυμοσυνης. Οταν το φοραω δεν μπορω να παρω ανασα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, linaa είπε:

Kale mia xara einai to diko soy ti xamila to 77 einai teleio 

Nai einai tsimpimenes oi times Arketa . 

Tha se balei na pareis mixanaki na metras k na se parakolouthei endokrinologos.  

Tha tros kreas ayga xortarika ta alla me Metro k analoga tis metageymatikes metriseis katholou an sto anebazoun gia na glitoseis farmaka k na to parakoloutheis mono me diatrofi 

Κοριτσια μου τελειωσα απο τον γιατρο μου και με εστειλε και ενδοκρινολογ και επειδη με ειδε φοβισμενη ηρθε μαζι μου ο καημενος αφου ο αντρας μου ηταν κατω στο αυτοκινητο και δεν μπορουσε να ερθει.. Λοιπον.. Ναι εχω διαβητη κυησης μου εδωσε διατροφη θα παρω μηχανηματακι ευτυχως γραφεται και θα το παρω δωρεαν.. Επισης ολα οσα μου ειπατε κοπελες μου αυτα μου ειπενκαι εκεινος να προσεχω.. Κιλα δεν πηρα.. Πηρα μονο 700 γραμμαρια.. Μου ειπε οτι παω αψογα.. Εχω παρει συνολο 6 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη ως τωρα.. Ο λεβεντηε μου ειναι στα 775 γραμμαρια και εκει που ηταν με το κεφαλι κατω σημερα ηταν με το κεφαλι πανω και τα ποδια κατω.. Ελπιζω να ρυθμιστει το ζαχαρο να μημ εχω πρόωρο τοκετο γιατι κατι τετοιο μου ειπαν.. Και για ινσουλινες.. Και τρομαξα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...