Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Liakada είπε:

Κορίτσι μου και σε μένα δεν γράφει τιμή, γράφει μόνο φυσιολογικό.

Εγώ κορίτσια είχα 4 μέρες ημικρανία, δεν πέρναγε με τπτ...Είχα και από παλιά ημικρανίες αλλά λόγω των ορμονών αυτή τη φορά ήταν το κάτι άλλο. Πήγαμε και στο γιατρό την Τρίτη, 723 γραμμάρια ο μπέμπης. Έχει τόσο γέλιο να βλέπεις τις κινήσεις τους...Είχε γυρίσει προς τα κάτω και πάνω στον πλακούντα είδαμε αραγμένη μια πατουσίτσα..Με έπιασαν τα γέλια...

Εδω η ειδικη στις ημικρανιες!! Κι εγω υποφερω και οταν με πιασει κραταει 3-5 μερες! Φυσικα το ντεπον δεν κανει τιποτα... με εχει βοηθησει το μαγνησιο αρκετα, ιδιως στο ποσο συχνα με πιανουν. Επισης στο φαρμακειο μου εδωσαν ενα στικ (σαν κραγιον) που το βαζεις στο μετωπο και ανακουφιζει σε μεγαλο βαθμο, ειδικα σε συνδυασμο με χαμηλα φωτα και ξεκουραση. Επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη οσο συχνα θες! Λεγεται headx αν σε ενδιαφερει.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , CMES είπε:

Εδω η ειδικη στις ημικρανιες!! Κι εγω υποφερω και οταν με πιασει κραταει 3-5 μερες! Φυσικα το ντεπον δεν κανει τιποτα... με εχει βοηθησει το μαγνησιο αρκετα, ιδιως στο ποσο συχνα με πιανουν. Επισης στο φαρμακειο μου εδωσαν ενα στικ (σαν κραγιον) που το βαζεις στο μετωπο και ανακουφιζει σε μεγαλο βαθμο, ειδικα σε συνδυασμο με χαμηλα φωτα και ξεκουραση. Επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη οσο συχνα θες! Λεγεται headx αν σε ενδιαφερει.

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Εμένα κράταγαν πάντα 2,5 μέρες, αυτή τη φορά φοβήθηκα...Θα πάω να το πάρω το στικ εννοείται...


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καμπύλη έκανα...μόνο της νηστείας ήταν ανεβασμένο, τα άλλα ήταν καλά...μπορει όντως από τις πολές ώρες να βγήκε τόσο...

Ζαχαρο νηστείας στην καμπύλη είχα 77.. όμως στον προγεννητικό που έκανα ήταν 92 και πριν ένα μήνα 85.. έχει να κάνει κ με την διατροφή όπως σου είπε κ η φραουλίνο...εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω τρελή πείνα...γι'αυτό τσιμπάω μικρά γεύματα και κάθε λίγη ώρα κ αυτό μάλλον βοήθησε...δηλαδή μπορεί να φάω μεσημεριανό μικρό μετά από μία δύο ώρες ένα αχλάδι άλλες δύο ώρες μετά φέτα ταχίνι κ το βράδυ γιαούρτι με δημητριακά και το βράδυ ξυπνάω πάλι στο ενδιάμεσο πηγαίνω στο ψυγείο και τρώω ένα πολύ μικρό γεύμα..χθες έφαγα λίγο ψωμί με φέτα 3,30 η ώρα το βράδυ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε κοριτσια δεν ξερω τι θα γινει...σημερα νηστειας ειχα 142 και μιλησα με ενδοκρινολογο μου ειπε να μετραω 1 ωρα μετα το γευμα κ πρεπει να ναι μεχρι 140 και ιδανικα 120...εμενα ηταν 164...ειμαι να σκασω κ δεν μπορω κ αυτο το τρυπημα συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fotini* είπε:

Αφηστε κοριτσια δεν ξερω τι θα γινει...σημερα νηστειας ειχα 142 και μιλησα με ενδοκρινολογο μου ειπε να μετραω 1 ωρα μετα το γευμα κ πρεπει να ναι μεχρι 140 και ιδανικα 120...εμενα ηταν 164...ειμαι να σκασω κ δεν μπορω κ αυτο το τρυπημα συνεχεια

Κορίτσι μου άκου τι παίζει με το ζάχαρο στην κύηση.. Είτε έχεις 95 είτε 142 είναι διαβήτης κύησης και θα συνεχίσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου να προσέχεις τη διατροφή και να κάνεις μετρήσεις, δυστυχώς δεν αποφεύγεται.

Αν δεν ρυθμιστεί σε λίγο διάστημα με τη διατροφή θα σου δώσει ινσουλίνη που ναι μεν τρυπιεσαι αλλά θα μπορείς να είσαι και πιο χαλαρή με το φαγητό έχει αυτό τκ καλό.

Αυτό θα επανέλθει αυτόματα μόλις γεννήσεις και τέρμα και οι μετρήσεις και όλα, θέλει τώρα μόνο λίγο υπομονή και συνέπεια. Μην πανικοβαλεσαι και μην ανησυχείς θα κάνεις ότι χρειάζεται και θα είναι μια χαρά το μωρακι σου.. Οι μετρήσεις συνηθιζονται δεν είναι τίποτα. Το ότι η καμπύλη σου την πρώτη και τη δεύτερη ώρα ήταν καλή δείχνει ότι πιθανόν να μη σε ανεβάζει τόσο η ζάχαρη όσο αλλά πράγματα πχ υδατάνθρακες και λιπαρά, αυτό θέλει παρακολούθηση για να βγάλεις συμπέρασμα, τρως μετριέσαι και καταλαβαίνεις πως πρέπει να τρεφεσαι για να διατηρείται το ζάχαρο σε φυσιολογικά επίπεδα. Πολύ σωστά στα είπε η γιατρος, μέχρι 92 το νηστείας και μέχρι 120-130 μια ώρα μετά το γεύμα μου είχε και εμένα τα όρια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

@fotini* και @xenia^^ το καθισματακι δεν χρειαζεται βαση! Αν αγορασεις βαση θα τη χρησιμοποιησειε αποκλειστικα και μονο για το αυγο.

Εμενα παντως οι μαρσιποι δεν με βολεψαν ποτε. Ειχα ενα sling στο δευτερο παιδι αλλα ηταν τοσο βαρυ (το μωρο) που μετα απο 15 λεπτα με ποναγε η πλατη!

Για οσες εχετε παιδακι μεταξυ 2-5 ετων βολευει πολυ το σκαλακι που προσαρμοζεται πισω απο το καροτσι. Εγω ειχα αγορασει ενα μεταχειρισμενο απο εδω μεσα με 20 ευρω και το βολευτηκα πολυ! Το μωρο στο καροτσι και το μεγαλυτερο παιδακι στο σκαλακι.

Ναι κι εγω το σκεφτόμουν να το πάρω.. Ωραία θα κοιτάξω.. 

16 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Πειτε μου, ποσο βγηκε σε σας το ζαχαρο νηστειας;.. εμενα 99 και την επομενη μερα πηγα στο φαρμακειο κ ηταν 106...ο γιατρος λεει διατροφη κ παρακολουθηση...

Στην καμπύλη που έκανα πρόσφατα ήταν 85.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Πολύ σωστά στα είπε η γιατρος, μέχρι 92 το νηστείας και μέχρι 120-130 μια ώρα μετά το γεύμα μου είχε και εμένα τα όρια.. 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες κοριτσι.. πες μου και κατι ακομα...την ωρα απο ποτε τη μετρας;... απο την ωρα που θα ξεκινησεις ή που θα τελειωσεις το φαγητο;...επίσης σου ειχαν αναφέρει οτι θα γεννήσεις νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, fotini* είπε:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες κοριτσι.. πες μου και κατι ακομα...την ωρα απο ποτε τη μετρας;... απο την ωρα που θα ξεκινησεις ή που θα τελειωσεις το φαγητο;...επίσης σου ειχαν αναφέρει οτι θα γεννήσεις νωρίτερα;

Κάνεις τη μέτρηση μια ώρα ακριβώς από την τελευταία μπουκιά. Όχι αυτό με τη γέννα δεν ισχύει από τη στιγμή που το ρυθμίζεις το ζάχαρο εκτός αν δεν τα καταφέρεις και το μωρό επηρεαστεί παχύνει και είναι πάνω από 4,5 κιλά οπότε γεννας νωρίτερα ή κάνεις καισαρική.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα ειμαι.πτωμα.η μικρη με εχει πρηξει.δεν ησυχαζει με τπτ.την κυνηγαω συνεχεια.εν τω μεταξυ σημερα επρεπε να κανω καποιες δουλειες που δεν μπορουααν να αναβληθουν κ εχω κουραστει αρκετα.εχω πολλες τυψεις.φοβαμαι τον τραχηλο.ο γιατρος ειναι της αποψης οτι δεν θα τον μετραμε καθε τρεις κ.λιγο.εγωαπτην αλλη φοβαμαι να μην εχει κοντυνει πολυ.νιωθω εντελως απογοητευμενη.η κορη μου δεν μπορει να καταλαβει.ο μπαμπας λειπει ατη δουλεια πολλες ωρες.οι γιαγιαδες βοηθανε αλλα ακομα κ.να την εχω τη μικρη λιγες ωρες ειναι στην κυριολεξια ταρζαν . Δεν ξερω κ πως ειναι οι συσπασεις για να καταλαβω αν ειναινκατι ανησυχητικο.λενε πως ειναι πετρωματα στην κοιλια.εγω δεν εχω αισθανθει ακριβως πετρωμα.καμιανφορα αιασθανομαι γοα ελαχιατα δευτερολεπτα κατι σκληρο εσωτερικα(οχι ομως κ εξωτερικα),χωρις πονο,σαν να ειναι το κεφαλακι ή ο πωπος του μωρου.αλλα δεν ειμαι σιγουρη.νιωθω χαλια.νιωθω οτινεχω κανει κακο στο μωρο οταν κουραζομαι αλλα πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω με τον ταρζαν στο σπιτι. Ειμαι ενα βημα να παρω το γιατρο αυριο τηλ να του πω να παω να με μετρησει.απτην αλλη κανω υπομονη μηπως παω την επομενη εβδομαδα.πριν 2 βδομαδες ημουν στο 2.6.φοβαμαι πολυ μηπως επεσε κατω απο 2.εχω κουραστει ρε γμτ κ το νιωθω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια σημερα ειμαι.πτωμα.η μικρη με εχει πρηξει.δεν ησυχαζει με τπτ.την κυνηγαω συνεχεια.εν τω μεταξυ σημερα επρεπε να κανω καποιες δουλειες που δεν μπορουααν να αναβληθουν κ εχω κουραστει αρκετα.εχω πολλες τυψεις.φοβαμαι τον τραχηλο.ο γιατρος ειναι της αποψης οτι δεν θα τον μετραμε καθε τρεις κ.λιγο.εγωαπτην αλλη φοβαμαι να μην εχει κοντυνει πολυ.νιωθω εντελως απογοητευμενη.η κορη μου δεν μπορει να καταλαβει.ο μπαμπας λειπει ατη δουλεια πολλες ωρες.οι γιαγιαδες βοηθανε αλλα ακομα κ.να την εχω τη μικρη λιγες ωρες ειναι στην κυριολεξια ταρζαν . Δεν ξερω κ πως ειναι οι συσπασεις για να καταλαβω αν ειναινκατι ανησυχητικο.λενε πως ειναι πετρωματα στην κοιλια.εγω δεν εχω αισθανθει ακριβως πετρωμα.καμιανφορα αιασθανομαι γοα ελαχιατα δευτερολεπτα κατι σκληρο εσωτερικα(οχι ομως κ εξωτερικα),χωρις πονο,σαν να ειναι το κεφαλακι ή ο πωπος του μωρου.αλλα δεν ειμαι σιγουρη.νιωθω χαλια.νιωθω οτινεχω κανει κακο στο μωρο οταν κουραζομαι αλλα πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω με τον ταρζαν στο σπιτι. Ειμαι ενα βημα να παρω το γιατρο αυριο τηλ να του πω να παω να με μετρησει.απτην αλλη κανω υπομονη μηπως παω την επομενη εβδομαδα.πριν 2 βδομαδες ημουν στο 2.6.φοβαμαι πολυ μηπως επεσε κατω απο 2.εχω κουραστει ρε γμτ κ το νιωθω.

Σταλιτσα πες μου κάτι...είναι σταθερά 2,6;; Εμένα έπεσε σταδιακά κ προχθές έφτασε στο 2,7.. ο γιατρός σου τι οδηγίες σου έδωσε;;ξεκούραση κλπ;;κ εγώ δεν έχω την πολυτέλεια να ξεκουραστώ γιατί ο μικρός αν κ δέκα χρονών όλη την ώρα ανάγκη με έχει..φοβαμαι κ εγώ πολύ...την Πέμπτη πάω εμβρυολογο να μου τον ξαναμετρησει..επίσης να ρωτήσω...μου είπε εμένα κολπικό ουτροτζεσταν ...νιώθω από τότε όμως ότι έχω τσιμπήματα στον κόλπο...παίρνεις κ από το στόμα κανένα;;; Εμένα δεν μου είπαν για vasclor αλλά ουτροτζεσταν...μόνο από το στόμα ηρεμεί λίγο η μήτρα...τα πετρώματα είναι συσπάσεις...είναι που σκληραίνει για δευτερόλεπτα η μήτρα κ μετά χαλαρώνεις πάλι...στην πρώτη σου εγκυμοσύνη πως ήταν ο τράχηλος;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Stalicha μη στενοχωριεσαι! Τα μωρα ειναι πιο ανθεκτικα απο οσο φανταζεσαι και δεν απειλειται τοσο ευκολα η εγκυμοσυνη! Ποσο ειναι η κορη σου; παει σχολειο;

Πηγα σημερα στο γιατρο κι εγω. Ολα καλα, 770 γρ ειναι. Την αλλη βδομαδα θα κανω κι εγω καμπυλη. Δεν τη γλιτωσα τελικα! Μου ειπε ο γιατρος οτι απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες με μεγαλα μωρα η μητρα εχει πολυ χωρο και αυτο που ειναι νορμαλ σε διαστασεις κολυμπαει εκει μεσα!! Θα αργησει πολυ να παρει θεση γιατι ειναι πολυ ευρυχωρα!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Αφηστε κοριτσια δεν ξερω τι θα γινει...σημερα νηστειας ειχα 142 και μιλησα με ενδοκρινολογο μου ειπε να μετραω 1 ωρα μετα το γευμα κ πρεπει να ναι μεχρι 140 και ιδανικα 120...εμενα ηταν 164...ειμαι να σκασω κ δεν μπορω κ αυτο το τρυπημα συνεχεια

Κορίτσι μου μην ανησυχείς.. και εγώ βρίσκομαι σε κατάσταση διατροφής..κομμένη ζάχαρη κλπ.. σας τα είχα πει από το προηγούμενο ραντεβού.. Δευτέρα θα κάνω καμπύλη και 24/5 έχω ραντεβού με τον γιατρό.. να σου πω κάτι έμεινε πολύ λίγο.. θα κάνουμε ότι μας πούνε χωρίς άγχος.. είναι τόσο προσεχτικοί μαζί μας που δε πρόκειται να μας αφήσουν.. σίγουρα μας προκαλεί περισσότερο άγχος αλλά καλύτερα έτσι από το να μην γίνονταν όλοι αυτοί οι έλεγχοι και βλέπαμε τα προβλήματα μετά την γεννα.. οι γυναίκες με διαβήτη κυησης είναι τόσες πολλές.. έχω την αίσθηση είναι περισσότερες από αυτές που δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Σταλιτσα πες μου κάτι...είναι σταθερά 2,6;; Εμένα έπεσε σταδιακά κ προχθές έφτασε στο 2,7.. ο γιατρός σου τι οδηγίες σου έδωσε;;ξεκούραση κλπ;;κ εγώ δεν έχω την πολυτέλεια να ξεκουραστώ γιατί ο μικρός αν κ δέκα χρονών όλη την ώρα ανάγκη με έχει..φοβαμαι κ εγώ πολύ...την Πέμπτη πάω εμβρυολογο να μου τον ξαναμετρησει..επίσης να ρωτήσω...μου είπε εμένα κολπικό ουτροτζεσταν ...νιώθω από τότε όμως ότι έχω τσιμπήματα στον κόλπο...παίρνεις κ από το στόμα κανένα;;; Εμένα δεν μου είπαν για vasclor αλλά ουτροτζεσταν...μόνο από το στόμα ηρεμεί λίγο η μήτρα...τα πετρώματα είναι συσπάσεις...είναι που σκληραίνει για δευτερόλεπτα η μήτρα κ μετά χαλαρώνεις πάλι...στην πρώτη σου εγκυμοσύνη πως ήταν ο τράχηλος;;

Κοιτα εγω ειχα αυτον τον φοβο απο την αρχη της εγκυμοσυνης.η κορη μου ειναι 3ων.στην κορη μου πηγα για ντοπλερ κ στην 32η εβδομαδα ειδαμε τον τραχηλο 7χιλ.!!!!!μου εκανε ενεσεις κορτιζονης κ εβαζα vasclor κολπικα.τπτ αλλο.κ σχετικη ακινησια.δλδ μεσα στο σπιτι κ οχι δουλειες.τελικα οσο απιστευτο κ αν ακουγεται κ δεν μπορω κ εγω να το πιστεψω,γεννησα 39+5 μετα απο δαχτυλικη αποκολληση αμνιακου σακου απο μητρα γτ η μικρη δεν εδειχνε σημαδια εξοδου κ δεν ειχα καθολου συσπασεις!

Τωρα στην αυχενικη ηταν 2.8.δεν με αγχωσαν για το μηκος.δυο βδομαδες πριν τη β επιπεδου ηταν 2.7.εκει μου ειπε ο εμβρυολογος να σταματησω δουλεια, να μην αθλουμαι κ γενικα μια ηρεμια.βαζω βασκλορ κ παιρνω προληπτικα μαγνησιο.δεν εχω καταλαβει συσπασεις.δεν εχω πονους.στη β επιπεδου μου τον μετρησαν 2.6

Ο γιατρος μου ειναι ψυχραιμος γτ λεει πως μπορει να ειναι σχετικα  κοντος κ να μειωνεται αλλα δειχνει σταθεροτητα.μου ειπε επισης πως η κολπικη αλοιφη εχει δειξει καλυτερα αποτελεσματα απο την ποσιμη προγεστερονη.αυτη ειναι η αποψη του.νταξει ξερω κ απο την πρωτη εγκυμοσυνη πως μπορει να αντεξει κ ενας κοντος τραχηλος πολυ,αλλωστε ημουν τρανο παραδειγμα,αλλα δεν σου κρυβω πως εχω χεστει πανω μου(με το μπαρδον κιολας). Φοβαμαι αρκετα.μιλησα με το γιατρο κ μολις παρω την επομενη εβδομαδα τα αποτελεσματα της αμνιο κ αν ολα ειναι καλα οσον αφορα το μωρο,να παω απο κει να με μετρησει παλι.του ειπα πως θα νιωθω καλυτερα αν βαλουμε ενα προγραμμα να με μετραει καθε 2 εβδομαδες.αυτος μου ειπε μηπως μου βαλει πεσσο ουτως η αλλως μπας κ ηρεμησω.εγω του ειπα πως μου βαλει δεν μου βαλει παλι θα θελω να πηγαινω για μετρηση. Ειμαι πολυ αγχωμενη.ο,τι κ να σας πω ειναι λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου.. Χαθηκα.. Τρεξιμο πολυ με δουλεια στο σχολείο και σπιτι και δεν ειχα μπει καθολου αυτες τις μερες.. Σημερα εκανα και εγω την καμπύλη ζαχαρου.. Μου εδωσαν με γευση πορτοκαλι.. Τα καταφερα.. Δεν μου άρεσε γιατι ηταν υοερβολια γλυκο και κολλουσρ το στομα μου και καθως ειμαι απο τα ατομα που μολις ξυπνήσουν πρεπει να φανε ιδιως τωρα στημ εγκυμοσυνη με εκανε να χαλαστω και να θελω να κανω εμετο.. Αλλα ευτυχως στο μισαωρο μου περασε και ηρεμησα καπως αλλα με κρατουσε ως το μεσημερι ενα περιεργο πραγμα στο στομαχι.. Οσον αφορα το κρεβατι και εγω πολυμορφικο πηρα λογω εξοικονόμησης χωρου.. Δεν ειναι μικρο κρεβατι ομως.. Πηρα το μεγαλο μεγεθος.. Και γινεται μετα παιδικο κρεβατι απο βρεφικο..περιμενω να ερθει μεσα στις επομενες δυο εβδομαδες.. Οσον αφορα ολα τα αλλα ψωνια εμενα μου τα έδωσαν σχεδον ολα ο αδερφος του αντρα μου με την γυναικα του.. Οποτε ουτε καροτσι ουτε relax-κουνια ουτε μπανιέρα τιποτα δεν αγορασα.. Τα εχω ετοιμα.. Να ναι καλα οι άνθρωποι.. Ειναι κριμα να ξοδεύουμε για κατι που μονο λιγους μηνες θα χρησιμοποιήσουμε.. Αυριο εχω γιατρο ανυπομονω να δω και εγω το μωρακι μου. Ειδα οι περισσοτερες ήδη τα εχετε δει τα παιδακια σας.. Εγω εχω να το δω απο την β επιπεδου.. Ενα μηνα ακριβως.. Επισης σημερα μαλλον λογω εκεινου του ποτου που ηταν σκέτη γλυκοζη να πούμε το μωρο δεν εχει ηρεμησει καθολου.. Χαχχα ολο κλωτσιες.. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοιτα εγω ειχα αυτον τον φοβο απο την αρχη της εγκυμοσυνης.η κορη μου ειναι 3ων.στην κορη μου πηγα για ντοπλερ κ στην 32η εβδομαδα ειδαμε τον τραχηλο 7χιλ.!!!!!μου εκανε ενεσεις κορτιζονης κ εβαζα vasclor κολπικα.τπτ αλλο.κ σχετικη ακινησια.δλδ μεσα στο σπιτι κ οχι δουλειες.τελικα οσο απιστευτο κ αν ακουγεται κ δεν μπορω κ εγω να το πιστεψω,γεννησα 39+5 μετα απο δαχτυλικη αποκολληση αμνιακου σακου απο μητρα γτ η μικρη δεν εδειχνε σημαδια εξοδου κ δεν ειχα καθολου συσπασεις!

Τωρα στην αυχενικη ηταν 2.8.δεν με αγχωσαν για το μηκος.δυο βδομαδες πριν τη β επιπεδου ηταν 2.7.εκει μου ειπε ο εμβρυολογος να σταματησω δουλεια, να μην αθλουμαι κ γενικα μια ηρεμια.βαζω βασκλορ κ παιρνω προληπτικα μαγνησιο.δεν εχω καταλαβει συσπασεις.δεν εχω πονους.στη β επιπεδου μου τον μετρησαν 2.6

Ο γιατρος μου ειναι ψυχραιμος γτ λεει πως μπορει να ειναι σχετικα  κοντος κ να μειωνεται αλλα δειχνει σταθεροτητα.μου ειπε επισης πως η κολπικη αλοιφη εχει δειξει καλυτερα αποτελεσματα απο την ποσιμη προγεστερονη.αυτη ειναι η αποψη του.νταξει ξερω κ απο την πρωτη εγκυμοσυνη πως μπορει να αντεξει κ ενας κοντος τραχηλος πολυ,αλλωστε ημουν τρανο παραδειγμα,αλλα δεν σου κρυβω πως εχω χεστει πανω μου(με το μπαρδον κιολας). Φοβαμαι αρκετα.μιλησα με το γιατρο κ μολις παρω την επομενη εβδομαδα τα αποτελεσματα της αμνιο κ αν ολα ειναι καλα οσον αφορα το μωρο,να παω απο κει να με μετρησει παλι.του ειπα πως θα νιωθω καλυτερα αν βαλουμε ενα προγραμμα να με μετραει καθε 2 εβδομαδες.αυτος μου ειπε μηπως μου βαλει πεσσο ουτως η αλλως μπας κ ηρεμησω.εγω του ειπα πως μου βαλει δεν μου βαλει παλι θα θελω να πηγαινω για μετρηση. Ειμαι πολυ αγχωμενη.ο,τι κ να σας πω ειναι λιγο....

Μην αγχώνεσαι σταλιτσα αφού δεν έχεις συσπάσεις κ αφού μειώνεται ελάχιστα από μέτρηση σε μέτρηση..δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω..εμένα μειωνετσι πολύ κ έχω φοβηθεί ..έχω κ συσπάσεις όποτε...

Αν και δεν έχω καθόλου ψυχολογία λόγω τραχήλου να σας πω κ εγώ για τις ετοιμασίες κορίτσια..εγώ τα έχω όλα το μόνο που θα αγοράσω είναι καρότσι..τον επόμενο μήνα κατεβάζω κρεβατάκι κ την επόμενη εβδομάδα θα πάρω μωρουδιακο απορρυπαντικό να πλυνω ρουχαλακια σεντονακια...θα πάω μετά να ψωνίσω τα αφρολουτρα του μπανιερουλα εννοείται την πιο φθηνή να πάρετε στον γιο μου είχα δώσει ένα σωρό λεφτά ότι να ναι για το τίποτα...την έχω ακόμα αλλά λόγω υγιεινής θα πάρω άλλη τόσα χρόνια μετά..ξεκινειστε κορίτσια να βλέπετε προσφορές στις πάνες κ να παίρνετε..ξέρω ακούγεται τρελό αλλά στην αρχή κάνουν πολυυυυυ σκ,,το..είχα ξοδέψει τις πρώτες είκοσι μέρες ένα βουνό παμπερς..και επειδή είμαι πρωνοητικη και τότε αυτό έκανα τα είχα έτοιμα όταν γεννήθηκε το μωρό και τελείωσαν σε λίγες μέρες..μετά χαλαρώνουν λίγο τα έντερακια τους.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...