Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Να μαι κι εγώ :)

Για λίγο πίστευα οτι δεν θα τα καταφέρω, γιατί το εμβρυάκι μας φαινόταν να είναι λίγο πίσω και ο γιατρός είχε αμφοβολίες αν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη, αλλά τελικά οι χοριακές ανέβηκαν και την προηγούμενη εβδομάδα ακούσαμε καρδούλα.

Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και έχω ήδη ένα αγοράκι 15 μηνών. Λογικά πάω προγραμματισμένα με καισαρική αρχές Αυγούστου, μιας και το πρώτο καισαρική ήταν.

Ενώ η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι σχετικά πρόσφατη, δε φαίνεται να έχω λιγότερο άγχος αυτή τη φορά και αγωνιώ για τις εξετάσεις μετά το τρίμηνο! Επίσης αγχώνομαι λίγο πως θα το πάρει ο μικρός που τελευταία (παρά τις προσπάθειες μου για το αντίθετο) έχει γίνει λίγο μαμάκιας. Είμαστε ακόμα σε προσπάθεια να κόψουμε το θηλασμό, πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο, και κοιμάται στην κούνια του δίπλα μας αλλά συχνά καταλήγει να κοιμάται μαζί μας. Ότι συμβουλή έχετε όσες έχετε παιδάκια σε κοντινές ηλικίες, καλοδεχούμενη :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, electra2021 είπε:

Να μαι κι εγώ :)

Για λίγο πίστευα οτι δεν θα τα καταφέρω, γιατί το εμβρυάκι μας φαινόταν να είναι λίγο πίσω και ο γιατρός είχε αμφοβολίες αν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη, αλλά τελικά οι χοριακές ανέβηκαν και την προηγούμενη εβδομάδα ακούσαμε καρδούλα.

Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και έχω ήδη ένα αγοράκι 15 μηνών. Λογικά πάω προγραμματισμένα με καισαρική αρχές Αυγούστου, μιας και το πρώτο καισαρική ήταν.

Ενώ η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι σχετικά πρόσφατη, δε φαίνεται να έχω λιγότερο άγχος αυτή τη φορά και αγωνιώ για τις εξετάσεις μετά το τρίμηνο! Επίσης αγχώνομαι λίγο πως θα το πάρει ο μικρός που τελευταία (παρά τις προσπάθειες μου για το αντίθετο) έχει γίνει λίγο μαμάκιας. Είμαστε ακόμα σε προσπάθεια να κόψουμε το θηλασμό, πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο, και στην κούνια του δίπλα μας αλλά συχνά καταλήγει να κοιμάται μαζί μας. Ότι συμβουλή έχετε όσες έχετε παιδάκια σε κοντινές ηλικίες, καλοδεχούμενη :)

@electra2021 με το καλό το μπεμπάκι σου!!! Όλα να πάνε καλά εύχομαι! Είναι μικρούλι μωρέ ακόμα 15 μηνών θέλει αγκαλίτσες!! χιχι!! κ εγώ έχω δύο γιους (10 και 6 ετών) και μια κόρη 2 χρονών που πάει παιδικό φέτος ξεκίνησε. Τη θήλασα περίπου όσο το δικό σου μετά λίγο το έβγαζα από το στήθος το γάλα και της το δινα με μπιμπερό για κάποιο διάστημα ακόμα μετά το έκοψα τελείως εφόσον πίνει φρέσκο γάλα δεν έχει θέμα. Κ εγώ τη παίρνω συνέχεια αγκαλίτσες, το θέλει το χρειάζεται δε της χαλάω χατίρι και πριν τη βάλω για ύπνο τη νανουρίζω στην αγκαλιά μου τη κάνω καμιά βολτίτσα πέρα δώθε τη βάζω στο κρεβατάκι της και βγαίνω απο το δωματιο. Γενικώς είναι πολύ εύκολο παιδί!!! Προσαρμόζεται αμέσως και ποτέ δε μας ταλαιπώρησε ούτε μας κούρασε. Τη βάζεις στο κρεβάτι και φεύγεις απλά. Δεν γκρινιάζει δε κλαίει αρκεί να έχει τη κουβερτίτσα της αγκαλιά και πιπιλίζει το δάχτυλο κ κοιμάται. Τα αγόρια ήταν πιο δύσκολα βέβαια από ότι θυμάμαι. Γι αυτό η κόρη με φάνηκε μετά ουάουυυυυ!!!!!!!! χαχααχαχα! Για να δούμε τι θα ειναι τώρα... γιος ή κορη... χιχιχι!! έχω λίγο αγωνία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, athina_rain είπε:

χααχχαχα! το ξέρω γι' αυτό σήμερα η μικροβιολόγος με κοίταξε παγωμένη όταν με ρώτησε και της είπα 4ο!!! Οχι δε θέλαμε άλλο, ούτε το επιδιώκαμε, εντελώς ξαφνικό ήταν, δε το περιμέναμε, είχαμε πει και ήθελα απο μικρή έως τρία παιδιά!! Ήξερα ότι το τρίτο ήταν το τελευταίο γι' αυτό προσπάθησα να χαρώ την εγκυμοσύνη και όλα τα καλά της. Τα τέσσερα ποτέ δε τα είχα σκεφτεί γιατί όντως μου φαινόντουσαν πολλά!!! και να σκεφτείς ότι δουλεύω κιόλας έχω δικό μου γραφείο βέβαια μα πάλι θα δυσκολευτώ, θηλασμοί, ξενύχτια κτλ.. Αλλά έγινε, γι 'αυτό έκανα και μια βδομάδα να το χωνέψω δε μιλούσα σε κανέναν μέχρι να το συνειδητοποιήσω!!! Δεν ήθελα να γυρίσω στα παλιά. Τώρα μάλλον το πήρα απόφαση και θα πρέπει να προσαρμοστούμε διαφορετικά πλέον. 

Εγώ πάντα ήθελα 3 παιδιά να κάνω. μάλλον γτ μικρή ζητούσα αδεφάκι και η μαμά δεν έκανε κ έτσι έχω μόνο έναν αδελφό. Τώρα το λέω στον άντρα μου πως ιδανικό θα ήταν τα 3 αλλά λέμε ας πάμε πρωτα στο 2ο και βλέπουμε...Ο άντρας μου δεν΄θέλει να ακούει για 3...Τόσα έξοδα λεει πώς θα τα βγάλουμε;έχουμε και απαιτητικές δουλειές με ωράρια κλπ κ δεν μπρεί καν να το φανταστεί. Εν τω μεταξύ η χοριακή μου βγήκε αρκετά υψηλή και μου λεει δεν πιστευω να έχουμε διδυμα!να γίνει κανα τετοιο να μην ξερει απο που του ηρθε! Βεβαια αν αναλογιστω τι περασα με την μικρη μου, νομιζω πως μετα το 2ο πρωτα ο Θεός, δεν θα θέλω για παααααααρα πολύ καιρό άλλο παιδί. ίσως και να αρκεστώ σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Εγώ πάντα ήθελα 3 παιδιά να κάνω. μάλλον γτ μικρή ζητούσα αδεφάκι και η μαμά δεν έκανε κ έτσι έχω μόνο έναν αδελφό. Τώρα το λέω στον άντρα μου πως ιδανικό θα ήταν τα 3 αλλά λέμε ας πάμε πρωτα στο 2ο και βλέπουμε...Ο άντρας μου δεν΄θέλει να ακούει για 3...Τόσα έξοδα λεει πώς θα τα βγάλουμε;έχουμε και απαιτητικές δουλειές με ωράρια κλπ κ δεν μπρεί καν να το φανταστεί. Εν τω μεταξύ η χοριακή μου βγήκε αρκετά υψηλή και μου λεει δεν πιστευω να έχουμε διδυμα!να γίνει κανα τετοιο να μην ξερει απο που του ηρθε! Βεβαια αν αναλογιστω τι περασα με την μικρη μου, νομιζω πως μετα το 2ο πρωτα ο Θεός, δεν θα θέλω για παααααααρα πολύ καιρό άλλο παιδί. ίσως και να αρκεστώ σε αυτά.

ναι εε?? τόσο ζωηρούλα η μικρή σου;;; μετά λένε ότι τα κορίτσια είναι πιο ήρεμα! Χιχιχ!! Εντάξει μωρέ βλέποντας και κάνοντας, αν δείτε ότι δε σας παίρνει άλλο και τα δύο μια χαρά είναι τι λες τώρα!!! Γιατί να καταπιεστείτε χειρότερα θα είναι έτσι!! Όπως τα φέρει η ζωή ποτέ δε ξέρεις, να κ εμείς έτσι λέγαμε είχα ηρεμήσει τα πράγματα μπαίναν σε μια σειρά και τώρα ήρθαν τα πάνω κάτω!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, electra2021 είπε:

Να μαι κι εγώ :)

Για λίγο πίστευα οτι δεν θα τα καταφέρω, γιατί το εμβρυάκι μας φαινόταν να είναι λίγο πίσω και ο γιατρός είχε αμφοβολίες αν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη, αλλά τελικά οι χοριακές ανέβηκαν και την προηγούμενη εβδομάδα ακούσαμε καρδούλα.

Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και έχω ήδη ένα αγοράκι 15 μηνών. Λογικά πάω προγραμματισμένα με καισαρική αρχές Αυγούστου, μιας και το πρώτο καισαρική ήταν.

Ενώ η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι σχετικά πρόσφατη, δε φαίνεται να έχω λιγότερο άγχος αυτή τη φορά και αγωνιώ για τις εξετάσεις μετά το τρίμηνο! Επίσης αγχώνομαι λίγο πως θα το πάρει ο μικρός που τελευταία (παρά τις προσπάθειες μου για το αντίθετο) έχει γίνει λίγο μαμάκιας. Είμαστε ακόμα σε προσπάθεια να κόψουμε το θηλασμό, πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο, και κοιμάται στην κούνια του δίπλα μας αλλά συχνά καταλήγει να κοιμάται μαζί μας. Ότι συμβουλή έχετε όσες έχετε παιδάκια σε κοντινές ηλικίες, καλοδεχούμενη :)

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!Εμένα η μικρή κοιμάται από 10 μηνών στο κρεβάτι της στο δωμάτιο της. Τώρα έχει εδώ και κανα 4μηνο που ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ έρχεται στο κρεβατι μας. Μην τρελαίνεσαι λοιπόν! εγώ την κοιμίζω στο δικό της κρεβάτι κια τα ξημερώματα έρχεται.τι να κάνω; το δέχομαι. αφού έτσι αισθάνεται...ελπίζω σιγα σιγα να διορθωθεί αυτό γτ σε λίγο με την κοιλιά τούρλα δεν θα την παλέυω.ήδη δυσκολεύομαι.κ θέλει κ το χώρο της και σπρώχνει και θέλει να μπαίνω εγω στη μέση κ αυτή στην άκρη. είναι και κιουρία δλδ. κ τρώω στη μάπα και όλα τα αρκούδια τα οποία πρέπει να τα σκεπασει με το δικό της σεντόνι και να μην τα τσαλαπατάμε γιατί πονάνε. αυτό κάθε βράδυ!ζω σουρεαλ καταστάσεις κάθε ξημέρωμα! και να πεις οτι έχω και κανα master κρεββατι!ένα απλό διπλό έχω.πώς χωράμε όλοι απορώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Stalicha είπε:

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!Εμένα η μικρή κοιμάται από 10 μηνών στο κρεβάτι της στο δωμάτιο της. Τώρα έχει εδώ και κανα 4μηνο που ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ έρχεται στο κρεβατι μας. Μην τρελαίνεσαι λοιπόν! εγώ την κοιμίζω στο δικό της κρεβάτι κια τα ξημερώματα έρχεται.τι να κάνω; το δέχομαι. αφού έτσι αισθάνεται...ελπίζω σιγα σιγα να διορθωθεί αυτό γτ σε λίγο με την κοιλιά τούρλα δεν θα την παλέυω.ήδη δυσκολεύομαι.κ θέλει κ το χώρο της και σπρώχνει και θέλει να μπαίνω εγω στη μέση κ αυτή στην άκρη. είναι και κιουρία δλδ. κ τρώω στη μάπα και όλα τα αρκούδια τα οποία πρέπει να τα σκεπασει με το δικό της σεντόνι και να μην τα τσαλαπατάμε γιατί πονάνε. αυτό κάθε βράδυ!ζω σουρεαλ καταστάσεις κάθε ξημέρωμα! και να πεις οτι έχω και κανα master κρεββατι!ένα απλό διπλό έχω.πώς χωράμε όλοι απορώ!

χαχααχ!!! @Stalicha έτσι!!! δε πειράζει μωρέ για λίγο θα ειναι μικρούλια ακόμα μετά δε θα θέλει αυτή θα δεις. Όσο μπορείς ζουζούνισε την γιατί μετά δε θα κάθεται και να θες! Αν ζορίζεσαι πάνε κι εσύ στο δικό της κρεβάτι κοιμήσου τι να κάνεις ανταλλαγή! :) 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha said:

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!Εμένα η μικρή κοιμάται από 10 μηνών στο κρεβάτι της στο δωμάτιο της. Τώρα έχει εδώ και κανα 4μηνο που ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ έρχεται στο κρεβατι μας. Μην τρελαίνεσαι λοιπόν! εγώ την κοιμίζω στο δικό της κρεβάτι κια τα ξημερώματα έρχεται.τι να κάνω; το δέχομαι. αφού έτσι αισθάνεται...ελπίζω σιγα σιγα να διορθωθεί αυτό γτ σε λίγο με την κοιλιά τούρλα δεν θα την παλέυω.ήδη δυσκολεύομαι.κ θέλει κ το χώρο της και σπρώχνει και θέλει να μπαίνω εγω στη μέση κ αυτή στην άκρη. είναι και κιουρία δλδ. κ τρώω στη μάπα και όλα τα αρκούδια τα οποία πρέπει να τα σκεπασει με το δικό της σεντόνι και να μην τα τσαλαπατάμε γιατί πονάνε. αυτό κάθε βράδυ!ζω σουρεαλ καταστάσεις κάθε ξημέρωμα! και να πεις οτι έχω και κανα master κρεββατι!ένα απλό διπλό έχω.πώς χωράμε όλοι απορώ!

Χαχαχα, ευτυχώς εγώ έχω υπέρδιπλο, προς το παρόν χωράμε άνετα οι 3 μας, συν μια γάτα :P

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 1:02 ΜΜ, Stalicha είπε:

κορίτσια καλημέρα

λέω να γράψω στη δική σας ομάδα γιατί στου Σεπτεμβρίου ή δεν έχουν ακόμα μαζευτεί πολλές ή δεν είναι τόσο ενεργές.

Εγώ μπήκα αισίως στην 7η εβδομάδα και τα συμπτώματα καλά κρατούν. Εδώ και μια βδομάδα έχουν αρχίσει οι ανακατωσούρες αλλά δεν ήταν τόσο έντονες. Εδώ και 2 μέρες έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.δεν μπορώ να φάω τίποτα.με το ζόρι τρώω για να κρατηθώ και μετά το μετανιώνω καθώς ανακατεύομαι σε άσχημο βαθμό.και επίσης πολλή υπνηλία... Η ζωή στη δουλειά χθες και σήμερα ένα μαρτύριο. εν τω μεταξύ, λόγω προηγούμενης αποβολής, έχω φοβηθεί και δεν το έχουμε πει σε κανένα μέχρι να ακούσουμε καρδιά. κ τρώω καμιά φορά στους δικούς μου και απορούν οι άνθρωποι. δύσκολο να είναι το στομάχι χάλια και εσύ να το παίζεις όλα καλά

Καλως ορισες κοριτσι μου... Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου.. Ολα θα πανε καλα.. Και τα συμπτώματα θετικα.. Κοιτα και εγω ολα ξεκινησαν στις 5 εβδ και 5 ημερες με ήπιες ανακατωσούρες και στην 7η εβδομαδα κορυφώθηκαν με καθημερινους εμετους συνηθως βράδυ μπορεί και 4 φορες την ημερα.. Εγω ημουν σε τραγικη κατασταση.. Ειχα χασει δυο κιλα σε συνολο.. Τωρα δνε ξερω γιατι εχω αποκτησει μια κοιλιτσα ξαφνικα φουσκωμενη. Οποτε ελπιζω να πηρα κανα κιλακι και ας ειναι μωρου.. Απο την 7η εβδομαδα ως και την 8η ημουν χαλια.. Οταν μπηκα ενατη νομιζα οτι χαλαρωσα γιατι 3 μερες ημουν σουπερ με ελαχιστες φορες ανακατωσούρας αλλα ξαφνικα προχθες νυχτα και εχθες ημουν του θανατα.. Ουτε δουλεια δεν πηγα που εγω για να μην παω δουλεια θα πει ειμαι του θανατα.. Και ωε το βραδυ εχθες ειχα εμετους.. Σημερα ειμαι καλα..νομιζω αν καποια κοπελα αποτι εχω καταλαβει και απολα τα κοριτσια εχει ανακατωσούρες θα εχει μερες που θα νιωσει καλα και μετα θα εχει μέρες που θα ειναι χαλια.. Ας ελπισουμε μολις κλεισουμε τους 3 μηνες θα περασει και θα χαρούμε τις κοιλιτσες μας.. Μπορει και οι κοπελες οι αλλες σεπτεμρβιου να ταλαιπωρουνται και εκεινες και για αυτο να χαθηκαν.. Και εγω οταν ειμαι χαλια χανομαι απο την παρεουλα μας γιατι νομιζω ακομη και η οθονη με επηρεάζει.. Πηγες γιατρο? Ειδατε καρδουλα? 

@Emilly κοριτσι μου εισαι καλα? Που εισαι χαμενο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ, είμαι κ γω έγκυος 2 μηνών και γενναω τέλη Αυγούστου! Είναι το πρώτο μου, οπότε καταλαβαίνετε είμαι τελείως άπειρη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 1:02 ΜΜ, Stalicha είπε:

κορίτσια καλημέρα

λέω να γράψω στη δική σας ομάδα γιατί στου Σεπτεμβρίου ή δεν έχουν ακόμα μαζευτεί πολλές ή δεν είναι τόσο ενεργές.

Εγώ μπήκα αισίως στην 7η εβδομάδα και τα συμπτώματα καλά κρατούν. Εδώ και μια βδομάδα έχουν αρχίσει οι ανακατωσούρες αλλά δεν ήταν τόσο έντονες. Εδώ και 2 μέρες έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.δεν μπορώ να φάω τίποτα.με το ζόρι τρώω για να κρατηθώ και μετά το μετανιώνω καθώς ανακατεύομαι σε άσχημο βαθμό.και επίσης πολλή υπνηλία... Η ζωή στη δουλειά χθες και σήμερα ένα μαρτύριο. εν τω μεταξύ, λόγω προηγούμενης αποβολής, έχω φοβηθεί και δεν το έχουμε πει σε κανένα μέχρι να ακούσουμε καρδιά. κ τρώω καμιά φορά στους δικούς μου και απορούν οι άνθρωποι. δύσκολο να είναι το στομάχι χάλια και εσύ να το παίζεις όλα καλά

Καλωσηρθες κορίτσι μου, με το καλό το μωρακι σου!! Υπομονή με τα συμπτώματα όπου να ναι θα περάσουν.. Πότε έχετε ραντεβού με το γιατρο; Θα ακούσετε καρδούλα και όλα θα είναι μια χαρά!!! 

On 19/1/2021 at 2:41 ΜΜ, electra2021 είπε:

Να μαι κι εγώ :)

Για λίγο πίστευα οτι δεν θα τα καταφέρω, γιατί το εμβρυάκι μας φαινόταν να είναι λίγο πίσω και ο γιατρός είχε αμφοβολίες αν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη, αλλά τελικά οι χοριακές ανέβηκαν και την προηγούμενη εβδομάδα ακούσαμε καρδούλα.

Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και έχω ήδη ένα αγοράκι 15 μηνών. Λογικά πάω προγραμματισμένα με καισαρική αρχές Αυγούστου, μιας και το πρώτο καισαρική ήταν.

Ενώ η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι σχετικά πρόσφατη, δε φαίνεται να έχω λιγότερο άγχος αυτή τη φορά και αγωνιώ για τις εξετάσεις μετά το τρίμηνο! Επίσης αγχώνομαι λίγο πως θα το πάρει ο μικρός που τελευταία (παρά τις προσπάθειες μου για το αντίθετο) έχει γίνει λίγο μαμάκιας. Είμαστε ακόμα σε προσπάθεια να κόψουμε το θηλασμό, πιστεύω οτι είμαστε σε καλό δρόμο, και κοιμάται στην κούνια του δίπλα μας αλλά συχνά καταλήγει να κοιμάται μαζί μας. Ότι συμβουλή έχετε όσες έχετε παιδάκια σε κοντινές ηλικίες, καλοδεχούμενη :)

Καλωσηρθες και εσύ Ηλέκτρα!! Δυνατό το μπεμπακι, ήρθε αποφασισμένο να μείνει! ❤️ Με το καλό κοπέλα μου και να χαίρεσαι και το αλλο σου παιδάκι! 

πρίν από 13 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Καλως ορισες κοριτσι μου... Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου.. Ολα θα πανε καλα.. Και τα συμπτώματα θετικα.. Κοιτα και εγω ολα ξεκινησαν στις 5 εβδ και 5 ημερες με ήπιες ανακατωσούρες και στην 7η εβδομαδα κορυφώθηκαν με καθημερινους εμετους συνηθως βράδυ μπορεί και 4 φορες την ημερα.. Εγω ημουν σε τραγικη κατασταση.. Ειχα χασει δυο κιλα σε συνολο.. Τωρα δνε ξερω γιατι εχω αποκτησει μια κοιλιτσα ξαφνικα φουσκωμενη. Οποτε ελπιζω να πηρα κανα κιλακι και ας ειναι μωρου.. Απο την 7η εβδομαδα ως και την 8η ημουν χαλια.. Οταν μπηκα ενατη νομιζα οτι χαλαρωσα γιατι 3 μερες ημουν σουπερ με ελαχιστες φορες ανακατωσούρας αλλα ξαφνικα προχθες νυχτα και εχθες ημουν του θανατα.. Ουτε δουλεια δεν πηγα που εγω για να μην παω δουλεια θα πει ειμαι του θανατα.. Και ωε το βραδυ εχθες ειχα εμετους.. Σημερα ειμαι καλα..νομιζω αν καποια κοπελα αποτι εχω καταλαβει και απολα τα κοριτσια εχει ανακατωσούρες θα εχει μερες που θα νιωσει καλα και μετα θα εχει μέρες που θα ειναι χαλια.. Ας ελπισουμε μολις κλεισουμε τους 3 μηνες θα περασει και θα χαρούμε τις κοιλιτσες μας.. Μπορει και οι κοπελες οι αλλες σεπτεμρβιου να ταλαιπωρουνται και εκεινες και για αυτο να χαθηκαν.. Και εγω οταν ειμαι χαλια χανομαι απο την παρεουλα μας γιατι νομιζω ακομη και η οθονη με επηρεάζει.. Πηγες γιατρο? Ειδατε καρδουλα? 

@Emilly κοριτσι μου εισαι καλα? Που εισαι χαμενο? 

Σοφακι μου πόσο χαίρομαι που ακούω ότι είσαι κάπως καλύτερα σήμερα! Έτσι θα έρχονται και θα φεύγουν μέχρι που θα φύγουν εντελώς οι παλιοεμετοι! Η κοιλίτσα φουσκώνει γιατί το μπεμπακι μια χαρά είναι εκεί μέσα και μεγαλώνει όπως και αν είσαι εσύ ;-)

Just now, Stefania# είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ, είμαι κ γω έγκυος 2 μηνών και γενναω τέλη Αυγούστου! Είναι το πρώτο μου, οπότε καταλαβαίνετε είμαι τελείως άπειρη!

Γειά σου Στεφανία! Καλωσηρθες και εσύ και με το καλό το μωρακι σου το Αυγουστιατικο!!! ❣️ Άπειρη ακόμα... να δεις για πότε θα γινεις εξπέρ ούτε που θα το καταλάβεις! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηρα τη μαια μου ειπε αν ειμαι τοσο χαλια να παρω novatec.θα το δοκιμασω κ αυτο γτ πραγματικα ειμαι χαλια.γιατρο εχω τη δευτερα

Τλχ ελπιζω ολα αυτα τα σημαδια να ειναι καλα για  την εγκυμοσυνη. Μακαρι να ακουσουμε καρδουλα κ να ειναι ολα καλα κ να το ανακοινωσουμε επιτελους...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Καλως ορισες κοριτσι μου... Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου.. Ολα θα πανε καλα.. Και τα συμπτώματα θετικα.. Κοιτα και εγω ολα ξεκινησαν στις 5 εβδ και 5 ημερες με ήπιες ανακατωσούρες και στην 7η εβδομαδα κορυφώθηκαν με καθημερινους εμετους συνηθως βράδυ μπορεί και 4 φορες την ημερα.. Εγω ημουν σε τραγικη κατασταση.. Ειχα χασει δυο κιλα σε συνολο.. Τωρα δνε ξερω γιατι εχω αποκτησει μια κοιλιτσα ξαφνικα φουσκωμενη. Οποτε ελπιζω να πηρα κανα κιλακι και ας ειναι μωρου.. Απο την 7η εβδομαδα ως και την 8η ημουν χαλια.. Οταν μπηκα ενατη νομιζα οτι χαλαρωσα γιατι 3 μερες ημουν σουπερ με ελαχιστες φορες ανακατωσούρας αλλα ξαφνικα προχθες νυχτα και εχθες ημουν του θανατα.. Ουτε δουλεια δεν πηγα που εγω για να μην παω δουλεια θα πει ειμαι του θανατα.. Και ωε το βραδυ εχθες ειχα εμετους.. Σημερα ειμαι καλα..νομιζω αν καποια κοπελα αποτι εχω καταλαβει και απολα τα κοριτσια εχει ανακατωσούρες θα εχει μερες που θα νιωσει καλα και μετα θα εχει μέρες που θα ειναι χαλια.. Ας ελπισουμε μολις κλεισουμε τους 3 μηνες θα περασει και θα χαρούμε τις κοιλιτσες μας.. Μπορει και οι κοπελες οι αλλες σεπτεμρβιου να ταλαιπωρουνται και εκεινες και για αυτο να χαθηκαν.. Και εγω οταν ειμαι χαλια χανομαι απο την παρεουλα μας γιατι νομιζω ακομη και η οθονη με επηρεάζει.. Πηγες γιατρο? Ειδατε καρδουλα? 

@Emilly κοριτσι μου εισαι καλα? Που εισαι χαμενο? 

Σοφάκι να σου πω κ εγώ μπαίνω λίγο γιατί κ εγώ έχω πολύ αναγουλα κ δεν έχω ψυχολογία για τίποτα..προχθές ήμουν καλά όλη μέρα κ το βράδυ ξεκίνησε κ δεν με άφησε η αναγουλα..μέχρι χθες βράδυ που είχα μια κορύφωση που με ξετιναξε..αν πάει καλά εμένα τώρα θα αρχίσει το βαρύ κ μέχρι τέταρτο θα γίνεται χειρότερα.απλα το θετικό είναι ότι τουλάχιστον την μέρα είμαι καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Πηρα τη μαια μου ειπε αν ειμαι τοσο χαλια να παρω novatec.θα το δοκιμασω κ αυτο γτ πραγματικα ειμαι χαλια.γιατρο εχω τη δευτερα

Τλχ ελπιζω ολα αυτα τα σημαδια να ειναι καλα για  την εγκυμοσυνη. Μακαρι να ακουσουμε καρδουλα κ να ειναι ολα καλα κ να το ανακοινωσουμε επιτελους...

@Stalicha όλα αυτά σημαίνουν ότι πάει καλά η εγκυμοσύνη σου μην ανησυχείς!!!

Κορίτσια εγώ ως τώρα δεν έχω κάνει εμετό αλλά πολλές φορές ένιωσα ότι ήμουν στο τσακ! έχω πολλές ανακατωσούρες όμως και το βράδυ νιώθω καλύτερα μόνο. Το πρωί επίσης σηκώνομαι καλά αλλά όταν πιω λίγο νερό έτσι νηστική κάτι παθαίνει πάλι το στομάχι μου και αρχίζει η ανακατωσούρα. Επίσης ότι τρώω μετά από λίγο με αφήνει μια περίεργη γεύση στο στόμα που δε φεύγει εύκολα, αισθάνομαι μια αηδία δε ξέρω. Με βοήθησαν πολύ τα γιαουρτάκια κρι κρι που παίρνω με κομματάκια βερύκοκο τα έχω ξεσκίσει! είναι δροσερά και με ηρεμούν! απο λιγο τρωω καθε φορα για να μην με πεσει κατι πολυ βαρύ!!!

14 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Καλως ορισες κοριτσι μου... Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου.. Ολα θα πανε καλα.. Και τα συμπτώματα θετικα.. Κοιτα και εγω ολα ξεκινησαν στις 5 εβδ και 5 ημερες με ήπιες ανακατωσούρες και στην 7η εβδομαδα κορυφώθηκαν με καθημερινους εμετους συνηθως βράδυ μπορεί και 4 φορες την ημερα.. Εγω ημουν σε τραγικη κατασταση.. Ειχα χασει δυο κιλα σε συνολο.. Τωρα δνε ξερω γιατι εχω αποκτησει μια κοιλιτσα ξαφνικα φουσκωμενη. Οποτε ελπιζω να πηρα κανα κιλακι και ας ειναι μωρου.. Απο την 7η εβδομαδα ως και την 8η ημουν χαλια.. Οταν μπηκα ενατη νομιζα οτι χαλαρωσα γιατι 3 μερες ημουν σουπερ με ελαχιστες φορες ανακατωσούρας αλλα ξαφνικα προχθες νυχτα και εχθες ημουν του θανατα.. Ουτε δουλεια δεν πηγα που εγω για να μην παω δουλεια θα πει ειμαι του θανατα.. Και ωε το βραδυ εχθες ειχα εμετους.. Σημερα ειμαι καλα..νομιζω αν καποια κοπελα αποτι εχω καταλαβει και απολα τα κοριτσια εχει ανακατωσούρες θα εχει μερες που θα νιωσει καλα και μετα θα εχει μέρες που θα ειναι χαλια.. Ας ελπισουμε μολις κλεισουμε τους 3 μηνες θα περασει και θα χαρούμε τις κοιλιτσες μας.. Μπορει και οι κοπελες οι αλλες σεπτεμρβιου να ταλαιπωρουνται και εκεινες και για αυτο να χαθηκαν.. Και εγω οταν ειμαι χαλια χανομαι απο την παρεουλα μας γιατι νομιζω ακομη και η οθονη με επηρεάζει.. Πηγες γιατρο? Ειδατε καρδουλα? 

@Emilly κοριτσι μου εισαι καλα? Που εισαι χαμενο? 

@Sofiamar93 έτσι γίνεται από τη μία θα αισθάνεσαι λίγο καλύτερα, θα υπάρχουν όμως και οι μέρες που τα συμπτώματα θα έρχονται ξανά έντονα!!! πιστεύω μέχρι την αυχενική θα έχουμε λίγο πολύ όλες μας ηρεμήσει. 

13 ώρες πρίν, Stefania# είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ, είμαι κ γω έγκυος 2 μηνών και γενναω τέλη Αυγούστου! Είναι το πρώτο μου, οπότε καταλαβαίνετε είμαι τελείως άπειρη!

Καλωσήρθες @Stefania# κι εγώ τέλη αυγούστου γεννάω με ΠΗΤ 30/8!! Είναι το 4ο παιδάκι μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οι περισσότερες υποφέρετε με αναγούλες...κι εγώ μια απο τα ίδια, αλλά όχι τραγικά χάλια, τη βγάζω με λίγη δυσφορία. Όπως της @Emilly, είμαι σχετικά καλά μέσα στη μέρα, και όσο βραδιάζει χειροτερεύει η κατάσταση. Μόνο ανακατωσούρες όμως, δεν έχω εμετούς και τέτοια. Τρώω κανονικά μεσημεριανό και το βράδυ μόνο ψωμοτύρι ή κράκερς! Γενικά αυτή την περίοδο τη βγάζω κυρίως με ψωμοτύρι, κρακεράκια, μακαρόνια με πολύ λίγο σάλτσα και τυρί και τέτοια "θρεπτικά" πράγματα, που κατα συνέπεια μου κάνουν και δυσκοιλιότητα :wacko:. Επίσης έχω πολύ χαμηλή ενέργεια, δεν έχω όρεξη για τίποτα, κτλ....Αν είναι όμως όπως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, μετά το τρίμηνο όλα αυτά θα είναι παρελθόν. Πολύ λίγες γυναίκες έχουν αναγούλες μέχρι το τέλος, εύχομαι να μην είναι καμία σας απο αυτές! Γενικά, κάθε γυναίκα διαφορετική, αλλά για μένα το πρώτο τρίμηνο και οι τελευταίες εβδομάδες πριν τη γέννα με ζόρισαν, το ενδιάμεσο ήταν σούπερ! Το μόνο που μου είχε μείνει ήταν οτι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ήθελα να δω χόρτα ούτε ζωγραφιστά, που γενικά τα τρώμε πολύ (μένω στην Κρήτη!)

11 hours ago, Stalicha said:

Πηρα τη μαια μου ειπε αν ειμαι τοσο χαλια να παρω novatec.θα το δοκιμασω κ αυτο γτ πραγματικα ειμαι χαλια.γιατρο εχω τη δευτερα

Τλχ ελπιζω ολα αυτα τα σημαδια να ειναι καλα για  την εγκυμοσυνη. Μακαρι να ακουσουμε καρδουλα κ να ειναι ολα καλα κ να το ανακοινωσουμε επιτελους...

Απ'όσο ξέρω stalicha όλα αυτά είναι σημάδια ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά! Μια φίλη μου τη βοηθούσε πολύ και η φυσική μαστίχα Χίου, το είχα δοκιμάσει κι εγώ αλλά με ανακούφιζε για πολύ λίγο. Αισιοδοξία, να πάνε όλα καλά με τα μπεμπάκια μας κι ας υποφέρουμε λίγο :) 

13 hours ago, Stefania# said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ, είμαι κ γω έγκυος 2 μηνών και γενναω τέλη Αυγούστου! Είναι το πρώτο μου, οπότε καταλαβαίνετε είμαι τελείως άπειρη!

Καλως όρισες Στεφανία! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, electra2021 είπε:

Βλέπω οι περισσότερες υποφέρετε με αναγούλες...κι εγώ μια απο τα ίδια, αλλά όχι τραγικά χάλια, τη βγάζω με λίγη δυσφορία. Όπως της @Emilly, είμαι σχετικά καλά μέσα στη μέρα, και όσο βραδιάζει χειροτερεύει η κατάσταση. Μόνο ανακατωσούρες όμως, δεν έχω εμετούς και τέτοια. Τρώω κανονικά μεσημεριανό και το βράδυ μόνο ψωμοτύρι ή κράκερς! Γενικά αυτή την περίοδο τη βγάζω κυρίως με ψωμοτύρι, κρακεράκια, μακαρόνια με πολύ λίγο σάλτσα και τυρί και τέτοια "θρεπτικά" πράγματα, που κατα συνέπεια μου κάνουν και δυσκοιλιότητα :wacko:. Επίσης έχω πολύ χαμηλή ενέργεια, δεν έχω όρεξη για τίποτα, κτλ....Αν είναι όμως όπως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, μετά το τρίμηνο όλα αυτά θα είναι παρελθόν. Πολύ λίγες γυναίκες έχουν αναγούλες μέχρι το τέλος, εύχομαι να μην είναι καμία σας απο αυτές! Γενικά, κάθε γυναίκα διαφορετική, αλλά για μένα το πρώτο τρίμηνο και οι τελευταίες εβδομάδες πριν τη γέννα με ζόρισαν, το ενδιάμεσο ήταν σούπερ! Το μόνο που μου είχε μείνει ήταν οτι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ήθελα να δω χόρτα ούτε ζωγραφιστά, που γενικά τα τρώμε πολύ (μένω στην Κρήτη!)

Απ'όσο ξέρω stalicha όλα αυτά είναι σημάδια ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά! Μια φίλη μου τη βοηθούσε πολύ και η φυσική μαστίχα Χίου, το είχα δοκιμάσει κι εγώ αλλά με ανακούφιζε για πολύ λίγο. Αισιοδοξία, να πάνε όλα καλά με τα μπεμπάκια μας κι ας υποφέρουμε λίγο :) 

Καλως όρισες Στεφανία! 

@electra2021 κι εγώ μια απο τα ίδια εμετό δεν έχω κάνει αλλά έχω ανακατωσούρες. Δυσφορία ίσως όπως είπες κι εσύ. Ψωμί κτλ προτιμούσα στην αρχή τώρα δε με τραβάει τόσο το ψωμί, ούτε μακαρόνια προτιμώ κάτι σε γιαουρτάκι με φρούτα, αγγουράκι σκέτο, τζίντζερ στη σαλάτα εάν κάνω (το έτρωγα πάντα το τζιντζερ αγαπημένο και για το στομαχόπονο!), επίσης όταν τρώω κάτι μετά μασάω μαστίχα χίου που με κάνει καλό γιατί στο στόμα αφήνεται μια περίεργη γεύση δε ξέρω πως να το εξηγήσω και η μαστίχα με ανακουφίζει. Αλλά όπως είπες αυτά συμβαίνουν στο πρώτο τρίμηνο μόνο στις περισσότερες μετά φεύγουν έχεις δίκιο! Και αυτό με τη χαμηλή ενέργεια το έχω κι εγώ! θέλω μονο να κάθομαι στο καναπέ και να μη κάνω τίποτα άλλο και η διάθεση μηδέν. Έχω κάτι κατεβασμένα μούτρα όλο το απόγευμα άστα να πάνε. Ένα παιδάκι έχεις; Τι ηλικία έχει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...