Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κοίτα αν έχεις κάνει το πρώτο με καισαρικη το επόμενο πάει το ίδιο.Αν τώρα είναι το πρώτο ανάλογα ,αν έχει γυρίσει το παιδί πας για φυσιολογικό,άλλες φορές μπορεί να έχει γυρίσει αλλά λόγο διαφορων προβλημάτων της μαμάς να πάει για καισαρική ,αν δεν γυρίσει πας για καισαρική

Κατάλαβα εμένα με αγχώνουν οι αντίπικτικες ενέσεις που κάνω για αυτό ήθελα να το συζητήσω με τον γιατρό πως θα γίνει γιατί αν την έχεις κάνει το πρωί την ενεση και έπειτα σπάσουν τα νερά θα πρέπει να περάσει αρκετή ώρα για να γεννήσεις φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Penny28 είπε:

Μία χαρά τα έχεις κάνει και τα μπάνακια σου εγώ ψιλό φοβάμαι σαν πρώτη εγκυμοσύνη με ψιλό αγχώνει το να μπω μέσα ολόκληρη στη θάλασσα είχα πάθει και λοίμωξη πριν 3 χρόνια σε καθαρή θάλασσα!!!Και παντα αφού βγω από την θάλασσα αλλάζω φαντάσου δεν στεγνώνει ποτέ το μαγιό πάνω μου!

Της κλασικές εξετάσεις έχω να κάνω τόξοπλάσμα κτλπ αλλά εγώ αγχώνομαι ακόμα και με τις πιο απλές εξετάσεις και από ότι κατάλαβα θα πάω και καρδιολόγο τον άλλο μήνα για επανεξέταση...Κορίτσια επειδή δεν ξέρω το πως θα γεννήσεις το βλέπουν τελευταία στιγμή η το συζητάτε νωρίτερα γιατί εγώ δεν έχω ιδέα ούτε έχουμε πει κάτι! 

Δυστυχώς παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός!!! Τον μεγαλύτερο θα έλεγα .. πολλοί προτείνουν την καισαρική χωρίς να υπάρχει σπουδαίος λόγος από πολύ νωρίς ευτυχώς έχω τύχει σε τέλειο γιατρό άκουγα λάιβ όταν γέννησα τον γιο μου να τον παρακαλάνε για καισαρική και επειδή δεν υπήρχε λόγος να λέει όχι δεν σου κάνω !! Για μένα η καίσαρικη θα έπρεπε να γίνεται σε περίπτωση που κινδυνεύει το μωρό ή η μητέρα όχι για ψύλλου πήδημα

Οπότε εγώ πάω για φυσιολογικό όπως γέννησα το πρώτο μου μωρο και αν συμβεί κάτι πάνω στη γέννα και χρειαστεί μόνο τότε ... Ακόμα και αν ένα μωρό δεν γυρίσει ο γιατρός μπορεί να το βοηθήσει να γυρίσει έχουνε γεννηθεί και μωρά με ισχιακη προβολή .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Brigitt είπε:

Δυστυχώς παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός!!! Τον μεγαλύτερο θα έλεγα .. πολλοί προτείνουν την καισαρική χωρίς να υπάρχει σπουδαίος λόγος από πολύ νωρίς ευτυχώς έχω τύχει σε τέλειο γιατρό άκουγα λάιβ όταν γέννησα τον γιο μου να τον παρακαλάνε για καισαρική και επειδή δεν υπήρχε λόγος να λέει όχι δεν σου κάνω !! Για μένα η καίσαρικη θα έπρεπε να γίνεται σε περίπτωση που κινδυνεύει το μωρό ή η μητέρα όχι για ψύλλου πήδημα

Οπότε εγώ πάω για φυσιολογικό όπως γέννησα το πρώτο μου μωρο και αν συμβεί κάτι πάνω στη γέννα και χρειαστεί μόνο τότε ... Ακόμα και αν ένα μωρό δεν γυρίσει ο γιατρός μπορεί να το βοηθήσει να γυρίσει έχουνε γεννηθεί και μωρά με ισχιακη προβολή .. 

Κατάλαβα οπότε είναι θέμα καθαρά γιατρού εγώ δεν έχω συζήτησει τίποτα απολύτως για αυτό το θέμα αλλά στο επόμενο ραντεβού σκοπεύω να τον ρωτήσω πως το βλέπει γενικά...

Να σας ρωτήσω επειδή με έχει φάει το άγχος από εχθές έφαγα μοσχαράκι κοκκινιστό το οποίο ήταν σκληρό αρκετά ίσως ήθελε λίγο ακόμα βράσιμο αίμα μέσα δεν ειχε πιστεύω...(εφαγα στη πεθερά μου)Κοβόταν με το πηγούνι αυτό που έφαγα απλά κάποια κομμάτια ήταν σκληρά λέτε να έχω θέμαε τόξοπλάσμα??? Έχω πολύ άγχος την Πέμπτη θα κάνω εξετάσεις θα δίξει λέτε??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Penny28 είπε:

Κατάλαβα οπότε είναι θέμα καθαρά γιατρού εγώ δεν έχω συζήτησει τίποτα απολύτως για αυτό το θέμα αλλά στο επόμενο ραντεβού σκοπεύω να τον ρωτήσω πως το βλέπει γενικά...

Να σας ρωτήσω επειδή με έχει φάει το άγχος από εχθές έφαγα μοσχαράκι κοκκινιστό το οποίο ήταν σκληρό αρκετά ίσως ήθελε λίγο ακόμα βράσιμο αίμα μέσα δεν ειχε πιστεύω...(εφαγα στη πεθερά μου)Κοβόταν με το πηγούνι αυτό που έφαγα απλά κάποια κομμάτια ήταν σκληρά λέτε να έχω θέμαε τόξοπλάσμα??? Έχω πολύ άγχος την Πέμπτη θα κάνω εξετάσεις θα δίξει λέτε??? 

Καλέ όχι αφού είχε βράσει άσχετα αν ήταν σκληρό και μπορεί να ήθελε κ άλλο βράσιμο .Επίσης δύσκολα κόλλας τοξόπλασμα να πρεπει να έχεις φάει κάτι άπλυτο που να είχε ακαθαρσίες.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2021 at 4:49 ΜΜ, depifish είπε:

Η αληθεια ειναι οτι την πρωτη φορα που εκανα καμπυλη σε αλλο μικροβιολογικο και μου ειχαν διαλυσει σε νερο σκετη γλυκοζη δεν ηταν τοσο χαλια οσο το ετοιμο κιτρινο νεροζουμι που μου δωσανε να πιω χτες! Και ενω αγαπαω τα γλυκακια γενικα (αν και στην εγκυμοσυνη δεν τα πολυεπιθυμω οσο τα αλμυρα) εμενα με αηδειασε! Αλλα ειναι και θεμα γουστου και αφου δεν σας χαλασε μια χαρα! Θα περασει και πιο ανεμακτα η ολη διαδικασια! Καλα αποτελεσματα!! 

Γιατι μετριοσουν απο μονη σου; Υπηρχε καποια υποψια; Ρωταω γιατι και μενα απο την αρχη, επειδη και προ εγκυμοσυνης εχω πρωινα ζαχαρα και 103... 107... 98... ειχα παρει και μετριομουν, αλλα για να ειμαι ειλικρινης πολυ με μπερδευει και με αγχωνει αυτο το πραμα γιατι πολλες φορες νομιζω μου βγαινει αλλανταλλα! Γενικα το τελευταιο διμηνο, πρωινο ζαχαρο που το μετραω δεν βγαινει πανω απο 94. Συνηθως ειναι 88, 90, 86... εκει γυρω. Ομως καθε φορα που πηγαινα για εξετασεις, ποτε κατω απο 90! Παντα 91, 92, 96... Τις προαλλες λοιπον, μετραω στο ενα δαχτυλο (δεξι χερι) βγαινει 102 παθαινω πανικο!!! Στο καπακι ξαναμετραω σε αλλο δαχτυλο (αριστερο χερι) 88! Ξαναμετραω παλι στο δεξι χερι σε αλλο δαχτυλο 107!!! Ξαναμετραω στο αριστερο χερι σε αλλο δαχτυλο 78... Τρελαθηκα! Πηγα αμεσως στο μικροβιολογικο που ειναι στη γειτονια μου και εκανα μια ζαχαρου και μου εβγαλε 91 τελικα. Γενικα πολλες φορες δεν ξερω κατα ποσον αυτο που μου βγαζει οντως ισχυει ή οχι και δεν ξερω τι να σκεφτω! Και τωρα στη καμπυλη ειχα πολυ αγχος για το τι θα βγει τελικα! 

Τα μηχανακια οντως αυτο το κακό έχουν... Δεν ειναι καθολου αξιοπιστα...

Ομως οταν οι αιματολογικες σου ηταν ολες τσιμπημενες ο γιατρος σου τι ειπε;

Επισης προ εγκυμοσύνης που ειχες κάποιες φορες πανω απο 100 δεν σου ειχε πει καποιος γιατρός κατι; Εχεις αντίσταση ατην ινσουλίνη;

On 10/7/2021 at 11:26 ΠΜ, Blondie 2020 είπε:

86 185 184 αστα. Και hba1c 4.8

Η γλυκοζυλιωμενη σου ομως ειναι καλη. Δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι τωρα κατα τη διαρκεια της κυησης ομως.

Τσιμπιμενη η μια ωρα αλλα πολυ ανεβασμενη η διωρη...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλέ όχι αφού είχε βράσει άσχετα αν ήταν σκληρό και μπορεί να ήθελε κ άλλο βράσιμο .Επίσης δύσκολα κόλλας τοξόπλασμα να πρεπει να έχεις φάει κάτι άπλυτο που να είχε ακαθαρσίες.

Αγχώθηκα γιατί έχω διαβάσει πως η πιο άμεση μετάδοση στο τόξοπλάσμα είναι το κακό ψημένο κρέας και έπειτα τα φρούτα και λαχανικά...Ισως είμαι υπερβολική αλλά το φοβάμαι πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Της κλασικές εξετάσεις έχω να κάνω τόξοπλάσμα κτλπ αλλά εγώ αγχώνομαι ακόμα και με τις πιο απλές εξετάσεις και από ότι κατάλαβα θα πάω και καρδιολόγο τον άλλο μήνα για επανεξέταση...Κορίτσια επειδή δεν ξέρω το πως θα γεννήσεις το βλέπουν τελευταία στιγμή η το συζητάτε νωρίτερα γιατί εγώ δεν έχω ιδέα ούτε έχουμε πει κάτι! 

Αχ κι εγω!!! Αγχώνομαι βρε παιδι μου καθε φορα και ξενερωνω γιατι με βαζει ανα 3 βδομαδες να κανω εξετασεις. Ουρων και αιματος.... Δλδ τι μπορει να αλλαξει μεσα σε 3 βδομαδες ρε παιδι μου? Εχω αναγακτησει ειλικρινα... Τωρα ξανα εκανα το Σάββατο ενω ειχα κανει πάλι πριν 2 βδομάδες ακριβως. Τσαντιζομαι αχαχαχ 

Και βλεπω οι περισσότερες κάνετε πολυ πιο σπανια εξετάσεις αίματος.

Τοξοπλασμα πχ δεν μου βαζει..εγω του ειπα να μου βάλει επειδη τρωω καθε μερα μαρουλι. Ομως αφου κανω που κανω ε θα του λεω απο δω και περα να μου το βαζει κι αυτο.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ κι εγω!!! Αγχώνομαι βρε παιδι μου καθε φορα και ξενερωνω γιατι με βαζει ανα 3 βδομαδες να κανω εξετασεις. Ουρων και αιματος.... Δλδ τι μπορει να αλλαξει μεσα σε 3 βδομαδες ρε παιδι μου? Εχω αναγακτησει ειλικρινα... Τωρα ξανα εκανα το Σάββατο ενω ειχα κανει πάλι πριν 2 βδομάδες ακριβως. Τσαντιζομαι αχαχαχ 

Και βλεπω οι περισσότερες κάνετε πολυ πιο σπανια εξετάσεις αίματος.

Τοξοπλασμα πχ δεν μου βαζει..εγω του ειπα να μου βάλει επειδη τρωω καθε μερα μαρουλι. Ομως αφου κανω που κανω ε θα του λεω απο δω και περα να μου το βαζει κι αυτο.

Κορίτσια το τοξόπλασμα δεν το κόλλας τόσο εύκολα πέρα ότι πρέπει να είμαι ώμο το κρέας που θα φας,τα λαχανικά πρεπει να μην έχουν πλυθεί καλά και να έχουν ακαθαρσίες από γάτα που να είχε τοξόπλασμα,το ξέρω γιατί η μαμά μου έχει γάτες και ρώτησα κ κτηνίατρο πρέπει και το ίδιο το ζώο να είναι μολυσμένο εφόσον τα πλένεις εσύ ξέρεις τι τρωως

πρίν από 8 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ κι εγω!!! Αγχώνομαι βρε παιδι μου καθε φορα και ξενερωνω γιατι με βαζει ανα 3 βδομαδες να κανω εξετασεις. Ουρων και αιματος.... Δλδ τι μπορει να αλλαξει μεσα σε 3 βδομαδες ρε παιδι μου? Εχω αναγακτησει ειλικρινα... Τωρα ξανα εκανα το Σάββατο ενω ειχα κανει πάλι πριν 2 βδομάδες ακριβως. Τσαντιζομαι αχαχαχ 

Και βλεπω οι περισσότερες κάνετε πολυ πιο σπανια εξετάσεις αίματος.

Τοξοπλασμα πχ δεν μου βαζει..εγω του ειπα να μου βάλει επειδη τρωω καθε μερα μαρουλι. Ομως αφου κανω που κανω ε θα του λεω απο δω και περα να μου το βαζει κι αυτο.

Εγώ πάλι ανχωνομαι που δεν μου βάζει ,έκανα μια στην αυχενική και μια τώρα που έκανα την β επιπέδου και θα με ξαναδεί σε ένα μήνα δηλαδή τέλος Ιούλιου με αρχές Αυγούστου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ κι εγω!!! Αγχώνομαι βρε παιδι μου καθε φορα και ξενερωνω γιατι με βαζει ανα 3 βδομαδες να κανω εξετασεις. Ουρων και αιματος.... Δλδ τι μπορει να αλλαξει μεσα σε 3 βδομαδες ρε παιδι μου? Εχω αναγακτησει ειλικρινα... Τωρα ξανα εκανα το Σάββατο ενω ειχα κανει πάλι πριν 2 βδομάδες ακριβως. Τσαντιζομαι αχαχαχ 

Και βλεπω οι περισσότερες κάνετε πολυ πιο σπανια εξετάσεις αίματος.

Τοξοπλασμα πχ δεν μου βαζει..εγω του ειπα να μου βάλει επειδη τρωω καθε μερα μαρουλι. Ομως αφου κανω που κανω ε θα του λεω απο δω και περα να μου το βαζει κι αυτο.

Και εμένα μου βάζει συνεχώς εξετάσεις οχι κάθε 3 εβδομάδες αλλά και εμενα συχνά η αλήθεια είναι πως σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν μπορούν να αλλάξουν και πολλά οπότε εν μέρη έχεις και ένα δίκιο!!! Από την μία ανακουφιζομαι από την άλλη μέχρι να πάω και να βγουν τα αποτελέσματα έχω τρελό άγχος!!! Η πρώτη εξέταση που γράφει πάντα είναι το τόξοπλάσμα ίσως επειδή δεν έχω καθόλου αντισώματα σε αυτό και με αγχώνει αρκετά!!!Ίσως να έχεις αντισώματα και για αυτό να μην το έχει και πολύ έννοια...Της μισές της έχω κάνει τώρα έχω τις τελευταίες....

πρίν από 4 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια το τοξόπλασμα δεν το κόλλας τόσο εύκολα πέρα ότι πρέπει να είμαι ώμο το κρέας που θα φας,τα λαχανικά πρεπει να μην έχουν πλυθεί καλά και να έχουν ακαθαρσίες από γάτα που να είχε τοξόπλασμα,το ξέρω γιατί η μαμά μου έχει γάτες και ρώτησα κ κτηνίατρο πρέπει και το ίδιο το ζώο να είναι μολυσμένο εφόσον τα πλένεις εσύ ξέρεις τι τρωως

Εγώ πάλι ανχωνομαι που δεν μου βάζει ,έκανα μια στην αυχενική και μια τώρα που έκανα την β επιπέδου και θα με ξαναδεί σε ένα μήνα δηλαδή τέλος Ιούλιου με αρχές Αυγούστου

Το γνωρίζω για τις γάτες γιατί σε χωριό ζω και παντού υπάρχουν γάτες όπως είναι απόλυτα φυσικό...Λαι τα λαχανικά μου και τα φρούτα τα πλένω πολύ καλά με ξύδι δεν τρώω από αλλού γιατί δεν ξέρω πως έχουν πλυθεί!Το κρέας όσο να ναι το φοβάμαι! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με την δυσκοιλιότητα πως την παλεύεται ?Εγώ δεν είχα τώρα απέκτησα,και μάλιστα τώρα που ξεκίνησα και δεύτερο σίδηρο θα γίνει χειρότερα.Σας έχει δώσει κάτι ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Farmakotriftena said:

Τα μηχανακια οντως αυτο το κακό έχουν... Δεν ειναι καθολου αξιοπιστα...

Ομως οταν οι αιματολογικες σου ηταν ολες τσιμπημενες ο γιατρος σου τι ειπε;

Επισης προ εγκυμοσύνης που ειχες κάποιες φορες πανω απο 100 δεν σου ειχε πει καποιος γιατρός κατι; Εχεις αντίσταση ατην ινσουλίνη;

Η γλυκοζυλιωμενη σου ομως ειναι καλη. Δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι τωρα κατα τη διαρκεια της κυησης ομως.

Τσιμπιμενη η μια ωρα αλλα πολυ ανεβασμενη η διωρη...

Ναι γαμωτο.. εκλεισα ενδοκρινολογο οποτε θα δουμε!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια με την δυσκοιλιότητα πως την παλεύεται ?Εγώ δεν είχα τώρα απέκτησα,και μάλιστα τώρα που ξεκίνησα και δεύτερο σίδηρο θα γίνει χειρότερα.Σας έχει δώσει κάτι ο γιατρός?

Πολύ δύσκολα τα πράγματα με αυτό το θέμα...Εμένα μου έχει δώσει ένα λαδάκι καθαρτικο αλλά δεν το πίνω γιατί έχω ούτως ή άλλως τεμπελικο έντερο και μετά θα έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί είχα και δυσκοιλιότητα και πριν την εγκυμοσύνη!!!Τρώω ένα γιαούρτι το το βράδυ και ένα το πρωί και κάπως δουλεύει το πράγμα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Penny28 είπε:

Πολύ δύσκολα τα πράγματα με αυτό το θέμα...Εμένα μου έχει δώσει ένα λαδάκι καθαρτικο αλλά δεν το πίνω γιατί έχω ούτως ή άλλως τεμπελικο έντερο και μετά θα έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί είχα και δυσκοιλιότητα και πριν την εγκυμοσύνη!!!Τρώω ένα γιαούρτι το το βράδυ και ένα το πρωί και κάπως δουλεύει το πράγμα!!! 

Εγώ δεν είχα Δυσκοιλιότητα ίσα ίσα πήγαινα κανονικά και 2 φορές την ημέρα γιατί έχω κ ευερέθιστο έντερο .Επίσης δεν μπορω να φάω ότι θέλω από λαχανικά ,όσπρια , γιαούρτια γιατί γίνεται ακόμα χειρότερο αν πριστω.Σημερα έφαγα ελάχιστο αρακά και από το πρηξιμο δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω ,ευτυχώς το γάλα δεν με ενοχλεί τόσο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, βιολετα3 said:

Εγώ δεν είχα Δυσκοιλιότητα ίσα ίσα πήγαινα κανονικά και 2 φορές την ημέρα γιατί έχω κ ευερέθιστο έντερο .Επίσης δεν μπορω να φάω ότι θέλω από λαχανικά ,όσπρια , γιαούρτια γιατί γίνεται ακόμα χειρότερο αν πριστω.Σημερα έφαγα ελάχιστο αρακά και από το πρηξιμο δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω ,ευτυχώς το γάλα δεν με ενοχλεί τόσο .

Εμενα ειναι μια ετσι μια αλλιως, δεν εχω εντωπησει τι φταιει, υποθετω εχει να κανει με τη διατροφη μου γιατι ο φυτικος σιδηρος που παιρνω νομιζω οτι δεν μου χει δημιουργησει θεμα για την ωρα. Αλλα μετα το χθεσινο τσιρλιπιπι... θα κανω παλι 3-4 μερες να ξαναπαω και θα ειναι σε μορφη δυσκοιλιοτητας φοβαμαι!

6 hours ago, Farmakotriftena said:

Αχ κι εγω!!! Αγχώνομαι βρε παιδι μου καθε φορα και ξενερωνω γιατι με βαζει ανα 3 βδομαδες να κανω εξετασεις. Ουρων και αιματος.... Δλδ τι μπορει να αλλαξει μεσα σε 3 βδομαδες ρε παιδι μου? Εχω αναγακτησει ειλικρινα... Τωρα ξανα εκανα το Σάββατο ενω ειχα κανει πάλι πριν 2 βδομάδες ακριβως. Τσαντιζομαι αχαχαχ 

Και βλεπω οι περισσότερες κάνετε πολυ πιο σπανια εξετάσεις αίματος.

Τοξοπλασμα πχ δεν μου βαζει..εγω του ειπα να μου βάλει επειδη τρωω καθε μερα μαρουλι. Ομως αφου κανω που κανω ε θα του λεω απο δω και περα να μου το βαζει κι αυτο.

Καταλαβαινω το αγχος σου γιατι κι εγω καθε φορα το ιδιο αγχωνομαι για τα αποτελεσματα! Αλλα νομιζω οτι καλα κανουν, γιατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλαζουν πολλα! Οπως π.χ. ο αιματοκριτης που μπορει να πεσει πολυ ευκολα και αποτομα, να προλαβουν καποια λοιμωξη που θα φανει στην αναλυτικη αιματος, να δουν το ζαχαρο το οποιο μπορει ξαφνικα να μας προκυψει θεμα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη και κατι επισης με τα υπατικα τσεκαρουν αλλα δεν ξερω τι. Οπως επισης και η εξεταση ουρων ειναι παααααρα πολυ σημαντικη για τυχον ασυμπτωματικες ουρολοιλοιμωξεις που ειναι αρκετα επικινδυνες. Και μενα καθε 3 βδομαδες με ενα μηνα που ειναι το ραντεβου παντα κανω πριν παω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εγώ δεν είχα Δυσκοιλιότητα ίσα ίσα πήγαινα κανονικά και 2 φορές την ημέρα γιατί έχω κ ευερέθιστο έντερο .Επίσης δεν μπορω να φάω ότι θέλω από λαχανικά ,όσπρια , γιαούρτια γιατί γίνεται ακόμα χειρότερο αν πριστω.Σημερα έφαγα ελάχιστο αρακά και από το πρηξιμο δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω ,ευτυχώς το γάλα δεν με ενοχλεί τόσο .

Καλησπέρα .... Εγώ παίρνω dulcosoft από το φαρμακείο γιατί ανά περιόδους έχω δυσκοιλιότητα. Είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη, ο γιατρός μου είπε κ κάθε μέρα αν θέλω, μπορώ να το παίρνω, εγώ βέβαια το παίρνω το πολύ 2 φορές την εβδομάδα. Και επειδή δεν μπορώ να το πιω, το βάζω μέσα στο φρέσκο χυμό μου κ δεν το καταλαβαίνω. Νομίζω πως με βοηθάει αρκετά... Αν κ τελευταία που τρώω πολλά φρούτα, νομίζω η κατάσταση εχει καλυτερεύσει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...