Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πόνοι μετά την ωοληψια


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Αγάπ είπε:

Καλησπέρα, πρώτα απ όλα μπορείς να πας στο κέντρο που έκανες τη διαδικασία και να ζητήσεις report. Θα αναγράφονται πόσα ωάρια πήραν και η ποιότητα τους όπως επίσης και το σπερμοδιαγραμμα, είναι πολύ απλο το report αλλά αναφέρει πληθυσμό και μορφολογία. Δεν ξέρω εάν αυτά που σου λεει ο γιατρός σου στέκουν ή όχι γιατί δεν είμαστε γιατροί εδωωστο φόρουμ αλλά όντως ακούγεται παράξενο. Μπορεί τα φάρμακα της διέγερσης να μην σου ταιριάξαν, όπως και να έχει θα βρεις λύση να ξέρεις απλά ψαξτο και εμπιστεψου τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής που δεν παίζουν μ αυτά. Καλή τύχη!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά, το σχήμα που έκανα ήταν με Bemfola 225mg, Orgalutran και 2 Ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψια. Το θέμα είναι ότι πριν ξεκινήσω τη διέγερση δεν μου ζήτησε να κάνω καμία απολύτως εξέταση αίματος αλλά ούτε και κατά τη διάρκεια της διέγερσης παρά μόνο δυο υπερήχους χωρίς όμως να μου δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι βλέπει ή σχετικά με τις μετρήσεις που ίσως έκανε η δεν έκανε. Το μόνο που μου έλεγε ήταν ότι όλα είναι τέλεια και ότι το ενδομήτριο έχει παχύνει όπως ακριβώς πρέπει. Αυτά είναι που εμένα με προβληματίζουν. Όσο για το κέντρο εξωσωματικής η αλήθεια είναι πως πήγα εκεί επειδή ήταν μονόδρομος για τον γυναικολόγο μου και οχι γιατί το επέλεξα εγώ μετά από έρευνα. Νιώθω εξαπατημένη από όλες τις πλευρές δεν σας το κρύβω. Ακόμα και στο κέντρο μου χρέωσαν πέρα από την ωοληψια, και την μικρογονιμοποιηση και την καλλιέργεια εμβρύου, πράγματα δηλαδή που ποτέ δεν έγιναν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Machart είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά, το σχήμα που έκανα ήταν με Bemfola 225mg, Orgalutran και 2 Ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψια. Το θέμα είναι ότι πριν ξεκινήσω τη διέγερση δεν μου ζήτησε να κάνω καμία απολύτως εξέταση αίματος αλλά ούτε και κατά τη διάρκεια της διέγερσης παρά μόνο δυο υπερήχους χωρίς όμως να μου δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι βλέπει ή σχετικά με τις μετρήσεις που ίσως έκανε η δεν έκανε. Το μόνο που μου έλεγε ήταν ότι όλα είναι τέλεια και ότι το ενδομήτριο έχει παχύνει όπως ακριβώς πρέπει. Αυτά είναι που εμένα με προβληματίζουν. Όσο για το κέντρο εξωσωματικής η αλήθεια είναι πως πήγα εκεί επειδή ήταν μονόδρομος για τον γυναικολόγο μου και οχι γιατί το επέλεξα εγώ μετά από έρευνα. Νιώθω εξαπατημένη από όλες τις πλευρές δεν σας το κρύβω. Ακόμα και στο κέντρο μου χρέωσαν πέρα από την ωοληψια, και την μικρογονιμοποιηση και την καλλιέργεια εμβρύου, πράγματα δηλαδή που ποτέ δεν έγιναν. 

Νομιζω πως πρεπει να παρεις μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλον γιατρο. Το γεγονος οτι δεν εδωσε αρκετες πληροφοριες θα ηταν για μενα ενας λογος να μην το εμπιστευομαι. Επισης με την πρωτη και ετσι ελαφρα τη καρδία σου λεει οτι δεν εχεις ελπιδες για παιδι παρα μονο με δοτρια η υιοθεσια; να το ψαξεις και να παρεις κι αλλες γνωμες. Οσο για το κεντρο τι να πω..δεν μπορεις να ζητησεις τα χρηματα πισω για τις διαδικασιες ππυ δεν εγιναν; τι τακτικη ειναι αυτη; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zaxaroulamak είπε:

Νομιζω πως πρεπει να παρεις μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλον γιατρο. Το γεγονος οτι δεν εδωσε αρκετες πληροφοριες θα ηταν για μενα ενας λογος να μην το εμπιστευομαι. Επισης με την πρωτη και ετσι ελαφρα τη καρδία σου λεει οτι δεν εχεις ελπιδες για παιδι παρα μονο με δοτρια η υιοθεσια; να το ψαξεις και να παρεις κι αλλες γνωμες. Οσο για το κεντρο τι να πω..δεν μπορεις να ζητησεις τα χρηματα πισω για τις διαδικασιες ππυ δεν εγιναν; τι τακτικη ειναι αυτη; 

Φυσικά και θα τα ζητήσω κορίτσι μου πίσω.. και είμαι τόσο θολωμένη που σκέφτομαι να το τραβήξω και νομικά το θέμα αν δεν πιάσουν τόπο τα λόγια μου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Machart είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά, το σχήμα που έκανα ήταν με Bemfola 225mg, Orgalutran και 2 Ovitrelle 36 ώρες πριν την ωοληψια. Το θέμα είναι ότι πριν ξεκινήσω τη διέγερση δεν μου ζήτησε να κάνω καμία απολύτως εξέταση αίματος αλλά ούτε και κατά τη διάρκεια της διέγερσης παρά μόνο δυο υπερήχους χωρίς όμως να μου δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι βλέπει ή σχετικά με τις μετρήσεις που ίσως έκανε η δεν έκανε. Το μόνο που μου έλεγε ήταν ότι όλα είναι τέλεια και ότι το ενδομήτριο έχει παχύνει όπως ακριβώς πρέπει. Αυτά είναι που εμένα με προβληματίζουν. Όσο για το κέντρο εξωσωματικής η αλήθεια είναι πως πήγα εκεί επειδή ήταν μονόδρομος για τον γυναικολόγο μου και οχι γιατί το επέλεξα εγώ μετά από έρευνα. Νιώθω εξαπατημένη από όλες τις πλευρές δεν σας το κρύβω. Ακόμα και στο κέντρο μου χρέωσαν πέρα από την ωοληψια, και την μικρογονιμοποιηση και την καλλιέργεια εμβρύου, πράγματα δηλαδή που ποτέ δεν έγιναν. 

Και πώς προσαρμόζε τη δόση του φαρμάκου χωρίς να σου κάνει κατά την διάρκεια της διέγερσης ορμονολογικες? Δυστυχώς βλέπω μεγάλη διαφορά από τη δική μου εμπειρία που με ειχαν ξετρυπησει από τις εξετάσεις κατά τη διάρκεια της διέγερσης και θα σου πρότεινα να κάνεις έρευνα και να απευθυνθείς σ ένα σοβαρό κέντρο και σε σοβαρό γιατρό που θα προσαρμόσει την εξωσωματική στα μέτρα σου και όχι στο περίπου. Το ενδομήτριο σε ενδιαφέρει εάν παχαίνει για την εμβρυομεταφορα όχι για την ωοληψια. Τέλος πάντων, Κράτα το καλό από όλη την υπόθεση, ότι παιδάκια θα κάνετε και το πιο πιθανό χωρίς δοτρια. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου και εύχομαι να βρεις σύντομα τους κατάλληλους ειδικούς.

Καλή επιτυχία!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2023 at 2:20 ΜΜ, Zaxaroulamak είπε:

Νομιζω πως πρεπει να παρεις μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλον γιατρο. Το γεγονος οτι δεν εδωσε αρκετες πληροφοριες θα ηταν για μενα ενας λογος να μην το εμπιστευομαι. Επισης με την πρωτη και ετσι ελαφρα τη καρδία σου λεει οτι δεν εχεις ελπιδες για παιδι παρα μονο με δοτρια η υιοθεσια; να το ψαξεις και να παρεις κι αλλες γνωμες. Οσο για το κεντρο τι να πω..δεν μπορεις να ζητησεις τα χρηματα πισω για τις διαδικασιες ππυ δεν εγιναν; τι τακτικη ειναι αυτη; 

Καλημέρα @Zaxaroulamak, μετά από επίσκεψη μου στο κέντρο χθες, ειδα έναν άλλο γιατρό,  του κέντρου αυτή τη φορά και όχι εξωτερικό συνεργάτη. Τα λόγια του ήταν πολύ ενθαρρυντικά και η κλινική φυσικά μου επέστρεψε τα χρήματα που έπρεπε πίσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Machart είπε:

Καλημέρα @Zaxaroulamak, μετά από επίσκεψη μου στο κέντρο χθες, ειδα έναν άλλο γιατρό,  του κέντρου αυτή τη φορά και όχι εξωτερικό συνεργάτη. Τα λόγια του ήταν πολύ ενθαρρυντικά και η κλινική φυσικά μου επέστρεψε τα χρήματα που έπρεπε πίσω. 

Μπραβο κοριτσι μου! Διαβασα και τα νεα που μας εγραψες στην αλλη συνομιλια. Ολα καλα θα πανε τωρα που πηγες σε αλλα χερια. Σου ευχομαι τα καλυτερα,συντομα με ενα μωρακι! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...