Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Εύχομαι αύριο να έχει πέσει η χοριακη σου. 🙏 κι εγω θα παω πολυ πρωι να δωσω αιμα....να δουμε....

      πρίν από 4 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Όταν έπεσε από το 29 στο 7,είχες σταματήσει τα φάρμακα?Εμένα μου είπε να τα πάρω σήμερα και αύριο να κάνω τη χοριακη.

      Έχεις δίκιο,καλύτερα που σταμάτησε τώρα και δεν παλινδρομησε πιο μετά.Ετσι κ αλλιώς δεν το πίστεψα,δεν ξέρω γιατί..Ελπίζω να ήταν απλά θέμα τύχης και να μην ήταν υγιές το έμβρυο και να μην φταίει κάτι στη μήτρα.Εχω ένα ακόμα,θα κάνω εμβρυομεταφορά μόλις μου πει ο γιατρός ότι είναι όλα οκ

      Φάρμακα γιατί συνεχιζεις???Πως το εξήγησε?

Εξωσωματική και εμβόλιο


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω δεν διαβασα ολοκληρη τη συνοψη της μελετης που εκανε το Πανεπιστημιο.Το αρθρο ειναι σημερινο και αναφερει αυτο το ποσοστο ειχε μαιευτικα προβληματα.Δεν μπορει να υπαρχει συγκριση με κατι.Και δεν διευκρινιζει τι ειδους μαιευτικα προβληματα ητανε.Συμφωνω οτι ειναι μικρο,ειναι ομως αμελητεο?Δεν μιλαμε για 1-2 γυναικες..

Ως προς το θηλασμο αντιστοιχα 2,3% δηλωσαν διακοπη μετα την πρωτη δοση και 2,1 (130γυναικες)μετα τη δευτερη.Και καποια ποσοστα αναφερονται στη μειωση παραγωγης γαλακτος..Παει στα κομματια,να σταματησει ο θηλασμος,αν συμβει κατι στην εγκυμοσυνη τι γινεται..

 

Σορυ για το οφ τοπικ αλλά είσαι έγκυος ρε κορίτσι;;;;;;σε ποιο μήνα; Επιτέλους βρε κούκλα μου!!! Σε διαβάζω από την πρώτη μου ετ.ολα καλά να πάνε!!!!!


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 395
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 minutes ago, Rafaela_123 said:

Την διάβασα και εγώ αυτή την έρευνα αλλά την original όχι από ελληνικό site! Ειναη αρκετά καλή έρευνα γιατί έχει μεγάλο πληθυσμό! Είναι μικρό το ποσοστό 

Ναι το βλεπω και εγω το ποσοστο οτι ειναι μικρο, αλλα δεν ειναι αμελητεο για μενα χωρις να ειμαι γιατρος.Ισως αν ημουν σε αλλη ηλικια και ειχα μεινει πιο ευκολα εγκυος να μην ημουν σκεπτικη..

9 minutes ago, Mighty86 said:

Σορυ για το οφ τοπικ αλλά είσαι έγκυος ρε κορίτσι;;;;;;σε ποιο μήνα; Επιτέλους βρε κούκλα μου!!! Σε διαβάζω από την πρώτη μου ετ.ολα καλά να πάνε!!!!!

Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το εγραψα στις δωρεες. Με λυπηθηκε ο Θεος!Αγωνας μιας ζωης.2/9εχω πρωτα ο Θεος β επιπεδου.Ευχαριστω πολυ για τις ευχες.Και εσυ ο,τι καλυτερο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , anoulious είπε:

Ναι το βλεπω και εγω το ποσοστο οτι ειναι μικρο, αλλα δεν ειναι αμελητεο για μενα χωρις να ειμαι γιατρος.Ισως αν ημουν σε αλλη ηλικια και ειχα μεινει πιο ευκολα εγκυος να μην ημουν σκεπτικη..

Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το εγραψα στις δωρεες. Με λυπηθηκε ο Θεος!Αγωνας μιας ζωης.2/9εχω πρωτα ο Θεος β επιπεδου.Ευχαριστω πολυ για τις ευχες.Και εσυ ο,τι καλυτερο.

Καλά κάνεις κ το ψάχνεις. Σχετικά με τις μάσκες ,φυσικά δεν μπορούσαν να πούνε με ειλικρίνεια ότι τώρα σας κλείσαμε τζάμπα τα μαγαζιά κ τις επιχειρήσεις τελείως πειραματικά ενώ δεν υπάρχει φόβος κ μη φοράτε τις μάσκες λες κ έχει σκάσει πυρηνικός σταθμός στο Τσερνομπίλ γιατί τις χρειάζονται οι γιατροί κ τα νοσοκομεία.αντιθετως μας έκανε ολόκληρη ανάλυση για την ασημαντότητα της μάσκας.αιντε να βγάλεις άκρη με δαυτους. Τεσπα.

Κατά την γνώμη μου κλείσε τιβι κ μη βλέπεις ειδήσεις κ δελτία τύπου της κυβέρνησης.παρε τις πληροφορίες από δημοσιογραφικά σάιτ που θεωρείς έγκυρα ώστε να αποφασίσεις χωρίς τον τρόμο που μας βομβαρδίζουν. Είναι αλλιώς να διαβάζουμε μια πληροφορία ,αλλιώς το επεξεργάζεται ο εγκέφαλος.  Φυσικά αν έχεις την δυνατότητα να είσαι περιορισμένη μη το κάνεις κιόλας. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ κορίτσια, βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. ...δεν θέλω να προσβάλλω καμία σας, το λέω με πόνο αυτό που λέω. Συμβαίνει κάτι παγκόσμια αυτή την στιγμή, οργανωμένο? Μη οργανωμένο? Συνομωσία? Πραγματικότητα? Όμως η ζωή μας έχει αλλάξει και δεν βλέπω φως ούτε στην επόμενη δεκαετία. Ακούω εμάς που εμβολιαστηκαμε ότι το κάναμε για τους δικούς μας , για τις δουλειές μας , για τα παιδιά μας και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Ακούω και αυτούς που δεν θέλουν να εμβολιαστούν γιατί είναι πειραματικό, γιατί " κάντε το εσείς να δούμε τι θα πάθετε και βλέπουμε" κλπ. Ακούω αυτούς που δεν προσέχουν , μέσα σε αυτούς και εγώ, γιατί βαρέθηκαν και θέλουν τη ζωή τους πίσω, τη δουλειά τους και δεν ότι άλλο και εκείνους που προσέχουν και έχουν ίσως τη δυνατότητα να το πράξουν. Όλοι μας από τη μεριά μας έχουμε δίκιο, γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικές ζωές ο ένας από τον άλλο. Είμαι επαγγελματίας στην εστίαση και το μέλλον της δουλειάς μου είναι ζοφερό, με επηρεάζει άμεσα η πανδημία στο οικονομικό ( και βασικό ) κομμάτι της ζωής μου. Έχω παιδιά που δεν είναι πλέον βρέφη και θέλουν την κανονικότητα τους, η κόρη μου ζητάει να επιστρέψει πίσω στον χορό της και δεν ξέρω τι να της πω για φέτος ....θα πάει ή δεν θα πάει? Τα Χριστούγεννα μου ζητούσε να πάμε πάλι στο θέατρο να δούμε την φρικαντελα και πόσα άλλα ακόμα μπορώ να σας γράψω. Κάποια άλλη από εδώ όμως έχει διαφορετική συνθήκη στη ζωή της, συνεχίζει και δουλεύει κανονικά, έχει την πολυτέλεια να απομονωθεί και να προσέχει, έχει ένα μωράκι που ετσι και αλλιώς δεν θα το έβγαζε από το σπίτι κοκ. Ποια από τις δύο μας έχει δίκιο? Ποιας η ζωή έχει λιγότερη αξία? 

Η ζωή μας άλλαξε και περισσότερο έχουμε να χάσουμε παρά να κερδίσουμε από όλο αυτό που συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι παγκόσμια συνωμοσία και υπάρχει κάποιος λόγος από πίσω, δεν ξέρω αν είναι πανδημία και κινδυνεύουμε να πεθάνουμε όλοι από αυτό, εμπιστοσύνη στους θεσμούς μας εννοείται ότι δεν έχω, γιατί αν παραδεχτούμε ότι είναι πανδημία τότε η αντιμετώπιση τους ως προς αυτό που συμβαίνει είναι τουλάχιστον απαράδεκτη. Θα προτιμούσα μια συνέντευξη τύπου που να έλεγε " παιδιά δεν ξέρουμε που μας πάνε 4 , βλέποντας και κάνοντας θα το πάμε και ότι γίνει"

Όσο για τις παρενέργειες από τα εμβόλια, χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο τι κάνει ο καθένας, μαζικός εμβολιασμός τόσων πολλών ατόμων γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία, παρενέργειες έχουν όλα τα εμβόλια αλλά δεν σε βομβαρδίζουν με την μια πληροφορία μετά την άλλη γιατί δεν γίνονται μαζικά. Έχουν λοιπόν και τα εμβόλια του κοβιντ τις ίδιες παρενέργειες με τα υπόλοιπα εμβόλια. 

Εγώ θέλω τη ζωή μου, την δουλειά μου και την καθημερινότητα των παιδιών μου πίσω... 

  • Μου αρέσει 14
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Συγγνώμη και με όλο το θάρρος, επειδή σας διαβάζουν πολλές να πω από προσωπική εμπειρία ότι αυτό δεν ισχύει. Ούτε καν με τη C που επίσης είναι λιποδιαλυτή. Με 1000αρα δόση με "πείραξε". Ίσως έτυχε, ίσως είναι θέμα οργανικό, ίσως πολυπαραγοντικό, αλλά όχι... ακόμα και οι βιταμίνες χρειάζονται σύνεση και τη σύμφωνη γνώμη γιατρού!

Η βιταμίνη C κάνει αποβολές στην εγγυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, anoulious είπε:

Ναι το βλεπω και εγω το ποσοστο οτι ειναι μικρο, αλλα δεν ειναι αμελητεο για μενα χωρις να ειμαι γιατρος.Ισως αν ημουν σε αλλη ηλικια και ειχα μεινει πιο ευκολα εγκυος να μην ημουν σκεπτικη..

Δεν ξέρω αν ήμουν κ εγώ στη θέση σου ισως να μη το έκανα δεν ξέρω σε τι φαση θα ήμουν ομως όταν θα γεννούσα θα το έκανα! Αυτό είναι δικιά σου απόφαση…ο κάθε ενας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Στην Ελλάδα έχει νοσήσει κ πεθάνει μόνο ένα νεογνό οικογένειας Ρωμα. Κανένα άλλο. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω από τις ειδήσεις.σιγα σιγά θα βγάλουν κ άλλα. Το 98% το αμφισβητώ γιατί είδαμε πως μαγειρεύουν τις στατιστικές καθόλη την διάρκεια του κοβιντ. Αλλά ότι κ να πω θεωρείται επιχειρηματολογία πιάτσας κ συνωμοσιολογία.οποτε παύω να μιλάω άλλο εδώ. Εσύ ζεις έξω είσαι σαφώς πιο ενημερωμένη κ έχεις πιο ανοιχτά μυαλα ενώ εγώ που ζω σε κάποια τρωγλη τρώω κουτοχορτο κ έχω παραμόρφωση.

Τα επόμενα χρόνια το μόνο που θα γίνει θα είναι να με υποχρεώσουν να κάνω το εμβόλιο κ τίποτα άλλο...δεν θέλω να είμαι η πρώτη, δεν θα την πατήσω σαν τον πειθήνιο καλοκάγαθο πεθερό μου.

θα ήθελα να μην ζητήσουν κ στο παιδί μου να το κάνει γιατί άλλο να μην πηγαίνω εγώ σε καφετέριες κ εστιατόρια κ άλλο να μην αφήσουν το παιδί μου να πάει σχολείο κτλ. 

Ξέρω τόσο κόσμο που τον υποχρέωσαν από την δουλειά του να το κάνει με το ζόρι κ ήταν τόσο στεναχωρημένοι κ τρομαγμένοι...αυτά δεν είναι ωραία πράγματα...

Αυτά δεν το συνεχίζω άλλο.τα έχω πει όλα όσα ήθελα. Τώρα αν παρερμηνεύσει κάποιος κάτι από αυτά που είπα δεν μπορώ άλλο να κάνω διευκρινίσεις.

Το οποίο μωράκι όλος τυχαίος πέθανε αμέσως μετά τον τραμπουκισμο και ξυλοδαρμό πολιτών, το οποίο μωράκι ενώ έφυγε υγιέστατο από το νοσοκομείο όπως και οι γονείς κολησε κορονοιο δίχως να νοσεί κάνεις αλλος από την οικογένεια ούτε καν απο το κοντινό περιβαλλον. Δυστυχώς έχει τύχει να  είμαι παρών να λέει κάποιος δεν θελω να κάνω εμβόλιο και να του επιτιθεντε φραστικα, το να φοβάται κάποιος ενω έχει εμβολιαστεί τόσο πολύ ώστε να γίνεται επιθετικός με τρομάζει και να ήθελα να εμβολιαστω βλέποντας τέτοιες συμπεριφορες δεν θα το έκανα. Τι δηλ? Στο Αφγανιστάν σε λιθοβόλουν εάν βγεις χωρίς μπούρκα και στο ελλαδισταν εάν βγεις χωρίς εμβόλιο? Εγώ προσωπικά αν φοβόμουν τόσο πολύ (που φοβόμουν μέχρι να μάθω τι είναι ο κορονοιος και πώς να προστατευτω) θα πήγαινα να ζήσω σε κανένα βουνό να μην κινδυνεύω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Εγώ Ραφαέλα (και πιστεύω και οι περισσότεροι και εσύ ) δεν πήγα να κάνω το εμβόλιο με ελαφρά την καρδία ούτε ήμουν χαχα χουχου τι χαρά εμβόλιο. Είχα και έχω τις ανησυχίες μου. Και φυσικά δεν είμαι υπέρ του εμφυλίου ανεμβολίαστος εμβολιασμένος με τον τρόπο που γίνεται από τους διαχειριστές της πανδημίας με τους δαχτυλοδειχτούμενους και τις απολύσεις. Και επειδή έχω άτομα στο συγγενικό μου περιβάλλον που έχουν άπειρα προβλήματα υγείας και είναι σε μεγάλη ηλικία και άλλα μυαλά και δεν θέλουν να εμβολιαστούν δεν επεμβαίνω να πάρω καμιά ευθύνη να τους σπρώξω είτε να το κάνουν είτε όχι. Αποφάσισα για τον εαυτό μου και μόνο και συνεχίζω να τηρώ τα μέτρα προστασίας. Αυτά που δεν μπορωωωω είναι τα σενάρια συνωμοσίας και οι υπερβολές και τα ανυπόστατα δεδομένα (που δεν έχουν καμία σχέση με την βιολογία κλπ) και τα θρησκευτικά πολιτικά παραληρήματα. Σέβομαι όποιον μου πει φοβάμαι δεν θέλω να το κάνω η δεν θέλω να το κάνω στην εγκυμοσύνη (γιατί σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί θα με τρώει μια ζωή, ξέρετε πως είμαστε οι γονείς με το φταίω εγώ) η το ψάχνω δεν ξέρω τι να κάνω η η.. Δεν μπορώ να πάρω όμως στα σοβαρά έναν που νομίζει ότι το εμβόλιο γίνεται με δόλο ότι μας το πασάρουν για να μας στειρώσουν ότι είναι το χάραγμα του σατανά ότι σου βάζουν τσιπ ότι ο μπατζανακης του συμπέθερου έβγαλε λέπια ότι ότι ότι. Εκεί είναι η δική μου γραμμή και εκεί σταματάω. Διαλέγω τον επιστημονικό δρόμο με τα όποια λάθη του και τις συνεχόμενες έρευνες από τα ανυπόστατα (όπως είδαμε παραπάνω) άρθρα και όσους τα διαδίδουν άκριτα αδιάβαστα και ως θέσφατο. Πάμε με την επιστήμη και όποιος θέλει ακολουθεί. 

Έτσι ακριβώς ο καθένας έχει ελεύθερη βούληση και μπορεί να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει. Οι περισσότεροι πάντως είναι τύπου, πέθανε ο γείτονας μου και γιαυτό το κάνω ή ο φίλος μου το πέρασε αυμπτωματικα και γιαυτό δεν το κάνω. Ανωριμότητα φουλ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Egina mama είπε:

Αχ μωρέ κορίτσια, βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. ...δεν θέλω να προσβάλλω καμία σας, το λέω με πόνο αυτό που λέω. Συμβαίνει κάτι παγκόσμια αυτή την στιγμή, οργανωμένο? Μη οργανωμένο? Συνομωσία? Πραγματικότητα? Όμως η ζωή μας έχει αλλάξει και δεν βλέπω φως ούτε στην επόμενη δεκαετία. Ακούω εμάς που εμβολιαστηκαμε ότι το κάναμε για τους δικούς μας , για τις δουλειές μας , για τα παιδιά μας και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Ακούω και αυτούς που δεν θέλουν να εμβολιαστούν γιατί είναι πειραματικό, γιατί " κάντε το εσείς να δούμε τι θα πάθετε και βλέπουμε" κλπ. Ακούω αυτούς που δεν προσέχουν , μέσα σε αυτούς και εγώ, γιατί βαρέθηκαν και θέλουν τη ζωή τους πίσω, τη δουλειά τους και δεν ότι άλλο και εκείνους που προσέχουν και έχουν ίσως τη δυνατότητα να το πράξουν. Όλοι μας από τη μεριά μας έχουμε δίκιο, γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικές ζωές ο ένας από τον άλλο. Είμαι επαγγελματίας στην εστίαση και το μέλλον της δουλειάς μου είναι ζοφερό, με επηρεάζει άμεσα η πανδημία στο οικονομικό ( και βασικό ) κομμάτι της ζωής μου. Έχω παιδιά που δεν είναι πλέον βρέφη και θέλουν την κανονικότητα τους, η κόρη μου ζητάει να επιστρέψει πίσω στον χορό της και δεν ξέρω τι να της πω για φέτος ....θα πάει ή δεν θα πάει? Τα Χριστούγεννα μου ζητούσε να πάμε πάλι στο θέατρο να δούμε την φρικαντελα και πόσα άλλα ακόμα μπορώ να σας γράψω. Κάποια άλλη από εδώ όμως έχει διαφορετική συνθήκη στη ζωή της, συνεχίζει και δουλεύει κανονικά, έχει την πολυτέλεια να απομονωθεί και να προσέχει, έχει ένα μωράκι που ετσι και αλλιώς δεν θα το έβγαζε από το σπίτι κοκ. Ποια από τις δύο μας έχει δίκιο? Ποιας η ζωή έχει λιγότερη αξία? 

Η ζωή μας άλλαξε και περισσότερο έχουμε να χάσουμε παρά να κερδίσουμε από όλο αυτό που συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι παγκόσμια συνωμοσία και υπάρχει κάποιος λόγος από πίσω, δεν ξέρω αν είναι πανδημία και κινδυνεύουμε να πεθάνουμε όλοι από αυτό, εμπιστοσύνη στους θεσμούς μας εννοείται ότι δεν έχω, γιατί αν παραδεχτούμε ότι είναι πανδημία τότε η αντιμετώπιση τους ως προς αυτό που συμβαίνει είναι τουλάχιστον απαράδεκτη. Θα προτιμούσα μια συνέντευξη τύπου που να έλεγε " παιδιά δεν ξέρουμε που μας πάνε 4 , βλέποντας και κάνοντας θα το πάμε και ότι γίνει"

Όσο για τις παρενέργειες από τα εμβόλια, χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο τι κάνει ο καθένας, μαζικός εμβολιασμός τόσων πολλών ατόμων γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία, παρενέργειες έχουν όλα τα εμβόλια αλλά δεν σε βομβαρδίζουν με την μια πληροφορία μετά την άλλη γιατί δεν γίνονται μαζικά. Έχουν λοιπόν και τα εμβόλια του κοβιντ τις ίδιες παρενέργειες με τα υπόλοιπα εμβόλια. 

Εγώ θέλω τη ζωή μου, την δουλειά μου και την καθημερινότητα των παιδιών μου πίσω... 

Εγώ τώρα γιατί πίσω από τις λέξεις διαβάζω ότι μας λες ότι όσοι δεν το κάνουμε σου στερούμε την καθημερινότητά σου κ δεν σε αφήνουμε να έχεις την ζωή σου πίσω;;;μανία καταδίωξης έχω πάθει;;;

Ναι φυσικά μετά από αυτό που έγινε με το άστρα δεν θα πάω εύκολα να εμβολιαστω. Εσείς που προθυμοποιειστε μπράβο σας βοηθάτε το καλό όλων μας. Πλέον όσοι εμβολιάζονται έχουν πάρει συγχωροχάρτι κ τους έχει δοθεί το χρυσό κλειδί της πόλης γιατί βοηθάνε το κοινωνικό σύνολο. Ενώ η υπόλοιπη μπλεμπα είμαστε σαν αυτούς που πετάνε τα σκουπίδια κάτω,που δεν πληρώνουν τους φόρους τους κτλ κτλ.

Btw κεγω αν δούλευα στην εστίαση θα το είχα κάνει σίγουρα κ αν όχι θα με είχαν βάλει να το κάνω. 

πρίν από 52 λεπτά , giota1 είπε:

Το οποίο μωράκι όλος τυχαίος πέθανε αμέσως μετά τον τραμπουκισμο και ξυλοδαρμό πολιτών, το οποίο μωράκι ενώ έφυγε υγιέστατο από το νοσοκομείο όπως και οι γονείς κολησε κορονοιο δίχως να νοσεί κάνεις αλλος από την οικογένεια ούτε καν απο το κοντινό περιβαλλον. Δυστυχώς έχει τύχει να  είμαι παρών να λέει κάποιος δεν θελω να κάνω εμβόλιο και να του επιτιθεντε φραστικα, το να φοβάται κάποιος ενω έχει εμβολιαστεί τόσο πολύ ώστε να γίνεται επιθετικός με τρομάζει και να ήθελα να εμβολιαστω βλέποντας τέτοιες συμπεριφορες δεν θα το έκανα. Τι δηλ? Στο Αφγανιστάν σε λιθοβόλουν εάν βγεις χωρίς μπούρκα και στο ελλαδισταν εάν βγεις χωρίς εμβόλιο? Εγώ προσωπικά αν φοβόμουν τόσο πολύ (που φοβόμουν μέχρι να μάθω τι είναι ο κορονοιος και πώς να προστατευτω) θα πήγαινα να ζήσω σε κανένα βουνό να μην κινδυνεύω!

Στις εδώ συζητήσεις με ενοχλεί το η ιατρική κοινότητα συστήνει ότι πρέπει να γίνει αλλά εσύ αν φοβάσαι δικαίωμα σου μη το κάνεις...το να βάζεις την αυθεντία για να πείσεις για τα επιχειρήματα σου είναι πιο επικίνδυνο από το να αναφέρεις κάτι που σου είπε ο μπατζανακης σου. Αλλιώς αξιολογείται το ένα αλλιώς το άλλο. 

Κ τώρα οι μισές το έχουν γυρίσει στο μη το κάνεις όσο είσαι έγκυος αλλά μόλις γεννήσεις τρέχα.σα να δικαιολογείται κάπως η έγκυος για το φόβο της αλλά η λεχώνα όχι...(εγώ έκανα σαράντα αντιπηκτικες μόλις γέννησα μετά κ ένα εμβολιακι ότι πρέπει )

Δεν θέλω να γίνομαι εχθρική αλλά όσοι θέλουν να το κάνουν ας το κάνουν κ ας αφήσουν ήσυχους κ τους υπόλοιπους. Τώρα που ήμασταν Χαλκιδική μας επειδή έχουμε σπίτι σε οικισμό όπου τολμησαμε να πουμε ότι δεν εμβολιαστηκαμε φάγαμε πολύ μπουλινγκ.τωρα πια λέμε ότι θα το κάνουμε σύντομα η προσπαθούμε να μη λέμε. Κουραστικό κατάντησε.

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mighty86 είπε:

Εγώ τώρα γιατί πίσω από τις λέξεις διαβάζω ότι μας λες ότι όσοι δεν το κάνουμε σου στερούμε την καθημερινότητά σου κ δεν σε αφήνουμε να έχεις την ζωή σου πίσω;;;μανία καταδίωξης έχω πάθει;;;

Ναι φυσικά μετά από αυτό που έγινε με το άστρα δεν θα πάω εύκολα να εμβολιαστω. Εσείς που προθυμοποιειστε μπράβο σας βοηθάτε το καλό όλων μας. Πλέον όσοι εμβολιάζονται έχουν πάρει συγχωροχάρτι κ τους έχει δοθεί το χρυσό κλειδί της πόλης γιατί βοηθάνε το κοινωνικό σύνολο. Ενώ η υπόλοιπη μπλεμπα είμαστε σαν αυτούς που πετάνε τα σκουπίδια κάτω,που δεν πληρώνουν τους φόρους τους κτλ κτλ.

Btw κεγω αν δούλευα στην εστίαση θα το είχα κάνει σίγουρα κ αν όχι θα με είχαν βάλει να το κάνω. 

Στις εδώ συζητήσεις με ενοχλεί το η ιατρική κοινότητα συστήνει ότι πρέπει να γίνει αλλά εσύ αν φοβάσαι δικαίωμα σου μη το κάνεις...το να βάζεις την αυθεντία για να πείσεις για τα επιχειρήματα σου είναι πιο επικίνδυνο από το να αναφέρεις κάτι που σου είπε ο μπατζανακης σου. Αλλιώς αξιολογείται το ένα αλλιώς το άλλο. 

Κ τώρα οι μισές το έχουν γυρίσει στο μη το κάνεις όσο είσαι έγκυος αλλά μόλις γεννήσεις τρέχα.σα να δικαιολογείται κάπως η έγκυος για το φόβο της αλλά η λεχώνα όχι...(εγώ έκανα σαράντα αντιπηκτικες μόλις γέννησα μετά κ ένα εμβολιακι ότι πρέπει )

Δεν θέλω να γίνομαι εχθρική αλλά όσοι θέλουν να το κάνουν ας το κάνουν κ ας αφήσουν ήσυχους κ τους υπόλοιπους. Τώρα που ήμασταν Χαλκιδική μας επειδή έχουμε σπίτι σε οικισμό όπου τολμησαμε να πουμε ότι δεν εμβολιαστηκαμε φάγαμε πολύ μπουλινγκ.τωρα πια λέμε ότι θα το κάνουμε σύντομα η προσπαθούμε να μη λέμε. Κουραστικό κατάντησε.

Το πρόβλημα μου εμένα πάντως δεν είναι το εμβόλιο πια κάποια στιγμή μπορεί και να το κάνω όπως και τόσα άλλα. Αυτό που με πειράζει είναι σε τι κόσμο προσπαθούμε να φερουμε τα παιδιά μας, άλλο συνιστώ άλλο επιβάλλω. Δεν έχουμε δικαίωμα να βγούμε έξω από την πόρτα χωρίς εμβόλιο να πάμε σούπερ μάρκετ να εργαστούμε να διασκεδάσουν, τι άλλο θα απαγορευτεί εάν δεν κάνουμε κάτι τωρα?

1 ώρα πρίν, Egina mama είπε:

Αχ μωρέ κορίτσια, βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. ...δεν θέλω να προσβάλλω καμία σας, το λέω με πόνο αυτό που λέω. Συμβαίνει κάτι παγκόσμια αυτή την στιγμή, οργανωμένο? Μη οργανωμένο? Συνομωσία? Πραγματικότητα? Όμως η ζωή μας έχει αλλάξει και δεν βλέπω φως ούτε στην επόμενη δεκαετία. Ακούω εμάς που εμβολιαστηκαμε ότι το κάναμε για τους δικούς μας , για τις δουλειές μας , για τα παιδιά μας και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Ακούω και αυτούς που δεν θέλουν να εμβολιαστούν γιατί είναι πειραματικό, γιατί " κάντε το εσείς να δούμε τι θα πάθετε και βλέπουμε" κλπ. Ακούω αυτούς που δεν προσέχουν , μέσα σε αυτούς και εγώ, γιατί βαρέθηκαν και θέλουν τη ζωή τους πίσω, τη δουλειά τους και δεν ότι άλλο και εκείνους που προσέχουν και έχουν ίσως τη δυνατότητα να το πράξουν. Όλοι μας από τη μεριά μας έχουμε δίκιο, γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικές ζωές ο ένας από τον άλλο. Είμαι επαγγελματίας στην εστίαση και το μέλλον της δουλειάς μου είναι ζοφερό, με επηρεάζει άμεσα η πανδημία στο οικονομικό ( και βασικό ) κομμάτι της ζωής μου. Έχω παιδιά που δεν είναι πλέον βρέφη και θέλουν την κανονικότητα τους, η κόρη μου ζητάει να επιστρέψει πίσω στον χορό της και δεν ξέρω τι να της πω για φέτος ....θα πάει ή δεν θα πάει? Τα Χριστούγεννα μου ζητούσε να πάμε πάλι στο θέατρο να δούμε την φρικαντελα και πόσα άλλα ακόμα μπορώ να σας γράψω. Κάποια άλλη από εδώ όμως έχει διαφορετική συνθήκη στη ζωή της, συνεχίζει και δουλεύει κανονικά, έχει την πολυτέλεια να απομονωθεί και να προσέχει, έχει ένα μωράκι που ετσι και αλλιώς δεν θα το έβγαζε από το σπίτι κοκ. Ποια από τις δύο μας έχει δίκιο? Ποιας η ζωή έχει λιγότερη αξία? 

Η ζωή μας άλλαξε και περισσότερο έχουμε να χάσουμε παρά να κερδίσουμε από όλο αυτό που συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι παγκόσμια συνωμοσία και υπάρχει κάποιος λόγος από πίσω, δεν ξέρω αν είναι πανδημία και κινδυνεύουμε να πεθάνουμε όλοι από αυτό, εμπιστοσύνη στους θεσμούς μας εννοείται ότι δεν έχω, γιατί αν παραδεχτούμε ότι είναι πανδημία τότε η αντιμετώπιση τους ως προς αυτό που συμβαίνει είναι τουλάχιστον απαράδεκτη. Θα προτιμούσα μια συνέντευξη τύπου που να έλεγε " παιδιά δεν ξέρουμε που μας πάνε 4 , βλέποντας και κάνοντας θα το πάμε και ότι γίνει"

Όσο για τις παρενέργειες από τα εμβόλια, χωρίς να θέλω να πάρω θέση στο τι κάνει ο καθένας, μαζικός εμβολιασμός τόσων πολλών ατόμων γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία, παρενέργειες έχουν όλα τα εμβόλια αλλά δεν σε βομβαρδίζουν με την μια πληροφορία μετά την άλλη γιατί δεν γίνονται μαζικά. Έχουν λοιπόν και τα εμβόλια του κοβιντ τις ίδιες παρενέργειες με τα υπόλοιπα εμβόλια. 

Εγώ θέλω τη ζωή μου, την δουλειά μου και την καθημερινότητα των παιδιών μου πίσω... 

Η καθεμία  από την μεριά της έχει δίκιο, έχει την δική της ζωή και σε καμία περίπτωση η ζωή της μιας δεν είναι πιο σημαντική από της άλλης. Γιαυτό ΣΕΒΑΣΜΟ ο ένας στον άλλον για τις επιλογές του ακομη και εάν δεν είναι οι ίδιες με τις δικές μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εγώ τώρα γιατί πίσω από τις λέξεις διαβάζω ότι μας λες ότι όσοι δεν το κάνουμε σου στερούμε την καθημερινότητά σου κ δεν σε αφήνουμε να έχεις την ζωή σου πίσω;;;μανία καταδίωξης έχω πάθει;;;

Ναι φυσικά μετά από αυτό που έγινε με το άστρα δεν θα πάω εύκολα να εμβολιαστω. Εσείς που προθυμοποιειστε μπράβο σας βοηθάτε το καλό όλων μας. Πλέον όσοι εμβολιάζονται έχουν πάρει συγχωροχάρτι κ τους έχει δοθεί το χρυσό κλειδί της πόλης γιατί βοηθάνε το κοινωνικό σύνολο. Ενώ η υπόλοιπη μπλεμπα είμαστε σαν αυτούς που πετάνε τα σκουπίδια κάτω,που δεν πληρώνουν τους φόρους τους κτλ κτλ.

Btw κεγω αν δούλευα στην εστίαση θα το είχα κάνει σίγουρα κ αν όχι θα με είχαν βάλει να το κάνω. 

Στις εδώ συζητήσεις με ενοχλεί το η ιατρική κοινότητα συστήνει ότι πρέπει να γίνει αλλά εσύ αν φοβάσαι δικαίωμα σου μη το κάνεις...το να βάζεις την αυθεντία για να πείσεις για τα επιχειρήματα σου είναι πιο επικίνδυνο από το να αναφέρεις κάτι που σου είπε ο μπατζανακης σου. Αλλιώς αξιολογείται το ένα αλλιώς το άλλο. 

Κ τώρα οι μισές το έχουν γυρίσει στο μη το κάνεις όσο είσαι έγκυος αλλά μόλις γεννήσεις τρέχα.σα να δικαιολογείται κάπως η έγκυος για το φόβο της αλλά η λεχώνα όχι...(εγώ έκανα σαράντα αντιπηκτικες μόλις γέννησα μετά κ ένα εμβολιακι ότι πρέπει )

Δεν θέλω να γίνομαι εχθρική αλλά όσοι θέλουν να το κάνουν ας το κάνουν κ ας αφήσουν ήσυχους κ τους υπόλοιπους. Τώρα που ήμασταν Χαλκιδική μας επειδή έχουμε σπίτι σε οικισμό όπου τολμησαμε να πουμε ότι δεν εμβολιαστηκαμε φάγαμε πολύ μπουλινγκ.τωρα πια λέμε ότι θα το κάνουμε σύντομα η προσπαθούμε να μη λέμε. Κουραστικό κατάντησε.

Κακώς το βλέπεις έτσι. Αυτό που επισημαίνω είναι το πώς το βλέπω εγώ. Εγώ πλήττομαι και θα προτιμούσα να εμβολιαστουμε όλοι και να γυρίσουμε στην κανονικότητα αν είναι αυτός ο τρόπος. Εσύ δεν πλήττεσαι και λες να μην εμβολιαστουμε και να προσέχουμε και ας μην πάμε για φαγητό και για καφέ έξω. Ο κόσμος όμως  δεν είμαστε εγώ και εσύ , δεν περιστρέφεται γύρω από εμάς τις δύο. Οπότε αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η διαφορετική μας οπτική ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής μας. Τι λάθος???

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Το παιδι μου δεν μπορει να παει παιδικο σταθμο και εγω δεν μπορω να δουλεψω χωρις να φοραω μια μασκα επι 8 ωρες, να καλεσω δυο φιλους στο σπιτι, να εχω μια φυσιολογικη ζωη, χανω δηλαδη την ελευθερια μου επειδη οι ανεμβολιαστοι δε θελουν να χασουν την δικη τους «ελευθερια επιλογης». Οσο καθονται σπιτι τους αδιαφορω αν θα εμβολιαστουνε αλλα οσο κυκλοφορουν αναμεσα μας αποτελουν κινδυνο και ειναι η αιτια που η πανδημια ειναι παλι σε εξαρση. Οι ανεμβολιαστοι στερουν την ελευθερια των εμβολιασμενων και οχι το αντιθετο. 

  • Μου αρέσει 6
  • Μπερδεμένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blondie είπε:

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Το παιδι μου δεν μπορει να παει παιδικο σταθμο και εγω δεν μπορω να δουλεψω χωρις να φοραω μια μασκα επι 8 ωρες, να καλεσω δυο φιλους στο σπιτι, να εχω μια φυσιολογικη ζωη, χανω δηλαδη την ελευθερια μου επειδη οι ανεμβολιαστοι δε θελουν να χασουν την δικη τους «ελευθερια επιλογης». Οσο καθονται σπιτι τους αδιαφορω αν θα εμβολιαστουνε αλλα οσο κυκλοφορουν αναμεσα μας αποτελουν κινδυνο και ειναι η αιτια που η πανδημια ειναι παλι σε εξαρση. Οι ανεμβολιαστοι στερουν την ελευθερια των εμβολιασμενων και οχι το αντιθετο. 

Γιατί δεν μπορείς να καλέσεις φίλους στο σπίτι σου κ γιατί το παιδί σου δεν μπορεί να πάει παιδικό; Ανοίξανε ολα. Μάσκα οκ πρέπει να φοράς αλλά γιατί έτσι είναι τώρα οι οδηγίες. Αλλά από την στιγμή που εμβολιαστικες μπορείς να κάνεις τα πάντα...κάνε τα κ άσε μας ήσυχους να κάνουμε κ εμείς ότι θέλουμε κ να προστατέψουμε τους εαυτούς μας όπως θέλουμε. Κ όχι μιας έγκυος που έκανε τα πάντα για να καταφέρει να κάνει ένα παιδάκι δεν θα τρυπιεται με εμβόλια που έχουν τον κοβιντ μέσα επειδή εσύ θες να συνεχίσει η ζωή σου, ούτε μια λεχώνα που δεν έχει το περιθώριο να αρρωστήσει με πυρετό 2 μέρες. Κ ούτε κ κανένα τεσπα γιατί ο καθένας μπορεί να έχει το δικό του πρόβλημα η αρρώστια η οτιδήποτε αλλά τώρα κάπου χάθηκαν τα προσωπικά ιατρικά δεδομένα κ τα gdpr δεν μας νοιάζει πια να τα προστατέψουμε.

2 ώρες πρίν, Egina mama είπε:

Κακώς το βλέπεις έτσι. Αυτό που επισημαίνω είναι το πώς το βλέπω εγώ. Εγώ πλήττομαι και θα προτιμούσα να εμβολιαστουμε όλοι και να γυρίσουμε στην κανονικότητα αν είναι αυτός ο τρόπος. Εσύ δεν πλήττεσαι και λες να μην εμβολιαστουμε και να προσέχουμε και ας μην πάμε για φαγητό και για καφέ έξω. Ο κόσμος όμως  δεν είμαστε εγώ και εσύ , δεν περιστρέφεται γύρω από εμάς τις δύο. Οπότε αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η διαφορετική μας οπτική ανάλογα με τις συνθήκες της ζωής μας. Τι λάθος???

Ναι είναι διαφορετική οπτική μόνο που εγώ δεν ζητάω τα ρέστα από εσένα επειδή έχεις εμβολιαστεί. Ενώ εσύ θες να μου το επιβάλλεις η με κατηγορείς ότι φταίω εγώ για τα δικά σου προβλήματα. 

  • Μου αρέσει 5

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με καμία σας, αναρωτιέμαι αν όσες κοπέλες λέτε ελαφρά τη καρδιά κάντε το εσείς μπράβο σας κλπ και αφήστε μας εμάς να κάνουμε τις επιλογές μας έχετε άραγε δει δικό σας άνθρωπο χωρίς υποκείμενα νοσήματα και προβλήματα υγείας να πεθαίνει σε δέκα μέρες; Έχετε δει να πεθαίνει 48χρονος με τέσσερα παιδιά που πήρε τη γυναίκα του ετοιμοθάνατος να της πει να τρέξει να πάει να εμβολιαστεί; Έχετε δει να πεθαίνει γιατρός 55 ετών ανεμβολιαστος;

παιδια καταλαβαίνω τους φόβους σας…. Σας είπε κανεις ότι το δικό μας το φυλλοκάρδι δεν τρέμει; Αλλά οποίος καεί από τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Κατά τα αλλά ενημερωθείτε από οποίο site θέλετε. Εγώ προτιμώ να διαβάζω μελέτες που βγάζουν επίσημα sites κρατών που είναι πιο μπροστά από εμάς σε εμβόλιασμους κ μελέτες. Απλά προσέξτε πολύ τη χειραγώγηση που προσπαθείτε να κάνετε σπέρνοντας τον φόβο με ανεπαρκή στοιχεία. Γιατί οι θάνατοι λόγω κοβιντ είναι εδώ. 13.000 άνθρωποι στην Ελλάδα. Με ποιο νούμερο θανατων από εμβολιασμό τους συγκρίνουμε;

Επίσης καταληκτικά να πω. Όταν έχουμε πόλεμο και καλούμαστε να πολεμήσουμε ας μην γινόμαστε ριψασπεις. Και δεν εντάσσω τις έγκυες στην κατηγορία για τις οποίες αντιλαμβάνομαι τους ενδοιασμούς κυρίως ως προς τις πιθανές επιπτώσεις στο έμβρυο από κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί καιρό.

  • Μου αρέσει 6

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86συγγνώμη αλλα οι αντιπηκτικές που κανατε προληπτικά ( μαλλον γεννήσατε με καισαρική) τι σχέση εχουν με το εμβολιο;;;;; 
μη μπερδεύεται τη θρομβοφιλια με Τις θρομβώσεις παρενέργεια του άστρα ζενεκα. Ειμαι θρομβοφιλικικη δεν υπαρχει σύσταση στους θρομβοφιλικιυσ να μην εμβολιαζόμαστε.. καμια σχέση η θρομβοφιλια εκ γενετησ Προσδιορίζομε η ή απο επίκτητους παράγοντες με τις θρομβώσεις παρενέργεια των εμβολίων άστρα.. καλύτερα να ρωτήσετε ιατρό για ολα αυτα που σας απασχολούν με το εμβολιο..μονο ιατρος θα σας συμβουλέψει ποτε να κανετε το εμβολιο εάν υπάρχουν ιατρικοί λογοι..δε θα σας αφήσει κάποιος Εντιμος και υπεύθυνος επιστήμονας εκτεθειμένη..

 

απο οτι διαβάζω Το εμβολιο Pfizer θα πάρει Κανονική έγκριση στις ΗΠΑ όποτε πλέον ειναι ανοιχτός ο δρόμος για την υποχρεωτικότητα του. Όπως τα παιδικά εμβόλια Ετςι θα ειναι και για τον κοβιντ  υποχρεωτικό. Οπότε δε θα υπάρχουν πλέον δίλληματα. 
 

@Egina mama σας καταλαβαινω απολυτα .. οι ελεύθεροι επαγγελματίες ιδιαίτερα Της εστίασηΣ πλήρωσε το μάρμαρο.. επίσης μια παράπλευρη απώλεια εινσι ποσοι συμπολίτες μας δεν χειρουργήθηκαν δεν. Μπόρεσαν να εχουνε κατάλληλη περίθαλψη γιατι οι κλίνες ηταν απασχολημένες με τον κοβιντ. Ειχα διαβάσει ενα άρθρο το χειμώνα οτι μειώθηκαν οι διαγνωσεισ Καρκίνου κατα 40%!!! Πως τα ελληνόπουλα μακριά απο το σχολείο  ειδικά τα προσχολικής ηλικίας θα εχουνε προβληματα στη ψυχολογια τους. Ολα αυτα θα επρεπε να προβληματίζουν σοβαρά τον καθε πολίτη αλλα αυτο προϋποθέτει υπευθυνότητα ή ατομική ευθύνη. Δυστυχως οι νεοέλληνες δε χαρακτηρίζονται σπο αυτή σε μεγάλο ποσοστό. 
 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...