Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , LeneL είπε:

      Είναι μεγάλο το κόστος να νοσηλευτεις τόσες μέρες όντως, αλλά αν σε παίρνει κάτσε όσο πιο πολύ μπορείς για να αποφύγεις αν γίνεται τη θερμοκοιτίδα.. όχι ότι θα γίνει κάτι αν χρειαστεί, αλλά και το άγχος τότε θα είναι τεράστιο και το κόστος... Εμάς 4 μέρες μπήκε η μικρή και δε θέλω να σου πω πόσο πήγε. Το λιγότερο φυσικά είναι το κόστος, απλά το λέω έτσι γιατί ξέραμε και τότε ότι μπήκε σχεδόν προληπτικά και πλέον έχει περάσει καιρός. Με το καλό!

      34 θα το πάμε ! το αποφασίσαμε !

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

23 minutes ago, Vasso87 said:

Άντε με το καλό! Από την μια μου φαίνεται τρελό ότι μου έχουν μείνει 10 εβδομάδες το πολύ, από την άλλη μετράω τις μέρες για να ελευθερωθω! Δεν είχα καταλάβει την έννοια αυτής της ευχής καλή λευτεριά!!!

Ακριβώς όμως! Νομίζω θα φωνάζω FREEEEEDOOOOMMM!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/4/2022 at 8:42 ΠΜ, Vasso87 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Με τον ύπνο πως τα πάτε; Εγώ δεν βόλευομαι πουθενά.. έχω βάλει κ κατω από το κεφάλι μαξιλάρι εχτρα και τα πόδια κ πάλι ένα μαρτύριο!

Αυτό το διάστημα κοιμάμαι βαριά. Βέβαια ξυπνάω μέσα στο βράδυ για τουαλέτα. Πριν κανένα μήνα πήρα αυτό το μαξιλάρι ύπνου που είναι για τις εγκύους και με έχει βοηθήσει πολύ. Σήμερα μια μαμά μου είπε και για ένα μαξιλαράκι "σφήνα" που μπαίνει κάτω από την κοιλιά για να τη στηρίζει. Προς το παρόν κοιμάμαι και δεξιά και αριστερά και ανάσκελα αν και έχω ακούσει ότι μόνο δεξιά κάνει. Θα ρωτήσω το γιατρό..

Υπομονή!!!

Καλό μήνα κορίτσια με υγεία και χαρά! 

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες μας! Λευτεριά χωρίς απρόοπτα...! 

Εμένα ο μικρούλης δεν κλωτσαει πολύ αυτές τις μέρες κι ανησυχώ λίγο..

Επίσης αγχώθηκα με όλα αυτά τα ψιλοπραματα που χρειάζεται να αγοράσω για το μωρό...δεν ξέρω και τι ακριβώς να πάρω.. αγόρασα κορμάκια για 1μήνα προς το παρόν.. Μήπως έχει κάποια ξεκάθαρο τι χρειαζόμαστε; π.χ. καλτσακια θα τους φοράμε ή επειδή θα έχει ζέστη όχι;

Και άλλη απορία...πώς θα κάνετε μπάνιο τα μωράκια σας; Σε μπανιερο μέσα στη μπανιέρα; Σε μπανιερο με βάση;

@iwanna24 ωραία ιδέα η κλειστή ομάδα στο fb! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Αυτό το διάστημα κοιμάμαι βαριά. Βέβαια ξυπνάω μέσα στο βράδυ για τουαλέτα. Πριν κανένα μήνα πήρα αυτό το μαξιλάρι ύπνου που είναι για τις εγκύους και με έχει βοηθήσει πολύ. Σήμερα μια μαμά μου είπε και για ένα μαξιλαράκι "σφήνα" που μπαίνει κάτω από την κοιλιά για να τη στηρίζει. Προς το παρόν κοιμάμαι και δεξιά και αριστερά και ανάσκελα αν και έχω ακούσει ότι μόνο δεξιά κάνει. Θα ρωτήσω το γιατρό..

Υπομονή!!!

Καλό μήνα κορίτσια με υγεία και χαρά! 

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες μας! Λευτεριά χωρίς απρόοπτα...! 

Εμένα ο μικρούλης δεν κλωτσαει πολύ αυτές τις μέρες κι ανησυχώ λίγο..

Επίσης αγχώθηκα με όλα αυτά τα ψιλοπραματα που χρειάζεται να αγοράσω για το μωρό...δεν ξέρω και τι ακριβώς να πάρω.. αγόρασα κορμάκια για 1μήνα προς το παρόν.. Μήπως έχει κάποια ξεκάθαρο τι χρειαζόμαστε; π.χ. καλτσακια θα τους φοράμε ή επειδή θα έχει ζέστη όχι;

Και άλλη απορία...πώς θα κάνετε μπάνιο τα μωράκια σας; Σε μπανιερο μέσα στη μπανιέρα; Σε μπανιερο με βάση;

@iwanna24 ωραία ιδέα η κλειστή ομάδα στο fb! 

Εγω νομιζω ότι δεν κάνει από δεξιά αλλά μέσα στον ύπνο μου σίγουρα θα γυρίζω κ προς τα εκεί. Από πού το πήρες το μαξιλάρι; Εγώ θα το έχω μέσα στην μπανιέρα αν κ για αρχή μέχρι να πέσει κ ο αφαλος ίσως βολευτω κ στο νιπτήρα είναι μεγάλος. Ξεκάθαρα από ρούχα δεν ξέρω δεν έχω αγοράσει γτ μου έχουν δώσει τα άπειρα. Καλτσακια πήρα όμως ένα με 4 ζευγαρακια για καλό κ κακό μήπως χρειαστούν. Μου φαίνεται κάπως να είναι έτσι κ τα πατουσακια έξω. Δεν ξέρω βέβαια αν θα τα χρειαστούμε! Γενικά στα τυφλά νιώθω ότι πάω..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νικολέτα 29 said:

Αυτό το διάστημα κοιμάμαι βαριά. Βέβαια ξυπνάω μέσα στο βράδυ για τουαλέτα. Πριν κανένα μήνα πήρα αυτό το μαξιλάρι ύπνου που είναι για τις εγκύους και με έχει βοηθήσει πολύ. Σήμερα μια μαμά μου είπε και για ένα μαξιλαράκι "σφήνα" που μπαίνει κάτω από την κοιλιά για να τη στηρίζει. Προς το παρόν κοιμάμαι και δεξιά και αριστερά και ανάσκελα αν και έχω ακούσει ότι μόνο δεξιά κάνει. Θα ρωτήσω το γιατρό..

Υπομονή!!!

Καλό μήνα κορίτσια με υγεία και χαρά! 

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες μας! Λευτεριά χωρίς απρόοπτα...! 

Εμένα ο μικρούλης δεν κλωτσαει πολύ αυτές τις μέρες κι ανησυχώ λίγο..

Επίσης αγχώθηκα με όλα αυτά τα ψιλοπραματα που χρειάζεται να αγοράσω για το μωρό...δεν ξέρω και τι ακριβώς να πάρω.. αγόρασα κορμάκια για 1μήνα προς το παρόν.. Μήπως έχει κάποια ξεκάθαρο τι χρειαζόμαστε; π.χ. καλτσακια θα τους φοράμε ή επειδή θα έχει ζέστη όχι;

Και άλλη απορία...πώς θα κάνετε μπάνιο τα μωράκια σας; Σε μπανιερο μέσα στη μπανιέρα; Σε μπανιερο με βάση;

@iwanna24 ωραία ιδέα η κλειστή ομάδα στο fb! 

Την αριστερή πλευρά συστήνουν και πως έτσι γίνεται πιο σωστή αιμάτωση αλλά θεωρώ πως όλες αλλάζουμε πλευρές και κοιμόμαστε και ανάσκελα σε κάποιες φάσεις. 

Από ρούχα έχω αγοράσει κάποια για 0-1, κάποια για 1-2 και κάποια για αρχές φθινοπώρου. Συν καλτσάκια, συν ένα σκουφάκι λεπτό. Τις αγορές τις έκανα από SHEIN, H&M κ κάτι λίγα από Jumbo. Επίσης σαλιάρες, πάνες αγκαλιάς, πάνες μουσελίνας, 2-3 σελτεδάκια και διάφορες πετσέτες. Αγόρασα και μια βάση για το μπάνιο (από Jumbo αυτήν) στην οποία ξαπλώνεις το μωρό και την τοποθετείς μέσα στην μπανιέρα. Και βούρτσα για το κεφάλι πήρα και ελάχιστα παιχνιδάκια (μιας που δεν παίζουν όσο είναι μωρά). Εκτιμώ πως αυτά όλα μαζί μου βγήκαν γύρω στα 350€, ίσως κ λίγο περισσότερο. 

Ελπίζω να βοήθησα. 

2 hours ago, khaleesi said:

Καλό μήνα κορίτσια! Είχατε πάρει κάποιες φωλιές από το site Moro mou; Είδα μια που μου άρεσε πολύ, μείνατε ευχαριστημένες;

Νομίζω η @iwanna24

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , VDald είπε:

Την αριστερή πλευρά συστήνουν και πως έτσι γίνεται πιο σωστή αιμάτωση αλλά θεωρώ πως όλες αλλάζουμε πλευρές και κοιμόμαστε και ανάσκελα σε κάποιες φάσεις. 

Από ρούχα έχω αγοράσει κάποια για 0-1, κάποια για 1-2 και κάποια για αρχές φθινοπώρου. Συν καλτσάκια, συν ένα σκουφάκι λεπτό. Τις αγορές τις έκανα από SHEIN, H&M κ κάτι λίγα από Jumbo. Επίσης σαλιάρες, πάνες αγκαλιάς, πάνες μουσελίνας, 2-3 σελτεδάκια και διάφορες πετσέτες. Αγόρασα και μια βάση για το μπάνιο (από Jumbo αυτήν) στην οποία ξαπλώνεις το μωρό και την τοποθετείς μέσα στην μπανιέρα. Και βούρτσα για το κεφάλι πήρα και ελάχιστα παιχνιδάκια (μιας που δεν παίζουν όσο είναι μωρά). Εκτιμώ πως αυτά όλα μαζί μου βγήκαν γύρω στα 350€, ίσως κ λίγο περισσότερο. 

Ελπίζω να βοήθησα. 

Νομίζω η @iwanna24

Όχι μπειμπι από αλλού πήρα εν τέλει ...

Εγώ πήρα από μια σελίδα που λέγεται βρεφικά είδη.

Κάνει εικοσι ευρώ και είναι μια χαρά. 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VDald είπε:

Την αριστερή πλευρά συστήνουν και πως έτσι γίνεται πιο σωστή αιμάτωση αλλά θεωρώ πως όλες αλλάζουμε πλευρές και κοιμόμαστε και ανάσκελα σε κάποιες φάσεις. 

Από ρούχα έχω αγοράσει κάποια για 0-1, κάποια για 1-2 και κάποια για αρχές φθινοπώρου. Συν καλτσάκια, συν ένα σκουφάκι λεπτό. Τις αγορές τις έκανα από SHEIN, H&M κ κάτι λίγα από Jumbo. Επίσης σαλιάρες, πάνες αγκαλιάς, πάνες μουσελίνας, 2-3 σελτεδάκια και διάφορες πετσέτες. Αγόρασα και μια βάση για το μπάνιο (από Jumbo αυτήν) στην οποία ξαπλώνεις το μωρό και την τοποθετείς μέσα στην μπανιέρα. Και βούρτσα για το κεφάλι πήρα και ελάχιστα παιχνιδάκια (μιας που δεν παίζουν όσο είναι μωρά). Εκτιμώ πως αυτά όλα μαζί μου βγήκαν γύρω στα 350€, ίσως κ λίγο περισσότερο. 

Ελπίζω να βοήθησα. 

Νομίζω η @iwanna24

Ναι, την αριστερή πλευρά. Μπερδεύτηκα. 

Με βοήθησες πάρα πολύ, σε ευχαριστώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν βολεύομαι αριστερά τόσο...συνήθως , δεξιά είμαι...και ξυπνάω και ανάσκελα πολλές φορές άρα με βολεύει...

Και στη μεγάλη, αρκεί να βολευομουν, δεν κοίταζα ούτε πλευρές ούτε τίποτα.

Και τώρα δεν βολεύομαι...είναι και η ξάπλα...

Ξαπλώνω περίπου 20 ώρες τη μερα (τις άλλες είμαι καθιστή), πόσο πια να ξαπλώσω;

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!Καλό μήνα!! Πώς είμαστε σημερα;; Πήγατε βολτα; Εδω ευτυχώς δεν έβρεξε και πήγαμε να μαζέψουμε λουλούδια!! Είδα νυχτικες από το mwromou και χάρηκα που είναι οικονομικές!! Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι πυτζάμες γενικα να είναι πανάκριβες!! Δεν έχω παραγγείλει τίποτα ακομη βέβαια!! Για το μωρό έχω πάρει κάποια 1-2  και 0-3 και τα υπόλοιπα όταν γεννηθεί να δω τα κιλά και την ανάπτυξη του! Σκέφτομαι να πάρω κάνα δυο μακριά παντελονακια,ζακετουλα και 2 ζευγαρια καλτσακια! Είναι και πού μένει η καθεμιά! Εγώ που θα τη βγάλω Αθήνα,δε νομίζω να χρειαστώ και πολλά μακρυμανικα!! Αν τύχει και είμαστε έξω βραδάκι, του ρίχνω και κανα σεντόνι κι είναι κομπλέ!! Και γενικά επειδή δε θα υπάρχει καραντίνα (πετάγεται κάποιος και παίρνει ο τι χρειαστεί τελευταία στιγμή) και θα είναι καλοκαιρι(θα στεγνώνουν πολύ γρηγορα) δεν αγχωνομαι και πολύ!!  Πετσέτες, σελτεδακια για αλλαξιερα, πανάκια αγκαλιάς,σεντονακια μικρά και μεγαλύτερα για κουνια (+ σελτεδακια αδιάβροχα κουνιας, αν μπει από τις αρχές εκει), μπανάκι, σαμπουάν, χτένα, ψαλιδακι, φυσιολογικό ορο, φυσητήρας μύτης, αμυγδαλελαιο (για συγκαμα), μπατονετες, καρότσι, μάρσιπο και υπερsos κουνουπιέρες καροτσιου και λίκνου-κουνιας είναι ο τι είχα χρησιμοποιήσει στη μικρή μου!! Νιώθω ότι ξεχνάω κάποια άλλα χοντρικά αυτά!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vasso87 είπε:

Εγω νομιζω ότι δεν κάνει από δεξιά αλλά μέσα στον ύπνο μου σίγουρα θα γυρίζω κ προς τα εκεί. Από πού το πήρες το μαξιλάρι; Εγώ θα το έχω μέσα στην μπανιέρα αν κ για αρχή μέχρι να πέσει κ ο αφαλος ίσως βολευτω κ στο νιπτήρα είναι μεγάλος. Ξεκάθαρα από ρούχα δεν ξέρω δεν έχω αγοράσει γτ μου έχουν δώσει τα άπειρα. Καλτσακια πήρα όμως ένα με 4 ζευγαρακια για καλό κ κακό μήπως χρειαστούν. Μου φαίνεται κάπως να είναι έτσι κ τα πατουσακια έξω. Δεν ξέρω βέβαια αν θα τα χρειαστούμε! Γενικά στα τυφλά νιώθω ότι πάω..

Το μαξιλάρι το πήρα από orchestra 40€ και 10€ η θήκη. 

Είναι σαν ένα μεγάλο ουράνιο τόξο, μαλακό, ευέλικτο, γεμισμένο με μπιλακια. Θεωρείται μαξιλάρι θηλασμού αλλά δεν προτείνεται από μαίες και συμβούλους γιατί είναι μαλακό. Το βάζω ανάμεσα στα πόδια, περνάει από την κοιλιά και το παίρνω αγκαλιά για να μειώσω την πιθανότητα να πέσω πάνω στην κοιλιά, στον ύπνο μου. Στο κεφάλι έχω δύο φουσκωτά μαξιλάρια που πιάνουν και λίγο πλάτη. 

Αργότερα θα το βάλω στη γωνιά του βιβλίου... προσπαθώ κάθε αγορά να τη χρησιμοποιώ για πολύ καιρό..

Το μαξιλαράκι σφήνα που στηρίζει την κοιλιά μου είπαν ότι υπάρχει στα Jumbo με 5€. 

Αργότερα χρησιμοποιείται για να στηρίζει την πλάτη του μωρού όταν η μαμά θηλάζει ξαπλωμένη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, VDald είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα (μακάρι Θεέ μου!). 

Διαβάζω τα νέα σας και βλέπω ότι άρχισαν τα ζόρια του 3ου τριμήνου. Τουλάχιστον αισθάνομαι λιγότερο εξωγήινη και γκαντέμω που δεν ζορίζομαι μόνο εγώ! Sorry, not sorry, χαχαχα :tongue:

Μπήκα 8ο νομίζω (32 εβδομάδων πια) κ από βδομάδα έχω τον τελευταίο μεγάλο υπέρηχο ανάπτυξης. Άντε να είναι όλα καλά και τότε, να πάρω άλλη μια ανάσα πριν την τελευταία και μεγαλύτερη από όλες.

Για νυχτικά κτλ, δεν χρειάζεται να ψάχνετε εγκυμοσύνης. Πάρτε απλώς κάτι άνετο, χωρίς λάστιχα κτλ κ ένα νούμερο μεγαλύτερο από το κανονικό σας. Εγώ έτσι κινούμαι γιατί δεν θέλω να σπαταλώ χρήματα χωρίς λόγο.

Τον καθετήρα (για τις καισαρικές) τον αφαιρούν μετά από ένα 24ωρο, άρα και το σορτσάκι θα κάνει δουλειά. 

Ουφ, τι άλλο; Το χέρι μου μουδιάζει - είναι ήδη εγχειρισμένο εξαιτίας συνδρόμου De Quervain (κάτι σαν τενοντίτιδα αλλά στους τένοντες του αντίχειρα). Πιστεύω πως είναι αυτό και όχι καμία θρόμβωση. 

Βροχερή μέρα σήμερα.. 

Εμένα με τις καισαρικές με. Βόλεψε το νυχτικό πολυ . Εχω μουδιασμενα δάχτυλα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσυνη συνδρομο καρπιαιου λόγο κατάστασης θα φυγει μαγικά μου είπε μετά για να δουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια εγω τα τελευταια βραδια δεν βολευομαι με τιποτα. Ειδικα χθες ειχα πιαστει. Αναγκαστηκα και πηρα αγκαλια το τεραστιο μαξιλαρι που εχω στο κρεβατι για διακοσμητικο. Ευτυχως ειναι μακρυ, φαρδυ και μαλακο και καλυπτει ολο το σωμα μου οποτε δεν χρειαζεται να παρω εξτρα εγκυμοσυνης. Το πηρα που λετε αγκαλια κι ολο το βραδυ για να βολευτω κυλουσα απο το ενα πλευρο στο αλλο με το μαξιλαρι αγκαλια... Εχω και την μικρη και τον σκυλο που κοιμουνται μαζι μου στο κρεβατι και με ειχαν στριμωξει σε μια γωνια, οποτε φανταζεστε τι γελοιο θεαμα ημασταν!:P Ουφ δεν αντεχω αλλο, ακομα στον 7ο και πως θα περασει ο καιρος???? Τα νευρα μου... Απο πραγματα δεν εχω παρει ακομα τιποτα, νομιζω τωρα μεσα στο ΜΑη θα ξεκινησω, δεν εχω καθολου ορεξη και βαριεμαι απιστευτα... Εσεις τι αλλα νεα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κούκλες...τι καιρός και αυτός καλέ;

Με πιάνει σαν άσθμα...μπούκωμα και βήχας από τον καιρό!

Στο καλό επιτέλους...καλοκαίρι λέει...

Σε άλλα νέα, χτες έφαγα πεπόνι...ουυυυ θεϊκό...(και δύο παγωτά και πέντε κεμπάπ και πουρακια και ειλικρινά, νιώθω ένα μπαλόνι).

Καλά είμαστε...η μικρή πάλι με μυξες.

Οι μέρες περνάνε και νιώθω καλά που δεν έχω νέα. Θέλω μέρες χωρίς νέα. Είναι μια χαρά μέρες.

Όσον αφορά στις δυσκολίες του ύπνου, στη μεγαλη έκλαιγα από αϋπνία...

Μιλάμε δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα.

Τώρα ναι μεν, ξυπνάω για τουαλέτα συχνά και έρχεται και η μεγάλη και τρώω καμία κλωτσιά κτλ...αλλά έστω κοιμάμαι.

Την Πέμπτη έχω γιατρό και θέλω να δω πως πάμε γενικά!

Κατά τα άλλα πεινάω, τρώω, κοιμάμαι, κλαίω και λίγο και κάπως έτσι σβήνω μέρες ❤️

 

 

  • Μου αρέσει 2

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...