Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

11 minutes ago, Polly1 said:

Αν μπορουσα να βγάλω φώτο το σπιτι τωρα.... παίρνεις όρκο ότι έχει μπει ληστής! Σφουγγαριζα χθες 11 το βράδυ!! Λείπει η μαμα και εγώ δεν άντεξα άλλο. Κουράστηκα όμως!! Φυσικά και θα το ξεπερασεις και εννοείται το σπίτι θα είναι το τελευταίο! Και να ζητάμε βοήθεια από όπου μπορεί να έρθει!! Και μιας και μιλάμε για αυτά,έχει πάρει καμία σκούπα ρομπότ που σφουγγαριζει κιολας;;

Εγώ! Είναι ό,τι καλύτερο! Απλά για το σφουγγάρισμα αν έχεις στρωμένα χαλιά δε βολεύει..

2 hours ago, Νικολέτα 29 said:

Το ένα είναι "Η λύση στο πρόβλημα του ύπνου για νεογέννητα χωρίς δάκρυα", της Elizabeth Pantley, Εκδόσεις Ευζην

Το άλλο είναι "Ήρεμος ύπνος", της Σαρα Οκγουελ - Σμιθ, εκδόσεις Μίνωας. 

Διαβάζοντας τα με βοήθησε να καταλάβω τα μωρά και τις ανάγκες τους. Τώρα ξέρω περίπου τι να περιμένω και πώς είναι καλύτερο γι' αυτά να ανταποκρίνομαι. Βέβαια δε θα είναι εύκολο. 

Επίσης βρήκα μια ομάδα στο facebook που έχει δωρεάν υλικό για τον ύπνο στα αρχεία της. Λέγεται "Ύπνος και παιδιά"

Τέλος, βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ως μέλλουσα μαμά και ως παιδαγωγός το "Οι πρώτες δεξιότητες του μωρού", της Miriam Stoppard, Εκδόσεις Σαββάλας.

Ουσιαστικά είναι ένα εύχρηστο εγχειρίδιο με μικρές δραστηριότητες - παιχνίδια που μπορούμε να κάνουμε με το μωρό μας κάθε μήνα από τη γέννηση του βοηθώντας το στην ολόπλευρη ανάπτυξή του. 

Έχεις δίκιο. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό. Τι όμορφο που "άκουσες" το μωρό σου και δεν έκανες καμία παρέμβαση! Κι εγώ θα ήθελα να το ακολουθήσω σε αυτά που θα θέλει που τελικά θα είναι αυτά που θα έχει ανάγκη. Ανυπομονώ να γνωρίσω τι του αρέσει και τι όχι. 

Βέβαια με προβληματίζουν πολύ τα ενδεχόμενα ξενύχτια. Λατρεύω τον ύπνοοοο....

Σε ευχαριστώ! Τώρα που θα βγω σε άδεια και θα έχω χρόνο θα διαβάζω! Όλο και κάτι θα μας μείνει, δε μπορεί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Polly1 είπε:

Αν μπορουσα να βγάλω φώτο το σπιτι τωρα.... παίρνεις όρκο ότι έχει μπει ληστής! Σφουγγαριζα χθες 11 το βράδυ!! Λείπει η μαμα και εγώ δεν άντεξα άλλο. Κουράστηκα όμως!! Φυσικά και θα το ξεπερασεις και εννοείται το σπίτι θα είναι το τελευταίο! Και να ζητάμε βοήθεια από όπου μπορεί να έρθει!! Και μιας και μιλάμε για αυτά,έχει πάρει καμία σκούπα ρομπότ που σφουγγαριζει κιολας;;

Υπάρχει σκούπα που να σφουγγαριζει κιόλας? Αλλά νομίζω δεν είναι πρακτικές γιατί πάνω σε χαλιά δεν πάνε και ούτε σε γωνίες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Polly1 είπε:

Αν μπορουσα να βγάλω φώτο το σπιτι τωρα.... παίρνεις όρκο ότι έχει μπει ληστής! Σφουγγαριζα χθες 11 το βράδυ!! Λείπει η μαμα και εγώ δεν άντεξα άλλο. Κουράστηκα όμως!! Φυσικά και θα το ξεπερασεις και εννοείται το σπίτι θα είναι το τελευταίο! Και να ζητάμε βοήθεια από όπου μπορεί να έρθει!! Και μιας και μιλάμε για αυτά,έχει πάρει καμία σκούπα ρομπότ που σφουγγαριζει κιολας;;

Εγώ έχω φυσικά...έχω μήνες να σκουπίσω...και τα χάλια μου κάνει...το καλοκαίρι σκουπίζει και σφουγγάριζει...

Η σούπερ αγορά!

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις επέστρεψε από τον γυναικολόγο και μου βρήκε το αμνιακό σε φυσιολογικά επίπεδα!! Είμαι πολύ χαρούμενη. Μου είπε όμως ότι ο μικρός είναι μεγάλος και να κάνω το Doppler λίγο πιο νωρίς.

Σήμερα είμαι 27 και 5 και ο μικρός είναι 1269. Εσάς πόσο είναι;

Την σκούπα ρομπότ την έχω και είναι πολύ καλή. Σφουγγαριζει κιόλας αλλά αν έχει στάμπες δεν τις καθαρίζει καλά. Γεια σκούπισμα είναι αρκετά καλή για σφουγγάρισμα όχι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , khaleesi είπε:

Εγώ! Είναι ό,τι καλύτερο! Απλά για το σφουγγάρισμα αν έχεις στρωμένα χαλιά δε βολεύει..

Σε ευχαριστώ! Τώρα που θα βγω σε άδεια και θα έχω χρόνο θα διαβάζω! Όλο και κάτι θα μας μείνει, δε μπορεί!

Είσαι ευχαριστημενη δηλαδη; Καθαρίζει έστω το 80% Δε βολεύει σε χαλί επειδή δεν μπορεί να ανεβει; Αν το σηκώνω εγώ και το βάζω πάνω στο χαλί;; χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Xioni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πήγα στην παιδοκαρδιολογο σήμερα. Από άποψη καρδιάς μου τα βρήκε όλα τέλεια αλλά στο τέλος είδε κάτι μικρό ασβεστομα που λέγεται υπερηχογενες κομβίο. Δεν είναι τίποτα σημαντικό για το μωρό αλλά αυξάνει τις πιθανότητες για σύνδρομο. Από ότι κατάλαβα είναι το ίδιο με το να αλλάξει η πιθανοτητα για σύνδρομο όταν είναι μια μαμά από 38 σε 39 χρονών. Από την μια χάρηκα πολύ που δεν έχει θέμα το μικρό από την άλλη αυτό με το υπερηχογενες κομβίο με προβληματίζει σε συνδυασμό με το υδράμνιο.

@iwanna24 με έχουν πεθάνει τα ισχία. Όταν περπατήσω ή είμαι κάποια ώρα όρθια και ξαπλώσω δεν μπορώ να γυρίσω πλευρό. Κυρίως το αριστερό. Σημειωτέον ότι δεν είχα πριν θέμα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη. 

Νομίζω το μαγνήσιο βοηθάει πιο πολύ μυϊκά για κράμπες.

Όσο αναφορά τις νυχτικιές βολεύουν απίστευτα στην καισαρική αλλά μετά στο σπίτι δεν τις φόρεσα καθόλου. Όποτε θα βάλω αυτές που έχω από την πρώτη καισαρική δεν αγοράζω καινούργιες.

 

Νομίζω είναι πολύ συχνό εύρημα...τι σου είπε;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Polly1 said:

Αν μπορουσα να βγάλω φώτο το σπιτι τωρα.... παίρνεις όρκο ότι έχει μπει ληστής! Σφουγγαριζα χθες 11 το βράδυ!! Λείπει η μαμα και εγώ δεν άντεξα άλλο. Κουράστηκα όμως!! Φυσικά και θα το ξεπερασεις και εννοείται το σπίτι θα είναι το τελευταίο! Και να ζητάμε βοήθεια από όπου μπορεί να έρθει!! Και μιας και μιλάμε για αυτά,έχει πάρει καμία σκούπα ρομπότ που σφουγγαριζει κιολας;;

Χαχα, μου θύμισες μια φίλη μου που έχει 2 μικρά παιδιά, έλειπαν από το σπίτι και μπήκαν όντως ληστές αλλά δεν πήραν τίποτα. Μου είπε, το σπίτι ήταν τόσο χάλια και ακαταστατο που είναι σίγουρη ότι οι ληστές σκέφτηκαν ότι ήρθαν δεύτεροι και έφυγαν :D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , khaleesi είπε:

Εγώ! Είναι ό,τι καλύτερο! Απλά για το σφουγγάρισμα αν έχεις στρωμένα χαλιά δε βολεύει..

Σε ευχαριστώ! Τώρα που θα βγω σε άδεια και θα έχω χρόνο θα διαβάζω! Όλο και κάτι θα μας μείνει, δε μπορεί!

 

πρίν από 10 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εγώ έχω φυσικά...έχω μήνες να σκουπίσω...και τα χάλια μου κάνει...το καλοκαίρι σκουπίζει και σφουγγάριζει...

Η σούπερ αγορά!

 

 

πρίν από 9 λεπτά , Xioni είπε:

Κορίτσια μόλις επέστρεψε από τον γυναικολόγο και μου βρήκε το αμνιακό σε φυσιολογικά επίπεδα!! Είμαι πολύ χαρούμενη. Μου είπε όμως ότι ο μικρός είναι μεγάλος και να κάνω το Doppler λίγο πιο νωρίς.

Σήμερα είμαι 27 και 5 και ο μικρός είναι 1269. Εσάς πόσο είναι;

Την σκούπα ρομπότ την έχω και είναι πολύ καλή. Σφουγγαριζει κιόλας αλλά αν έχει στάμπες δεν τις καθαρίζει καλά. Γεια σκούπισμα είναι αρκετά καλή για σφουγγάρισμα όχι.

Αχ,κορίτσια,όσες έχετε στείλτε μου μαρκα-μοντελο!! Πιστεύω θα κε βολέψει πολύ!! Γιατί και τη μαμά την έχω κουράσει πολύ που δεν μπορώ να κανω τίποτα!! 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά το μωρό από άποψη καρδιάς και το εύρημα δεν έχει καμία αξία για την καρδιολόγο μόνο για δείκτη ανωμαλιών. Εφόσον το αμνιακό επανήλθε μέσα σε δύο βδομάδες και κάτι δεν σκέφτομαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Xioni είπε:

Κορίτσια μόλις επέστρεψε από τον γυναικολόγο και μου βρήκε το αμνιακό σε φυσιολογικά επίπεδα!! Είμαι πολύ χαρούμενη. Μου είπε όμως ότι ο μικρός είναι μεγάλος και να κάνω το Doppler λίγο πιο νωρίς.

Σήμερα είμαι 27 και 5 και ο μικρός είναι 1269. Εσάς πόσο είναι;

Την σκούπα ρομπότ την έχω και είναι πολύ καλή. Σφουγγαριζει κιόλας αλλά αν έχει στάμπες δεν τις καθαρίζει καλά. Γεια σκούπισμα είναι αρκετά καλή για σφουγγάρισμα όχι.

Είμαι μια μέρα πίσω από σένα! 27+4 εγώ!! Αλλά ο  δικός μου σίγουρα πολύ πιο μικρός! Πριν 2 βδομαδες περίπου 750γρ.

πρίν από 9 λεπτά , Xioni είπε:

Είναι μια χαρά το μωρό από άποψη καρδιάς και το εύρημα δεν έχει καμία αξία για την καρδιολόγο μόνο για δείκτη ανωμαλιών. Εφόσον το αμνιακό επανήλθε μέσα σε δύο βδομάδες και κάτι δεν σκέφτομαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Πολύ ευχάριστα!! Και από ο τι θυμάμαι οι γιατροί από την αρχή δεν πρότειναν κάτι περαιτερω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Xioni είπε:

Είναι μια χαρά το μωρό από άποψη καρδιάς και το εύρημα δεν έχει καμία αξία για την καρδιολόγο μόνο για δείκτη ανωμαλιών. Εφόσον το αμνιακό επανήλθε μέσα σε δύο βδομάδες και κάτι δεν σκέφτομαι να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Αυτό κατάλαβα και εγώ!

Όλα καλά λοιπόν ❤️


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Polly1 είπε:

 

 

Αχ,κορίτσια,όσες έχετε στείλτε μου μαρκα-μοντελο!! Πιστεύω θα κε βολέψει πολύ!! Γιατί και τη μαμά την έχω κουράσει πολύ που δεν μπορώ να κανω τίποτα!! 

Και εγώ έχω την xiaomi mop pro. Τσεκαρε στο skroutz για τιμές. Κοίτα στα χαλιά ανεβαίνει άνετα κ μια χαρά τα σκουπίζει όλα κ γωνίες. Απλά το χειμώνα δεν την βάζω να σφουγγαρισει γτ είναι τα χάλια. Το καλοκαίρι τα κάνει όλα. Έχε στο νου σου θέλει σχεδόν σε κάθε σκούπισμα άδειασμα ο κάδος κ έχει εμένα κ ένα ρόλο που μαζεύει τις τρίχες που κ αυτό θέλει την περιποίηση του.αλλα κάποια σχέση από το να σκουπίσεις κ να σφουγγαρισεις μόνη.εχει εφαρμογή την ρυθμίζεις κ όταν είσαι εκτός σπιτιού κ τα κάνει. Μπορείς να αποκλείσεις μια περιοχή αν δεν θες να πηγαίνει,πχ το δέντρο τα Χριστούγεννα. Εγώ είμαι φουλ ευχαριστημένη! Α! Ενω ανεβαίνει στα χαλιά καμιά φορά μια καρέκλα του ικεα που έχω από αυτές τις κλασσικές που κουνιούνται εκει στα πόδια της λίγο δεν μπορεί να ανέβει. Οπότε πριν την λειτουργήσω την ανεβάζω κάπου κ μια χαρά!  Ελπίζω να σε βοήθησα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Xioni είπε:

Κορίτσια μόλις επέστρεψε από τον γυναικολόγο και μου βρήκε το αμνιακό σε φυσιολογικά επίπεδα!! Είμαι πολύ χαρούμενη. Μου είπε όμως ότι ο μικρός είναι μεγάλος και να κάνω το Doppler λίγο πιο νωρίς.

Σήμερα είμαι 27 και 5 και ο μικρός είναι 1269. Εσάς πόσο είναι;

Την σκούπα ρομπότ την έχω και είναι πολύ καλή. Σφουγγαριζει κιόλας αλλά αν έχει στάμπες δεν τις καθαρίζει καλά. Γεια σκούπισμα είναι αρκετά καλή για σφουγγάρισμα όχι.

Εμένα 26η ήταν κοντά ένα κιλό. Δεν ξέρω πόσο είναι πλέον...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elenaki30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα ξύπνησα με έναν πόνο στην κοιλια και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το έντερο η όχι... Πονάει δηλαδή και χαμηλά αλλά και γενικά! 

Και επίσης το μωρό κλωτσάει αρκετά χαμηλά... Λέτε να είναι από αυτό;; Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα;; 

Κι εμένα  κλωτσάει χαμηλά και είχα πόνο και προχθές και σήμερα. Ο γιατρός μου με προετοίμασε ότι μετά την 26η εβδομάδα θα αρχίσω να αισθάνομαι κάτι σαν πόνους περιόδου. Ουσιαστικά λέει ξεκινάει από τώρα να συσπάται η μήτρα.

Καλύτερα ενημέρωσε το γιατρό σου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Vasso87 είπε:

Και εγώ έχω την xiaomi mop pro. Τσεκαρε στο skroutz για τιμές. Κοίτα στα χαλιά ανεβαίνει άνετα κ μια χαρά τα σκουπίζει όλα κ γωνίες. Απλά το χειμώνα δεν την βάζω να σφουγγαρισει γτ είναι τα χάλια. Το καλοκαίρι τα κάνει όλα. Έχε στο νου σου θέλει σχεδόν σε κάθε σκούπισμα άδειασμα ο κάδος κ έχει εμένα κ ένα ρόλο που μαζεύει τις τρίχες που κ αυτό θέλει την περιποίηση του.αλλα κάποια σχέση από το να σκουπίσεις κ να σφουγγαρισεις μόνη.εχει εφαρμογή την ρυθμίζεις κ όταν είσαι εκτός σπιτιού κ τα κάνει. Μπορείς να αποκλείσεις μια περιοχή αν δεν θες να πηγαίνει,πχ το δέντρο τα Χριστούγεννα. Εγώ είμαι φουλ ευχαριστημένη! Α! Ενω ανεβαίνει στα χαλιά καμιά φορά μια καρέκλα του ικεα που έχω από αυτές τις κλασσικές που κουνιούνται εκει στα πόδια της λίγο δεν μπορεί να ανέβει. Οπότε πριν την λειτουργήσω την ανεβάζω κάπου κ μια χαρά!  Ελπίζω να σε βοήθησα!

Ευχαριστώ πάρα πολυ!! Θα αγοράσω και μάλιστα άμεσα!! Απόλυτη ανάγκη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...