Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

9 πίεση; πολύ χαμηλή! Εγώ με 5 μικρή πίεση αισθάνομαι να έχω βαρίδια στα βλέφαρα και μεγάλη αδυναμία! 

Εγώ τα είχα τα κιλάκια μου και πριν. ξεκίνησα με 66 και έχω φτάσει 74 και συνεχίζω!!!

Κι εγώ άρχισα να ψάχνω για νυχτικά, όλα ακριβά. Ωραία η ιδέα για πυζάμα με τιραντάκι. Πρακτική. Εγώ μένω Θεσσαλονίκη, αν βρω κάτι θα σου πω. Δες και στα orchestra. Με την κάρτα κλαμπ είναι όλα μισοτιμής. Εμείς έχουμε κάρτα και έχω βολευτεί σε αρκετά πράγματα. Εκεί βρήκαμε και πολύ οικονομική baby gate (35ευρώ), για να μη μπαίνει το σκυλάκι στην κρεβατοκάμαρα. 

Βρήκα μια κούνια που την ονομάζω κρεβατάκι - gadgetaki! Από τη μία πλευρά και πολύ εύκολα και γρήγορα κατεβαίνει το ένα κάγκελο ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να κολλήσει στο κρεβάτι μας! Το έβλεπα στο βίντεο και δεν το πίστευα, το εμπιστεύτηκα, έκανα ηλεκτρονική αγορά από ένα κατάστημα στην Αθήνα, ήρθε μέσα σε 4 μέρες και τελικά είναι έτσι ακριβώς!! Σκοπεύω να κάνω συγκοίμηση και θα εξυπηρετεί πολύ αυτή η λειτουργία. 

Το δωμάτιο του μωρού θα το φτιάξω μετά από 1,5 χρόνο. Ο μικρούλης θα είναι μαζί μας στο δωμάτιο καθώς είναι πολύ ευεργετικό γι' αυτόν και βοηθητικό για μένα. 

Όταν ξεπεταχτεί θα διαμορφώσω μια παιδική γωνιά στο σαλόνι, έτσι θα έχει το δικό του χώρο στο χώρο των μεγάλων κι εγώ θα τον επιβλέπω και θα κάνω και τις δουλειές μου... κάπως έτσι τα σκεφτήκαμε. 

Εσείς; Το σκέφτεστε για συγκοίμηση; 

Α! Έχω βρει δύο καταπληκτικά βιβλία για τον ύπνο, όποια θέλει ας μου πει να τις πω λεπτομέρειες.  

 

Από το shein είναι βαμβακερά; Μόλις μπήκα στο "μωρό μου" και έχει αξιόλογα πραγματάκια σε καλούτσικες τιμές. 

Εγώ πονούσα στο δεξί ισχίο ήδη από το 4 μήνα περίπου. Δε μπορούσα να περπατήσω σχεδόν. Μου έδωσε μαγνήσιο, 2 χάπια το πρωί, δύο το βράδυ. Και όταν ξεχνάω να τα πάρω με ξαναπιάνει. 

Να δω προς το τέλος που θα μου τα κόψει πως θα την παλέψω!!

 

Δεν έχω κάνει συνγκοιμηση ουτε θα κάνω σε αυτόν μαζί μου στο δωμάτιο για κανα τρίμηνο και μετά στο δωμάτιο του ότι έκανα και με τα αλλά δυο δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Vasso87 είπε:

Καλορίζικα! Εγώ λέω να πάρω 3 νυχτικα κ ένα σετ σορτακι τιραντακι στο μαιευτήριο. Από εσώρουχα τι χρειάζεται δεν ξέρω! Μια φίλη μου που γέννησε στο μητέρα λέει ότι δινουν εκεί μιας χρήσης..

Ισχύει κ γω χρησιμοποιούσα όσες μέρες ήμουν μέσα τα εσώρουχα μιας χρήσης μου τα παρείχε η κλινική!φίλη μου όμως αυτά δν την βολεψαν!εγώ θα πάρω κ εσώρουχα κανονικά!2 νυχτικιές θα πάρω κ ένα σορτσάκι!το πρώτο βράδυ με είχαν με την δική τους ρόμπα οπότε στην ουσία 3 μέρες ειναι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Το δωμάτιο του μωρού θα το φτιάξω μετά από 1,5 χρόνο. Ο μικρούλης θα είναι μαζί μας στο δωμάτιο καθώς είναι πολύ ευεργετικό γι' αυτόν και βοηθητικό για μένα. 

Όταν ξεπεταχτεί θα διαμορφώσω μια παιδική γωνιά στο σαλόνι, έτσι θα έχει το δικό του χώρο στο χώρο των μεγάλων κι εγώ θα τον επιβλέπω και θα κάνω και τις δουλειές μου... κάπως έτσι τα σκεφτήκαμε. 

Εσείς; Το σκέφτεστε για συγκοίμηση; 

Κι εγω συγκοίμηση θα κάνω!! Έτσι μου βγήκε καλύτερα και στο πρώτο παρόλο που ήμουν τοτε αντίθετη τελείως!! Είχα φτιάξει και τι δωμάτιο φουλ απ την αρχή μέχρι και το τελευταίο αυτοκόλλητο στον τοίχο!! Χαχα!! Αυτό με τον χώρο στο σαλόνι με βόλεψε κι εμένα!! Στην αρχή αντί για πάρκο την ειχα βάλει σε μια μεγάλη πισίνα φουσκωτή! Τη βοήθησε πολύ και να περπατησει νωρίς. Μετά γύρω γύρω καναπέδες,κατω ειδικό χαλί για κραδασμούς,κάλυψη γωνιών μέχρι να ξεπεταχτει κι άλλο και να σουλατσαρει σ όλο το σπίτι (1,5 ετους) 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Εγώ παρήγγειλα από το shein, τα πιο πολλά βέβαια είναι κανονικά ρούχα αλλά πήρα και ένα νομίζω εγκυμοσύνης νυχτικό...θα σου πω όταν έρθουν...από όσο είδα θα έρθουν γύρω στις 5 Μαϊου!

Ωραία νυχτικά και οικονομικά είχα δει στο σάιτ το μωρό μου... Ρίξτε μια ματιά...γενικά, δεν χρειάζεται να πάρετε εγκυμοσύνης ή θηλασμού...

Μπορείτε να πάρετε απλά δύο νυχτικες τιράντες που απλά θα κατεβάζετε την τιραντα...

Λέω εγώ τώρα...ότι θέλετε θα κάνετε...

Εμείς φτιάχνουμε το δωμάτιο της μεγάλης και σιγά σιγά σε κάνα εικοσαημερο θα ξεκινήσουμε και τα πλυντήρια.

Πονάει καμία στα ισχία;

Καλησπέρα!!! Μπορείς να δεις marks&Spencer έχει οικονομικά νυχτικα κ Celestino για διάφορα εγκυμοσύνης κ καλές τιμες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Polly1 είπε:

Κορίτσια,βλέπω κανετε όλες τις αγορές σας!! Εγώ ούτε έχω ξεκινήσει να κοιτάζω!! Νυχτικες θέλω οπωσδήποτε κι εγώ!! 

Καί εγω τωρα ξεκινησα σιγά σιγά το? Παρκοκρεβατο με έκαιγε να έχω καρότσι και αυγό μου έδωσαν και αυτά που θέλω ακόμα Είναι αποστειρωτης  μπουκάλια και τα σχετικά αυτά και τσάντα. Για το καρότσι για τα. Πράγματα του μωρου

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Κι εγω συγκοίμηση θα κάνω!! Έτσι μου βγήκε καλύτερα και στο πρώτο παρόλο που ήμουν τοτε αντίθετη τελείως!! Είχα φτιάξει και τι δωμάτιο φουλ απ την αρχή μέχρι και το τελευταίο αυτοκόλλητο στον τοίχο!! Χαχα!! Αυτό με τον χώρο στο σαλόνι με βόλεψε κι εμένα!! Στην αρχή αντί για πάρκο την ειχα βάλει σε μια μεγάλη πισίνα φουσκωτή! Τη βοήθησε πολύ και να περπατησει νωρίς. Μετά γύρω γύρω καναπέδες,κατω ειδικό χαλί για κραδασμούς,κάλυψη γωνιών μέχρι να ξεπεταχτει κι άλλο και να σουλατσαρει σ όλο το σπίτι (1,5 ετους) 

Καλημέρα σε όλες!!! 

 

@Polly1 τι ωραία ιδέα η πισίνα!!! Πόσο μηνών ήταν όταν άρχισες να τη βάζεις μέσα;

Εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και δε έχω εμπειρία. Δεν ξέρω πώς θα μας βολεψουν στην πράξη ούτε η συγκοιμηση, ούτε η γωνιά στο σαλόνι... αλλά εγώ κάνω όνειρα!!!

Πώς κάνατε συγκοιμηση; Γιατί συγκοιμηση σημαίνει και να βρίσκεται απλά η κούνια στην κρεβατοκάμαρα. 

Εμείς πήραμε τη συγκεκριμένη κούνια με το σκεπτικό να κάνουμε επέκταση του κρεβατιού μας, να είναι κολλημένη με ελεύθερη πρόσβαση. Δεν ξέρω πώς θα πάει όμως...θα φανεί..

10 ώρες πρίν, Dimi84 είπε:

Δεν έχω κάνει συνγκοιμηση ουτε θα κάνω σε αυτόν μαζί μου στο δωμάτιο για κανα τρίμηνο και μετά στο δωμάτιο του ότι έκανα και με τα αλλά δυο δηλαδή 

Έχεις ήδη δύο!!! Να τα χαίρεσαι!!! Μετά το τρίμηνο δεν κλαιγανε που ήταν σε διαφορετικό δωμάτιο; 

Κι εσύ αγοράκι! Με το καλό!!

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Νικολέτα 29 said:

9 πίεση; πολύ χαμηλή! Εγώ με 5 μικρή πίεση αισθάνομαι να έχω βαρίδια στα βλέφαρα και μεγάλη αδυναμία! 

Εγώ τα είχα τα κιλάκια μου και πριν. ξεκίνησα με 66 και έχω φτάσει 74 και συνεχίζω!!!

Κι εγώ άρχισα να ψάχνω για νυχτικά, όλα ακριβά. Ωραία η ιδέα για πυζάμα με τιραντάκι. Πρακτική. Εγώ μένω Θεσσαλονίκη, αν βρω κάτι θα σου πω. Δες και στα orchestra. Με την κάρτα κλαμπ είναι όλα μισοτιμής. Εμείς έχουμε κάρτα και έχω βολευτεί σε αρκετά πράγματα. Εκεί βρήκαμε και πολύ οικονομική baby gate (35ευρώ), για να μη μπαίνει το σκυλάκι στην κρεβατοκάμαρα. 

Βρήκα μια κούνια που την ονομάζω κρεβατάκι - gadgetaki! Από τη μία πλευρά και πολύ εύκολα και γρήγορα κατεβαίνει το ένα κάγκελο ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να κολλήσει στο κρεβάτι μας! Το έβλεπα στο βίντεο και δεν το πίστευα, το εμπιστεύτηκα, έκανα ηλεκτρονική αγορά από ένα κατάστημα στην Αθήνα, ήρθε μέσα σε 4 μέρες και τελικά είναι έτσι ακριβώς!! Σκοπεύω να κάνω συγκοίμηση και θα εξυπηρετεί πολύ αυτή η λειτουργία. 

Το δωμάτιο του μωρού θα το φτιάξω μετά από 1,5 χρόνο. Ο μικρούλης θα είναι μαζί μας στο δωμάτιο καθώς είναι πολύ ευεργετικό γι' αυτόν και βοηθητικό για μένα. 

Όταν ξεπεταχτεί θα διαμορφώσω μια παιδική γωνιά στο σαλόνι, έτσι θα έχει το δικό του χώρο στο χώρο των μεγάλων κι εγώ θα τον επιβλέπω και θα κάνω και τις δουλειές μου... κάπως έτσι τα σκεφτήκαμε. 

Εσείς; Το σκέφτεστε για συγκοίμηση; 

Α! Έχω βρει δύο καταπληκτικά βιβλία για τον ύπνο, όποια θέλει ας μου πει να τις πω λεπτομέρειες.  

 

Από το shein είναι βαμβακερά; Μόλις μπήκα στο "μωρό μου" και έχει αξιόλογα πραγματάκια σε καλούτσικες τιμές. 

Εγώ πονούσα στο δεξί ισχίο ήδη από το 4 μήνα περίπου. Δε μπορούσα να περπατήσω σχεδόν. Μου έδωσε μαγνήσιο, 2 χάπια το πρωί, δύο το βράδυ. Και όταν ξεχνάω να τα πάρω με ξαναπιάνει. 

Να δω προς το τέλος που θα μου τα κόψει πως θα την παλέψω!!

 

Καλημέρα! Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για τα βιβλία;;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικολέτα 29 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! 

 

@Polly1 τι ωραία ιδέα η πισίνα!!! Πόσο μηνών ήταν όταν άρχισες να τη βάζεις μέσα;

Εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και δε έχω εμπειρία. Δεν ξέρω πώς θα μας βολεψουν στην πράξη ούτε η συγκοιμηση, ούτε η γωνιά στο σαλόνι... αλλά εγώ κάνω όνειρα!!!

Πώς κάνατε συγκοιμηση; Γιατί συγκοιμηση σημαίνει και να βρίσκεται απλά η κούνια στην κρεβατοκάμαρα. 

Εμείς πήραμε τη συγκεκριμένη κούνια με το σκεπτικό να κάνουμε επέκταση του κρεβατιού μας, να είναι κολλημένη με ελεύθερη πρόσβαση. Δεν ξέρω πώς θα πάει όμως...θα φανεί..

Έχεις ήδη δύο!!! Να τα χαίρεσαι!!! Μετά το τρίμηνο δεν κλαιγανε που ήταν σε διαφορετικό δωμάτιο; 

Κι εσύ αγοράκι! Με το καλό!!

 

Καλημερα!!! Ιδέα του άντρα μου ήταν! Και όταν ήρθε η παιδίατρος σπίτι και την είδε,ενθουσιαστηκε!! Την έβαλα 7,8 μηνων αν θυμάμαι καλά, στο πάρκο αντε να την έβαλα ένα μήνα!! Την περίοδο δηλαδή που κάθονται και μπούσουλανε! Πιανοταν από τα τοιχώματα και πήγαινε γύρω γύρω και περπατησε 11 μηνων! Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλό για μένα τελικά!! Χαχαχα!! Συγκοιμηση κάναμε αρχικά να κοιμάται πάνω μου,κάτι το οποίο δεν στο εύχομαι! Εμένα δεν κοιμόταν αλλιώς! Ευτυχώς κράτησε κανα 20ημερο. Μετά σε λίκνο δίπλα μου και μέρα τους 6 μηνες στο κρεβάτι μαζί. Όλα αυτά ισχύουν βέβαια για το δικό μου παιδί και τα δικά του γούστα καθώς δεν έκανα καμία παρέμβαση. Δε με κούρασε ως σύνολο γιατί δεν ξυπνουσε πάνω από 2 φορές,οπότε ο ύπνος δε μου έλειψε εκτός από τις πρώτες μέρες φυσικά! Υπάρχουν περιπτώσεις βέβαια που ξυπνάνε ανά μια ώρα και λιγότερο και ξανακοιμουνται μετά από 1-2 ώρες! Και η μαμά να δουλεύει το πρωί. Ε,εκεί δε νομίζω να άντεχα!! Πας αναλογα το παιδί αλλά και τα δεδομένα σου!! Θα το δεις στην πράξη! Εγώ την είχα απορρίψει τη συγκοιμηση πριν γεννήσω!! Και ήμουν σίγουρη 100% για την επιλογή μου!! Χαχαχα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! 

 

@Polly1 τι ωραία ιδέα η πισίνα!!! Πόσο μηνών ήταν όταν άρχισες να τη βάζεις μέσα;

Εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και δε έχω εμπειρία. Δεν ξέρω πώς θα μας βολεψουν στην πράξη ούτε η συγκοιμηση, ούτε η γωνιά στο σαλόνι... αλλά εγώ κάνω όνειρα!!!

Πώς κάνατε συγκοιμηση; Γιατί συγκοιμηση σημαίνει και να βρίσκεται απλά η κούνια στην κρεβατοκάμαρα. 

Εμείς πήραμε τη συγκεκριμένη κούνια με το σκεπτικό να κάνουμε επέκταση του κρεβατιού μας, να είναι κολλημένη με ελεύθερη πρόσβαση. Δεν ξέρω πώς θα πάει όμως...θα φανεί..

Έχεις ήδη δύο!!! Να τα χαίρεσαι!!! Μετά το τρίμηνο δεν κλαιγανε που ήταν σε διαφορετικό δωμάτιο; 

Κι εσύ αγοράκι! Με το καλό!!

 

Τα δυο μου πρωτα αγόρια τα πήγα στις σαράντα μέρες ουτε καν τρίμηνο. Οχι μπήκαν σε προγραμμα πολυ ευκολα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, khaleesi είπε:

Καλημέρα! Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για τα βιβλία;;;

Το ένα είναι "Η λύση στο πρόβλημα του ύπνου για νεογέννητα χωρίς δάκρυα", της Elizabeth Pantley, Εκδόσεις Ευζην

Το άλλο είναι "Ήρεμος ύπνος", της Σαρα Οκγουελ - Σμιθ, εκδόσεις Μίνωας. 

Διαβάζοντας τα με βοήθησε να καταλάβω τα μωρά και τις ανάγκες τους. Τώρα ξέρω περίπου τι να περιμένω και πώς είναι καλύτερο γι' αυτά να ανταποκρίνομαι. Βέβαια δε θα είναι εύκολο. 

Επίσης βρήκα μια ομάδα στο facebook που έχει δωρεάν υλικό για τον ύπνο στα αρχεία της. Λέγεται "Ύπνος και παιδιά"

Τέλος, βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ως μέλλουσα μαμά και ως παιδαγωγός το "Οι πρώτες δεξιότητες του μωρού", της Miriam Stoppard, Εκδόσεις Σαββάλας.

Ουσιαστικά είναι ένα εύχρηστο εγχειρίδιο με μικρές δραστηριότητες - παιχνίδια που μπορούμε να κάνουμε με το μωρό μας κάθε μήνα από τη γέννηση του βοηθώντας το στην ολόπλευρη ανάπτυξή του. 

1 ώρα πρίν, Polly1 είπε:

Καλημερα!!! Ιδέα του άντρα μου ήταν! Και όταν ήρθε η παιδίατρος σπίτι και την είδε,ενθουσιαστηκε!! Την έβαλα 7,8 μηνων αν θυμάμαι καλά, στο πάρκο αντε να την έβαλα ένα μήνα!! Την περίοδο δηλαδή που κάθονται και μπούσουλανε! Πιανοταν από τα τοιχώματα και πήγαινε γύρω γύρω και περπατησε 11 μηνων! Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλό για μένα τελικά!! Χαχαχα!! Συγκοιμηση κάναμε αρχικά να κοιμάται πάνω μου,κάτι το οποίο δεν στο εύχομαι! Εμένα δεν κοιμόταν αλλιώς! Ευτυχώς κράτησε κανα 20ημερο. Μετά σε λίκνο δίπλα μου και μέρα τους 6 μηνες στο κρεβάτι μαζί. Όλα αυτά ισχύουν βέβαια για το δικό μου παιδί και τα δικά του γούστα καθώς δεν έκανα καμία παρέμβαση. Δε με κούρασε ως σύνολο γιατί δεν ξυπνουσε πάνω από 2 φορές,οπότε ο ύπνος δε μου έλειψε εκτός από τις πρώτες μέρες φυσικά! Υπάρχουν περιπτώσεις βέβαια που ξυπνάνε ανά μια ώρα και λιγότερο και ξανακοιμουνται μετά από 1-2 ώρες! Και η μαμά να δουλεύει το πρωί. Ε,εκεί δε νομίζω να άντεχα!! Πας αναλογα το παιδί αλλά και τα δεδομένα σου!! Θα το δεις στην πράξη! Εγώ την είχα απορρίψει τη συγκοιμηση πριν γεννήσω!! Και ήμουν σίγουρη 100% για την επιλογή μου!! Χαχαχα!!

Έχεις δίκιο. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό. Τι όμορφο που "άκουσες" το μωρό σου και δεν έκανες καμία παρέμβαση! Κι εγώ θα ήθελα να το ακολουθήσω σε αυτά που θα θέλει που τελικά θα είναι αυτά που θα έχει ανάγκη. Ανυπομονώ να γνωρίσω τι του αρέσει και τι όχι. 

Βέβαια με προβληματίζουν πολύ τα ενδεχόμενα ξενύχτια. Λατρεύω τον ύπνοοοο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα ξύπνησα με έναν πόνο στην κοιλια και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το έντερο η όχι... Πονάει δηλαδή και χαμηλά αλλά και γενικά! 

Και επίσης το μωρό κλωτσάει αρκετά χαμηλά... Λέτε να είναι από αυτό;; Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Το ένα είναι "Η λύση στο πρόβλημα του ύπνου για νεογέννητα χωρίς δάκρυα", της Elizabeth Pantley, Εκδόσεις Ευζην

Το άλλο είναι "Ήρεμος ύπνος", της Σαρα Οκγουελ - Σμιθ, εκδόσεις Μίνωας. 

Διαβάζοντας τα με βοήθησε να καταλάβω τα μωρά και τις ανάγκες τους. Τώρα ξέρω περίπου τι να περιμένω και πώς είναι καλύτερο γι' αυτά να ανταποκρίνομαι. Βέβαια δε θα είναι εύκολο. 

Επίσης βρήκα μια ομάδα στο facebook που έχει δωρεάν υλικό για τον ύπνο στα αρχεία της. Λέγεται "Ύπνος και παιδιά"

Τέλος, βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ως μέλλουσα μαμά και ως παιδαγωγός το "Οι πρώτες δεξιότητες του μωρού", της Miriam Stoppard, Εκδόσεις Σαββάλας.

Ουσιαστικά είναι ένα εύχρηστο εγχειρίδιο με μικρές δραστηριότητες - παιχνίδια που μπορούμε να κάνουμε με το μωρό μας κάθε μήνα από τη γέννηση του βοηθώντας το στην ολόπλευρη ανάπτυξή του. 

Έχεις δίκιο. Το κάθε παιδί είναι μοναδικό. Τι όμορφο που "άκουσες" το μωρό σου και δεν έκανες καμία παρέμβαση! Κι εγώ θα ήθελα να το ακολουθήσω σε αυτά που θα θέλει που τελικά θα είναι αυτά που θα έχει ανάγκη. Ανυπομονώ να γνωρίσω τι του αρέσει και τι όχι. 

Βέβαια με προβληματίζουν πολύ τα ενδεχόμενα ξενύχτια. Λατρεύω τον ύπνοοοο....

Και λάθη θα γίνουν και εκπτώσεις!! Το θέμα είναι να είσαι ενημερωμένη και να κάνεις όσα περισσότερα ΜΠΟΡΕΊΣ προς τη θετική κατεύθυνση! Μην ξεπεράσεις το όριά σου!! Τα μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα!! Πάντως θα δεις ότι έχεις δυνάμεις που δεν μπορούσες να φανταστείς!! Και θα κανεις πράγματα που δεν πίστευες ότι θα κάνεις! Πχ εγώ ήμουν πολύ υποχόνδρια!! Με ένα απολυμαντικό στο χέρι! Μ ενα 2χρονο δεν μπορώ και δεν πρέπει να είμαι έτσι!! Το έχω βελτιωσει σ ένα πολύ σημαντικό βαθμό!! Το ξέρεις ότι έχω κάτσει πλεον πολλές φορες σε παγκακι που δεν έχω σκουπίσει πριν ;; χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Polly1 είπε:

Και λάθη θα γίνουν και εκπτώσεις!! Το θέμα είναι να είσαι ενημερωμένη και να κάνεις όσα περισσότερα ΜΠΟΡΕΊΣ προς τη θετική κατεύθυνση! Μην ξεπεράσεις το όριά σου!! Τα μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα!! Πάντως θα δεις ότι έχεις δυνάμεις που δεν μπορούσες να φανταστείς!! Και θα κανεις πράγματα που δεν πίστευες ότι θα κάνεις! Πχ εγώ ήμουν πολύ υποχόνδρια!! Με ένα απολυμαντικό στο χέρι! Μ ενα 2χρονο δεν μπορώ και δεν πρέπει να είμαι έτσι!! Το έχω βελτιωσει σ ένα πολύ σημαντικό βαθμό!! Το ξέρεις ότι έχω κάτσει πλεον πολλές φορες σε παγκακι που δεν έχω σκουπίσει πριν ;; χαχαχα!!!

Και εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι με το σπίτι! Θέλω να τα βλέπω όλα στην εντέλεια ούτε ένα ψίχουλο κάτω....τι θα κάνω??? Λες να καταφέρω να το ξεπεράσω και εγώ??? Μακάρι!!! Το μόνο που θέλω να γεννηθεί καλά το μωράκι και το σπίτι το τελευταίο!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Και εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι με το σπίτι! Θέλω να τα βλέπω όλα στην εντέλεια ούτε ένα ψίχουλο κάτω....τι θα κάνω??? Λες να καταφέρω να το ξεπεράσω και εγώ??? Μακάρι!!! Το μόνο που θέλω να γεννηθεί καλά το μωράκι και το σπίτι το τελευταίο!!!

Αν μπορουσα να βγάλω φώτο το σπιτι τωρα.... παίρνεις όρκο ότι έχει μπει ληστής! Σφουγγαριζα χθες 11 το βράδυ!! Λείπει η μαμα και εγώ δεν άντεξα άλλο. Κουράστηκα όμως!! Φυσικά και θα το ξεπερασεις και εννοείται το σπίτι θα είναι το τελευταίο! Και να ζητάμε βοήθεια από όπου μπορεί να έρθει!! Και μιας και μιλάμε για αυτά,έχει πάρει καμία σκούπα ρομπότ που σφουγγαριζει κιολας;;

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...