Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Ne enoite kai egw xerome p ixarxoun enalaxtikes lisis gia tin ipogonimotita .. apla kseris den einai mono i anamoni psixofthora einai kai to oti prp na mpis se diadikasia eksosomatikis afto kai an einai anipofora dld den pisteva pote oti tha xriasto na peraso apo afti tin diadikasia kai niotho kapos.. oles to viosame pistevo .. alla an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelontas kai mi.. euxaristo gia tin apantisi sou ☺️

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Ne akrivos se aftin tin fasi vriskome tis arnisis oti oloi mporoun kai emis oxi kai kapos erxete to parapono .. an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelw polli na kano ena moro an me aksiosi o theos vevea .. euxaristo polli gia tis simvouli su ☺️

      14 minutes ago, Jamie said:

      κοριτσι μου καλησπερα επειδη ειχα βρεθει στην θεση σου ακριβως πριν λιγα χρονια εχοντας πολυκυστικες αλλα ελαφριας μορφης συνδρομο και ο συζυγος προβλημα με το σπερμα η γνωμη μου ειναι να προχωρησεις σε εξωσωματικη και εμενα τα ιδια ποσοστα μου εδιναν και επιασα με την πρωτη φορα(ειναι βεβαια κ θεμα τυχης)και τωρα κοιταω το γιο μου και δεν το μετανιωνω καθολου.Σιγουρα βεβαια να κανεις αυτο που νιωθεις εσυ πιο ανετα γιατι ειναι δικο σου το σωμα και μονο εσυ εχεις λογο πανω σε αυτο.Δεν ειναι και τοσο φοβερη σαν διαδικασια φαντασου θα πηγαινα παλι με χαρα αν ηθελα δευτερο!!ευχομαι να πανε ολα καλα με οτι αποφασισεις!!

      Ne tha sizitiso kalitera me ton sizigo mou kai tha doume ti tha apofasisoume .. alla nomizo tha pame akoma mia fora gia spermatexisi dipli aftin tin fora kai an den petixi tha proxorisoume me eksosomatiki .. o theos na sas exei kala euxaristo gia tis sivoule su .. tha sas enimeroso gia oti apofasiso. ☺️

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Όπως τα λες είναι τα πράγματα. Απορώ πώς κάποιες γυναίκες μπορούν και δουλεύουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ακόμα κι αν έχουν μια κύηση χωρίς απρόοπτα είναι μία απαιτητική περίοδος για το σώμα και τη ψυχή της γυναίκας που χρειάζεται ηρεμία και χαλαρούς ρυθμούς. 

Εγώ αυτό δεν το ήξερα ούτε μπορούσα να το καταλάβω μέχρι να μείνω έγκυος. Ούσα έγκυος τους πρώτους μήνες της κύησης με το ζόρι πήγαινα στη δουλειά και για να ανταποκριθώ μόνο κοιμόμουν και δούλευα. Ευτυχώς ο γιατρός μου μου σύστησε αυστηρά να πάρω άδεια για να μην κολλήσω κάποια παιδική ασθένεια και κινδυνεψουμε.  Τον 4ο μήνα αισθάνθηκα για λίγο ότι θα μπορούσα να βγάλω τη μέρα στη δουλειά σε περίπτωση που εργαζομουν. 

Και γενικά (αν εξαιρέσεις τη χοάνη στον τράχηλο που προέκυψε) δεν είχα τόσο έντονα συμπτώματα όσο έχουν άλλες γυναίκες. 

Οι περισσότεροι γιατροί σου λένε στην αρχή ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά εγώ λέω ότι δεν παύει να είναι εγκυμοσύνη και έχουμε ανάγκη από φροντίδα. 

Η πεποίθηση ότι πρέπει να είμαστε ρομπότ και μόνο εμείς πρέπει να φροντίζουμε την οικογένεια χρειάζεται να σταματήσει! 

Κι εγώ έχω πρωινή υπόταση σχεδόν μέρα παρά μέρα που με καθηλώνει στο κρεβάτι. Κάνεις κάτι γι'αυτό; Εγώ θα το συζητήσω από κοντά την Πέμπτη με το γιατρό μου. 

Η πεποίθηση ότι μόνο εμείς πρέπει να φροντίζουμε την οικογένεια πρέπει να σταματήσει, ανεξάρτητα από το αν είμαστε έγκυοι ή όχι.

Κατά τα άλλα, η κάθε γυναίκα και η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Εγώ ξέρω ότι αν δε δούλευα, θα είχα τεράστιο ψυχολογικό θέμα. Και έχοντας περάσει και επιλοχειο την πρώτη φορά, θυμάμαι ότι ένιωσα ξανά άνθρωπος μόνο όταν ξαναγύρισα στη δουλειά. 

Γενικά όμως, η κάθε μαμά και η κάθε οικογένεια πρέπει να κάνει αυτό που νομίζει καλύτερα. Για παράδειγμα, εγώ δεν είχα ποτέ βοήθεια από πουθενά, και έμαθα έτσι. Αν είχα, από τη μια θα ένιωθα καλύτερα. Από την άλλη, όμως, θα ένιωθα τεράστια πίεση να έχω τη μαμά και την πεθερά μέσα στα πόδια μου. 

Αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχει αγάπη, κατανόηση και σεβασμός ανάμεσα στους ανθρώπους. Έχω βαρεθεί το έργο των διαμαχών ανάμεσα σε μαμάδες νοικοκυρές, και μαμάδες καριερίστες. Μαμάδες που θηλάζουν και μαμάδες που δίνουν φόρμουλα. Μαμάδες που κάνουν συγκοίμηση και μαμάδες που βάζουν τα μωρά στο δωμάτιό τους από την πρώτη μέρα. Ειρήνη υμίν. Η πραγματικότητα που ζούμε είναι ήδη αρκετά δύσκολη, χωρίς να τσακωνόμαστε μεταξύ μας...

ΥΓ: Οι σκέψεις μου είναι γενικές, και δεν αφορούν θέμα που προέκυψε εδώ. Μάλλον πρόκειται για κατάλοιπα της πρώτης εγκυμοσύνης και λοχείας...

 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

@iwanna24 καλημέρα κορίτσι μου!! Πώς είσαι?? Να σε ρωτήσω για την παραγγελία από το shein? Με κάρτα παρηγγειλες? Θέλω και εγώ να παραγγείλω αλλά συνήθως τα παίρνω μα αντικαταβολή αλλά επειδή δεν έχει φοβάμαι να δώσω κάρτα! Την προπληρωμενη κάρτα από πού την παίρνεις? Από τράπεζες?

Εγώ παρήγγειλα με κάρτα ναι ...είναι απόλυτα ασφαλές πάντως. Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Κορίτσια μου, ήρθαν τα ρούχα από shein. Είναι όλα ακριβώς όπως στις φωτογραφίες. Νούμερα τέλεια...

Εγώ φοράω small σε όλα και είναι άνετα...

Έκαναν δέκα μέρες...

Πήρα ένα τέλειο νυχτικό, 7 ευρώ και ένα άλλο σορτσάκι με μπλουζάκι 12 ευρώ...επίσης, πολύ όμορφα.

Αξίζουν μια χαρά.

Για τη μικρή είχα πάρει ένα φορμακι έτσι για το καλό και είναι επίσης μια χαρά...

Εγώ λέω να το έχετε υπόψιν.

Στην πρώτη κύηση είχα δώσει 80 ευρώ μόνο για τα νυχτικά...τσάμπα λεφτά ειλικρινά.

 

Λες δηλαδή, να σταματήσει και εμένα να πέφτει ρε αγάπη;

Τελευταία μέτρηση είχα 28.

Θα το δούμε ξανά την άλλη εβδομάδα. 

Παρήγγειλα κι εγώ κάποια νυχτικά απο το shein και κάποια πράγματα για τα μωρά και τα περιμένω. Όλη την εγκυμοσύνη και ότι ρούχα πήρα ηταν απο εκει και τα ευχαριστήθηκα!

13 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Όπως τα λες είναι τα πράγματα. Απορώ πώς κάποιες γυναίκες μπορούν και δουλεύουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Ακόμα κι αν έχουν μια κύηση χωρίς απρόοπτα είναι μία απαιτητική περίοδος για το σώμα και τη ψυχή της γυναίκας που χρειάζεται ηρεμία και χαλαρούς ρυθμούς. 

Εγώ αυτό δεν το ήξερα ούτε μπορούσα να το καταλάβω μέχρι να μείνω έγκυος. Ούσα έγκυος τους πρώτους μήνες της κύησης με το ζόρι πήγαινα στη δουλειά και για να ανταποκριθώ μόνο κοιμόμουν και δούλευα. Ευτυχώς ο γιατρός μου μου σύστησε αυστηρά να πάρω άδεια για να μην κολλήσω κάποια παιδική ασθένεια και κινδυνεψουμε.  Τον 4ο μήνα αισθάνθηκα για λίγο ότι θα μπορούσα να βγάλω τη μέρα στη δουλειά σε περίπτωση που εργαζομουν. 

Και γενικά (αν εξαιρέσεις τη χοάνη στον τράχηλο που προέκυψε) δεν είχα τόσο έντονα συμπτώματα όσο έχουν άλλες γυναίκες. 

Οι περισσότεροι γιατροί σου λένε στην αρχή ότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά εγώ λέω ότι δεν παύει να είναι εγκυμοσύνη και έχουμε ανάγκη από φροντίδα. 

Η πεποίθηση ότι πρέπει να είμαστε ρομπότ και μόνο εμείς πρέπει να φροντίζουμε την οικογένεια χρειάζεται να σταματήσει! 

Κι εγώ έχω πρωινή υπόταση σχεδόν μέρα παρά μέρα που με καθηλώνει στο κρεβάτι. Κάνεις κάτι γι'αυτό; Εγώ θα το συζητήσω από κοντά την Πέμπτη με το γιατρό μου. 

Εγώ πλέον απορώ πως μπορούσα κι έβγαζα την δουλεια (η οποία είναι πολύ απαιτητική) με τόσες αναγούλες που είχα και υπνηλία, όμως τότε δεν σκεφτόμουν καθόλου να σταματήσω, νόμιζα ότι θα τρελαθώ στο σπίτι. Ευτυχώς ο άντρας μου έκανε τα πάντα κι έκανα κι εγώ αυτό που λες, μόνο ύπνος και δουλειά.

Σταμάτησα στα μέσα του 6ου σε δίδυμη κύηση και αφού πια με έπιαναν ημικρανίες κάθε φορά που πήγαινα, μέχρι στιγμής δεν μου έχιε λείψει καθόλου, χρειαζόμουν ξεκούραση.

13 ώρες πρίν, Νικολέτα 29 είπε:

Δύσκολο πράγμα η αϋπνίες. Εγώ είχα στο 1ο τρίμηνο και τώρα ξεκινάνε πάλι σιγά - σιγά. 

Έχεις και δύο σκυλάκια στο σπίτι; Τι ωραία! Κάνετε κάτι για να τα προετοιμάσετε για τον ερχομό του μωρού;

Εμείς έχουμε ένα σκυλάκι 11 μηνών που εδώ κι ένα μήνα άρχισε να γαβγίζει παρά πολύ και έχει και ευαισθησία στους ήχους. Ξεκινήσαμε θετική εκπαίδευση στην οποία ανταποκρίνεται αλλά έχουμε δρόμο ακόμα... Τώρα με τη βοήθεια του εκπαιδευτή θα ξεκινήσουμε να τον προετοιμάζουμε για το μωράκι...

Με ανησυχεί πολύ αυτό το θέμα... Ελπίζω να έχουμε μια αρμονική συμβίωση...

 

Έχουμε ένα αρσενικό ροτβαιλερ, ένα μικρόσωμο τυπου γιορκσαιρ και έναν γάτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κάνει κάποια φοβερή προετοιμασία, πέρα του ότι κλείσαμε το crate του αρσενικού γιατι πλέον δεν θα χωράει ώστε να συνηθίζει. Φοβάμαι πιο πολύ το μικρόσωμο η αλήθεια είναι αλλά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν είναι καθόλου κακομαθημένη και μας ακούει απόλυτα, όπως και ο αρσενικός είναι πλήρως εκπαιδευμένος. Βλέποντας και κάνοντας.

Σίγουρα δεν πρέπει να τα αφήνουμε πότε μόνα τους χωρίς επιτήρηση και για μένα σημαντικό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε ότι κι αν έρθει γιατί είναι και αυτά μέλη της οικογένειάς μας. Γιατί μου λένε πράγματα τύπου βγάλε το ροτ στον κήπο θα σου φάει τα παιδιά και γίνομαι έξαλλη.

Είναι πολύ καλό που έχετε εκπαιδευτή να σας κατευθύνει και μη σταματήσετε την εκπαίδευση μέχρι να νιώσετε και εσείς σίγουροι. Εμένα δεν είναι νεούδια, ο αρσενικός είναι 7.5 χρονών και το πατσαβουράκι είναι 8 οπότε έχουμε περάσει τις κουταβίσιες και νεανικές τρέλες εδώ και χρόνια.

1 ώρα πρίν, Xrisaaaaaa είπε:

@iwanna24 καλημέρα κορίτσι μου!! Πώς είσαι?? Να σε ρωτήσω για την παραγγελία από το shein? Με κάρτα παρηγγειλες? Θέλω και εγώ να παραγγείλω αλλά συνήθως τα παίρνω μα αντικαταβολή αλλά επειδή δεν έχει φοβάμαι να δώσω κάρτα! Την προπληρωμενη κάρτα από πού την παίρνεις? Από τράπεζες?

Έχω κάνει πολλές αγορές απο το shein με την κανονική μου κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι είναι ασφαλές σαιτ. Αν θες προπληρωμένη νομίζω από τράπεζα θα βγάλεις.

 

Καλημέρα σε όλες! Πήγαμε χθες στον γιατρό, όλα καλά, απο 1500γρ η κάθε μια (29+4 εβδομάδες), είναι και οι 2 με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω. 1η φορά μου μέτρησε και τον τράχηλο κολπικά, απο 4 κατέβηκε στο 3,3 αλλα μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Η αμοιβή του είναι στα 2000 και της μαιας στα 400, για τις τιμες του Μητέρα μου είπε ότι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού γιατι τώρα είναι στις μέρες που θα τις αυξήσουν.

Για το μαιευτήριο μου είπαν να έχω μαζί μου ρούχα εξόδου για τα μωρά, λίγα πανάκια αγκαλιάς, σαγιονάρες για να μην κάνω μπάνιο ξυπόλυτη, προσωπικά είδη (οδοντοβουρτσα, ενυδατική κλπ), νυχτικά καλύτερα λόγω καισαρικής, λανολίνη για τις θηλές, σουτιέν θηλασμού, μου είπε καλύτερα κοχύλια για το στήθος και όχι επιθέματα γιατί κολλάνε πάνω στην θηλή. Επίσης μου είπε στο μαιευτήριο ότι έχουν πολύ μεγάλες σερβιέτες που είναι χρήσιμες τις πρώτες 2 μέρες αλλα μετά δεν θα έχω τόσο αίμα οπότε να πάρω και ένα πακέτο night σερβιέτες να έχω μαζί μου. (όλα αυτά για καισαρική)

Μου είπε η μαία να πάρω εσώρουχα ψηλά και όχι κοντοκάβαλα γιατι θα ακουμπάνε κατευθείαν πάνω στην τομή. Κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας τι βολεύει να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα.

Για τις αυπνίες μου είπε να πάρω βαλεριάνα, πήρα σε χάπια και με βοήθησε να κοιμηθώ καλύτερα. Επίσης με άφησε να κάνω και μπάνιο, δεν ρώτησα για θάλασσα αλλά για την πισίνα της θείας μου που είναι πεντακάθαρη.

Έκλεισα και για doppler σε περίπου 2 εβδομάδες, κοντεύει ο καιρός κορίτσια! Εσείς τι κάνετε; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Didimaki13 είπε:

Παρήγγειλα κι εγώ κάποια νυχτικά απο το shein και κάποια πράγματα για τα μωρά και τα περιμένω. Όλη την εγκυμοσύνη και ότι ρούχα πήρα ηταν απο εκει και τα ευχαριστήθηκα!

Εγώ πλέον απορώ πως μπορούσα κι έβγαζα την δουλεια (η οποία είναι πολύ απαιτητική) με τόσες αναγούλες που είχα και υπνηλία, όμως τότε δεν σκεφτόμουν καθόλου να σταματήσω, νόμιζα ότι θα τρελαθώ στο σπίτι. Ευτυχώς ο άντρας μου έκανε τα πάντα κι έκανα κι εγώ αυτό που λες, μόνο ύπνος και δουλειά.

Σταμάτησα στα μέσα του 6ου σε δίδυμη κύηση και αφού πια με έπιαναν ημικρανίες κάθε φορά που πήγαινα, μέχρι στιγμής δεν μου έχιε λείψει καθόλου, χρειαζόμουν ξεκούραση.

Έχουμε ένα αρσενικό ροτβαιλερ, ένα μικρόσωμο τυπου γιορκσαιρ και έναν γάτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κάνει κάποια φοβερή προετοιμασία, πέρα του ότι κλείσαμε το crate του αρσενικού γιατι πλέον δεν θα χωράει ώστε να συνηθίζει. Φοβάμαι πιο πολύ το μικρόσωμο η αλήθεια είναι αλλά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν είναι καθόλου κακομαθημένη και μας ακούει απόλυτα, όπως και ο αρσενικός είναι πλήρως εκπαιδευμένος. Βλέποντας και κάνοντας.

Σίγουρα δεν πρέπει να τα αφήνουμε πότε μόνα τους χωρίς επιτήρηση και για μένα σημαντικό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε ότι κι αν έρθει γιατί είναι και αυτά μέλη της οικογένειάς μας. Γιατί μου λένε πράγματα τύπου βγάλε το ροτ στον κήπο θα σου φάει τα παιδιά και γίνομαι έξαλλη.

Είναι πολύ καλό που έχετε εκπαιδευτή να σας κατευθύνει και μη σταματήσετε την εκπαίδευση μέχρι να νιώσετε και εσείς σίγουροι. Εμένα δεν είναι νεούδια, ο αρσενικός είναι 7.5 χρονών και το πατσαβουράκι είναι 8 οπότε έχουμε περάσει τις κουταβίσιες και νεανικές τρέλες εδώ και χρόνια.

Έχω κάνει πολλές αγορές απο το shein με την κανονική μου κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι είναι ασφαλές σαιτ. Αν θες προπληρωμένη νομίζω από τράπεζα θα βγάλεις.

 

Καλημέρα σε όλες! Πήγαμε χθες στον γιατρό, όλα καλά, απο 1500γρ η κάθε μια (29+4 εβδομάδες), είναι και οι 2 με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω. 1η φορά μου μέτρησε και τον τράχηλο κολπικά, απο 4 κατέβηκε στο 3,3 αλλα μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Η αμοιβή του είναι στα 2000 και της μαιας στα 400, για τις τιμες του Μητέρα μου είπε ότι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού γιατι τώρα είναι στις μέρες που θα τις αυξήσουν.

Για το μαιευτήριο μου είπαν να έχω μαζί μου ρούχα εξόδου για τα μωρά, λίγα πανάκια αγκαλιάς, σαγιονάρες για να μην κάνω μπάνιο ξυπόλυτη, προσωπικά είδη (οδοντοβουρτσα, ενυδατική κλπ), νυχτικά καλύτερα λόγω καισαρικής, λανολίνη για τις θηλές, σουτιέν θηλασμού, μου είπε καλύτερα κοχύλια για το στήθος και όχι επιθέματα γιατί κολλάνε πάνω στην θηλή. Επίσης μου είπε στο μαιευτήριο ότι έχουν πολύ μεγάλες σερβιέτες που είναι χρήσιμες τις πρώτες 2 μέρες αλλα μετά δεν θα έχω τόσο αίμα οπότε να πάρω και ένα πακέτο night σερβιέτες να έχω μαζί μου. (όλα αυτά για καισαρική)

Μου είπε η μαία να πάρω εσώρουχα ψηλά και όχι κοντοκάβαλα γιατι θα ακουμπάνε κατευθείαν πάνω στην τομή. Κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας τι βολεύει να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα.

Για τις αυπνίες μου είπε να πάρω βαλεριάνα, πήρα σε χάπια και με βοήθησε να κοιμηθώ καλύτερα. Επίσης με άφησε να κάνω και μπάνιο, δεν ρώτησα για θάλασσα αλλά για την πισίνα της θείας μου που είναι πεντακάθαρη.

Έκλεισα και για doppler σε περίπου 2 εβδομάδες, κοντεύει ο καιρός κορίτσια! Εσείς τι κάνετε; 

Μπράβο σου!! Τέλεια!! Με το καλό τα μωράκια σου .εγώ πάντως κορίτσια μέχρι στιγμής είμαι σχετικά καλά και με τον ύπνο ούτε πόνους έχω ούτε τίποτα!!! Μόνο λίγο με πικριλες και αναγουλες ζοριζομαι αλλά μια χαρά! Πάντως ρε κορίτσια πολλοί δεν με καταλαβαίνουν ότι είμαι έγκυος όταν φοράω φούτερ μόνο με τα στενά που φοράω... έλεος δλδ .θα γεννήσω και κανείς δεν θα πάρει χαμπάρι!(

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Didimaki13 είπε:

Παρήγγειλα κι εγώ κάποια νυχτικά απο το shein και κάποια πράγματα για τα μωρά και τα περιμένω. Όλη την εγκυμοσύνη και ότι ρούχα πήρα ηταν απο εκει και τα ευχαριστήθηκα!

Εγώ πλέον απορώ πως μπορούσα κι έβγαζα την δουλεια (η οποία είναι πολύ απαιτητική) με τόσες αναγούλες που είχα και υπνηλία, όμως τότε δεν σκεφτόμουν καθόλου να σταματήσω, νόμιζα ότι θα τρελαθώ στο σπίτι. Ευτυχώς ο άντρας μου έκανε τα πάντα κι έκανα κι εγώ αυτό που λες, μόνο ύπνος και δουλειά.

Σταμάτησα στα μέσα του 6ου σε δίδυμη κύηση και αφού πια με έπιαναν ημικρανίες κάθε φορά που πήγαινα, μέχρι στιγμής δεν μου έχιε λείψει καθόλου, χρειαζόμουν ξεκούραση.

Έχουμε ένα αρσενικό ροτβαιλερ, ένα μικρόσωμο τυπου γιορκσαιρ και έναν γάτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κάνει κάποια φοβερή προετοιμασία, πέρα του ότι κλείσαμε το crate του αρσενικού γιατι πλέον δεν θα χωράει ώστε να συνηθίζει. Φοβάμαι πιο πολύ το μικρόσωμο η αλήθεια είναι αλλά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν είναι καθόλου κακομαθημένη και μας ακούει απόλυτα, όπως και ο αρσενικός είναι πλήρως εκπαιδευμένος. Βλέποντας και κάνοντας.

Σίγουρα δεν πρέπει να τα αφήνουμε πότε μόνα τους χωρίς επιτήρηση και για μένα σημαντικό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε ότι κι αν έρθει γιατί είναι και αυτά μέλη της οικογένειάς μας. Γιατί μου λένε πράγματα τύπου βγάλε το ροτ στον κήπο θα σου φάει τα παιδιά και γίνομαι έξαλλη.

Είναι πολύ καλό που έχετε εκπαιδευτή να σας κατευθύνει και μη σταματήσετε την εκπαίδευση μέχρι να νιώσετε και εσείς σίγουροι. Εμένα δεν είναι νεούδια, ο αρσενικός είναι 7.5 χρονών και το πατσαβουράκι είναι 8 οπότε έχουμε περάσει τις κουταβίσιες και νεανικές τρέλες εδώ και χρόνια.

Έχω κάνει πολλές αγορές απο το shein με την κανονική μου κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι είναι ασφαλές σαιτ. Αν θες προπληρωμένη νομίζω από τράπεζα θα βγάλεις.

 

Καλημέρα σε όλες! Πήγαμε χθες στον γιατρό, όλα καλά, απο 1500γρ η κάθε μια (29+4 εβδομάδες), είναι και οι 2 με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω. 1η φορά μου μέτρησε και τον τράχηλο κολπικά, απο 4 κατέβηκε στο 3,3 αλλα μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Η αμοιβή του είναι στα 2000 και της μαιας στα 400, για τις τιμες του Μητέρα μου είπε ότι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού γιατι τώρα είναι στις μέρες που θα τις αυξήσουν.

Για το μαιευτήριο μου είπαν να έχω μαζί μου ρούχα εξόδου για τα μωρά, λίγα πανάκια αγκαλιάς, σαγιονάρες για να μην κάνω μπάνιο ξυπόλυτη, προσωπικά είδη (οδοντοβουρτσα, ενυδατική κλπ), νυχτικά καλύτερα λόγω καισαρικής, λανολίνη για τις θηλές, σουτιέν θηλασμού, μου είπε καλύτερα κοχύλια για το στήθος και όχι επιθέματα γιατί κολλάνε πάνω στην θηλή. Επίσης μου είπε στο μαιευτήριο ότι έχουν πολύ μεγάλες σερβιέτες που είναι χρήσιμες τις πρώτες 2 μέρες αλλα μετά δεν θα έχω τόσο αίμα οπότε να πάρω και ένα πακέτο night σερβιέτες να έχω μαζί μου. (όλα αυτά για καισαρική)

Μου είπε η μαία να πάρω εσώρουχα ψηλά και όχι κοντοκάβαλα γιατι θα ακουμπάνε κατευθείαν πάνω στην τομή. Κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας τι βολεύει να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα.

Για τις αυπνίες μου είπε να πάρω βαλεριάνα, πήρα σε χάπια και με βοήθησε να κοιμηθώ καλύτερα. Επίσης με άφησε να κάνω και μπάνιο, δεν ρώτησα για θάλασσα αλλά για την πισίνα της θείας μου που είναι πεντακάθαρη.

Έκλεισα και για doppler σε περίπου 2 εβδομάδες, κοντεύει ο καιρός κορίτσια! Εσείς τι κάνετε; 

Μπράβο υπέροχα τα μωράκια σου!εγώ έκανα καισαρική στο πρώτο όντως με βόλεψαν οι νυχτικιές από μέσα στην κλινική τα εσώρουχα μιας χρήσης κ είχα αγοράσει σερβιετες λοχειας που φορούσα μετά κ στο σπίτι!εγώ είχα πολύ αίμα αρκετή ροή!για επιθέματα είχα τα απλά τα κανονικά όχι κοχύλια!επίσης άρχισε να τρέχει γάλα το στήθος την 7 μέρα του θηλασμού!εσώρουχα είχα ένα νούμερο μεγαλύτερο απ' αυτό που φορουσα προ κύησης!κ όντως η λανολινη φοβερή για τις θηλες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Εγώ παρήγγειλα με κάρτα ναι ...είναι απόλυτα ασφαλές πάντως. Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι...

 

Ναι θα παραγγείλω απλά για το νούμερο δεν ξέρω ακριβώς! Θα πάρω ότι και στα κανονικά μου

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Didimaki13 είπε:

Παρήγγειλα κι εγώ κάποια νυχτικά απο το shein και κάποια πράγματα για τα μωρά και τα περιμένω. Όλη την εγκυμοσύνη και ότι ρούχα πήρα ηταν απο εκει και τα ευχαριστήθηκα!

Εγώ πλέον απορώ πως μπορούσα κι έβγαζα την δουλεια (η οποία είναι πολύ απαιτητική) με τόσες αναγούλες που είχα και υπνηλία, όμως τότε δεν σκεφτόμουν καθόλου να σταματήσω, νόμιζα ότι θα τρελαθώ στο σπίτι. Ευτυχώς ο άντρας μου έκανε τα πάντα κι έκανα κι εγώ αυτό που λες, μόνο ύπνος και δουλειά.

Σταμάτησα στα μέσα του 6ου σε δίδυμη κύηση και αφού πια με έπιαναν ημικρανίες κάθε φορά που πήγαινα, μέχρι στιγμής δεν μου έχιε λείψει καθόλου, χρειαζόμουν ξεκούραση.

Έχουμε ένα αρσενικό ροτβαιλερ, ένα μικρόσωμο τυπου γιορκσαιρ και έναν γάτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κάνει κάποια φοβερή προετοιμασία, πέρα του ότι κλείσαμε το crate του αρσενικού γιατι πλέον δεν θα χωράει ώστε να συνηθίζει. Φοβάμαι πιο πολύ το μικρόσωμο η αλήθεια είναι αλλά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν είναι καθόλου κακομαθημένη και μας ακούει απόλυτα, όπως και ο αρσενικός είναι πλήρως εκπαιδευμένος. Βλέποντας και κάνοντας.

Σίγουρα δεν πρέπει να τα αφήνουμε πότε μόνα τους χωρίς επιτήρηση και για μένα σημαντικό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε ότι κι αν έρθει γιατί είναι και αυτά μέλη της οικογένειάς μας. Γιατί μου λένε πράγματα τύπου βγάλε το ροτ στον κήπο θα σου φάει τα παιδιά και γίνομαι έξαλλη.

Είναι πολύ καλό που έχετε εκπαιδευτή να σας κατευθύνει και μη σταματήσετε την εκπαίδευση μέχρι να νιώσετε και εσείς σίγουροι. Εμένα δεν είναι νεούδια, ο αρσενικός είναι 7.5 χρονών και το πατσαβουράκι είναι 8 οπότε έχουμε περάσει τις κουταβίσιες και νεανικές τρέλες εδώ και χρόνια.

Έχω κάνει πολλές αγορές απο το shein με την κανονική μου κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να φοβασαι είναι ασφαλές σαιτ. Αν θες προπληρωμένη νομίζω από τράπεζα θα βγάλεις.

 

Καλημέρα σε όλες! Πήγαμε χθες στον γιατρό, όλα καλά, απο 1500γρ η κάθε μια (29+4 εβδομάδες), είναι και οι 2 με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω. 1η φορά μου μέτρησε και τον τράχηλο κολπικά, απο 4 κατέβηκε στο 3,3 αλλα μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Η αμοιβή του είναι στα 2000 και της μαιας στα 400, για τις τιμες του Μητέρα μου είπε ότι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού γιατι τώρα είναι στις μέρες που θα τις αυξήσουν.

Για το μαιευτήριο μου είπαν να έχω μαζί μου ρούχα εξόδου για τα μωρά, λίγα πανάκια αγκαλιάς, σαγιονάρες για να μην κάνω μπάνιο ξυπόλυτη, προσωπικά είδη (οδοντοβουρτσα, ενυδατική κλπ), νυχτικά καλύτερα λόγω καισαρικής, λανολίνη για τις θηλές, σουτιέν θηλασμού, μου είπε καλύτερα κοχύλια για το στήθος και όχι επιθέματα γιατί κολλάνε πάνω στην θηλή. Επίσης μου είπε στο μαιευτήριο ότι έχουν πολύ μεγάλες σερβιέτες που είναι χρήσιμες τις πρώτες 2 μέρες αλλα μετά δεν θα έχω τόσο αίμα οπότε να πάρω και ένα πακέτο night σερβιέτες να έχω μαζί μου. (όλα αυτά για καισαρική)

Μου είπε η μαία να πάρω εσώρουχα ψηλά και όχι κοντοκάβαλα γιατι θα ακουμπάνε κατευθείαν πάνω στην τομή. Κορίτσια που έχετε εμπειρία δώστε μου τα φώτα σας τι βολεύει να πάρω γιατί δεν έχω ιδέα.

Για τις αυπνίες μου είπε να πάρω βαλεριάνα, πήρα σε χάπια και με βοήθησε να κοιμηθώ καλύτερα. Επίσης με άφησε να κάνω και μπάνιο, δεν ρώτησα για θάλασσα αλλά για την πισίνα της θείας μου που είναι πεντακάθαρη.

Έκλεισα και για doppler σε περίπου 2 εβδομάδες, κοντεύει ο καιρός κορίτσια! Εσείς τι κάνετε; 

Εγώ έχω κάνει δυο καισαρικές και τα νυχτικά βολευουν γενικά και μετά που πηγαινουμε στο μπάνιο εγώ πήρα και ένα σετακι σορτσακι έτσι να το έχω αλλά και δυο νυχτικά με ρομπιτσα ένα βαμβακερό και ένα σατέν τα θεωρώ φουλ άνετα. Τα κοχυλια τα έχω δει και εγώ αλλά δεν έχω σκοπό να θηλασω πολυ και έτσι δεν θα την κάνω αυτή την αγορά για το μωρό δεν χρειάζεται τίποτα εκτός από σελτεδακια καο κανένα παναλι αγκαλιάς και τα ρουχα που θα βγει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια περί καισαρικής κ επειδή έτσι με κόβω να κάνω κ εγώ, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το ότι θα έχουμε πόνους κτλ είναι λογικό κ επόμενο. Εμένα με καίει άλλο. Το πώς θα απασχολήσω το μυαλό μου για όσο διαρκεί η επέμβαση. Σας μιλούσαν; Περνούσε η ώρα; Δεν νοιώσατε τάση λιποθυμίας πχ λόγω φόβου ή παρενέργειας της επισκληριδίου; 

Και επίσης, θα ήθελα να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό και ας είμαι εγχειρισμένη. Διαβάζω πως είναι εφικτό 100% αλλά με ανησυχεί το αν θα μου φέρνουν το μωρό ώστε να θηλάζει όποτε το ζητάει και το αν θα έχω επαρκές γάλα για τις πρώτες μέρες του. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , VDald είπε:

Κορίτσια περί καισαρικής κ επειδή έτσι με κόβω να κάνω κ εγώ, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το ότι θα έχουμε πόνους κτλ είναι λογικό κ επόμενο. Εμένα με καίει άλλο. Το πώς θα απασχολήσω το μυαλό μου για όσο διαρκεί η επέμβαση. Σας μιλούσαν; Περνούσε η ώρα; Δεν νοιώσατε τάση λιποθυμίας πχ λόγω φόβου ή παρενέργειας της επισκληριδίου; 

Και επίσης, θα ήθελα να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό και ας είμαι εγχειρισμένη. Διαβάζω πως είναι εφικτό 100% αλλά με ανησυχεί το αν θα μου φέρνουν το μωρό ώστε να θηλάζει όποτε το ζητάει και το αν θα έχω επαρκές γάλα για τις πρώτες μέρες του. 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!στην πρώτη σου απορία να σου πω ότι είχα 2-3 μαίες πάνω απ' το κεφάλι μου συν η αναισθησιολογος εννοείτε μιλούσαμε κ δν κατάλαβα πως πέρασε η στιγμή κ μου το δώσαν αγκαλιά!γίνονται όλα γρήγορα!

Για τον θηλασμό αμέσως μόλις μπήκα στο δωμάτιο μου τον φέρανε κ θήλασα!στην αρχή είναι λίγο το γάλα που έχουμε με τις μέρες θα κατέβει!το πρωτογαλα το λεγόμενο πυαρ είναι κίτρινο πιο πηχτουλη!προσφορά κ ζήτηση που λένε!εμείς τον είχαμε όλη μέρα κ νύχτα στο δωμάτιο κ θήλαζα!υποθέτω όμως κ να μην τον έχεις θα στον φέρνουν!να πίνεις αρκετά υγρά βοηθάνε!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VDald είπε:

Κορίτσια περί καισαρικής κ επειδή έτσι με κόβω να κάνω κ εγώ, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το ότι θα έχουμε πόνους κτλ είναι λογικό κ επόμενο. Εμένα με καίει άλλο. Το πώς θα απασχολήσω το μυαλό μου για όσο διαρκεί η επέμβαση. Σας μιλούσαν; Περνούσε η ώρα; Δεν νοιώσατε τάση λιποθυμίας πχ λόγω φόβου ή παρενέργειας της επισκληριδίου; 

Και επίσης, θα ήθελα να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό και ας είμαι εγχειρισμένη. Διαβάζω πως είναι εφικτό 100% αλλά με ανησυχεί το αν θα μου φέρνουν το μωρό ώστε να θηλάζει όποτε το ζητάει και το αν θα έχω επαρκές γάλα για τις πρώτες μέρες του. 

 

Καλε είναι καταπληκτικά εννοείται συζητάς κανονικά εγώ τουλάχιστον περναω πολυ ωραια στο χειρουργείο. Είναι γρήγορη η διαδικασία. Εννοείται θηλαζεις αμέσως και όπως θες εσυ αρκεί να έχεις γάλα δεν έχει να κάνει με την καισαρική δεν το. Αφήνουν νηστικό αν δεν έχεις εσυ να το ταίσεις όμως. Το μωράκι οπότε κλαίει στο φέρνουν εκτός αν θες να το έχεις εσυ συνέχεια και εκείνες το αλλάζουν όταν τις φωνάζεις η το παιρνουν για εξετάσεις Ρουμινγκ λεγετε δηλώνεις ότι το θες μαζί σου συνέχεια. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, marilia35 said:

Καλησπέρα κορίτσι μου!στην πρώτη σου απορία να σου πω ότι είχα 2-3 μαίες πάνω απ' το κεφάλι μου συν η αναισθησιολογος εννοείτε μιλούσαμε κ δν κατάλαβα πως πέρασε η στιγμή κ μου το δώσαν αγκαλιά!γίνονται όλα γρήγορα!

Για τον θηλασμό αμέσως μόλις μπήκα στο δωμάτιο μου τον φέρανε κ θήλασα!στην αρχή είναι λίγο το γάλα που έχουμε με τις μέρες θα κατέβει!το πρωτογαλα το λεγόμενο πυαρ είναι κίτρινο πιο πηχτουλη!προσφορά κ ζήτηση που λένε!εμείς τον είχαμε όλη μέρα κ νύχτα στο δωμάτιο κ θήλαζα!υποθέτω όμως κ να μην τον έχεις θα στον φέρνουν!να πίνεις αρκετά υγρά βοηθάνε!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση ρε αγάπη! Με καθυσηχάζει αρκετά. 

10 minutes ago, Dimi84 said:

Καλε είναι καταπληκτικά εννοείται συζητάς κανονικά εγώ τουλάχιστον περναω πολυ ωραια στο χειρουργείο. Είναι γρήγορη η διαδικασία. Εννοείται θηλαζεις αμέσως και όπως θες εσυ αρκεί να έχεις γάλα δεν έχει να κάνει με την καισαρική δεν το. Αφήνουν νηστικό αν δεν έχεις εσυ να το ταίσεις όμως. Το μωράκι οπότε κλαίει στο φέρνουν εκτός αν θες να το έχεις εσυ συνέχεια και εκείνες το αλλάζουν όταν τις φωνάζεις η το παιρνουν για εξετάσεις Ρουμινγκ λεγετε δηλώνεις ότι το θες μαζί σου συνέχεια. 

Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ πολύ :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι..η μικρή εδώ και κάνα 2 μέρες ναι μεν κινείται την νιώθω αλλά οι κινήσεις δεν είναι τοσο έντονες όσο πριν? Είμαι 27+2. Διάβασα ότι όσο μεγαλώνει περιορίζονται οι κινήσεις! Ισχύει? Εσείς το νιώθετε έντονα? Τα βουναλακια ακόμη δεν άρχισαν, απλά κουνιέται η κοιλιά..έχω ψιλοαγχωθει..

7 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Xrisaaaaaa είπε:

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι..η μικρή εδώ και κάνα 2 μέρες ναι μεν κινείται την νιώθω αλλά οι κινήσεις δεν είναι τοσο έντονες όσο πριν? Είμαι 27+2. Διάβασα ότι όσο μεγαλώνει περιορίζονται οι κινήσεις! Ισχύει? Εσείς το νιώθετε έντονα? Τα βουναλακια ακόμη δεν άρχισαν, απλά κουνιέται η κοιλιά..έχω ψιλοαγχωθει..

Να μην αγχώνεσαι αρκεί να την νιώθεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Dimi84 είπε:

Να μην αγχώνεσαι αρκεί να την νιώθεις 

Ναι τώρα μόλις ξάπλωσα και άρχισε να κάνει λίγο πιο συνεχόμενες κινήσεις.  Γιατί με είχε συνηθίσει αλλιώς να είναι nonstop και μου κακοφαινεται που είναι πιο ήσυχη..μου το είχε κάνει ακόμα μια φορά έτσι για κάνα 2 μέρες και μετά πάλι πήρε μπρος!! μέχρι να γεννησουμε θα τρελαθουμε από το άγχος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ από εμένα!!Σημερα είχα  γιατρό... Όλα τέλεια, ο μικρός συνεχίζει να μεγαλώνει πολύ! 27η βδομάδα και είναι 1260γρ. 

Εχει αρχίσει να αλλάζει κιόλας, ήταν διαφορετικός στον υπέρηχο φαινόταν λίγο πιο καθαρα πια! 

Αύριο έχω την καμπύλη ζαχάρου και ο Θεός βοηθός!!! 

Και εγώ είμαι στα κιλά 5 πάνω από τα φυσιολογικά χάχα καλά πήγε και αυτό! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...