Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;

Η κυστική ινωση είναι πολύ σοβαρή ασθένεια και πρέπει να την κανουμε ούτως ή άλλως δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήταν στις υποχρεωτικές. Όμως το 54% σε καλύπτει. Εγώ την έκανα τώρα πρώτη φορά δεν την είχα κάνει στην προηγούμενη. Αλλά αυτό δεν αλλάζει δηλαδή αν στην πρώτη ήσουν οκ δεν χρειάζεται να την κάνεις πάλι. Αλλά δεν κοστίζει και τίποτα οπότε αν στην έχει γράψει την κάνεις κι αυτή δεν έγινε κάτι. 

Η σπονδυλική στήλη παίζει ρόλο βασικό ναιιι @enjoy@enjoy εμένα συγκεκριμένα μου είπε κλειστή σπονδυλική στήλη οπότε από εκεί κατάλαβα ότι είναι σημαντικό. Μας έκανε και το α κύμα όπου αποκλείει το 80% συγγενών καρδιοπαθειων! Για να το κάνεις βέβαια πρέπει να είναι ακουνητο το μωρό. Good luck!! 

Εγώ κορίτσια είχα αναγούλες και φοβερή ανακατωσουρα από την 6η μέχρι την 9η εβδομάδα. Αύριο μπαίνω στην 11η αν θυμάμαι καλά γιατί έχω χάσει και το μέτρημα σ αυτή την εγκυμοσύνη! Και με έπιανε και φοβερή υπνηλία το απόγευμα και καθοταν ο άντρας μου με τη μικρή και κοιμόμουν μια ωρίτσα 8 με 9.

Αυχενικη έχουμε στις 22.12 και πητ 4.7.

Εμένα ευτυχώς είναι 2,5 η δικιά μου όποτε δεν έχω σήκωματα και τέτοια. Εννοείται σουπερμάρκετ έχω να πάω χρόνια και μαναβη γιατί μας τα φέρνουν όλα σπίτι. 

Εμάς μας είπε επαφές να έχουμε μόνο με προφυλακτικό και όχι πολλές το πρώτο τρίμηνο. Τα αντίθετα κάναμε εμείς οκ όλα καλά ευτυχώς!! 

10 hours ago, Elenaki30 said:

Γειααααα σας! Να μαι και εγώ!!! Ξάπλα με τρελό πονοκέφαλο! Νομίζω πως κάθε μέρα έχω και κάτι διαφορετικό πια!! Τι θα γίνει αργότερα δηλαδή!! 

Δευτέρα που θα πάω στον γιατρό θα σας ενημερώσω για εξελίξεις προς το παρόν δεν έχω κάνει ούτε μια εξέταση... Νομίζω πως με έχει παραμελήσει λίγο ο γιατρός :? είναι και το πρώτο και αγχώνομαι όσο να ναι.. 

Άλλη μια σκορπινα και Σάββατο γεννημένη στην παρέα :-D

Ποσών εβδομάδων είσαι; εμένα στον πρώτο υπέρηχο που ήμουν στην 6η μου έγραψε και τον προγεννητικό. Δεν είναι κάτι αιματολογικες είναι και ούρα. Που θα τις κάνεις και κάθε μήνα. Όχι όλες αλλά τις απλές μετά κάθε μήνα. 

 

Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν θα έχεις συμπτώματα το δεύτερο τρίμηνο είναι το καλύτερο! Δεν έχεις συμπτώματα δεν έχεις φουσκώσει ακόμα πολύ είναι τέλεια! 

Κι εγώ σκόρπινα Σάββατο γεννημένη. 9 Νοεμβρίου!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες τις εγκυουλες! Εγω κορίτσια έχω το στομάχι μου όλη μέρα κάνω κ εμετό!έκανα υπέρηχο ξανά ακούσαμε καρδιά τώρα ξανά πριν τα Χριστούγεννα!

Για την κυστική ίνωση έχω κάνει κ γω στην πρώτη κυηση νομίζω το είχαμε πληρώσει 150€!τώρα δν έχω ιδέα αν πρέπει να ξανά γίνει!κ για τον τράχηλο τον μετράνε στην αυχενική κ εννοείτε κ γω συμφωνώ πρέπει όλες οι έγκυες να το μετρουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evaki19 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;

Η κυστική ινωση είναι πολύ σοβαρή ασθένεια και πρέπει να την κανουμε ούτως ή άλλως δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ήταν στις υποχρεωτικές. Όμως το 54% σε καλύπτει. Εγώ την έκανα τώρα πρώτη φορά δεν την είχα κάνει στην προηγούμενη. Αλλά αυτό δεν αλλάζει δηλαδή αν στην πρώτη ήσουν οκ δεν χρειάζεται να την κάνεις πάλι. Αλλά δεν κοστίζει και τίποτα οπότε αν στην έχει γράψει την κάνεις κι αυτή δεν έγινε κάτι. 

Η σπονδυλική στήλη παίζει ρόλο βασικό ναιιι @enjoy@enjoy εμένα συγκεκριμένα μου είπε κλειστή σπονδυλική στήλη οπότε από εκεί κατάλαβα ότι είναι σημαντικό. Μας έκανε και το α κύμα όπου αποκλείει το 80% συγγενών καρδιοπαθειων! Για να το κάνεις βέβαια πρέπει να είναι ακουνητο το μωρό. Good luck!! 

Εγώ κορίτσια είχα αναγούλες και φοβερή ανακατωσουρα από την 6η μέχρι την 9η εβδομάδα. Αύριο μπαίνω στην 11η αν θυμάμαι καλά γιατί έχω χάσει και το μέτρημα σ αυτή την εγκυμοσύνη! Και με έπιανε και φοβερή υπνηλία το απόγευμα και καθοταν ο άντρας μου με τη μικρή και κοιμόμουν μια ωρίτσα 8 με 9.

Αυχενικη έχουμε στις 22.12 και πητ 4.7.

Εμένα ευτυχώς είναι 2,5 η δικιά μου όποτε δεν έχω σήκωματα και τέτοια. Εννοείται σουπερμάρκετ έχω να πάω χρόνια και μαναβη γιατί μας τα φέρνουν όλα σπίτι. 

Εμάς μας είπε επαφές να έχουμε μόνο με προφυλακτικό και όχι πολλές το πρώτο τρίμηνο. Τα αντίθετα κάναμε εμείς οκ όλα καλά ευτυχώς!! 

Ποσών εβδομάδων είσαι; εμένα στον πρώτο υπέρηχο που ήμουν στην 6η μου έγραψε και τον προγεννητικό. Δεν είναι κάτι αιματολογικες είναι και ούρα. Που θα τις κάνεις και κάθε μήνα. Όχι όλες αλλά τις απλές μετά κάθε μήνα. 

 

Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν θα έχεις συμπτώματα το δεύτερο τρίμηνο είναι το καλύτερο! Δεν έχεις συμπτώματα δεν έχεις φουσκώσει ακόμα πολύ είναι τέλεια! 

Κι εγώ σκόρπινα Σάββατο γεννημένη. 9 Νοεμβρίου!! 

Εγω 26 Οκτωβρίου, του Αγίου Δημητρίου!! Αντε η τρίτη σκορπινα στο γκρουπάκι μας!! Να μαζευόμαστε σιγά σιγά και να είναι το 2022 η χρονια μας!! :x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πολλές σαββατογεννημενες σκορπινες βλέπω, κι εμένα λοιπόν ο γιος μου σαββατογεννημενος σκορπιός 26 Οκτωβρίου 2019!

Κατά τα άλλα με ζώδια και θρησκείες δεν πολυασχολουμαι, αλλά με ένα τρόπο τα ψιλοπιστευω :grin:

Εγώ πρώτη μέρα που ξέρω σίγουρα ότι είμαι έγκυος και ελπίζω να παραμείνω στην παρέα σας. Γεια στο στόμα σου @enjoy, κι εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω, να με συμμαζεψω να μην τρελαίνομαι λόγω της παλινδρομης, λόγω της ηλικίας μου και ότι άλλο, και απλά να είμαι χαλαρή και έτοιμη για όλα.

Νιώθω άλλωστε τόσο μεγάλη ευγνωμοσύνη για τον μικρούλη μου. Για εσάς που πάτε για το πρώτο με το καλό και απορείτε πως πάμε εμείς για το δεύτερο να τα περάσουμε όλα ξανά έχω να σας πω, κι εγώ απορώ, χαχαχα! 

Βασικά έχει αρκετό άγχος και ταλαιπωρία η όλη διαδικασία, αλλά επειδή έχουμε το πρώτο, ξέρουμε και ότι αξίζει! Εγώ πριν κάνω το πρώτο, δεν ήμουν σίγουρη ότι είμαι ικανή να γίνω μαμά ή ότι το θέλω πραγματικά . Τώρα θέλω και δεύτερο και τρίτο, αλλά επειδή είμαι 40 θα αρκεστώ στο 2ο 8)

Έφτασα 38 να το πάρω απόφαση, μου άρεσε και μου αρέσει η ελευθερία μου, φοβόμουν ότι ένα παιδί θα με κάνει άλλο άνθρωπο. Δεν είχα δίκιο. Με σωστή διαχείριση και προσαρμογές, παραμένεις και ελεύθερη (με θυσίες), και δεν χρειάζεται να αλλάξεις. Βέβαια, είναι πολύ σημαντικό να έχεις βοήθεια, και υποστηρικτικο σύντροφο. 

Και επειδή το πρώτο μου πήγε καλά, θέλω να μεγαλώσω την "αγέλη" μας και να χαρίσω και ένα αδελφάκι στο γιο μου. Φοβάμαι βέβαια του θανατά, τα πάντα, αλλά το διαχειριζομαι γιατί έτσι είναι η ζωή, έχει ρίσκα. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας! Να μεγαλώσουμε υγιή και ευτυχισμένα παιδάκια, όπως θέλουν αυτά να είναι και όχι εμείς, και να γίνουν καλοί άνθρωποι <3

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Άντε ήρθα...

Σήμερα επιτέλους είμαι λίγο καλύτερα!

Δεν έχω τόσες αναγουλες...

Το απολαμβάνω λίγο!

Είμαστε έξω για φαγητό...

Εγώ πάω και σούπερ και στα μαγαζί πήγα χτες...

Δεν είμαι ξάπλα αλλά δεν κάνω και μαραθώνιο...

Καλά πάμε...πιστεύω...αύριο θα δω ...είμαι στην 8η εβδομάδα...έχουμε μέλλον παιδιά...

Καλά να είμαστε...ψυχολογία είχα πολύ χάλια!

Έχει λίγες μέρες που ανέβηκα πολύ...

 

  • Μου αρέσει 3

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Άντε ήρθα...

Σήμερα επιτέλους είμαι λίγο καλύτερα!

Δεν έχω τόσες αναγουλες...

Το απολαμβάνω λίγο!

Είμαστε έξω για φαγητό...

Εγώ πάω και σούπερ και στα μαγαζί πήγα χτες...

Δεν είμαι ξάπλα αλλά δεν κάνω και μαραθώνιο...

Καλά πάμε...πιστεύω...αύριο θα δω ...είμαι στην 8η εβδομάδα...έχουμε μέλλον παιδιά...

Καλά να είμαστε...ψυχολογία είχα πολύ χάλια!

Έχει λίγες μέρες που ανέβηκα πολύ...

 

Καλώς μας ήρθες έρωτα

Σε είχα επιθυμήσει

Να ξέρεις περιμένω να γενεις καλα

Να σπάσουμε ταμεία

Χαμός τρελό να κάνουμε

Γέλια και φασαρία... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  και καλή εβδομάδα στο υπέροχο γκρουπ μας!!! 
Με το καλό τα μωράκια μας τα καλοκαιρινά!!! 
 

Ειμαι πολύ ενθουσιασμένη! Πως μου είστε όλες;;; 
Εγώ υπνηλία στο τέρμα και πολύ τρέξιμο! 

Σήμερα το βράδυ έχω τον 3ο υπέρηχο και ανυπομονω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emmi@ είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

@Martinaa με το καλό ο υπέρηχος σημερααα..να μας ενημερώσεις!!

Εγώ είμαι καλά, έχω από άδεια σήμερα...οπότε ξεκουράζομαι...

 

 

Ευχαριστώ γλυκιά μου!  Θα σας ενημερώσω εννοείται!❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... Πέρα για πέρα 

Και εγώ έχω σήμερα υπέρηχο...

Αϊ να δούμε...είμαι 7+5.

Μετά θα το δούμε ξανά σε τρεις εβδομάδες...

Είμαι βέβαια πάλι χάλια από αναγουλες...χτες απόλαυσα έστω τη μέρα...μάλλον καλά θα είναι το τεραρακι...ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσω να νιώθω καλά πάλι...ευτυχώς, συνήθως τα απογεύματα είμαι πολύ καλά!

Λέτε πάλι να γίνει ένα θαύμα το απόγευμα;!;

Πώς είστε όλες;

 

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν σας τσακωσα να ομιλείτε...

Και τρύπωσα να δω τι λέτε...

Καλόυς υπέρηχους στέλνω φιλιά σε ποπουδακιαααα τα έχω αδυναμία....

Καλή άδεια στον εμμι μας με μπόλικη ξάπλα... 

Ιωάννα στη  αρχή είχα πρωι βράδυ μετά μόνο βράδυ και πλέον μόνο αν δεν φάω τπτ αν τρώω συχνά μικρά γεύματα δεν εχω αναγούλες... Μόλις κλείσεις την 8 Μπορεί να ξεκινήσουν και εσένα να ηρεμούν τα συμπτώματα.. το εύχομαι....

Κορίτσια όλα καλα όλα ανθηρα... χαίρομαι που είμαστε ενεργές... 

Εύχομαι να έρθουν και άλλες μανούλες και εύχομαι όλα να πάνε τέλεια σε Όλες... Εγώ ήδη έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι διαμόρφωσή δωματίου (Έχουμε ένα υπνοδωμάτιο και ένα παιδικο) και  τοκετο... το πήρα πολύ ζεστά... Δεν σκέφτομαι άσχημα... αν έρθουν ασχημα ήρθαν..  σκέφτομαι πλέον ότι καλέ είναι αλήθεια ειμαι έγκυος... άκου να δεις αρχίζω να το πιστεύω όσο περνάει ο καιρός.. αν όλα πάνε καλά μετά  β επιπέδου θα ξεκινήσω ετοιμασίες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιαααααα... Κ εγώ πήγα για τον πρώτο υπέρηχο σήμερα!Ολα καλά προς το παρόν ακούσαμε και καρδιά..!!

Ο επόμενος σε έναν μήνα τώρα. Εσείς βλεπω πηγαινετε  πιο συχνά εε..

Πιθανή ημερομηνία μου έδωσε 4 Αυγούστου αλλά θα παραμείνω στις μανούλες Ιουλίου γιατί ποτέ δεν ξέρεις!! :P

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Elenaki30 είπε:

Κορίτσιαααααα... Κ εγώ πήγα για τον πρώτο υπέρηχο σήμερα!Ολα καλά προς το παρόν ακούσαμε και καρδιά..!!

Ο επόμενος σε έναν μήνα τώρα. Εσείς βλεπω πηγαινετε  πιο συχνά εε..

Τα κοιτουσα προχθες γτ εχω φακελους απο καθε κυηση.. Η γιατρός μου πάντα με βλέπει 2 φορές πριν την Αυχενική συνήθως 6 και 8 εβδομάδα και μετά με βλέπει μετά την Αυχενική καπου 14η.. και τώρα με είδε 7 και 9 και θα με δει μετά την αυχενικη στην 15η.. 

Εκτός αν τύχει κάτι έκτακτο πχ αίμα... Η πόνος...  

Μετά δεν θυμάμαι τα ραντεβού κάπου ανα 1-1μιση μηνα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα Ο γιατρός μου μέχρι την αυχενική με βλέπει κάθε βδομάδα (είναι σύντομες επισκέψεις για να δούμε ότι μεγαλώνει καλά!)

Το δεύτερο τρίμηνο ανα 2 εβδομάδες και προς το τέλος πάλι κάθε βδομάδα! 
 

Έχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι δωμάτια και ονόματα κλπ! Ανυπομονώ πολύ να μάθω το φύλο!!!! Για να δούμε μακάρι όλα να πάνε καλά 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 10:21 AM, marilia35 said:

Καλημέρα σε όλες τις εγκυουλες! Εγω κορίτσια έχω το στομάχι μου όλη μέρα κάνω κ εμετό!έκανα υπέρηχο ξανά ακούσαμε καρδιά τώρα ξανά πριν τα Χριστούγεννα!

Για την κυστική ίνωση έχω κάνει κ γω στην πρώτη κυηση νομίζω το είχαμε πληρώσει 150€!τώρα δν έχω ιδέα αν πρέπει να ξανά γίνει!κ για τον τράχηλο τον μετράνε στην αυχενική κ εννοείτε κ γω συμφωνώ πρέπει όλες οι έγκυες να το μετρουν

Ο χριστος και η παναγια καλε τι 150 ευρώ. Εγώ τωρα το εκανα και δεν πληρωσα τιποτα. Δεν είσαι ασφαλισμένη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...