Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Eternity είπε:

Απογοητευτηκα γιατί χάνουμε ούτως ή άλλως τον Αύγουστο που θα είναι το κέντρο κλειστό και γενικά νιώθω το χρόνο να με κυνηγάει. Ας είναι τουλάχιστον τον άλλο μήνα καλό. 

Αχχχ αυτό με το φύλο το έλεγα νεότερη. Τώρα ακούω κοπέλες ή και άντρες που στεναχωριουνται πχ επειδή έχουν αγόρι και μου έρχεται να τους πνίξω!!! Υγιή παιδάκια θέλουμε μόνο!!! 

Αχ αυτό με τον χρόνο το νιώθω κι εγώ. 

Για τον σφακ πάρε τηλ να ρωτήσεις, γιατί από τύχη εγώ βρήκα ραντεβού όταν έρθει επαρχία. Οπότε πιθανόν να βρεις όταν πας Αθήνα. 

Μια που λέτε για διατροφή κλπ. έχει δοκιμάσει κάποια με θυρεοειδή βιταμίνες γονιμότητας και αν ναι ποιες;  

Οι γιατροί εδώ τις θεωρούν ανούσιες και δεν δίνουν και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω οποίες να ναι λόγω ιωδίου που περιέχουν. 

Σκέφτομαι να ρωτήσω και τον σφακ κι ελπίζω μην με γειώσει και αυτός.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

32 minutes ago, Eternity said:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα κορίτσια που μοιράστηκαν κάποιους οδηγούς περί διατροφής!Ενας ενδοκρινολογος που είχα πάει πέρυσι, στα 41 μου, όταν του είχα πει ότι πρόκειται να ξεκινήσω εξωσωματική μου είχε πει να προσέξω τη διατροφή μου με 5 γεύματα καθημερινά (στα δεκατιανα είχε φρούτα), να κόψω τη ζάχαρη και να πίνω πολύ Macha τσάι και δε χρειάζεται εξωσωματική, θα μείνω μόνη μου. Το έκανα για 1 μήνα όμως αυτό με το 3 ποτήρια τσάι τη μέρα με είχε πιάσει σιχαμαρα. Εκτός του ότι δεν πιστεύω στις υπερβολές. Έχετε ρωτήσει ποτέ αν κάνει καλό το πράσινο τσάι? 

Δε ξερω αν υπαρχει συσχετισμός του πράσινου τσαγιού με την γονιμότητα απλα εγω θελω να πω ότι όσες εχουμε χαμηλη πίεση πρεπει να προσέχουμε την καταναλώση του. Εγω δεν το ήξερα και ήπια πρασινο τσαι πρωί με άδειο στομάχι...κοντεψα να λιποθυμίσω και είχα τάση για εμετό μου έριξε πολύ την πίεση.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ele@n είπε:

Αχ αυτό με τον χρόνο το νιώθω κι εγώ. 

Για τον σφακ πάρε τηλ να ρωτήσεις, γιατί από τύχη εγώ βρήκα ραντεβού όταν έρθει επαρχία. Οπότε πιθανόν να βρεις όταν πας Αθήνα. 

Μια που λέτε για διατροφή κλπ. έχει δοκιμάσει κάποια με θυρεοειδή βιταμίνες γονιμότητας και αν ναι ποιες;   

Οι γιατροί εδώ τις θεωρούν ανούσιες και δεν δίνουν και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω οποίες να ναι λόγω ιωδίου που περιέχουν

Σκέφτομαι να ρωτήσω και τον σφακ κι ελπίζω μην με γειώσει και αυτός.

Ο Σφακ δεν πιστεύει στα συμπληρώματα δεν θα σου πει μην πάρεις αλλά δεν θα σου πει και πάρε.

Την D θέλει ρυθμισμένη απαραίτητα και σίδηρο φυλλικό. Με πλάκωσε δηλαδή στα συμπληρώματα fysiofol 2 την ημέρα.

Νομίζω οτι πρέπει να συνεννενοηθείς με ενδοκρινολόγο σχετικά με το ιώδιο.

Παράδειγμα : η Βενάκη στο Έλενα ενδοκρινολόγος βρίσκει την D μου εξαιρετική με τιμή επάρκειας όχι κάτι τρελλό και ήθελε να μου κόψει το συμπλήρωμα ο Σφακ από την άλλη μου είπε να μην το κόψω επουδενί.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ele@n είπε:

Ο πλακούντας είναι πρόσθιος, οπίσθιος η επιπωματικος. Η τροφοβλαστη ενδείκνυται στον πρόσθιο. Νομίζω όταν ειναι οπίσθιος όταν είναι πίσω από τον σάκο και δεν μπορεί να πάρει υλικό. Όταν είχα κάνει εγώ όμως είμαι σχεδον σίγουρη ότι είχαν τραβήξει υγρό από αυτό που γινόταν πλακούντας...

Μμμμ, κατάλαβα! Ευχαριστώ για την πληροφορία! Η θέση του πλακούντα να υποθέσω ότι φαίνεται στην αυχενική?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Γεια σου Νίνα κορίτσι μου! Χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου! Ήμασταν μαζί στην ετ και κάναμε μαζί χοριακή! Έχουν μεγαλώσει τα ΑγιοΒαλεντίνικα μωράκια σου!!! Πολύ χαίρομαι που πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και οι εμετοί όσο δύσκολοι κι αν είναι υποδηλώνουν καλή έκβαση! Εύχομαι σύντομα να σταματήσουν και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου χωρίς ενοχλήσεις! Να είστε όλοι καλά!!! ❤❤❤

 

κοριτσι μου <3 <3 εγω να δεις ποσο χαρηκα με τα νεα σου!!

εχουν μεγαλωσει πολυ τα ζουζουνια μ και με βασανιζουν! δεν με αφηνουν να το παρω πανω μου με τπτ...σκεψου ειμαι 24η εβδομαδα και χανω βαρος ακομη!! αλλα χαλαλι τους <3 <3 <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , BlackCat είπε:

Ιδανικά τον κατακερματισμό τον θέλουμε έως 15% αυτή είναι η φυσιολογική τιμή. Το 20% προσωπικά για εμάς πού είχαμε 39% (!) θα μου φαινόταν όνειρο.

Δεν θεωρώ οτι είναι τραγικό και με κάποιες αλλαγές στην διατροφή , σε βιταμίνες, στην ένδυση, στο κάπνισμα κλπ διορθώνεται.

Αν οφείλεται σε κιρσοκήλη θέλει διερεύνηση απο ουρολόγο τι βαθμού είναι κλπ γιατί και εδώ οι γνώμες διίστανται ως γνωστό.

Ο κατακερματισμός γονιμοποιεί τα ωάρια αλλά δεν τα αφήνει να γίνουν βλαστοκύστες καλής αξιολόγησης ή αν δεις και το χαρτί του Λυμπερ. γράφει οτι υψηλό DFI ενοχοποιείται σε περιπτώσεις αποβολών α τριμήνου.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , BlackCat είπε:

Ο Σφακ δεν πιστεύει στα συμπληρώματα δεν θα σου πει μην πάρεις αλλά δεν θα σου πει και πάρε.

Την D θέλει ρυθμισμένη απαραίτητα και σίδηρο φυλλικό. Με πλάκωσε δηλαδή στα συμπληρώματα fysiofol 2 την ημέρα.

Νομίζω οτι πρέπει να συνεννενοηθείς με ενδοκρινολόγο σχετικά με το ιώδιο.

Παράδειγμα : η Βενάκη στο Έλενα ενδοκρινολόγος βρίσκει την D μου εξαιρετική με τιμή επάρκειας όχι κάτι τρελλό και ήθελε να μου κόψει το συμπλήρωμα ο Σφακ από την άλλη μου είπε να μην το κόψω επουδενί.

 

Κι από εκεί άκυρο θα φαω; Κλαψ. D και φυλικό παίρνω ήδη, αλλά βλέπω ότι οι πολυβιταμινες έχουν κι άλλα στοιχεία μέσα κι έλεγα μπας και βοηθούν.

 

πρίν από 25 λεπτά , happiness79 είπε:

Μμμμ, κατάλαβα! Ευχαριστώ για την πληροφορία! Η θέση του πλακούντα να υποθέσω ότι φαίνεται στην αυχενική?

Ναι, αν θυμάμαι καλά το γράφει πάνω στα χαρτιά που θα σου δώσουν.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eternity είπε:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα κορίτσια που μοιράστηκαν κάποιους οδηγούς περί διατροφής!Ενας ενδοκρινολογος που είχα πάει πέρυσι, στα 41 μου, όταν του είχα πει ότι πρόκειται να ξεκινήσω εξωσωματική μου είχε πει να προσέξω τη διατροφή μου με 5 γεύματα καθημερινά (στα δεκατιανα είχε φρούτα), να κόψω τη ζάχαρη και να πίνω πολύ Macha τσάι και δε χρειάζεται εξωσωματική, θα μείνω μόνη μου. Το έκανα για 1 μήνα όμως αυτό με το 3 ποτήρια τσάι τη μέρα με είχε πιάσει σιχαμαρα. Εκτός του ότι δεν πιστεύω στις υπερβολές. Έχετε ρωτήσει ποτέ αν κάνει καλό το πράσινο τσάι? 

Όλα θέλουν ένα μέτρο! Το matcha tea θέλει προσοχή στην κατανάλωση γιατί μπορεί να περιέχει βαρέα μεταλλα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Ele@n είπε:

Κι από εκεί άκυρο θα φαω; Κλαψ. D και φυλικό παίρνω ήδη, αλλά βλέπω ότι οι πολυβιταμινες έχουν κι άλλα στοιχεία μέσα κι έλεγα μπας και βοηθούν.

 

Ναι, αν θυμάμαι καλά το γράφει πάνω στα χαρτιά που θα σου δώσουν.

Εγώ πάντως έπαιρνα από μόνη μου βιταμίνες σε όλη την διάρκεια των ωοληψιων κ λίγο πριν χωρίς να τον ρωτήσω.

δεν έπαιρνα τις ακριβές (έχω πάρει και από αυτές στο παρελθόν). Τις έπαιρνα ένα τρίμηνο τις σταματούσα ένα μήνα κ ξανά μετά. 
Επαιρνα βέβαια τα σκευάσματα πολύ βιταμινών όχι την κάθε μια μόνη της κ όταν έπαιρνα αυτές έκοβα την D και το φυλλικό τα ατομικά. Τώρα το τελευταίο τρίμηνο παίρνω ξεχωριστά D, Fysiofol που είναι Σίδηρος μαζί με φυλλικό & προβιοτικά. Παράλληλα με διατροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Eternity said:

Απογοητευτηκα γιατί χάνουμε ούτως ή άλλως τον Αύγουστο που θα είναι το κέντρο κλειστό και γενικά νιώθω το χρόνο να με κυνηγάει. Ας είναι τουλάχιστον τον άλλο μήνα καλό. 

Αχχχ αυτό με το φύλο το έλεγα νεότερη. Τώρα ακούω κοπέλες ή και άντρες που στεναχωριουνται πχ επειδή έχουν αγόρι και μου έρχεται να τους πνίξω!!! Υγιή παιδάκια θέλουμε μόνο!!! 

Εγώ έχω μία απορία. Ήμασταν μαζί στην ετ, πότε πρόλαβες και έφτασες και σε φάση ωοληψίας;; χαχα Σου ήρθε τόσο γρήγορα η περίοδος;

1 hour ago, Angel* said:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Παρακολουθώ σιωπηλά...

@Angot κορίτσι μου λυπάμαι. Είσαι δυνατή όμως και κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε.

Θελω να σας ρωτήσω κάτι. Έκανε ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα και κατακερματισμο dfi στον Λυμπερ.Το σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό,  το dfi ομως βγήκε 20%. Γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν αυτό το αποτέλεσμα είναι οκ?

 Ο άντρας μου έχει 30% και πάλι έχουμε πολύ καλό ποσοστό σε βλαστοκύστες. Πήρε βιταμίνες και αντιοξειδωτικά για 3 μήνες πριν την νέα ωοληψία αλλά δεν μετρήσαμε ποτέ πόσο έπεσε. Πάντως 20% δεν είναι τραγικά υψηλό ποσοστό. Με καμία βιταμινούλα θα είστε ok 

1 hour ago, Ele@n said:

Αχ αυτό με τον χρόνο το νιώθω κι εγώ. 

Για τον σφακ πάρε τηλ να ρωτήσεις, γιατί από τύχη εγώ βρήκα ραντεβού όταν έρθει επαρχία. Οπότε πιθανόν να βρεις όταν πας Αθήνα. 

Μια που λέτε για διατροφή κλπ. έχει δοκιμάσει κάποια με θυρεοειδή βιταμίνες γονιμότητας και αν ναι ποιες;  

Οι γιατροί εδώ τις θεωρούν ανούσιες και δεν δίνουν και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω οποίες να ναι λόγω ιωδίου που περιέχουν. 

Σκέφτομαι να ρωτήσω και τον σφακ κι ελπίζω μην με γειώσει και αυτός.

 

1 hour ago, BlackCat said:

Ο Σφακ δεν πιστεύει στα συμπληρώματα δεν θα σου πει μην πάρεις αλλά δεν θα σου πει και πάρε.

Την D θέλει ρυθμισμένη απαραίτητα και σίδηρο φυλλικό. Με πλάκωσε δηλαδή στα συμπληρώματα fysiofol 2 την ημέρα.

Νομίζω οτι πρέπει να συνεννενοηθείς με ενδοκρινολόγο σχετικά με το ιώδιο.

Παράδειγμα : η Βενάκη στο Έλενα ενδοκρινολόγος βρίσκει την D μου εξαιρετική με τιμή επάρκειας όχι κάτι τρελλό και ήθελε να μου κόψει το συμπλήρωμα ο Σφακ από την άλλη μου είπε να μην το κόψω επουδενί.

 

Εγώ έπαιρνα για κάνα μήνα Q10 όπου θεωρώ ότι είναι από τα πιο σημαντικά συμπληρώματα και έπαιρνα επίσης D, C, Zinc και μελατονίνη. Στο Έλενας που είχα πάει κι εγώ μου είχαν πει ότι η D μου ήταν σχετικά καλή στα όρια της ανεπάρκειας και να μην κάνω κάτι αλλά θεωρώ ότι ήταν λάθος από μεριάς τους να λένε κάτι τέτοιο. Η D δεν πρέπει να είναι στα όρια για να είναι εντάξει. Και μένα ο Σφακ μου είχε πει να πάρω. Για άλλες βιταμίνες δεν θα σου πει όχι γιατί θέλει ψυχολογικά να νιώθεις ότι κάνεις το καλύτερο αλλά δεν είναι ότι τις πολυπιστεύει κιόλας. Αναλόγως τι θα του πεις να πάρεις. Επίσης είχα κοιτάξει B12 και ήταν σε πολύ καλό επίπεδο γι αυτό και δεν πήρα κάποιο συμπλήρωμα. Με όλα αυτά τα πήγαμε ανέλπιστα καλά στην ωοληψία. Στις ετ δεν τα πηγαίνουμε καλά εμείς  :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , BlackCat είπε:

Εγώ πάντως έπαιρνα από μόνη μου βιταμίνες σε όλη την διάρκεια των ωοληψιων κ λίγο πριν χωρίς να τον ρωτήσω.

δεν έπαιρνα τις ακριβές (έχω πάρει και από αυτές στο παρελθόν). Τις έπαιρνα ένα τρίμηνο τις σταματούσα ένα μήνα κ ξανά μετά. 
Επαιρνα βέβαια τα σκευάσματα πολύ βιταμινών όχι την κάθε μια μόνη της κ όταν έπαιρνα αυτές έκοβα την D και το φυλλικό τα ατομικά. Τώρα το τελευταίο τρίμηνο παίρνω ξεχωριστά D, Fysiofol που είναι Σίδηρος μαζί με φυλλικό & προβιοτικά. Παράλληλα με διατροφή.

Αχ έχω τον θυρεοειδή και φοβουμαι μην κάνω γκάφα για αυτό είμαι στα light. Τα προβιοτικα πού τα χρειαζόμαστε; Διατροφή σαν αυτή που ανέφεραν τα κορίτσια ή από διατροφολόγο;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ele@n said:

Αχ έχω τον θυρεοειδή και φοβουμαι μην κάνω γκάφα για αυτό είμαι στα light. Τα προβιοτικα πού τα χρειαζόμαστε; Διατροφή σαν αυτή που ανέφεραν τα κορίτσια ή από διατροφολόγο;

A επίσης τον μήνα της ετ είχα κόψει γλουτένη, ζάχαρη και αλάτι. Επίσης έχω Hashimoto και με όλα αυτά η tsh μου ήταν καλύτερη από ποτέ 0.7

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Αχ αυτό με τον χρόνο το νιώθω κι εγώ. 

Για τον σφακ πάρε τηλ να ρωτήσεις, γιατί από τύχη εγώ βρήκα ραντεβού όταν έρθει επαρχία. Οπότε πιθανόν να βρεις όταν πας Αθήνα. 

Μια που λέτε για διατροφή κλπ. έχει δοκιμάσει κάποια με θυρεοειδή βιταμίνες γονιμότητας και αν ναι ποιες;  

Οι γιατροί εδώ τις θεωρούν ανούσιες και δεν δίνουν και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω οποίες να ναι λόγω ιωδίου που περιέχουν. 

Σκέφτομαι να ρωτήσω και τον σφακ κι ελπίζω μην με γειώσει και αυτός.

Αυτές που μου έλεγε πάντα ο γυναικολόγος μου να παιρνω και να μη χαλάω χρήματα σε πανάκριβα σκευάσματα είναι τις felicine και τις neurobion και βιταμίνη D. Ο ουρολόγος είχε πει στον άντρα μου να παίρνει αμπούλες L καρνιτινη. Ο γυναικολόγος που κάνω την εξωσωματική μας είπε τις inofert και q10. Ο κακός χαμός!!! Και 100 χρόνων να πάω τόσα χάπια δε νομίζω να παιρνω γιατί έχω και το χάπι του θυρεοειδη και τα Glucophage. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ele@n είπε:

Αχ έχω τον θυρεοειδή και φοβουμαι μην κάνω γκάφα για αυτό είμαι στα light. Τα προβιοτικα πού τα χρειαζόμαστε; Διατροφή σαν αυτή που ανέφεραν τα κορίτσια ή από διατροφολόγο;

Ναι για αυτό θεωρώ ότι η πρέπει να ρωτήσεις τον ενδοκρινολόγο σου για τα σκευάσματα. Μη χαλάσεις τον θυρεοειδή.

Διατροφη σε διατροφολόγο κάνω το τελευταίο δίμηνο για να χάσω κάποια λίγα  κιλά που ήθελα αλλά περισσότερο για να κρατάω το ζάχαρο χαμηλά όχι ότι έχω αλλά λέμε τώρα μην αποκτήσω και στα καλά καθούμενα. Πριν τον διατροφολόγο προσπαθούσα να τρώω ισορροπημένα κ να έχω στην διατροφή κάποια από αυτά που έβαλα στις λίστες αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα τηρουσα κ στην εντέλεια. Δηλαδή έτρωγα και τα junk μου , τα παγωτακια μου, τα πατατάκια μου κλπ. Με τον διατροφολόγο όμως τα έχω κόψει αυτά. 
 Τα προβιοτικά τα θελουμε για το περιβάλλον της μήτρας και τους γαλακτοβακιλλους. Αν και θεωρώ ότι σημαντικότερη δουλειά κάνει το κατσικίσιο κεφιρ πχ παρά τα συμπληρώματα.

Αλλά ότι μπορεί ο καθένας κάνει που ίσως βοηθησει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...