Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Έχω ραντεβού με την Οικονομοπουλου στο Ελενα μεθαυριο Τετάρτη στις 10:30. Επειδή δε θα μπορέσω να πάω λόγω κοβιντ, αν κάποια από εσάς έχει ραντεβού απο βδομάδα και μετά και θέλει να κάνουμε ανταλλαγή, ας μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, BlackCat είπε:

Δεν είπα ποτέ ότι μου έδωσαν διατροφή στο Έλενα.

Είπα οτι καθιέρωσα τις τροφές αυτές στο πρόγραμμά μας και το τελευταίο διμηνο πήγα και σε διατροφόλογο για να ρυθμίσω γενικά την διατροφή προ εμβρυομεταφοράς ώστε και να χάσω και κάποια κιλά που ήθελα και να έχω ρυθμισμένο το ζάχαρο εν όψει ετ.

Μας δόθηκε στο Έλενα μια λίστα με αντιοξοδοτικές τροφές που καλό θα ήταν να τις εντάξουμε όλοι στην καθημερινότητα μας ανεξάρτητα υπογονιμότητας.Η κ. Τσεκούρα που ήταν τότε επικεφαλής έδινε ιδιαίτερη σημασία στην υγεία του εντέρου και μας είχε τονίσει οτι όλη η υγεία του ανοσοποιητικού μας ξεκινάει από εκεί. Δεν μας είπε ποτέ παιδιά φάτε αυτά και σε 6 μήνες θα έχετε παιδί.

Επίσης ο άντρας μου που έχει θέμα στο σπέρμα και στο DFI, παράλληλα με την αγωγή του ουρολόγου έχει εντάξει τις τροφές αυτές στην διατροφή του καθημερινά εδώ και δυο χρόνια. Δεν έχουμε ξαναμετρήσει DFI να δω αν υπάρχει αποτέλεσμα, όμως την ποιότητα αυτή στις τελευταίες μας βλαστοκύστες δεν την έιχαμε ποτέ ξανά. Θα φανεί και στο αποτέλεσμα βέβαια αλλά όπως μπορούμε είπαμε να βοηθήσουμε την κατάσταση.

μπράβο βρε φιλενάδα! γράψε ό,τι μπορείς εσύ, γιατί δεν προλαβαίνω...

Υ.Γ. Καλώς σε βρήκα κι εδώ!

πρίν από 27 λεπτά , Nels είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχω ραντεβού με την Οικονομοπουλου στο Ελενα μεθαυριο Τετάρτη στις 10:30. Επειδή δε θα μπορέσω να πάω λόγω κοβιντ, αν κάποια από εσάς έχει ραντεβού απο βδομάδα και μετά και θέλει να κάνουμε ανταλλαγή, ας μου στείλει pm.

Να το γραψουμε και στο mammyland αν δε βρεις. Θύμισέ μας το.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Συμφωνω να μην έρχεται περίοδος σε μια κοπελα και να το αποδίδουν σε κυστικο.

Νομιζω πηρα την απαντηση που ηθελα, γιατι ο γυναικολογος που με εβλεπε παλια μου ειπε τηλεφωνικα οτι αν εχεις στις καθορισμενες μερες περιοδο εχεις και ωορηξια και μου φανηκε περιεγο....

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Chris_V said:

Νομιζω πηρα την απαντηση που ηθελα, γιατι ο γυναικολογος που με εβλεπε παλια μου ειπε τηλεφωνικα οτι αν εχεις στις καθορισμενες μερες περιοδο εχεις και ωορηξια και μου φανηκε περιεγο....

Aπό την ηλικία των 30 και πάνω, λένε ότι τουλάχιστον 1 κύκλος τον χρόνο είναι ανωορρηκτικός το οποίο όμως δεν καταλαβαίνουμε ότι συνέβη γιατί συνήθως σπάει κανονικά την μέρα που πρέπει. Και όσο μεγαλώνουμε αυξάνονται αυτοί οι κύκλοι. Άρα ναι μεν ισχύει αυτό που είπε ο γιατρός σου αλλά δεν ισχύει κιόλας ότι έγινε απαραίτητα κανονική ωορρηξία.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Angot είπε:

Το σπέρμα είναι πάνω από 99 εκατομμύρια, με πάνω από 93% μορφολογία και πάνω από 70% κινητικότητα ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά εκεί γύρω είναι όλα. Εγω ειμαι 31 αλλά έχω σχετικά χαμηλή ΑΜΗ 2.36. Κανω όμως κάθε μήνα ωορηξια την κοιταζα για σχεδόν 2 χρόνια με υπερηχο και τεστακια. Μητρα καθαρή και σε καλή θέση , σάλπιγγες διαβατες, ενδομητριωση καθαρή, ορμονικές Καλές, ενδομητριο καλό όσες φορές το έχουμε τσεκάρει. Θα δούμε και καρυοτυπο τωρα, μονο αυτο δεν είχαμε ψάξει!!! Θα μου πρότεινες να τσεκάρω και κάτι άλλο; 

Εγώ σαν τι να σου προτείνω?? Γιατρός δεν είμαι! Εχεις πολύ καλό γιατρό, ότι σου πει! Πιστεύω ότι αυτό που σας συνέβη ήταν τυχαίο γεγονός και τεράστια ατυχία, από αυτές που δεν ξανασυμβαίνουν και είμαι σίγουρη ότι η επόμενη εγκυμοσύνη σου θα είναι τελειόμηνη. Το μόνο που σκέφτομαι αν θες να το ψάξεις πάραπάνω είναι το τμήμα αποβολών του Έλενα, αν δεν έχεις πάει, που εκεί οι παράγοντες που θα σου τσεκάρουν έχουν να κάνουν κυρίως με το μετά την εγκυμοσύνη αφού είχες ήδη μία σύλληψη και όχι αποβολές, χρήσιμα θα είναι όμως και σίγουρα βοηθητικά όσον αφορά τι άλλο θα μπορούσατε να ψάξετε θα σου πούνε εκεί. Ο καρυότυπος που θα κάνετε τώρα είναι βασικός και οπωσδήπωτε να κάνετε και κυστική ίνωση αν δεν προλάβατε ως τώρα να δείτε. Και μεσογειακή αναιμία, που λογικά βέβαια θα έχετε δει.

19 ώρες πρίν, Μπισκοτακι27 είπε:

Βρε κοριτσιαααα μονο εμενα με πιάνει μετα τις 19:00 τάση για εμετό ,φούσκωμα κ ολα αυτα; 

Τάση για εμετό είχα πολύ έντονη στην αρχή, αλλά την καταπολέμισα με βελονισμό! Και οι φρυγανίτσες βοηθούν! Καλύτερα ολικής! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , happiness79 είπε:

Εγώ σαν τι να σου προτείνω?? Γιατρός δεν είμαι! Εχεις πολύ καλό γιατρό, ότι σου πει! Πιστεύω ότι αυτό που σας συνέβη ήταν τυχαίο γεγονός και τεράστια ατυχία, από αυτές που δεν ξανασυμβαίνουν και είμαι σίγουρη ότι η επόμενη εγκυμοσύνη σου θα είναι τελειόμηνη. Το μόνο που σκέφτομαι αν θες να το ψάξεις πάραπάνω είναι το τμήμα αποβολών του Έλενα, αν δεν έχεις πάει, που εκεί οι παράγοντες που θα σου τσεκάρουν έχουν να κάνουν κυρίως με το μετά την εγκυμοσύνη αφού είχες ήδη μία σύλληψη και όχι αποβολές, χρήσιμα θα είναι όμως και σίγουρα βοηθητικά όσον αφορά τι άλλο θα μπορούσατε να ψάξετε θα σου πούνε εκεί. Ο καρυότυπος που θα κάνετε τώρα είναι βασικός και οπωσδήπωτε να κάνετε και κυστική ίνωση αν δεν προλάβατε ως τώρα να δείτε. Και μεσογειακή αναιμία, που λογικά βέβαια θα έχετε δει.

Τάση για εμετό είχα πολύ έντονη στην αρχή, αλλά την καταπολέμισα με βελονισμό! Και οι φρυγανίτσες βοηθούν! Καλύτερα ολικής! :wink:

Ολη μερα δεν εχω τιποτα μονο μετα τις 19:00 μ πιάνει σαν τάση σαν φούσκωμα 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Αν μπορείτε και σε εμένα να στείλετε μερικά τιπσ για την διατροφή.ειμαι σε φάση εμβριυομεταφορας εγώ.τουλαχιστον να ξέρω τι να τρώω και τι όχι .

Σας ευχαριστώ πολύ 

σου έστειλα το βιβλίο και τον οδηγό διατροφής, αλλά αναφέρονται κυρίως στην ποιότητα των ωαρίων. Όταν λες είσαι σε φάση εμβρυομεταφοράς, την έχεις κάνει ή πρόκειται να την κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Troia είπε:

σου έστειλα το βιβλίο και τον οδηγό διατροφής, αλλά αναφέρονται κυρίως στην ποιότητα των ωαρίων. Όταν λες είσαι σε φάση εμβρυομεταφοράς, την έχεις κάνει ή πρόκειται να την κάνεις;

Μπορεις να μου το στειλεις και μενα? Με ενδιαφέρει πολυ να δω τις οδηγιες για την ποιότητα των ωαρίων..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, nina21 είπε:

κοριτσι εγω μπηκα στην 24η εβδομαδα σε διδυμακια σημερα και συνεχιζονται οι εμμετοι κανονικοτατα! ολες τις ωρες...πανω απο 3 καθε μερα! 

Γεια σου Νίνα κορίτσι μου! Χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου! Ήμασταν μαζί στην ετ και κάναμε μαζί χοριακή! Έχουν μεγαλώσει τα ΑγιοΒαλεντίνικα μωράκια σου!!! Πολύ χαίρομαι που πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και οι εμετοί όσο δύσκολοι κι αν είναι υποδηλώνουν καλή έκβαση! Εύχομαι σύντομα να σταματήσουν και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου χωρίς ενοχλήσεις! Να είστε όλοι καλά!!! ❤❤❤

17 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κορίτσια ΕΡΏΤΗΣΗ!!! Έκανα υπέρηχο για πάρω τι ωάριο του μήνα και 8η προς 9η μέρα του κύκλου το βρήκαμε 24*21. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου λέει αααα άστο! Κατάλαβα ότι δεν το θεωρεί ποιοτικό. Του λέω να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μου λέει γιατί όχι? Πότε δεν ξέρεις. Έπεσα πολύ ψυχολογικά... Ήθελα να συνεχίσω με φυσικούς κύκλους και δεν ξεκίνησα καθόλου καλά. Έχει νόημα να προσπαθήσουμε λέτε? Γιατί μεγάλωσε τόσο πολύ? Επειδή είναι ο κύκλος μετά από διέγερση σκέφτηκα μήπως έχει επηρεαστεί από τα φάρμακα. Από την άλλη, έχω ξαναπάρει ωάριο μετά από διέγερση και το βάλαμε 3 ημερών και ήταν άριστο. Ξεκινάς όλο προσδοκίες και τρως τη σφαλιάρα... 

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, δε σημαίνει όμως ότι αυτός ο κύκλος είναι ενδεικτικός γι' αυτούς που θα ακολουθήσουν. Σίγουρα μετά τη διέγερση είναι ακόμα επηρεασμένο όλο το σύστημα, άλλωτε καλύτερα κι άλλωτε χειρότερα. Το πιο πίθανο να είναι κύστη αυτό που έχεις τώρα και να ευθύνεται η διέγερση. Ότι δεν είχε συμβεί την προηγούμενη φορά δε λέει κάτι. Θα στρώσει ο οργανισμός σου και θα λειτουργήσει καλύτερα μετά, μην αποθαρρύνεσαι! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα κορίτσια που μοιράστηκαν κάποιους οδηγούς περί διατροφής!Ενας ενδοκρινολογος που είχα πάει πέρυσι, στα 41 μου, όταν του είχα πει ότι πρόκειται να ξεκινήσω εξωσωματική μου είχε πει να προσέξω τη διατροφή μου με 5 γεύματα καθημερινά (στα δεκατιανα είχε φρούτα), να κόψω τη ζάχαρη και να πίνω πολύ Macha τσάι και δε χρειάζεται εξωσωματική, θα μείνω μόνη μου. Το έκανα για 1 μήνα όμως αυτό με το 3 ποτήρια τσάι τη μέρα με είχε πιάσει σιχαμαρα. Εκτός του ότι δεν πιστεύω στις υπερβολές. Έχετε ρωτήσει ποτέ αν κάνει καλό το πράσινο τσάι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Ευχαριστώ happiness,

όπως έχω ξαναπεί εμπιστοσύνη απόλυτη δεν έχω σε κανένα γιατρό, στη φάση αυτή όμως κ αφού έμαθα ότι ο οπίσθιος πλακούντας δεν ενδείκνυται για τροφοβλάστη μάλλον προς το παρόν το nipt είναι μονόδρομος. Δεν αποκλείεται όμως η αμνιοπαρακέντηση. Αντιθέτως όταν έρθει η ώρα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

Το φύλο είναι το λιγότερο που με νοιάζει κ εμένα, η υγεία του είναι το βασικό,  θα ήθελα όμως να το ξέρω, να έχω μια εικόνα. Ας πούμε ακόμα κ το εμβρυάκι που έχασα ήθελα να μάθω τι φύλο ήταν.  ο γιατρός μου το είπε κ την προηγούμενη φορά κ χτες ότι είναι μάλλον αγόρι. Δεν αποκλείεται βέβαια ν’ αλλάξει αλλά η ζυγαριά γέρνει προς το αγόρι. 

Λογικό να αγχώνεσαι για την αυχενική, ποια δεν ανησυχούσε; Αυτή η αναμονή σκοτώνει. θα περάσουν οι μέρες, υπομονή.. 

Οπ, οπίσθιος πλακούντας, νέα ορολογία και νέα πληροφορία, ότι δεν ενδείκνυται για τροφοβλάστη! Γιατί? Έχει αυξημένη επικινδυνότητα? Οπότε κάνεις το καλύτερο και να μην αμφιβάλλεις! 

Για το φύλο σε καταλαβαίνω απόλυτα, ταυτίζομαι και συμφωνώ 100%! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , happiness79 είπε:

Γεια σου Νίνα κορίτσι μου! Χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου! Ήμασταν μαζί στην ετ και κάναμε μαζί χοριακή! Έχουν μεγαλώσει τα ΑγιοΒαλεντίνικα μωράκια σου!!! Πολύ χαίρομαι που πάει καλά η εγκυμοσύνη σου και οι εμετοί όσο δύσκολοι κι αν είναι υποδηλώνουν καλή έκβαση! Εύχομαι σύντομα να σταματήσουν και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου χωρίς ενοχλήσεις! Να είστε όλοι καλά!!! ❤❤❤

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, δε σημαίνει όμως ότι αυτός ο κύκλος είναι ενδεικτικός γι' αυτούς που θα ακολουθήσουν. Σίγουρα μετά τη διέγερση είναι ακόμα επηρεασμένο όλο το σύστημα, άλλωτε καλύτερα κι άλλωτε χειρότερα. Το πιο πίθανο να είναι κύστη αυτό που έχεις τώρα και να ευθύνεται η διέγερση. Ότι δεν είχε συμβεί την προηγούμενη φορά δε λέει κάτι. Θα στρώσει ο οργανισμός σου και θα λειτουργήσει καλύτερα μετά, μην αποθαρρύνεσαι! 

Απογοητευτηκα γιατί χάνουμε ούτως ή άλλως τον Αύγουστο που θα είναι το κέντρο κλειστό και γενικά νιώθω το χρόνο να με κυνηγάει. Ας είναι τουλάχιστον τον άλλο μήνα καλό. 

πρίν από 5 λεπτά , happiness79 είπε:

Οπ, οπίσθιος πλακούντας, νέα ορολογία και νέα πληροφορία, ότι δεν ενδείκνυται για τροφοβλάστη! Γιατί? Έχει αυξημένη επικινδυνότητα? Οπότε κάνεις το καλύτερο και να μην αμφιβάλλεις! 

Για το φύλο σε καταλαβαίνω απόλυτα, ταυτίζομαι και συμφωνώ 100%! 

Αχχχ αυτό με το φύλο το έλεγα νεότερη. Τώρα ακούω κοπέλες ή και άντρες που στεναχωριουνται πχ επειδή έχουν αγόρι και μου έρχεται να τους πνίξω!!! Υγιή παιδάκια θέλουμε μόνο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! Παρακολουθώ σιωπηλά...

@Angot κορίτσι μου λυπάμαι. Είσαι δυνατή όμως και κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε.

Θελω να σας ρωτήσω κάτι. Έκανε ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα και κατακερματισμο dfi στον Λυμπερ.Το σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό,  το dfi ομως βγήκε 20%. Γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν αυτό το αποτέλεσμα είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , happiness79 είπε:

Οπ, οπίσθιος πλακούντας, νέα ορολογία και νέα πληροφορία, ότι δεν ενδείκνυται για τροφοβλάστη! Γιατί? Έχει αυξημένη επικινδυνότητα? Οπότε κάνεις το καλύτερο και να μην αμφιβάλλεις! 

Για το φύλο σε καταλαβαίνω απόλυτα, ταυτίζομαι και συμφωνώ 100%! 

Ο πλακούντας είναι πρόσθιος, οπίσθιος η επιπωματικος. Η τροφοβλαστη ενδείκνυται στον πρόσθιο. Νομίζω όταν ειναι οπίσθιος όταν είναι πίσω από τον σάκο και δεν μπορεί να πάρει υλικό. Όταν είχα κάνει εγώ όμως είμαι σχεδον σίγουρη ότι είχαν τραβήξει υγρό από αυτό που γινόταν πλακούντας...

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angel* είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Παρακολουθώ σιωπηλά... 

@Angot κορίτσι μου λυπάμαι. Είσαι δυνατή όμως και κάποια στιγμή θα τα καταφέρετε. 

Θελω να σας ρωτήσω κάτι. Έκανε ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα και κατακερματισμο dfi στον Λυμπερ.Το σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό,  το dfi ομως βγήκε 20%. Γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν αυτό το αποτέλεσμα είναι οκ?

Ιδανικά τον κατακερματισμό τον θέλουμε έως 15% αυτή είναι η φυσιολογική τιμή. Το 20% προσωπικά για εμάς πού είχαμε 39% (!) θα μου φαινόταν όνειρο.

Δεν θεωρώ οτι είναι τραγικό και με κάποιες αλλαγές στην διατροφή , σε βιταμίνες, στην ένδυση, στο κάπνισμα κλπ διορθώνεται.

Αν οφείλεται σε κιρσοκήλη θέλει διερεύνηση απο ουρολόγο τι βαθμού είναι κλπ γιατί και εδώ οι γνώμες διίστανται ως γνωστό.

Ο κατακερματισμός γονιμοποιεί τα ωάρια αλλά δεν τα αφήνει να γίνουν βλαστοκύστες καλής αξιολόγησης ή αν δεις και το χαρτί του Λυμπερ. γράφει οτι υψηλό DFI ενοχοποιείται σε περιπτώσεις αποβολών α τριμήνου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...