Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσια ΕΡΏΤΗΣΗ!!! Έκανα υπέρηχο για πάρω τι ωάριο του μήνα και 8η προς 9η μέρα του κύκλου το βρήκαμε 24*21. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου λέει αααα άστο! Κατάλαβα ότι δεν το θεωρεί ποιοτικό. Του λέω να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μου λέει γιατί όχι? Πότε δεν ξέρεις. Έπεσα πολύ ψυχολογικά... Ήθελα να συνεχίσω με φυσικούς κύκλους και δεν ξεκίνησα καθόλου καλά. Έχει νόημα να προσπαθήσουμε λέτε? Γιατί μεγάλωσε τόσο πολύ? Επειδή είναι ο κύκλος μετά από διέγερση σκέφτηκα μήπως έχει επηρεαστεί από τα φάρμακα. Από την άλλη, έχω ξαναπάρει ωάριο μετά από διέγερση και το βάλαμε 3 ημερών και ήταν άριστο. Ξεκινάς όλο προσδοκίες και τρως τη σφαλιάρα... 

Είναι κυστικο γιαυτό στο είπε. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσια ΕΡΏΤΗΣΗ!!! Έκανα υπέρηχο για πάρω τι ωάριο του μήνα και 8η προς 9η μέρα του κύκλου το βρήκαμε 24*21. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου λέει αααα άστο! Κατάλαβα ότι δεν το θεωρεί ποιοτικό. Του λέω να προσπαθήσουμε μόνοι μας και μου λέει γιατί όχι? Πότε δεν ξέρεις. Έπεσα πολύ ψυχολογικά... Ήθελα να συνεχίσω με φυσικούς κύκλους και δεν ξεκίνησα καθόλου καλά. Έχει νόημα να προσπαθήσουμε λέτε? Γιατί μεγάλωσε τόσο πολύ? Επειδή είναι ο κύκλος μετά από διέγερση σκέφτηκα μήπως έχει επηρεαστεί από τα φάρμακα. Από την άλλη, έχω ξαναπάρει ωάριο μετά από διέγερση και το βάλαμε 3 ημερών και ήταν άριστο. Ξεκινάς όλο προσδοκίες και τρως τη σφαλιάρα... 

Μην απογοητεύεσαι από τώρα, έτσι είναι οι φυσικοί. Για να είναι τόσο μεγάλο σημαίνει πως δεν έχει καν ωάριο (λογικά). Κάνεις νωρίς ωορρηξία; Εγώ πχ που κάνω νωρίς 9η - 10 μου το παίρνει και πάω για υπέρηχο 6η -7η.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Είναι κυστικο γιαυτό στο είπε. 

Αυτό τι σημαίνει? Τζουφιο κοινώς? Μετά τι νόημα έχει να προσπαθήσουμε μόνοι μας? Υπάρχει περίπτωση να μην είναι? 

πρίν από 7 λεπτά , Σποράκι είπε:

Μην απογοητεύεσαι από τώρα, έτσι είναι οι φυσικοί. Για να είναι τόσο μεγάλο σημαίνει πως δεν έχει καν ωάριο (λογικά). Κάνεις νωρίς ωορρηξία; Εγώ πχ που κάνω νωρίς 9η - 10 μου το παίρνει και πάω για υπέρηχο 6η -7η.

Ναι γενικά κάνω νωρίς. Την προηγούμενη φορά το είχαμε πάρει τη 10η μέρα. Γι αυτό πήγα την 8η μέρα για υπέρηχο. Σε τι μέγεθος σπάνε? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

Έτσι ένιωθα και γω μετά από την αποξεση και φουλ όνειρα...Όσο αφορά την ψυχολογία μου ήταν και αυτή με τα πάνω της και τα κάτω της..

Η γυναικολόγος μου ειπε να ξεκινήσω για φυσική σύλληψη αμέσως μετά την 1η περίοδο αφού προηγηθεί υπέρηχος και ο εξωσωματικος μετά από 3 κύκλους επόμενη εμβρυομεταφορα 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Vk79 είπε:

Έτσι ένιωθα και γω μετά από την αποξεση και φουλ όνειρα...Όσο αφορά την ψυχολογία μου ήταν και αυτή με τα πάνω της και τα κάτω της..

Η γυναικολόγος μου ειπε να ξεκινήσω για φυσική σύλληψη αμέσως μετά την 1η περίοδο αφού προηγηθεί υπέρηχος και ο εξωσωματικος μετά από 3 κύκλους επόμενη εμβρυομεταφορα 

 

Έτσι κ αλλιώς ένα 3μηνο μετά θα πάει η ivf τα βάζω κατεψυγμενα. Δλδ θα μ ρθει περιοδος λογικά μέσα Ιουλίου, τέλος Ιουλίου θα πάρουμε ωαρια και αρχές Σεπτεμβρίου θα παω να τα βάλω.... Όσο για φυσική σύλληψη αν τύχει καλώς να ερθει, δε θα στοχευω σε μερες και ωορρηξίες απλως θα κανω σεξ σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Για ευχαρίστηση,να ξελαμπικαρει και το μυαλό μ! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

Έτσι κ αλλιώς ένα 3μηνο μετά θα πάει η ivf τα βάζω κατεψυγμενα. Δλδ θα μ ρθει περιοδος λογικά μέσα Ιουλίου, τέλος Ιουλίου θα πάρουμε ωαρια και αρχές Σεπτεμβρίου θα παω να τα βάλω.... Όσο για φυσική σύλληψη αν τύχει καλώς να ερθει, δε θα στοχευω σε μερες και ωορρηξίες απλως θα κανω σεξ σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Για ευχαρίστηση,να ξελαμπικαρει και το μυαλό μ! 

"Σεξ σαν φυσιολογικός ανθρωπος" Τα είπες όλα κοπέλα μου...να σου πω επίσης ότι σε μένα ο κύκλος άλλαξε μετά την αποξεση (Απρίλιο εγινε)  και από 28 ημερών έγινε 21...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στον Ιούλιο θα έρθω Αθήνα να δω το γιατρό που είχα για να δει τα πρωτόκολλα που ακολούθησα και να συζητήσουμε. Έλεγα να συζητήσω και με κανέναν άλλο γιατρό. Αρχικά σκεφτόμουν το Σφακιανουδη αλλά υποθέτω δε θα βρω ραντεβού. Ποιον θα μου προτείνατε? Εννοείται να είναι κάποιος που θα μας μιλήσει ο ίδιος και όχι κάποιος συνεργάτης του και δε θα μας ξεπεταξει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Eternity είπε:

Αυτό τι σημαίνει? Τζουφιο κοινώς? Μετά τι νόημα έχει να προσπαθήσουμε μόνοι μας? Υπάρχει περίπτωση να μην είναι? 

Ναι γενικά κάνω νωρίς. Την προηγούμενη φορά το είχαμε πάρει τη 10η μέρα. Γι αυτό πήγα την 8η μέρα για υπέρηχο. Σε τι μέγεθος σπάνε? 

Εεεε μετά το 21-22 συνήθως. Ναι ποτέ δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται απλά δεν αξίζει να πας για ωοληψια με αυτες Τις τιμές. Ίσως στη δεύτερη φάση. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ βρε κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας. Σε μια συζήτηση που είχα με τον άντρα μου, πιστεύει ότι η εξωσωματική δεν είναι και κάτι το φοβερό, ότι όλοι οι γιατροί σχεδόν κάνουν και ότι το θέμα είναι να βρεις κάποιον που θα ασχοληθεί πραγματικά μαζί σου και δε θα τον ενδιαφέρει απλά να στα αρπαξει. Επιπλέον πιστεύει ότι πια τα "ονόματα" έχουν μεγάλο πιαστεί και καλύτερα θα ήταν να πάμε σε κάποιον νεαρό. Εγώ πάλι σκέφτομαι το κομμάτι της εμπειρίας. Μου έχουν πει πχ πολλές γνωστές ότι εκαναν τα παιδιά τους πριν πολλά χρόνια με το Μασ....μηνα όμως πλέον δεν ακουω καλά λόγια γι αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Δε το λέω για να αμφισβητήσεις το γιατρό σου, ούτε καν!! Καλά κάνεις και του έχεις εμπιστοσύνη! Απλά καλό είναι να γνωρίζεις τα δεδομένα, ώστε να κάνεις αυτό με το οποίο θα είσαι εσύ πιο ήσυχη! Για ντάουν το NIPT δίνει πολύ μεγάλο ποσοστό εγκυρότητας, δε νομίζω όμως ότι ισχύει το ίδιο με όλα τα υπόλοιπα σύνδρομα. Καλά αποτελέσματα να έχεις, που θα έχεις! Όσο για το φύλο, μπορεί να αλλάξει αν δεν σας είπε σίγουρα! Εγώ το ξεπέρασα, δεν έχω πια καμία έγνοια για το φύλλο, μόνο παρακαλάω να είναι γερό... Τρέμω στην ιδέα όσο πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική!!!

Ευχαριστώ happiness,

όπως έχω ξαναπεί εμπιστοσύνη απόλυτη δεν έχω σε κανένα γιατρό, στη φάση αυτή όμως κ αφού έμαθα ότι ο οπίσθιος πλακούντας δεν ενδείκνυται για τροφοβλάστη μάλλον προς το παρόν το nipt είναι μονόδρομος. Δεν αποκλείεται όμως η αμνιοπαρακέντηση. Αντιθέτως όταν έρθει η ώρα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

Το φύλο είναι το λιγότερο που με νοιάζει κ εμένα, η υγεία του είναι το βασικό,  θα ήθελα όμως να το ξέρω, να έχω μια εικόνα. Ας πούμε ακόμα κ το εμβρυάκι που έχασα ήθελα να μάθω τι φύλο ήταν.  ο γιατρός μου το είπε κ την προηγούμενη φορά κ χτες ότι είναι μάλλον αγόρι. Δεν αποκλείεται βέβαια ν’ αλλάξει αλλά η ζυγαριά γέρνει προς το αγόρι. 

Λογικό να αγχώνεσαι για την αυχενική, ποια δεν ανησυχούσε; Αυτή η αναμονή σκοτώνει. θα περάσουν οι μέρες, υπομονή.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Eternity είπε:

Εν τω μεταξύ βρε κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας. Σε μια συζήτηση που είχα με τον άντρα μου, πιστεύει ότι η εξωσωματική δεν είναι και κάτι το φοβερό, ότι όλοι οι γιατροί σχεδόν κάνουν και ότι το θέμα είναι να βρεις κάποιον που θα ασχοληθεί πραγματικά μαζί σου και δε θα τον ενδιαφέρει απλά να στα αρπαξει. Επιπλέον πιστεύει ότι πια τα "ονόματα" έχουν μεγάλο πιαστεί και καλύτερα θα ήταν να πάμε σε κάποιον νεαρό. Εγώ πάλι σκέφτομαι το κομμάτι της εμπειρίας. Μου έχουν πει πχ πολλές γνωστές ότι εκαναν τα παιδιά τους πριν πολλά χρόνια με το Μασ....μηνα όμως πλέον δεν ακουω καλά λόγια γι αυτόν. 

Τα μεγάλα ονόματα έχουν πλέον το μειονέκτημα ότι έχουν παρά πολύ κόσμο και δεν θα έχεις αυτή την επαφή που θες. Το θέμα του γιατρού είναι κάτι πολύ προσωπικό, εγώ πχ που δεν με νοιάζει να τον βλέπω συνέχεια ή να με ξέρει προσωπικά και να με θυμάται είμαι σε έναν από τα μεγαλύτερα ονόματα, νιώθω όμως τεράστια ασφάλεια. Αν εσυ θες τον γιατρό δίπλα σου δεν σου κάνουν αυτά τα ονόματα, πρόσεξε όμως γιατί δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, τα ίδια έλεγα και εγώ στην αρχή. Κάποιες φορές τα πράγματα πάνε πολυ καλά άλλες πάλι όχι και εκεί θες κάποιον με πείρα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα οποία κοπέλα έχει διαβάσει το βιβλίο it all starts with the egg να μας πει έστω με bullets κάποια βασικά. Διαβαζα φοβερές κριτικές από κοπέλες και πόσο τις βοήθησε. Εννοείται ότι θα το πάρω να το διαβάσω αλλά ήθελα να ξεκινήσω άμεσα με τη διατροφή μου και τα συμπληρώματα που λέει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Θα παρακαλούσα οποία κοπέλα έχει διαβάσει το βιβλίο it all starts with the egg να μας πει έστω με bullets κάποια βασικά. Διαβαζα φοβερές κριτικές από κοπέλες και πόσο τις βοήθησε. Εννοείται ότι θα το πάρω να το διαβάσω αλλά ήθελα να ξεκινήσω άμεσα με τη διατροφή μου και τα συμπληρώματα που λέει 

Αχ το ίδιο έγραψα και εγώ .... έστω κάτι λίγο να μας πουν!καλή εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Nora39 είπε:

Καλημερα κοριτσια ,μια ερωτηση:

Η μετρηση προγεστερονης γινεται σε οποιαδηποτε φαση του κυκλου; 

Καλημέρα κοπέλα μου!!Η προγεστερονη μετριέται την 21η μέρα του κυκλου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...