Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

Καλησπέρα έχω ΑΜΗ 0,01 χειρότερη δηλαδή πάτος!!επισκέφτηκα Τσιριγώτη ο οποίος Μ μίλησε μόνο για δανεικά κ Κούρτη που φυσικά κ όχι Μ ειπε δε θα πας με δανεικά αλλά θα προσπαθήσεις με τα δικα σου ..έχω πελαγωσει!;!είμαι σε αναζήτηση για μια τρίτη τελευταία άποψη για να κατασταλλαξω κ να μην μπερδευτω περισσότερο!εσύ είσαι στον Παντο?ξεκίνησες εξωσωμ??

Καλησπέρα κορίτσι μού. Σε τι φάση είσαι? Πόσο έχεις προσπαθήσει και πως? Από fsh πως είσαι? Εγώ με τον Παντο ναι. Δεν έχω κάνει εξωσωματική ακόμα.  Είμαι φτωχή απαντητρια.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BlackCat είπε:

Ιδανικά τον κατακερματισμό τον θέλουμε έως 15% αυτή είναι η φυσιολογική τιμή. Το 20% προσωπικά για εμάς πού είχαμε 39% (!) θα μου φαινόταν όνειρο.

Δεν θεωρώ οτι είναι τραγικό και με κάποιες αλλαγές στην διατροφή , σε βιταμίνες, στην ένδυση, στο κάπνισμα κλπ διορθώνεται.

Αν οφείλεται σε κιρσοκήλη θέλει διερεύνηση απο ουρολόγο τι βαθμού είναι κλπ γιατί και εδώ οι γνώμες διίστανται ως γνωστό.

Ο κατακερματισμός γονιμοποιεί τα ωάρια αλλά δεν τα αφήνει να γίνουν βλαστοκύστες καλής αξιολόγησης ή αν δεις και το χαρτί του Λυμπερ. γράφει οτι υψηλό DFI ενοχοποιείται σε περιπτώσεις αποβολών α τριμήνου.

Το σπέρμα όμως δε καθαρίζεται στη μικρογονομοποιηση ,δε βάζουν τα καλύτερα μέσα σε εισαγωγικά?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angel* said:

Καλησπέρα κορίτσι μού. Σε τι φάση είσαι? Πόσο έχεις προσπαθήσει και πως? Από fsh πως είσαι? Εγώ με τον Παντο ναι. Δεν έχω κάνει εξωσωματική ακόμα.  Είμαι φτωχή απαντητρια.  

Είμαι σε φάση αναζήτησης γιατρού.Ειδα Κούρτη κ Τσιριγώτη κ θέλω κ αλλον έναν να δω και να κατασταλλαξω FSH 20.τι εννοείς είσαι φτωχή απαντητρια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Το σπέρμα όμως δε καθαρίζεται στη μικρογονομοποιηση ,δε βάζουν τα καλύτερα μέσα σε εισαγωγικά?

Η μικρογονιμοποιηση ξεκαθαρίζει τα ταχύτερα και τα ζώντα όχι αυτά που δεν έχουν κατακερματισμό δηλαδή βλάβη στο dna τους.

Μορφολογικό ξεκαθάρισμα γίνεται επι της ουσίας. Το αν έχουν κατακερματισμό δεν φαίνεται εκεί απλά θεωρείς ότι τα πιο ζωηρά και μορφολογικά καλύτερα σπερματοζωάρια λογικά δεν θα έχουν υψηλό κατακερματισμό. Για αυτό οι περισσότεροι εξωσωματιστες λένε ότι ένα σπερμα πλούσιο σε πόσοτητα είναι καλύτερο στην διαχείριση κ ας έχει ως ένα βαθμό κατακερματισμό.

Η picsi πχ είναι μέθοδος που βάζουν το σπερμα σε υαλουρονικο κ λένε ότι τα σπερματοζωάρια που προσκαλούνται εκεί έχουν χαμηλότερο κατακερματισμό. Έχουν βγει ομως άλλες έρευνες που το καταρρίπτουν αυτό!

Ειναι τόσο πολυπαραγοντικο το θέμα και πιστεύω και τυχερό που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου..

Δηλαδη ένα σπερμα χαμηλό σε ποσότητα και πολύ υψηλό κατακερματισμό >30% είναι πιο δύσκολο στην διαχείριση του. Σε συνδυασμό με ένα «γερασμένο» ωάριο ε δεν δίνουν κ τον καλύτερο συνδυασμό.

Το μόνο που Ξεπερνιέται 100% στην εξωσωματική κατά την γνώμη μου είναι η κινητικότητα 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/6/2022 at 10:37 ΜΜ, BlackCat είπε:

Ναι στους φυσικούς ότι ωάριο πήραμε έγινε βλαστοκύστη..Όμως είχαμε το σπερμα σε αγωγή με ουρολόγο όλο αυτό το διάστημα  , βελτιωσαμε διατροφές , παίρναμε βιταμίνες μόνοι μας , ελεγμένα όλα τα ανοσολογικα ,αιματολογικά ,ενδοκρινολογικα κάναμε δηλαδή και εμείς αλλαγές. Μακάρι να έχουν βοηθησει όλα και να αξιωθουμε να κρατήσουμε γερό μωρό στα χέρια.

Σου εύχομαι και σένα τα καλύτερα.

ΥΓ. Το καλύτερο σπερμα ever (για τα δεδομένα μας πάντα) το είχαμε ένα μήνα μετά που νόσησε ο άντρας μου από κοβιντ! Δεν πιστεύαμε στα μάτια μας!! Τυχαίο ίσως συνέβη δε!

Ναι κι εμεις μετα απο κοβιντ ημασταν πολυ καλυτερα! Βεβαια βελτιωθηκαν κ αλλοι παραγοντες οποτε δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα..!
Σε ευχαριστω πολυ! Μακαρι ολες μας να ειμαστε κοντα!!

On 26/6/2022 at 10:06 ΠΜ, Pagor είπε:

Ξύπνησα σήμερα το πρωί κ είδα όλα τα όμορφα μυνήματα σας...σας ευχαριστώ από τα βαθύ της ψυχή μου για όλες τις ευχές σας...εύχομαι κ προσεύχομαι κ εγώ καθημερινά...από εμένα κ το μικρό σπορακι μου σας στέλνουμε όλοι μας την αγάπη κ σε όλες τις ευχές ανταποδίδουμε με την ευχή κ προσευχή καμία κοπέλα να μην στεναχωρηθεί ξανά..να είναι όλες με γεμάτες κοιλιτσες κ μόνο απο ευτυχια να λάμπει το πρόσωπο σας ..Να είστε καλά κορίτσια μου...!!!

Συγχαρητηριαα! Εχω διαβασει την ιστορια σου! Το αξιζετε μετα απο αυτα που περασατε!
Ευχομαι να πανε ολα τελεια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή κοντεύω να σαλτάρω τώρα 

Προετοιμάζομαι για ετ σε φυσικό κύκλο με βλαστοκυστες. 

Ειμαι 12η μέρα και αύριο θα πάω για δεύτερο υπερηχο. Και πάω τώρα να κάνω μπάνιο και έχω αίμα. Κανονική ΡΟΗ περιόδου!!!!

Χωρις πόνο χωρίς τίποτα!!

Τι σκατα είναι αυτό τώρα;; Δεν έχω διαταραχές στον κύκλο η μόνη φορά που είχα ήταν πριν δυο χρόνια μετά από την αποβολή και την απόξεση!!

Δεν την παλεύω ειλικρινά γιατι το κόβω ότι θα ακυρωθεί η ετ!!Και παλεύω έναν ολόκληρο χρόνο να φτάσω σε ετ!! Απιστευτο!!

  • Μπερδεμένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , BlackCat είπε:

Ρε παιδιά επειδή κοντεύω να σαλτάρω τώρα 

Προετοιμάζομαι για ετ σε φυσικό κύκλο με βλαστοκυστες. 

Ειμαι 12η μέρα και αύριο θα πάω για δεύτερο υπερηχο. Και πάω τώρα να κάνω μπάνιο και έχω αίμα. Κανονική ΡΟΗ περιόδου!!!!

Χωρις πόνο χωρίς τίποτα!!

Τι σκατα είναι αυτό τώρα;; Δεν έχω διαταραχές στον κύκλο η μόνη φορά που είχα ήταν πριν δυο χρόνια μετά από την αποβολή και την απόξεση!!

Δεν την παλεύω ειλικρινά γιατι το κόβω ότι θα ακυρωθεί η ετ!!Και παλεύω έναν ολόκληρο χρόνο να φτάσω σε ετ!! Απιστευτο!!

Έπαθα το ίδιο πριν δυο μήνες. Στις 8 μέρες αφού είχα τελειώσει περίοδος από την αρχή. Βέβαια δεν έχασα τον κύκλο μου, μετρήσαμε πρώτη μέρα τη δεύτερη περίοδο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Σποράκι είπε:

Έπαθα το ίδιο πριν δυο μήνες. Στις 8 μέρες αφού είχα τελειώσει περίοδος από την αρχή. Βέβαια δεν έχασα τον κύκλο μου, μετρήσαμε πρώτη μέρα τη δεύτερη περίοδο!

Για ωοληψια ή για ετ; 
γιατι εγώ πάω για ετ δηλαδή 5 μέρες μετά την ωορρηξία θα βαλω τις βλαστοκυστες 

Και τώρα δεν το κόβω..Αλλά ακόμα και έτσι να μου πει θα είναι καλός κύκλος;

Δεν μπορώ να ρισκάρω παλεύω να τις μαζέψω αυτές εδώ και μήνες και θα τις βαλω όλες μαζί..Δηλαδή γαμω την μαύρη μου την τύχη 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , BlackCat είπε:

Για ωοληψια ή για ετ; 
γιατι εγώ πάω για ετ δηλαδή 5 μέρες μετά την ωορρηξία θα βαλω τις βλαστοκυστες 

Και τώρα δεν το κόβω..Αλλά ακόμα και έτσι να μου πει θα είναι καλός κύκλος;

Δεν μπορώ να ρισκάρω παλεύω να τις μαζέψω αυτές εδώ και μήνες και θα τις βαλω όλες μαζί..Δηλαδή γαμω την μαύρη μου την τύχη 

Εγώ έπαιρνα σικλακιουρ για ngs και ΕΡΑ αλλά μου έδωσαν να καταλάβω ότι από τη στιγμή που ήταν κανονική περίοδος ξεκινάμε από την αρχή. Όντως ενώ λίγο πριν αδιαθετησω είχα ενδομήτριο 5,5 λίγες μέρες μετά την δεύτερη περίοδο 10 και προχωρήσαμε κανονικά. Βέβαια εσένα είναι πιο σοβαρό και πολύ πιθανό να στο ακυρώσει για ένα μήνα. Έχεις κάνει τόσο υπομονή, λίγο ακόμα αν είναι για καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Κάτω από 2,5 λένε όλοι, ιδανικά κάτω από 2. Στην προηγούμενη ετ είχα 2,3 και δεν μου είχε αυξήσει το Τ4, ούτε ο Σφακ, ούτε η ενδοκρινολόγος 

Σου ανέβηκε μετά τη διέγερση; Γιατί εμένα ανέβηκε πολύ και ακυρωσαμε την ετ


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ έπαιρνα σικλακιουρ για ngs και ΕΡΑ αλλά μου έδωσαν να καταλάβω ότι από τη στιγμή που ήταν κανονική περίοδος ξεκινάμε από την αρχή. Όντως ενώ λίγο πριν αδιαθετησω είχα ενδομήτριο 5,5 λίγες μέρες μετά την δεύτερη περίοδο 10 και προχωρήσαμε κανονικά. Βέβαια εσένα είναι πιο σοβαρό και πολύ πιθανό να στο ακυρώσει για ένα μήνα. Έχεις κάνει τόσο υπομονή, λίγο ακόμα αν είναι για καλό!

Πολύ φοβαμαι ότι αν ακυρωθεί πάει για Σεπτέμβρη για αυτό ξενερωνω τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Κοριτσια ΑΜΗ 2,18 δεν ειναι λιγο χαμηλη??? Ειμαι 29 χρονων. 

Pmol? Ή ng γιατι αν ειναι ng μια χαρα εισαι εγω ειχα πριν 2 χρονια 0,3 ng δηλαδη οχι καλη αλλα και παλι τα καταφερα με φυσιξους 

1 ώρα πρίν, BlackCat είπε:

Ρε παιδιά επειδή κοντεύω να σαλτάρω τώρα 

Προετοιμάζομαι για ετ σε φυσικό κύκλο με βλαστοκυστες. 

Ειμαι 12η μέρα και αύριο θα πάω για δεύτερο υπερηχο. Και πάω τώρα να κάνω μπάνιο και έχω αίμα. Κανονική ΡΟΗ περιόδου!!!!

Χωρις πόνο χωρίς τίποτα!!

Τι σκατα είναι αυτό τώρα;; Δεν έχω διαταραχές στον κύκλο η μόνη φορά που είχα ήταν πριν δυο χρόνια μετά από την αποβολή και την απόξεση!!

Δεν την παλεύω ειλικρινά γιατι το κόβω ότι θα ακυρωθεί η ετ!!Και παλεύω έναν ολόκληρο χρόνο να φτάσω σε ετ!! Απιστευτο!!

Τι ειναι τωρα αυτο;; Περιεργο …αλλα να σου πω το αλλο.. αν ακυρωθει η μεταφορα(που το απεύχομαι γιατι το θες πολυ)  να σκεφτεσαι καθε εμποδιο για καλο…να περασεις ενα σουπερ ξέγνοιαστο καλοκαιρι ,  γιατι μετα απο αυτο δεν θα ξανα εισαι ποτε μονη σου ,αλλα με τα μωρα σου!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Nephele78 είπε:

Pmol? Ή ng γιατι αν ειναι ng μια χαρα εισαι εγω ειχα πριν 2 χρονια 0,3 ng δηλαδη οχι καλη αλλα και παλι τα καταφερα με φυσιξους 

Τι ειναι τωρα αυτο;; Περιεργο …αλλα να σου πω το αλλο.. αν ακυρωθει η μεταφορα(που το απεύχομαι γιατι το θες πολυ)  να σκεφτεσαι καθε εμποδιο για καλο…να περασεις ενα σουπερ ξέγνοιαστο καλοκαιρι ,  γιατι μετα απο αυτο δεν θα ξανα εισαι ποτε μονη σου ,αλλα με τα μωρα σου!!!!!

Ng ειναι η μετρηση. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι κ ολα εγκυρα κ εργαστήριο με εργαστηριο το εχει δει να εχουν διαφορα. Σκεφτομαι να παω κ αλλου αν κ το πληρωσα 50 ευρω κ εχω να κάνω κ την κυστικη ινωση που ειναι πανάκριβη... Η κλινικη μου εικονα στον υπερηχο ηταν καλή λεει. Αλλα μια μερα πριν την ωορρηξία στη μια ωοθηκη δεν ειδε κανενα ωαριο, στην αλλη 10.Ισως αυξησουμε λιγο την δοση μου ειπε. Αρχες Ιουλη θα ξεκινησω, αλλα φοβαμαι... Δεν ξερω πως καθοριζουν την δοση με βαση την Αμη αλλα εμενα λιγο στην τυχη μου φαινεται... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , BlackCat είπε:

Πολύ φοβαμαι ότι αν ακυρωθεί πάει για Σεπτέμβρη για αυτό ξενερωνω τόσο πολύ..

Σε καταλαβαίνω, κ εγώ για Οκτώβρη πάω και μου φαίνεται αιώνας. Ποσό μάλλον αν ήμουν λίγες μέρες πριν και μου το ακύρωναν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...