Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

βρήκα ένα στηθοσκόπιο κ δοκίμασα να δω αν ακούγεται το μωρό.

Τζίφος, δεν άκουσα τπτ ξεκάθαρο, δεν ξέρω αν ήταν το μωρό, το έντερό μου ή κάτι αλλο, έχει δοκιμάσει καμία να το κάνει; Τη δική μου την καρδιά πάντως την άκουγα άνετα. 

Αχ, κοτοπουλάκι, με έκανες και γέλασα!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις το μωρό με απλό στηθοσκόπιο, θέλει ειδικό μηχάνημα που μπορείς να το αγοράσεις βέβαια, αλλά μη σου βάζω ιδέες, ρώτησε το γιατρό σου αν το σκέφτεσαι, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να ενοχλούμε τα μωρά συχνά. Η καρδιά σου καλά? :P

1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Άστα να πάνε.. δεν το πολυλέω καν ότι είμαι έγκυος γιατί φοβάμαι ότι αν πάει κάτι στραβά θα πρέπει να δίνω εξηγήσεις.. κ καταλαβαίνεις πως είναι.. Κι εγώ μετά την παλίνδρομη δεν μπορώ να ησυχάσω..

Μακάρι να είναι καλά κ ας μην ακούγεται απ το στηθοσκόπιο, είναι κ παλιό, του παππού μου ήταν που ήταν γιατρός, έχουν περάσει 70 χρόνια από τότε..

Ούτε εγώ το πολυλέω ακόμα για τον ίδιο φόβο, περιμένω την αυχενική, αλλά έχει αρχίσει να φαίνεται και δεν ξέρω τι να βάλω για να μην τονίζεται η κοιλίτσα! Εσένα δε φαίνεται ακόμα??

 

 

@winspert έκανες χοριακή???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , kateriiina25 είπε:

2η μέρα του κύκλου τα ξεκινάς για 5 μέρες. Εγώ είχα πάρει 2 την ημέρα χωρίς κανένα αποτέλεσμα και μετά στον επόμενο μου τα αύξησε σε 3 αλλά πάλι τίποτα, δεν έκανα καθόλου ωορρηξία. Έχω αντίσταση στην κλομιφαίνη. Από συμπτώματα δεν θυμάμαι να είχα κάτι και αν είχα δεν το είχα προσέξει καν. Και ο άντρας μου που τα έπαιρνε 2,5 μήνες, δεν είχε καθόλου συμπτώματα. 

 

Πως βλεπεις οτι εχεις αντίσταση στην κλομιφαινη; Εκ του αποτελέσματος;

πρίν από 25 λεπτά , happiness79 είπε:

 

@winspert έκανες χοριακή???

Θα κανω αυριο...ετσι μου ειπαν...αλλα και σήμερα αρνητικό το σπιτικο...

  • Λυπημένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kateriiina25 said:

2η μέρα του κύκλου τα ξεκινάς για 5 μέρες. Εγώ είχα πάρει 2 την ημέρα χωρίς κανένα αποτέλεσμα και μετά στον επόμενο μου τα αύξησε σε 3 αλλά πάλι τίποτα, δεν έκανα καθόλου ωορρηξία. Έχω αντίσταση στην κλομιφαίνη. Από συμπτώματα δεν θυμάμαι να είχα κάτι και αν είχα δεν το είχα προσέξει καν. Και ο άντρας μου που τα έπαιρνε 2,5 μήνες, δεν είχε καθόλου συμπτώματα. 

Τι σε αυτόν, τι στον επόμενο; Εγώ λέω ξεκίνα τα όπως σου είπε ο γιατρός να ξεμπερδεύεις. Εμένα δεν μου έβγαλαν τίποτα από συμπτώματα 

Το θέμα είναι ότι δεν Μ ειπε να τα ξεκινήσω την 2η μέρα τ κύκλου αλλά στα μισά τ κύκλου.γιαυτο αναρωτιέμαι μήπως βιάζεται 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, winspert said:

Πως βλεπεις οτι εχεις αντίσταση στην κλομιφαινη; Εκ του αποτελέσματος;

Θα κανω αυριο...ετσι μου ειπαν...αλλα και σήμερα αρνητικό το σπιτικο...

Ναι αλλά εσύ αποκλείεται να έχεις. Εμένα είναι λόγω ΣΠΩ 

6 minutes ago, DIMIFEB said:

Το θέμα είναι ότι δεν Μ ειπε να τα ξεκινήσω την 2η μέρα τ κύκλου αλλά στα μισά τ κύκλου.γιαυτο αναρωτιέμαι μήπως βιάζεται 

Προφανώς θα χρησιμοποιούνται και με αυτό τον τρόπο. Κάτι θα ξέρει για να στο λέει 

9 minutes ago, winspert said:

Πως βλεπεις οτι εχεις αντίσταση στην κλομιφαινη; Εκ του αποτελέσματος;

Θα κανω αυριο...ετσι μου ειπαν...αλλα και σήμερα αρνητικό το σπιτικο...

Αλήθεια γιατί δεν πήγες σήμερα; Σκεφτόμουν ότι αυτό με την χοριακή αρκετές μέρες μετά την ετ, από την μία δίνει πιο σίγουρο αποτέλεσμα γιατί αν όλα πάνε καλά θα έχει υψηλό νούμερο αλλά από την άλλη, αν εγώ είχα πάει την μέρα που έπρεπε κανονικά δεν θα είχα καταλάβει ότι ήταν πρόωρη βιοχημική. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ναι αλλά εσύ αποκλείεται να έχεις. Εμένα είναι λόγω ΣΠΩ 

 

Αλήθεια γιατί δεν πήγες σήμερα; Σκεφτόμουν ότι αυτό με την χοριακή αρκετές μέρες μετά την ετ, από την μία δίνει πιο σίγουρο αποτέλεσμα γιατί αν όλα πάνε καλά θα έχει υψηλό νούμερο αλλά από την άλλη, αν εγώ είχα πάει την μέρα που έπρεπε κανονικά δεν θα είχα καταλάβει ότι ήταν πρόωρη βιοχημική. 

Ενας γιατρός μου ειχε πει πως εχω εικονα πολυκυστικων ωοθηκών...ειναι αλλο αυτό; Αλλα μονο ενας γιατρός...Και πως ξέρουμε οτι έχουμε σπω; Τι σε ρωταω κ εσένα τωρα,ε;

Δεν πηγα σημερα για να ακουσω τις οδηγιες τους. Εχθες τελικα πηρα παλι τα φάρμακα αλλα σήμερα που ξαναεκανα σπίτι τεστ και βγηκε αρνητικό,το θεώρησα κουτο να παρω παλι και τα σταματησα. Ετσι κ αλλιως και θετικο να εβγαινε αυριο με μια μερα δεν χάνεται ο κοσμος...Εχεις δικιο ομως σε αυτό που λες...Ειναι προτιμότερο να πηγαίνουμε 9η μερα κ ας κάνουμε περισσότερες χοριακες αν πια χρειάζεται... Αφου θα εδειχνε απο εχθες... Δεν θελω να φερνω και συνέχεια αντιρρήσεις σε αυτα που μου λενε. 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , winspert είπε:

Πως βλεπεις οτι εχεις αντίσταση στην κλομιφαινη; Εκ του αποτελέσματος;

Θα κανω αυριο...ετσι μου ειπαν...αλλα και σήμερα αρνητικό το σπιτικο...

Κρατιέσαι μέχρι αύριο βρε θηρίο? Το θυμάμαι ότι σου είχαν πει για Πέμπτη, αλλά υπέθεσα ότι θα πήγαινες σήμερα. Κρίμα ρε γαμώτο, λυπάμαι που δύο στα δύο τεστ είναι αρνητικά... 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, winspert said:

Ενας γιατρός μου ειχε πει πως εχω εικονα πολυκυστικων ωοθηκών...ειναι αλλο αυτό; Αλλα μονο ενας γιατρός...Και πως ξέρουμε οτι έχουμε σπω; Τι σε ρωταω κ εσένα τωρα,ε;

Δεν πηγα σημερα για να ακουσω τις οδηγιες τους. Εχθες τελικα πηρα παλι τα φάρμακα αλλα σήμερα που ξαναεκανα σπίτι τεστ και βγηκε αρνητικό,το θεώρησα κουτο να παρω παλι και τα σταματησα. Ετσι κ αλλιως και θετικο να εβγαινε αυριο με μια μερα δεν χάνεται ο κοσμος...Εχεις δικιο ομως σε αυτό που λες...Ειναι προτιμότερο να πηγαίνουμε 9η μερα κ ας κάνουμε περισσότερες χοριακες αν πια χρειάζεται... Αφου θα εδειχνε απο εχθες... Δεν θελω να φερνω και συνέχεια αντιρρήσεις σε αυτα που μου λενε. 

Ε καλά, μπορούσες να την κάνεις σήμερα και να τους την στείλεις αύριο, σιγά. Εγώ πάντα λίγο νωρίτερα την κάνω και δεν μου λέει κάτι ο γιατρός. Τι να πει κιόλας; Ξέρει έτσι κι αλλιώς ότι το αποτέλεσμα δεν αλλάζει σε 2 μέρες.  

Άλλο η εικόνα πολυκυστικών και άλλο το ΣΠΩ. Είναι μία λίστα συμπτωμάτων που πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 από αυτά για να έχεις ΣΠΩ. Μόνη της η εικόνα δεν λέει κάτι. Επίσης εγώ δεν κάνω γενικά ωορρηξία μόνη μου και η αντίσταση στην κλομιφαίνη φάνηκε γιατί απλώς δεν άλλαξε τίποτα. Συμβαίνει λέει στο 20-30% των γυναικών με ΣΠΩ. Το femara όμως λειτούργησε κανονικά 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , happiness79 είπε:

Κρατιέσαι μέχρι αύριο βρε θηρίο? Το θυμάμαι ότι σου είχαν πει για Πέμπτη, αλλά υπέθεσα ότι θα πήγαινες σήμερα. Κρίμα ρε γαμώτο, λυπάμαι που δύο στα δύο τεστ είναι αρνητικά... 

Κρατιεμαι ναι...πως το επαθα;;; Κοιτα τα φθηνά τεστακια που παίρνω ειναι η αλήθεια πως μέχρι τωρα δεν μου έχουν δειξει ποτέ λαθος...Ακομα και βιοχημικη μου έχουν δειξει...Οποτε δεν εχω ελπιδες για αύριο 

  • Λυπημένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, winspert είπε:

Πες μου λιγα περισσότερα σε παρακαλώ. Ποια μερα τα ξεκινας; Και πως και 3 μαζεμενα; Εχω ακούσει ή για ενα ή για δυο την ημερα. Μαλλον ο γιατρός σου κρινει πως χρειάζονται 3. Και συνήθως ειναι για 5 μερες...Ενδιαφερομαι γιατί μαλλον εκει θα καταληξω κ εγω...

Να υπάρχουν ελπιδες κορίτσια να βγουν περισσότερα απο ενα;;;

Να τα δοκιμάσεις να δεις, πιστεύω οτι θα βγάλεις περισσότερα απο ενα. Τωρα με ποσες βλαστοκυστες θα καταλήξεις ειναι αλλο θεμα. Εχω στεναχωρεθει με την έκβαση, για να δούμε ομως....

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Καντι είπε:

Να τα δοκιμάσεις να δεις, πιστεύω οτι θα βγάλεις περισσότερα απο ενα. Τωρα με ποσες βλαστοκυστες θα καταλήξεις ειναι αλλο θεμα. Εχω στεναχωρεθει με την έκβαση, για να δούμε ομως....

Βρε κορίτσια διαβάζω όλο το πρωί και μου δημιουργήθηκε η απορία…

Εφοσον είναι να πάρουμε περισσότερο από 1 με τα χαπάκια γιατί μας ταλαιπωρούν εμάς τις «φτωχές αποκριτριες» με ενέσεις; 
Και κόστος έχουν οικονομικό και ψυχικό, τουλάχιστον για Εμενα…

Αλλη ψυχολογία θα είχα αν έπαιρνα τα χαπάκια μου και άλλη να τρέχω με την ένεση και να μην μπορώ ούτε επαγγελματικό ταξίδι να πάω, ούτε πουθενά χωρίς την ένεση  που θέλει και ψυγείο…

Και σε συνέχεια του προβληματισμού μου…μιλούσα με πολύ καλό φιλο εξωσωματιστη  στη Γαλλία, που μου έλεγε ότι σχεδόν τους ωθούνε για ενέσιμα φάρμακα λόγω κέρδους…ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Chris_V είπε:

Βρε κορίτσια διαβάζω όλο το πρωί και μου δημιουργήθηκε η απορία…

Εφοσον είναι να πάρουμε περισσότερο από 1 με τα χαπάκια γιατί μας ταλαιπωρούν εμάς τις «φτωχές αποκριτριες» με ενέσεις; 
Και κόστος έχουν οικονομικό και ψυχικό, τουλάχιστον για Εμενα…

Αλλη ψυχολογία θα είχα αν έπαιρνα τα χαπάκια μου και άλλη να τρέχω με την ένεση και να μην μπορώ ούτε επαγγελματικό ταξίδι να πάω, ούτε πουθενά χωρίς την ένεση  που θέλει και ψυγείο…

Και σε συνέχεια του προβληματισμού μου…μιλούσα με πολύ καλό φιλο εξωσωματιστη  στη Γαλλία, που μου έλεγε ότι σχεδόν τους ωθούνε για ενέσιμα φάρμακα λόγω κέρδους…ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω…

Την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά είναι και στο χέρι μας λίγο το τι θα κάνουμε. Εγώ επι ενάμισι χρόνο κάνω κάθε μήνα ωοληψιες, με ενέσεις παίρνω 2-3 με χαπάκια 1-2 και με φυσικό 1 (έχει τύχει και κανένα). Κάθε μήνα μου έλεγε ο γιατρός να πάρω ενέσεις για να βγάλω τρία και εγώ έλεγα όχι, καλύτερα χαπάκια ή τίποτα. Τώρα πήρα ξανά και όντως πήρα τρία και μου ζήτησε να ξαναπάρω Σεπτέμβρη, θα το κάνω γιατί έχω ακόμα ενέσεις στο ψυγείο αλλιώς του λέω όχι. Αυτός υποστηρίζει ότι έχει διαφορά όταν παίρνεις τρία από το να έπαιρνες ενα και έχει δίκιο αλλά δεν σκέφτονται το άγχος μας με τις ενέσεις και το κοστος!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Chris_V said:

Βρε κορίτσια διαβάζω όλο το πρωί και μου δημιουργήθηκε η απορία…

Εφοσον είναι να πάρουμε περισσότερο από 1 με τα χαπάκια γιατί μας ταλαιπωρούν εμάς τις «φτωχές αποκριτριες» με ενέσεις; 
Και κόστος έχουν οικονομικό και ψυχικό, τουλάχιστον για Εμενα…

Αλλη ψυχολογία θα είχα αν έπαιρνα τα χαπάκια μου και άλλη να τρέχω με την ένεση και να μην μπορώ ούτε επαγγελματικό ταξίδι να πάω, ούτε πουθενά χωρίς την ένεση  που θέλει και ψυγείο…

Και σε συνέχεια του προβληματισμού μου…μιλούσα με πολύ καλό φιλο εξωσωματιστη  στη Γαλλία, που μου έλεγε ότι σχεδόν τους ωθούνε για ενέσιμα φάρμακα λόγω κέρδους…ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω…

Μήπως ποντάρουν σε καλύτερη ανταπόκριση από αυτήν που τελικά έρχεται;

Εγώ έχω μία άλλη απορία. Είμαι σε ένα γκρουπ στο fb για ivf και κάθε μέρα μπαίνουν πάρα πολλές γυναίκες και λένε τις αποδόσεις τους απο την διέγερση και πόσα ωάρια πήραν, πόσα έγιναν βλαστοκύστες κτλ. Οι 9 στις 10 έχουν από 15-20 ωάρια και πάνω και σχεδόν καμία δεν αναφέρει να έχει πολυκυστικές. Οι ηλικίες ποικίλλουν προφανώς αλλά μου κάνει εντύπωση που έχουν τόσο μεγάλο ποσοστό τόσο καλής ανταπόκρισης 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Αχ, κοτοπουλάκι, με έκανες και γέλασα!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις το μωρό με απλό στηθοσκόπιο, θέλει ειδικό μηχάνημα που μπορείς να το αγοράσεις βέβαια, αλλά μη σου βάζω ιδέες, ρώτησε το γιατρό σου αν το σκέφτεσαι, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό να ενοχλούμε τα μωρά συχνά. Η καρδιά σου καλά? :P

Ούτε εγώ το πολυλέω ακόμα για τον ίδιο φόβο, περιμένω την αυχενική, αλλά έχει αρχίσει να φαίνεται και δεν ξέρω τι να βάλω για να μην τονίζεται η κοιλίτσα! Εσένα δε φαίνεται ακόμα??

 

 

@winspert

Η καρδιά μου μια χαρά! Μπόμπα χαχαχ 

Το ξέρω αυτό το μηχάνημα με τους υπερήχους, επειδή όμως έχω διαβάσει ότι το μωρό δεν το γουστάρει καθόλου λέω να μην το εκνευρίσω από τώρα..

Η κοιλιά μου φαίνεται εδώ κ μέρες. Πριν μια βδομάδα με ρώταγε μια γειτόνισσα αν έχω ευχάριστα.

Είμαι κ αδύνατη οπότε δεν κρύβεται. Πάντα φοράω φορέματα. Παντελόνια κλπ δεν τα αντέχω καθόλου, εδώ δεν τα πολυφόραγα όταν δεν ήμουν έγκυος, πόσο μάλλον τώρα.. 

Περιμένουμε με αγωνία την αυχενική σου :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, winspert είπε:

Ενας γιατρός μου ειχε πει πως εχω εικονα πολυκυστικων ωοθηκών...ειναι αλλο αυτό; Αλλα μονο ενας γιατρός...Και πως ξέρουμε οτι έχουμε σπω; Τι σε ρωταω κ εσένα τωρα,ε;

Δεν πηγα σημερα για να ακουσω τις οδηγιες τους. Εχθες τελικα πηρα παλι τα φάρμακα αλλα σήμερα που ξαναεκανα σπίτι τεστ και βγηκε αρνητικό,το θεώρησα κουτο να παρω παλι και τα σταματησα. Ετσι κ αλλιως και θετικο να εβγαινε αυριο με μια μερα δεν χάνεται ο κοσμος...Εχεις δικιο ομως σε αυτό που λες...Ειναι προτιμότερο να πηγαίνουμε 9η μερα κ ας κάνουμε περισσότερες χοριακες αν πια χρειάζεται... Αφου θα εδειχνε απο εχθες... Δεν θελω να φερνω και συνέχεια αντιρρήσεις σε αυτα που μου λενε. 

Και εμένα μου είπε ότι έχω πολυκυστηκη διαμόρφωση ωοθηκών χωρίς όμως να έχω το σύνδρομο. Είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχατε συχνο ουρια  κατά τη διέγερση? Είμαι 10η μέρα διέγερσης, υπάρχει αρκετό πράγμα εκεί κάτω γιατί έχω ΣΠΩ, αλλά αυτό το πράγμα με τη συχνοουρια δεν παλεύεται, πάω τουαλέτα και δεν έχω ούρα να ουρησω, έχω όμως τοσο έντονη αίσθηση να πάω τουαλέτα σαν να κρατιωμουν  όλη τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...