Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Linoula είπε:

Τραβηγμενη η τόσο συχνή μέτρηση. Θέλουμε μια καλή tsh πριν τις διαδικασίες κοντα στο 1,5 και μάλιστα είναι προτιμότερο να είναι παραπάνω πάρα λιγότερο. Και ρυθμίζουμε πάλι μετά το αποτέλεσμα την δόση.

@Linoulaευχαριστώ για την απάντηση αν και ήταν για άλλο θέμα..χαχαχ..με ένα σμπαρο δύο τριγωνια..αυτό ακριβώς που μου είπες το είπαν και δύο ενδοκρινολόγοι..και μάλιστα ο ένας από τον προηγούμενο κύκλο του το έλεγε όταν τον πήρα μπροστά του σε ανοιχτή ακρόαση..αλλά δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε..θα του μιλήσω πάλι αύριο..και πάλι ευχαριστώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , Σποράκι είπε:

Ενδοκρινολόγοι vs γυναικολόγοι! Άλυτο. Αυτό είναι στον γιατρό κορίτσι μου, εμένα δεν με βάζει να τη μετρήσω στην εμβρυομεταφορα (αν και μου έχουν πει ότι τη θέλουν κάτω από 2-2,5). Ο ενδοκρινολόγος μου λέει ότι δεν επηρεάζει την εμφύτευση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην αναβληθεί πάλι!

Κοριτσια σήμερα είχα ραντεβού με ενδοκρινολόγο κύησης στο Έλενα για να μου λύσει όλες αυτές τις απορίες και να δω αν πρέπει να παρακολουθήσω και κάτι άλλο. Δυστυχώς όμως κόλλησα covid :( και το έβαλα την άλλη Τετάρτη. Χάνω και μια ωοληψια δεύτερης φάσης το Σάββατο!!!

Εγώ κορίτσι μου δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα! Μόνο κάποια κοπέλα που έχει βρεθεί σε αντίστοιχη θέση θα μπορεί να σου πει κάτι!

Κρίμα που κόλλησες κ ειδικά τώρα!! Μερικές φορες σκέφτομαι ότι έχουμε που έχουμε μπει σε αυτόν τον δρόμο να αποκτησουμε παιδια οκ να το αποδεχτουμε αλλά να τυχαίνουν κ αναποδιες για να ολοκληρώσουμε τις διαδικασίες έλεος! Ελπίζω τουλάχιστον να το περνας ελαφριά κ να είχες καλό αποτέλεσμα από την 1η ωοληψια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Pagor είπε:

Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν ήταν καλά...έπεσε η χοριακη μου.Ελπιζω κ εύχομαι για όσα κορίτσια περιμένουν να σταθούν τυχερά.

Λυπαμαι κοριτσι μου..μην στενεχωριεσια κ εγω ειχα 2 βιοχημικές κ τωρα προς το παρων παει καλα η εγκυμοσύνη μ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Penaki είπε:

Καλησπέρα! Ελπίζω να πανε ολα καλά τώρα κ να προχωρήσεις σε μια πετυχημένη εμβρυομεταφορα. Κ εγώ είχα TSH 1.8 ένα μήνα πριν την ετ κ 4.3 δυο μέρες πριν την ετ. Κ φοβήθηκα μην ακυρωθεί. Πήγα σε ενδοκρινολογο κ μου ειπε οτι τα cyclacur  είναι σχεδόν αναμενόμενο να την αυξάνουν. Στον εξωσωματικο σκέψου δεν είπα τίποτα γιατί δεν μου είχε ζητήσει την εξέταση είχα πάει μόνη μου, απλά πριν ξεκινήσουμε την προετοιμασία ήξερε ότι την έχω ρυθμισμένη με χάπι οπότε δεν την ανέφερε ξανά. Α επίσης ο ενδοκρινολογος είπε οτι μας ενδιαφέρει η ορμόνη Τ4 η οποία με την αύξηση της δόσης Τ4 ρυθμίζεται αμέσως πχ σε 2 μέρες, ενώ η TSH είναι ο δείκτης της ορμόνης ο οποίος μπορεί να κάνει κ πανω απο μήνα να επανέλθει. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου..ελπίζω να πήγαν όλα καλά και με εσένα..αν κατάλαβα καλα προχωρήσατε σε εμβρυομεταφορα και είσαι σε αναμονή αποτελεσμάτων?? Ότι σου είπε ο ενδοκρινολόγος του το έλεγε σκέψου σε ανοιχτή ακρόαση από το τηλέφωνο..και στην τελική αν ήθελε να είναι όλα τέλεια γιατί δεν λένε ότι τα cyclacur ανεβάζουν τις τιμές μιλήστε με τον ενδοκρινολόγο να είμαστε σε επαφή..φτιάχνουμε το ένα ,ψάχνουμε το άλλο και μετά μου λέει ότι είμαι πολύ αγχωμενη..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Pagor είπε:

Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν ήταν καλά...έπεσε η χοριακη μου.Ελπιζω κ εύχομαι για όσα κορίτσια περιμένουν να σταθούν τυχερά.

Ελπιζω σύντομα να έχεις την άδεια σου κ να οργανώσεις τις διακοπές σου να χαλαρώσεις σίγουρα θα το έχεις ανάγκη!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Pagor είπε:

Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν ήταν καλά...έπεσε η χοριακη μου.Ελπιζω κ εύχομαι για όσα κορίτσια περιμένουν να σταθούν τυχερά.

Να είσαι δυνατή κορίτσι μου, ο δρόμος που επιλέξαμε είναι δυσκολος αλλά το αποτέλεσμα θα μας αποζημιώσει ❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Mother|| είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου..ελπίζω να πήγαν όλα καλά και με εσένα..αν κατάλαβα καλα προχωρήσατε σε εμβρυομεταφορα και είσαι σε αναμονή αποτελεσμάτων?? Ότι σου είπε ο ενδοκρινολόγος του το έλεγε σκέψου σε ανοιχτή ακρόαση από το τηλέφωνο..και στην τελική αν ήθελε να είναι όλα τέλεια γιατί δεν λένε ότι τα cyclacur ανεβάζουν τις τιμές μιλήστε με τον ενδοκρινολόγο να είμαστε σε επαφή..φτιάχνουμε το ένα ,ψάχνουμε το άλλο και μετά μου λέει ότι είμαι πολύ αγχωμενη..

Ναι μηπως φταίμε εμείς με το άγχος μας κ ανεβαίνει η TSH κ δεν φταίνε τα cyclacur???? Που μάλλον ξέρουν όλοι ότι την ανεβάζουν. Γενικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την TSH ειδικός είναι ο ενδοκρινολογος κ όχι ο εξωσωματικος προκειται για άλλη ειδικότητα. Αλλά τι να πεις στον ενδοκριν. να κάνει την εξωσωματική αν δεν συμφωνεί ο εξωσωματικος???? Ναι εγώ προχωρησα σε ετ κ είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων ελπίζω θετικών! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Penaki είπε:

Κρίμα που κόλλησες κ ειδικά τώρα!! Μερικές φορες σκέφτομαι ότι έχουμε που έχουμε μπει σε αυτόν τον δρόμο να αποκτησουμε παιδια οκ να το αποδεχτουμε αλλά να τυχαίνουν κ αναποδιες για να ολοκληρώσουμε τις διαδικασίες έλεος! Ελπίζω τουλάχιστον να το περνας ελαφριά κ να είχες καλό αποτέλεσμα από την 1η ωοληψια! 

Αστα, κάθε φορά το άγχος μου ήταν αυτό και συνέβη. Ευτυχώς πήγε καλά η προηγούμενη (τρία πήρα) το ρεκόρ μου αλλά είχα και αλλά μικρότερα και πιστεύω θα έπαιρνα πάλι. Τι να πω, όλα του γάμου δύσκολα :roll:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Penaki είπε:

Ναι μηπως φταίμε εμείς με το άγχος μας κ ανεβαίνει η TSH κ δεν φταίνε τα cyclacur???? Που μάλλον ξέρουν όλοι ότι την ανεβάζουν. Γενικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την TSH ειδικός είναι ο ενδοκρινολογος κ όχι ο εξωσωματικος προκειται για άλλη ειδικότητα. Αλλά τι να πεις στον ενδοκριν. να κάνει την εξωσωματική αν δεν συμφωνεί ο εξωσωματικος???? Ναι εγώ προχωρησα σε ετ κ είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων ελπίζω θετικών! 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι θετικών!! Οποία ανακοινώνει ευχάριστα δίνει ελπίδα σε όλες μας!! Και εύχομαι όλες μας να τα καταφέρουμε σύντομα!!

Μετά από την ψυχρολουσια με όλα αυτά ναι..μου λέει άλλαξε την ψυχολογία σου γιατί δεν χρειάζεται άγχος..και λέω ρε φίλε μου ακυρώνεις κάτι που ανυπομονώ για κάτι που μπορούσαμε να είχαμε ελέγξει νωρίτερα αφού το θεωρείς σημαντικό..όταν πηγές στον ενδοκρινολόγο σου αύξησε την δόση??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagor είπε:

Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν ήταν καλά...έπεσε η χοριακη μου.Ελπιζω κ εύχομαι για όσα κορίτσια περιμένουν να σταθούν τυχερά.

Όχι βρε κορίτσι, τι κρίμα. Λυπάμαι παρά πολύ!!! 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , Penaki είπε:

Ναι μηπως φταίμε εμείς με το άγχος μας κ ανεβαίνει η TSH κ δεν φταίνε τα cyclacur???? Που μάλλον ξέρουν όλοι ότι την ανεβάζουν. Γενικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με την TSH ειδικός είναι ο ενδοκρινολογος κ όχι ο εξωσωματικος προκειται για άλλη ειδικότητα. Αλλά τι να πεις στον ενδοκριν. να κάνει την εξωσωματική αν δεν συμφωνεί ο εξωσωματικος???? Ναι εγώ προχωρησα σε ετ κ είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων ελπίζω θετικών! 

@Penaki και εσυ ακόμα στο στάδιο ξαπλας είσαι?? Σηκώνεσαι κανεις καμια βόλτα στο σπίτι? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penaki είπε:

Δεν ρωτάω τι κάνεις σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Είχαμε κάνει ίδια μέρα εμβρυομεταφορα. Μάλλον όλες τις ίδιες σκέψεις κάνουμε, είναι πολλες οι μέρες μέχρι την χοριακη. Κ εγώ από χθες σκέφτομαι το αρνητικό  σαν πιθανο σενάριο το οποίο δεν το ειχα πριν στο μυαλό μου. Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα στο τέλος!!! 

Και εγώ φοβάμαι κορίτσια για εμένα!άντε αναμονή μέχρι την Παρασκευή εγώ.μπορει να βγήκε θετικο αλλά δεν ξέρω το νούμερο.εγω φοβάμαι για αποβολή βέβαια δεν πονάω πουθενά.λεω χάθηκε που πήγε?χαχαχαα ευτυχώς δούλευα πριν λίγο ήρθα...και ξεχνιέμαι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

Καλέ για την ιστολογικη μου αν έχεις καμιά ιδέα. Δεν αταλαβαινω τι γράφει! ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ
Ιστολογικά στο υλικό των ξεσμάτων περιλαμβάνονται ενδομητρικά τεμάχια αποτελούμενα από φθαρτοειδές 
στρώμα και αδένια τα οποία σε άλλες θέσεις επενδύονται από χαμηλό κυβοειδές επιθήλιο με χαρακτηριστικά 
εκκριτικής εξάντλησης και σε άλλες είναι εκκριτικού και υπερεκκριτικού τύπου.
Περιλαμβάνονται επίσης ενδομητρικά τεμάχια προερχόμενα από περιοχή θέσης εμφύτευσης κύησης και 
χοριακές λάχνες με υπόστροφες αλλοιώσεις.
Τα παραπάνω ευρήματα είναι συμβατά με υπολείμματα ενδομητρίου κύησης με επί μέρους μορφολογικά 
χαρακτηριστικά ενδεικτικά παλινδρόμου.
Στοιχεία κακοήθειας δεν παρατηρούνται στο υλικό που εξετάστηκε.
Τέλος Ιστολογικής Έκθεσης

Εμένα η ιστολογική σου μου φαίνεται η αναμενόμενη. Τίποτα ανησυχητικό.

Υποστροφες αλλοιώσεις σημαίνει ότι είχαν δημιουργηθεί χοριακές λάχνες και μετά άρχισαν να μικραίνουν/καταστρέφονται/εκφυλίζονται, πράγμα απολύτως λογικό, αφού δεν είχαν "δουλειά" να κάνουν.

Πιστεύω ότι και ο γιατρός σου ομοίως θα σε καθησυχάσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Σποράκι είπε:

Αστα, κάθε φορά το άγχος μου ήταν αυτό και συνέβη. Ευτυχώς πήγε καλά η προηγούμενη (τρία πήρα) το ρεκόρ μου αλλά είχα και αλλά μικρότερα και πιστεύω θα έπαιρνα πάλι. Τι να πω, όλα του γάμου δύσκολα :roll:

Σίγουρα η ακυρωση είναι αρκετά στενάχωρη όμως ειλικρινά σου ευχομαι μέσα σε αυτά τα τρία που πηρες να είναι τα παιδακια σου!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ζαργαναρα είπε:

Και εγώ φοβάμαι κορίτσια για εμένα!άντε αναμονή μέχρι την Παρασκευή εγώ.μπορει να βγήκε θετικο αλλά δεν ξέρω το νούμερο.εγω φοβάμαι για αποβολή βέβαια δεν πονάω πουθενά.λεω χάθηκε που πήγε?χαχαχαα ευτυχώς δούλευα πριν λίγο ήρθα...και ξεχνιέμαι 

Ζαργανιτσα μου θα έχεις μια τεράστια χωριακη μην ξεχνάς είχες το πιο χτυπητο συμπτωμα, όλα θα πανε καλα και μετά θα στειλεις και σε μας την μαγική μπεμπεδοσκονη

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...