Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Menikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Να ρωτήσω  και εγώ κάτι.....όσες πάτε τώρα Ιούλιο για ετ θα πάτε διακοπές??? ειναι χαζη η ερωτηση μου μαλλον αλλα ειπα να ρωτήσω...... μου είπε ο γιατρός να κάνουμε ετ σε αυτον τον κύκλο αλλά δεν είμαι σιγουρη.....στην προηγούμενη ετ μου ενω ειχε ξεκινήσει καλα, με θετική χοριακή εννοώ , κατέληξε εξωμήτριο και πάλευα γυρω στις 8 εβδομάδες για να αποβάλω αφού πήρα και μεθοτρεξάτη (2 δόσεις)... πέρασα άσχημα τοτε πολύ και τώρα που περασαν οι μηνες λεει ο γιατρός να ξανακάνουμε ετ (και εγω προφανώς θέλω σαν τρελή!!!!), αλλά χρειάζομαι πολύ και τις διακοπές και εχω προβληματιστει!!!  

Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση. Ομως παω για 1η μεταφορα. Και σκεφτομαι πως ειναι πολυ πιθανο κατι να μην παει καλα κ να μεινω ολο τον Αυγουστο μεσα να κλαιγομαι...
Απ την αλλη, επειδη λογω 1ης μεταφορας ειμαστε πιο αισιοδοξοι (αγνοια κινδυνου..) ειπαμε να το ρισκαρουμε.
Μας ειπε ο γιατρος βεβαια πως αν θελετε διακοπες, μπανια κλπ καλυτερα απο Σεπτεμβρη. Αλλα τρεχουμε σχεδον 1 χρονο+  για εξετασεις  που δεν μπορουσαμε να περιμενουμε αλλο (κ η ωοληψια πριν 3 μηνες)

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:

Ο δικός μου πιστεύει Ότι τα έμβρυα ταλαιπωρούντε και λόγω υψηλού κόστους αντι πχ να στείλεις Τρία  έμβρυα για μεταφορά κανείς αντίστοιχα μια μεταφορά 

Επισης τον προτιμουν για γυναικες ανω των 40. 
Θεωρω ομως πως κ εμεις που ειμαστε 35 κ ανω,  αλλα στις γονιμοποιησεις /βλαστοκυστες  δεν τα πηγαμε καλα, τον εχουμε εξισου αναγκη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Menikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Να ρωτήσω  και εγώ κάτι.....όσες πάτε τώρα Ιούλιο για ετ θα πάτε διακοπές??? ειναι χαζη η ερωτηση μου μαλλον αλλα ειπα να ρωτήσω...... μου είπε ο γιατρός να κάνουμε ετ σε αυτον τον κύκλο αλλά δεν είμαι σιγουρη.....στην προηγούμενη ετ μου ενω ειχε ξεκινήσει καλα, με θετική χοριακή εννοώ , κατέληξε εξωμήτριο και πάλευα γυρω στις 8 εβδομάδες για να αποβάλω αφού πήρα και μεθοτρεξάτη (2 δόσεις)... πέρασα άσχημα τοτε πολύ και τώρα που περασαν οι μηνες λεει ο γιατρός να ξανακάνουμε ετ (και εγω προφανώς θέλω σαν τρελή!!!!), αλλά χρειάζομαι πολύ και τις διακοπές και εχω προβληματιστει!!!  

Εγώ έκανα την Παρασκευή που μας περασε ετ με εμβρυακι δυο ημερών, διακοπές του χρόνου με το νινακι μας ευχομαι, αλλά αν εισαι κουρασμένη ψυχολογικά εννοείτε να πας γιατί η ψυχολογία είναι το α και το ω!!! 

3 ώρες πρίν, BlackCat είπε:

@silvy22 Τα ωάρια μεγάλωσαν σε μέγεθος από την Παρασκευή έως σήμερα ή έμειναν στάσιμα ?

Σε φυσικό τροποποιημένο που είχα κάνει με FEMARA + MERIOFERT είχα χαμηλή Οιστραδιόλη (οχι να πέφτει αλλά σχετικά με το πόσα βλέπαμε ήταν χαμηλή) και όταν ρώτησα μου είπαν οτι είναι λογικό γιατί τα femara είναι αντι οιστρογόνα και πάνε ανάποδα μαζί με τα οιστρογόνα και την κρατάνε χαμηλά.

Στον κύκλο αυτό ενώ βλέπαμε 4 ωάρια, πήραμε 3 γονιμοποιήσαμε τα 2 & μείναμε με 1 βλαστοκύστη 2ΑΑ. Κλασσικά εικονογραφημένα για εμάς.

Το περασα και εγώ κορίτσι μου αυτό οι ορμόνες ήταν πολυ υψηλές και αναγκάστηκαν να μου γράψουν και άλλες ενέσεις για να μην χάσω τα ωαριακια 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχει κάνει καμία ετ με φρεσκα εμβρυα; την προηγούμενη την είχα κάνει με κατεψυγμενα και ηταν επιτυχής. Έλεγα τώρα να ζητήσω φρέσκα για να μπορέσω να την κάνω μέσα στον Αύγουστο που έχω άδεια.

Και θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Αυριο έχω και ραντεβού με τον γιατρό μου, θα το συζητήσω! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Γιαούρτια και κεφιρ βοηθούν καθόλου? Το Misο τι είναι?

Ναι βοηθούν κ αυτά σαφώς αφού ειδικά το κεφίρ είναι φουλ στα καλά βακτήρια, το miso είναι προιόν ζύμωσης ρυζιού, κριθαριού ή σογιας που το φτιάχνουν πολύ στην Ιαπωνία, το βρίσκεις στο βιολογικό χωριό κ αν το βάλεις στη διατροφή σου θα με θυμηθείς, είναι πολύ θρεπτικό. Γενικά βάλε στη διατροφή σου τα προϊόντα ζύμωσης κ θα δεις πολλά οφέλη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Help 

Τελευταία περίοδος 22/6 τη 3ημερα ξεκινησα σερπαφαρ για (5 μέρες ) και menopur 150 μονάδες 

Σήμερα Θα κάνω την 11η menopur 

απο χθες ξεκινησα και cetrotide 

την Παρασκευή είχα 270 οιστραδιολη και σήμερα πήγε 170 είχε κάποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία ; Τι κουλό είναι αυτό ; Βλέπουμε 4-5 ωοθηλακια 15-18 

απο το γιατρό κ είπαν πάλι αύριο επανάληψη υπερυχο κ αίματος 

Τι περίεργο ειναι αυτο; Αλλα και το 270 δεν ειναι καλο για 4 ωάρια. Γραψε μας αυριο τι εγινε.

4 ώρες πρίν, Menikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Να ρωτήσω  και εγώ κάτι.....όσες πάτε τώρα Ιούλιο για ετ θα πάτε διακοπές??? ειναι χαζη η ερωτηση μου μαλλον αλλα ειπα να ρωτήσω...... μου είπε ο γιατρός να κάνουμε ετ σε αυτον τον κύκλο αλλά δεν είμαι σιγουρη.....στην προηγούμενη ετ μου ενω ειχε ξεκινήσει καλα, με θετική χοριακή εννοώ , κατέληξε εξωμήτριο και πάλευα γυρω στις 8 εβδομάδες για να αποβάλω αφού πήρα και μεθοτρεξάτη (2 δόσεις)... πέρασα άσχημα τοτε πολύ και τώρα που περασαν οι μηνες λεει ο γιατρός να ξανακάνουμε ετ (και εγω προφανώς θέλω σαν τρελή!!!!), αλλά χρειάζομαι πολύ και τις διακοπές και εχω προβληματιστει!!!  

Εγω θα ελεγα να πας τις διακοπές σου και τα εμβρυακια σου να τα βάλεις με το καλο τον Σεπτέμβρη , να ξεκουραστείς και να μην σε τρώει το άγχος,

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Ναι βοηθούν κ αυτά σαφώς αφού ειδικά το κεφίρ είναι φουλ στα καλά βακτήρια, το miso είναι προιόν ζύμωσης ρυζιού, κριθαριού ή σογιας που το φτιάχνουν πολύ στην Ιαπωνία, το βρίσκεις στο βιολογικό χωριό κ αν το βάλεις στη διατροφή σου θα με θυμηθείς, είναι πολύ θρεπτικό. Γενικά βάλε στη διατροφή σου τα προϊόντα ζύμωσης κ θα δεις πολλά οφέλη

Εκτός από πρόβειο, κεφιρ( που είναι φριχτό μια φορά αγόρασα κ το πεταξα) και το miso που δεν το γνωρίζω ποια αλλα ειναι;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, νικηαντωνια81 said:

Εκτός από πρόβειο, κεφιρ( που είναι φριχτό μια φορά αγόρασα κ το πεταξα) και το miso που δεν το γνωρίζω ποια αλλα ειναι;

κεφίρ έχει και με γεύση φράουλα αν θες να δοκιμάσεις. Είναι σαν γιαουρτάκι σε υγρή μορφή. Εμένα μου αρέσει πολύ και σκέτο και σε γεύση


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κοριτσια έχει κάνει καμία ετ με φρεσκα εμβρυα; την προηγούμενη την είχα κάνει με κατεψυγμενα και ηταν επιτυχής. Έλεγα τώρα να ζητήσω φρέσκα για να μπορέσω να την κάνω μέσα στον Αύγουστο που έχω άδεια.

Και θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Αυριο έχω και ραντεβού με τον γιατρό μου, θα το συζητήσω! 

Κορίτσι μου Τετάρτη που μας περασε έκανα ωοληψια και παρασκευη ετ με ένα ωαριακι δυο ημερών, είμαι εν αναμονή τώρα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Εκτός από πρόβειο, κεφιρ( που είναι φριχτό μια φορά αγόρασα κ το πεταξα) και το miso που δεν το γνωρίζω ποια αλλα ειναι;

Είναι όλα τα τουρσί, όμως καλύτερα να τα φτιάχνει κανείς μόνος του γιατί τα αγοραστά έχουν κ συντηρητικά που δεν κάνουν καλό, υπάρχουν κ άλλα όπως πχ το τέμπε αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου κ δεν μπορώ να το φάω με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κοριτσια έχει κάνει καμία ετ με φρεσκα εμβρυα; την προηγούμενη την είχα κάνει με κατεψυγμενα και ηταν επιτυχής. Έλεγα τώρα να ζητήσω φρέσκα για να μπορέσω να την κάνω μέσα στον Αύγουστο που έχω άδεια.

Και θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Αυριο έχω και ραντεβού με τον γιατρό μου, θα το συζητήσω! 

Ελα κορίτσι, εγώ έκανα με φρέσκο και μάλιστα 3ων ημερών. 
Σε βιοχημική κατέληξε και κατάλαβα  ότι ήταν θέμα γενετικού υλικου. 
Απλά αν ήταν κατεψυγμένο ή αν το είχαμε αφήσει να πάει 5 ημερων  ίσως το χάναμε πριν τη μεταφορα και να είχα γλιτώσει το ψυχικό πόνο. 
Βεβαια ποτε δε ξέρεις…και αυτό πάντα μας τρώει…

Πες μας τι θα σου πει και ο δικός σου γιατρός, με ενδιαφέρει πολύ. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Angot είπε:

Κοριτσια έχει κάνει καμία ετ με φρεσκα εμβρυα; την προηγούμενη την είχα κάνει με κατεψυγμενα και ηταν επιτυχής. Έλεγα τώρα να ζητήσω φρέσκα για να μπορέσω να την κάνω μέσα στον Αύγουστο που έχω άδεια.

Και θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Αυριο έχω και ραντεβού με τον γιατρό μου, θα το συζητήσω! 

Γιατί να μην μπορείς; Και εγώ με φρέσκα είχα κάνει (χωρίς αποτέλεσμα βέβαια). Συνήθως το αποφεύγουν μετά τη διέγερση σε γυναίκες με πολλά ωαρια μη τυχόν πάθουν υπερδιέγερση. Αν δεν έχεις τέτοιο κίνδυνο το φυσιολογικό είναι να πας στον ίδιο κύκλο με φρέσκα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κοριτσια έχει κάνει καμία ετ με φρεσκα εμβρυα; την προηγούμενη την είχα κάνει με κατεψυγμενα και ηταν επιτυχής. Έλεγα τώρα να ζητήσω φρέσκα για να μπορέσω να την κάνω μέσα στον Αύγουστο που έχω άδεια.

Και θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Αυριο έχω και ραντεβού με τον γιατρό μου, θα το συζητήσω! 

Εγω 3 εξωσατικες έχω κάνει και τις 3 με φρέσκα. Δεν μου πρότειναν ποτέ να πάω με κατεψυγμένα και όταν το πρότεινα εγώ ο γιατρός δεν συμφώνησε γιατί φοβάται μην πάθουν κάτι στην απόψυξη.

1) 2 βλαστοκυστες αριστης ποιότητας- βιοχημική κύηση 

2) 2 μέτριας ποιότητας μοριδια προς βλαστοκυστες- πιο κουλουρα πεθαίνεις

3) 3 έμβρυα 3 ημερών- εγκυμοσύνη και αυτή τη στιγμή είμαι στον 6ο μήνα παρά το πρόβλημα που υπάρχει 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, λεω να το προτείνω μηπως και γλιτώσω τις αδειες από τη δουλειά, και γενικά πιστεύω είναι ευνοϊκή η περιοδος που έχεις άδεια! Ξέρετε είσαι πιο χαλαρός κλπ!  Την προηγούμενη φορά δεν μου πρότεινε καν για φρέσκα, πήγαμε με 3ων ημερών κατεψυγμενα... Και σαν διεγερση τπτ το σπουδαίο για να πεις ότι φοβήθηκε την υπερδιέγερση, 5 μερες κλομιφεν πηρα, έκανα 4 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 2 και τα βάλαμε.

Υπολογιζω πως τώρα μετά την αποξεση κατά τις 20κατι Ιουλίου θα αδιαθετησω οπότε αρχές Αυγούστου μπορούμε να πάρουμε ωαρια και αν πανε ολα καλα να τα τοποθετήσουμε μέσα Αυγούστου! δεν ξέρω ακριβώς πως πάνε οι μέρες με ωοληψια και τοποθέτηση ταυτόχρονα! 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angot said:

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, λεω να το προτείνω μηπως και γλιτώσω τις αδειες από τη δουλειά, και γενικά πιστεύω είναι ευνοϊκή η περιοδος που έχεις άδεια! Ξέρετε είσαι πιο χαλαρός κλπ!  Την προηγούμενη φορά δεν μου πρότεινε καν για φρέσκα, πήγαμε με 3ων ημερών κατεψυγμενα... Και σαν διεγερση τπτ το σπουδαίο για να πεις ότι φοβήθηκε την υπερδιέγερση, 5 μερες κλομιφεν πηρα, έκανα 4 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 2 και τα βάλαμε.

Υπολογιζω πως τώρα μετά την αποξεση κατά τις 20κατι Ιουλίου θα αδιαθετησω οπότε αρχές Αυγούστου μπορούμε να πάρουμε ωαρια και αν πανε ολα καλα να τα τοποθετήσουμε μέσα Αυγούστου! δεν ξέρω ακριβώς πως πάνε οι μέρες με ωοληψια και τοποθέτηση ταυτόχρονα! 

Είσαι σίγουρη ότι θα είναι ανοιχτή η κλινική μέσα Αυγούστου;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Είσαι σίγουρη ότι θα είναι ανοιχτή η κλινική μέσα Αυγούστου;

Ωπ αυτό δεν το σκέφτηκα! Λες να μην είναι; περίεργο μου φαίνεται! Κλείνουν αυτές οι κλινικές γενικά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...