Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Powerzen είπε:

Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι. Η άποψη μου είναι ότι το παρκοκρέβατο θα σου έρθει βολικό σαν κρεβάτι για τον βραδυνό ύπνο όταν πάτε μια εκδρομή για παράδειγμα γιατί διπλώνει και δεν παίρνει χώρο στη μεταφορά. Δεν είναι μόνο για να παίζουν πιο μεγάλα μωράκια εμείς την βάζαμε και που ήταν νεογέννητο γιατί ήταν δύσκολο συνεχώς αγκαλιά και φοβόμουν να τη αφηνω στον καναπέ ... Το έχουμε στο σαλόνι και την είχα δίπλα μου και αισθανόμουν ασφάλεια να την αφήσω λίγο. Πάντως μπορείτε να ξεκινησετε με αυτή την αγορά με το παρκο που κοιτάς, που σίγουρα δεν θα πάει χαμένο θα σε βολεψει πολύ και με τον καιρό το αξιολογείτε πάλι για την κούνια. 

Σ ευχαριστώ πολύ ❤️ Νομίζω πως αυτό θα κάνω και θα πρέπει να ξεχάσω τις βλακωδεις αμφιβολίες μου σχετικά με το αν είναι ασφαλές ένα παρκοκρεβατο. Αν δεν ήταν δεν θα τα πουλούσαν,σωστά? Θα αγοράσουμε ένα καλό παρκοκρεβατο,με δύο επιπεδα,που έχει και κάτι σαν κουνουπιέρα από πάνω. Έχω τρομοκρατηθεί,διότι διάβασα ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται σε ολόισια επιφάνεια και η ξύλινη κούνια μου φαίνεται πιο σταθερή,αλλά και το παρκοκρεβατο μια χαρά νομίζω πως θα είναι 

πρίν από 9 λεπτά , Melie είπε:

Το παρκοκρέβατο είναι καλό σαν χώρος για να παίζει το παιδί και σαν φορητό κρεβάτι, σε διακοπές, πεθερικά, κλπ. Και πάντα με επιπλέον στρώμα, αυτό που έχει είναι αστείο.

Δεν κάνει για μόνιμο κρεβάτι με τίποτα. Αν υποθέσουμε ότι είναι για 1-2 ώρες ύπνο κάθε φορά και τα νεογέννητα κοιμούνται κατά μέσο όρο 14-16 (τα νορμάλ, άσε τι έκανε ο γιος μου) καταλαβαίνεις ότι είναι μεγάλη φόρτιση για την σπονδυλική στήλη του μωρού.

Εγώ θα έπαιρνα την πιο φτηνή κούνια που υπήρχε από το ΙΚΕΑ, αλλά ένα καλό στρώμα.

Στο γιο μου πήρα μια μέτρια κούνια που γινόταν κρεβάτι και αξιοπρεπές στρώμα και πήγαν χαμένα, γιατί κάναμε τον πρώτο χρόνο αϋπνία απόλυτη και μετά συγκοίμηση. Γι αυτό τα 3 σε 1, 5 σε 1 κλπ, τα βλέπω με επιφύλαξη. Αλλά κάτι πρέπει να έχεις.

Λες ότι δεν κάνει ε? Και πάνω που το πήρα απόφαση να πάρω ένα καλό παρκοκρεβατο με έξτρα στρώμα..Εσύ προτείνεις να πάρω μια απλή κούνια,όχι 2σε 1 με ένα πολύ καλό στρώμα και ένα παρκοκρεβατο για να παίζει και να κοιμάται όταν είμαστε εκτός σπιτιού. Μάλλον αυτό θα κάνω τότε. Εν τω μεταξύ έχω διαβάσει ολα τα σχόλια και έχω αλλάξει δέκα φορές γνώμη :D Πρώτο παιδάκι και όπως καταλαβαίνεις είμαι στα χαμένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 minutes ago, Blue Velvet said:

Σ ευχαριστώ πολύ ❤️ Νομίζω πως αυτό θα κάνω και θα πρέπει να ξεχάσω τις βλακωδεις αμφιβολίες μου σχετικά με το αν είναι ασφαλές ένα παρκοκρεβατο. Αν δεν ήταν δεν θα τα πουλούσαν,σωστά? Θα αγοράσουμε ένα καλό παρκοκρεβατο,με δύο επιπεδα,που έχει και κάτι σαν κουνουπιέρα από πάνω. Έχω τρομοκρατηθεί,διότι διάβασα ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται σε ολόισια επιφάνεια και η ξύλινη κούνια μου φαίνεται πιο σταθερή,αλλά και το παρκοκρεβατο μια χαρά νομίζω πως θα είναι 

Μην αγχώνεσαι, ξεκινά έτσι όπως το σκέφτεσαι. Είναι σίγουρα μια καλή πρώτη αγορά το πάρκο ούτως ή άλλως και δεν υπάρχει περίπτωση να πάει χαμένο! Πάντως ρίχνε και καμιά ματιά σε κούνιες μήπως το αποφασίσετε μετα. Εμείς έχουμε ΙΚΕΑ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Powerzen είπε:

Μην αγχώνεσαι, ξεκινά έτσι όπως το σκέφτεσαι. Είναι σίγουρα μια καλή πρώτη αγορά το πάρκο ούτως ή άλλως και δεν υπάρχει περίπτωση να πάει χαμένο! Πάντως ρίχνε και καμιά ματιά σε κούνιες μήπως το αποφασίσετε μετα. Εμείς έχουμε ΙΚΕΑ.

Μπήκα στη σελίδα του ΙΚΕΑ,δεν έχει ποικιλία δυστυχως..Ίσως πάρω μια φτηνή από εκεί και ένα καλό παρκοκρεβατο από το ίντερνετ και φυσικά καλά στρώματα. Θα ξεπαραδιαστουμε αλλά χαλάλι,όλα για τη μπέμπα μας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να επενδύσω σε μια ο,τι να ναι κούνια και ένα καλό στρώμα, και να άφηνα το παρκοκρέβατο, γιατί είναι πολύ πιθανό να σου χαρίσουν ή να σου δανείσουν ένα φίλοι και γνωστοί. Αλλά δεν ξέρεις τι θα δουλέψει σε κάθε παιδί.

Για παράδειγμα, εγώ στο δεύτερο παιδί θα το έβαζα κατευθείαν στο δωμάτιό του σε κούνια. Άλλοι θα σου πουν ότι τον πρώτο καιρό βολεύει με το θηλασμό, κλπ, να το βάλεις στο δωμάτιό σου, οπότε η κούνια μπορεί να μη χωράει.

Οπότε  προκύπτει η ανάγκη για καλαθούνα ή λίκνο για το δικό σου δωμάτιο. Άλλα έξοδα από εκεί. Στο πρώτο παιδί εγώ είχα καλαθούνα (πιο φτηνή) αλλά δε χρησιμοποιήθηκε ποτέ. Τώρα το συζήτησα με φίλους, γνωστούς και την παιδίατρο και είναι τελείως κατά της καλαθούνας, γιατί δεν είναι το ίδιο καλά τα στρώματα και γιατί δεν κυκλοφορεί, λέει, ελεύθερα ο αέρας προς όλες τις κατευθύνσεις.

Όπως καταλαβαίνεις, είναι απολύτως φυσιολογικό να χάνεσαι. Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα στον γιατρό 9η μέρα θεραπείας και είχα ενδομητριο 8,2. Ο γιατρός είπε ότι είμαστε καλά και ότι θα κάνω εμβρυομεταφορα στις 27 Ιουλίου. Πολύ μακρυά δεν είναι ρε κορίτσια? Και 6 Αυγούστου μετά από 10 μέρες δηλαδή χοριακη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Melie είπε:

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να επενδύσω σε μια ο,τι να ναι κούνια και ένα καλό στρώμα, και να άφηνα το παρκοκρέβατο, γιατί είναι πολύ πιθανό να σου χαρίσουν ή να σου δανείσουν ένα φίλοι και γνωστοί. Αλλά δεν ξέρεις τι θα δουλέψει σε κάθε παιδί.

Για παράδειγμα, εγώ στο δεύτερο παιδί θα το έβαζα κατευθείαν στο δωμάτιό του σε κούνια. Άλλοι θα σου πουν ότι τον πρώτο καιρό βολεύει με το θηλασμό, κλπ, να το βάλεις στο δωμάτιό σου, οπότε η κούνια μπορεί να μη χωράει.

Οπότε  προκύπτει η ανάγκη για καλαθούνα ή λίκνο για το δικό σου δωμάτιο. Άλλα έξοδα από εκεί. Στο πρώτο παιδί εγώ είχα καλαθούνα (πιο φτηνή) αλλά δε χρησιμοποιήθηκε ποτέ. Τώρα το συζήτησα με φίλους, γνωστούς και την παιδίατρο και είναι τελείως κατά της καλαθούνας, γιατί δεν είναι το ίδιο καλά τα στρώματα και γιατί δεν κυκλοφορεί, λέει, ελεύθερα ο αέρας προς όλες τις κατευθύνσεις.

Όπως καταλαβαίνεις, είναι απολύτως φυσιολογικό να χάνεσαι. Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Μάλλον θα πάρω και κούνια και παρκοκρεβατο,δεν βλέπω άλλη λύση. Και μάλιστα η κούνια θα ήθελα να έχει ροδάκια για να την μετακινω. Και αυτό που θα αγοράσω σίγουρα είναι καλα στρώματα,απ' όσο κατάλαβα είναι τα πιο σημαντικά. Σχετικά με λίκνο και καλαθουνα,νομίζω πως δεν θα πάρω τίποτα απ' τα δύο,γιατί αν έχω παρκοκρεβατο θα την βάζω εκεί μέσα . Θα πάρουμε και καρότσι 3σε 1 ,οπότε αν θελήσει να κοιμηθεί ενώ είμαστε έξω,θα κοιμηθεί εκεί. Ελπίζω να μην κάνω κανένα λάθος και αγοράσω ο,τι να ναι στο τέλος

πρίν από 13 λεπτά , Melie είπε:

Πάντως, το γνωστό κατάστημα στο Περιστέρι με όνομα m*therbaby έχει πολύ οικονομικές κούνιες, δες κι εκεί!

Από αυτούς μάλλον θα πάρω καρότσι ❤️ Άλλο μπέρδεμα από κει,πρέπει να χωράει στο ασανσέρ και να έχει καλές ρόδες,διότι εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει πεζοδρόμιο της προκοπής,οποτε θα χρειαστούμε γερή κατασκευή 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα, 

πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Είναι παρηγοριά να μπαίνεις και να διαβάζεις ιστορίες που μοιάζουν με τη δική σου και να καταλάβαινες πως δεν είσαι μόνη. 

Ειμαι 37 προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδακι με τον σύζυγο μου. Είχαμε από φυσική σύλληψη μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Μια εξωσωματική με διέγερση που συλλέξαμε μόνο 3 από τα οποία δεν γονιμοποηθηκε κανένα. Μετά αλλάξαμε και πήγαμε Σφακ…και ξεκίνησα φυσικούς. Συλλέξαμε μετά από 4 ωοληψιες 3 ωάρια, βάλαμε αρχές Ιούνη τα 2 και είχαμε βιοχημική. Έχω χάσει τις ελπίδες και το κουράγιο μου. Νιώθω απέραντη θλίψη και χωρίς να θέλω να σας βαρύνω απλά το αφήνω εδώ γιατί πέραν την αλληλεγγύης δεν βλέπω άλλον δρόμο. Συγχαρητήρια σε όσες πήρατε πρόσφατα καλά αποτελέσματα. (δεν ξέρω καν αν έγραψα στο σωστό μέρος χχχ) 

  • Λυπημένη/-ος 14
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , SofiDim είπε:

Γεια σας κ από εμένα, 

πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Είναι παρηγοριά να μπαίνεις και να διαβάζεις ιστορίες που μοιάζουν με τη δική σου και να καταλάβαινες πως δεν είσαι μόνη. 

Ειμαι 37 προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδακι με τον σύζυγο μου. Είχαμε από φυσική σύλληψη μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Μια εξωσωματική με διέγερση που συλλέξαμε μόνο 3 από τα οποία δεν γονιμοποηθηκε κανένα. Μετά αλλάξαμε και πήγαμε Σφακ…και ξεκίνησα φυσικούς. Συλλέξαμε μετά από 4 ωοληψιες 3 ωάρια, βάλαμε αρχές Ιούνη τα 2 και είχαμε βιοχημική. Έχω χάσει τις ελπίδες και το κουράγιο μου. Νιώθω απέραντη θλίψη και χωρίς να θέλω να σας βαρύνω απλά το αφήνω εδώ γιατί πέραν την αλληλεγγύης δεν βλέπω άλλον δρόμο. Συγχαρητήρια σε όσες πήρατε πρόσφατα καλά αποτελέσματα. (δεν ξέρω καν αν έγραψα στο σωστό μέρος χχχ) 

Κορίτσι υπομονή!κοίτα να περάσεις όμορφα στις διακοπές σου και βλέπεις.εγω είμαι στο Έλενα...έκανα μια διεγερση που γονομοποιηθηκαν τα 5.βαλαμε αμέσως τα 2 βγήκε βιοχημική.μετα καταψηξη τον Μάιο κ βγήκε μηδέν και τώρα το Ιούνιο έκανα διέγερση 5 έμβρυα προχώρησαν.εβαλα 2 και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά.και εγώ 36 είμαι.αλλα ένα θα σου πω με τον πρώτο άνδρα που έχω κάνει άπειρες...!μην το βάζεις κάτω κάποια στιγμή θα σου έρθει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Kallo είπε:

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα στον γιατρό 9η μέρα θεραπείας και είχα ενδομητριο 8,2. Ο γιατρός είπε ότι είμαστε καλά και ότι θα κάνω εμβρυομεταφορα στις 27 Ιουλίου. Πολύ μακρυά δεν είναι ρε κορίτσια? Και 6 Αυγούστου μετά από 10 μέρες δηλαδή χοριακη 

Εγω μετεφερα 15η μερα .. την 9η ειχα το ιδιο ενδομητριο με εσσενα.. δεν θυμαμαι τλκα με ποσο ενδομητριο μετεφερα γτι δεν ρωτησα αλλα να εμπιστευεσε το γιατρο σου!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!! 

Κοριτσια καλησπερα!! Σημερα αν μετραμε και τη μερα που καναμε μεταφορα ειμαι στη 5η μερα και με επιασαν τραβηγματα χαμηλα και στη μεση ..ειναι φυσιολογικο?? Επισης επειδη διαβαζω για τα ultrogestan εγω δεν περνω ..κανω ενεσεις προγεστερονης prolutex..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Μπήκα στον έκτο μήνα,οι εμετοί συνεχίζονται,οι καούρες με έχουν πεθάνει και ο άντρας μου κόλλησε κοβιντ! Ευτυχώς είμαστε εμβολιασμενοι, ειδάλλως θα είχαμε φρικαρει άσχημα. Μιας που είμαστε σε καραντίνα και δεν πάμε πουθενά,κοιτάζω έπιπλα για βρεφικο δωμάτιο. Ερώτηση Τα παρκοκρεβατα είναι αξιόπιστα? Σκεφτόμουν να πάρω ένα τέτοιο αντί για ξύλινο,απλώς δε μου φαίνεται τόσο γερή η κατασκευή τους. Πολύ πιθανό να λέω μπούρδες και η απορία μου να είναι βλακωδης,αλλά συγχωρήστε με,πρώτη φορά μένω έγκυος και δεν έχω ιδέα .  Δεν έχουμε πολλά λεφτά για ξοδεμα,η εξωσωματική μας γονάτισε και θέλω να πάρω λίγα και χρήσιμα έπιπλα και αξεσουάρ για το μωρό 

Τα παρκοκρεβατα έχουν μαλακό πάτο υποχρεωτικά θα βάλεις παιδικό στρωμα και πιθανόν να μην βόλεψει για πολύ καιρό. Εγώ σκέψου το έχω στη μάμα μου για να κοιμάται το μεσημέρι και μόλις γυρνάει πλευρό κουνιέται ολόκληρο τώρα που έχει βαρύνει. Οικονομικες κούνιες έχει ΙΚΕΑ και της pali. Εγώ έχω της δεύτερης εταιρείας και την είχα πάρει 200.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Τα παρκοκρεβατα έχουν μαλακό πάτο υποχρεωτικά θα βάλεις παιδικό στρωμα και πιθανόν να μην βόλεψει για πολύ καιρό. Εγώ σκέψου το έχω στη μάμα μου για να κοιμάται το μεσημέρι και μόλις γυρνάει πλευρό κουνιέται ολόκληρο τώρα που έχει βαρύνει. Οικονομικες κούνιες έχει ΙΚΕΑ και της pali. Εγώ έχω της δεύτερης εταιρείας και την είχα πάρει 200.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ❤️ Το πήρα απόφαση,θα παρουμε μια φτηνη κούνια με καλό στρώμα και ροδες και ένα παρκοκρεβατο με έξτρα στρώμα. Έκανα και μια έρευνα αγοράς και βρήκα διαφορά στο ίντερνετ,αυτό της Pali δεν το ξέρω,θα το τσεκαρω και αυτό 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Marina21 είπε:

Κοριτσια βγηκε η χοριακη μου. Ειναι 77.8 5ης ημερας, 9 ημερα μετά την ετ εκανα σημερα. 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μπράβο! Καλούς διπλασιασμός τώρα!  Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2022 at 3:20 ΜΜ, Pagor είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου...στην ίδια ηλικία είμαστε εγώ είμαι στο Ιασώ..Μου πήγε για κρυοσυντηρηση ωαρίων μόνο( χωρίς κάτι άλλο) 1800€ ..Τα φάρμακα μου πήγαν 350€ τα πήρα μόνο μου..βέβαια υπάρχει κ η επιτροπή που μπορείς να περασεις να τα πάρεις από εκεί δωρεάν.

Αάαα τώρα ξαναδιάβασα....δεν πήγα με φυσικούς κύκλους πήρα τις ενέσεις εγώ σε έναν κύκλο το έκανα....άρα δεν γνωρίζω την τιμή...μην σε μπερδέψω...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...