Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Άτιμα φάρμακα τα cyclacur... Υπάρχουν κορίτσια που δεν τις παχαίνουν κι άλλες που τις αδυνατίζουν, εγώ ήμουν από τις άτυχες που έπαιρνα κιλά κάθε φορά με τα cyclacur, συν πρήξημο. Αφού το ανακάλυψες νωρίς πρόσεξε το όσο μπορείς. Εμένα μου δημιουργούσαν τρομερή πείνα και ήταν δύσκολο να το κοντρολάρω. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εύχομαι να ανταμειφθούν οι κόποι σου σύντομα!

 

Ναι με έχουν πρήξει πολύ. Θα προσέξω πολύ την διατροφή μου να το σώσω. Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Πλήρωσα για όλα μαζί 1800 ....κ την γιατρό μου..τα έδωσα όλα μαζι εκεί για αυτό  δεν τα ξεχωρίζω...Να σου πω δεν θυμαμαι πόση ήταν η αμοιβή του γιατρού μου....Τόσα μας είπαν όλα μαζί...Αλλά για φυσικούς κύκλους δεν ξέρω...βασικά μόνο μια  φορά έχω κάνει διεργεση κ αυτό μόνο για κρυοσυντηρηση ωαρίων...Μην στα λέω κ εγώ πολλά κ σε ανχωνω....

Οχι αν ηταν για ολα μαζι δεν με αγχωνεις. Νομιζα μονο για γην καταψυξη έλεγες. Εγώ για ολα θα πληρωσω 3 μιση χιλιαρικα τι να με αγχωσεις χαχαχα, κ απο αυτα μου ειπε τα 500 είναι για την καταψυξη στο Ιασω. Κ εγω με διεγερση θα το κανω.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Συγχαρητήρια κοτοπουλάκι!!! Το κοκοράκι σου σφίζει από υγεία!!! Χαίρομαι πάρα πολύ! Μόνο χαρές τώρα και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου στο έπακρον!!! ❤❤❤

Ευχαριστώ happiness! Ευτυχώς φαίνονται όλα καλά! Ο γιατρός μου είναι γατόνι, το είχε καταλάβει από τη 10η βδομάδα ότι είναι γιος. Τώρα είναι ξεκάθαρο. Μακάρι ν την απολαύσω γιατί τώρα ο ενδοκρινολόγος μου έβαλε μετρήσεις ζαχάρου κ διατροφή γιατί λέει πρέπει να προλάβουμε το διαβήτη κύησης. Στο πρώτο τρίμηνο μου είπε το ζάχαρο δεν ανεβαίνει συνήθως, από τα μέσα του δευτέρου τριμήνου όμως θέλει προσοχή γιατί ανεβαίνει ραγδαία. Η διατροφή που μου έδωσε είναι για μοναχό στο Αγιο όρος.. Κάτι όσπρια νερόβραστα, κάτί παξιμάδια σαν πλακάκια.. ωραία θα περάσω.. καλά σιγά μην τα καταφέρω να είμαι τόσο συνεπής.. θα προσπαθήσω όμως. Είδε κ το θυρεοειδή μου κ μου είπε πως είναι από τους καλύτερους που έχει δει. Αυτό στη D το χρωστάω, πριν την ξεκινήσω όλο κ κάτι παρουσίαζε ο θυρεοειδής μου. 

Εύχομαι εσύ να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη κ να είσαι όσο χαρούμενη λέει κ το όνομά σου! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Για πόσο καιρό παίρνεις αντιβιώσεις και ποια εξέταση έκανες; Θα επαναλάβεις τον Σεπτέμβρη να δεις αν έφυγε;

θα ξεκινήσω σε μια εβδομάδα και θα παίρνω μέχρι αρχες Σεπτεμβρίου,  θα κανω υστεροσκοπιση μαζι με ωοληψία.Να δούμε σν έφυγε κ οως θα προχωρήσουμε 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..

Να κάνω μια ερώτηση..τα cyclacur πριν την εμβρυομεταφορα δημιουργούν πονακια μια τράβηγμα χαμηλά?? Σαν της ωορρηξίας?? Και υγρά?? Έχω κάνει arverkap και θεωρητικά δεν είναι ωορρηξία..έκανα και υπέρηχο σήμερα και ήταν μια χαρά..είμαι στην 11 μέρα με cyclacur 2*3..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

Ευχαριστώ happiness! Ευτυχώς φαίνονται όλα καλά! Ο γιατρός μου είναι γατόνι, το είχε καταλάβει από τη 10η βδομάδα ότι είναι γιος. Τώρα είναι ξεκάθαρο. Μακάρι ν την απολαύσω γιατί τώρα ο ενδοκρινολόγος μου έβαλε μετρήσεις ζαχάρου κ διατροφή γιατί λέει πρέπει να προλάβουμε το διαβήτη κύησης. Στο πρώτο τρίμηνο μου είπε το ζάχαρο δεν ανεβαίνει συνήθως, από τα μέσα του δευτέρου τριμήνου όμως θέλει προσοχή γιατί ανεβαίνει ραγδαία. Η διατροφή που μου έδωσε είναι για μοναχό στο Αγιο όρος.. Κάτι όσπρια νερόβραστα, κάτί παξιμάδια σαν πλακάκια.. ωραία θα περάσω.. καλά σιγά μην τα καταφέρω να είμαι τόσο συνεπής.. θα προσπαθήσω όμως. Είδε κ το θυρεοειδή μου κ μου είπε πως είναι από τους καλύτερους που έχει δει. Αυτό στη D το χρωστάω, πριν την ξεκινήσω όλο κ κάτι παρουσίαζε ο θυρεοειδής μου. 

Εύχομαι εσύ να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη κ να είσαι όσο χαρούμενη λέει κ το όνομά σου! 

@κοτοπουλάκι όπως τα λες είναι πολύ βασικό να έχεις καλό ενδοκρινολόγο, δώσε μας λίγο τα φώτα σου, ιδανικά που σου έχει πει να είναι η βιταμίνηD; Γιατί κι εμένα συνέχεια μου πέφτει και παίρνω την Deltius κι εχω επίσης σκαμπανεβάσματα στο θυρεοειδή χωρίς όμως να μου έχουν ορίσει κάποια παθολογία, αλλά όποτε παίρνω τις ορμόνες της προετοιμασίας είτε για διέγερση είτε για εμβρυομεταφορά κάτι παθαίνει και χρειάζομαι χάπι εκείνο το διάστημα και στην εγκυμοσύνη. Χαιρομαι που κατάφερες και τα έχεις όλα υπό έλεγχο κι ο γιατρός σου είναι τόσο προνοητικός κι ευχομαι έτσι να είναι όλη η εγκυμοσύνη σου ομαλή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Άτιμα φάρμακα τα cyclacur... Υπάρχουν κορίτσια που δεν τις παχαίνουν κι άλλες που τις αδυνατίζουν, εγώ ήμουν από τις άτυχες που έπαιρνα κιλά κάθε φορά με τα cyclacur, συν πρήξημο. Αφού το ανακάλυψες νωρίς πρόσεξε το όσο μπορείς. Εμένα μου δημιουργούσαν τρομερή πείνα και ήταν δύσκολο να το κοντρολάρω. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εύχομαι να ανταμειφθούν οι κόποι σου σύντομα!

 

 

Αλήθεια; Και σενα; Κ ελεγα τι γίνεται; Πηρα δυο κιλα με τα παλιοσικλακουρ και δε λένε να φύγουν... Οταν λες προσοχή τι εννοείς; Να τρως λιγότερο; Ή να αποφεύγουμε καποιους συνδυασμούς; Κ εμενα δυστυχώς πεινα μου προκαλούσαν...

8 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

πήγα στο γιατρό κ τα νέα είναι καλά,

το nipt βγήκε καλό, ο υπέρηχος έδειξε ένα υγιές παιδί το οποίο είναι σίγουρα αγοράκι. 

Μπράβο κοριτσακι μου!!! Με το καλο το αγοράκι σου...Ελατε αγορομανες να μαζευτούμε...Απο την παρέα μου ειμαι η μονη με αγορι...

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

@κοτοπουλάκι όπως τα λες είναι πολύ βασικό να έχεις καλό ενδοκρινολόγο, δώσε μας λίγο τα φώτα σου, ιδανικά που σου έχει πει να είναι η βιταμίνηD; Γιατί κι εμένα συνέχεια μου πέφτει και παίρνω την Deltius κι εχω επίσης σκαμπανεβάσματα στο θυρεοειδή χωρίς όμως να μου έχουν ορίσει κάποια παθολογία, αλλά όποτε παίρνω τις ορμόνες της προετοιμασίας είτε για διέγερση είτε για εμβρυομεταφορά κάτι παθαίνει και χρειάζομαι χάπι εκείνο το διάστημα και στην εγκυμοσύνη. Χαιρομαι που κατάφερες και τα έχεις όλα υπό έλεγχο κι ο γιατρός σου είναι τόσο προνοητικός κι ευχομαι έτσι να είναι όλη η εγκυμοσύνη σου ομαλή!!!

καλημέρα @SummerDream,

ο ενδοκρινολόγος που πήγα χτες δεν με είχε ξαναδεί στο παρελθόν. Σε πιο παλιές δημοσιεύσεις μου είχα πει ότι επειδή αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας κατέληξα να το κουράρω με υψηλές δόσεις βιταμίνης D που γι’ αυτές τις δόσεις με παρακολουθεί γιατρός από το εξωτερικό. 

Ο ενδοκρινολόγος χτες γούρλωσε τα μάτια όταν είδε τη D μου, δεν μου είπε όμως κάτι, του εξήγησα το λόγο που παίρνω τόσο πολύ. 

Για το θυρεοειδή το είχα παρατηρήσει πριν χρόνια στην Κόρινθο όταν είχα πάει σε ενδοκρινολόγο το 2018 κ μου έλεγε πως δεν κάνει να παίρνω τόση D κλπ κλπ

Μετά μου έκανε υπέρηχο θυρεοειδή κ είχε τρελαθεί, οι περισσότεροι με το πρόβλημά μου έχουν πρόβλημα κ στο θυρεοειδή κ σε εμένα έβλεπε τον τέλειο θυρεοειδή κάτι που δεν περίμενε κ δεν ήξερε τι να μου πει..

Τέλοσπάντων, να μην στα πολυλογώ κανένας γιατρός στην Ελλάδα δεν θα σου πει να πάρεις τις δόσεις που παίρνω εγώ. Εγώ με την εμπειρία που έχω με τη D από το 2016 θα πω μόνο τα επίπεδά της να είναι στα φυσιολογικά έστω όρια γιατί έχει σημασία αυτή η βιταμίνη-ορμόνη για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού. Αν δεν είχα το πρόβλημα υγείας μου θα έπαιρνα σίγουρα λιγότερη D από αυτή που παίρνω αλλά θα κοίταζα να είναι μεταξύ 50-70 η τιμή της. Είναι προσωπική η άποψη οπότε μην τη λάβεις τις μετρητοίς, απλά αν θες μπορείς να το ψάξεις κ στο διαδίκτυο σε άρθρα γιατρών από το εξωτερικό αλλά υπάρχει κ στην Ελλάδα κάποιος που ασχολείται με βιταμίνες κ αυτοάνοσα νοσήματα όπως η θυρεοειδίτιδα χασιμότο αλλά κ άλλα θέματα του θυρεοειδούς, αν θες γράψου στο newsletter του, δεν θέλω να γράψω το όνομά του μήπως θεωρηθεί διαφήμιση, λένε πως είναι καλός, εγώ δεν έχω πάει σε αυτόν.

5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Μπράβο κοριτσακι μου!!! Με το καλο το αγοράκι σου...Ελατε αγορομανες να μαζευτούμε...Απο την παρέα μου ειμαι η μονη με αγορι...

Ευχαριστώ @winspert,

απίστευτο που είσαι η μόνη στην παρέα σου, απ’ ο,τι βλέπω εδώ στο φόρουμ όλο αγοράκια είμαστε, δεν ξέρω, η εποχή φταίει.. αλλά είμαστε φουλ στους άντρες.. τυχερά τα κοριτσάκια, θα βρίσκουν γαμπρούς..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Είχαμε κάνει υστεροσκόπηση και είχαμε δει ήπια φλεγμονή και πήρα για ένα μήνα αντιβιώσεις αλλά τελικά η φλεγμονή είναι χρόνια και δεν θα φύγει εύκολα απ ότι φαίνεται. Στον Σφακ είμαι

Πολύ φοβάμαι οτι και σε μενα το ιδιο θα συμβεί... Γιατι ειδε την υστεροσκοπιση που ειχα κανει αλλου και μου ειπε για ηπια ενδομητρητιδα. Το κακο ειναι οτι μενω εξωτερικό και αν χρειαστω εγχυσεις πρεπει να βρω γιατρο να μου τις κανει..δεν ξερω αν ειναι απλο και αν μπορει να τις κανει οποιοσδήποτε γυναικολόγος.Τον Σεπτέμβριο θα συζητήσω μαζι του να κανουμε και εξέταση νικα εκτος απο Υστεροσκοπιση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επίσης να πω ότι ο ενδοκρινολόγος χτες μου έκοψε το glucoplus που έπαιρνα χρόνια για τον προδιαβήτη, μου το είχε συστήσει διαβητολόγος πριν 3 χρόνια κ έπαιρνα 1 μετά το μεσημεριανό φαγητό. Ο ενδοκρινολόγος χτες μου είπε ότι μόλις τελειώσει το α τρίμηνο το κόβουμε το glucoplus γιατί μπορεί να δημιουργήσει θέματα στο έμβρυο. Το λέω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα παίρνει μετφορμίνη για το ζάχαρο. Στο πρώτο τρίμηνο μου είπε δεν φαίνεται να επηρεάζει το παιδί, από το δεύτερο κ μετά όμως το αφαιρούμε οπωσδήποτε. Καλός γιατρός μου φάνηκε αν κ λίγο τσιμπημένος στην επίσκεψη. Ο γυναικολόγος μου τον σύστησε ως πολύ καλό ενδοκρινολόγο. Στη βασιλίσσης Σοφίας είναι το ιατρείο του αλλά πάει κ στο Μαρούσι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, κοτοπουλάκι said:

Κορίτσια επίσης να πω ότι ο ενδοκρινολόγος χτες μου έκοψε το glucoplus που έπαιρνα χρόνια για τον προδιαβήτη, μου το είχε συστήσει διαβητολόγος πριν 3 χρόνια κ έπαιρνα 1 μετά το μεσημεριανό φαγητό. Ο ενδοκρινολόγος χτες μου είπε ότι μόλις τελειώσει το α τρίμηνο το κόβουμε το glucoplus γιατί μπορεί να δημιουργήσει θέματα στο έμβρυο. Το λέω σε περίπτωση που κάποια κοπέλα παίρνει μετφορμίνη για το ζάχαρο. Στο πρώτο τρίμηνο μου είπε δεν φαίνεται να επηρεάζει το παιδί, από το δεύτερο κ μετά όμως το αφαιρούμε οπωσδήποτε. Καλός γιατρός μου φάνηκε αν κ λίγο τσιμπημένος στην επίσκεψη. Ο γυναικολόγος μου τον σύστησε ως πολύ καλό ενδοκρινολόγο. Στη βασιλίσσης Σοφίας είναι το ιατρείο του αλλά πάει κ στο Μαρούσι.

Nαι ισχύει αυτό για την μετμορφίνη, και μένα μου είχε πει η γιατρός μου ότι θα το κόψω μετά το 1ο τρίμηνο. Κάποιες τελευταίες έρευνες λένε ότι σχετίζεται με την παιδική παχυσαρκία, δεν ξέρω αν είναι και άλλος ο λόγος 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

καλημέρα @SummerDream,

ο ενδοκρινολόγος που πήγα χτες δεν με είχε ξαναδεί στο παρελθόν. Σε πιο παλιές δημοσιεύσεις μου είχα πει ότι επειδή αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας κατέληξα να το κουράρω με υψηλές δόσεις βιταμίνης D που γι’ αυτές τις δόσεις με παρακολουθεί γιατρός από το εξωτερικό. 

Ο ενδοκρινολόγος χτες γούρλωσε τα μάτια όταν είδε τη D μου, δεν μου είπε όμως κάτι, του εξήγησα το λόγο που παίρνω τόσο πολύ. 

Για το θυρεοειδή το είχα παρατηρήσει πριν χρόνια στην Κόρινθο όταν είχα πάει σε ενδοκρινολόγο το 2018 κ μου έλεγε πως δεν κάνει να παίρνω τόση D κλπ κλπ

Μετά μου έκανε υπέρηχο θυρεοειδή κ είχε τρελαθεί, οι περισσότεροι με το πρόβλημά μου έχουν πρόβλημα κ στο θυρεοειδή κ σε εμένα έβλεπε τον τέλειο θυρεοειδή κάτι που δεν περίμενε κ δεν ήξερε τι να μου πει..

Τέλοσπάντων, να μην στα πολυλογώ κανένας γιατρός στην Ελλάδα δεν θα σου πει να πάρεις τις δόσεις που παίρνω εγώ. Εγώ με την εμπειρία που έχω με τη D από το 2016 θα πω μόνο τα επίπεδά της να είναι στα φυσιολογικά έστω όρια γιατί έχει σημασία αυτή η βιταμίνη-ορμόνη για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού. Αν δεν είχα το πρόβλημα υγείας μου θα έπαιρνα σίγουρα λιγότερη D από αυτή που παίρνω αλλά θα κοίταζα να είναι μεταξύ 50-70 η τιμή της. Είναι προσωπική η άποψη οπότε μην τη λάβεις τις μετρητοίς, απλά αν θες μπορείς να το ψάξεις κ στο διαδίκτυο σε άρθρα γιατρών από το εξωτερικό αλλά υπάρχει κ στην Ελλάδα κάποιος που ασχολείται με βιταμίνες κ αυτοάνοσα νοσήματα όπως η θυρεοειδίτιδα χασιμότο αλλά κ άλλα θέματα του θυρεοειδούς, αν θες γράψου στο newsletter του, δεν θέλω να γράψω το όνομά του μήπως θεωρηθεί διαφήμιση, λένε πως είναι καλός, εγώ δεν έχω πάει σε αυτόν.

Ευχαριστώ @winspert,

απίστευτο που είσαι η μόνη στην παρέα σου, απ’ ο,τι βλέπω εδώ στο φόρουμ όλο αγοράκια είμαστε, δεν ξέρω, η εποχή φταίει.. αλλά είμαστε φουλ στους άντρες.. τυχερά τα κοριτσάκια, θα βρίσκουν γαμπρούς..

Σ’ ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση @κοτοπουλάκιθα το κοιτάξω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Οχι αν ηταν για ολα μαζι δεν με αγχωνεις. Νομιζα μονο για γην καταψυξη έλεγες. Εγώ για ολα θα πληρωσω 3 μιση χιλιαρικα τι να με αγχωσεις χαχαχα, κ απο αυτα μου ειπε τα 500 είναι για την καταψυξη στο Ιασω. Κ εγω με διεγερση θα το κανω.. 

Εγώ για όλα όλα...μαζί με τα φάρμακα...έδωσα 2800...από αυτά 1800 Ιασώ μαζί με την γιατρό μου...350 τα φάρμακα( εμείς τα πήραμε μόνη μας) και τα υπόλοιπα επειδή εγώ είχα πολύ έντονους πόνους της δύο τελευταίες μέρες μπήκα στο Ιασώ κ επειδή νοσηλεύτηκα 2 μέρες φύγαμε εκεί τα υπόλοιπα...κ που νοσηλεύτηκα δηλαδή τίποτα δεν μου βρήκαν όλα μια χαρά ήταν απλά είχα πόνους κ για προληπτικούς λόγους με κράτησαν...βασικά μου είπαν ότι με κράτησαν γιατί όταν μπήκα είχα αυξημένος παλμούς...κ προληπτικά έμεινα μέσα...με αυτά κ με εκείνα όμως 2800€...ααααα κ όταν τα βγάλουμε κ γίνει η γονιμοποίηση κ η εμβρυομεταφορα είναι άλλα 1500€....δηλαδή σύνολο θα πάει στο τέλος 4300€...αλλά μας έφυγαν στις δύο μέρες νοσηλείας πολλά....που σε ξενοδοχείο 5* αν είχα πάει 700€ δεν θα μου έπερναν για δύο βραδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...