Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Aangelika8 είπε:

      Λόγω των πολλών αποτυχιων κ ότι είναι 41 πλέον κάναμε προεμφυτευτικο ήμασταν απλά αρκετά αισιόδοξοι γιατί κάναμε 8 βλαστοκυστες με μια ωοληψια, ήταν ένα πολύ ενθαρρυντικό αποτέλεσμα... Το θέμα είναι ότι κάνεις δεν μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση... Μπορεί να είναι κ τυχαίο κ να κάνουμε κ μια ακόμη προσπάθεια μπορεί να σημαίνει κ γενετικό πρόβλημα είτε δικό μου είτε του συζύγου... Θα κάνουμε κ αυτή την εξέταση που μας είπε κ έχει ο θεός... Δε ξέρω τι άλλο να πω πλέον... 

      Από ότι έχω καταλάβει δεν έμειναν κ πολλές εξετάσεις να κάνουμε... Από την αρχή το είχαμε ψάξει πολύ με εξετάσεις, έχουμε θέμα με το σπερμα όχι τραγικό όμως υπάρχει υλικό για να δουλέψουν οι έμβρυο λόγοι.. Εμένα δεν έχουν δείξει κάτι οι εξετάσεις μόνο η ηλικία μου είναι το θέμα...μετα απο αυτό το αποτέλεσμα όμως φοβάμαι πολύ ότι το πρόβλημα που υπάρχει είναι από αυτά που δε διορθωνονται..... 

      Παιδιά ΣΟΣ καρυότυπο ζεύγους έτσι και εμείς πολλά ωοθυλάκια μηδέν βλαστοκυστες στο τέλος έκανα αυτή την εξέταση είχα αμοιβαία μετάθεση και τελικά το έχει και ο πατέρας μου σας εύχομαι τα καλύτερα αλλά αν δεν κάνατε καρυότυπο να τον κάνετ χτες 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Εγω μετεφερα 15η μερα .. την 9η ειχα το ιδιο ενδομητριο με εσσενα.. δεν θυμαμαι τλκα με ποσο ενδομητριο μετεφερα γτι δεν ρωτησα αλλα να εμπιστευεσε το γιατρο σου!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!! 

Κοριτσια καλησπερα!! Σημερα αν μετραμε και τη μερα που καναμε μεταφορα ειμαι στη 5η μερα και με επιασαν τραβηγματα χαμηλα και στη μεση ..ειναι φυσιολογικο?? Επισης επειδη διαβαζω για τα ultrogestan εγω δεν περνω ..κανω ενεσεις προγεστερονης prolutex..

Τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου. Σε ότι μου έχει πει μέχρι τώρα έχει βγει σωστός. Απλά μου φαίνονται πολλές οι μέρες. Περίμενα ότι θα γίνει αυτήν την βδομάδα που θα έρθει. Από τι εξαρτάται ποτέ θα κάνουμε εμβρυομεταφορα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα στον γιατρό 9η μέρα θεραπείας και είχα ενδομητριο 8,2. Ο γιατρός είπε ότι είμαστε καλά και ότι θα κάνω εμβρυομεταφορα στις 27 Ιουλίου. Πολύ μακρυά δεν είναι ρε κορίτσια? Και 6 Αυγούστου μετά από 10 μέρες δηλαδή χοριακη 

Εγώ την 10η μέρα είχα 8.5 άρα πανω κάτω τα ίδια με εσένα κ έκανα ετ 17η μέρα του κυκλου. Έκανες κ αιματολογικές προγεστερονη κ Ε2? 

3 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Γεια σας κ από εμένα, 

πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Είναι παρηγοριά να μπαίνεις και να διαβάζεις ιστορίες που μοιάζουν με τη δική σου και να καταλάβαινες πως δεν είσαι μόνη. 

Ειμαι 37 προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδακι με τον σύζυγο μου. Είχαμε από φυσική σύλληψη μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Μια εξωσωματική με διέγερση που συλλέξαμε μόνο 3 από τα οποία δεν γονιμοποηθηκε κανένα. Μετά αλλάξαμε και πήγαμε Σφακ…και ξεκίνησα φυσικούς. Συλλέξαμε μετά από 4 ωοληψιες 3 ωάρια, βάλαμε αρχές Ιούνη τα 2 και είχαμε βιοχημική. Έχω χάσει τις ελπίδες και το κουράγιο μου. Νιώθω απέραντη θλίψη και χωρίς να θέλω να σας βαρύνω απλά το αφήνω εδώ γιατί πέραν την αλληλεγγύης δεν βλέπω άλλον δρόμο. Συγχαρητήρια σε όσες πήρατε πρόσφατα καλά αποτελέσματα. (δεν ξέρω καν αν έγραψα στο σωστό μέρος χχχ) 

Είναι ωραίο που επικοινωνουμε μεταξυ μας μεσω αυτής της παρεας γιατί πραγματικα η μια καταλαβαίνει την άλλη! Σίγουρα είναι λογικό κάπου να χαθεί η αισιοδοξία σου αλλά μετά από όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχει κάτι θετικό.... Ότι μένεις έγκυος! Πιστεύω κ σου ευχομαι πως πολυ συντομα θα ερθει ξανά μια εγκυμοσύνη κ αυτή τη φορά θα έρθει για να μείνει! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Ο κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη για την ποσότητα D που του αναλογεί, εγώ πάντως 6 χρόνια με φουλ D δεν έχω δει καμία τοξικότητα, οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού μου κ όλα καλά. Βέβαια για κάποιον που δεν έχει κάποιο σοβαρό θέμα μια δόση των 2.000iu είναι μικρή μεν απ’ το τίποτα καλύτερη δε.

Ναι για τον Σουβ λέω, η αλήθεια είναι πως τσιμπάει, 100€ μου πήρε χτες, πάλι καλά που είχα μαζί μου κ δεν έγινα ρεζίλι.

Τον ρώτησα αν πρέπει να αγχωθώ που σταματάω το glucoplus  στη 15η εβδομάδα κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχωθώ αλλά μπορεί κ να μου το είπε γιατί τώρα δεν αλλάζει κάτι έτσι κ αλλιώς. Σήμερα είμαι 14 εβδομάδων κ 5 ημερών. Ελπίζω πραγματικά να μην φέρει κανένα θέμα στο μωράκι, δεν θα το αντέξω :(.

Είναι μια χαρά για τη μέρα που είναι, λογικά τη Δευτέρα θα σου βγει πάνω από 200 που είναι ωραίο νούμερο! 

Μήπως επειδη ηταν πρώτο ραντεβού; Κι εγω τόσα δίνω που πάω μοα φορα τον χρόνο, αλλα στην εγκυμοσυνη που πήγαινα καθε μήνα έδινα 60.

7 ώρες πρίν, Sila80 είπε:

Αρνητική η δική μου σήμερα : ( 

Δεν ξερω αν εχω τη διαθεση και το κουράγιο για δευτερη παλι . Εσεις αλλαζατε κεντρο μετα απο αποτυχημένη ή ξαναδοκιμάζατε στο ίδιο;;

ανάλογα αν ο γιατρος θα σου πει να αλλάξετε τα δεδομένα για την επόμενη φορα ή ζητήσει κάποιες έξτρα εξετασεις. Επισης αν θεωρείς οτι εγινε κάποιο λάθος στην όλη πορεία ή κατι δεν σου άρεσε.

5 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

Άστα κ εγώ χτες ήμουν χάλια.. δυστυχώς ο ενδοκρινολόγος ήταν κάθετος. Πήγα σήμερα στο φαρμακείο κ μου δώσαν μια σακούλα γεμάτη ταινίες για να μετράω το ζάχαρο, βελόνες για ινσουλίνη, μηχάνημα για να μετράω, μιλάμε σαν να είμαι λίγο πριν το νοσοκομείο. Και το φαγητό.. ούτε μια κουταλιά μέλι δεν αφήνει, ούτε ψωμί για διβητικούς. Καλά εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω τόσο αυστηρή διατροφή. Αλλά κ μόνο που θα είμαι όλη μέρα με τρυπημένα δάχτυλα μου φτάνει κ μου περισσεύει. 

Επειδη την περασα την φαση που περνας και μάλιστα άρχισα τις 4 μετρήσεις την μερα απο την αρχη της εγκυμοσύνης θα σου πω να το δεις αλλιώς το θεμα. Να σκεφτείς ποσο τυχερή εισαι που εχεις μια ομάδα γιατρών που θα σε παρακολουθούν στενα και θα φροντίζουν να γεννηθεί ενα υγιες μωρο, τα τρυπηματα θα τα ξεχάσεις μολις γεννήσεις. Και το ίδιο φυσικα ισχύει και για τα φαγητά. Ολα μια ιδέα ειναι και μεσα στο μυαλό μας και ειδικά οταν προκειται για 9 μηνες και όχι για μια ζωή.

5 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

4 φορές τη μέρα μου έβαλε μέτρηση, 1 πριν το πρωινό, 1 μετά το πρωινό, 1 μετά το μεσημεριανό κ 1 μετά το βραδινό. Μου έδωσε κ ένα χαρτί να γράφω τις μετρήσεις κ να ζυγίζομαι κάθε βδομάδα. Κι όλα αυτά φαντάσου γιατί μόλις μπήκα στο Β τρίμηνο κ είχα προδιαβήτη. Πριν την κύηση. Προληπτικά δηλαδή, Πάντως θεωρεί το ανεβασμένο ζάχαρο πολύ επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη, εγώ τώρα του έδειξα ότι είχα ζάχαρο 82 στην τελευταία μέτρηση κ σαν να μην τον ένοιαξε, μου λέει στο Α τρίμηνο το ζάχαρο δεν το αξιολογούμε, συχνά πέφτει κιόλας. Από το Β αρχίζουν τα καλά… Εν τω μεταξύ εγώ είμαι άτομο που δεν θα έπρεπε καν να έχω προδιαβήτη, είμαι στα φυσιολογικά κιλά (54κιλά  με 1,54ύψος), περπατάω κάθε μέρα, τρώω ελάχιστα γλυκά κ αυτό μόνο αν με πιάσει λιγούρα, προσέχω τη διατροφή μου, πίνω νερο, έχω υψηλή D που έχει αποδειχθεί ότι μειώνει την πιθανότητα ζαχάρου (το είπε κ ο γιατρός χτες), μου είπε απλά ότι είναι μάλλον οργανικό. Να σκάσω είμαι

Επισης ζήτω συγνώμη προκαταβολικά και δεν θελω να σου την πω , αλλα τα54 κιλά σε σχέση με το 1,54 ποιος στο καθόρισε ως φυσιολογικο όριο. Γιατι εγω που ειμαι 1,70 οι δυο διαιτολόγοι που εχω επισκεφτεί και εχω δουλέψει μηνες μαζι τους μου θέσανε σαν στόχο τα 60 κιλά.

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσι μου γλυκό, θα έρθει σύντομα η μέρα που θα κοιτάζεις και εσύ για παρκοκρεβατα,αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Εγώ με κλειστές σάλπιγγες,πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ,όμως η επιστήμη με βοήθησε και πλέον διανύω τον έκτο μήνα ❤️ Λες να κοιτάξω στο ΙΚΕΑ?μπήκα στο Σκρουτζ διότι έχει μεγάλη ποικιλία,αλλά θα μπω τώρα αμέσως να δω και το ΙΚΕΑ,ποτέ δεν ξέρεις. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι τα καλύτερα ❤️

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Να σου πω την αλήθεια,τα γλυκοκοιταζω τα παρκοκρεβατα,μου φαίνονται πολύ λειτουργικά και φουλ οικονομικά! Με 130 ευρώ παίρνεις τρομερο παρκοκρεβατο,σου κάνει και φρέντο καπουτσίνο αν θέλεις :razz: Ενώ οι ξύλινες κούνιες, φαίνονται πιο σταθερές,αλλά είναι πανάκριβες,θέλουμε ένα 300αρι στο νερό για να αγοράσουμε. Το παρκοκρεβατο,μπορεί να αντικαταστήσει το ξύλινο κρεβάτι,η είναι κάτι το οποίο το χρησιμοποιούμε κυριως για να παίζουν μέσα πιο μεγάλα μωρακια? 

Καλησπέρα γλυκιά μου happiness! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα γλυκά σου λογια ❤️ Το παρκοκρεβατο μου φαίνεται απίστευτα βολικό,διότι μπορείς να το μεταφέρεις οπουδήποτε και επίσης είναι και πολύ οικονομικό. Απλά αν αγοράσω ένα τέτοιο,πρέπει να πάρω και ξύλινη κούνια για να είναι ας πούμε το στανταρ κρεβάτι του μωρού και το παρκοκρεβατο να το έχω μονο για τις διακοπές και για να παίζει η μπέμπα? 

Ο μικρός μου δεν μπήκε ποτε σε παρκοκρεβατο και δεν έκατσε ποτε σε κατι που τον περιόριζε εκτος της αγκαλιάς , ασε ειναι στο παιδί. Εγω θα ελεγα να το αφήσεις για αργότερα που θα φανεί ο χαρακτήρας της.Εμεις ειχαμε φωλίτσα στον καναπέ που βόλεψε Πολυ για το σαλόνι τους πρώτους μηνες.

 Οσον αφορα την κούνια κοριτσια το mothercare τον Αύγουστο έβγαλε πολλα κομμάτια με μείον 50% αν δεν βιάζεστε πιστεύω βγαζει καθε χρόνο . Πολυ καλη κατασκευή εμεις απο εκεί πήραμε. Δώσαμε 150 στην κούνια και αλλα  περιπου τόσα σε ενα πολυ καλο στρωμα της grecostrom που εχει πολυ μεγαλη ποικιλία  και υποτίθεται θα την κρατήσουμε μεχρι να γίνει 4 χρόνων καθως βγαίνουν τα κάγκελα.

 Επισης κάνε μια λίστα τι θέλεις να αγοράσεις με φωτο. Θα σε ρωτήσουν ολες οι φίλες σου παππούδες θείες κλπ. Μην βιαστείς να ψωνίσεις. Δεν θυμαμαι ποτε γεννας βεβαια, αλλα επειδη ο κοσμος δεν έρχεται στο μαιευτήριο πλεον , εμενα έσκαγαν τα κούριερ ενα μήνα πριν με τα δώρα. Δεν ειναι ντροπή να φτιαξεις ενα μειλ που θα περιλαμβάνει πράγματα απο 10 ευρώ έως και πολυ παραπανω. Διευκολύνεται πολυ κάποιος να ψωνίζει κατι που θα σου φανεί χρήσιμο.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Εγω μετεφερα 15η μερα .. την 9η ειχα το ιδιο ενδομητριο με εσσενα.. δεν θυμαμαι τλκα με ποσο ενδομητριο μετεφερα γτι δεν ρωτησα αλλα να εμπιστευεσε το γιατρο σου!! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!! 

Κοριτσια καλησπερα!! Σημερα αν μετραμε και τη μερα που καναμε μεταφορα ειμαι στη 5η μερα και με επιασαν τραβηγματα χαμηλα και στη μεση ..ειναι φυσιολογικο?? Επισης επειδη διαβαζω για τα ultrogestan εγω δεν περνω ..κανω ενεσεις προγεστερονης prolutex..

Για τα πονακια δεν ξέρω να σου πω ίσως να είναι απο την προγεστερονη γιατί κ εγώ είχα ενω έπαιρνα utrogestan ακόμη κ πριν την ετ(Οχι στη μέση όμως). Μετά την ετ ξεκίνησα την ένεση prolutex.  Μια ένεση κάνεις? Κ την ξεκίνησες πριν την εμβρυομεταφορα αρκετές μέρες? Πάντως κ άλλες κοπέλες θυμάμαι να κάνουν μόνο ένεση προγεστερονης. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ❤️ Το πήρα απόφαση,θα παρουμε μια φτηνη κούνια με καλό στρώμα και ροδες και ένα παρκοκρεβατο με έξτρα στρώμα. Έκανα και μια έρευνα αγοράς και βρήκα διαφορά στο ίντερνετ,αυτό της Pali δεν το ξέρω,θα το τσεκαρω και αυτό 

Είναι εταιρεία με βρεφικά έπιπλα. Εγώ έχω πάρει μια από τις πιο οικονομικές της, έχει ροδάκια και είναι ξύλο φθηνής βέβαια ποιότητας αλλά όχι μελαμίνη. Μια χαρά κάνει τη δουλειά της.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sila80 είπε:

Αρνητική η δική μου σήμερα : ( 

Δεν ξερω αν εχω τη διαθεση και το κουράγιο για δευτερη παλι . Εσεις αλλαζατε κεντρο μετα απο αποτυχημένη ή ξαναδοκιμάζατε στο ίδιο;;

Κρίμα! Ελπιζω η επομενη εφόσον το αποφασίσετε να είναι κ η τυχερή!!!!!Πραγματικά σε καταλαβαίνω κ εγώ πριν λίγες μέρες πηρα αρνητική. Θα συνεχίσω την προσπάθεια στον ίδιο γιατρό με κάποιες αλλαγές κ περαιτέρω εξετάσεις. Καλη επιτυχία σου ευχομαι όπως κ αν συνεχίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Γεια σας κ από εμένα, 

πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Είναι παρηγοριά να μπαίνεις και να διαβάζεις ιστορίες που μοιάζουν με τη δική σου και να καταλάβαινες πως δεν είσαι μόνη. 

Ειμαι 37 προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδακι με τον σύζυγο μου. Είχαμε από φυσική σύλληψη μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Μια εξωσωματική με διέγερση που συλλέξαμε μόνο 3 από τα οποία δεν γονιμοποηθηκε κανένα. Μετά αλλάξαμε και πήγαμε Σφακ…και ξεκίνησα φυσικούς. Συλλέξαμε μετά από 4 ωοληψιες 3 ωάρια, βάλαμε αρχές Ιούνη τα 2 και είχαμε βιοχημική. Έχω χάσει τις ελπίδες και το κουράγιο μου. Νιώθω απέραντη θλίψη και χωρίς να θέλω να σας βαρύνω απλά το αφήνω εδώ γιατί πέραν την αλληλεγγύης δεν βλέπω άλλον δρόμο. Συγχαρητήρια σε όσες πήρατε πρόσφατα καλά αποτελέσματα. (δεν ξέρω καν αν έγραψα στο σωστό μέρος χχχ) 

Κορίτσι μου, είναι φυσικό, όλες χάνουμε το κουράγιο μας σε δύσκολες στιγμές και μετά σφίγγουμε τα δόντια και προχωράμε με πίστη, γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να βρούμε τη δύναμη να συνεχίσουμε. Στο λέω εγώ που έχω χάσει πολλές φορές την πίστη μου, αλλά η επιθυμία να γίνω μάνα τα νικούσε όλα πάντα. Μου έχει συμβεί να πηγαίνω για εμβρυομεταφορά και την ίδια μέρα να με ενημερώσουν ότι δεν προχώρησαν τα έμβρυα όπως θα έπρεπε και δεν έχει νόημα να γίνει η ετ και σχεδόν τους παρακαλούσα...  Με 4 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές εκ των οποίων η μία μόλις βιοχημική (οι υπόλοιπες μηδενικές) και κράτησα τη χαρά και την ευλογία ότι έμεινα έγκυος κι ας ήταν για τόσο λίγο...  Συν 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις. Και τελικά ξέρεις τι έγινε? Εμένα έγκυος φυσικά ακριβώς πριν την 5η ετ! Και όλα πάνε καλά! Στα 42,5. Γι' αυτό μη χάνεις το κουράγιο σου, είσαι μικρή και τα στατιστικά είναι με το μέρος σου. Καταλαβαίνω ότι θα ήθελες τα πράγματα να ήταν πιο απλά και δεν είναι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί, μόνο ότι δεν έχει έρθει ως τώρα η ώρα. Οι απογοητεύσεις λειτουργούν συσσωρευτικά και σε νιώθω πάρα πολύ. Και τώρα είσαι στον πάτο. Πάρε το χρόνο σου, κάνε τις διακοπές σου και όταν είσαι έτοιμη προχωράς. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, SofiDim είπε:

Γεια σας κ από εμένα, 

πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Είναι παρηγοριά να μπαίνεις και να διαβάζεις ιστορίες που μοιάζουν με τη δική σου και να καταλάβαινες πως δεν είσαι μόνη. 

Ειμαι 37 προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδακι με τον σύζυγο μου. Είχαμε από φυσική σύλληψη μια βιοχημική και μια παλίνδρομη. Μια εξωσωματική με διέγερση που συλλέξαμε μόνο 3 από τα οποία δεν γονιμοποηθηκε κανένα. Μετά αλλάξαμε και πήγαμε Σφακ…και ξεκίνησα φυσικούς. Συλλέξαμε μετά από 4 ωοληψιες 3 ωάρια, βάλαμε αρχές Ιούνη τα 2 και είχαμε βιοχημική. Έχω χάσει τις ελπίδες και το κουράγιο μου. Νιώθω απέραντη θλίψη και χωρίς να θέλω να σας βαρύνω απλά το αφήνω εδώ γιατί πέραν την αλληλεγγύης δεν βλέπω άλλον δρόμο. Συγχαρητήρια σε όσες πήρατε πρόσφατα καλά αποτελέσματα. (δεν ξέρω καν αν έγραψα στο σωστό μέρος χχχ) 

Κορίτσι μου επειδή έχεις πολλά στοιχεία της δικής μου ιστορίας, ήθελα να σε ρωτήσω. Γιατί σε έβαλαν για εξωσωματική ενώ έμενες και μόνη σου? Ο λόγος που έχεις τόσες αποβολές έχει ελεγχθεί? Πρώτα ψάξε το λογο των αποβολών και μετά συνέχισε. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε είναι ειδικός στις καθεξιν αποβολές και γιατρός του δημοσίου. 

πρίν από 34 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσι μου, είναι φυσικό, όλες χάνουμε το κουράγιο μας σε δύσκολες στιγμές και μετά σφίγγουμε τα δόντια και προχωράμε με πίστη, γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να βρούμε τη δύναμη να συνεχίσουμε. Στο λέω εγώ που έχω χάσει πολλές φορές την πίστη μου, αλλά η επιθυμία να γίνω μάνα τα νικούσε όλα πάντα. Μου έχει συμβεί να πηγαίνω για εμβρυομεταφορά και την ίδια μέρα να με ενημερώσουν ότι δεν προχώρησαν τα έμβρυα όπως θα έπρεπε και δεν έχει νόημα να γίνει η ετ και σχεδόν τους παρακαλούσα...  Με 4 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές εκ των οποίων η μία μόλις βιοχημική (οι υπόλοιπες μηδενικές) και κράτησα τη χαρά και την ευλογία ότι έμεινα έγκυος κι ας ήταν για τόσο λίγο...  Συν 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις. Και τελικά ξέρεις τι έγινε? Εμένα έγκυος φυσικά ακριβώς πριν την 5η ετ! Και όλα πάνε καλά! Στα 42,5. Γι' αυτό μη χάνεις το κουράγιο σου, είσαι μικρή και τα στατιστικά είναι με το μέρος σου. Καταλαβαίνω ότι θα ήθελες τα πράγματα να ήταν πιο απλά και δεν είναι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί, μόνο ότι δεν έχει έρθει ως τώρα η ώρα. Οι απογοητεύσεις λειτουργούν συσσωρευτικά και σε νιώθω πάρα πολύ. Και τώρα είσαι στον πάτο. Πάρε το χρόνο σου, κάνε τις διακοπές σου και όταν είσαι έτοιμη προχωράς. 

Κορίτσι μου έχω λίγες μέρες που δε μπαίνω στο φόρουμ και πέρασα τις σελίδες λίγο στα γρήγορα. Στάθηκα όμως στα τέλεια νέα σου!!! Με το καλό να κρατήσεις το αγοράκι σου αγκαλιά!!!Θα είναι ο ερωτας της ζωής σου, πίστεψε με!!!

Θύμησε μου λίγο την ιστορία σου. Γιατί προχωρήσατε σε εξωσωματική και σε ποιο κέντρο? Έχω κουραστεί να με από γοητεύουν για την ηλικία μου. Είχα 2 συνάντησεις αυτές τις μέρες και θα επανέλθω με αναλυτικό ποστ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσι μου, είναι φυσικό, όλες χάνουμε το κουράγιο μας σε δύσκολες στιγμές και μετά σφίγγουμε τα δόντια και προχωράμε με πίστη, γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να βρούμε τη δύναμη να συνεχίσουμε. Στο λέω εγώ που έχω χάσει πολλές φορές την πίστη μου, αλλά η επιθυμία να γίνω μάνα τα νικούσε όλα πάντα. Μου έχει συμβεί να πηγαίνω για εμβρυομεταφορά και την ίδια μέρα να με ενημερώσουν ότι δεν προχώρησαν τα έμβρυα όπως θα έπρεπε και δεν έχει νόημα να γίνει η ετ και σχεδόν τους παρακαλούσα...  Με 4 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές εκ των οποίων η μία μόλις βιοχημική (οι υπόλοιπες μηδενικές) και κράτησα τη χαρά και την ευλογία ότι έμεινα έγκυος κι ας ήταν για τόσο λίγο...  Συν 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις. Και τελικά ξέρεις τι έγινε? Εμένα έγκυος φυσικά ακριβώς πριν την 5η ετ! Και όλα πάνε καλά! Στα 42,5. Γι' αυτό μη χάνεις το κουράγιο σου, είσαι μικρή και τα στατιστικά είναι με το μέρος σου. Καταλαβαίνω ότι θα ήθελες τα πράγματα να ήταν πιο απλά και δεν είναι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί, μόνο ότι δεν έχει έρθει ως τώρα η ώρα. Οι απογοητεύσεις λειτουργούν συσσωρευτικά και σε νιώθω πάρα πολύ. Και τώρα είσαι στον πάτο. Πάρε το χρόνο σου, κάνε τις διακοπές σου και όταν είσαι έτοιμη προχωράς. 

Αχχχ πόσο σε νοιωθω κ εγώ έτσι με την βιοχημική μου..έκλαψα στην αρχή για πόσες μέρες κ μετά αφού ηρέμησα σκέφτηκα ότι είχα την ευλογία να είμαι έγκυος εστω κ 2 εβδομάδες....Επίσης θα ήθελα να σε ρωτουσα όταν εμεινες έγκυος που ήταν κ από φυσική σύλληψη πόσο είχε περάσει από την βιοχημική σου?? Σε ρωτάω γιατί μου λένε( ο αδερφός μου κ η νύφη μου που είναι μαιευτήρες  στο εξωτερικό ) ότι μετά για 3-4 μήνες είσαι πολύ γόνιμη...Κ σε ρωτάω μηπως έπαιξε κ αυτό το ρόλο του σε εσένα κ όλα έγιναν μετά φυσιολογικά κ όλα δόξα τον Θεό πάνε τέλεια...Να τα ακούω κ εγώ δηλαδη να περνώ λίγο θάρρος που σκέφτομαι ότι δεν θα είμαι τυχερή να μου ξανασυμβεί...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα κορίτσια! Χάθηκα λίγες μέρες γιατί έκανα ιατρικό τουρισμό στην Αθήνα. Έχω πολλά να σας μεταφέρω από όσα μου είπαν ενδοκρινολογος και γυναικολόγοι. 

Ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι είναι λίγο υπερβολικοί οι γυναικολόγοι ως προς την τιμή της TSH, ότι και με 3 και με 4 τιμή μπορεί να μείνει έγκυος μια γυναίκα αλλά θα πρέπει να το ρυθμίσει μετά. Όσο αφορά τη λήψη του χαπιού, παίρνω το χάπι και τρώω μετα απο μισή ώρα. 4 ώρες πρέπει να απέχει το χάπι από συμπληρώματα ασβεστίου και όχι από τροφές που περιέχουν ασβέστιο. Μπορώ να πάρω το χάπι και να κοιμηθώ όμως μου λέει δε χρειάζεται να το κάνω, ας το πάρω οπότε ξυπνήσω αρκεί να φάω μισή ώρα μετά. Δε χρειάζεται να το παίρνω σταθερή ώρα. Επίσης μου σχολίασε ως προς τις 3 εξωσωματικες που έχω κάνει, ότι η διεθνής βιβλιογραφία αναφέρει ότι καλό μετά από 3 με 4 αποτυχημένες εξωσωματικες σε ένα κέντρο, καλό να αλλάζεις κέντρο. 

Εγώ θα αλλάξω κέντρο αλλά κυρίως για άλλους λόγους. 

Η 1η μου επίσκεψη ήταν στο γέννημα. Ο συνεργάτης του Μαντ... πολύ καλός, αναλύσαμε όλο το ιστορικό μου (που δεν είναι και μικρό), μου έλυσε αρκετές απορίες, μου έκανε υπέρηχο και τα τελευταία 10 λεπτά είδα το Μαντ.. Το μόνο που μου ζήτησαν ως έξτρα εξετάσεις ήταν κατακερματισμος και οξειδωτικό στρες στο σπέρμα του συζύγου γιατί θα περίμενε να έχω κάνει έστω μια εμφύτευση και αναρωτιουνται μήπως κατηγορούμε άδικα τα ωάρια μου. Η ηλικία μου ήταν πάλι το γνωστό εμπόδιο αλλά το ορμονικο μου προφίλ σε συνδυασμό με το ότι έχω μείνει μόνη μου έγκυος και έχω γεννήσει φυσιολογικα ένα μεγάλο μωρό κιόλας, με βάζει σε άλλη κατηγορία. Όσο αφορά την εξέταση για το μικροβιωμα μου είπε ότι την κάνει κατά κόρον ένα κέντρο στην Αθήνα που μάλιστα βγάζει όλες τις γυναίκες με θέμα και μετά ξεπαραδιαζονται κάνοντας εγχυσεις οι οποίες μπορεί να κάνουν κακό στο περιβάλλον της μήτρας. 

Ζήτησε να τους δώσω ως κέντρο μια ευκαιρία γιατί του είπα ότι δεν έχω σκοπό να πάρω πολλές φορές φάρμακα. 

Ως προς το πρωτόκολλο, μου είπε ότι θα μου το αλλάξει σε μακρύ γιατί με amh 2,6 περίμενε να βγάλω περισσότερα ωάρια από 7.

Την επόμενη μέρα είχα ραντεβού με το γυναικολόγο μου. Σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια με φάρμακα μαζί του στο δημοσιο νοσοκομείο που είναι. Κάποια πράγματα που σχολίασε όσο αφορά τις προηγούμενες προσπάθειες ήταν ότι μια προσπάθεια έγινε με πολύ υψηλή tsh κοντά στο 5 και δε θα έπρεπε και θεώρησε ότι γινόταν κολπικός έλεγχος πριν κάθε εμβρυομεταφορα. Μου είπε ότι δεν κυνηγάω το αδύνατο αλλά δεν είναι και εύκολα τα πράγματα. Μου είπε να επαναλάβω ορμονολογικες και amh γιατί έχει περάσει 1 χρόνος μήπως κάτι έχει αλλάξει γιατί θα περίμενε κι αυτός να έχω βγάλει περισσότερα ωάρια. Επίσης ζήτησε τις ίδιες εξετάσεις για το σύζυγο. Ρώτησα και τον ίδιο για το μικροβιωμα και μου είπε ότι φαίνεται στην υστεροσκοπηση , δηλαδή μπορεί να πάρει δείγμα ο γιατρός και να κάνει έλεγχο για NGS και ca12 (δε το θυμάμαι καλά πως το είπε). Του έδειξα την υστεροσκοπηση που έκανα στα Γιάννενα και δεν υπήρχε πουθενά τέτοιοε έλεγχος! Τρελάθηκα... Από τη βιασύνη μου να κάνω εξωσωματική έκανα μισή δουλειά. Τώρα σκέφτομαι να την επαναλάβω μαζί του. Γενικά όταν κάνεις μισές δουλειές τις βρίσκεις μπροστά σου, αυτό έχω καταλάβει. 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Ήθελα να μεταφέρω όσα μου είπαν μήπως βοηθησω κάποια κοπέλα. 

 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μπράβο! Καλούς διπλασιασμός τώρα!  Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις! 

Σ ευχαριστώ παρα πολυ! Μακαρι να διπλασιαστει. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου. Σε ότι μου έχει πει μέχρι τώρα έχει βγει σωστός. Απλά μου φαίνονται πολλές οι μέρες. Περίμενα ότι θα γίνει αυτήν την βδομάδα που θα έρθει. Από τι εξαρτάται ποτέ θα κάνουμε εμβρυομεταφορα? 

Καθαρα απο το θεμα του ενδομητριου ξερω εγω.. Καλημερα!

7 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Για τα πονακια δεν ξέρω να σου πω ίσως να είναι απο την προγεστερονη γιατί κ εγώ είχα ενω έπαιρνα utrogestan ακόμη κ πριν την ετ(Οχι στη μέση όμως). Μετά την ετ ξεκίνησα την ένεση prolutex.  Μια ένεση κάνεις? Κ την ξεκίνησες πριν την εμβρυομεταφορα αρκετές μέρες? Πάντως κ άλλες κοπέλες θυμάμαι να κάνουν μόνο ένεση προγεστερονης. 

Καλημερα.. ναι μια ενεση κανω κ ξεκινησα 5 μερες πριν την μεταφορα και συνεχιζω μεχρι κ τη χοριακη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Μήπως επειδη ηταν πρώτο ραντεβού; Κι εγω τόσα δίνω που πάω μοα φορα τον χρόνο, αλλα στην εγκυμοσυνη που πήγαινα καθε μήνα έδινα 60.

ανάλογα αν ο γιατρος θα σου πει να αλλάξετε τα δεδομένα για την επόμενη φορα ή ζητήσει κάποιες έξτρα εξετασεις. Επισης αν θεωρείς οτι εγινε κάποιο λάθος στην όλη πορεία ή κατι δεν σου άρεσε.

Επειδη την περασα την φαση που περνας και μάλιστα άρχισα τις 4 μετρήσεις την μερα απο την αρχη της εγκυμοσύνης θα σου πω να το δεις αλλιώς το θεμα. Να σκεφτείς ποσο τυχερή εισαι που εχεις μια ομάδα γιατρών που θα σε παρακολουθούν στενα και θα φροντίζουν να γεννηθεί ενα υγιες μωρο, τα τρυπηματα θα τα ξεχάσεις μολις γεννήσεις. Και το ίδιο φυσικα ισχύει και για τα φαγητά. Ολα μια ιδέα ειναι και μεσα στο μυαλό μας και ειδικά οταν προκειται για 9 μηνες και όχι για μια ζωή.

Επισης ζήτω συγνώμη προκαταβολικά και δεν θελω να σου την πω , αλλα τα54 κιλά σε σχέση με το 1,54 ποιος στο καθόρισε ως φυσιολογικο όριο. Γιατι εγω που ειμαι 1,70 οι δυο διαιτολόγοι που εχω επισκεφτεί και εχω δουλέψει μηνες μαζι τους μου θέσανε σαν στόχο τα 60 κιλά.

Ο μικρός μου δεν μπήκε ποτε σε παρκοκρεβατο και δεν έκατσε ποτε σε κατι που τον περιόριζε εκτος της αγκαλιάς , ασε ειναι στο παιδί. Εγω θα ελεγα να το αφήσεις για αργότερα που θα φανεί ο χαρακτήρας της.Εμεις ειχαμε φωλίτσα στον καναπέ που βόλεψε Πολυ για το σαλόνι τους πρώτους μηνες.

 Οσον αφορα την κούνια κοριτσια το mothercare τον Αύγουστο έβγαλε πολλα κομμάτια με μείον 50% αν δεν βιάζεστε πιστεύω βγαζει καθε χρόνο . Πολυ καλη κατασκευή εμεις απο εκεί πήραμε. Δώσαμε 150 στην κούνια και αλλα  περιπου τόσα σε ενα πολυ καλο στρωμα της grecostrom που εχει πολυ μεγαλη ποικιλία  και υποτίθεται θα την κρατήσουμε μεχρι να γίνει 4 χρόνων καθως βγαίνουν τα κάγκελα.

 Επισης κάνε μια λίστα τι θέλεις να αγοράσεις με φωτο. Θα σε ρωτήσουν ολες οι φίλες σου παππούδες θείες κλπ. Μην βιαστείς να ψωνίσεις. Δεν θυμαμαι ποτε γεννας βεβαια, αλλα επειδη ο κοσμος δεν έρχεται στο μαιευτήριο πλεον , εμενα έσκαγαν τα κούριερ ενα μήνα πριν με τα δώρα. Δεν ειναι ντροπή να φτιαξεις ενα μειλ που θα περιλαμβάνει πράγματα απο 10 ευρώ έως και πολυ παραπανω. Διευκολύνεται πολυ κάποιος να ψωνίζει κατι που θα σου φανεί χρήσιμο.

Έχει να κάνει με το ΔΜΖ. Κι επίσης διαφέρει σε κάθε άνθρωπο ανάλογα σωματοδομη, ποσοστό λίπους, αν γυμνάζεται κτλ. 

Πχ εγώ στο 1,59 μέχρι 59 κιλά είμαι εντός ορίων φυσιολογικου ΔΜΖ. Είναι άλλο το φυσιολογικό κι άλλο το αδύνατο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσι μου γλυκό, θα έρθει σύντομα η μέρα που θα κοιτάζεις και εσύ για παρκοκρεβατα,αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Εγώ με κλειστές σάλπιγγες,πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ,όμως η επιστήμη με βοήθησε και πλέον διανύω τον έκτο μήνα ❤️ Λες να κοιτάξω στο ΙΚΕΑ?μπήκα στο Σκρουτζ διότι έχει μεγάλη ποικιλία,αλλά θα μπω τώρα αμέσως να δω και το ΙΚΕΑ,ποτέ δεν ξέρεις. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι τα καλύτερα ❤️

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Να σου πω την αλήθεια,τα γλυκοκοιταζω τα παρκοκρεβατα,μου φαίνονται πολύ λειτουργικά και φουλ οικονομικά! Με 130 ευρώ παίρνεις τρομερο παρκοκρεβατο,σου κάνει και φρέντο καπουτσίνο αν θέλεις :razz: Ενώ οι ξύλινες κούνιες, φαίνονται πιο σταθερές,αλλά είναι πανάκριβες,θέλουμε ένα 300αρι στο νερό για να αγοράσουμε. Το παρκοκρεβατο,μπορεί να αντικαταστήσει το ξύλινο κρεβάτι,η είναι κάτι το οποίο το χρησιμοποιούμε κυριως για να παίζουν μέσα πιο μεγάλα μωρακια? 

Καλησπέρα γλυκιά μου happiness! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα γλυκά σου λογια ❤️ Το παρκοκρεβατο μου φαίνεται απίστευτα βολικό,διότι μπορείς να το μεταφέρεις οπουδήποτε και επίσης είναι και πολύ οικονομικό. Απλά αν αγοράσω ένα τέτοιο,πρέπει να πάρω και ξύλινη κούνια για να είναι ας πούμε το στανταρ κρεβάτι του μωρού και το παρκοκρεβατο να το έχω μονο για τις διακοπές και για να παίζει η μπέμπα? 

 Καλημέρα! Το παρκοκρεβατο είναι κυρίως για χρήση κατά τη διάρκεια της ημέρας! Είναι οκ για τις διακοπές αλλά μέχρι εκεί..σκέψου ότι είναι υπερβολικά χαμηλό και θα πρέπει να σηκώνεις πολλές φορές την ημέρα το μωράκι! Οι κούνιες ΙΚΕΑ είναι μια χαρά αλλά δεν έχουν το περιθώριο μετατροπής σε κρεβάτι!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Με το καλό το μπεμπέ!

  • Ευχαριστώ 1

lGd9p2.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Penaki είπε:

Εγώ την 10η μέρα είχα 8.5 άρα πανω κάτω τα ίδια με εσένα κ έκανα ετ 17η μέρα του κυκλου. Έκανες κ αιματολογικές προγεστερονη κ Ε2? 

Είναι ωραίο που επικοινωνουμε μεταξυ μας μεσω αυτής της παρεας γιατί πραγματικα η μια καταλαβαίνει την άλλη! Σίγουρα είναι λογικό κάπου να χαθεί η αισιοδοξία σου αλλά μετά από όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχει κάτι θετικό.... Ότι μένεις έγκυος! Πιστεύω κ σου ευχομαι πως πολυ συντομα θα ερθει ξανά μια εγκυμοσύνη κ αυτή τη φορά θα έρθει για να μείνει! 

Όχι σε 6 μέρες μου είπε να πάω να κανω μέτρηση προγεστερονη. Για Ε2 δεν μου είπε κάτι. Δεν ξέρω ρε κορίτσια. Αγχώθηκα. Μου φαίνονται πολλές οι μέρες. Θα έχει περάσει η ωορηξια μου. Έτσι πρέπει κανονικά? 

2 ώρες πρίν, Christin88 είπε:

Καθαρα απο το θεμα του ενδομητριου ξερω εγω.. Καλημερα!

Καλημέρα. Δεν μου έχει βάλει άλλον υπέρηχο για να με δει. Μόνο μέτρηση προγεστερονης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...